Puzzelen tot in de Eeuwigheid Trends Kind behoort niet voor in auto Slaapkamer wordt steeds knusser Veiliger magneetbandje voor betaalkaarten Meisjes hebben andere drankvoorkeur dan jongens Slapen als een vorst DINSDAG 24 OKTOBER 2000 160 redactie rien polderman 02! bedacht Archimedes een vier kant uit veertien stukjes, de gekmakende Loculus. In de ne gentiende eeuw bezorgde de dambordpuzzel menigeen sla peloze nachten en tegenwoor dig kun je onafgebroken op in ternet passen en meten met mathematische puzzels. De be kendste soorten zijn de (Chine se) tangram en de pentomino, twaalf blokjes van elk vijf vier kantjes. Puzzeldeskundige Jack Boter- mans heeft al tal van publica ties over puzzels op zijn naam staan. Een aantal ervan schreef hij samen met de Amerikaan Jerry Slocum. Het duo werkt momenteel aan een boek dat hét standaardwerk over de be roemde tangrampuzzels moet worden. Botermans verontschuldigt zich vanuit zijn woning in Frankrijk. Nee, hij heeft nog niet van Eter nity gehoord. 'Ik ben nogal druk geweest voor het boek over tangrams. Staat-ie op in ternet? Ga ik toch eens kijken.' Een paar dagen later heeft Bo termans met het proefpuzzeltje gespeeld. 'Ik ben ermee aan het schuiven geweest en alleen met die zes stukjes heb je al zo'n 5000 mogelijkheden. Deze puz- Sam Loyd zou trots zijn op de makers van Eternity. Zo'n 130 jaar nadat de Prins der Puzzel makers naar eigen zeggen 'de hele wereld gek maakte' met zijn 14-15 schuifpuzzel, houdt opnieuw een pas-en-meetspel letje hele volksstammen in z'n greep. Puzzelaars, softwares- pecialisten en wiskundigen proberen al een jaar lang koortsachtig als eerste de op lossing van 'de moeder aller puzzels' te vinden en daarmee één miljoen Britse ponden in de wacht te slepen. 'Het is geen speelgoed en het is geen legpuzzel,' zo prijst de Britse fabrikant ERTL op z'n ei gen internetpagina de verkoop hit Eternity (eeuwigheid) aan. Wat het dan wel is? Een twaalf- hoekig bord met 209 grillig ge vormde stukjes, zonder opdruk. Een schijnbaar eenvoudig spel letje, dat hoogleraren in de wis kunde tot wanhoop drijft. Zijn naam had niet beter bedacht kunnen worden, want de oplos sing lijkt een eeuwigheid te du ren. Zelfs bij een kleine voorloper van Eternity, het puzzeltje Me teor, is het een heksentoer om met slechts tien stukjes het bord te vullen. Toch zijn er al duizend goede oplossingen be kend van Meteor, zo vermeldt ERTL droogjes op z'n internet pagina. Wie een indruk van het soort puzzels wil krijgen, kan met behulp van de computer muis op www.eternity-puzzle- .co.uk naar hartelust passen, meten, draaien en schuiven op een oefenveldje met zes stukjes. De bedenker van Eternity is Christopher Monkton, die met zijn creatie voortborduurt op een eeuwenoude traditie van mathematische legpuzzels. Al in de derde eeuw voor Christus Het onderzoekscentrum in het Duitse Jülich heeft een nieuw magneetbandje voor betaal-, krediet- en alle soorten identifi catiekaarten bedacht, dat niet meer vervalst of gekraakt zou kunnen worden. Het magneet stripje zou ook voor geldbiljet ten kunnen worden gebruikt. In tegenstelling tot de huidige magneetstrips bestaat het nieu we bandje uit enkele flin terdunne metaalstroken. In één van de middelste stroken wordt reeds tijdens het productiepro ces een digitale code in de vorm van totaal van elkaar ver schillende gemagnetiseerde punten ingebracht. Deze code kan niet meer worden veran derd of verwijderd. Hij