Beiroet herrijst vanuit zijn eigen vuilnis 'Bush is niet slimGore is een slijmerd' Buitenland Storm over bruggen in Suriname raast voort Andere kritiek, namelijk dat te veel gebouwen te snel zijn afge broken, wuift hij weg. „We heb ben driehonderd van de negen honderd gebouwen kunnen redden. De rest was gewoon te zwaar beschadigd." Voormalig premier Hariri pareerde de kri tiek destijds met het argument dat Libanon het toneel was van 'een strijd tussen goed en kwaad'. De natie moest kiezen tussen 'de wil om vooruit te gaan of bij de pakken neer te zitten'. Eén gebouw dat volgens kriti sche architecten had kunnen worden gerestaureerd, was de soukh, de oude overdekte markt, die met de grond gelijk gemaakt is. Solidere wil hem nu wel herbouwen, aangepast aan hedendaagse behoeften. Zo wordt gedacht aan een onder grondse parkeergarage voor 2.500 auto's, een goudbeurs, een groentenmarkt, een bio scoopcomplex en een speelhal. „Aan de fundamenten kunnen we zien dat vroegere bescha vingen hun soukh steeds op de zelfde plek hebben herbouwd. Dat doen wij ook. Hopelijk voor de laatste keer", zegt Rasjed. De huidige Libanese regering weigert een vergunning te ge ven voor dit en andere contro versiële projecten. Hariri won echter de laatste verkiezingen en zal naar verwachting een de zer dagen opnieuw aantreden als premier. Tijdens het graven werden op diverse plaatsen overblijfselen van historische gebouwen ge vonden. Die worden opgeno men in het stadsbeeld. Aan weerszijde van de resten van het Romeinse badhuis, halver wege de heuvel waarop het Os- maanse militaire hoofdkwartier lag - tegenwoordig het bureau van de premier - zijn bijvoor beeld parkjes aangelegd. Zo is het weer een plek waar kan worden gediscussieerd. Ten slotte bespraken de Romeinen hier ooit de politiek. „Sommige archeologische plekken zijn wel vijfduizend jaar oud. Dat bewijst dat we de oudste hoofdstad hebben ter wereld", meent Rashed. Op een maquette ontsteekt hij lampjes die de rondwandeling aangeven langs alle historische plaatsen. 'Een oude stad voor de toe komst' luidt de slogan waarmee Solidere adverteert. Die slogan geldt eigenlijk ook voor de creatie van een nieuwe, verenigde Libanese identiteit. Nog steeds wonen sjiieten in Zuid-Beiroet, soennieten in West- en christenen in Noord en Oost-Beiroet. Vroeger was die scheiding heel strikt. Het centrum was de enige plaats waar leden van die gemeen schappen elkaar ontmoetten. Tijdens de burgeroorlog nes telden guerrillagroeperingen zich in hun eigen deel van de stad om de anderen van daaruit te beschieten. De naoorlogse regering-Hariri was echter vast besloten korte metten te maken met de verzuiling. Herstel van de binnenstad is een essentieel onderdeel van die politiek. De archeologische vondsten en een nieuw geschiedenisboek benadrukken het gemeen schappelijk verleden. Dat moet in de plaats komen van de 'pre moderne' loyaliteit aan religi euze gemeenschappen die in deze visie de groei van een de mocratische samenleving ver hindert. Het terras van het café Cas- pers Gambini's kijkt uit over de Cardo Maxima, een van de assen van de Romeinse stad die zo'n tien meter onder het hui dige straatniveau ligt. Rasjid al- Daif nipt aan een prijzig drank je. Hij is schrijver van het in het Nederlands vertaalde boek 'Ge achte mijnheer Kawabala', waarin hij vertelt over zijn leven tijdens de burgeroorlog. „Dit is een gril van een keizer. Maar was niet alles wat mooi is dat? De wereld zou geen pyramiden hebben, geen Eiffeltoren, zon der die grillen. Ik vind het ge woon mooi." Mahmud Hamoun (52) is dit kinderspel. „Het is gevaarlijk. Maar ik heb tijdens de oorlog duizenden wagens of verdachte pakketjes onderzocht." De graafmachines op de Nor- mandy-belt zijn voorzien van Op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! entwintig jaar geleden weigerden de vuilnismannen i Beiroet