Onrust onder bezorgers tijdschriften Renteloze bedrijfslening straks belast Fortis stimuleert vrijwilligerswerk bobank jaagt op verloren terrein hypotheekmarkt Economie 'Einde forse stijging huizenprijs in zicht' Krijgt overheid vat op IT? IRDAG 21 OKTOBER 2000 LM kijkt naar Hongaarse Malev aPESTDe KLM overweegt een bod uit te brengen op een jig in de Hongaarse staatsvliegmaatschappij Malev. Volgens Hongaarse privatiseringsbureau APV hebben de KLM, Air en nee, Swissair en SAS overeenkomsten gesloten om vertrou- elk ijlede boeken van Malev te mogen inzien. De KLM bevestig- ie« nsteren het boekenonderzoek. ,,Maar we kunnen pas na be- n9 jering van de cijfers bepalen of het interessant is een bod uit tengen", aldus een woordvoerder. Malev is vooral interes- I vanwege de mogelijkheid om een bruggenhoofd te vormen lost-Europa. lgië leed onder boycot Oostenrijk I33 gu De Belgische export naar Oostenrijk heeft in de eerste (van dit jaar sterk geleden onder de politieke boycot van de ■nrepubliek. De groei van de uitvoer naar Oostenrijk bleef 7,4 procent sterk achter bij de totale exportstijging van 19,6 cent. België was samen met Frankrijk de grote promotor van lolitieke boycot van de Oostenrijkse regering, waaraan de Ho. eem-rechtse FPÖ deelneemt. De boycot had volgens de S|fl unse regionale handelsminister, Sauwens, een averechts ef- „Trouwe klanten weigerden om puur politiek-emotionele enen nog zaken te doen." iropees tekort IT-personeel loopt op vork» Het tekort aan geschoold personeel in de informatie- inologie in West-Europa zal verdubbelen van 850.000 men- vorig jaar tot 1,7 miljoen in 2003. Het probleem valt alleen e lossen door immigratie. Tot die conclusie komt Interna al Data Corporation (IDC). Volgens een studie van het Ame- anse marktonderzoeksbureau zal het tekort de komende ja- in alle West-Europese landen oplopen. Het gebrek aan isen komt nu al tot uiting in een stijging van de salarissen en groter personeelsverloop. (N dreigt concurrent met rechtszaak Ekong CNN wil dat de Chinese nieuwsleverancier China vork News zijn website met de naam cnnews.com opheft, irganisatie mag volgens de Amerikaanse nieuwszender de rsCNN niet gebruiken in zijn domeinnaam omdat CNN het delsmerk op haar drie initialen heeft gedeponeerd. CNN gt de krant nu met een rechtzaak. De afkorting CN is de in- etlandencode voor China, maar CNN vindt dat niet vol- nde reden om van de zaak af te zien. De nieuwszender igt via cnn.com op internet nieuws in allerlei talen, waaron- >k Chinees. Cnnews.com brengt soortige berichten. VNU zoekt partner voor verspreidorganisatie Media Expresse Onder de ondernemers die VNU-tijdschriften versprei den, is onrust ontstaan. Het uitgeefconcern VNU wil de verspreidingsorganisatie Media Expresse ingrijpend om vormen. Een deel van de franchisenemers vreest dat zij buiten de boot vallen of dat hun inkomsten fors dalen. hoofddorp richard mooyman Zo'n 240 zelfstandige onderne mers hebben onder de vlag van Media Expresse in hun regio het alleenrecht op de distributie van VNU-tijdschriften, zoals Margriet, Libelle, Panorama en Story. Zij innen zelf de abonne mentsgelden en kopen de bla den in bij VNU. Hun bezorgers stoppen de tijdschriften bij de abonnees in de bus. Maar VNU wil af van de hui dige ffanchise-structuur, die moeilijk te besturen is en geen eenheid vormt. Het concern wil in de toekomst ook zelf de abonnementen en klantgege vens gaan beheren om de in komsten te verhogen. Het con cern krijgt dan meer mogelijk heden om bij individuele abon nees toegespitst reclame te ma ken of aanbiedingen te doen. Om de verspreidingsorgan satie te verbeteren en te verster ken, is VNU nu op zoek naar een grote logistieke onderne^ ming. ,,We vallen een partner die logistiek als core-business heeft", aldus algemeen direc teur P. de Wit van VNU Tijd schriften. „Een partner die meer weet en ook meer kan in vesteren." De liberalisering