kan ech ter wel met de gebruikelijke af- leestechnieken worden ontcij ferd en op echtheid gecontro leerd. Terwijl de huidige systemen be staan uit een numerieke code, hologrammen of foto's, ver enigt het nieuwe 'Multi-Bit-Sys- teem' een groter aantal per soonsgebonden en individuele identificatiegegevens in één en kele magneetstrip. De magneet band is verder ongevoelig voor andere energievelden en hij wordt volledig vernietigd bij een poging om hem van de dra- gerkaart los te maken. Het nadeel van de strip is de hoge kostprijs. De vorsers van Jülich hebben al een patent op het systeem genomen en wer ken aan een goedkope produc tiemethode. johan lamoral Meisjes hebben een duidelijk andere smaak dan jongens bij de keus van hun drankjes. Het liefst drinken ze thee, water en sapjes, en dat doen ze vooral ook voor de gezelligheid. Jon gens geven de voorkeur aan op wekkende dranken als koffie en koolzuurhoudende frisdrank jes. Door de week drinken de jongens meer alcohol dan door meisjes wordt gebruikt. Eén en ander blijkt uit onderzoek van het TrendSearch onderzoek van het onderzoeksbureau SARV In ternational onder jongeren in het Gooi. Liefst drinken veel meisjes ook de hele dag door water. Dat geldt als gezond, zuiverend ge voel en lichaamsverzorgend. Het 0,5 literflesje van Spa blauw is een goed voorbeeld van een ideaalproduct op dit gebied. Belangrijk voor de jonge vrou wen bleek te zijn, dat het er mooi uit ziet, dat het gemakke lijk is mee te nemen en dat je het opnieuw kunt vullen. Jongens houden nog steeds van de 'kick van prik'. Bij voorkeur in blik. Dat kan in één keer ach terover worden geslagen, en vervolgens met een ferme schop worden weggetrapt. Jon gens vinden dat leuk. Het ooit met enige geheimzinnigheid omgeven drankje 'Red Bull' is minder interessant geworden, zo blijkt verder uit het onder zoek. Het wordt even achteloos besteld als een colaatje, en vooral in combinatie met wod ka. Meisjes doen daarin niet onder voor de jongens. Het ideale drankje voor de toe komst voor jongeren is: sprankelend en luchtig, gezond is, wordt ook ste langrijken Daarom is de wachting dat er ook mee meer ontbijt(vervangene drankjes, gezondheidsdi en light producten bij kc Ook zullen er steeds mei drankjes op de markt ko die een kleinere hoeveel prik bevatten. Het TrendSearch onden werd eind augustus gehi onder zes groepen jonge uitgesplitst naar leeftijd se. De onderzochte leeft categorieën waren 15 tol met 17 jaar, 18 tot en me jaar en 21 tot en met 26 j rien polderman Nieuw pas-en-meetspelletje houdt hele volksstammen in z'n greep Een ontwerp van Maarten Vrolijk. publiciteitsfqt De slaapkamer wordt meer en meer een leefruimte, waarin je ook buiten de acht uur nachtrust vertoeft. Door deze ontwikkeling, die niet van gisteren op vandaag is ontstaan, worden meer ei sen gesteld aan de inrich ting. Het moet gezellig en knus zijn. Ofwel, de slaap kamer moet woonsfeer krij gen. Deze trend heeft voor de Gelderland-groep zijn beslag gekregen in Luna, een nieuwe firma en een nieuwe ster in de slaapwe- reld. Luna maakt slaapkamers in de designstijl en leefsfeer van de banken van Gelder land, Young en ArX en de kasten van Castelijn. (Deze firma's behoren alle tot de Gelderland-groep). Dus wie van de eenvoud van Gelder land, houdt, kan deze stijl nu ook doortrekken naar zijn slaapkamer. Hetzelfde geldt voor de.eigentijd.se ba rok van ArX, de levendig heid van Young en het raffi nement van