nog langer naar de vuilstortplaats te rijden, gevaarlijk. De burgeroorlog was net begonnen. Geen rist of zakenman begaf zich nog naar de gevaarlijke ifdstad van Libanon. Ondanks beschietingen leek het laten hoteldistrict, hartje stad, de vuilnismannen wel i veilige plek. Daar dumpten ze hun lading vanaf de tweg in zee. Zo ontstond vuilnisbelt Normandy, nu irbestemd om het duurste stuk grond in het Midden- ten te worden. lijke delen van het door burgeroorlog in een puinhoop veranderde Beiroet zijn alweer herbouwd. foto gpd jessica lutz Naast handgranaten en landmijnen kwam zelfs een complete pantserwagen tevoorschijn uit de Normandy-vuilnisbelt. foto cpd jessica lutz gewapend glas. Telkens als ie mand iets verdachts vindt, wordt het betrokken onderdeel van de operatie stilgelegd. Toch zijn explosieven niet het groot ste probleem. Plastic is dat wel. „Als je naar de supermarkt gaat en vijf dingen koopt, krijg je vijf plastic tasjes. Zo is het nog steeds. Het is een statussym bool. ledereen heeft ook een dienstmeisje. Dat zorgt dat vuil nis het huis verlaat. Hoe ze dat doet, maakt niemand wat uit. Libanezen houden zich niet met dat soort dingen bezig", zegt manager Bou Onk. Na twintig jaar in de Verenigde Sta ten te hebben gewoond, is hij ontzet dat afvalscheiding in zijn geboorteland een onbekend begrip is. Projectontwikkelaar Solidere is het geesteskind van voorma lige premier Rafïk Hariri. Met Solidere wilde hij de sporen van vijftien jaar burgeroorlog uit wissen en de stad haai- oude glorie teruggeven. In 1994, toen hij nog premier was, dwong hij alle eigenaren van onroerend goed en huurders in de verniel de binnenstad hun eigendoms rechten af te staan in ruil voor aandelen in het bedrijf. Niet ie dereen was daar blij mee. Vervolgens gaf Hariri Solidere - waarvan hij met zeven pro cent de grootste aandeelhouder is - het monopolie op de we deropbouw en uitbreiding van centraal Beiroet. Normandy be slaat slechts een derde van het hele project. Solidere had het tij niet mee. In 1996 lanceerde Israël opera tie Druiven der Gramschap en bombardeerde doelwitten ten zuiden van Beiroet. Vervolgens zakten de olieprijzen in, waar door de verwachte investerin gen uit de landen rond de Per zische Golf uitbleven. De eco nomische crisis in Rusland eiste ook zijn tol van de Libanese economie, die de laatste twee jaar stagneerde, waardoor on- roerend-goedprijzen sterk daal den. Vorig jaar zomer bombar deerde Israël de elektriciteits centrale van Beiroet. Nog afge lopen voorjaar, kort voor het Is raëlische leger zich terugtrok uit Zuid-Libanon, kwamen er opnieuw raketten neer op de Libanese hoofdstad. „Ik be steed veel tijd aan het gerust stellen van mijn werklui", zegt Bou Onk van Radian. „Toen Is raël aan het begin van de re cente crisis dreigde ons te bom barderen, waren ze allemaal in paniek. Het kost me iedere keer drie dagen om ze weer aan het werk te krijgen. Ik raad ze aan om bloemen voor hun voor deur te planten en niet te veel te tobben over dingen die ze niet kunnen beïnvloeden." In het perk rond de klokken toren van de Osmaanse sultan Abdulhamid op de Place de l'É- toile gaan twee mannen in blauwe overalls het gras te lijf met een heggeschaar. „Solidere is het beste bedrijf om voor te werken in heel Libanon", ver klaart Yahya al-Ansari. Hij komt uit Deir el-Zor in Syrië en ver dient omgerekend zo'n 650 gul den per maand. „Daar zou geen Libanees voor werken. Die maken niet graag hun handen vuil." Inderdaad doen overal in het land, ook op Normandy, gastarbeiders het zware werk. Vanaf het ronde plein in de binnenstad waaieren straten uit. Sommige gebouwen staan in de steigers, andere zijn al prachtig gerestaureerd en tor sen de uithangborden van dure bonbonniers, design meubel winkels of haute couture mode zaken. Werkers vullen bloem bakken met schone aarde van Normandy. De stammen van de