De metro stroomt weer vol nka Bröring (18):Snooit' Paralympics Topsport? Sport BLESSURETIJD Ronald van Dijk revalideert e weg naar de finale Jongstleden woensdag begonnen in Sydney de Paralympics. De aan dacht voor de Olympi sche Spelen voor minder valide sporters blijft ver achter bij die voor de 'echte' Olympische Spe len. Het aantal te verde len gouden medailles per sporter (550 op 4000) bij de Paralympics is verhoudingsgewijs veel groter dan bij de ge wone Spelen waar 10.500 sporters om 300 plakken streden. Vallen de Paralympics deson danks onder topsport en is de geringe aandacht terecht? Passage uit een opiniestuk van Mare Londo, als tafelten nisser aanwezig op de Para lympics van Barcelona 1992, de Volkskrant van maan dag jongstleden: „Gehandicaptensport is over het algemeen minder competi tief: soms strijden in een be paalde klasse slechts zes men sen om goud, zilver en brons, en de onderlinge verschillen (bijvoorbeeld gemeten in tijd of cifstand tussen de nummers 1 en 4) zijn steevast groter dan bij de valide Olympiade. Ook de kwalificatie voor de Olym piade is voor gehandicapten minder selectief dan voor vali den. Van de dik vier miljoen Nederlanders die lid zijn van een sportvereniging gaan er nu rond de 230 naar Sydney, ter wijl van de 15 duizend gehandicapte sporters Wer 102 worden afge vaardigd. Met alle res- peet voor de leefwijze en trainingsinspan ningen van mijn colle ga-gehandicapten: dit soort getallen geeft wel aan dat een gou- Hl den plak of een olym- pische afvaardiging van een valide sportief gezien veel meer in- ^^0 houd heeft dan die van een gehandicap- te." <D Boris Monkhorst (37) Q, speelde als valide sporter tien inter lands in het Neder lands rolstoelbasket balteam: „Als je drie of vier keer in de week traint en je zet er alles voor opzij, is het topsport, of het nou klootschieten is of tennis. Een topsporter zet er veel voor opzij en een invali desporter nog veel meer. Denk maar eens hoe veel meer moeite het kost om te reizen. Mensen die het geen topsport vinden, moeten voor de gein een keer meetrainen. Dan pra ten ze wel anders, je kan er pas over oordelen als je het zelf ge zien of gedaan hebt. Ik ben in dertijd gestopt omdat ik geen handicap heb, behalve twee rotte knieën. Bij rolstoelbas ketbal heb je een bepaalde ra ting gerelateerd aan je handi cap. Ik zou een 5 zijn, terwijl het maximum voor het totale team 13 is. Voor mij kan je dus al bijna een heel team opstel len. Als je niet-invalide bent, ben je in het voordeel want ie mand met een dwarslaesie heeft minder evenwicht. Van daar die rating. Dat moeten ze ook niet afschaffen. Ik zou best wel weer willen spelen, maar als je goed bent wil je ook in ternationaal spelen en dat gaat dus niet. Maar het was een mooie tijd. Ik heb thuis nog een gouden plak hangen van het pre-olympisch toernooi in Assen." Ed den Elzen (41), voetballer in het G-team van ITVS, nam onlangs deel aan het NK bil jarten voor mensen met een verstandelijke handicap: „De aandacht voor gehandi captensport is veel te laag. Het wordt tijd dat ze er wat van la ten zien op tv. Ik zal er in ieder geval naar kijken. Maar het draait allemaal om geld. Alleen de grote heren moeten zeker betaald worden. Ik heb liever dat er over gehandicapten ge schreven wordt. Op het NK biljarten zijn we vijfde gewor den met het team. Het was hartstikke druk. De zaal zat vol. Er is dus wel belangstel ling voor. Maar eigenlijk zou er Peter Blangé, 500-voudig vol leybalinternational, deelne mer aan drie Olympische Spelen, winnaar van een gou den en een zilveren medaille: „Het is absolute topsport. Ik denk dat de sporters er net zo veel voor doen, zo niet meer. Het is al