Castelijn. Juist contrasten creëren tussen woon- en slaapkamer kan natuurlijk ook. Voor Luna hebben de 'huis designers' Dick Spieren burg, Jan des Bouvrie, Henk Vos, Maarten Vrolijk en Ste fan Steenkist hun designvi sie op de slaapkamer mo gen uiten. Dit heeft diverse bedden, nachttafels en gar- derobekasten met een spe cifieke signatuur voortge bracht. Sir Jakob is een majestueus, rood bed van de Belgische designer Stefan Steenkist. De naam spreekt boekde len: vader Jakob uit het lied je is opeens Sir' geworden. Van dezelfde ontwerper is het bed Items, met een mo dulair systeem in het hoofd bord: een wengé paneel kan desgewenst ingevuld wor den met een lichtplaat. Duet is een super-de-luxe bed, bekleed met machuca- do leer - dat momenteel de trend bij de banken is. Wie eens iets aparts wil: een stoel met een statig hoge rug blijkt een nachtkastje te zijn. Fans van Jan des Bouvri kunnen terecht in het be Illusion, dat overduidelij een adept van de gelijkn mige bank van Young is, Het bed Libris is gewoor weg gemaakt om in te le Maarten Vrolijk heeft de slaapstee voorzien van e alternatief hoofdbord, ir vorm van - inderdaad - boekenrek voor pockets (want die lezen gemakke in bed). En dan de garderobekas volgens Dick Spierenbui De solitaire schuifdeurk; is perfect vlak. Het Visec aanbouwsysteem heeft i der andere een apotheki kast-module (bekend ui keukenwereld). Witte lal fronten zijn onderbroke door semi-transparante 'vensters' die zelfs om d hoek van de kast kunnei doorlopen. Een hoge pli blijkt twee lades te verbt gen. Natuurlijk is ook aan de aankleding gedacht. Lur biedt enkel het meubilai dat wil zeggen de bedde kasten en ldeinmeubele: zoals commodes en poe Voor de bedinhoud, de j psystemen, verwijst Lun naar de gerenommeerd) merken Zevenslaper (bc springs) en Auping. Het passende bedtextiel is v; Van Dijk, naar een exclu ontwerp van Maarten Vi lijk. Daarmee is de wooi sfeer in de slaapkamer c pleet. Deze nieuwe colle is nu al te zien in de kek van het Pakhuis in Amst dam en zal eind van dit in de winkels staan. In totaal biedt Luna de 1 ze uit 18 modellen. De p voor een bed begint bij gulden en eindigt bij bij: het dubbele: 8770 guide voor het meest exclusie; bed Wispers. Maar dat i; dan ook comfort gestoff met wit leer! frances van der steen Info: Luna - a company Gelderland, 033 - 246.2 Airbags, ABS, gordels, achter portieren met kinderslot. Veilig heid bovenal. Maar hoe zit het met de kinderen in de auto? Vo rig jaar kwamen er 22 als inzit tende van een auto bij een on geval om het leven. Recent ANWB-onderzoek heeft uitge wezen dat het aantal kinderen dat letsel oploopt bij een onge luk met 65 procent zou dalen als de ouders een goed auto stoeltje kopen en dat op de juis te manier gebruiken. Er zijn drie hoofdgroepen kin derzitjes, het babyzitje voor de allerjongsten, een autostoeltje zodra het kind zelfstandig kan zitten en een booster ofwel zit- tingverhoger vanaf het moment dat het kind het autostoeltje is ontgroeid, maai nog geen an derhalve meter lang is. In alle gevallen is het verstandig ze op de achterbank te bevestigen en dan nog het liefst in het mid den. Maar veel ouders stellen hun kinderen onnodig bloot aan risico's door ze naast zich op de passagiersstoel mee te nemen. Omdat het anders zo ongezellig is... Wettelijk voldoen die ouders in elk geval aan alle verplichtin gen. Een kind onder de twaalf jaar en kleiner dan één meter vijftig mag namelijk voorin