PC MP3-speler wordt steeds kleiner Multi Media Duivelse spellenshow voor sterke maag Optimale bescherming met SystemWorks 2001 SystemWorks LJU R a elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Iat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek ijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Videomontage voor iedereen eid nteren van videc. is bin- te tijd voor iedere com- bruiker binnen bereik n. Jarenlang was mon- ior de amateur een van de camera recht- een videorecorder en en precies op het loment, scène na scène en pnuse-knoppen Een fractie van een se- elaat drukken en er deen lelijke overgang wee scènes. Maakte je [dan moest in het erg- |de hele montage over- let kwaliteitsverlies dat loor kopiëren en nog kopiëren was een ge- aar je ;omst i-computer ontstond eerst de mogelijkheid videosignaal digitaal in en op te slaan. Het plakken van scènes grotere precisie plaats- Het kwaliteitsverlies der dan bij analoog ko- an videorecorder naar order. De techniek iiln worden verenigd, b programma's werkten mak van een tekst- Aan geluid en beeld hankelijk van elkaar geknutseld. Na de kan het project wor- aard op videoband, of internetfilmpje. /jC intage stelt hoge eisen fysteem. De oude 486's iet, maar een kort, u en onverstaanbaar int e Nieuwe robothond iSony ee da ft een nieuwe Al- markt gebracht, en robothond. kort voor Artifi- igence Robot, is de van een eerder type en irekend weer wat ier. De nieuwe robot een fraaie vormge- I gekregen, kan een- levelen begrijpen en is iteractief. Maar een al- voor een echte hond is liet en ook zijn aai- is niet om over naar Birijven. Maar voor is het diertje dan ook orpen. üerscheen in 1999 erst op de markt. De ibothond is echter in hten superieur aan re model. Het elektro- est heeft meer be- lichaamsdelen en ^koren in kop, kin en ^^ond heeft nu gehoor, astzin en evenwichts- AIBO is zelfs in staat fim nals vreugde, woede, rine eer en verrassing uit i. De hond reageert 8 hl eluid, herkent zijn ei- en kan leren. Ook het la #an spelletjes is moge- tothond heeft een ca- jn kop waarmee hij maar hij kan ook fo ri. Met zijn microfoon lijvoorbeeld ook ge- kunnen opnemen, lijkt de AIBO met besturing een perfec- Haa yll Nieuwe apparaatjes van Sony en Ericsson PAUL HOUKES clipje op creditcardformaat was het hoogst haalbare. Met de Pentiums van de huidige gene ratie is het digitaal monteren geen probleem meer. Voor je aan de slag kan moet je wel eerst een zogenaamde video- capture-kaart installeren, die het verkeer regelt tussen PC en camera. Capturekaarten zijn duur. De prijs ligt tussen de zeshonderd en de paar duizend gulden. Het installeren gaat meestal niet zonder slag of stoot. Fabrikanten raden daar om aan een PC waar je mee gaat monteren alleen voor dat doel te gebruiken, en niet voor spelletjes of andere toepassin gen. Doe je dat wel, dan wordt de kans op con flicten en sto ringen groter. I Mac-gebruikers hebben het een t -1ÊÊÊ stuk gemakkelij- J|| ker. De nieuwe i ffiaB generatie iMacs zijn vanaf de fa briek al helemaal voorbereid op digitale videomontage, met een ingebouwde Firewire-kaart en een bijgeleverd montagepro gramma. Dit meegeleverde pro gramma, iMovie, is eenvoudig en gebruikersvriendelijk. Wie meer mogelijkheden wil kan het programma Première ge bruiken van Adobe. Echte pro fessionals halen hier de neus voor op en vertrouwen liever op een pakket als Final Cut Pro, dat stabieler is en nóg meer mogelijkheden biedt. Zelfs voor het monteren van een filmpje van een paar minu ten is al een flinke harde schijf nodig. Tijdens het werk heb je altijd een hoop ruw, tijdelijk materiaal in opslag. Een schijf van 30 of 40 Gigabyte is daarom wel het minimum. SILVAN SCHOONHOVEN Razend populair zijn ze, de mu- ziekafspelertjes voor digitale ge luidsbestanden. Haast elke fa brikant van comsumentenelek- tronica heeft zulke apparaatjes in zijn assortiment. En de web sites