Avontuurlijke studiereis te paard in 180( iff. Gesprek van de Dag Kazuki Rikitake de beste linoleumlegger ZATERDAG 21 OKTOBER 2000 Commentaar Ambtenarenkortingen Minister De Vries (binnenlandse zaken) is niet van plan een einde te maken aan de praktijk waarin ambtenaren allerhande kortingen incas seren van het bedrijfsleven. Er is niets op tegen, zegt hij, als er maar geen sprake is van belangen verstrengeling. Maar juist voor dat laatste valt te vrezen. Bedrijven zijn tenslotte geen filantropi sche instellingen. Waarom zouden ze ambtena ren wel en andere klanten geen voordeel geven? De Vries hoort tot het type bewindslieden dat bij wijze van mediatraining heeft gekeken naar de Britse comedy Yes Prime Minister. Of hij ontkent laconiek dat een alom erkend probleem bestaat of hij zegt in bittere ernst dat het bestaan van zo'n probleem eerst maar eens serieus moet worden onderzocht. In beide gevallen laadt de minister de verdenking op zich toneel te spelen en in zijn werk niet gehinderd te willen worden door de waan van de dag. Regentesk heet die bestuursstijl met een net woord, je kunt het ook arrogant noemen. Want net als die regenteske bestuursstijl is ook de praktijk van kortingen aan ambtenaren een relict uit een voorbije tijd. Ambtenaren krijgen in Ne derland heel behoorlijk betaald. Hun bonden hechten sterk aan een gelijke behandeling met werknemers in het bedrijfsleven. Zover is het nog niet in alle opzichten, maar het is onzin dat hun bazen dat verschil afkopen door voordeeltjes te regelen. Juist voor ambtenaren geldt immers dat zelfs de schijn van omkoopbaarheid vermeden moet worden. Als de minister onwillig blijft doet de Kamer er goed aan zelf een onderzoek in te stellen naar de door NRC Handelsblad aangetoonde ruime prak tijk van kortingen. Bij de lagere overheid staat niets gemeenteraden in de weg hetzelfde van hun colleges te vragen. In de publieke sector ho ren dit soort praktijken niet thuis. televisie Televisiezendeling Dirk Mensen zijn er hun vader kwijt, of zichzelf. Ze hebben akelige ziekten die alleen maar slecht kunnen aflopen, of zijn zo intelligent dat ze er de pressief van worden. De zenderkleuring heeft Ne derland 1 nogal aangegrepen, 't Is een en al narig heid, waarin de dokters van ER voOr de verstrooi ing moeten zorgen. Tussen die stoet van ellendigen heeft de EO op donderdagavond Dirk Meijvogel geposteerd. En die is daar met zijn programma De Verandering wonderwel op zijn plaats. Dirk laat week na week zien, dat het met de alcoholist en de hoerenloper warempel nog wel goed kan komen. Als hij zich maar tot de Heer bekeert. Dirk is getraind in wat in welzijns- en gezond heids land heet: het helpende gesprek. Dirk 'humt' en 'jajaat' dat het een aard heeft. „Nou, en op een avond ben ik achter ons huis stomdronken in de sloot gevallen", zegt de man die met zijn alcohol verslavingzijn eigen leven en dat van zijn gezin naar de vaantjes hielp. Jajazegt Dirk. „Weervaren nu een stukje Gods leiding. En dat Hij gewoon deuren open doet die anders gesloten blijven", zegt Liane. Zij worstelde met de opvoe dingvan haar gehandicapte dochtertje, totdat zij haar leven in Gods handen legde. „Ik ben eens verdergaan kijken, want er moet iets meer zijn, er moet een God zijn", zegt Liane. „Jaja", zegt Dirk. Dirk is zo gewend om elke twee minuten 'jaja' te zeggen, dat hij er weieens door in de knoop raakt. Liane geeft haar dochtertje nu meer liefde. „En dan reageert zij ook met liefde naar mij toe.En daar ontsnapt de begripvolle presentator alweer een 'jaja'. Maar dan bedenkt hij, dat hij eigenlijk een vraag had willen stellen. Dus zegt hij: „Ja?" Dirk zegt ook weieens iets anders dan 'mmmen jaja'. Dan stelt hij van die hulpverlenersvragen „En hoe stond jouw man daarin", wil hij dan we ten. Of: „Hoe stond jij toen in je idealen en je dro men?" Liane vertelt over de dienst van de evange lische gemeente waar zij het licht zag. Heb jij in die dienst ook echt een stap gezet in de relatie met God", vraagt Dirk. 