worden vervoerd als het in een goedgekeurd stoeltje zit. Zodra een kind - jonger dan twaalf jaar - 150 centimeter lang is, mag het zonder een speciaal 'kinderbeveiligingsmiddel' voorin zitten. Dan volstaat de autogordel. Overigens is de be stuurder van een auto aanspra kelijk voor alle kinderen onder de twaalf jaar die hij vervoert. Los van de wet bepleiten ANWB, de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid, 3VO en Consu ment en Veiligheid om kinde ren uitsluitend op de achter bank mee te nemen. Heeft de stoel naast de bestuurder een airbag, dan is deze plaats voor een kind helemaal uit den boze, omdat zijn nek namelijk nog niet bestand is tegen de kracht waarmee de zak zich opblaast. De ANWB waarschuwt ervoor, dat het systeem waarmee een airbag kan worden uitgescha keld niet honderd procent be trouwbaar is. Er zijn volgens de organisatie ernstige ongelukken met kinderen gebeurd doordat een gedeactiveerde airbag toch in werking trad. Wanneer kinderen lichter dan negen kilo zijn, is het volgens ANWB raadzaam hen met het gezicht naar achteren in de au to te zetten. Omdat baby's een onevenredig groot hoofd heb ben en hun nekspieren en wer velkolom nog niet volledig zijn ontwikkeld, lopen zij een grote kans op letsel als de auto ab rupt tot stilstand komt. Door ze achterwaarts te vervoeren, blij ven hoofd en nek bij een bot sing in positie door de rugleu ning van het zitje. Wie een kinderzitje gaat kopen, doet er verstandig aan zowel auto als kind mee te nemen. Let bij de aankoop op de volgende zaken: Het stoeltje moet goed aan sluiten op de zitting en de rug leuning van de auto. De gordel van het stoeltje moet snel open en dicht gaan. Het hoofd van het kind moet voldoende steun hebben. Veiligheidsgordels van de auto moeten lang genoeg zijn om het stoeltje goed vast te maken. Autostoeltjes kunnen beter niet tweedehands worden aange schaft, vindt ook de ANWB. Door een botsing kan het in wendig zijn beschadigd. Wie zelfbij een aanrijding betrok ken is geweest, doet er goed aan het stoeltje te vervangen, ook al lijkt er op het oog geen schade te zijn. Let bij de aanschaf van een au tozitje altijd of het een ECE- keurmerk heeft. Begint het ze- vencijferige keurmerk met 03, dan voldoet het zitje aan de meest recente veiligheidseisen. Zitjes die met 02 beginnen, worden ook nog als voldoende aangemerkt. Begint de code met 00 of 01dan zijn de veilig heidseisen achterhaald. De auto-industrie brengt een nieuw systeem op de markt om kinderzitjes nog veiliger op de autostoel te bevestigen. In de zitting van de auto bevindt zich een stalen plaat met speciale bevestigingsogen, die tussen zitting en rugleuning uitkomen. Hierin kan het kinderzitje een voudig worden vastgeklikt en zit het steviger dan wanneer een stoeltje met behulp van au togordels wordt vastgemaakt. rob hirdes In een zitje op de achterbank zit een kind veiliger dan voorin. publiciteitsfoto gpd lantaarnpaal stond een puzzel op te lossen, en van een beken de uitgever uit Baltimore, die tussen de middag ging eten en pas lang na middernacht door zijn medewerkers werd aange troffen terwijl hij stukjes taart op zijn bord heen en weer schoof in een vruchteloze po ging de oplossing te vinden.' Vruchteloos waren overigens alle pogingen. Loyd hoefde zijn hoofdprijs van duizend dollar nooit uit te keren, omdat er simpelweg geen oplossing be stond. Loyd had de volgorde van de blokjes op zo'n gemene manier verdraaid, dat de