7 Verloskundige hulp toch weer onzeker 'Er moet meer variatie in het bos komen' Raad Rijnsburg voelt weinig voor verhoging belastingen Duin Bollenstreek SPRINGTIJ Zandsculptuur krijgt vorm VVD Rijnsburg uit felle kritiek op burgemeester en wethouders Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 RDAG 21 OKTOBER 2000 976 19 jnsburg moet snel op internet {URG Het Rijnsburgse CDA wil dat de gemeente haast kt met het maken van een eigen website. „Wij zien uit naar agdat we commissie- en raadsstukken, persberichten, ver en, uitnodigingen en dergelijke per e-mail kunnen ontvan- zeiden de christen-democraten in hun algemene be dwingen bij de behandeling van de begroting voor het jaar I Ook de geïnteresseerde Rijnsburger moet straks alle ge- mtelijke informatie gewoon kunnen downloaden. Dat is niet m democratisch, het scheelt ook bergen papier en dus geld, is het CDA. IB toch populair in Rijnsburg gyRG* Ondanks de huidige problemen moet Rijnsburg het enwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek overeind probe- ie houden. .Achter een berg van problemen ligt een land nogelijkheden", zei fractievoorzitter Vletter van Gemeente ngen. Hij verwoordde daarmee de mening van de hele ge- nteraad. Volgens RPF/GPV/SGP hebben de tien gemeenten jB 'elkaar juist nu zo hard nodig'. Binnenkort wordt de re- verwacht van de minister van binnenlandse zaken op het iort van de Stuurgroep Krachtige Gemeenten. Die stelde in dat in de Duin- en Bollenstreek gemeentelijke herindeling itkoombaar is, zelfs als de samenwerking tussen de ge- nten wordt verbeterd. mduiding in Noordwijk Wie wil weten wat zijn dromen betekenen kan vrij- |0 november 's avonds vanaf kwart over acht terecht in de iare bibliotheek van Noordwijk. Volgens de die avond jvezige psycholoog Ronald Pinot is iedere droom persoon- Met de methode die hij heeft ontwikkeld zou het mogelijk im achter de betekenis van een droom te komen. Verder ;r demonstraties over de kracht van het enneagram, een er om persoonlijkheden te typeren. Voor degene die zijn li- P mwil reinigen van negatieve energie, stress en emoties is methode Chi Neng Qi Gong, waarmee het mogelijk is om U ne massages te geven. Toegangskaarten kosten 7,50 gulden g jn verkrijgbaar bij de bibliotheek en boekhandel Van der Staatsbosbeheer gaat dennen in Noordwijks duingebied kappen lc losbeheer in Noordwijk gaat de komende maan- intig procent van de dennen in het bos tussen ndamse en de Langevelderslag kappen. Er moet ariatie in het bos komen, zegt Bram Fey, opzich- i Hollands Duin in Noordwijk. lomen die moeten wijken worden van een 'bles' En. Dat is een witte stip op de boomstam. Ge- if niet, ze moeten eraan geloven. Fey; „Ons be er niet op gericht om de dennenbomen uit te Maar zij moeten wel ruimte maken voor andere Het is een kwestie van vooruit kijken. De situa- Conflict nieuwe Noordwijkse maatschap en zorgverzekeraar Zwangere vrouwen uit Noordwijk en Noordwijkerhout komen hoogstwaarschijnlijk toch zonder verloskundige hulp te zitten. Vorige week leek een akkoord tussen drie verloskundigen en zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid aanstaande, maar de verloskundigen kunnen zich toch niet vinden in het in hun ogen 'starre' tarievenbeleid van de Leidse zorgverzekeraar. Z&Z treft nu voorbereidingen om nieuwe verloskundigen te werven. In Voorhout zijn de problemen wél opgelost. Per 1 januari, of zo mogelijk eerder, start daar een praktijk met twee verloskundigen. venstelsel. „Dat klopt inder daad niet", zegt A. Kok namens de zorgverzekeraar. „In verhou ding zijn de tarieven voor de laatste controles te laag. De ver loskundigen vroegen een hoge re vergoeding, maar