!i Bouterse: Ik heb niemand omgebracht B0UCHER0N I. erkiezingen Ivoorkust zijn goed geplande farce Burgemeester Londen bevecht beelden oude ijzervreters ASEM-top staat in teken van Korea's Buitenland Discobrand Mexico eist veel levens Stalen Kas en Armband Verwisselbare Armband va"naf 4.200 nlg PARIS aronson juweliers GROTE Houtstraat, 47-49 - 2011 SC HAARLEM - TEL.: 023/532.19.15 iimar laat Britse activist vrij tjj De Britse mensenrechtenactivist James Mawdsley is vrijgelaten uit een gevangenis in Myanmar (het vroege- i), waar hij een straf van zeventien jaar uitzat. De 27-ja- tivist werd in september 1999 veroordeeld, nadat hij Bir- ial was binnengekomen om actie te voeren tegen het regime. Na herhaalde verzoeken van Londen besloot ie van Myanmar om Mawdsley het land uit te zetten, de 'van oudsher goede betrekkingen' met Groot-Brit- Mawdsley was al tweemaal eerder gearresteerd in My- ln 1998 zat hij 99 dagen in de gevangenis, nadat hij tot aar was veroordeeld. Hij kreeg gratie op de voorwaarde zich niet meer in het land zou laten zien. j ental watersnood Alpen stijgt 4Het aantal doden door de watersnood in de Italiaanse s gestegen tot 25. Gisteren werd opnieuw een slachtoffer ien. Er worden in het noorden van het land nog vier U* [ivermist. De watermassa's teisteren steeds lager gele0_ eli en, maar bereiken langzamerhand de zee. De noodtoe- foor de Po-vlakte en -delta blijft zeker tot en met morgen cht. Van de 40.000 mensen die huis en haard moesten i, mogen er nog steeds 22.000 niet terugkeren. Naar ng vierduizend van hen hebben helemaal geen woning mm nvvoners van het rampgebied kunnen bij Fiat met twintig t korting een nieuwe auto kopen. Het bedrijf is zelf ook m door de wateroverlast. Fiat moest als gevolg van het eer enkele grote fabrieken sluiten. 11 se poliovaccins teruggeroepen Q Het Britse ministerie van volksgezondheid heeft het ccin Medeva teruggeroepen, uit angst dat de entstof de 11?! ian Creutzfeldt-Jakob (CJD), de menselijke variant van de ljj( oeienziekte, kan veroorzaken. Het ministerie heeft ont ij tbij de productie van het vaccin weefsel van foetussen neren is gebruikt. De inenting wordt gebruikelijk toege- ian kleine kinderen en reizigers naar bepaalde landen. ;op besmetting met het dodelijke CJD via inenting is de autoriteiten echter uiterst klein. Kinderen die moe den ingeënt tegen polio hoeven waarschijnlijk niet op :cin te wachten. Een andere fabrikant verwacht het g it zonder al te veel moeite te kunnen opvullen. qtbom in hartje Marseille ontdekt iDe Franse politie heeft gisteren na een tip in hartje 11e een autobom met zestig kilo explosieven gevonden, wam van een anonieme man, die waarschuwde dat om een bom zou ontploffen in een witte auto bij het station, een sterk Corsicaans accent, en zei dat het om een ïuvving ging aan het adres van premier Jospin. De politie eauto voor een politiebureau, nabij het station. De ge- ragen bevatte vier jerrycans met springstof en een tijd er. Jospin heeft Corsica onlangs een akkoord over verre- autonomie in het vooruitzicht gesteld, maar voorlopig it alleen maar geleid tot het aftreden van zijn minister ienlandse zaken Chevenement wegens kritiek op het ie: Ik heb een zuiver geweten Na het sluiten van het vredesverdrag van Dayton ok' leBosnisch-Servische generaal Krstic wel eens zonder iing door het gebied van de moslim-Kroatische federatie ië. Hij had 'een zuiver geweten' voor wat zijn rol bij de Irebrenica betreft. Dat zei Krstic gisteren voor het Joe- tribunaal, waar hij terecht staat wegens genocide. In 'st ilange verhoor ging Krstic gedetailleerd in op zijn activi st )nd Zepa, een andere Oost-Bosnische moslimenclave rebrenica werd veroverd door de Serviërs. Krstic zegt liets te maken heeft met de massamoorden na de val xenica in juli 1995, omdat hij opdat moment met Zepa Krstic' ondervraging door de verdediging wordt ag voortgezet. rikaan bekent rol bij aanslagen Een oud-sergeant van het Amerikaanse leger heeft toegegeven betrokken te zijn geweest bij de bomaan- ip twee Amerikaanse ambassades in Oost-Afrika, ruim ir geleden. De in Egypte geboren Ali Mohamed verklaar- Bw York dat de aanslagen bedoeld waren als kritiek op rikaanse rol in het Midden-Oosten. De 48-jarige Moha- e na drie jaar dienst in 1989 