van de Europese postmarkt biedt straks mogelijkheden om be halve tijdschriften ook pakjes en goederen te bezorgen. Maar De Wit kan niet zeggen hoe de opzet er precies uit komt te zien. „We zijn ons alleen nog maar aan het oriënteren. Een aantal partijen is in ieder geval sterk in ons geïnteresseerd." De franchisenemers moeten straks een contract aangaan met de nieuwe joint-venture. Een aantal van hen vreest ech- amsterdam De bouw van de containerterminal in de nieuwe Amsterdamse Amerikahaven vordert gestaag. In afwachting van de oplevering staan de eerste zes 'straddle-carriers' al klaar. De dertien meter hoge machines worden gebruikt bij het verplaatsen van containers en het bela den van vrachtauto's. De terminal moet medio volgend jaar in gebruik zijn. Hij heeft dan een capaciteit van 600.000 containers. Amsterdam heeft straks de enige containerterminal ter wereld waar schepen tegelijkertijd aan twee kanten geladen en gelost kunnen worden. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE den haag gpd deSede. Castelijn, Gelderland. Durlet. Interlübke Jori. Label orp zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Mensen die deze jij Stoutenbeek komen, geloven hun ogen niet als ze de prijskaartjes i dan hebben we het niet over gelegenheidskoopjes, maar over s van bekende merken Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan. stoutenbeek wij komen graag bij u thuis. Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl Werknemers kunnen volgend jaar niet meer voordelig geld lenen van de baas. Per soneel dat een renteloze lening krijgt of een lage rente betaalt, moet het rentevoordeel voortaan optellen bij het belastbaar inko men. Dat is echter nooit meer dan zes pro cent. Het einde van het voordelig lenen is het gevolg van het nipuwe belastingstelsel. Daarin verdwijnt de aftrek van betaalde consumptieve rente tot (dit jaar) 5.000 gul den. De door de werkgever verstrekte le ningen met een lage rente of renteloze le ningen zijn daaraan gekoppeld. Alleen de betaalde hypotheekrente voor het eerste ei gen huis blijft aftrekbaar. Nu kan de werkgever een renteloze le ning geven voor bijvoorbeeld de aanschaf van een computer in het kader van een pc- privé project. De werknemer betaalt zijn le ning terug via zijn eindejaarsuitkering, va kantiegeld of dertiende maand. Dat heeft geen fiscale gevolgen zolang de werknemer niet al de maximaal aftrekbare consump tieve rente heeft gebruikt. Lenen via de baas kan in het nieuwe be lastingstelsel wel voordelig blijven. De Be lastingdienst hanteert voor de rentebijtel- ling de zogenaamde wettelijke rente. Deze is momenteel zes procent en wordt vastge steld door het ministerie van justitie, om dat zij in de praktijk vooral gebruikt wordt voor niet betaalde boetes. De zes procent is lager dan de rente op een persoonlijke le ning of een creditcard. Ook kan de terugbetaling van de lening blijven lopen via het salaris. Dat heeft als voordeel dat de werknemer een lager be lastbaar bruto inkomen heeft en dus min der inkomstenbelasting betaalt. De rente wordt weliswaar weer bijgeteld, maar daar over moet de werknemer naar gelang de hoogte van zijn inkomen tussen de 32,55 en de 52 procent inkomstenbelasting beta len. De plannen over het belastbaar maken van de renteloze leningen zijn nog geen wet, zegt een woordvoerder van het minis terie van financiën. Volgens hem wordt nog gedacht aan het instellen van een drempel. Leningen onder die drempel hoeft de werk nemer niet bij te tellen. De hoogte van de eventuele drempel is nog niet bekend. utrecht gpd Bank-verzekeraar Fortis roept al haar werknemers op om twee uur per week vrijwilligerswerk te doen. Aan de instelling waar de werknemer gaat helpen, do neert het bedrijf een beschei den bedrag. Zo denkt Fortis haar sociaal imago te verbete ren. Het project moet nog dit jaar starten. Volgens een woordvoerder van Fortis moedigt het bedrijf