BVD weert allochtonen voor vertrouwensfuncties CLUSIEF SLAAPKAMERDESIGN BIJ VAN TIL Binnenland van tilWSK WD wil hoorzittingen Kamer over tolpoortjes Eredoctoraat voor Kohl CDA: Tweede Kamer moet Kok terugfluiten 'Weghalen vuurwerk bij Haarman was geoorloofd' Veel dienders niet sterk in zelfverdediging Ontbijtsapjes maken razendsnel furore Studiepunten spelen rol bij financieren hoger onderwijs SECOND HOME ERDAG 21 OKTOBER 2000 edrijven ontwerpen 'fluisterwegdek' Rijkswaterstaat heeft vier bedrijven geselecteerd die een uw soort wegdek gaan ontwerpen. Het plaveisel moet een angrijke bijdrage leveren aan de strijd tegen files en lawaai, ide dertien bedrijven die meedongen naar een plaatsje bij laatste vier zijn Beton Son, Heijmans Infrastructuur en Mi- i, Koninklijke Wegenbouw Stevin en Vermeer Infrastructuur >rgebleven. Twee van die vier mogen volgend jaar zomer in i proef hun ontwerp realiseren op wegen in Oost-Nederland, tuw is dat het wegdek niet bestaat uit één substantie, maar allemaal laagjes. Elk laagje heeft een eigenschap of functie, Is geluidwerend of waterdoorlatend. «tienjarige bekent verkrachting Een 16-jarige inwoner van Den Bosch heeft gisteren be- Kddat hij op 14 september een 15-jarig meisje uit Poederoij- Jheeft verkracht. Dat gebeurde in de bosjes naast een fietspad ffirakel. Het meisje was 's avonds op het fietspad aan het ska- toen zij door de jongen in de bosjes werd getrokken. De po- ikan niet zeggen of de verdachte en het slachtoffer elkaar iden. Evenmin is bekend wat de Bosschenaar in Brakel deed. I jongen is ingesloten. jiurjongens Yasmina nog vast De twee broers die vastzitten op verdenking van het len van Yasmina Habchi, blijven in voorarrest. De kinder- iter besliste dit gisteren voor de 14-jarige verdachte uit :ht. De rechter-commissaris verlengde de voorlopige hech- voor zijn broer (18). De 5-jarige Yasmina werd op 3 okto- dood tussen een partij huisvuil gevonden. Maandag hield lolitie haar twee buurjongens aan. De jongste verdachte be ide een dag later dat hij verantwoordelijk is voor de dood van smina. Zijn oudere broer ontkent elke betrokkenheid. Het lerzoeksteam ziet de oudste broer nog steeds als verdachte Al heeft daarom ook om verlenging van zijn voorarrest ge- uropese database flora en fauna jTERDAM Experts en instituten in heel Europa zijn bezig met [samenstellen van een gegevensbestand van alle soorten uiten en dieren die in Europa voorkomen. Begin 2004 moe ialle gegevens over de flora en fauna zijn bijeengebracht. Eu- i is dan het eerste werelddeel waarvan de natuur volledig in t is gebracht. De database brengt alle gegevens over vogels, igdieren, reptielen, amfibiën, landplanten en mariene (zee) pnismen bijeen. Nu nog is deze kennis verpreid over ver- lillende instituten en experts in Europa. :hutte nieuwe hoofdredacteur VN terdam Xandra Schutte (37) is gisteren door de redactie van ey nieweekblad Vrij Nederland (VN) gekozen tot nieuwe hoofd acteur. Die functie was vacant sinds het vertrek van Oscar rschagen, die hoofdredacteur is geworden van het Algemeen g™ >blad. Schutte is vanaf juli '99 als redacteur in dienst bij VN. ipiers beledigd over voorstel Korthals Ed haag» Cipiers zijn in hun wiek geschoten door het voorstel dsf i minister Korthals (justitie) om te onderzoeken of eX-gedeti- rden aan de slag kunnen bij Justitie. Zij vinden dat de veilig- or dvan hun werk daarmee in het geding raakt. Woensdag be- zo fde Korthals in de Tweede Kamer te zullen kijken of oud-ba- Tlanten in dienst kunnen treden bij zijn ministerie. Hij zag ral mogelijkheden om hen als gevangenenbewaker aan te Jf ■uiloftsgasten belanden in sloot iRQEKElf bruiloftsgasten zijn