waar digitale muziek - meestal in de vorm van MP3- bestanden - kan worden ge- download, zijn de drukst be zochte van het hele internet. Een aantal maanden geleden leken de afspelers nog wel een beetje op een walkman, zij het dan wat kleiner. Maar zo lang zamerhand komen er steeds meer modellen in de winkel te liggen die zo klein en licht zijn, dat je soms nog even moet zoe ken in welke broekzak het ding ook al weer zat. Sony levert sinds enkele weken de Netwerk Walkman, met ty peaanduiding NW-E3. Het ap paraat is zo klein als een siga rettenaansteker en hij weegt maar een ons of drie. Toch past er drie uur digitale muziek op, opgeslagen op een flash memo- rychip van 64 Mb. De aanduiding 'Netwerk' in zijn naam slaat op het feit, dat de NW-E3 op een pc moet worden aangesloten om geladen te wor den met muziek. Dat aansluiten gebeurt via een usb-aanslui- ting. Het downloaden van de digitale bestanden gebeurt vol gens Sony razendsnel: een uur muziek kan in anderhalve mi nuut worden geladen. Voor waarde is dan natuurlijk wel dat het complete muziekbestand al op de harde schijf van de com puter staat. Voor het transport van de MP3- of WAV-files levert Sony een programma mee, OpenMG jukebox. Dat slaat de bestanden op in het ARTRAC3-compres sieformaat, dat ondanks de zeer compacte bestanden die wor den weggeschreven een goede geluidskwaliteit mogelijk maakt. Copyrightbeveiliging volgens de zogenaamde SDMI- norm worden door de software gerespecteerd. Van beveiligde muziek kun je dus niet zomaar eindeloos kopieën maken. De NW-E3 heeft een alumini um behuizing met een inhoud van slechts 30 cc. Er zitten piepkleine bedieningsorganen op en ook een verlicht lcd- schermpje waarop de informa tie te zien is over de titels die worden afgespeeld, de track en de speelduur. Er is een zoge naamde Shuttle Switch, waar mee snel van het ene nummer naar het andere kan worden ge schakeld. Het apparaatje ligt in de winkel voor een prijs rond de 800 gul den. Aan de telefoon Ericsson komt met een heel an der soort afspeler: een appa raatje dat werkt in combinatie met een mobiele gsm-telefoon. De MP3-speler (een andere naam of aanduiding heeft het ding kennelijk niet) kan onder op enkele van de gsm-toestel- len van deze fabrikant worden geklikt. Omdat de afspeler zelf niet over een stroomvoorzie ning en een bedieningsmecha nisme beschikt - voor deze voorzieningen wordt het tele foontoestel gebruikt - is het ap paraatje slechts 43 mm lang en heeft het een gewicht van 17 gram. Tijdens het afspelen is de informatie over nummer, speelduur en dergelijke af te le zen op het display van het tele foontoestel. De afspeler maakt voor de op slag van de digitale bestanden gebruik van een zogenaamde Multi Media Card. Standaard wordt een kaartje meegeleverd van 32 MB en daar past dan een half uur muziek in cd-kwaliteit op. De MP3-bestanden kunnen vanaf het internet worden ge- download. Ericsson heeft ook een eigen website, waarop digi tale muziek wordt aangeboden. De fabrikant heeft in het afspe- lertje een schakeling opgeno men die ervoor zorgt dat de muziek automatisch op pauze wordt gezet zodra er een tele foongesprek binnenkomt. Als het gesprek is beëindigd, dan wordt het afspelen weer hervat. De muziek kan worden beluis terd via een hoofdtelefoontje, maar er is ook een stereo handsfreeset beschikbaar. Daarmee is het dan zelfs moge lijk om handenvrij telefoonge sprekken te voeren. De afspeler is te koop voor een rond de 400 gulden. FRANK BUURMAN te spionagehond, die door ra men kan kruipen en allerlei za ken kan fotograferen en men sen kan afluisteren. Maar dat zal wel niet de bedoeling van Sony zijn, en de hond is er ei genlijk ook niet lenig genoeg voor. De AIBO werkt op een 64-bits RISC-processor en heeft 32 Me gabyte intern geheugen. De hond kan verder worden uitge rust met een Memory Stick, en heeft ook een slot voor een PC Card. De AIBO werkt met een