een gigantische over winning om je ondanks je handicap als topsporter te profileren. Ik heb eens met een normaal volleybalteam tegen een zitvolleybalteam gespeeld en heb daardoor veel respect gekregen voor die sporters. Het viel heel erg tegen om bij ieder balcontact met je zitvlak op de grond te moeten blijven. Het was heel leerzaam en leuk om te doen. Wat betreft de aandacht voor de Paralympics zegt een uitverkocht stadion bij de openingsceremonie al genoeg. Foto's van de ceremo nie waren op de voorpagina's van alle landelijke kranten te zien. Als men ergens behoefte aan heeft, is de aandacht in de media een logisch gevolg. Op tv is er nog niet veel te zien, maar het is nog niet eens zo heel lang geleden dat er hele maal niets te zien was. Het is een geleidelijk proces. Volgens mij is de gehandicaptensport absoluut geaccepteerd in Ne derland. Dat zie je ook aan de medailleoogst. We zijn een van de toplanden. Dat is een com pliment naar de Nederlandse samenleving." Nogmaals Mare Londo: „Naar mijn mening gaat het in topsport om een krachtmeting tussen de besten in een be paalde sport, en topsport voor gehandicapten is in feite een intern tegengesteld begrip." TEKST GERTJAN VAN GEEN FOTO REUTERS DAVID GRAY RDAG 21 OKTOBER 2000 982 Ronald van Dijk raakte op zaterdag 4 maart zwaar geblesseerd in de wedstrijd tegen ARC. De Katwijkse verdediger, die op zijn 17de in het eerste van Quick Boys debuteerde, wacht een lang revalidatieproces. Het Leidsch Dagblad volgt Ronald van Dijk tot zijn terugkeer. Vandaag aflevering 5: een mentale drempel. dwijkse basketbalinternational wacht met smart op knieoperatie New Yorkse honkbalclubs Yankees en Mets in World Series inert zich de datum nog IOp 26 februari van dit p de knie van Tinka veel schade op. Na pre- 1 half jaar revalideren 126 augustus het nood- r toe. Een onschuldige '-up in een oefenwed- had fatale gevolgen. De [econsulteerde kniespe- telde doodleuk voor dat nom een punt moest zetten haar basketbalcarrière, deze goed en wel be was. Dat nooit, dacht dwijkse neo-intematio- 3 i andere specialist be- ïaar wel beterschap en strohalm heeft Bröring tgegrepen. st van het lopende sei- eeft de speelster van Jippers uit haar hoofd "ijJ laar dat ze nooit meer voriete sport zou kun- lefenen, daar kon de 18- róring zich niet bij neer- „Ik heb genoeg verha- oord van sporters, die ties steld van een soortgelij- vnj sure", zegt Bröring in it vo iderlijk huis in Noord- e slagingskans van deze is 85 tot negentig pro- mocht blijken dat het bi1 en ik straks niet meer 1 61 ketballen, zal ik me niet afgooien. Maar bas is wel heel belangrijk cjagi Ik speel al sinds mijn en heb in alle selecties Ik zat net bij het Ne- Vj_. team. Daarom had ik trouwen in de arts, die stelde te stoppen", al- 'oordwijkse guard, as nota bene de specia le op aanraden van de het Nederlands team igde. Ze liet het er niet t „Ik wilde sowieso ge- S3I worden want ik had om op mijn achttiende en instabiele knie te zit- een vriend van een an mijn vader kwam ik nze Lieve Vrouwe gast int* Amsterdam terecht. Hij teds' eteen voor om te ope is dat was positief." Ze pijlen voor een ren- september 2001. Mits de operatie snel uitgevoerd wordt natuurlijk. „Die arts heeft dan wel geen voorrangslijst voor sporters, maar er staat wel 'spoed' op mijn dossier." Het moet een operatie wor den zoals die van Ruud van Ni- stelrooij. Bröring krijgt een nieuwe kruisband. Het liefst wil ze nu al met de revalidatie be ginnen. Ze is gedreven genoeg. „Het kan natuurlijk niet, maar ik kan met fitness in ieder geval de spieren rond de knie alvast krachtiger maken. Het zal zwaar zijn, maar ik heb tenmin ste het idee dat ik terug