gistermiddag bij Oldebroek (ond geraakt toen de ouderwetse dubbeldekker waarin zij ™n in een sloot belandde. De onfortuinlijke feestvierders lie- i voornamelijk lichte verwondingen op. De gewonden maak- deel uit van een bruiloftsgezelschap van 35 mensen dat on- iveg was naar een partycentrum in Wezep. Het bruidspaar woonachtig in 't Harde, zat niet in de bus, maar was na de «elijksvoltrekking in Elburg achtergebleven voor foto's. m J: ikii j ierenga voorzitter Stichting '40-'45 Klaas Wierenga volgt Annie Krouwel-Vlam 1 november Is voorzitter van de Stichting 1940-1945. Hij was al vice- D0|rzitter. Krouwel-Vlam nam de voorzittershamer op in febru- e^i 1990. Ze was het gezicht van de stichting naar buiten, legde tacten met andere organisaties en was vrijwel altijd aanwe- op herdenkingen en bijeenkomsten. Wierenga is sinds maart bestuurslid. Hij was van 1999 tot mei 2000 interim-voorzit- van de Vereniging van Kinderen van Verzetsdeelnemers. luchtige outfit nekt man op skeelers iüi De politie van Zaanstreek-Waterland heeft donderdag- ag een 53-jarige man uit Amsterdam aangehouden, omdat ichaars gekleed door Marken skeelerde. Hij was slechts ge d in een minuscule leren string. Deze was zo klein, dat de nten eerst dachten dat de verdachte helemaal naakt was. De .|er i schijnt vaker zo gekleed te skeeleren. De politie krijgt gere- I telefoontjes van boze inwoners van Marken. tij ilitairen Bosnië geven medaille terug leJ n haag» Zo'n dertig Nederlandse SFOR-officieren en onderof- :ren die dienen in Bosnië, sturen hun onlangs ontvangen l'0-medaille terug naar minister De Grave (defensie). Ook en ze in december de Nederlandse herinneringsmedaille iren. De kaderleden doen dat omdat ze vinden dat tien mi- ren met een lagere rang niet zwaar genoeg zijn gestraft voor illegaal nachtelijk cafébezoek buiten de nieuwe Nederland- in het Bosnische Bugojno. De straf die de tien kregen, een boete van tweehonderd gulden elk, een aantekening in dossier en het niet toekennen van de herinneringsmedaille. De slaapkamerafdeling van Van Til is zowel een design- als adviescentrum. Met tientallen exclusieve interieurs en kasten- op-maat, naar individueel ontwerp. Met de beste slaapsystemen ter wereld, voor het ultieme slaapcomfort. En een professioneel team van slaapspecialisten dat u persoonlijk adviseert. Programma 'Fancy' met zijn losse modules past in ieders persoonlijke slaapkamer-idee. Alle interieuronderdelen zijn verkrijgbaar in diverse uitvoeringen, van bedset tot meerdeurskast. ond he' lïl Algemeen Nederlands Persbur erde Pers Diensten Antecedenten vaak niet na te trekken in land van herkomst Marokkanen en allochtonen uit andere landen buiten de Europese Unie worden op grote schaal geweerd voor vertrouwensfuncties bij de Nederlandse overheid, spoorwegen, in de luchtvaart en andere vitale sectoren. Vorig jaar weigerde de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) voor zeker duizend allochtone sollicitanten een 'verklaring van geen bezwaar' af te geven. den haag gpd Van de meeste afgewezen al lochtone sollicitanten kon de BVD de antecedenten niet na trekken in het land van her komst. „Het gaat dan om lan den met inlichtingendiensten waarmee de BVD geen samen werkingsovereenkomst heeft. Daardoor komen we bijvoor beeld niet te weten of een solli citant in zijn geboorteland een strafblad heeft. Hoe geknipt ie mand dan misschien ook is voor een vertrouwensfunctie, in zo'n geval heeft een sollicitant gewoon pech", aldus BVD- woordvoerder Van Steen. De woordvoerder noemt Ma rokko als een van de 'proble matische' landen. Dat betekent naar alle waarschijnlijkheid dat veel Marokkanen, met een kwart miljoen mensen een van