't Is wel jammer dan het programma van Dirk een beetje voorspelbaar is. De eerste twaalf minu ten vertelt de ex-zondaar wat hij vroeger allemaal fout deed, de laatste acht over hoe God zijn leven heeft veranderd. Elke week weer. Maar toch... Dirk tilt elke week even die grauw sluier op die over Nederland 1 hangt. En als je daar als kijker niet genoeg aan hebt mag je de te levisiezendeling ook bellen. iz Kazuki Rikitake mag zich sinds gisteren 's werelds allerbeste lino leumlegger noemen. De Japanner verdiende met zijn wereldtitel 12.500 Euro, zo'n 27.000 gulden. Een internationale jury roemde de vakkundige wijze waarop de Azi aat 'zijn zeil' had gesneden en ge legd. Tweede werd de Zwitser Arm in Bartsch, die voor 2.000 Euro ge reedschap mag uitzoeken. De na tionale kampioen Niels Suyten viel buiten de prijzen. „Ik vond het al een eer dat ik ons land mocht vertegenwoordigen", zei de Rijswijker. Aan het officiële wereldkampioen schap, dat werd georganiseerd door en gehouden bij de Zaanse linoleumfabrikant Forbo Krom menie in Assendelft, deden 39 na tionale kampioenen mee. Singa pore, Nieuw Zeeland, de VS, Ca nada, Brazilië, Venezuela, de top- tapijtleggers kwamen uit alle de len van de wereld. Forbo, marktleider in de wereld, mijdt het woord linoleumlegger, maar spreekt, vanwege de moei lijkheidsgraad, liever van installa teurs. En die 39 installateurs zaten gisterochtend geknield op een stukje vloer van enkele vierkante meter waar de linoleum volgens opdracht in verschillende kleuren, afmetingen en vormen moest ko men. De deelnemers werden ga degeslagen door een zaal vol ken ners, vrienden en familie. Het WK Linoleum Installatie - dit maal met het thema de Euro munt - wordt eenmaal in de twee jaar gehouden. De titelstrijd is vol gens Forbo woordvoerster Hansje Verkade mede bedoeld om het vakmanschap te stimuleren. „Als de installateur niet goed instal leert, denken de mensen ten on rechte dat het aan de vloer ligt." Het was gisteren voor de vierde maal dat dit wereldkampioen schap werd gehouden. Bedelaars, bruinvissen en 'popachtige netheid' in Noord-Holland Volgens een bevoorens gemaakte afspraak verzamelden de vrienden zich op den 7e juni 1800 in het Gemeen- landshuis van Rhijnland te Spaarndam. De koude Noordewind welke dien ochtend hevig doorblies, verhinderde niet dat ze vroegtijdig ieder met hun rijdpaard en rijsbagagie op de bestemde plaats arriveerden..." Zo begint het opmerkelijke, niet eerder gepubliceerde verslag van een achtdaagse reis te paard door Noord-Holland van het jaar 1800. De ruiters, op zichter Frederik Conrad van hoogheemraadschap Rijnland, zijn vrienden Jan en Hendrik Gildemeester en paarden knecht Jan de Raad, stuitten op schrille contrasten. Zij troffen ontreddering aan in de duin streek. De Brits-Russische inva sie was net achter de rug en had diepe oorlogswonden ge slagen. In een totaal verwoest Schoorl werd het viertal aange klampt door bedelenden vrou wen en kinderen. Aan de kant van het IJsselmeer werd echter alweer gefeest. De reizigers be- 1 landden op een boerenkermis te Medemblik en konden in de herberg de slaap niet vatten door de harde muziek en het hossende volk. Conrad maakte een studiereis als landmeetkundige ter ver kenning van zijn toekomstig ambtsgebied. Bovendien wilde hij als deskundige in vesting bouw en waterbouw de schade van de oorlogshandelingen be oordelen. Zijn twee vrienden, een azijnfabrikant en een ma kelaar, gingen voor hun plezier mee en gedroegen zich als ramptoeristen. Het waren alle drie goed ontwikkelde, bemid delde huisvaders van in de der tig, stadsmensen met brede be langstelling voor de buitenwe reld. Een reis door Noord-Holland was tweehonderd jaar geleden nog een avontuur. Men reisde per trekschuit of postwagen, maar meestal te voet. Afstan den werden uitgedrukt in 'uren gaans'. Het gebied was dunbe volkt en de economische toe stand slecht, zeker zo vlak na de bloedige oorlog. „Langs de Westlaan, ten Noor den van welke het uitgestrekte Velser broek gelegen is, arriveer den wij aan de Zandpoort en voorts in het Velser Kwartier. Het aangenaame van deeze wel beplante, en met zo veele bui tenplaatsen voorziene lands treek trof ons des te meer, naar maate wij ondervonden dat de anderszins koude Noordewind hier merkelijk getemperd