kan ko men. Dat wil ik laten zien." Met haar keuze voor basket bal, trad Bröring in de voetspo ren van moeder Ria, die zelf als meervoudig international door blessures twee EK's miste. Ook jongere zus Tanya, op haar beurt ook jeugdinternational, meldde zich al vroeg aan bij MSV in Noordwijk. Bij haar ou de club geeft Tinka Bröring trai ning aan de mini's. Door het samenwerkingsverband met Grasshoppers spelen beide zus sen in Katwijk. Omdat ze nog de juniorenleeftijd heeft, speelt Bröring zowel in de Al als in Dames 1. Nu ze geblesseerd is, heeft ze ineens zeeën van tijd. „Ik ben van vier keer trainen in de week plus twee wedstrijden in het weekeinde naar nul ge gaan. In het begin zat ik thuis met het idee: wat zal ik nu weer gaan doen? Ik ga nog wel kijken naar de thuiswedstrijden van beide teams, niet uit. Ik vind het zonde om een hele zaterdag kwijt te zijn, terwijl ik niets heb gedaan. Dus ga ik maar zwem men of aquajoggen tussen de oude vrouwen. Ik wil bezig zijn, maar ik mis het wedstrijdele ment en het teamverband. Ik kom er niet echt herboren van terug. Wat dat betreft is revali deren heel saai", zegt de eerste jaars studente psychologie aan de universiteit van Leiden. Grasshoppers draait stukken beter dan vorig jaar toen de ploeg zich niet kon kwalificeren voor de elite A en vervolgens in de elite B alles won. Vorige week werd thuis wel verloren van landskampioen Den Hel der, maar de cijfers (48-60) vie len mee. De elite A lonkt nu wel valt te bereizen. Brooklyn Dod gers (later verhuisd naar Los Angeles) fungeerde destijds als opponent. Van de zeven Series won het er slechts één. De Yan kees waren in die dagen alles overheersend en zijn dat nu weer, want in de afgelopen vier seizoenen pleegde de ploeg drie keer een succesvolle machts greep. Vorig jaar werd de 25ste titel veroverd, een aantal dat in de toekomst waarschijnlijk nimmer door een andere club zal worden overtroffen. De Yankees - van 1913 - heb ben de geschiedenis aan hun kant en er al boeken mee volge schreven. Het had met Lou Gehrig, Babe Ruth en Joe DiMaggio ooit legendarische spelers in de gelederen. Super sterren die in het shirt van de Yankees nog meer schitterden en uitgroeiden tot nationale idolen. Ook dit seizoen bulken de Yankees van talent, want Steinbrenner is niets te gek om zijn speeltje aan de top te hou den. En geld speelt daarbij geen rol. De voornaamste troef is dit maal Derek Jeter, die hard op weg is in de voetsporen van DiMaggio te treden. De 26-jari- ge vedette geldt ondanks zijn leeftijd al als een van de beste korte stops ooit. En hij kan nog heel aardig slaan ook. Maar niet alleen Steinbrenner wil het beste van het beste. Fred Wilpon, mede-eigenaar van de Mets, vond dat het maar eens afgelopen moest zijn met de anonimiteit waarin zijn club jaren verkeerde. Hij wilde in ok tober - als de playoffs beginnen - ook nog wel eens een wed strijdje van zijn club zien. Daar om investeerde Wilpon de laat ste twee seizoenen fors in spe- lersmateriaal. De belangrijkste nieuwkomers waren werper Mike Hampton en catcher Mike Piazza. Laatstgenoemde - af komstig van de LA Dodgers - tekende in 1998 een contract dat hem 91 miljoen dollar in ze ven jaar oplevert. Hij is daarvan tot nu toe elke cent waard ge bleken. Verrast door de goede resultaten is Piazza geenszins. „Wij zijn een team. Eén voor al len, allen voor één. Als we ver liezen verwijt niemand elkaar iets. We verliezen samen. En we winnen ook samen. Het is heer lijk om in zo'n team te spelen." Hampton, in oktober even eens voor bergen dollars bin nengehaald, is bij de Mets de strateeg op de heuvel. Dat bleek afgelopen maandag in de vijfde wedstrijd tegen de Cardinals. Met