nieuw geplante bomen zijn omwikkeld met jute tegen uit droging en beschadiging. Het geheel ziet er uit als een filmset. De prijzen zijn er naar. Woonruimte kost zo'n vierdui zend gulden per vierkante me ter. Voor de Palestijnse vluchte lingen die de vervallen gebou wen bevolkten totdat ze werden neergehaald - in 1996 kwamen er dertien om onder het puin - is geen plaats meer. Libanon heeft de Palestijnse ontheem den nooit rechten gegeven, in de hoop dat ze weer zouden verdwijnen. „We krijgen kritiek dat dit een eiland wordt in een lelijke zee van beton", erkent Nabil Rasjed van Solidere. „Maar elders in de stad zien we dat her en der mensen ons voorbeeld volgen en hun huizens opknappen." kaanse Radian International, dat samen met het Nederlandse Duos de klus klaart. Normandy was een berg die het uitzicht op zee blokkeerde. Nu, na een jaar, is de top afge graven. Aan de rand van het terrein stort de hijskraan van een baggerschip blubber op het droge. Tot twintig meter diep wordt de zeebodem schoon ge maakt. „Op één plaats hebben we al weer schelpen gezien", vertelt Bou Onk. Als alles schoon is, wordt het hele ge bied van 68 hectare opnieuw opgevuld. Over vijf jaar moet het terrein klaar zijn om het fi nanciële centrum van de stad te worden, met een jachthaven, hoge kantoorgebouwen, hotels en een groot park. De belt bevat niet alleen huis vuil, maar ook ziekenhuisafval en puin. In 1982 bezette het Is raëlische leger de stad. De Isra ëliërs sloopten een deel van de kapot geschoten gebouwen. „Bijna iedere dag vinden we wel munitie. Handgranaten, landmijnen. Vorige week heb ben we een hele pantserwagen opgegraven", vertelt ingenieur Hossari. Als een dode. kever ligt het verroeste gevaarte onder steboven te wachten tot het Li- benese leger het komt wegha len. Voor explosievenexpert ^{machines scheuren hap- af van de berg vuilnis en len het mengsel van vod plastic en nog veel meer en reuzenzeef. Kiepwagens manshoge wielen bulderen [bij. Bulldozers verschuiven en troep. Mannen in fel je pakken slepen met oude jen. In loodsen op stelten nmannen met zware hand- ienen in de rotzooi te graai- la de mechanische sorte- halen we de grote stenen, ial en botten er met de j uit", zegt ingenieur id Hossari. Als kind zwom ipdeze plek. Stukje bij beet- ordt de acht miljoen ton lis die hier tot eind 1993 is jrt, verwerkt tot schone e waarin planten groeien waarop kinderen kunnen ui. 'Nederlandse stan- d' heet dat in vuilnisjargon, lilnisbelt Normandy - ge lid naar een hotel op het id - is het grootste sane- iproject ter wereld. „Het is ïuk om eindelijk iets te idat zichtbaar is, in plaats de gebruikelijke onder- dse projecten", zegt Amine Onk. Hij is de Libanese Ktmanager van het Ameri- d„ l(Jj PONDENT 11 uri is lef Wie in Missouri wint, wordt president JOHN WANDERS een opvallend be- ibare barometer voor de nirig in de Verenigde Sta- Hl Ie opvolger van president un zal de man zijn die in Haat op 7 november als kii uit de bus komt. De pen honderd jaar had- kiezers in Missouri het Is één keer, in 1956, bij irkeerde eind. Bij alle an- iresidentsverkiezingen 1900 wezen de inwoners staat feilloos de nieu- Q fder van het land aan. S spl Jill ike daten Al Gore en George Bush moet naar Missouri toe. Vooral dankzij zijn geografische lig ging, in het hart van het land, verenigt deze staat al generaties lang de culturele invloeden van de vier voornaamste Ameri kaanse regio's. Hier komen alle windstreken bijeen. St. Louis heeft het karakter van een stad aan de oostkust. Kansas City ademt de sfeer van het ruige westen. De Ozark-heuvels, rich ting Arkansas, sluiten aan bij het diepe zuiden. Het gebied noordelijk van de 1-70, de snel weg tussen St. Louis en Kansas City, proeft als het Middenwes ten. Missouri is Amerika in het klein..Ten dele verstedelijkt, ten dele platteland. Twee Republi keinse senatoren vertegen