uit de Amerikaanse krijgs- jel rad, is een van de in totaal zeventien mensen die zijn ■lagd in verband met de bomaanslagen, die op 7 augus- in Kenya en Tanzania 224 mensen het leven kostten. iereerste die een bekentenis heeft afgelegd. De bekentenis Ie eel uit van een deal met het openbaar ministerie, dat je| alvermindering in het vooruitzicht heeft gesteld. ische peetvader krijgt vergoeding Een Zwitserse rechter heeft de vermeende peetvader Russische maffia, Sergej Michailov, meer dan een mil- den aan schadevergoeding toegewezen. De Rus had dit jeëist vanwege de immateriële schade die hij zegt te opgelopen door zijn onwettige arrestatie, vier jaar terug »r|fitserse stad Genève. De rechter verwierp met zijn uit- egelijk het beroep van de tegenpartij, de Geneefse auto- Die vinden het geldbedrag veel te hoog. De schadever- 'Zie is inderdaad de grootste financiële compensatie die )r Zwitserse autoriteiten toegekend is vanwege een on- arrestatie. Michailov zat van 1996 tot 1998 vast in Zwit- op verdenking van onder meer het witwassen van cri- geld. - «se kleuren-tv's voor Cubanen (De Cubaanse regering wil een miljoen Chinese kleu- isies aanschaffen 'voor het volk'. Volgens het partijor- ïde communistische partij op het eiland moeten de ap- de zwartwit-tv's van sovjetmakelij vervangen. Tien pro- de kleurentelevisies gaat gratis openbare instellingen, procent wordt in staatswinkels verkocht tegen een nog id bedrag in dollars. De rest mag worden gekocht met peso's. Hiervoor kunnen renteloze leningen worden en. Of de Cubanen veel opschieten met een kleuren-tv laar de vraag. Wegens chronisch gebrek aan deviezen is anse staatstelevisie vooral aangewezen op geschonken los, soaps uit naburige Latijns-Amerikaanse landen. or humor kan generaal Robert fair leider van het Afrikaanse niet worden ontzegd. Deze lij:Als ik zondag word versla presidentsverkiezingen, zal ik ertuigde democraat de macht aan de nieuwe, door het volk lider." Na er voor te hebben at er geen tegenstanders zijn, klein dat Guei aan zijn belofte den gehouden. Ivoorkust' zal de geschiedenis een van de best geplande po- Guei greep op kerstavond zonder bloedvergieten, de zei dat hij 'schoon schip wil- Zodra de vloer geboend is kunnen dansen zonder uit te ek ik weer", aldus Le Boss. 'transparante verkiezin- erstreepte zelf niet geïnte- zijn in de macht, rkust te boek stond als een toopbeeld van stabiliteit, werd de actie van Guei niet direct negatief beoordeeld. Zijn analyse werd door velen gedeeld. Na veertig jaar regeren was de Democra tische Partij van Ivoorkust (PDCI) vol gens de generaal te corrupt geworden. De partij was bovendien onmachtig de economische teruggang te bestrijden. In plaats daarvan sloeg de PDCI, onder aanvoering van president Henry Bedié, de weg in van de vreemdelingenhaat. Ivoorkust telt bijna zestien miljoen in woners en zestig verschillende stam men. Belangrijker is dat naar schatting dertig tot vijftig procent van de bevol king afkomstig is uit buurlanden als Burkina Faso, Ghana en Guinee. De bui- tenlanders werken op de koffie- en ca caoplantages, de economische kurken waar Ivoorkust op drijft. De zoektocht naar 'de pure Ivoriaan', bekend onder de naam l'Ivoirité, was hoofdbestanddeel van Bedié's politiek en leidde tot etnische spanningen. Bedié zelf is een Baoule, een christelijk volk dat sinds de onafhankelijkheid van Frankrijk de politiek heeft beheerst. Ook vader des vaderlands Houphouet -Boig- ny, die de PDCI oprichtte en het land 33 jaar regeerde, was een Baoule. Tlvoirité werd het wapen om politieke tegenstanders te elimineren. De belang rijkste was Alassane Ouattara, een eco noom van internationale faam die pre mier was toen Boigny stierf. Ouattara accepteerde gelaten dat Bedié partijlei der werd en verwisselde het premier schap voor een baan bij het IMF in Was hington. Ouattara boycotte de verkiezin gen van 1995, maar liet wel weten mee te zullen doen aan die van 2000. Dit zette Bedié aan tot een campagne die moest bewijzen dat de islamitische Ouattara geen 'echte' Ivoriaan was. Dat zorgde vorig jaar voor grote onrust, tot generaal Guei ingreep. De militair werd beschouwd als een aanhanger van Ou attara. Hij beloofde een einde te maken aan de gehate rassenpolitiek en er voor te