Twee ton aan goud op Russische kerktrein in Nederland God op het Web Geloof Samenleving VANDAAG DINSDAG 24 OKTOBER 2000 979 Vandaag 132 jaar geleden, op 24 oktober 1868, werd de Franse journaliste, ontdekkingsreizigster en schrijfster Alexandra David-Neel geboren. Na HHHHi een veelzijdige loopbaan als onder andere ope razangeres begon zij lezingen te houden en publicaties te verspreiden over het toentertijd relatief onbekende boed dhisme. In 1893 reisde ze diverse keren naar Centraal-Azië. Ze was de eerste Westerse vrouw die Lhasa Tibet bezocht. Aan de hand daarvan schreef ze een aantal populaire boe ken over het Tibetaanse kloosterleven. David-Néel overleed in 1969. Magliorus van Dol, de heilige van 24 oktober, leefde in de zesde eeuw. Afkomstig uit Wales leidde de missie hem naar Bretagne waar hij bisschop van de plaats Dol werd en velen tot het christendom wist te bekeren. 'Uitdagende' uitslaapdienst Noordwijk noordwuk Het jongerenpastoraat van Noordwijk houdt op 29 oktober een uitslaapdienst: 'lekker laat beginnen met een bak kie en daarna een uitdagende dienst'. Om 11.30 staan de koffie en de soep klaar, om 12.15 begint de viering. De uitslaapdienst is in de Vinkenlaankerk in Noordwijk-Binnen, en wordt opge luisterd door het gospelkoor Living Words uit Valkenburg. Zangavond in Katwijk aan Zee katwuk Om de kerkhervorming te herdenken is morgenavond een zangavond in de Oude Kerk in Katwijk aan Zee. De bijeen komst wordt georganiseerd door de gezamenlijke evangelisatie commissie van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk ter plaatse. Het thema van de zangavond luidt 'Het Woord in het Lied'. De samenzang wordt afgewisseld met koorzang van het gemengd Rijnstreekkoor. De avond begint om 20.00 uur. Boot in brand tegen kwade geesten Tung kang Het vuur grijpt razendsnel om zich heen. In een mum van tijd is er van de levensgrote boot van papier-maché niet veel meer over dan wat as. Elk jaar wordt hetzelfde ritueel afgedraaid en elk jaar, zo geloven de religieuze Taiwanezen die er de reis naar Tung Kang voor over hebben, dat de boze gees ten weer voor een jaar op de vlucht zijn geslagen. Ook afgelo pen zondag kwamen weer enkele honderden mensen naar het 250 kilometer zuidelijk van hoofdstad Taipei gelegen vissers plaatsje. Zo'n vierhonderd jaar geleden kwamen de eerste Chi nese emigranten hier aan land. Het verbranden van de schepen was overigens niet alleen gericht op het verdrijven van duivels - al speelde dat wel degelijk een belangrijke rol - de schippers vermoedden toen al dat het ritueel iets te maken had met het voorkomen van ziekten. foto ap lee chuan-hsien Ontmoetingsdag katholieke jongeren den bosch Rond het thema You better believe it! vindt op zater dag 28 oktober de jaarlijkse rooms-katholieke jongerendag plaats. Er is muziek en samenhang en er zijn lezingen. De jon gerendag wordt gehouden in Den Bosch. Meer informatie bij de Werkgroep Katholieke Jongeren, 033-4551050. Studiedag over relatie geweld en religie utrecht Jodendom, christendom, boeddhisme, hindoeïsme en de islam hebben in hun tradities positieve beelden over de toe komst van de mensheid. Maar welke invloed hebben deze gods diensten direct of indirect op vormen van geweld? Deze en an dere vragen staan centraal op een interreligieuze studiedag over j I godsdienst en geweld donderdag 2 november in Utrecht. Deze i studiedag is een initiatief van de Raad van Kerken in Nederland. Locatie: Landelijk Dienstencentrum van de SoW-kerken aan de Haydnlaan 2a in Utrecht. Deelname kost 25 gulden. Info en aanmelding: 030-8801892 of email m.ouwejan@sowkerken.nl. Rijdend