een meesterlijke voorstel ling leidde Hampton zijn team naar de World Series. Dat had 3RKGPD ajor League Baseball (MLB) bestaat uit twee verschillende 3UW es, de American en National League. Die bestaan op hun weer uit drie verschillende conferences. De winnaars ean plaatsen zich rechtstreeks voor de playoffs: Het team ,0 het hoogste winstpercentage uit alle drie conferences via een wildcard als vierde en laatste team aan de nacom- e toegevoegd. Op die manier verschaften de Mets zich toe tot de playoffs. De Yankees wonnen hun divisie en plaats- :h dus rechtstreeks. ^■e halve finale van de National League schakelden de Mets Hrancisco Giants met 3-1 uit. In de finale bleken ook de St. ^■Cardinals (4-1) geen al te groot obstakel. De weg naar de H Series (winnaar National League versus winnaar Ameri- Meague) verliep voor de Yankees moeizamer. In de halve fi- ^Berden de Oakland Athletics ternauwernood met 3-2 ver- i. In de eindstrijd dolven de Seattle Mariners met 4-2 het )p- spit. sei\ Mets en Yankees staan daardoor voor het eerst in de ge lenis tegenover elkaar in de World Series. Het openings- i'ordt vandaag gespeeld in Yankee Stadium. er\ Direct nadat de Mets zich had den geplaatst voor de World Series verzamel den fans zich bij het stadion om kaartjes te be machtigen. FOTO AP KATHY WILLENS hij een dag eerder trouwens al aangekondigd. 'Ik ga de wed strijd van mijn leven gooien', voorspelde Hampton. Naast een dodelijke werparm beschikt hij kennelijk dus ook over pro fetische gaven. Hampton: „Het was geen grootspraak, ik voelde dat het ging gebeuren. Als team hadden we zo'n wedstrijd ge woon nodig." De Mets - via een wildcard tot de playoffs van de National League doorgedrongen - voelen zich onoverwinnelijk. „Dit is ons jaar, het is voorbestemd", gelooft Hampton. „Nog vier wedstrijden winnen en onze fantasie wordt werkelijkheid. Dan kunnen we gelukkig ster ven." In New York smullen ze van zulke teksten. De burentwist nadert na 44 jaar weer een cli max. De Bronx (Yankees) ver sus Queens (Mets). Lijn 4 en 7 - de metrolijnen die de vijftien kilometer tussen Yankee Stadi um en Shea Stadium met elkaar verbinden - zullen de komende weken weer volstromen. De Subway Series herleeft. Televi- sieminnend Amerika kijkt er reikhalzend naar uit. 'Dit zal de best bekeken World Series in ja ren worden', gelooft Wilpon. Niemand die daar aan twij felt. en enkele andere stad ken fereld is de adoratie sporters groter. Maar >ns anders zwelt de >k in slechte tijden ook erk aan als in New De metropool is van- weekeinde het Nir- voor honkballiefheb- Na 44 jaar staat er een Subway Series Yankees versus NY op het affiche. 'iï. «ANDRÉVENEMA Sarandon zette haar te glimlach op. De actrice 9 de van genot en bedolf innende pitcher Mark ton na afloop van de vijf- dstrijd tegen de St. Louis ials onder een oceaan lampagne. De reden voor s" estje? Na veertien jaar ten de Mets zich weer n(f! |e World Series, de finale merikaanse profcompeti- aat de Yankees nu maar gilde Sarandon, sinds lag devoot fan van de aanhangers van de Mets e laatste decennia niet ssinj id, vandaar de eruptie eugde. Twee keer pas in •jarige geschiedenis van kon de vlag in top. In 1986 om precies te zijn. dat lijkt alweer lichtjaren l Sarandon was nog een i wording, het succes limmer een passend ver volg. De machtige, arrogante Yankees van de excentrieke en puissant rijke eigenaar George M. Steinbrenner heersten in New York. Jaar in, jaar uit. Tussen 1947 en 1956 was het al niet anders. In die tijdspanne vonden er in New York zeven zogenaamde Subway Series plaats, een finale die per metro Tinka Bröring: „Als mocht blijken dat het niet lukt en ik straks niet