daar kun nen we niet aan voldoen. We zijn bereid om creatief met de tarieven om te gaan, maar we wijken niet af van de regels van de wet tarieven gezondsheids- zorg (WTG). We gaan niet frau deren." Volgens Kok is de kwestie nu in een diepe impasse geraakt. Hij heeft met het overkoepe lend orgaan van de verloskun digen (KNOV) een gesprek ge had om tot een oplossing te ko men. Kok: „De KNOV begrijpt de problemen van de verlos kundigen, maar staat ook ach ter ons beleid." De zorgverze- Zwangere vrouwen uit de regio Noordwijk moeten zich nu mel den bij de huisartsen voor hulp. Patiënten die nog onder behan deling zijn bij de Noordwijkse verloskundige G. van Schie - zij stopt op 1 januari - worden tot na de bevalling door haar bege leid. Nieuwe patiënten neemt Van Schie niet meer aan. Tot voor kort konden zwangere vrouwen nog uitwijken naar Katwijk, maar de verloskundi gen daar hebben inmiddels la ten weten dat zij vanaf 1 januari geen hulp meer kunnen bieden. Het conflict tussen de verlos kundigen en de zorgverzekeraar draait om de tarieven. De ver loskundigen vragen Z&Z af te wijken van het gangbare tarie- keraar beseft dat de patiënten de dupe zijn van het gerezen conflict. „De huisartsen zitten al tot over hun oren vol met pa tiënten. Die zitten niet op meer werk te wachten." De verloskundigen Oortwijn en Reitsma zijn diep teleurge steld in de houding van de zorgverzekeraar. Zij hadden een derde (mannelijke) kandidaat gevonden en waren van plan een maatschap te beginnen. „Na de aanvankelijke toezeg ging van volledige hulp en on dersteuning door Z&Z bleek onze enige eis ten aanzien van een goede, faire regeling voor declaraties te stranden op ad ministratieve problemen. De starre houding van deze zorg verzekeraar zorgt er nu voor dat verloskundige hulp in Noord wijk en Noordwijkerhout zeer onzeker is geworden", zeggen Oortwijn en Reitsma. Volgens hen heeft Z&Z de sleutel in handen om aan deze 'onverkwikkelijke' situatie een einde te maken. De partijen hebben elkaar tot 31 oktober de tijd gegeven om een oplossing te vinden. Z&Z is intussen al begonnen met de voorberei ding van een wervingscampag ne. Kok: „We kunnen niet blij ven stilzitten." WIM VAN WANROOY tie van nu is al een gevolg van jarenlang uitdunnen. En nu gaan we aan de gang om een nieuwe natuur te ont- wikkelen. Een nieuw bos eigenlijk." Op de plaats van de dennenbomen komen lijsterbessen, eiken, beuken, meidooms en essen." Om hoeveel bomen het precies gaat is volgens Fey moeilijk te zeggen. „Maar de mensen zullen best wel schrikken als ze het zien. Op de Veluwe ben je gewend stapels hout te zien liggen als je door het bos loopt of fietst. Hier in Noordwijk ligt dat anders. Als iedereen maar beseft dat het van tijdelijke aard is." „In het verleden werden dennenbomen vooral ge bruikt voor de houthandel. En om die reden omge zaagd. Vroeger zat hier een houtvester. Maar het levert nu niet veel meer op. Wij kijken nu naar de natuur en de recreatie. Als we nu niets doen, dan is het over hon derd jaar misschien wel afgelopen met het bos hier in Noordwijk. We moeten dus wel." Volgens Fey hebben de meeste mensen wel begrip voor de 'natuurlijke ingreep'. „De laatste tijd houden we veel meer rekening met de recreant. Wassenaar is daar een goed voorbeeld van. Bij de ontwikkeling van het Ganzenhoekbos bij de Wassenaarse Slag hebben veel mensen gereageerd op de plannen. Toen is beslo ten om het bos daar te behouden, ook al moest er nog wel ingegrepen worden." [atwijk heeft het lemaal begrepen, b t dorp kampt met r6jei problemen, maar al die problemen is toch weer één ui eroplossing uit de lö! ge hoed gekomen, genlijk bij toeval. erspiegel