godshuis trekt van dorp tot doip in Archangelsk Paus bekritiseer In de onlangs ingezegende eer ste Russisch-orthodoxe kerk op wielen zijn het afgelopen week einde de eerste diensten gehou den. De deelnemers waren in woners van afgelegen dorpjes in de Noord-Russische regio Archangelsk die niet over een kerk beschikken. De kerktrein, gebouwd op kosten van het ministerie van spoorwegen, bestaat uit twee wagons. De ene doet dienst als gebedsruimte, de andere als slaapplaats voor maximaal zes priesters en twaalf koorknapen. Alleen al aan de versiering met bladgoud en goudverf is ruim 200.000 gulden besteed. De kerktrein is vooral bedoeld om het Russisch-orthodoxe geloof te verspreiden in afgelegen ge bieden. Volgens de hoofdpriester van de trein, Sergej Popov, gaat het daarbij vooral om plaatsen waar grote armoede heerst en de bevolking massaal aan de al cohol is verslaafd. In veel van deze plaatsen zijn de kerken die onder de communisten werden verwoest, nooit meer her bouwd. Net als het hoofd van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, patri arch Aleksej II, ziet ook Popov de missietrein vooral als wapen in de strijd tegen het succes van Jehovah's Getuigen, de Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen (ook wel abusievelijk Mormonen ge noemd) en andere westerse re ligieuze bewegingen op Rus sisch grondgebied. Na de val van het communis me begonnen deze bewegingen met actief zendingswerk in Rus land. Hun grote succes roept veel weerstand op bij de ortho doxe kerkleiding. Op haar initiatief nam de Russische regering in 1997 een wet aan die de rechten van niet-orthodoxe religies in Rus land aanzienlijk beperkt. Bo vendien begon de Russisch-Or- thodoxe Kerk ook zelf actief zending te bedrijven om meer aanhangers onder de bevolking te krijgen. Zo herstelde ze dit jaar het gebruik van haar mis sieboot op de Wolga, die voor het eerst sinds de revolutie van 1917 weer heilige plaatsen aan doet en contact met de bevol king zoekt. Ook de nu in gebruik geno men missietrein betekent de voortzetting van een pre-revo- lutionaire traditie. De Russische tsaar Nicolaas II nam al in 1896 een kerktrein in gebruik om de bevolking van Siberië te kerste nen. De communistische revo lutie van 1917 maakte hier ab rupt een einde aan. De kerktrein had aanvankelijk Paus Johannes Paulus II hi gisteren indirect kritiek geuit de openstelling in Nederlt van het burgerlijk huwelijk v homoseksuelen. De kerklei deed dat in een toespraak gelegenheid van het aartbiet van de geloofsbrieven van nieuwe Nederlandse ambas deur bij de Heilige Stoel. In de toespraak, die niet w uitgesproken maar zoals teg woordig gebruikelijk op sch werd overhandigd, beweert paus dat het huwelijk tusj man en vrouw een fundanj tele basis voor de maatschaj vormt. Geen enkele andere latie tussen twee personen volgens hem als gelijkwaaj worden beschouwd, omdat de natuurlijke relatie tusj man en vrouw kinderen vot komen. Ambassadeur H. baron B tinck van Schoonheten, opi ger van G. Westerouen Meeteren liet gisteren wé dat er tijdens de ontmoej met de paus niet over de k\i tie is gesproken. Hij zal de h met de toespraak van de p doorsturen naar zijn ministi in Den Haag. Hij verwachti dat er op zal worden gei geerd. „Het standpunt van Rooms-Katholieke Kerk t het huwelijk is bekend", zeil De inzegening van de Russische kerktrein vorige week door patriarch Alexey II op het perron in Moskou. Op het ogenblik rijdt de trein door de Noord-Russische regio Archangelsk om gelovigen in de dorpjes zonder kerk wat geestelijke bijstand te bieden. foto epa in maart 1999 haar eerste rit zullen maken, maar