'Je hebt veel meelopers tegenwoordig' OOG in OOG 2- ZATERDAG 21 OKTOBER 2000 Oog in oog is een wekelijkse interviewserie waarin bekende mensen uit de regio zich van een onverwachte kant laten kennen. De redactie bedacht vijftig vragen, waarvan er telkens tien worden gesteld. Welke dat zijn bepaalt de ondervraagde zelf door het gooien van dobbelstenen. Deze week: Ben Luyckx. door Judy Nihof Ben Luyckx, geboren op 10 maart 1953. Woont samen, vader van twee kinderen. Eigenaar van diverse cafés in Leiden, waaronder Malle Babbe, De Hut van Ome Hen- ne en De Plantage, en van twee winkels in tweedehands spullen, ook in Leiden. Woont in Hoogmade waar hij met zijn vriendin een antiekboerderij heeft. 28.Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Ja hoor, vind ik wel. Laat mijn vrouw het maar niet horen. Ik zeg 'mijn vrouw', want we wonen al zeventien jaar samen. Zo'n makkelijke jongen 'ben ik trouwens niet om mee samen te wonen. Ik vind dat we elkaar genoeg zien, zij niet. Ik heb het altijd naar mijn zin met alles wat ik doe. Daar kan een ander niet altijd tegen. Cafés slurpen toch een hoop tijd op, en zij houdt er niet meer van. Ik blijf nogal eens hangen in de kroeg. Ik ben 24 jaar geleden begonnen met Malle Babbe en dat is toch mijn stamkroeg. We doen ook best dingen samen. Op vakantie gaan. En de antiekboerderij doen we samen. Al wil ze dat weer het liefst zelf doen. Ik vind het helemaal niet nodig om elkaar elke dag alles te vertellen. Er zijn dingen die zij graag wil weten, maar dat zijn dingen die ik futili teiten vind. Die zijn niet eens de moeite waard om over te praten. Dat is vrouwen ei gen, denk ik. Waar zij zich druk over maakt, daar maak ik me niet druk over. Voor je het weet ben je uren aan het lullen. Zonde van mijn tijd. Ze is wel eens jaloers op een com pagnon van me. 'Met hem lui je uren' zegt ze dan. 'Met mij maar twee tellen'. Maar dat is anders. Dat kan ik haar niet uitleggen. Dat is het probleem!" 17.U moet een van de twee din gen inleveren: uw auto of uw te levisie. Wat kiest u? „Dan maar die televisie. De auto, daar kan ik niet meer zonder. Ik kijk best veel televisie, ja. Films. Naar de bioscoop gaan daar heb ik geen tijd meer voor. Vroeger wel, dan ging ik ook wel naar van die rare films, van Pasolini en zo. Die draaiderfze in de Camera op de Hogewoerd. Met een vriendinnetje die daar dan een werkstuk over moest maken. Meest al kijk ik 's nachts televisie. Ik slaap weinig. En het Journaal kijk ik altijd. Van die achter lijke programma's zoals Jerry Springer hoe ven voor mij niet. Ik kan best leven zonder televisie, maar zonder auto wordt lastig. We wonen alweer een tijd in Hoogmade. Daar voor woonden we tegenover Malle Babbe. Dag en nacht hadden we mensen binnen. Mijn vrouw wilde dat niet meer. Het maakt mij niet uit dat we in Hoogmade wonen, want ik ben toch weinig thuis. Ik ben in tien minuten in Leiden. Ik pak altijd de auto. Fietsen? Ik heb laatst weer eens een keer ge fietst. Ik vond het gewoon eng! Kun je na gaan hoe lang het geleden is dat ik dat ge daan heb. Ik kan de auto in Leiden ook altijd wel ergens kwijt. Ikke wel. Ja, het kost wel een paar bekeuringen. Een rooitje of zes per jaar. Ik ben daar makkelijk in." 42. Wie bewondert u? „Mensen die lef hebben, die nog durven ris keren, hun nek durven uit te steken. Die mensen heb je steeds minder. Een hoop meelopers heb je tegenwoordig. Er zijn steeds minder mensen die opvallen, die eruit springen. Alles gaat in groepsverband. Dat merk je ook in cafés. Als ik personeel nodig had, wist ik ze er vroeger wel uit te pikken. Dat is tegenwoordig moeilijker. Eerlijkheid vind ik het allerbelangrijkste bij mensen. Eerlijk personeel vinden is moeilijk. Als ze niet eerlijk zijn, kunnen ze gaan wandelen. Ik bedonder ze ook niet, dus ik wil het anders om ook niet hebben. Ben genoeg bedonderd in mijn leven. Gelukkig stap ik heel makkelijk over dingen heen. Ik drink rustig een biertje met mensen die me hebben bedonderd, maar ik hou ze wel in de gaten, ha, ha, ha. Ach, zolang ze mijn lach niet weghalen is er niks aan de hand. Als ik iemand moet noe men die ik bewonder:.. Ik vind Henk de Bol ster een pracht van een mens. Die aanne mer, ja. Heeft een hoop mensen geholpen. Is een keer naar de kloten gegaan, maar toch weer boven water gekomen. Dat is het leuke. En hij is altijd zichzelf gebleven." 