)PORT Laat recreanten erst maar eens goed eten OOIERdanGOUD Randje BUITENSPEL RDAG 21 OKTOBER 2000 Bram Wassenaar, looptrainer en voedingsdeskundige Bram Wassenaar (56) is trainer bij Leiden Atletiek en de persoonlijke coach van Kamiel Maase, die in Sydney dertiende werd op de marathon. Daarnaast is hij loop- en conditietrainer bij de Alkmaarse eredivisieclub AZ en bij de Haagse hockeyclub HDM. De Voorschotenaar werkt parttime op het Voedingscentrum in Den Haag. Zijn beste prestaties als atleet behaalde Wassenaar in het begin van de jaren zeventig, toen hij Nederlandse records liep op de 800 en 1500 meter en zich plaatste voor de Olympische Spelen in München. Daar kwam hij vanwege de aanslag op de Israëlische ploeg niet in actie. door JANET VAN DUK Voorschotenaar Bram Wassenaar: „Voor Nederlandse begrippen is de dertiende plaats van Kamiel gewoon goed." rt atletiek viel tegen op de Spelen in Sydney. vind ik helemaal niet. Ik vond het een schitte- toernooi! Ik heb heel weinig live gezien, omdat een trainingskamp buiten Sydney zaten. Op tv een schitterende 1500 meter bij de mannen, ichitterende 800 meter, en de vijf en tien kilo- r waren ook schitterend. De werpnummers ble- vel achter. Ik denk dat dat komt omdat er op de in vaker wordt gecontroleerd op doping. In het en wordt vaak verder geworpen, maar dan zit- in hun eigen land. En het blijkt nu toch ook ka n Amerika veel minder streng wordt gecontro- dan dat wij hier in Nederland doen. rniel Maase kan een wereldtopper worden op arathon. daar heeft hij nog vier jaar de tijd voor. Ik denk ij in 2004 in Athene de marathon moet doen. die tijd moet hij in staat zijn om 2 uur 6, 2 uur ipen. Maar ik denk dat we eerst de tien kilome- et vergeten, hoor. We moeten nog plannen wat 30€ ölgend jaar op het WK doen, ik neig zelf meer de tien. Omdat hij op die afstand nog niet uit- r^j leid is. En het komt op termijn zijn marathon vu en goede.Achteraf is misschien deze marathon oeg gekomen, ook vanwege de zwaarte. Maar •elk rmijn plukt hij de vruchten van deze ervaring, zak d op meer gehoopt in Sydney. Maar het was leel sterke marathon. Er deden honderd lopers uit veertig, vijftig landen. In de hele geschiede- m Nederlanders op de marathon is alleen Ge iten Nijboer een keer tweede geweest. Martin ten en Bert van Vlaanderen zijn nooit sneller ge- dan veertiende, vijftiende. Voor Nederlandse ppen is de dertiende plaats van Kamiel gewoon goed. En hij had een rommelige voorbereiding. Dan vind ik de uitspraak van Joop Alberda beneden peil, als hij zegt: aüetiek slecht en de marathon een nulle tje. Dan vind ik het jammer dat hij op zo'n positie zit. Want dan heb je van duursporten geen verstand. 3. Training geven geeft veel minder voldoening dan zelf aan wedstrijdsport doen. De voldoening is anders. Toen ik zelf nog bezig was, was ik blij als ik een persoonlijk record liep. Nu ben ik blij als iemand anders een pr loopt. De fysieke Voldoening, van lekker moe zijn, die is er niet, na tuurlijk Het is meer een gevoel van: we zijn toch op de goede weg. We hebben bij Leiden Atletiek een paar jonge jongens, die net beginnen met gericht trainen. En als die van 2.08 naar 2.02 gaan op de 800 meter, dan vind ik dat leuk. Nou en of. Zeker omdat je niet zo veel junioren meer ziet die zes keer in de week willen trainen. Daar moet je zuinig op zijn. 4. Als Bram Wassenaar vertrekt bij Leiden Atletiek, raakt de club alle toppers kwijt. Ik weet niet of dat zo is, hoor. Een deel is wel lid ge worden omdat ik hier zit, maar of ze ook weggaan als ik wegga, dat weet ik niet. Dat zal ik ook niet sti muleren. Ze zijn hier ook omdat ze hier kunnen trai nen met andere mensen van hetzelfde niveau. Voor mij komt er wel weer een ander. Maar als ik hier wegga, dan is het alleen maar omdat ik het rustiger aan wil doen, dan neem ik ze niet ergens anders mee naar toe. 5. Atletiek moet een verplicht vak