eiden Regio ^olitie wil ïerindeling Whizzkid wint met website 'Meldpunt voor bewoners hoort in buurthuis thuis' Leiden wacht plannen Meelhattan af Half miljoen voor Digitaal trapveld Bijeenkomst over beroerte Politie ontraadde bezoek burgemeester Jeruzalem ISDAG 24 OKTOBER 2000 iouwvakkers voorkomen beroving idenTwee bouwvakkers schoten gisteren een 86-jarige ouw te hulp die door een tienjarige jongen werd belaagd. De jouw had net bij een supermarkt op het Levendaal de nodige yensmiddelen ingeslagen toen om vijf uur 's middags een ichie in de Wielmakersteeg aan haar volle boodschappentas ikte. De jongen had echter niet gerekend op de twee bouwvak- irs die op hem afstapten. De jonge dief zette het prompt op m lopen waardoor de beroving verijdeld werd. itoffenmarkt in Leiden !DENOp de Botermarkt en de Vismarkt presenteren zo'n ne- •ntig gespecialiseerde stoffenhandelaren aanstaande zondag in uitgebreide collectie stoffen. De organisatoren van de markt de gemeente Leiden en organisatiebureau de Stoffenmarkt - eloven de bezoekers veel bijzondere materialen die ergens an- ers niet te vinden zijn. Het accent ligt op hobby- en kwaliteits- offen. De stoffenmarkt is te bezoeken tijdens winkelopenings- jden op koopzondag. 'rovinciaal Jeugddebat io» Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar kunnen zich tot 1 november opgeven voor het Provinciaal Jeugddebat op maandag 18 december wordt gehouden. Uit dit debat orden deelnemers geselecteerd voor het nationaal jeugddebat maandag 23 april 2001. Daaraan nemen ongeveer honderd ngeren deel, samen met verschillende kamerleden, staatsse- etarissen en ministers. De deelnemers hoeven geen 'beroeps- aters' te zijn om mee te doen. Het gaat vooral om een eigen ening. Wie zich opgeeft, doet dat voor het hele traject: het lorbereidende provinciale debat, trainingen, het landelijke de en afrondende bijeenkomsten. Opgeven kan via ivw.jeugddebat.nl of 030-2541076. PvdA signaleert problemen met 'rijdende klachtenkar' leiden wim koevoet De Buurtmobiel functioneert niet. Dat leidt de PvdA-fractie af uit gesprekken met bewoners van de binnenstad, ambtenaren van wijkbeheer en medewer kers van de Leidse Welzijnsor ganisatie (LWO). De samenwer king tussen de instanties die dit 'mobiele klachtenmeldpunt' bemannen, verloopt stroef. Wijkbeheer zou zijn afgehaakt. Alleen de politie en de LWO zijn nog vertegenwoordigd, heeft de PvdA begrepen. Bovendien is de belangstelling van het pu bliek voor het project al kort na het begin danig afgenomen. Volgens PvdA-raadslid Van der Veen maken de huidige problemen in Pancras-Oost ook duidelijk dat de Buurtmobiel, die nu ruim een jaar zo'n drie keer per week de binnenstad doorkruist, niet werkt. „Met de buurtmobiel zou wijkgericht worden gewerkt. Klachten zou den sneller op de juiste plek te rechtkomen en de tijd tussen het moment waarop de klacht wordt ingediend en afgehan deld zou worden ingekort. Niets is minderwaar gebleken." Van der Veen doelt op de vele klachten over hangjongeren, drugspanden, zwerfvuil en on veilige plekken die de gemeente weliswaar bereiken maar niet via de Buurtmobiel. In de brief die hij namens de fractie over dit onderwerp heeft geschreven aan burgemeester en wethou ders, stelt hij dat de instanties die actief zijn in de binnenstad onderling slecht informatie uit wisselen en dat ook ambtena ren en stadsbestuur niet of laat worden ingelicht. „Die klach tenkar rijdt bij wijze van spre ken gewoon door", sneert hij. De PvdA-fractie heeft al sinds de Buurtmobiel rijdt haar be denkingen. De signalerings functie die het op een SRV-wa- gen gelijkende voertuig is toe gedicht. behoort in het buurt huis te worden vervuld, zegt Van der Veen. „Wie schetst mijn verbazing toen ik hoorde dat de LWO overweegt buurt huis De Pancrat te sluiten? De LWO moet haar buurthuizen niet sluiten maar de sociale