meer kan bas ketballen, zal ik me niet van een flat afstor ten. Maar bas ketbal is wel heel belangrijk voor me." FOTO DICK HOGEWONING en zelfs de vooruitzichten voor de play-offs zijn niet ongunstig. „Vorig jaar speelden we slecht, nu gaat het een stuk beter. Ik heb zelfs het idee dat we met een beetje meer geluk van Den Helder kunnen winnen." Het geeft haar extra motivatie om weer terug te komen. „Het is zonde van mijn ontwikkeling dat ik nu niets kan doen. Ik moet er even doorheen bijten en daarna keihard werken tot ik weer op mijn oude niveau ben." Ronald van Dijk moest vorig weekeinde de der by tegen Katwijk voor het eerst in zijn sport - loopbaan aan zich voorbij laten gaan. Hij miste vooral de spanning, die normaal gesproken al een week van tevoren in zijn lichaam zit. Maar lang wil hij er niet bij stilstaan, want er zijn be langrijker zaken. Sinds een paar we ken is hij namelijk weer aan het trai nen. Het begon voorzichtig met het lopen van wat rondjes op sport park Nieuw Zuid en week na week is de belasting opge voerd. Nu doet hij bijna alles: van korte sprintjes tot duur- lopen, en van drib belen tot schieten op doel. „De dok toren hebben me niets verboden, dus waarom niet? Ik voel zelf wel dat ik me bij sommige dingen moet in houden. Je moet in zo'n situatie niet te veel hooi op je vork nemen. Alles heel rustig opbouwen, geduld hebben. Dat kan wel eens frus trerend zijn, ja." Voorlopig traint hij twee avonden per week mee met de andere geblesseer den, drie kwartier per keer. „Daarna ben ik bekaf. Mijn conditie is nog niet wat het geweest is, maar dat gaat wel goed komen. Vanaf volgende week ga ik ook naar de fitness." Afgelopen week is hij voorlopig voor het laatst voor controle naar het ziekenhuis geweest. Het laatste 'serieuze' doktersbezoek is al weer een tijdje geleden. Toen werden een paar schroeven uit zijn been verwijderd. Nu zit er alleen nog een plaatje in zijn enkel, dat het gewricht wat extra stevigheid moet geven. „Het beperkt me niet of nauwelijks in mijn bewegingen, dus ik vind het wel best. Het doet ook geen pijn. De enkel is al leen een beetje gevoelig, maar dat zal na verloop van tijd ook wel overgaan." Het is nu ruim een half jaar geleden dat Van Dijk zijn blessure opliep, na een schop van ARC-spits Ruud Bos, ironisch genoeg nu zijn ploeggenoot bij Quick Boys. Maar zal hij zelf ooit nog deel uit maken van die ploeg en zo ja: wanneer? Volgens de Katwijker zal dat nog wel een paar maandjes duren, los van de vraag óf hij ooit op zijn oude niveau kan terugkomen. „Voor mezelf heb ik al geaccepteerd dat dit eigenlijk een verloren sei zoen is. Tegen de tijd dat ik weer vol ledig fit ben, zitten we waarschijnlijk al ruim na de win terstop." In de tussenliggen de maanden zal het vooral op durf en lef aankomen, denkt Van Dijk. Wanneer durft hi) weer met overtui ging een sliding in te zetten en hoe lang zal het nog duren voor hij ge noeg lef heeft om weer voluit op doel te poeieren? „Dat is niet te zeggen. Het is een mentale drempel waar je op een gegeven moment overheen moet stappen." Het zal in ieder ge val geen proble men geven om weer te worden opgenomen in het team, want hij heeft er in de achterliggende maanden alles aan gedaan om betrokken te blij ven bij het eerste van Quick Boys. Hij heeft geen wedstrijd gemist en bezocht ook geregeld trai ningen van zijn ploeggenoten. Van de nieuwe trainer, Ruud de Groot, krijgt hij in ieder geval voldoen steun en vertrouwen. „Hij heeft me in een gesprek aan het begin van het seizoen be loofd dat ik een kans krijg, ongeacht hoe de ploeg op dat moment draait." TEKST MAARTEN DEKKER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35