worden op de scholen. Aüetiek niet, maar er zou wel aandacht moeten zijn voor de bewegingsvaardigheid tijdens het lopen. Loopcoördinatie, looptechniek, loopgemak. Je moet de oefeningen afstemmen op de leeftijd, kiezen voor spelvormen. Tikspelletjes doen, of dingetjes met sprongetjes over een pylon. Zodat ze makkelijker le ren bewegen. Daar hebben ze als ze gaan voetballen of handballen of hockeyen altijd profijt van. Het wordt wel eens gesignaleerd dat daar meer aandacht voor moet zijn, maar er wordt weinig aan gedaan. Een paar mensen in mijn trainingsgroep staan voor de klas als leraar lichamelijke opvoeding. Die beste den er wel aandacht aan. 6. Het is onzin om voetballers zonder bal te laten trainen. Nee, dat is geen onzin. Zeker in het begin niet. Ik werk nu drie jaar bij AZ en nu heb ik ze een aantal dingen bijgebracht qua looptechniek, qua bewegen, nu zouden ze de bal er bij kunnen pakken. Als je maximaal wilt leren sprinten, dan heb je daar geen bal bij nodig. Er zijn zo veel momenten in een wed strijd waarbij je zonder bal moet sprinten. De bewe gingsvaardigheid is vaak zo zwak, zeker bij de jeugd, dat je aan de oefeningen helemaal geen bal moet toevoegen, want dat is dan een beperkende factor. De kwaliteit van het lopen is heel slecht. Het oogt vaak heel zwaar. Ze lopen op de platte voet, dat gaat nog, maar vaak zie je dat ze op de hak landen. Als ze leren op de middenvoet te landen, wordt de snel heid op de eerste meters veel beter. Als je makkelij ker loopt en beweegt in het veld, vraagt dat veel minder energie. Een aantal oefeningen kunnen ze heel goed in de warming up integreren. Nu zie je vaak dat ze twee rondjes inlopen, ze pakken de bal en dat is de warming-up. Maar als ze steeds vijf of tien minuten coördinatieoefeningen of looptechni- sche oefeningen doen, dan garandeer ik op termijn echt veel verbetering. 7. Atleten zijn meer gedreven dan voetballers. Niet in wedstrijden, maar ik denk wel in voorberei ding en trainingen. Als je als aüeet de Nederlandse top wilt halen, moet je gedreven zijn en zes, zeven keer trainen in de week. Op hun manier zijn voet ballers ook gedreven, en hockeyers ook, maar die kunnen met wat minder training toe. 8. Van hardlopen word je gelukkiger. Nee, dat geloof ik niet. Wel denk ik dat je er meer ontspannen van wordt, rusüger. En, als je het goed doet: gezonder. Je zit wel lekkerder in je vel. Je bent fitter, ik denk ook op je werk. Je bent vaak minder gestresst, ook in je reacties. Dat is het eigenlijk wel. 9. Iedereen die aan sport doet, moet voedingssup plementen gebruiken. Nou nee, dat is helemaal niet waar, hoor. Dat zou de industrie wel willen. Er moet een aanleiding zijn om ze te nemen. En topsport beoefenen kan een aanlei ding zijn. Maar recreanten, nee, laat die nou eerst maar eens goed eten. Als je een normaal voedings patroon hebt met voldoende variatie, vooral in groenten en fruit, en je eet gewoon normale porties brood, dan kan er niks mis gaan. Wat wel vaak zo is: mensen lunchen op het werk, om half een, en gaan om zes uur lopen. En dan vinden ze het raar dat ze lopen met een hongergevoel. Dan nemen ze een energiedrank en dan denken ze dat ze er zijn. Maar zo werkt het niet. Een paar uur voordat je gaat trai nen, moet je energie toevoegen en dan volstaan ge FOTO MARK LAMER5 woon een paar boterhammen hoor, twee uur voor de training. Dan train je veel lekkerder en gemakke lijker. Als je voeding goed in elkaar zit, kun je af en toe ook best een kroketje nemen. Ideaal zou zijn om altijd zilvervliesrijst in plaats van gewone rijst en vol korenmacaroni te eten. En dan denk ik: als je nou zoveel voor je sport doet, je traint vier keer of vijf keer of zes keer in de week, met het doel om beter te worden, dan is het een kleine stap om te zeggen, dan wil ik dat ondersteunen door goede voeding. Maar de mensen worden steeds makkelijker. Ze zet ten kant-en-klare