haar werknemers al een paar jaar aan om maatschappelijk actief te zijn. De werkgroep 'Sti mulans' van het bedrijf organi seert al sociale uitstapjes voor werknemers. Zo kan iemand een dag meelopen in een kin dertehuis, helpen bij het op knappen van de kantine van een vereniging of bij het aan leggen van een voetbalveld. Vanuit dit initiatief is volgens de woordvoerder het plan ont staan het vrijwilligerswerk van werknemers verder te structu reren. Aanvankelijk was het de be doeling dat een deel van het vrijwilligerswerk in de baas zijn tijd zou worden gedaan. Maar dat bleek financieel en organi satorisch niet haalbaar. Eind dit jaar worden op het intranet van het bedrijf vele vacatures in het vrijwilligerswerk aangeboden waaruit werknemers een keuze kunnen maken. Fortis betaalt de instelling waar de werknemer aan de slag gaat maximaal tien gulden per uur per werknemer. Hoe hoog dat bedrag zal zijn, moet nog worden bepaald. Met dit nieu we initiatief wil Fortis het eve nement Internationaal jaar van Vrijwilligers in 2001 beter onder de aandacht van het publiek brengen. De Nederlandse organisatie Vrijwilligerswerk constateert dat bedrijven steeds vaker en steeds langduriger sociale pro jecten steunen. In de VS en Groot-Brittannië wordt al jaren vanuit bedrijven vrijwilligers werk georganiseerd. Kopers willen bankstel 'Perelement' AMSTERDAM ANP Een bankstel dat Perelement heet? Helemaal niet onwaar schijnlijk, vindt de Reclame Code Commissie. En dus kan de consument verward raken met de aanprijzing 'Schitterende zitcombinatie Perelement 1999,-'. Drie kopers dienden een klacht in bij de commissie, toen bleek dat het bankstel niet Perelement heette, maar per element (bank, stoel) was geprijsd. De boosdoener is meubelketen Seats Sofas, die in een foldertje had geadverteerd voor het gewraakte bankstel.„De Commissie oordeelt dat de reclamefolders zeer mislei dend zijn, omdat ten on rechte wordt gesuggereerd dat de afgebeelde meubelen samen voor 1.999 gulden worden aangeboden onder de naam Zitcombinatie Pe relement", aldus de tucht raad voor het reclamewezen. o >obank heeft de jacht geopend verloren marktaandeel op de ekenmarkt. Het bedrijf verlaagt tes voor de populaire spaar- en ngshypotheken met 0,4 pro- oor de spaar- en beleggingshy- en met een looptijd tot vijf jaar rente zelfs met 0,6 procent deze actie wil de bank markt- terugwinnen. In de afgelopen it is dat teruggelopen van 25 I procent, waarmee de Rabo bank overigens nog steeds marktleider is. Vooral de opstelling van de onaf hankelijke hypotheekadviseurs is de bank een doorn in het oog. Volgens di recteur Plasman van Rabobank Neder land laten zij niet altijd alle kosten zien. „Wij willen de markt doorzichtig maken." Dat de Rabobank nu pas in grijpt noemt Plasman 'voortschrijdend inzicht'. „We hebben ons te beschei den opgesteld." De onafhankelijke be middelaars hebben volgens de direc teur de neiging om zaken te simpel voor te stellen. „Daarbij laten ze soms belangrijke zaken als levensverzekerin gen die bij de hypotheek horen buiten beschouwing. Er wordt alleen gekeken naar rentetarieven. Je zou bijna zeggen dat consumenten zand in de ogen wordt gestrooid." De onafhankelijke hypotheekadvi seurs hebben in ruim vijf jaar tijd een belangrijk deel van de hypotheekmarkt in handen gekregen. Zij regelen inmid dels zestig procent van alle hypothe ken. Hun opbrengst komt uit provi sies. Maar van de Rabobank krijgen zij die niet. En daardoor worden er wei nig Rabo-hypotheken door hen ver kocht, meent Plasman. Van de afgesloten hypotheken bij de bank i? slechts zestien procent via tus senpersonen afgewikkeld. En dat zijn dan ook nog vaak makelaars. Ter ver gelijking: van het aantal hypotheken dat ABN Amro afsluit gaat 71 procent via adviseurs. De consument betaalt vanaf maan dag voor een spaar- of beleggingshy potheek met een renteperiode van vijf jaar 5,9 procent. De concurrentie