de grootste minderheidsgroe peringen in Nederland, onge acht hun kwaliteiten en integri teit, geen vertrouwensfunctie kunnen krijgen. Hetzelfde geldt voor allochto nen uit veel andere landen bui ten de EU. Het betreft landen die niet in de NAVO zitten en waarmee Nederland geen ver dragen heeft afgesloten voor uitwisseling van gevoelige in lichtingen. De BVD geeft nooit inhoudelijke informatie over partners in het buitenland, maar de woordvoerder beves tigt dat het gaat om landen als Somalië, Irak en Iran. Eind vorig jaar telde Neder land 55.980 vertrouwensfunc ties. Het gaat daarbij niet alleen om strategische posten bij de overheid, waar medewerkers van bijvoorbeeld politie en mi nisteries inzage hebben in ver trouwelijk informatie. Ook de luchtvaart, de energiesector en de spoorwegen kennen veel vertrouwensfuncties. Een exac te registratie ontbreekt. Maar te denken valt aan zowel mensen 'achter de knoppen', bijvoor beeld in een energiecentrale of het controlecentrum van de NS, als in uitvoerende functies in bijvoorbeeld de bewaking. Zo is sinds vorig jaar voor het vlie gend personeel een 'verklaring van geen bezwaar' vereist. Voor bepaalde banen in de bagage afhandeling gold dat al. Naar verwachting neemt het aantal afwijzingen van allochto nen in de toekomst verder toe. In 1997 wees de BVD nog drie honderd autochtone en alloch tone sollicitanten af. Vorig jaar waren dat er meer dan 2.200, van wie meer dan de helft al lochtonen. De BVD ziet voor alsnog geen mogelijkheid om het aantal afgewezen allochto nen te verminderen. „Je kunt voor een vertrouwens- fijnctie niet zomaar de eisen verlagen", aldus Van Steen. Wel wil de overheid het aantal ver trouwensfuncties terugdringen. den haag gpddiscussie na afloop van de proef weer op. Ook Hofstra eis te een percentage. Dat Netelen bos daarmee alsnog jnstemt, noemt hij vanzelfsprekend. „We hadden ook niet anders verwacht. Anders had ze ons wel erg gebruuskeerd." Volgens de WD'er moet de bewinds vrouwe nog aan vijf andere ei sen voldoen, wil zijn fractie in stemmen met het rekeningrij den. Bovendien wil hij slechts voorwaardelijk instemmen met investeringen die samenhangen met het antifileplan, maar waarover de Kamer al volgende maand moet beslissen. Netelenbos laat nu metingen verrichten op wegen waar straks wel en waar geen tol poorten komen. Gedurende de proef van twee jaar met tol poorten wordt bekeken hoe groot de verschillen in files zijn op beide soorten wegen. „De verschillen moeten in ieder ge val zo groot zijn dat ze niet aan toeval zijn te wijten", lichtte vi- ce-premier Borst na afloop van de ministerraad toe. Welk per centage daarbij behoort, wist zij niet. De WD wil dat de Tweede Ka mer eerst hoorzittingen houdt over de tolpoortjes van minister Netelenbos (verkeer en water staat), alvorens een besluit te nemen over haar antifileplan. Op de hoorzittingen zouden belangenorganisaties als VNO/NCW en FNV, verkeers- deskundigen en gemeentebe stuurders hun mening moeten geven over de effecten van de spitsheffing. Alleen zo kan de Kamer een afgewogen oordeel geven, meent het WD-Kamer- lid Hofstra. Hofstra reageert op de in stemming gisteren in het kabi net met het wetsontwerp voor de invoering van tolpoorten en betaalstroken. Voorwaarde is wel dat Netelenbos toch vast legt met welk percentage de fi les moeten afnemen, wil de proef met de tolpoorten een succes worden genoemd. De minister zelf wilde liever geen percentages noemen. Haar col lega's in het kabinet meenden echter dat daar duidelijkheid over moet zijn, anders laait de Groningen Oud-bondskanselier Kohl van Duitsland heeft gisteren een eredoctoraat in de geschiedenis ontvangen aan