num mertjes één tot en met vijftien nooit in een goede volgorde konden worden geschoven. Of dat laatste ook het geval is met de 209 stukjes tellende Eternity, is maar de vraag. Bo termans: 'Bij 209 stukjes heb je zo'n fantastisch aantal combi naties, dat er misschien wel tienduizend goede oplossingen zijn. Je komt er alleen voorlopig niet achter. Zelfs met snelle computers duurt het jaren om alle mogelijke posities na te trekken.' Botermans zou wel eens gelijk kunnen krijgen. Puzzelfabrikant ERTL geeft aan, dat alleen voor de 'eenvoudige' Meteor-puzzel met z'n tien stukjes al duizend verschillende (goede!) oplossin gen zijn gevonden. In de bijna 130 jaar tussen Sam Loyds 14-15 puzzel en Eternity zijn puzzels bij tijd en wijle zo populair geweest, dat met recht van een rage kon worden ge sproken. Rond 1930 bijvoor beeld, was Amerika een tijd lang in de ban van het maken van legpuzzels; de bekende jig saws met afbeeldingen van van honden, katten, vergezichten of andere tafereeltje. In de Laurel and Hardyfilm Me and My Pal (1933) valt een voorgenomen bruiloft in het water doordat bruidegom Hardy het te druk heeft met een cadeau van getui ge Laurel, een legpuzzel. Een kwart eeuw geleden ver oorzaakte een puzzel opnieuw veel slapeloosheid, gespijbel en zenuwinzinkingen. Het was Ru- biks Kubus, genoemd naar de Hongaarse uitvinder van het populaire draaispel. 'Ik vind dat eigenlijk geen puzzel," zegt Bo termans, hoewel hij de kubus wel in zijn boeken vermeldt. 'Een echte puzzel is voor mij een probleem met een lastige, maar in feite dóódsimpele op lossing. Aan die kubus viel niets op te lossen, als je maar vaak genoeg draaide kwamen de kleuren goed te staan.' Hoe succesvol de verkoopcij fers van het meer dan 100 gul den kostende Eternity tot nu toe ook mogen zijn, Botermans betwijfelt of het ooit zo'n ver pletterend succes als de kubus zal worden. 'Het duurt zo lang voordat je een oplossing vindt, dat de meeste mensen er moe deloos van worden. Als het toch een succes wordt, dan is dat vanwege die prijs van één mil joen pond.' De geestelijke vader van Eterni ty gniffelt intussen om de vast beradenheid waarmee weten schappers zich op z'n vinding hebben gestort. In de krant Daily Telegraph zegt Christop her Monkton: 'Een computer zal 'm niet oplossen en een wis kundige evenmin. Gewone mensen hebben even veel kans, het kan net zo goed een achtja rige zijn als een omaatje.' martin ruesink den haag Het is weer eens iets heel anders dan strakke design, dit frivole 'koningsbed' van de Nederlandse firma Spinder Products. Het bed is een compilatie van uiteenlopende interieur trends. Je herkent de neo-barokke stijl die mo menteel furore maakt en het hoge aaibaarheids- gehalte - een must - door middel van de flu weelzachte stoffering. En uiteraard, de leefbare slaapkamer: het bed wordt aangekleed met knuffelattributen als een sprei, koprol en even tueel losse kussens. Het koningsbed heeft het allemaal. Zelfs in een krappe slaapkamer kan ie mand zich op zo'n slaapplek de koning te rijk voelen. Het bed meet 180 bij 200 centimeter en is, dank zij de kroon, 210 centimeter hoog. De goedkoopste uitvoering kost 2800 gulden. Info: Spinder Products, 0512 - 519 822. publiciteitsfoto cpd De Hongaarse professor Rubik met zijn befaamde kubus, die menigeen slapeloze nachten bezorgt. Maar puzzelkundige Jack Boterman vindt de draaikubus 'eigenlijk geen puzzel'. archieffoto epa zei, of eentje met tien of veer tien stukjes is misschien nog te doen, maai- 209 stuks? Als je el ke seconde een stukje neerlegt, heb je aan een lang leven nog niet voldoende om alle combi naties uit te proberen.' In hun boek 'Puzzels, zelf ma ken en oplossenbeschrijven Botermans en Slocum hoe Sam Loyds 14-15 puzzel in de jaren 1870 Amerika in zijn greep hield. 