BAD SCUOL Toerisme Vooroorlogse chic en jong elan winnaar Luchtkelder Wie bij het kiezen van een luchtvaartmaatschappij de aan boord geschonken drankjes het zwaarst laat wegen, moet bij Finnair boeken. Voor de derde keer in vier jaar heeft de Fin se maatschappij zich laten uitroepen tot 'best cellar in the sky'. Het Amerikaanse magazine Business Traveller liet 25 experts 195 wijnen van 39 vliegbedrijven proeven. De drankneuzen vielen in meerderheid voor de champagne, de rode en de witte wijn die de Finnen in hun 'hemelse wijnkel der' uitschenken. IJsselmeer De veerboot tussen Enkhuizen en Stavoren vaart op zondag 29 oktober voor het laatst dit jaar heen en weer over het IJs selmeer. De 'Bep Glasius' vertrekt om 08.45 uur vanuit Enkhuizen (achter het NS—station); de terugtocht vanuit Stavoren wordt om 18.15 uur aanvaard. De fiets mag - zo als gedurende de hele maand oktober - gratis mee. Informatie: Naco Amsterdam-, telefoon (020).626.24.66. Jordanië Alpen Expres De Alpen Expres met sneeuwbestemmingen in Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en Italië rijdt de komende winter elke vrijdag van 22 december tot half maart. De trein naar Oos tenrijk vertrekt om 18.48 uur van het Centraal Station in Den Haag en rijdt via Utrecht (19.36), Den Bosch (20.07) en Venlo (21.28 uur) rechtstreeks naar Kufstein (aankomst 06.47 uur). Vanaf die plaats wordt de Expres een 'boemel- tje' dat onder meer stopt in Kirchberg, Sankt Johan en Zeil am See (aankomst 09.25 uur). De treinen naar Zwitserland- /Frankrijk en Italië (Dolomieten) vertrekken respectievelijk om 19.18 uur en 20.18 uur eveneens vanaf Den Haag Cen traal. De complete dienstregeling met prijslijst is opgeno men in de brochure Alpen Express die kan worden opge vraagd bij NS Travel Group, telefoon (030).297.72.91 of het ANVR-reisbureau. Scuol heeft een prachtig, stokoud centrum. Tot voor kort heette het dorp Bad Scuol. Maar dat 'Bad' schrapten ze door. Omdat het zo ouderwets klinkt. Scuol is het nu. Ofwel, jong elan op basis van vooroorlogse chic. Aangedragen door een stokoude dorpskern, hotels met smeedijzeren krulbalkonnetjes, een op gedurfde wijze gerenoveerd kuurbad en jonge waaghalzen die op fietsen met spijkerbanden joelend door de sneeuw stuiven. Maar de Traumpiste bleef zoals hij was. Twaalf kilometer lang zwieren en zwaaien. Valt er in de Alpen elders nog een afdaling te vinden, die zijn naam zoveel eer aandoet? O n waarschi j nli j k. De eerste keer ging het fout. Sloegen we - in slaap gewiegd waarschijnlijk door die ver rukkelijke slingers van de Traumpiste - na het restau rant bij Mot San Peder links af. Gelukkig maar. Anders hadden we waarschijnlijk nooit Sent ontdekt. De schoonheid van het onbereik bare. Of bijna onbereikbare, beter gezegd. Want het dorpje ligt dan wel, net als Scuol, in een vergeten hoek van Zwit serland; sinds de opening van de Vereina-tunnel (herfst 1999) hoef je - om er te ko men - niet meer over de 2383 hoge Fluëlapas. Sent. Zelden zo'n mooi dorp gezien. Alsof ze het eeuwen geleden onder een glazen stolp hebben ge zet. Het was nog maar half drie in de middag en we zouden ons met de bus meteen weer te rug laten brengen naar Scuol. Maar dat laat je wel uit je hoofd wanneer je voor de eer ste keer in Sent bent. Het dooide zo hard, dat het water als uit een vergiet van de da ken stroomde en de keitjes waren geglazuurd met een smerig, uit ijs, sneeuw en vie zigheid bestaand prutje, dat iedere voorbijganger uit ba lans bracht. Maar het terras van het dorpscafé, links van de kerk, lag vol in de zon. Een bestelling was vlug ge plaatst. Koffie, notentaart en een van condens druipend glas witte wijn toe. 