door de economische crisis in Rusland heeft de ingebruikname ernsti ge vertraging opgelopen. Alek sej II heeft al aangekondigd ook in het Russische Verre Oosten een dergelijke trein in gebruik te willen nemen. Over de hele aardbol vertellen mensen el kaar verhalen over een grote vloed, die in lang vervlogen tijden de wereld overspoelde. De Kikuyu-stam in Afrika gelooft zelfs dat de aarde door bier werd overstroomd. De paniek in christelijk Europa was nogal groot, toen het eind vorige eeuw doordrong dat er van het zondvloedverhaal naast Gene sis nogal wat andere versies bestonden. Bij belwetenschappers ontdekten dat er een pijnlijk grote overeenkomst bestond tussen het zondvloedverhaal uit Genesis en het Gil- gamesj-epos uit Babylonië. Vast stond dat het laatste van later datum was dan het bij belverhaal. Maar als Genesis ontleend was aan een babylonisch sprookje, hoe zat dan met de onfeilbaarheid van de bijbel? De site Flood stories from around the world zet de overstromingsverhalen van ruim tweehonderd volkeren op een rijtje. Er blij ken grote verschillen zijn. Zelfs de verschil lende versies uit het Midden-Oosten zijn niet eenduidig. In het babylonische Gilgamesj-zondvloedverhaal speelt niet Noach, maar een zekere Utnapishtim de hoofdrol. Deze werd gewaarschuwd dat de goden baalden van de overbevolkte aaide en een grote vloed voorbereidden, Zowel Noach als Utnapishtim bouwden een boot; Noach een met drie en Ut zelfs een met ze ven tussendekken.Utnapishtim had te ma ken met slechts zes dagen van kolkende zee; Noach dobberde 150 dagen rond. Beide mannen strandden op een bergtop (met ver schillende namen) en lieten vogels los om te peilen hoever het water zich al had terugge trokken. Noach zond een raaf en twee dui ven, Utnapishtim liet achtereenvolgens een duif, een spreeuw en een raaf los. Utna pishtim kreeg na afloop het eeuwige leven als beloning, Noach leefde slechts 950 jaar. Ook de koran bevat een zondvloedverhaal, dat wél sterk op dat van de bijbel lijkt. De koran vermeldt de berg Al-Judi als landings- 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zesentwintig miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presen teren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot vaticaan. Deze aflevering: zond- vioedverhalen van over de hele wereld. Xj plaats, en voert nog een zoon van Noach op. Als straf voor zijn ongeloof slaat deze over boord. Behalve de volken van het Midden-Oosten zijn nog meer mensen op het idee van een grote overstroming gekomen. Op het eiland Nias (bij Sumatra) geven de bewoners de bergen de schuld van de zondvloed. Die maakten ruzie over de vraag wie de hoogste was. De bergen zorgden ervoor dat een reus achtige krab de uitwaterende sluizen van de aarde blokkeerde. Het water steeg tot nog slechts één berg het hoofd boven water kon houden. Alleen de mensen die op deze berg hun toevlucht hadden gezocht overleefden de watersnood. Elders op Sumatra gaat het verhaal anders, Het water steeg zo hoog dat slechts één vrouw het overleefde. Hongerig liep ze op het strand toen het water weer gezakt was. Ze zag een vis, maar die verborg zich in he lijk van een drenkeling. Om de vis naar bui ten te jagen gaf ze het lichaam een trap. Ee dag later ontmoette ze in het bos eindelijk nog een levende. De man beweerde uit zijl bewusteloosheid te zijn ontwaakt doordat iemand hem wakker geschopt had. De twc trouwden en kregen Idnderen, zodat de aa de spoedig vereer overbevolkt was. Zuid-Amerikaanse Quechue-indianen ver tellen elkaar over de aarde, die er op een kwade dag domweg geen zin meer in had, Eén lama wist van het