was. Verder naar het noorden wordt de tocht minder comfortabel. De duinen voorbij Velsen en Beverwijk waren voor reizigers een wildernis, alleen goed voor konijnen, jagers en stropers. Het Koegras tussen Callantsoog en Den Helder veranderde bij regen in een uitgestrekt, onher bergzaam moeras. Toch genie ten zij voortdurend van 'schone duingezichten', 'schilderachtige vertooningen' en 'verrukkelijk gezang der nachtegalen'. In de veldslagen tussen 65.000 Bataafse, Franse, Engelse en Russische troepen waren 3.755 soldaten gesneuveld. De oorlog was voorbij, maar vooral in de duinstreek werd de bevolking opgescheept met grote ver woestingen. Overheidsgebou wen en woningen waren ver nield of in brand gestoken en polders onder water gezet. Het meest dramatisch was de situa tie in Schoorl, waar 28 huizen waren platgebrand en de bewo ners aan de bedelstaf geraakt. Bevreesd voor een nieuwe inva sie van de Britten, was de rege ring al druk met het oprichten van nieuwe vestingwerken. Bijzqndere aandacht had het reisgezelschap voor de nieuwe havenwerken en marine-activi teiten in Den Helder, zoals een systeem van putten waarmee zeeschepen met drinkwater werden bevoorraad. Ze ver baasden zich over zaken als zeewier, wierdijken, paalworm en de optische telegraaf. Een noviteit was de kunstklip, een iets onder de waterspiegel ver ankerde houtconstructie met scherpe ijzeren punten om vij andelijke oorlogsschepen scha de toe te brengen. „Wij vervolgden onze wande ling naar de zijde van Huisdui nen langs den zeedijk, die aan de buitenzijde metzwaare Noordsche ballast steen gedekt is en voor welke een diepte van over de 100 voeten gepeild wordt. Wij zagen hier veele bruinvissen al tuimelend zwem men en de zeehonden tot op een korten afstand van ons gena derd. Conrad en zijn mensen maak ten nog een zeereisje naar Texel, vonden daar gastvrij ont haal, hotsebotsten in een boe renkar over steenstraten en za gen duizenden schapen tussen de nu nog steeds bestaande tuinwallen grazen. Op de terug vaart werden ze zeeziek. De reis ging nu zuidwaarts door het oosten van de provincie. Ze troffen 'nette en zindelijke dor- - pen aan vol van menseü tiviteit: wiervisserij te Co kegelen in Lambertscha telen van kropsalade te.' kerk en 'het droogen var mist tot haardbrand' In grote steden als Mede Enkhuizen, Hoorn en Ed heerste echter de doodse van het verval, een direk volg van de voorbije ooii kermis in Medemblik za gelukkig voor het nodige tier. „Een boertje van 61 jam met beslikte schoenen, gi nen lange broek, bruin p je aan, met sluike hairen met een lange dampendi den mond met zijn meisj dans aan. Alle zijne passj stampen en slijpen wam schilderachtig boers, Welk eene schilderachtig tooning. Na een omweg na< gemalen Beemster treffe avonds om tien uur de si poort van Purmerend ge aan: 'een onaangenaam! satie'. Toch zwaait de po enig roepen open en eer berg met 'soupé' is snel den. De stad blijkt volkii zijn en door voorname i welvarend. Ze verdwaal) ta bene in Edam en bela via Marken in Broek land, waar de bewoners delijk zijn, dat er in de st geen paardenpoot welkt Er heerst 'een popachtig heid'. Bij Buiksloot doemt Amtn op, dat ze via de Haarlec J Poort verlaten om nenburg te rijden. Bij he meenlandshuis van Rijn nog steeds deel van de c suikerfabriek, komt de rt - de achtste dag ten einde Het originele manuscript! rads reisjournaal bevindti het Algemeen Rijksarchief Haag. Historici beschouwt - een schat aan et landschap en a< Noord-Holland den. De Kring van Vriende Hondsbossche heeft het Jot compleet met tekeningt i Broek in Waterland v enselijk waarachtig het is goedVoorbeeld van een Vrijheids- beeldvraag: Van welke Romeinse Kapel werd het pla fond beschilderd door Michelangelo? U vult de enige kapel in die u in Rome kent: de Sixtijnse Kapel. Goed! ZEELANDVRAGEN. Een van onze redacteuren komt uit beland. In bijna iedere aflevering probeert hij een vraag over zijn geliefde provincie te stoppen. Het is de plicht van de andere redacteuren dit tegen te gaan. Anders worden onze vragen te voorspelbaar. Zeeland- vragen zijn dus vragen die over de stokpaardjes van een van de redactieleden