functie teruggeven." En: „Be woners die hun hart willen luchten, moeten dat op een vast punt kunnen doen." eer agenten op straat in Hollands Midden politie in de regio Hollands Midden wil opnieuw re- ■aniseren om zo het aantal politiemensen op straat te groten. Het korps denkt na over halvering van het ital districten, van acht naar vier. Leiden/Voorschoten jft zelfstandig, maar de districten Duin- èn Bollen- :ek Noord en Zuid worden mogelijk 'samengevoegd. Alphense politiedistrict Rijn- en Aarlanden kan vol- is de korpsleiding samengaan met 'buur' Rijn en lassem. Het vierde district ligt rond Gouda. Dat staat de discussienota 'De volgende stap' van Hollands dden. ■jan berendsen ir de reorganisatie heeft de itie minder leidinggevende ondersteunende mensen g, waardoor er op termijn rtig tot vijftig agenten meer itraat op kunnen. Zo wordt aantal politiemensen in de iispolitiezorg' van Hollands Iden geleidelijk naar dui- d getild. Vier jaar geleden en er nog maar 567 agenten straat. Op huisvestingskos- zou tussen de 1,1 en 1,7 oen gulden kunnen worden jaard. de nota wordt overigens iroken over meerdere mo- kheden. Zo is er ook een ie waarbij drie districten rblijven binnen Hollands Iden. Maar de variant van de enoemde 'vier windstreken' de meest kansrijke optie. !t deze variant wordt het ist tegemoetgekomen aan uitgangspunten. Er ont staan vier krachtige districten die lange tijd aan de vraag naar politiezorg kunnen voldoen", aldus de nota. Een driedeling van het korps - waarbij de Duin- en Bollen- districten en Leiden/Voorscho ten samengaan - is niet ge wenst, meldt de politie in haar nota. Door Leiden/Voorschoten aan de Bollenstreek te koppe len, ontstaat een megadistrict met ruim 500 agenten. Het korps vreest dat een dergelijk district ten prooi valt aan bu reaucratie. Een variant waarbij Leiden, Voorschoten, Oegst- geest en Leiderdorp een'district vormen, blijkt 'gebiedstech- nisch' niet ideaal, omdat de huidige districtsgrenzen dan meer worden aangetast. Boven dien stuit dat voorstel op weer stand van de burgemeesters van Leiderdorp en Oegstgeest. De 35 burgemeesters uit de gemeenten in Hollands Midden nemen in december een besluit over de voorstellen in de nota. Volgens Stiel 'staat het indrukwekkende gebouwencomplex aan de Oosterkerkstraat er momenteel een beetje treurig bij'. foto hielco kuipers leiden herman joustra Leiden vindt het niet nodig Meelhattan VOF te manen de Meelfabriek te onderhou den. De gemeente wacht rustig af met wel ke plannen de eigefiaar van het complex op de proppen komt. Dat zegt monumenten wethouder Pechtold. Stiel, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, had het gemeentebestuur schrifte lijk gevraagd er bij Meelhattan VOF op aan te dringen het complex niet te laten ver kommeren. De stichting roept in herinne ring dat Meelhattan begin vorig jaar de huurders van kantoor-, atelier- en berg ruimte te verstaan gaf dat zij het complex dienden te verlaten. Dit om onder meer onderhoudswerkzaamheden aan de ge bouwen te kunnen verrichten. Stiel zegt echter dat er sindsdien 'geen enkele conserverende maatregel is uitge voerd'. Volgens de stichting, die zich al ja renlang sterk maakt voor het behoud van de Meelfabriek, 'staat het indrukwekkende gebouwencomplex aan de Oosterkerkstraat er momenteel een beetje treurig bij'. Begin deze maand riep de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het grootste deel van de meelfabriek uit tot Rijksmonument. Slechts drie van de dertien gebouwen - de twee silogebouwen uit 1955 en 1960 en het magazijn uit 1978 - kregen die status niet. De Rijksdienst mag gebouwen de status van rijksmonument alleen geven als ze ou der zijn dan vijftig jaar. Zij benadrukte ech ter wel de twee silogebouwen van grote waarde te vinden. Hoewel de brief van Stiel is geschreven vóór het besluit van de Rijksdienst, veran