naderende einde en raakte depressief door het vooruitzicht. Dé eigenaar van het beest vroeg waarom hij n wilde eten, en de lama lichtte hem in over de sombere toekomst. Gelukkig was er eei berg waarop een aantal stervelingen de vo ten droog konden houden voor de vloed, vijf dagen duurde. Aboriginals kennen de anti-held Djunban. Die veroorzaakte een zondvloed doordat hij een regendans ver prutste. Hij kon zich niet concentreren. Hi zat met zijn gedachten bij zijn zus, die hij net had gedood door per ongeluk een boe merang tegen haar hoofd te smijten tijden de jacht op kangaroerat. De regen kwam i met bakken naar beneden dat alles onder liep en bijna iedereen doodging. Niet alle zondvloedverhalen zijn even lo gisch. In Kongo leggen de mensen de schi van de zondvloed bij de maan; die ontmoi te de zon en smeet er met modder naar, waardoor het zonlicht afzwakte. Daardooi ontstond een zondvloed en veranderden; mensen plotsklaps in apen. Vraag niet hoi dat kan. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel bewolking en af en toe re gen, in het uiterste noorden kans op een sneeuwbui. In het zuid westen eerst nog veel wind. Maxi ma van 2 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. Zweden: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Dinsdag in Lapland kans op natte sneeuw. Maxima tussen 3 graden in het noorden en 12 in het zuiden, woensdag in het noor den hoger. In het zuiden steeds veel wind. Finland: Toenemende bewolking en regen, in het noorden dinsdag kans op sneeuw. Maxima rond het vries punt in het noorden en rond 10 graden in het zuiden, woensdag in het noorden minder koud. Denemarken: Veel bewolking en af en toe re gen, woensdag geruime tijd re gen. Middagtemperatuur om streeks 13 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Bewolkt en perioden met regen. Dinsdag ook af en toe zon en in het zuiden meest droog. Steeds veel wind. Middagtemperatuur van 12 graden in Schotland tot 15 in het zuiden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook wat zon en met name op woensdag wat re gen. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Woensdag in Bre tagne en Normandi kans op wat regen. Dan langs de Kanaalkust een stevige wind. Maxima dalend tot ongeveer 14 graden. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Middag temperatuur van 17 graden bij Bordeaux tot 20 in Nice. Spanje: Bewolkt, buiig en winderig, kans op onweer en lokaal zware buien. In de westelijke helft droger met af en toe zon. Maxima van 17 graden in het noorden tot 26 in Andalusi, woensdag in het noor den warmer. Portugal: Flinke perioden met zon en op de meeste plaatsen droog.' Maxima van 19 graden in het noorden tot tegen de 25 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vaak wolken en buien, mogelijk met onweer. Af en toe een stevige wind. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Marokko: Westkust: Wisselend bewolkt en enkele buien met onweer. Maxi ma rond 20 graden. Tunesië: Geregeld zon, maar ook kans op een bui met onweer. Miad'agtem- peratuur ongeveer 25 graden. Madeira: Zonnige perioden, maar ook kans op een enkele bui. Middagtempe ratuur rond 22 graden. Canarische Eilanden: Perioden zon en op de meeste plaatsen droog. Wel een stevige noordelijke wind. Middagtempe ratuur rond 24 graden. Duitsland: In de nacht en ochtend met name in het zuidoosten kans op mist. Verder van het westen uit bewolkt en af en toe regen. Woensdag in de zuidelijke helft droog. In het noorden een stevige wind. Maxi ma rond 13 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en meest droog. In de nacht en ochtend lo kaal mist. Maxima rond 14 gra den. Zwitserland: Aardig wat zon en dinsdag in het noordwesten misschien een bui. Eerst hier en daar mist. Maxima ongeveer 16 graden. Italië: Rustig najaarsweer met in de Po- vlakte kans op mist. Verder aardig wat zon en droog. Maxima van 15 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en woensdag op Sardini misschien een bui. Middagtemperatuur rond 23 gra den. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Op de Egesche Zee vaak een harde noordelijke wind. Maxima tussen 17 en 21 graden. Malta: Perioden met zon en meest droog. Maxima rond 24 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon, maar ook een enke le bui mogelijk met onweer. Woensdag afnemend buiig. Maxi ma tussen 17 graden in het wes ten tot 23 op Cyprus. Vooral in het westen veel wind. WOENSDAG 25 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.24 Zon onder 18.24 Maan op 05.36 Maan onderl8.12 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.49» 15.15 02.22 14 48 Laag 11.20- 23 16 11.01 22.57 Weerrapporten 24/10, 05.00 uur: station weer wind tem i neersl max min mm Amsterdam zwaar bew w4 19 13 18 De Bilt half bew. zw4 20 11 17.0 Deelen zw5 19 11 3.5 Eelde licht bew. zw5 19 12 177 Eindhoven zwaar bew. zw5 19 10 1.8 Den Helcjer licht bew. w6 18 13 0.2 Rotterdam half bew. zw5 19 13 2.8 Twente zwaar bew. zw3 19 11 2.1 Vlissingen zwaar bew. zw5 18 13 1.6 Maastricht half bew. zw4 20 10 1 7 Aberdeen licht bew. w3 13 9 00 Athene half bew. nw2 16 10 0.0 Barcelona half bew. no 5 20 17 0.2 Berlin zwaar bew. zw3 16 6 0.0 Boedapest onbewolkt 01 16 1 0.0 Bordeaux zwaar bew n2 22 15 0.0 Brussel zwaar bew. zw4 19 12 0.0 Cyprus licht bew nl 24 13 0.0 Dublin zwaar bew. zw4 13 10 0.0 Frankfurt zwaar bew. zw2 12 8 00 Genève zwaar bew. w.s.0 15 11 0.0 Helsinki motregen zw4 11 5 0.0 Innsbruck onbewolkt ver. 1 18 3 0.0 Istanbul regenbui n5 12 9 24.0 Klagenfurt wl 14 4 0.0 Kopenhagen zwaar bew. zw4 14 12 0.0 Las Palmas licht bew n3 25 20 0.0 Lissabon onbewolkt n3 24 14 0.0 Locarno onbewolkt o2 16 0.2 Londen half bew. zw3 16 9 0.4 Luxemburg zwaar bew w3 16 7 0.0 Madrid zwaar bew. n2 23 12 0.0 Malaga zwaar bew w2 20 15 8.0 Mallorca zwaar bew. ■no 3 24 20 0.2 Malta licht bew. o2 23 15 0.0 Moskou zwaar bew wl 7 3 0.0 München onbewolkt z2 16 8 0.0 Nice ohbewolkt n3 21 14 0.0 Oslo zwaar bew. z2 10 4 3.0 Parijs licht bew. w2 18 J2 0.4 Praag motregen z2 8 P 0.0 Rome onbewolkt nol 12 0.0 Split onbewolkt n3 21 9 0.0 Stockholm zwaar bew, z6 12 8 0.0 bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw y koufront Ak. opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau onbewolkt 13 Wenen - ver. 1 Zurich half bew 20 2 Bangkok zwaar bew. o2 Buenos Aires licht bew zo 4 Casablanca zwaar bew zw 1 Johannesburg licht bew. z 3 Los Angeles zwaar bew. zw 4 16 ■1 0.0 New Orleans zwaar bew. o3 28 21 0.0 14 3 0.0 New York licht bew z2 16 8 0.0 14 9 0.0 Tel Aviv half bew zo 4 24 16 06 32 25 0.0 Tokyo licht bew. no 3 18 16 27.0 17 12 0.1 Toronto zwaar bew. z2 16 1 0.0 20 12 0.0 Tunis half bew. zo 3 23 19 0.0 20 12 0.4 Vancouver half bew. wl 15 4 0.0 26 14 0.0 C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) J per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstri het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kod betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenva van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikbaj informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gri Auteursrechten voorbehouden Dagbladuitgeverij Damiate E-MAIL: redactie.ld@damiate hdc nl I K N H U I E ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14