de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). Kohl ging in zijn ontvangstspeech in op zijn visie op het Europa van de 21ste eeuw. „Duitsland heeft nu vrienden aan de grenzen", aldus Kohl,'die de gevolgen van de Duitse eenwording en de Europese Unie analyseerde. Erepromoter en rector magnificus Bosscher roemde Kohls verdiensten. „Kohl is er als bondskanselier in geslaagd de 'normaliteit' van zijn land op een overtuigende manier te bevestigen en veler argwaan weg te nemen. Het bezoek van Kohl aan Groningen speelde zich grotendeels achter gesloten deuren af. Een geplande pers conferentie werd op verzoek van Kohl afgezegd en ook bij een ontmoeting met wetenschappers waren geen journalisten welkom. FOTO GPD HAN DE CRAAF den haag gpd De Tweede Kamer moet pre mier Kok terugfluiten voor zijn concessies in de onderhande lingen over een nieuw Euro pees verdrag. Kok had nooit het voortbestaan van een eigen Ne derlandse vertegenwoordiger in de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EU) ter discussie mogen stellen, meent het CDA. Politiek leider De Hoop Scheffer vindt dat Kok zijn boekje ver te buiten is ge gaan door al binnen twee we ken van een toezegging aan de Kamer terug te komen. Begin deze maand beloofde Kok in de Kamer dat Nederland bij de onderhandelingen over een nieuw Europees verdrag, die eind dit jaar in Nice worden afgerond, zal vasthouden aan een eigen Europees Commissa ris. Met name Frankrijk en Duitsland pleiten voor een klei nere, meer slagvaardige com missie, waarin niet alle lidsta ten zijn vertegenwoordigd. Als de EU verder uitbreidt tot 27 lidstaten kan immers moeilijk worden volgehouden dat elk land een afgevaardigde in het EU-bestuur heeft. Afgelopen weekeinde blijkt Kok echter tijdens een informe le ontmoeting met zijn Europe se collega's in Biarritz te heb ben laten weten dat Nederland bereid is een roulerend lid maatschap van de Europese Commissie te onderzoeken. Volgens zo'n systeem zouden lidstaten bij toerbeurt een zetel in de commissie krijgen. „Dat is onmogelijk te rijmen met het kabinetsbeleid tot nu toe en met de toezeggingen aan de Ka mer", aldus De Hoop Scheffer. De CDA-leider vindt het ook onbegrijpelijk dat Nederland concessies heeft gedaan terwijl de echte onderhandelingen over een nieuw verdrag nog moeten beginnen. „Kok geeft dit weg nog voordat er met deuren wordt gesmeten of glas werk is gebroken", stelt De Hoop Scheffer vast. Ook PvdA-woordvoerder Timmermans wil opheldering van Kok. „Als klopt wat Kok over Biarritz aan de Kamer heeft geschreven, valt dat niet te rijmen met wat is afgespro ken: het behoud van een eigen commissaris", aldus Timmer mans. Het PvdA-Kamerlid neemt echter aan dat er sprake is van een misverstand. „Ik denk dat het niet klopt. Nu al zo'n belangrijk punt weggeven, dat kan ik gewoon niet gelo ven." PvdA en CDA willen de pre mier zo snel mogelijk in de Ka mer ter verantwoording roe pen. D66 heeft minder proble men. Volgens een fractiewoord voerder heeft het kabinet een roulerend lidmaatschap van de commissie nooit categorisch af gewezen. Maar in Nice zou het nog wel te vroeg zijn voor zo'n radicale stap. den haag anp De gemeente Enschede heeft niet verkeerd gehandeld door 12.000 kilo vuurwerk van vuur- werkhandel Haarman in En schede in beslag te nemen. De Raad van State stelde dit giste ren in een voorlopige beslis sing. Enschede haalde de partij evenementenvuurwerk bij het bedrijf weg, omdat het tot een zwaardere klasse zou behoren dan de etiketten aangaven. Met de uitspraak van de Raad van State is het verzoek van vuur- werkopslagbedrijf Haarman om een voorlopige voorziening te treffen afgewezen. Het bedrijf vond dat de gemeente