ingebouwde accu, die regelma tig moet worden opgeladen. De robothond is verkrijgbaar in de kleuren champagne, zilver en zwart. De hond zelf kost om streeks 4000 gulden inclusief speelbal en een eenvoudig pro gramma, waarmee de eigenaar de 'opvoeding' kan beginnen. Er is ook kant-en-klare soft ware, maar die kost minimaal 200 gulden per programma. Niet duidelijk is of program meurs ook zelf aan de slag kun nen. Er bestaan veel accessoires voor de hond, die de prijs be hoorlijk kunnen opdrijven. De AIBO is alleen verkrijgbaar via internet: www.aibo.com. De ro bothond kan vanaf half november worden besteld. Het verschijnsel 'realistische te levisie' (Big Brother, De Beval ling) zou in de toekomst wel eens stevig uit de hand kunnen lopen. Dat zou je kunnen con cluderen bij het zien van een futuristische spellenshow zoals 'The Devil Inside', waarbij bloe derige ledematen in het rond vliegen, tot grote opwinding van het 'live' publiek. The Devil Inside is gelukkig maar een computerspelletje, en past goed in de trend van realistische vechtspellen, zoals Quake III of Tomb Raider IV. Erg smaakvol zijn de slachtingen op het beeldscherm niet en dit soort vermaak is dus vooral bedoeld voor de spelers met een sterke maag. Quizmaster van The Devil Insi de is een man die door het le ven gaat als Jack T. Ripper én al die bloederigheid losjes aan el kaar praat. De speler kruipt echter in de huid van Dave Cooper, die met een onver schrokken cameraman op pad gaat om 'live' af te rekenen met een stel griezels in het landhuis Shadow Gate. In dat huis heeft zich een zekere Harry Grimes genesteld, een Amerikaanse se riemoordenaar die in 1977 tot de electrische stoel werd ver oordeeld. Na de executie is Gri mes echter niet uit zijn cel maar uit de hel ontsnapt en in 2010 terroriseert hij met zijn vrien den (waaronder veel onsmake lijke zombies) de directe omge ving van het landhuis. The Devil Inside doet qua spel wel wat denken aan de nieuw ste Indiana Jones of Tomb Rai der. Ook is er een duidelijke verwantschap met de 'Alone in the Dark'-reeks. Dave wordt van achteren bekeken en moet bijzonder alert zijn op monsters die vanuit alle hoeken kunnen opduiken. Bovendien moet hij zijn cameraman beschermen. Met alleen het neerschieten of verbranden van monsters is Dave er overigens nog niet, want van tijd tot tijd verandert hij in de vleermuisvrouw Deva, een soort Emma Peel (De Wre kers) met vleugeltjes. Deva heeft magische krachten en moet de zielen van de overwon nen monsters naar de hel te rugsturen. Al deze activiteiten beperken zich overigens niet tot het huis, want er zijn diverse omgevingen waarin Grimes en zijn maatjes rondsluipen, zoals ''gfonen en kerkhofjes. En zoi? de speler dus wel een tijdje be zig met zijn beulswerk. The Devil Inside is een vrij ori ginele variant op de bekende vechtspellen. Met name de re acties van het enthousiaste stu- diopubliek geven de speler een aardige stimulans om door te gaan. Grafisch is het allemaal niet zo heel bijzonder, de figu ren zijn tamelijk hoekig, met messcherpe ellebogen, maar de dieptewerking van de omgevin gen maakt veel goed. Het ge luid, altijd van groot belang bij dit soort horror-thrillers, is daarentegen van prima kwali teit. De liefhebbers van functio neel geweld zullen zich in ieder geval niet vervelen. Min. systeemeisen: Pentium II 266 Mhz, 64Mb Ram, 3D-kaart, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Home- soft Haarlem/Cryo Interactive. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN V DIGI P P N Eert rubriek over de niet aflatende stroom aan nieuwe soft- en hardware Encyclopedieën Het laatste kwartaal van het jaar is traditioneel de periode, waarin verse edities uitkomen van de diverse encyclopedieën. Voor slechts 79 gulden is de Grote Encyclopedie van Easy Com puting te koop. De Encarta Winkler Prins is natuurlijk de klas sieker in het genre en de versie 2001 ligt voor 119 gulden in de winkel. De Britannica mag zich gerust de wereldstandaard noe men. Het Engelstalige 'boek' kost 179,95 gulden. De dvd-uitvoe- ring is zeven tientjes duurder. eer. Dit keer spelen speedbo ten de hoofdrol, in de stijl van de speelfilm Amster- damned. Vanaf 30 oktober in de winkel voor bijna 50 gul den. Games Bij Infogrames verschijnt de ze maand Baldur's Gate II, het vervolg op het succesvol le rollenspel Baldur's Gate van softwarehuis BioWare. Deel II, dat als ondertitel Shadows of Amn' heeft ge kregen, is in veel opzichten verbeterd (3D-effecten) en kost bijna 100 gulden. Ook van Infogrames is Hogs of War, een komisch oorlogs spel waarin zwaar bewapen de varkens elkaar te lijf gaan. Hoewel de varkens gebruik maken van granaten, tanks en zelfs zeppelins is het car toonachtige spel niet bloede rig geworden. Prijs: bijna 90 gulden. Van Davilex is Grachten Racer, een variant op A4 Racer en Vakantie Ra- Voor kinderen Na groep 5, 6 en 7 komt...precies: Groep 8. De volgende uitgave dus van TLC Domus in een leuke serie detective-spellen. Deze uitgave is bedoeld voor 10-12-jarigen. Het avontuur van Han, Janet, Kim en Marco kost 49,95 gulden. Voor jongere kinderen kwam Denda met een leuke, nieuwe uitgave van Hobie, die dit keer de ruimte in gaat. Kost slechts 19,95 gulden en is bedoeld voor kinderen van 4 tot 10 jaar. TV-spelletjes De een kent Victor Reinier als inspecteur Vledder uit 'Baantjer', de ander als pre sentator van het tv-spelietje Lucky Letters. Daarvan is ook een cd-rom gemaakt, waarvan nu de tweede uitga ve te koop is voor 49,95 gul den. Jochem van Gelder - vooral bekend als de vroege re Willem Wever - presen teert de jeugdquiz Quatro en ook die staat op cd-rom voor nog net geen vijf tientjes. uiigaxop van Inft? grames/IDG TV Games. Voor spelcomputers Bij Ubi Soft verscheen Walt Disney's Dinosaur, een spectaculai re action/adventure game gebaseerd op de dinosaurus Aladar uit de speelfilm Dinosaur. Te koop voor PlayStation, Gameboy Color en later dit jaar voor Dreamcast. Bij dezelfde uitgever en uit dezelfde fabriek is Donald Duck's Quack Attack. Nu reeds verkrijgbaar voor de Gameboy Color en later dit jaar voor PlayStation, Dreamcast en Nintendo 64. Spectaculair skateboar den kan in Grid Session voor de PlayStation. Jumpen van een bouwsteiger, een half pipe bedwingen, het kan allemaal voor 109,95 gulden. Heel iets anders is Chase the Express. Shoot, run en hide zijn de basisprincipes van dit huiveringwekkende gijzelingsdrama. Ook dit kost 109,95 gulden en beide zijn uitge geven door Sony. Nuttige software Wie zich met beleggen wil gaan bezighouden, doet er verstan dig aan om eerst 199 gulden te beleggen in het programma Da- vi-Effect, waarvan onlangs de 2000-versie verscheen. Het zelf drukken van visitekaartjes kan al heel lang via de computer, maar de programma's worden steeds beter en uitgebreider. Easy Computing bracht voor 39,80 gulden Visitekaartjes 4.0 Norton Iedere pc-gebruiker weet dat hij zijn appa raat moet beschermen tegen ongewenste zaken. Niemand durft aan de slag te gaan zonder een goed anti-virusprogramma, want dat is vragen om moeilijkheden. Zo'n anti-virusprogramma mag dan vaak afdoen de zijn, het lost maar een deel van de moge lijke problemen op. Wie zijn pc optimaal wil beveiligen dient ook regelmatig andere con troles uit te voeren, die bijvoorbeeld oude, niet meer gebruikte bestanden of program ma's opruimen. Schijfopruiming en defrag- mentatie zijn op z'n tijd gewoon noodzake lijk om lekker te kunnen blijven compute ren. De gemakkelijkste manier is echter het in stalleren van een complete 'suite', die al die taken uitvoert. SystemWorks 2001 is de nieuwste versie van het bekroonde pakket van Norton/Symantec, de wereldmarktlei der op het gebied van pc-probleemoplos- singen. SystemWorks is een programma dat al een aantal jaren op de markt is, maar de 2001 - versie is