dert dat niets aan het standpunt van de stichting, zegt voorzitter F. Sengers. Wan neer een gebouw de status van rijksmonu ment heeft, betekent dat onder meer dat het niet zonder meer mag worden ge sloopt. „Tenzij de conditie zo slecht is dat dat niet meer anders kan." Projectontwikkelaar A. van der Wiel, één van de twee directeuren van Meelhattan, zei begin deze maand al blij te zijn met het besluit van de Rijksdienst. „Dat er nu ein delijk duidelijkheid over de toekomst is, is alleen maar verheugend. Want gezien de staat van de gebouwen is het duidelijk dat er snel wat moet gebeuren", zei hij toen. Naar verwachting duurt het nog een paar maanden voor de eerste plannen voor her bestemming op papier staan. vijftienjarige Joris Kluivers, rling van het Da Vinei Colle- in Leiden, had niet verwacht t hij tienduizend gulden bin- n zou slepen met het bou- in van een educatieve inter- ujn (pagina over robots. „Andere es waren ook heel mooi. ntje over graffiti en één over n Gogh, heel interessant." whizzkid won onlangs sa- en met twee teamgenoten in ïerika de eerste prijs van de ■derlandse afdeling van een jina-wedstrijd van stichting Thinkquest. Thinkquest is een stichting die meer educatieve websites op internet wil die als lesmateriaal of naslagwerk kunnen worden gebruikt. Daarbij organiseert de stichting vanaf 1997 wed strijden voor website-bouwers in alle leeftijdscategorieën. Die wedstrijden zijn internationaal, maar veel landen hebben daar naast ook een landelijke Think- quest-wedstrijd. Joris: „Aan de internationale wedstrijd heb ben we ook meegedaan, maar die hebben we helaas niet ge wonnen." De Blauwe Steen, die al>700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad De teams, die uit twee of drie mensen bestonden, werden begeleid door minimaal één 'coach'. De coach zorgt voor begeleiding van het team en let op de voortgang bij het bou wen van de pagina. Joris' coach was zijn vader. „Hij is E-busi- ness-consultant, dus weet er wel een hoop vanaf. En het is erg makkelijk als begeleiding, altijd bij de hand." De winnaar laat thuis in de Me- renwijk trots zijn site over ro bots zien. „Kijk, je kunt hier kiezen of je naar de Engelse pa gina of de Nederlandse wilt. Op de site worden de geschie denis én de toekomst van de robots nauwkeurig beschreven. Ook is er te lezen uit wat voor onderdelen een robot precies bestaat. Onder het kopje toe passingen kun je zien hoe ro bots bijvoorbeeld in het onder wijs, de industrie, de ruimte vaart, militair of in de medi sche wereld worden ingezet. Joris was naast computers en internet al jaren geïnteresseerd in robots en kunstmatige intel ligentie. „En daarom heb ik er een pagina over gemaakt. Het lijkt mij echt iets waarover mensen iets willen weten." Hij denkt dat robots en computers in de toekomst steeds meer zullen samengaan. „Er zijn zo veel handige toepassingen, bij voorbeeld een robotstofzuiger voor in het huishouden." Bij Joris thuis staat nog niet zo'n stofzuiger: „Nee, daarvoor zijn ze nog niet genoeg ontwikkeld. Ze botsen nog de hele tijd te gen stoelpoten aan." Hij heeft naar eigen zeggen meer dan honderd uur in het 'bouwen' van de pagina gesto ken. De meeste tijd ging zitten in het vertalen van teksten naar of van het Engels. Daarom heeft Joris samengewerkt met twee jongens van dertien en veertien jaar uit Louisville in Amerika. Hij heeft de jongens leren kennen via de chat-pagi- na van Thinkquest. „Ik had het onderwerp al bedacht. Toen ben ik in gesprek gekomen met Jody Hensley en die vond dat wel een goed idee. Die andere jongen is zijn neefje." Hij is niet van plan om de jongens ooit te ontmoeten: „Ik moet het geld nog even met ze af handelen, maar verder hoef ik ze niet te zien. Ik ken ze verder niet, we hebben alleen contact via e-mail en chatten gehad." Wat hij met het geld gaat doen, weet Joris nog