deze be stuursdwang niet had mogen uitoefenen. Een woordvoerder van de Raad van State benadrukte dat het om een voorlopig oordeel gaat. Volgens de reguliere pro cedure heeft Haarman gisteren ook een bezwaarschrift bij de gemeente Enschede ingediend. Mocht de gemeente dit be zwaar niet gegrond verklaren, dan kan Haarman daar weer beroep tegen aantekenen. Dat het vuurwerk zwaarder was dan op de etiketten stond vermeld, was gebleken uit een controle door het Milieu Inlich tingen en Opsporing Team (MIOT) van het ministerie van VROM. Dit team onderzoekt de zwaarte van het vuurwerk bij 46 grote vuurwerkbedrijven. Haar man kon na een aanmaning van de gemeente om het vuur werk uiterlijk donderdag weg te halen niet op tijd een andere opslagplaats vinden. Bond wijst beschuldigende vinger naar korpsleiding apeldoorn gpd Meer dan de helft van de politieagenten beheerst de grepen waarmee ze mensen in bedwang kunnen houden onvoldoende. Ook de vereiste zelfverdedigingstechnie ken hebben de meeste dienders niet on der de knie. Daarmee voldoen ze niet aan de nieuwe eisen om vanaf 2003 een volle dige uitrusting te mogen dragen met handboeien, wapenstok, pistool en even tueel pepperspray. Dat blijkt uit een proef onder enkele honderden politieagenten bij vijf korpsen: Den Haag, Eindhoven, Groningen, Dren the en Limburg-Noord. „De training be hoeft duidelijk meer aandacht", zegt plaatsvervangend korpschef Van den Bergh van de politieregio Noord- en Oost- Gelderland. Hij geeft leiding aan de lande lijke invoering van drie nieuwe toetsen in 2002. Die bepalen of een diender vanaf 2003 geheel of gedeeltelijk bewapend de straat op mag. Daartoe moet een agent goed kunnen schieten, alle aanhoudings- en zelfverdedigingstechnieken beheersen en weten hoe hij of zij met zo min moge lijk geweld mensen in toom kan houden. Met de schietvaardigheid zit het volgens Van den Bergh wel snor. „Bij schriftelijke toetsen is er wat onduide lijkheid over wanneer er mag worden ge schoten en hoe. Maar in de praktijk blijkt de agent het goed te doen." Anders is dat echter bij zelfverdediging en de grepen die een agent behoort te kennen om een ver dachte 'onder controle te brengen'. De politie wordt geacht dit met zo min moge lijk geweld te doen. „Maar als je je grepen niet beheerst, zul je eerder grijpen naar de wapenstok, pep perspray en in het uiterste geval het vuur wapen. Dat moeten we niet hebben", zegt Van den Bergh. De plaatsvervangend korpschef pleit dringend voor meer trai ning van zelfverdedigingstechnieken en grepen. Voorzitter Van Duijn van de Nederland se Politiebond (NPB) wijst de beschuldi gende vinger naar de korpsleidingen. Die trekken volgens hem al jaren te weinig tijd en middelen uit voor training van dien ders. De 32 uur training per agent per jaar die het ministerie van justitie en de korps leidingen voor ogen hebben, volstaat vol gens Van Duijn bij lange na niet. „Er wordt nu al te weinig getraind op ge weldsmiddelen. En dan zijn het ook nog van die geconditioneerde rollenspelen. Daarbij stribbelt de tegenstander bij dag licht in een klaslokaaltje wel tegen. Maar dat is toch heel wat anders dan die ge stoorde crimineel of hooligan die je in een donker steegje of in een mensenmassa echt het leven zuur kan maken." -DESIGNCENTRUM den haag alex van lanen Drinkontbijten winnen in hoog tempo terrein in de Nederland se huishoudens. De afgelopen vier jaar, sinds hun introductie, laat het 'gemaksvoedsel' ieder jaar een verdubbeling in de omzet zien en de verwachting is dat die de komende jaren nog wel even aanhoudt. Een onderzoek van bureau Trendbox wijst uit-dat twintig procent van de consumenten 's morgens naar het drinkontbijt