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland „Het eten. Ik ben een hele makkelijke eter, maar in het buitenland vind ik het eten vaak riiet lekker. De bediening vind ik in Neder land ook beter. In het buitenland zijn het meestal honden. Twee weken op vakantie in het buitenland vind ik best mooi, hoor. Maar ik ben altijd blij als ik weer thuis ben. Langer dan twee weken hoeft niet. De eerste week ben ik meestal kapot. Je eigen ritme wordt verstoord, je gaat liggen, een boekje lezen. Dat ben ik niet gewend. Dan voel je hoe moe je bent. De tweede week moet ik 's avonds weer uitgaan en zo. Dan moet ik mijn leven weer oppakken. Een eigen huisje in het bui tenland hoeft voor mij niet. Wat moet ik daar zoeken dan? Een zonnetje is lekker, maar daar ga ik geen huis voor kopen. Ik geloof niet in die zottigheid." 5.Welk kunstwerk (boek, schil derij, beeld, lied, cd) zou u ge maakt willen hebben? „Dat lied van Ramses Shaffy. Zing, vecht, huil, bid. Dat is een van mijn lijfliederen. De kracht die ervan uitgaat. Maar ik heb nooit de drang gehad om zelf iets kunstzinnigs te maken. Ook nooit de tijd voor genomen. Dan moet je bij mijn broers zijn. Die hebben dat meer. Ach, alles wat ik heb gedaan kun je toch ook een kunstwerk noemen?" 23.Heeft u wel eens een vriend schap verbroken? „Ja hoor, meerdere keren. Maar het is altijd tijdelijk. Ik kan nooit lang kwaad blijven. Dat is mijn aard niet. Ik ben heel vergevingsge zind. Misschien wel te goeiig. Mensen kun nen me niet makkelijk diep kwetsen. Ze pak ken zichzelf meer dan dat ze mij pakken. Je hebt er wel pijn van maar daar stap je over heen. Het heeft geen zin om bij dingen stil te staan. Anders zit jij straks in Endegeest en lo pen zij door. En dat gun ik ze ook weer niet. Ik ben geen prakkiseerden heb een opge ruimd karakter, ja. Ik denk dat ik dat van huis uit heb meegekregen. We zijn allemaal van 'niet zeuren, hup, doorgaan'. We hebben een grote overlevingsdrang." 12.Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? „Niks. Ik heb een leuke jeugd gehad. Mooie tijd. Het was gezellig. We hadden thuis op de Zoeterwoudseweg altijd een huis vol. Altijd twintig, dertig man over de vloer. We waren de eersten met een televisie dus dan kwam de hele buurt bij ons kijken. Na schooltijd ook, dan kwam iedereen graag bij ons. Als ik die jongens en die meiden nu weer tegen kom, dan zeggen ze nog: wat was dat toch gezellig. We waren met zeven jongens. Mijn ouders hebben ons heel vrij gelaten. We mochten doorleren, maar het hoefde niet. Mijn vader was vertegenwoordiger. Die handelsgeest heb ik van hem, maar mis schien ook wel van mijn moeder. Mijn broers zijn ook allemaal heel ondernemend, maar niet zo gek als ik! Ze hebben allemaal goede bedrijven." 46.Wat was uw angstigste mo ment? „De eerste keer dat ik moest ingrijpen in het café. Stond ik te trillen op mijn benen. Ik ben niet snel bang. In het café kan natuurlijk al tijd wat gebeuren. Je verkoopt geen broodjes. Ik heb zelf een keer een kopstoot gekregen. Maar over het algemeen hebben we heel weinig problemen. Door bepaalde mensen te weren voorkom je ellende. Op een gege ven moment weet je wie lastig is. Ik vind niet dat de mensen tegenwoordig agressiever zijn dan vroeger. Ja, de Marokkanen. Er zitten ook goeie jongens tussen, maar over het al gemeen zijn ze keihard. Dat mag je niet zeg gen maar het is natuurlijk wel zo. Die Marok kanen dat is een groot probleem aan het worden, dat sterk wordt onderschat, en dat blijf ik zeggen. Ze horen zich hier te gedra gen. Ik heb wel eens een keer eerder zoiets gezegd en toen heeft dat bij jullie op de voor- finish FOTO HIELCO KUIPERS pagina gestaan. Maar daar ben ik makkelijk in hoor. Iedereen mag toch zeggen waar het op staat. Van mij mag iedereen binnenkomen, als ze zich maar gedragen. Als ze gaan dealen, komen ze er niet in. Klaar. Ik denk dat ze bij wijze van spreken meer ontzag hebben voor mij dan voor een politieagent. Als je ze met harde hand aanpakt hebben ze daar toch meer respect voor. Een politieagent mag dat niet, een agent moet heel veel tolereren. Te veel, vind ik." 3.Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? „Aannemer. Bouwen vind ik het leukste Geef mij een oud pand, dan ga ik eraan rom melen. Eigenlijk ben ik al een beetje aanne mer. Dit jaar wil ik nog starten met de ver bouwing van de achterkant van de oude Rex-bioscoop. Daar moeten vijf apparte menten komen en een winkel. Ik heb net La- zaru's opgezet, de Hut erbij gekocht, de hele Harmonie verbouwd. Een kantoorbaan zou niks voor mij zijn. Ik heb wel een kantoorbaan gehad hoor, nadat ik van de MEAO kwam, maar dat had ik nooit moeten doen. Hoewel ik er ook veel van geleerd heb. Ik heb ook nog onder een baas gewerkt, als enquêteur voor de kabelte levisie. Dat ging heel makkelijk, want ik ken de iedereen. Ik kreeg van mijn baas twee we ken de tijd om het kamp te doen, maar ik was in een ochtend klaar." 8.Verandert u met het ouder worden in positieve of negatieve zin? In positieve zin. Je wordt rustiger. Je wordt slimmer door de ervaring die je hebt opge daan. Vroeger was ik goedgelovigen Zag ik altijd het goede in de mens. Nog wel, hoor. maar je hebt de ménsen beter leren kennen. Ik vind het niet erg om ouder te worden. Elke leeftijd heeft zijn charme. Elk jaar pakje toch weer lekker mee. Dat het lichaam achteruit gaat, daar sta ik niet bij stil. Voor kwaaltjes ben ik niet bang: ik heb nog nooit wat gehad. Als ik er gezond bij blijf, wil ik best heel oud worden. Ze hoeven me niet als een plantje in stand te houden. Dat is ook weer niet nodig. Ik denk nooit: was ik maar weer jong. Aan afbouwen denk ik nog lang niet. M'n vrouw wel. Maar ik vind het allemaal nog veel te leuk. Het is wel zo dat ik de laatste jaren meer door anderen laat doen. Achter de bar staan bijvoorbeeld, dat red je niet meer, hè." De vragen 1. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? 2. Wanneer bent u voor het laatst boos geweest? 3. Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? 4. Met wie zou u een avond uit willen? 5. Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? 7. Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? 8. Verandert u met het ouder worden in positieve of negatieve zin? 9. Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? 13. U mag vier personen - levende of dode - uitnodigen om vanavond mee te eten. Wie kiest u? 14. Bent u gelukkig? 15. Waar valt u op? 16. Welke rol in welke film had u willen spelen? 17. U moet een van de twee dingen inleveren: uw auto of uw televisie. Wat kiest u? 18. Wat vindt u opwindend? 19. Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? 20. Bent u een goed mens? 21. Benijdt u mensen met een sterk geloof? 22. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? 23. Heeft u wel eens een vriendschap verbroken? 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? 25. Zijn er dingen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? 26. Wanneer was u voor het laatst verliefd? 27. Welke kus zou u willen over doen? 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? 29. Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? 31. Welke prijs zou u graag winnen? 32. Noem de belangrijkste karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren. 33. U leeft nog dertig jaar met ofwel het lichaam ofwel de geest die u nu heeft. Wat kiest u? 34. Hoeveel vrienden heeft u? 35. Bent u trouw? 36. Wie is uw favoriete schrijver? 37. Wanneer was u voor het laatst dronken? 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? 39. Benijdt u de dieren wel eens? Welke soort? 40. Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? 41Wat is uw favoriete moment van de dag? 42. Wie bewondert u? 43. Gaat u wel eens alleen uit? 44. Wat was uw slechtste beslissing? 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? 46. Wat was uw angstigste moment? 47. Wat is uw favoriete seizoen? 48. Wat is uw grootste zonde/wetsovertreding? 49. Wat zou u graag beter kunnen? 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 43