niet. Hij zql zich niet laten verleiden om van al les te gaan kopen. „Ik zet het gewoon op de bank en dan krijg ik rente. Anders goef ik het misschien uit aan dingen waar ik later spijt van krijg." Volgend jaar wil Joris weer meedoen met de 'webstrijd', maar dan stelt hij zich een nieuw doel. De pagina moet dan op alle internetprogram- ma's (browsers) kunnen wor den bekeken. De robotpagina is nog niet geschikt om met het Joris Kluivers (15) denkt dat robots en computers in de toekomst steeds meer zullen samengaan. programma Netscape te be wonderen. „Ik vind het een uit daging om de volgende webpa gina's die ik maak op iedere browser te laten werken." foto hielco kuipers Het adres van Joris' webpage 'RoboWorld' is http://ontwik- kel.thinkquest.nl/ willem-paul de moou Volgens Van der Veen is het 'geen wonder' dat de bewoners weinig gebruikmaken van de kar. „Toen de LWO het project lanceerde werd erbij gezegd dat de Buurtmobiel drempelverla gend zou werken, dat veel men sen niet zomaar bij instellingen durven aan te kloppen, als ze al weten waar ze moeten zijn. Maar juist die kar heeft een ho ge drempel, heeft een stigmati serende bijwerking. Want als je er naar binnen gaat, heb je wat te klagen. Een buurthuis kun je om duizend-en-een redenen bezoeken. Zo'n Buurtmobiel zou alleen maar een functie hebben in een wijk waar geen buurthuizen zijn. Maar de bin nenstadbewoners hebben er al lemaal één in de buurt. Op loopafstand." Van het ambtelijke wijkteam stadsdeel midden is niemand bereikbaar voor commentaar. Een woordvoerster bevestigt wel dat wijkbeheer niet meer meerijdt op de Stadsmobiel. De directeur van de LWO, G. Cor nel, laat weten dat hij de brief van de PvdA-fractie niet kent en die eerst wil lezen alvorens hij reageert. leiden wim wegman Leiden heeft van het ministerie van binnenlandse zaken een half miljoen gulden gekregen voor het inrichten van een 'Di gitaal trapveld' in Leiden- Noord. Het Digitaal trapveld is een ruimte waar mensen een groot deel van de dag kunnen binnenlopen om kennis te ma ken met computers, internet en e-mail. Naar verwachting opent het begin volgend jaar zijn deu ren. Het ministerie heeft de subsi die gegeven omdat het Digitaal trapveld zich onder meer richt op mensen die een achterstand dreigen op te lopen op het ge bied van computers en inter net. Het project krijgt onderdak in 't Spoortje aan de Bernhard- kade. In de bibliotheek van dit wijkcentrum kunnen mensen cursussen volgen om hun ken nis over informatica bij te spij keren. In het buurthuis zelf ko men de computers te staan waar de inwoners van Leiden- Noord het internet op kunnen. In totaal komen er zo'n 20 tot 30 computers te staan, waarvan 10 in het instructielokaal. Beleidsmedewerker A. van der Ree van de afdeling Cultuur van de gemeente: „Met de cur sussen willen we ons vooral richten op ouderen. Zij hebben meestal wel wat meer begelei ding nodig. Jongeren hebben meestal behoefte aan een wat losser verband. Voor hen is het comoputerlokaal bedoeld, waar ze naar eigen behoefte het in ternet op kunnen." Hel Digitaal trapveld is een van de initiatieven in de strijd tegen het 'digibetisme'. „Het ministerie wil voorkomen dat er een tweedeling ontstaat tussen mensen die wel en mensen die niet met computers overweg kunnen. Mensen die niet ver trouwd zijn met internet kun nen zich steeds lastiger aanslui ten bij een aantal maatschap pelijke ontwikkelingen, maar maken bovendien minder kans op banen. Initiatieven als het Digitaal trapveld moeten dat te gengaan." De subsidie van het ministe rie is een van de bijdragen waarop het project moet draai en. Binnenlandse zaken wil ook dat bedrijven en andere over heden aan de initiatieven mee betalen. Volgens Van der Ree is dat in Leiden-Noord goed ge lukt. In totaal hebben andere partijen ook nog eens een mil joen op tafel gelegd. De uitvoe ring