zorgen dat iedereen aan de verkiezin gen kon meedoen. Maar de generaal besloot anders. Hij Livingstone heeft geen idee wie generaals Havelock en Napier waren CORRESPONDENT Begint 'Red' Ken Livingstone's revolu tie op Trafalgar Square? Kortgeleden joeg Londens nieuwe, als zeer links te boek staande burgemeester de dieren activisten tegen zich in het harnas met een oorlogsverklaring aan de vele dui zenden duiven op het plein. Nu heeft hij de hoeders van het roem ruchte Britse erfgoed op hun tenen ge trapt, en weer staat het beroemde plein centraal. Livingstone wil name lijk de metershoge standbeelden van generaal-majoor Sir Henry Havelock (1798-1857) en generaal Sir Charles Napier (1782-1853) verbannen naar een minder prominente plek. „Want ik heb geen idee wie het zijn", aldus Li vingstone eerder deze week. Geen idee wie Sir Henry en Sir Charles waren? Good grief. Hel Britse estab lishment stond paf. Beide edelmannen hebben destijds immers, ter meerdere glorie van het British Empire, onver schrokken ingehakt op opstandige au tochtonen te India, Perzië en Birma. Niet voor niets staan ze sinds midden negentiende eeuw met het zwaard in de aanslag op hun sokkels. Omdat de pas begin dit jaar opnieuw gevormde gemeenteraad van Londen ook gaat over standbeelden op onder andere Parliament Square, wordt eveneens gevreesd voor standbeelden van onder anderen Lord Derby, Lord Canning en Disraeli. Aan Churchill, zo is het gevoelen, durft Livingstone vast niet te komen. Conservatieven die met trots terugkij ken op het Britse verleden, beschou wen Livingstone's plan bij voorkeur als onderdeel van een omvangrijk links complot dat het roemrijke Britse verle den met terugwerkende kracht zwart tracht te maken. Anderen suggereren boosaardig dat Li vingstone meer met zichzelf bezig is dan met het lot van Groot-Brittannië. Zo schreef de Daily Mail dat er niks nieuws onder de zon is. De krant greep terug op het oude Egypte onder farao Ramses de Tweede. Die verving alle standbeelden van voorgangers door die van zichzelf. Uit het verleden van 'Red Ken' is be kend dat hij een hekel heeft aan alles wat naar leger en militarisme riekt. Toen hij in de jaren zeventig voorzitter was van de toenmalige Londense ge meenteraad, schrapte hij een bekende militaire parade en de subsidie aan de padvinderij. Volgens Livingstone gaat het er nu om beelden van mensen uit vervlogen tij den die niemand kent te vervangen door beelden van mensen die 'gewone mensen' aanspreken. Namen wilde hij^ niet noemen, want eerst breekt 'een periode van consultatie' aan. Ook in de jaren dertig is al eens voor gesteld de beelden van de beide gene raals te vervangen. Toen zouden ze plaats hebben moeten maken voor an dere militaire helden: de admiraals Beatty en Jellicoe, die zich hadden on derscheiden in de Slag bij Jutland in 1916. Hun beelden hebben uiteindelijk elders in de stad een plek gekregen. stelde zichzelf kandidaat. En Guei deed meer: hij kopieerde de strategie van Be dié, en stortte zich met al zijn energie op het leveren van het bewijs voor Ouatta- ra's buitenlanderschap. Een (vervalst) document dook op, waaruit bleek dat Ouattara's moeder uit Burkina Faso kwam. Volgens de inmiddels aange scherpte rassenwet, die stelt dat beide ouders van een presidentskandidaat puur Ivoriaans moeten zijn, kon Ouatta ra worden uitgesloten. En hij niet alleen: veertien van de negentien kandidaten kwamen niet door de etnische ballotage. Morgen mogen de (echte) Ivorianen dus naar de stembus voor verkiezingen zon der waarde. De enige tegenkandidaat van gewicht, de socialist Laurent Gbag- bo, vraagt om de stemmen van de bui tengesloten kandidaten, maar het lijkt vrijwel zeker dat hun electoraat gehoor zal geven aan de oproep de verkiezingen te boycotten. En dan heet de winnaar morgen Robert Guei. Het lot van het tot voor kort zo welvarende land lijkt daar mee bezegeld. De derde ASEM-top van vijftien Europese en tien Aziatische landen in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul is geheel in het teken komen te staan van het verzoeningsproces tussen beide Korea's. De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung open de de bijenkomst gisteren offi cieel met de constatering dat 'verzoening een gemeenschap pelijke wens van