schommelt rond de 6,5 procent. Het netto voordeel voor consumenten kan bij een hypotheek van 350.000 oplo pen tot duizend gulden per jaar, zo heeft de bank becijferd. Dat de rente fors omlaag gaat, wil volgens de bank niet zeggen dat er veel minder op verdiend wordt. „We heb ben onze marges iets bijgesteld", zegt Plasman. „Maar we hebben vooral naar de kosten gekeken. Die kunnen flink omlaag." In het afgelopen jaar is het markt aandeel van de Rabobank teruggelo pen van 21,9 naar 21. Bij ABN Amro is de teruggang van 14,5 procent naar 11. Volgens de Rabobank zijn ook de Post bank en ING achteruit gegaan. Win naars zijn SNS en Fortis. ter dat hun rol wordt uitgekleed tot die van veredelde bezorger. Het lucratieve beheer van abonnementen zou immers ko men te vervallen. Volgens De Wit is er echter geen reden voor ongerustheid. „Het uitgangs punt is dat de inkomsten er niet onder mogen lijden." De ondernemers proberen het nu onderling eens te wor den over een eigen tegenvoor stel, waarin de huidige opzet van Media Expresse wordt ver beterd. Behoud van werk en in komen staat daarbij centraal. Ook moet er een goede afkoop regeling komen voor de onder nemers die niet meekunnen naar de nieuwe organisatie. De branchevereniging hoopt volgende week een knoop door te hakken over het alternatieve plan. Het bestuur van de Ver eniging van Franchisenemers Media Expresse wil geen com mentaar leveren op de proble men. „We zitten in een fase van onderhandeling met VNU", al dus een woordvoerder. „We hebben geen behoefte om hier op in te gaan." NVM bepleit lagere overdrachtsbelasting nieuwegein anp De tijd van steeds sterker stij gende huizenprijzen is voorbij. Het derde kwartaal is waar schijnlijk het laatste waarin de toename met dubbele cijfers werd geschreven. Het aanbod neemt toe, de huizen staan lan ger te koop en de consumen ten, vooral tweeverdieners, zit ten aan hun maximum. De af vlakking zet het komende jaar door. Die boodschap verkondigde de Nederlandse Vereniging van Makelaars gisteren bij de pre sentatie van kwartaalcijfers. De afgelopen drie maanden werd een gemiddelde bestaande wo ning 2,9 procent duurder. Was die in het tweede kwartaal nog 389.000 gulden, in het derde was dat opgelopen tot 403.000 gulden. De vereniging schat dat de stijging voor heel 2000 uit komt op rond tien procent. Vor8g jaar werden huizen ge middeld 17,4 procent duurder. De NVM voorziet de komen de drie jaar geen oplossing voor de scheve verhouding tussen aanbod en vraag. „De schaarste aan kwaliteitswoningen blijft aanwezig", schat directeur Smits in. Dat komt vooral door dat te weinig bewoners naar een ander koophuis verhuizen. Om de doorstroming te bevor deren, moet de overdrachtsbe lasting op koopwoningen wor den afgeschaft vindt de NVM. Nu maakt die belasting 60 procent uit van de totale ko- perskosten. De NVM stelt daar om voor de belasting te verla gen. „Laten we beginnen met een verlaging van zes naar vijf procent. Die ene procent scheelt gemiddeld al 4.000 gul den", aldus Smit. De verhoging van vijf naar zes procent was in 1979 'tijde lijk' om de overheidsinkomsten op te krikken, riep Smit in her innering. Dat leverde toen 265 miljoen op. „Nu brengt de maatregel een miljard gulden in het laatje terwijl de overheid geen tekort meer heeft." ECONOMIE WUZER ARJO KLAM ER hoogleraar economie Erasmus Universiteit Het nieuws over de IT-sector blijft somber. De koersen van telecombedrijven als UPC en KPN staan onder zware druk." WorldOnline wordt ontmanteld via verkoop aan een nog kleiner Italiaans intemetbedrijfje. Daarmee is niet gezegd dat de nieuwe economie is uitgeteld. De verwachtingen waren ge woon te hoog gespannen. Nie mand wist precies wat er speel de, en iedereen was bang de beslissende slag te missen. Van daar de hype. Liet u zich niet misleiden door de hype, laat u ook niet mislei den door het sombere nieuws. De nieuwe economie is nog steeds iets om