woordigen de staat in de natio nale hoofdstad Washington. Maar een Democratische gou verneur en een Democratische meerderheid in de wetgevende vergadering van de eigen hoofdstad Jefferson City maken lokaal de dienst uit. „De enige wezenlijke afwijking met de na tie als geheel is het geringe aan tal Spaanstalige immigranten in Missouri", stelt James Davis, hoogleraar politicologie aan de Washington Universiteit in St. Louis. Chris studeert marketing aan die universiteit. Samen met zijn kameraden staat hij voor de deur van zijn studentenhuis hamburgers te grillen. Hij was eerder deze week toeschouwer bij het derde en laatste televi siedebat tussen Gore en Bush. Samen met zijn moeder zat hij op de tribune van de sporthal waar het debat plaatsvond, niet ver van zijn studentenwoning. „Best wel cool", zegt hij. Dat antwoord lokt plagerige reacties uit van zijn maten. Chris helt Gore (links) en Bush: „Geen van de twee lijkt rijp voor het presidentschap" over naar Bush. De strijd om het Witte Huis spitst zich toe op een stuk of acht staten waar Gore en Bush nagenoeg gelijk opgaan in de peilingen. In die 'swing staten', waaronder Missouri, ligt de sleutel van het Witte Huis. Jean, een grijze dame op leeftijd, be hoort tot de weifelaars. „Ik ben altijd een 'swing ltiezer' ge weest", bekent ze in de Star- bucks-koffieshop in het plaatsje Town and Country. „Vaak stemde ik op een Republikeinse kandidaat, maar bij de voorver kiezingen begin dit jaar koos ik voor de Democraat Bill Brad ley", vervolgt ze. „In Bradley had ik vertrouwen." Jean was niet onder de indruk van de debatten tussen Bush en Gore. „Geen van de twee lijkt rijp voor het presidentschap", meent ze. „Bush is niet al te slim en van zijn zogenaamde charme moet ik niks hebben. Ik vind hem geen aangename per soonlijkheid. Maar dat vond ik zijn vader ook niet, en dat bleek uiteindelijk toch een goede pre sident. Gore is een windvaan en een slijmerd. Waar hij precies voor staat, hangt vooral afvan de vraag wanneer je hem hoort spreken." Town and Country is een wel varend voorstadje van St. Louis. Plaatsen als deze hebben onder de regering-Clinton flink gepro fiteerd van de economische voorspoed. Groene lanen met majestueuze villa's. Veel nieuw bouw. Prijzige auto's op de op ritten, dubbele garages. Kevin is bankier in Town and Country. foto reuters jim bourg Hij zal op Bush stemmen. „Omdat Amerika nu leider schap nodig heeft", licht hij toe. „Een leider met een stevige mo rele fundering." Bush is in zijn ogen weliswaar niet de ideale kandidaat, maar hij is tenmin ste consistent. „Daaruit spreekt leiderschap. Gore is te vaak op zoek naar zichzelf. Dat is geen goed teken voor iemand die het presidentschap ambieert." 'God stemt tegen abortus en dat behoort u ook te doen'. Het bord op de parkeerplaats van de Immanuel Lutherse Kerk in het dorp Wentzville, zeventig kilometer ten westen van Sl. Louis, straalt het soort onver draagzaamheid uit dat van de christelijke coalitie in de VS een radicale beweging heeft ge maakt. Voor de rechtervleugel van de Republikeinse Partij is de keus tussen Gore en Bush een eenvoudige. Als er één dui delijk onderscheid is tussen beide kandidaten, dan zijn dat hun opvattingen over abortus. Gore komt op voor de rechten van de vrouw, Bush voor die van het ongeboren kind. Wentzville (4.500 inwoners) ligt tussen Amerika's grote rivieren, de Missouri en de Mississippi. Het is een typisch plattelands stadje, dat wordt doorkliefd door een belangrijke spoorweg ader. De meeste mensen hier leven van loonstrook naar loon- strook. Dat is het stadje aan te zien. Wentzville is de tegenpool van Town and Country. Tussen de lutherse kerk en de aanpalende brandweerkazerne staan twee gespierde kerels een gat in het wegdek te vullen met asfalt. De twee zijn lid van het plaatselijke brandweerkorps. Hun stem gaat op 7 november naar Al