'De meest fantastische verhalen werden verteld over winkeliers die hun winkel niet meer openden, van een beken de dominee die een hele win terse vriesnacht lang onder een mmmm u E HET WEER doorJ Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel Juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord 1Zeepost - kolfhamer - zinkerts; 2. open plek in een bos - schoeisel - verslag; 3. gevechtswagen - vaste koper - korte sok; 4. voorteken - maalwerktuig - vrucht; 5. ovenkrabber - autohotel - honingklaver; 6. overal - stad in Italië met motorcircuit - jong vrouwelijk schaap; 7. niet fijn - ijskast - barbier; 8. t?ase - luister - krijg; 9 halfaap - afvoerbuis - vogel; 10 delfstof - flink - de oudste. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1 Adel; 4. buis; 7. raket; 9. eb; 11. pad; 12. ka; 13. erg; 15. ion; 16. roer; 18. aard; 19. Ier; 22. kwal; 22. eraf; 25. reu; 27. aar; 28. en; 29. men; 31. na; 32. aaien; 34. torn; 35. oude. Verticaal: 1; Aleer; 2. er; 3. lap; 4. bed; 5. ut; 6. stand; 8. kaf; 10. brouwen; 12.korhaan; 14. ge; 15. ia; 17. ril; 18. are; 20. kreet; 21. au; 23. ra; 24. frase; 26. mei; 29. man; 30. neo; 32. ar; 33. nu. Morgen verregende dag Ruim twee weken geleden werd het zuid oosten van Engeland getroffen door uit zonderlijk zware regenval, een paar dagen later voltrok zich een catastrofe in het zui den van Zwitserland en het noorden van Italië en nu moeten de Spaanse kustgebie den het ontgelden. Zondag werden de grootste hoeveelheden neerslag opgevan gen in de regio's Valencia en Castellón. In Ribarroja werd maar liefst 232 millimeter afgetapt, Cati 221, Morella 208, Dos Aguas 189 en in Villamarchante 163 millimeter. Zondagochtend werd de stad Cartagena min of meer verlamd na "una tromba de agua' (wolkbreuk) van ruim 100 millimeter. De hoosregens gingen ook gisteren en de afgelopen nacht onverminderd voort. Op de luchthaven van Valencia is vanaf zon dagochtend 181 millimeter gevallen en sinds gisterochtend viel er in Murcia 118 millimeter. Bij ons waren er gisteravond in het binnen land fikse buien (Eelde 18 millimeter tegen slechts 2 in Alpen aan den Rijn en Hoofd dorp) en met de komst van het frontensys teem van de voormalige tropische storm Nadine staat voor morgen een min of meer verregende dag op het programma. Het systeem gaat namelijk, onder invloed van storingen, slepen. De computers verwachten dal er tot don derdagochtend wel zo'n 20 millimeter kan vallen. De wind waait uit het zuidwesten en is over land nu en dan vrij krachtig, aan de kust hard, windkracht 7. De tempen komt uit op omstreeks 12 tot 13 grat Donderdag trekt de regenzone naar oosten weg. In onstabiele luchtmass echter nog wel een bui tot ontwikkel men. Op de lange termijn blijft het wisseh weer. Na wolkengetob tijdens het wi de was er gisteren flink wat zon en v bij ons zo'n 19 graden. In Nieuw-Vei werd het 18,8 graden, in Alphen aan Rijn 19,3 graden. Mei maximaal 19,8 den noteerde het KNMI in De Bilt zc een datumrecord. De zachtste 23ste ber tot nu toe was die van vorig jaar 17,8 graden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10