van het Digitaal trapveldje is in handen van de openbare bibliotheek Leiden en de Leidse Welzijnsorganisatie. Ook wo ningbouwvereniging Ons Doel speelt een belangrijke rol. Het internetten zal straks niet gratis zijn. Van de deelnemers wordt een, volgens Van der Ree, 'bescheiden bijdrage' gevraagd. „Maar dat is wel te overzien." Het 'trapveldje' krijgt ruime openingstijden, maar zal niet 24 uur per dag te bezoeken zijn. „Dat zou niet te betalen zijn." Leiden heeft bij het ministe rie van binnenlandse zaken een subsidie-aanvraag ingediend voor een stimuleringsproject op het gebied van informatica. Een beperkt aantal steden kan be roep doen op zo'n bijdrage. Leiden heeft geld gevraagd voor een informaticaproject gericht op contacten met Birkane. Veel Leidse Marokkanen zijn afkom stig uit deze stad. Leiden ver wacht later dit jaar meer duide lijkheid over deze aanvraag. De CVA-vereniging 'Samen Verder', afdeling Leiden, organiseert zaterdag 4 november een bijeenkomst over de gevolgen van een beroerte. Jaarlijks krijgen zo'n 26.000 Nederlanders een beroerte. Deze mensen hebben van de ene op de andere dag een handicap waar zij en hun omgeving mee om moeten leren gaan. Het thema van de bijeenkomst is 'Verborgen gebreken'. Deze is op zaterdag 4 november van 14.00 tot 16.00 uur in Verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan. Aanmelden: 071-5147411. leiden Na overleg tussen de burge meester van Leiden, het open baar ministerie en de politie drongen deze partijen vrijdag middag aan op het wegblijven van Olmert. „Deze drie clubs hebben samen besloten een negatief advies te geven. Onze ervaring is dat mensen dergel j- ke adviezen opvolgen", zegt een woordvoerder. Volgens de ambassade wilde Olmert zich evenwel niet laten afschrikken door het advies. „Hij gelooft in de democratie", meldt de persattaché, en dus ook in de vrijheid om zijn standpunten over de crisis in het Midden-Oosten te uiten. Pas maandagmorgen is beslo ten om het bezoek aan Neder land niet door te laten gaan. Er. is afgesproken, meldt een me dewerker van SPIL, dat Olmert 'op een ander moment' alsnog naar Leiden komt, als het pro gramma van zijn bezoek aan Nederland dat tenminste toe laat. De contacten tussen de stu dievereniging en de burge meester zijn in mei van dit jaar gelegd, toen leden van de SPIL op reis waren in Israël. „Wij or ganiseren twee keer per jaar een reis naar het buitenland", zegt de medewerker van de stu dievereniging. „We hebben in mei met de burgemeester de status van Jeruzalem in het vre desproces besproken. Toen is toegezegd dat hij wilde probe ren naar Leiden te komen." robbert minkhorst De politie heeft erop aange drongen dat de burgemeester van Jeruzalem zou afzien van een bezoek aan Leiden. Zij kon niet instaan voor de veiligheid van Ehud Olmert. Olmert zou deze week een lezing geven op uitnodiging van de Studiever eniging voor Politicologen in Leiden (SPIL). De politie maak te vrijdag bekend dat Olmert had afgezegd uit veiligheids overwegingen. Maar de burge meester van Jeruzalem was toen nog van plan om gewoon naar Leiden te komen. Uiteindelijk is de komst van de burgemeester gisteren afge zegd, maar dat besluit had niets te maken met het advies van de politie. Dat zegt de persattaché van de Israëlische ambassade in Den Haag. Het geweld tussen de Israëli's en de Palestijnen en de explosieve situatie in Jeruza lem zelf betekenen dat Olmert daar op dit moment niet weg kan. De burgemeester zou deze week een bezoek brengen aan Nederland. Later in de week stond een lezing in Leiden ge pland, met als onderwerp de status van Jeruzalem. Olmert, lid van de rechtervleugel van de Likud-partij, de grootste oppo sitiepartij in het land, be schouwt Jeruzalem als ondeel baar. Palestijnse claims van de len van de stad wijst hij af.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13