'En kunt u daar nog een portie Bundner Fleisch bij doen?' Wintersport zoals wintersport gevierd dient te worden. De eerste bus naar Scuol lieten we lo pen. De tweede en de derde ook. Omdat er tenslotte nog een vierde zou komen. Dach ten we. De avond was al hoog en breed gevallen, toen we onder een pinkelende vries- hemel met een lied op de lip pen per taxi terugkeerden naar ons hotel, twaalf kilome ter verderop. Van de rekening schrokken we pas de volgen de ochtend. Sardines Daar kan je nog lang over filo soferen, wat nu precies de charme van Scuol is. Op pa pier heeft het stokoude dorp je (zie het oude gedeelte) nogal wat tegen. Het uitste kend bewegwijzerde skige bied bijvoorbeeld, is niet echt groot. Tachtig kilometer aan afdalingen slechts. Maar ze zijn zo goed als allemaal lang en lekker. Of je nu over de Derby naar beneden glijdt, de Mot da Ri of de Traumpiste. Verder ligt het dorp wat onge makkelijk op de golvende uit lopers van een reuzenalp. Met als gevolg dat de hoogte verschillen zo aanzienlijk zijn, dat zelfs een geoefende mara thonloper het wel uit zijn hoofd laat met ski's op zijn nek naar de gondelbaan te lo pen. Hij neemt de gratis pen delbus. Waarin hij niet zelden als een sardine op elkaar wordt geplet. Maar dat is-ie snel vergeten als hij eerst vanaf dalstation - Rachögna naar Motta Nalus gondelt en daar overstapt op één van de drie sleepliften naar Schlierva (2390 meter). Vanaf die plek immers, kan hij alle kanten op. Naar het alweer zevenhonderd meter lager gelegen Ftan bijvoor beeld (een betere 'warming up' is niet denkbaar), maar ook naar het 'verkeersplein' Jonvrai, vanwaar hij zich öf naar de Mot da Ri (2693 me ter) kan laten brengen öf naar de Champatsch (2783 meter) öf naar de Salaniva (2705 me ter). Toppen die de fameuze Traumpiste binnen handbe reik brengen. Inderdaad, niet echt groot dat skigebied van Scuol. Maar de wintersporter krijgt al vlug het gelukzalige idee dat hij meer ski't dan wacht. Wat in de hand wordt gewerkt door het slimme lif- tenplan. Nog slimmer zou het overi gens zijn als je op het einde van de Traumpiste meteen weer een slepertje naar boven zou kunnen nemen. Maar zo wel bij het ziekenhuis van Scuol (waar de westelijke tak van de Traumpiste eindigt) als in Sent (oostelijke tak) zit er niets anders op dan met je achterste in de sneeuw gedul dig op de bus te wachten. Sa men met al die anderen die bezweken voor de faam van 'de mooiste afdaling' van Graubünden. En die ondanks het soms nogal langdurige oponthoud bij de finish, tel kens weer op herhaling gaam. Drie, vier, soms wel vijf keer op een dag. Jawel, elke afdaling gaat op een gegeven moment verve len. Met één uitzondering. De Traumpiste. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het kuurbad van Scuol werd onlangs geheel gerenoveerd. Jordanië heeft in Nederland sinds kort een eigen toeristi sche vertegenwoordiging. Het is de Jordan Tourism Board (JTB), gevestigd aan de Sarphatistraat 107, 1018 GB Am sterdam. Het telefoonnummer is (020).670.52.11Bij de JTB kunnen vakantiegangers terecht voor algemene reisin formatie over Jordanië, maar ook voor specifieke bestem- mingsgegevens over bijvoorbeeld highlights als Petra en de Wadi Rum. Naar de oost Ooit brachten 'stomers' als de Grote Beer, de Waterman en de Oranje honderdduizenden passagiers van en naar 'Ons Indië', zoals Indonesië tot 1949 werd genoemd. De 'Aegaen I' maakt die reis binnenkort nog eens dunnetjes over. Op 17 januari steekt het Griekse schip in Amsterdam van wal om na 67 dagen aan te komen in Jakarta. De tocht wordt geor ganiseerd door reisadviesbureau De Opmaat in Schoonho ven die voor de goedkoopste hut 13.665 gulden per persoon vraagt inclusief maaltijden, fooien en havengelden. Vanzelf sprekend is er volop entertainment aan boord. Daarvoor zor gen niet alleen een dansorkest en een ouderwets strijkje maar ook meevarende artiesten als Wieteke van Dorst en Ais Lawalata. De auteurs Yvonne Keuls, Anton P. de Graaf en Coen Pronk reizen eveneens mee. Informatie: De Opmaat, telefoon 0182-320.188 en/of e-mal: info@opmaiitrei7.en.nl. Vaarwel Onder het motto 'Vaarwel negentiende eeuw' wordt in het Nederlands Spoorwegmuseum in Utrecht een fototentoon stelling 'Over de rivieren' georganiseerd. De expositie geeft een beeld van de ingrijpende veranderingen in het Holland se rivierenlandschap door de bouw van imposante spoor bruggen in de tweede helft van de negentiende eeuw. De tentoonstelling duurt tot 7 januari. In hetzelfde museum trakteert Jan de Stoker de bezoekers nog tot 29 oktober op de voorstelling De Stoomgeest. Hij neemt zijn toehoorders mee terug in de tijd voor een spannende, leerzame en hu moristische stoomcursus 'stoom'. De voorstellingen vinden plaats om 12.30, 13.30 en 14.30 uur op perron 2 van het museum dat van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur is geopend en op zaterdag en zondag van 11.30 tot 17 Nolletje De vierde excursie in het kader van de Gouden Cirkel de stadjes rond de oude Zuiderzee) wordt vandaag, zaterdag 21 en volgende week zaterdag 28 oktober in het Utrechtse Spa kenburg gehouden. Het motto is 'Kom jie van buten Nolle tje' en het programma duurt van 10.30 tot 15 uur. De dag begint met koffie in het Spakenburgs museum 't Vurhuus, vanwaar gidsen in klederdracht de bezoekers meenemen door Spakenburg. Op de markt komt men vrouwen in de tra ditionele klederdracht tegen en in restaurant De Man- demaaker wordt een streekgebonden visserslunch genoten. Reserveren verplicht: telefoon (033).298.21.56. Tot voor kort dacht ik altijd dat ze me wilden oplichten. Maar dat zie ik fout. 'Kijk', vertelde de Griekse taxi-chauffeur die mij van het vlieg veld naar het hotel bracht en daarvoor vijfhonderd drachmes (3,50 gulden) teveel vroeg, 'ik rij dit stuk soms tien keer per dag. En dat is dodelijk. „Om het leven wat spannender maken, I playgames with my passengers. Dan vraag ik bijvoorbeeld vijfenveertighonderd drachmes voor een ritje dat eigenlijk vierduizend kost. So nice. Je weet van tevoren nooit hoe het af loopt. „Helaas wist u de goeie prijs omdat u van tevoren het hotel heeft gebeld. Gra- tuliere, you are the winner. Maar ik ben niet ik kwaad op u hoor. Ik kan namelijk heel goed tegen mijn N o verlies, you know." CIJFERS PLAATS: Scuol AFSTAND VANAF AMSTERDAM: circa 1000 kilometer. AUTO: Karlsruhe - Bazel - Zürich - Landquart - Schiers - Klosters - Selfranga - autotrein Vereinatunnel - Ardez - Scuol. NB: De autotrein vanaf Selfranga begint om 05.50 uur te rijden. Eerst om het uur en tussen 07.50 uur en 18.50 uur om de dertig minuten. De laatste trein gaat in de weekeinden (inclusief vrijdag) om 22.50 uur en op werkdagen om 20.50 uur. Prijs enkele reis (per auto): 35 Zwitserse francs. Verdere informatie: telefoon vanuit Ne derland (0041.81.288.37.37. TREIN: Scuol is per trein (overstappen in Landquart) een voudig te bereiken. VLIEGTUIG: Het dichtstbijzijnde vliegveld is Zürich. Van daar met de trein (reistijd 3,5 uur) naar Scuol. HOOGTE: 1250 - 2785 meter LIFTINSTALLATIES: 2 Gondelbanen, 4 stoeltjesliften en 8 sleepliften. WACHTTIJDEN: Bij het dalstation in het hoogseizoen niet langer dan een half uur. Hetzelfde geldt voor de bushaltes in Sent en bij Pazos (einde van de Traumpiste). AANTAL KILOMETERS AFDALING: 80 LIGGING SKIPISTEN: overwegend op het zuiden MOEILIJKHEIDSGRAAD: eenvoudig tot middelzwaar KINDEROPVANG: Ja, 'Nalunsin' op Motta Naluns. Prijs per dag 35 Zwitserse francs, exclusief middageten (10 Zwitserse francs). Club Robinson in Vulpera (aan de overzijde van de Inn) heeft een eigen kinderopvang. LANGLAUFMOGELIJKHEDEN: Van Scuol naar Martina langs de Inn over een afstand (af hankelijk van de sneeuwomstandigheden) van circa 30 kilometer. Er worden sporen getrokken voor zowel klas sieke als voor 'schaatsende' Loipers. Bij Motta Naluns (2160 meter) ligt een korte, maar zware Loipe naar Cha- VERDERE SPORTIEVE ONTSPANNING: Scuol biedt snowboarders uitstekende faciliteiten in snowpark Jonvrai met onder meer een halfpipe, een car ving 'highway' en een 'wildride' van circa 2,5 kilometer. Rondom het dorp zijn veel wandelmogelijkheden waar onder een schitterende route (Motta Naluns - Prui) dwars door het skigebied. Scuol is het mountainbike-walhalla van Zwitserland, ook in de winter. Er is een school (tele foon 861.14.19) waar les kan worden genomen in het 'downhillen' over de sneeuw. Voor spijkerbanden en aan gepaste kleding wordt gezorgd. (Kunst)schaatsen is mo gelijk in het sportcomplex Trü dat één kunstijsbaan en twee natuurijsbanen heeft. Er is verder een overdekt zwembad (Quadras) en een tennishal. PRIJSPEIL: Een zes-daagse skipas kost 202 Zwitserse francs (kinde ren van 16 tot en met 20:162; kinderen van 6 - 16:101). Voor ongeveer 80 Zwitserse francs meer kan ook gebruik worden gemaakt van de kuurbaden. AVONDVERTIER: Niet uitbundig. Maar Disco Gallaria is (belooft de folder) 'always cool' en heisse Rhytmen worden gevonden in de Quellenhof Bar. Aprés-ski wordt vooral gevierd in de Vi- Va-Bar bij hotel Bellaval (niet ver van het dalstation). BIJZONDERHEDEN: De hoogteverschillen in het dorp zelf zijn stevig. Maar de pendelbus (hier sportbus geheten) rijdt gratis naar zowel het dalstation als naar Sent en Vulpera. Scuol, vroeger be ter bekend als Bad Scuol, heeft een modern, niet lang ge leden gerenoveerd kuurbad met alle mogelijke toeters en bellen (heetwater baden solarium, sauna, massage enzo voort). Gurlaina is een goede vier sterren-win tercamping (0041).81.864.1501. NADERE INFORMATIE: Scuol Information telefoon (0041)81.861.22.22 en/of in ternet: www.scuol.ch. In Nederland: Zwitserland Toeris me Amsterdam, telefoon (00800)100.200.30 en/of inter net www.zwitserland.nl.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27