Gore. „Hij heeft meer oog voor de belangen van de arbeidersklasse", vindt Tim. „En hij heeft de steun van onze vakbond." Voor Tims collega Rob is dat laatste bijzaak. „Ik heb vanaf het begin achter Go re gestaanzegt hij. „Het gaat goed met de economie. Daar moetje niet aan knutselen." Hij vreest dat Bush het land in een recessie zal storten. Helemaal content met Al Gore zijn de twee overigens niet. „Zou Clinton herkiesbaar zijn, dan zou ik op hem stemmen", verzekert Tim. „Absoluut", vult Rob aan. J(Ik zou daarover nog geen fractie van een seconde nadenken. Afgezien van het schandaal rond Monica Le winsky, heeft Clinton geweldig goede dingen gedaan voor dit land en de wereld. Amerika gaat Bill Clinton nog missen. Let op mijn woorden." PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De financiële afwikkeling van de bouw van twee bruggen in Suriname dreigt voor bouwer Ballast Nedam uit te lopen op een nachtmerrie. De onlangs aangetreden Surinaamse rege ring van president Venetiaan zou op het punt staan de beta ling van de resterende vijftig miljoen gulden op te schorten. Dat minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking het Amstelveense bouwbedrijf een week geleden 'onverantwoord ondernemerschap' verweet, is bij de directie in het verkeerde keelgat geschoten. De vorige Surinaamse regering sloot eind 1996 met Ballast Ne dam een overeenkomst voor de bouw van bruggen over de Coppename- en Surinameri- vier. De eerste werd medio vo rig jaar opgeleverd, de tweede halverwege dit jaar. De totale bouwkosten bedragen ongeveer 180 miljoen gulden. Omdat Su riname vorig jaar niet aan zijn verplichtingen kon voldoen, werd afgesproken de opbreng sten uit de bauxietsector recht streeks naar Ballast Nedam over te maken. Zo is ongeveer 130 miljoen betaald. Nog te vol doen: zo'n vijftig miljoen. Fred Derby, een van de leiders van de regerende Nieuw-Front- combinatie, vindt dat zijn land zo snel mogelijk de betaling aan Ballast Nedam moet stopzetten. „Eerst de zaak maar eens on derzoeken en daarna afspraken maken over verdere aflossing. Als er tenminste nog wat af te lossen valt", aldus Derby. Volgens hem had Suriname al direct na het aantreden van de regering-Venetiaan, twee maanden geleden, met de beta ling moeten stoppen. „Dan hadden we twee maanden lang de armen in ons land kunnen helpen." Hij voelt zich gesterkt door uitlatingen van de Neder landse minister Herfkens, die het Amstelveense bouwbedrijf er tijdens haar bezoek aan Pa ramaribo flink van langs gaf. Over die kritiek is de Ballast-di- rectie furieus. In een brief aan het ministerie van buitenlandse zaken zegt het het bedrijf dat het zich wel degelijk aan de re gels heeft gehouden bij het bin nenhalen van de bouwop dracht. Het ministerie heeft nog niet gereageerd. Los van het politieke gekrakeel in eigen land moet Ballast Ne dam maar afwachten of er nog geld vanuit Suriname wordt overgemaakt. President Vene tiaan heeft al herhaalde malen aangegeven de bestaande fi nancieringsovereenkomst te willen openbreken, waar Ballast Nedam overigens niets van wil weten. Fred Derby verwacht niet dat Ballast na het stopzetten van de betaling direct juridische stap pen zal ondernemen. „Ze zul len wel wijzer wezen. Want dan gaan we zorgen dat die hele beerput open gaat. Die meneer in Nederland kan mooi praten. Maar hij kan niet dertig miljoen gulden onder vriendjes verde len terwijl ons land daar onder lijdt", meent Derby, doelend op de geruchten dat Ballast Ne dam miljoenen aan steekpen ningen heeft betaald om de bouwopdracht binnen te sle pen. Verwacht wordt dat de kwestie rond de bruggen ko mende week ook onderwerp van gesprek zal zijn als minister Van Aartsen van buitenlandse zaken Suriname bezoekt. De bewindsman arriveert morgen avond in Paramaribo en blijft tot en met woensdag.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7