rekening mee te houden. Denk maar eens aan de overheid. Want die kan zich terecht afvragen of ze een gedigita liseerde wereld nog wel de baas kan. Laten we eerst iets recht zetten. Zo nieuw is de nieu we economie nu ook weer niet. Het gaat per slot van rekening om niets meer of minder dan de toepassing van een technolo gie waarmee mensen sneller kunnen rekenen maar vooral ook informatie verwerken en com municeren. Veel blijft bij het oude. We zullen spullen blijven maken, gewassen telen, eikaars haar knippen. Alleen zullen we het iets anders doen vanwege die nieuwe technologie. We gaan bijvoorbeeld meer via in ternet kopen en regelen. Jam mer voor reisbureaus, boek handels, banken, platenzaken en al die andere organisaties die tussen ons en de producen ten staan. Belangrijker nog is het gebruik van internet in het zakelijk ver keer. Een bedrijf als Dell neemt niet alleen bestellingen op via internet, maar houdt ook digi tale contacten met leveranciers, zodat het hele productieproces op digitale rolletjes loopt. Dat is mooi maar in feite gebeurt er niet veel anders dan toen de elektriciteit ingevoerd werd. De effecten daarvan waren mis schien wel groter. Dankzij het elektrisch licht konden we im mers langer opblijven en langer werken. En zonder stroom was die hele nieuwe economie on denkbaar geweest! Inmiddels realiseert ook de overheid zich dat internet ver gaande gevolgen heeft voor haar macht en werkwijze. Al thans dat kwam minister Van Boxtel vertellen in het tv-pro- gramma Buitenhof afgelopen zondag. Hij had het vooral over de positieve mogelijkheden van internet. Doen we via internet zaken met de overheid, dan kan dat cen traal en 24 uur per dag. Of het nu gaat om een bouwvergun ning, een nieuw paspoort, aan gifte van een baby, het aanmel den van een huwelijk, het zou allemaal op de website van de overheid moeten kunnen. Dat zou het einde betekenen van de loketten (en de wachttijden), het einde ook van het geschuif van papieren en het gedoe met dossiers. Van Boxtel citeerde Roel Pieper, een vooraanstaande profeet van de nieuwe economie, die geopperd had dat een digitale overheid met veel minder mi nisteries kan, vier om precies te zijn. Een goed digitaal informa tie- en communicatiesysteem neemt ambtenaren veel werk uit handen. Tal van vragen die burgers hebben, zijn im mers 'standaard' en kunnen via internet beantwoord wor den zonder dat een ambtenaar tussen beide hoeft te ko men. Volgeps sommigen zijn programma's in ontwikkeling die de politieke besluit vorming vergemak kelijken. Wil minis ter Netelenbos we ten of die A4 nu wel of niet doorgetrok ken dient te worden, dan hoeft ze alleen haar pc te raadplegen. Dit alles klinkt zeer efficiënt. Als u inmiddels gewend bent aan het werken met internet, kan die digitale overheid een zegen zijn. Voor de burgers met angst voor internet ligt het anders en voor veel ambtenaren ook. Want wat moeten zij nog doen voor die digitale overheid? Van Boxtel omzeilde de vraag, maar natuurlijk komen tal van amb tenaren op straat te staan wan neer de computer hun taken overneemt. Waarom zouden we anders al die moeite doen? Ook de overheid moet productiever worden. De nieuwe economie is dus niet alleen maar goed nieuws. Slecht nieuws is ook dat de overheid grote moeite zal heb ben een digitale economie de baas te blijven. Eigendomsrecht blijkt nu al onmogelijk te garan deren, zoals Napster (gratis muziek via internet) duidelijk heeft gemaakt. En hoe kan de overheid BTW heffen wanneer de plaats van herkomst in de digitale econo mie overal en nergens is? Be drijven worden steeds moeilij ker te controleren, omdat ook zij virtueel kunnen opereren over de grenzen heen. En hoe de privacy van burgers te be schermen nu ze zoveel infor matie vrijgeven aan het digitale web? Op deze uitdagingen blijft de overheid vooralsnog het ant woord schuldig.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9