maaltijden in de magnetron. De voedingswaarde zal misschien niet eens veel lager zijn, maar daar zul je geen volkorenmacaroni in vin den, hoor. En dat vind ik wel eens jammer. En dan neemt men pillen hè. 10. De atletiek leidt in Nederland, vergeleken met andere sporten, een slapend bestaan. Als je naar wereldniveau wilt, zul je de atleten en hun trainers vrij moeten maken, zodat ze dagelijks kunnen trainen en rusten. Nu trainen de meesten naast hun werk of naast hun studie. Maar daar zijn de financiële middelen niet voor. Bovendien moet je daar echt acht jaar voor uittrekken. Kamiel Maase is microbioloog. Als hij er acht jaar uit is, dan kan hij het verder wel schudden. Hij werkt twintig uur in de week, dat is een mooie tussenoplossing, en hij krijgt veel medewerking. Binnen de huidige constellatie kan er niet veel verbeteren, nee hoor. Atletiek is de meest geëvolueerde sport ter wereld, qua niveau. Het wordt in alle landen gedaan. Het is anders dan bij het roeien, waar je toch veel eerder aan de top Naast waterpolo vind ik muziek heel erg leuk. Ik heb een hele grote cd-collectie en ik heb ook goede herinneringen aan concerten waar ik naar toe ben geweest. Voor mij staat The Police echt op één. Dat blijft de muziek die er is. Ik heb alles van ze.The Police vind ik ndat het lijkt alsof ze allerlei soorten muziek door elkaar Het lijkt soms wel een orkest, terwijl ze maar met z'n drie- De drummer, Stewart Copeland, is een van de beste \ers die er zijn. Ik heb niet echt een superfavoriet nummer Police. Alles spreekt me wel aan, eigenlijk. s/e concert waar ik was, was ook van The Police. Ik was le traden op in de Groenoordhallen en ik ben er naar toe met drie vriendjes en een vader. Wij waren toen al fan. el veel herinner ik me er niet meer van. We waren vier nonnetjes, en iedereen stond, dus we zagen niets. Die va- continu een van ons aan het optillen, na vijf minuten ie volgende. Dat ging zo een paar uur door. ?n ik nog naar concerten geweest van Metallica en U2, en 'l naar kleine concerten van punkgroepen. Dat doe ik nu heel weinig. Ik weet niet of het komt omdat er nog tinig van die kleine bandjes zijn of omdat ik ze niet meer Vroeger hoorde je er veel over op school, vaak cd's, ik heb er nu 150,160. Op zaterdagmiddag voor n Hj trijd draai ik even een uurtje keihard alles door elkaar. iveei ntspanning, of oplading. Eigenlijk is het alletwee.Ik zou erric leen keer naar een concert van The Police willen, maar tulö niet meer. Tool zou ik ook wel een keer willen zien, dat is itanyirm mooie muziek. Goeie gitaarrock, met r minuten. de teksten niet belangrijk, het gaat me meer nuziek zelf. Ik heb ooit wel eens geprobeerd een vriend wat te pingelen, maar ik kon be- Vpoloën, en voor hem was het andersom. WET VAN DUK loor werd op 7 juni 1973 geboren in Waddirixveen. Op n vierde verhuisde hij naar Leiden. Daar woont hij nog Hij ging waterpoloën bij De Zijl/LGB en begint nu aan zijn vijfde seizoen bij AZC in Alphen aan den Rijn, dat lide week in Katwijk een serie wedstrijden speelt om de opa Cup. Niels Joor werkt als account-manager bij een softwarebedrijf. T Jan de week stond op de r sportpagina een foto van een boom met een tros naakte vrou wen. Op het eerste gezicht leek het me een kapitale vergissing, foto verdwenen uit de kunstko lommen en verdwaald op de sport. Of hoorden die naakte meisjes eigenlijk thuis op de buitenlandpagina, waren het misschien Italiaansen die een goed heenkomen hadden ge zocht tegen het wassende water? Pas op het tweede gezicht zag ik dat het wel degelijk om sport vrouwen ging. 