gaan. Wat dat betreft: in veel afleveringen van 'TiOee voor twaalf komen recepten voor met daaraan een vraag gekoppeld als: Hoe heet dit gerecht. Ik denk dat een redacteur daar van koken houdt. GLADIATORVRAGEN. We hadden ooit de vraag: hoe heetten de Romeinse zwaardvechters? De eindredac teur verbood die vraag omdat het antwoord te mak kelijk was. „We moeten wel het niveau van Neder land 3 hooghouden", zei hij. Sindsdien heten de mak kies: Gladiatorvragen. Voorbeeld: In welke stad staat Manneke Pis? ARIE HAANVRAGEN. Een quiz is een amusements programma. De voetballiefhebbers onder ons vinden in het algemeen Van Hanegem een sympathiekere voetballer dan Haan. Dus zal in ons programma het antwoord op een sportvraag eerder Wim van Hane gem zijn dan Arie Haan. En we vragen liever naar Churchill dan naar Mussolini. Vragen naar minder prettige personen en gebeurtenissen heten dan ook Arie Haan vragen. Sorry Arie. LEACHVRAGEN. Wat was de echte naam van Cary Grant? Antwoord: Archibald Leach. Dit wist u waar schijnlijk niet en het interesseert u ook niet. Dat u een aantal vragen in onze quiz niet kunt beantivoorden is niet erg. Maar bij het horen van het antivoord moet u op zijn minst denken: ach ja, dat heb ik ooit geweten. Hoe heette de vader van Philips II (Karei V) is een goe de vraag. Wat is de echte naam van Cary Grant? Slechte vraag. KENNEDYVRAGEN. Dat zijn vragen die in iedere quiz wel eens gesteld worden. Hoe heette de moordenaar van Kennedy (Lee Hamey Oswald) is het schoolvoor beeld. Dit soort vragen is soms niet te vermijden want zoveel vragen zijn er ook weer niet. Maar toch: welke Nederlandse club won als eerste de Europacup I (Feyenoord) is al te vaak gevraagd. Mocht u nog leuke quizvragen weten die niet in één van de bovenstaande categorieën vallen dan houd ik me aanbevolen. Een voorbeeld? Dit is een leuke: wat is het volgende woord in het rijtje: aap noot Mies? Het antwoord is me helaas ontschoten. de oorlog tegenover elkaa den. Het was mede aan 40-jarige vriendschap tui keizer en koningin Beatri' danken dat het bezoek go afgelopen, aldus keizerin ko. Een Brit die een gewaper overval pleegde om een SLACHTSVERANDERINI kunnen betalen, wordt vo restant van zijn celstrafo plaatst naar een vrouwen genis. De man pleei_ een overval op een postki om het geld voor een ope een Zwitserse privéklinie te krijgen. Dit leverde hef celstraf van 17 jaar op. T zijn detentie heeft hij felbegeerde operatie onó en dat op kosten va ziekenfonds. Deelnemers aan de slag tijdens het linoleum snijden. Vragen Ik ben presentator van een quiz. De afgelopen week heb ik samen met de redactie de nieuwe winterreeks voorbereid. Grote moeilijkheid is iedere keer weer het bedenken van leuke vragen. Een bepaald soort vragen is name lijk verboden. Meerdere soorten eigenlijk. Hieronder een overzicht zodat u enig in zicht krijgt in de moeilijkheden waarmee quizbedenkers kunnen kampen. Verbo den zijn: BUURVROUWVRAGEN. Dit zijn vragen waarop meer antivoorden mogelijk zijn. Zoalshoe heet de buurvrouw? Weike buurvrouw wordt bedoeld? Die van links, van rechts, van één hoog? Hoe hoog is de BTW is een buurvrouwvraag omdat er nu eenmaal meerdere BTW-tarieven zijn. VRIJHEIDSBEELDVRAGEN. Een verraderlij kesoort. Het zijn vragen waarop u het ant woord niet weet en toch vult u het juiste ant woord in. Stel ik vraag: noem een standbeeld dat in New York aan de zuid-west kant van Manhattan staat? De kans is groot dat u niet ze ker bent van het antwoord. Gelukkig kent u, net als iedereen, in New York één beeld: het Vrij heidsbeeld. Dus dat vult u op goed geluk in. En De Japanse keizerin MI CH IKO heeft zich tijdens het bezoek dat zij in mei met haar echtge noot keizer Akihito aan Nederland bracht zorgen gemaakt over de onder Ne derlandse In- dië-veteranen nog levende anti-Japanse gevoelens. Ik was ongerust over het bezoek aan Nederland, waar nog wrok leeft over de Tweede Wereldoorlog", aldus de keizerin. Tijdens het staatsban ket dat koningin Beatrix op 23 mei aan de keizer en keizerin aanbood, betuigde keizer Akihito spijt dat Japan en Nederland in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2