weer een stuk verfijnd en kent ui teraard bescherming tegen de nieuwste last posten. Het werken met SystemWorks is kinderlijk eenvoudig. Een aantal belangrijke zaken kan bijvoorbeeld met één druk op de knop worden geregeld. De zogenoemde One Button Checkup controleert het register van Windows, waarin altijd 'vuiligheid' achter blijft bij het deïnstalleren van een program ma, meet de vrije ruimte op de harde schijf en controleert of de virusdefinities nog actu eel zijn. SystemWorks, dat te koop is als volledig pakket en als upgrade voor een oude versie, is een combinatie van Norton Antivirus, Utilities en CleanSweep en die drie-eenheid is voor de gewone pc-gebruiker meer dan voldoende om meestentijds met een glim lach te kunnen werken. Wie de program ma's goed gebruikt zal veel minder snel te maken krijgen met vastlopers. De 2001 ver sie werkt met alle gebruikelijke besturingsp- trogramma';s van Windows: 95, 98, NT, 2000 en het nieuwe Me. De prijs van het volledige pakket bedraagt 250,00 gulden, die van de upgrade 175,00. Alles wat u nodig hebt voor probleemloos computergebruik draadsel TAAL: 1. Giftige plant; 7. ijzeren vat; 8. krakend geluid; 10. domoor; 12. aansporing; inpet; 16. voertuig; 18. ongevuld; 20. stonde; 21. bewijsstuk; 23. citrusvrucht; )n (Fr.); 28. stad in Duitsland; 30. barenspijn; 32. dwarsligger voor spoorrails; (Lat.); 35. golfbeweging. 1 Oppervlaktemaat; 2. behendigheid; 3. voorzetsel; 4. persoonlijk vnw.; 5. buidel; 7. donkere kamer; 9. polder; 11. bevestiging; 14. eenheid van arbeid; dag; 17. Frans lidwoord; 19. edel; 21. vereniging; 22. bijwoord; 24. geldelijk !5. denkbeeld; 27. dierengeluid; 29. deelgenoot; 31. griezelig; 33. Chinese aat; 34. muzieknoot, van vrijdag: il: 1. Subtop; 4. schut; 5. over; 7. hopen; 8. vos; 9. ruitje; 10. nagels. Schepping; 2. beton; 3. olie; 4. scheren; 6. rijs; 8. vers. HET WEER Aangename temperaturen Op veel plaatsen in onze regio kan het vandaag de zachtste dag van de maand worden. In een zuidelijke stroming stijgt de temperatuur tot waarden om streeks 17-18 graden. De aange name temperaturen worden bereikt in een zuidelijke luchtstroming. Het weerbeeld kenmerkt zich door nu en dan zon in de middag, maar vooral vanochtend zijn er ook wolken velden waaruit een weinig re gen zou kunnen vallen. Overigens zijn maximum temperaturen tot 20 graden in deze tijd van het jaar niet uniek De Bilt registreerde de laatste twintiger op 27 oktober 1937. Het werd toen 21,6 graden. Over deze dag schreef onder wijzer W. Porte uit Midden Bee- mster in zijn dagboek: "Zeld zaam mooi weer, dat zomers aandoet. Onder De Rijp nog twee zwaluwen.gezien". Morgen opnieuw wolkenvel den (zwak front in de buurt van ons land), ook zon (hoofdzake lijk in het binnenland) en met maxima tot rond 17 graden is het wederom aangenaam okto- berweer. Maandag lijkt even eens een zachte oktoberdag te zullen worden. Gisternacht kou in het binnenland. In het Gro ningse Winsum daalde de tem peratuur tot 0,9 graad en in Brummen, Gelderland werd vorstschade aan de hortensia gemeld. Bij ons niet zo koud en overdag geregeld zon (vooral rond het middaguur) met tem peraturen tot ruim 15 graden. Nieuw-Vennep kwam uit op maximaal 15,4 graad. Rumoer in oostelijk Canada. De 'Atlantic Provinces' hebben de afgelopen twee dagen name lijk te maken gehad met Hurri cane Michael. Voorafgegaan door zeer sterke drukdalingen, Gander rapporteerde een druk- daling van bijna 15 hPa in 3 uur, bereikte Michael New foundland met een laagste kerndruk van 965 hPa. De or kaan veroorzaakte veel neerslag en zware stormen. Zoals ge bruikelijk werden de sterkste winden boven zee gemeten. Een schip in de buurt van het centrum mat gemiddelde wind snelheden tot 160 km/uur. On dertussen is op ruim 700 kilo meter ten oosten van Bermuda een depressie uitgegroeid tot de tropische storm Nadine.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25