'Waterpolosters volgen Australisch voorbeeld', stond er boven. Verrek, sommige strippers hielden een waterpolo- bal voor de schaamstreek. Restte de vraag wat die badnimfen in hemelsnaam in hun nakie in een boom moesten. Wachten op Tarzan? Het bleek om een publiciteits stunt van de waterpolovereni- ging Gouwestaete uit Waddirix veen te gaan. International Gil lian van den Berg verklaarde in het fotobijschrift dat de blootac tie een dubbel doel dient: be kendheid geven aan de club die volgend jaar zijn 75-jarig be staan viert en het promoten van het waterpolo in het algemeen en het watertrappelen van vrou wen in het bijzonder. De Wad- dinxveensen hadden zich laten inspireren door Australische voetbalsters van wie foto's de wereld waren overgevlogen na dat zij zich voor het oog van de camera van shirtjes en broekjes hadden ontdaan. Gouwestaete heeft kalenders la ten maken van de naakfoto's van Van den Berg en de haren. Twee polosters weigerden uit het badpak te stappen en zijn dan ook niet op de pikante teamfo to's terug te vinden. Waarschijn lijk hebben die tivee tegen de andere Gouwestaeters gezegd dat ze de boom in konden. En dat leek de rest kennelijk wel een geinig idee. Ze luidden eerst in een zwembad willen poseren, maar omdat fotograaf Ton Ben- nemeer daar niet het juiste licht kon vinden, trok hij met zijn modellen de vrije natuur in. Zo als ze dat bij Playboy en Pent- Waterpolosters moeten hun sport in het water promoten house ook wel doen. Volgens de steller van het bij- schrift in de krant is de 'shoot ing' op locatie een geslaagde on derneming geworden. Zal wel een redacteur zijn geweest wiens hormonen de Bolero gingen neuriën toen hij tussen die tak ken blote benen, buiken en bor sten ontwaarde. Hij heeft het dan ook over 'smaakvol naakt'. Dat zullen de dames van Gou westaete op prijs hebben gesteld, want zij hebben hun publici teitsoffensief ook bedoeld om te laten zien dat waterpolosters geen 'manwijven'zijn. Tja. Geen manwijven. Op de Spelen van Sydney werd Nederland op het nog nauwelijks ontwikkelde nummer vrouwenwaterpolo vierde. In de wedstrijd om het brons tegen Rusland werd een mooie voorsprong weggegeven. Die 'manwijven' uit Rusland hadden een langere adem. Kwestie van trainen. Wie vaak en lang door het zwembad ragt, krijgt vanzelf spieren als staal kabels. Ook vrouwen. De beste polosters hebben de 'mannelijk- ste' spieren. En zitten ze daar mee? Nee. Laatst was ik op bezoek bij Ger rie Miihren. Voor de wat jongere lezers: Gerrie Mühren voetbalde in het grote Ajax uit de jaren ze ventig dat drie keer achter el kaar de Europa Cup I won. Hij kon alles met een bal en zelfs Jo- han Cruijff heeft gezegd dat Mühren technisch beter was dan hij. Volendamse Gerrit presteerde het zelfs om in de halve finale van de Europa Cup, uit tegen Real Madrid, bij een 1-0 voorsprong op zijn gemak de bal hoog te houden. Met de begaafde Mühren raakte ik in gesprek over de aantrekke lijkheid van vrouwensport. Hij vertelde me dat hij graag naar vrouwenvoetbal kijkt. Niet om dat hij over het voetbalveld hol lende vrouwen zo 'smaakvol' vindt, maar vanwege hun posi tieve spelopvatting. 'Vrouwen spelen nog zo lekker open, hartstochtelijk aanvallend, niet gehinderd door een tactisch keurslijf, aldus Mühren. Hij zei er wel bij dat het vrou wenvoetbal fysiek niet veel om het lijft heeft. Volgens Mühren moet het beste vrouwenteam ter wereld het afleggen tegen elk ge middeld mannenploegje uit het amateurvoetbal. 'Zelfs een der deklasser zou korte metten ma ken met wereldkampioen Ame rika. Maar wat kan het bom men. Als vrouwen tegen elkaar spelen, geniet ik vaak meer dan bij een mannenwedstrijd op het hoogste niveau. Het gaat om de aantrekkelijkheid van het spel. Aan Mührens opmerkelijke lof zang op het vrouwenvoetbal moest ik denken toen ik zag hoe die waterpolosters uit Waddirix veen hoog in de boom zaten. Was het een aantrekkelijk ge zicht? Mwah, eerder een tikje lachwekkend. Hun club en hun sport promoten zouden de po losters gewoon in het water moeten doen. Lekker open en vol hartstocht aanvallen. Mis schien trekken ze dan zelfs de aandacht van Gerrie Mühren. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 33