alle mensen is'. Hij kreeg vorige week de Nobel-vredesprijs voor de toe nadering tot het noorden. Zuid-Korea wil ondersteu ning van de top voor zijn poli tiek van toenadering. ASEM zal daartoe de 'Verklaring van Se oul voor Vrede op het Koreaan se Schiereiland' aannemen. Op aandrang van Noord-Korea's naaste bondgenoot, China, laat de top daarin wel een verwij zing weg naar de ontwikkeling van wapens voor massavernie tiging waarvan Pyongyang wordt beschuldigd. Ook op aandrang van China willen de Aziatische landen niet- vooral praten over regionale veiligheid, een grotere rol voor de VN en mensenrechten, maar meer over economische en fi nanciële onderwerpen. Ook de relatie tussen de Verenigde Sta ten en Noord-Korea staat op de agenda. De Franse president Chirac bevestigde gisteren tijdens de top dat Frankrijk niet onmid dellijk diplomatieke banden wil aanknopen met Noord-Korea. Hij wacht tot het land 'minima le gebaren' toont bij het nale ven van het non-proliferatiever drag en de mensenrechten. Groot-Brittannië en Duitsland kondigden donderdag op eigen houtje aan de diplomatieke banden met Noord-Korea te willen normaliseren. De Neder landse minister Van Aartsen steunde dat idee, maar hij wil stappen in die richting afstem men met de andere EU-leden. De ASEM-top wordt ook bijge woond door premier Kok. Oud-legerleider over decembermoorden MEXico-STADBij een brand in de grootste discotheek in de Mexicaanse hoofdstad Mexico-Stad zijn gisteren zeker twintig doden en achttien gewonden gevallen. De ramp in discotheek 'Lobohombo' had veel groter kunnen zijn, maar gelukkig had de meerderheid van de meer dan drieduizend gasten het gebouw een paar minuten voor het uitbreken van het vuur verlaten. Het is nog niet duidelijk of dat gebeurde na een waarschuwing. De discotheek, met een vloeroppervlakte van drieduizend vierkante meter, was volgens de autoriteiten sinds drie maanden il legaal in bedrijf, en voldeed nog niet eens aan de minimumeisen voor de veiligheid. Niettemin werd de gelegenheid dagelijks door duizenden gasten bezocht. foto afp alfredo estrella De voormalig legerleider van Suriname, Dési Bouterse, heeft gisteren in alle toonaarden ontkend zelf mensen te- hebben vermoord in december 1982. Destijds werden vijftien tegenstanders van zijn militaire regime in Fort. Zeelandia in Paramaribo gedood. ,,Ik heb die mensen niet vermoord. Niet alleen God is mijn getuige, maar ook het leger", aldus Bouterse. ten. Het was de eerste van eei\_ serie van drie tot vier sessie»»^ met journalisten waarin de 'de- cembergebeurtenissen' zullen worden toegelicht, zo maakte Bouterse duidelijk. Woensdag volgt deel twee. De oud-legerleider deed nog maals uit de doeken waarom hij dinsdag niet aanwezig kon zijn bij een hoorzitting over de kwestie voor het Hof van Justi tie in Paramaribo. Dagen van tevoren zou zijn advocaat uit stel hebben gevraagd. Bouterse herinnerde eraan dat hij zelf om onderzoek en eventuele vervolging heeft gevraagd. „Dat deed ik omdat ik voor de volle honderd procent weet dat ik onschuldig ben." -«■ —Het -hof+>epanlde-dat Boater— se zijn zegje niet meer mag doen in een hoorzitting. Over twee,i weken wordt bekend: ol het openbaar ministerie in Su riname opdracht krijgt onder zoek en vervolging in te stellen. Een procedure met hetzelfde doel, aangespannen door nabe staanden, loopt ook in Neder- v land. „Er zijn zaken uit de hand gelo pen, maar als commandant heb ik de politieke verantwoorde lijkheid op me genomen", zei Bouterse op een persconferen tie. Volgens hem was de inlich tingendienst in 1982 op de hoogte van een complot tegen de legerleiding. „Er was een rat die alle informatie doorspeelde aan de militairen." Vermeende coupplannen zijn door de mili tairen altijd aangedragen als aanleiding voor het oppakken en doden van de 'tegenstan ders'. Bouterse noemde de 'rat' niet bij naam, maar suggereerde dat het iemand is die 'altijd eep mond heeft en moorweer Hij sprak van 'ragfijne manipulaties' van de voormalig - kolonisator Neerland en zet bazen in Suriname. Zij zouden het niet eens zijn met de rol van de revolutionaire leiding, die de kant koos van het 'gewone volk'. De uiteenzetting van Bouter se duurde ongeveer 25 minu-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5