grijpt. „Dat zijn de mensen die het liefst alleen wat drinken. Voorheen was dat een glas si naasappelsap, nu kiezen ze voor de drinkontbijtenweet directeur Eilander van Trend box. Voorlichter Van Dongen van Friesland Coberco, een van de producenten van drinkont bijten, ziet nog groeimogelijk heden. „In totaal ontbijt dertig procent van de Nederlandse bevolking niet traditioneel." Het 'traditionele' ontbijt (een boterham met kaas of jam) is bij die groep niet populair. Ei lander: „Zij kunnen 's morgens soms letterlijk geen hap door de keel krijgen en hebben fysiek problemen om iets te eten. Er is ook een groep die absoluut geen tijd zegt te hebben voor een uitgebreid ontbijt en die het drinkontbijt bij wijze v^n spreken nuttigt tijdens het naar buiten rennen. Voor hen is het een wondersapje." Deze ontwikkeling kan geen kwaad voor de gezondheid, denkt voedingsdeskundige Hammink van het Voedings centrum. Als je de ingrediën ten van drinkontbijten verge lijkt met een normaal ontbijt komt het aardig overeen. Er is één minpuntje: de drinkontbij ten bevatten geen jodium. Maar als je er voor zorgt dat je dage lijks toch drie vier sneetjes brood eet, loop je geen enkel gezondheidsrisico. Arts en oprichter van het voe dingsinstituut Dünamis, Huber, denkt daar anders over.Als je puur bekijkt welke voedingstof fen je nodig hebt, dan is het in derdaad gezond. Het is kunst matige voeding, als uit een son de. Maar je moet ook wat moei te doen voor je voeding, je hoort er even voor te gaan zit ten. En op den duur dient een drinkontbijt de gezondheid dan ook niet." „Je kunt het vergelijken met het gebruik van kunstmest in de landbouw. Een plant krijgt dan alleen nog maar wat hij nodig heeft, meer niet. Maar je ziet dat die plant dan op termijn minder weerstand krijgt, be strijdingsmiddelen nodig heeft en dat het evenwicht verstoord is. En wat kunstmest is voor planten, zijn deze drinkontbij ten voor de voeding." Hammink fronst de wenkbrau wen. „Dit soort verhalen zijn ontzettend moeilijk hard te ma ken. Vast staat dat té veel stress en haast niet gezond is, maar dat staat los van het gebruiken van drinkontbijten. Het is nog veel belangrijker dat mensen überhaupt ontbijten." En wat dat betreft is er geen probleem. Eilander: „De popu lariteit van traditionele ontbij ten is stabiel. Het zijn vooral de mensen die alleen met een kop je thee ontbeten, die nu over stappen op de drinkontbijten. Wat dat betreft zitten de vloei bare ontbijten bijna aan hun plafond. Het is wel zo dat er meer jongeren dan ouderen overstappen op een drinkont bijt, dus misschien kan de markt nog wat groeien." zoetermeer anp haalt. Een kwart is gebaseerd op het aantal studenten dat de studie begint. Bij de universitei ten is de helft van de onderwijs begroting afhankelijk van het aantal diploma's. De huidige bekostiging zorgt er voor dat een instelling de overstap van studenten naar een andere ho geschool of universiteit niet toejuicht, want dan loopt die instelling inkomsten mis. Het aantal studiepunten dat een student behaalt, zal in de toekomst een rol spelen in de financiering van universiteiten en hogescholen. Dat staat in een plan waar minister Her mans (onderwijs) aan werkt. Driekwart van het totaalbedrag ontvangen de hogescholen als een student het diploma be- INTERNATIONAL KWALITATIEF EN KWANTITATIEF EUROPA'S GROOTSTE ONROEREND GOED BEURS 20-21-22 OKTOBER JAARBEURS UTRECHT en: Vrijdag ao oktober 11.00-18.00 uur zaterdag ai en zondag iemlnars op zaterdag en zondag: Frankrijk 09.30 uur - Italic ia. Kindercrèche zaterdag en zondag Infolijn tel. 03s - 6a8 45 9: .00 uur - Spanje

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3