stijgt, het land tegenovergestelde rich- at baart zorgen aan de En mogelijke remedie is ileggen van eilandjes, die te klappen van een ele stormvloed kunnen ;en. lie eilandjes er toch ko- an moet je ze gebruiken oeveel van die dingen ze nodig? tgveld-op-zee-plan is 'in de koelkast gezet, tg niet helemaal afge- Da's één. i wordt er nagedacht n windmolenpark aan Goedkope, milieu - lijke energie. Met een ïvol is op zijn minst tvvijk voorzien. Dat is zeejachthaven, geen ithaven. Nu kan het wel, n zeejachthaven in zee. is drie. wijkse centrum stond de avond na Quick atwijk. Nu zeggen ze wel voetbalwedstrijd er niets maken had, maar het n zat toch voller dan an ti al die mensen zaten ïlijk vol. Zet die voetbal- i het eiland. Uniek in tnd, geen problemen het dorp. Hoplakee, dat ïr nog het bordeelpro- Katwijk wil er geen bin- gemeentegrenzen, maar ten nu wel de eerste ver- gsaanvraag binnen. Er is jwel plek voor een klein En een pontje met een kelijke veervrouw. We ttussen aan vijf. stormvloed die dan de kust komt. »el jammer van het zee lprobleem 'idl <ijk zit met een huizen- m. Er zijn er te weinig vooral voor de weinig c Ikrachtige jongeren. Dan Het was maar goed dat het maandagmiddag regende. Daardoor zag niemand tenminste de traantjes in ie ders ogen op het moment dat de eerste officiële paal voor het nieuwe schoolverzamelgebouw de grond in verdween. Traantjes van ontroering dat er nu eindelijk toch eens iets anders in het dorp wordt gebouwd dan huizen. Traantjes van tevredenheid dat ondanks alle ruzies tijdens het maken van de bouwplannen de ruim tenood bij de Voorhoutse scholen voor eventjes een beetje minder wordt - voordat ze over een paar jaar on getwijfeld weer lekker in noodlokaaltjes en gymlokalen mogen duiken. Traantjes van verdriet bij de aanwe zige ex-wethouder Paul Jochemsz die moest toekijken hoe zijn opvolgster Renée Lucas de eerste paal mocht slaan van 'zijn' schoolverzamelgebouw. En traantjes van trots bij Renée, die weliswaar na de gemeente raadsverkiezingen door Paul bruut van het haar wethoudersstoel werd gewipt maar nu toch maar mooi als wethouder achter de knoppen van de hei-installatie mocht kruipen. En om het nog even lekker in te wrijven toch nog even melden dat Paul toch eigenlijk de eerste paal had moeten slaan. En om te laten zien dat er toch echt geen ruzie is, zich uitgebreid grijnzend door Paul te laten feliciteren. Benieuwd wie er straks het pandje mag openen. foto dick hogewoninc kun je als gemeente twee din gen doen. Je kunt gaan bou wen, maar dat schiet in Noord wijk niet erg op. Voordat de eerste huizen in Boechorst be schikbaar komen, zijn de prij zen alweer zo hoog dat alleen de wat welgesteldere niet- Noordwijkers ze kunnen beta len. Of, en daar kiest Noordwijk blijkbaar voor, je kunt een uit- stervingsbeleid voeren. Gewoon zorgen dat er geen kinderen meer geboren worden in het dorp, dan is over een jaar of twintig dat hele starterspro- bleem opgelost. Stap één is al gezet. De verlos kundigen liggen zo met elkaar en de verzekeringsmaatschap pij overhoop dat iedere Noord- wijker gezinsuitbreiding voorlo pig wel uit het hoofd zet. En voor wie toch nog drieste plan nen zou hebben, die hoeft al leen maar even te denken aan aan het feit dat hun bloedje dan onder het beleid van Koos Smit gaat vallen. En dan moet je dus nog wel heel hardnekkig zijn om nog aan je nageslacht te willen werken. Regeren is vooruitzien. Het is een meerjarenplan, maar op termijn heeft Noordwijk precies wat het wil: geen jongeren meer die moeilijk aan een huis kun nen komen en dus ook geen huizenprobleem meer. Dan nog die jongeren uit de rest van de Bollenstreek weren die za terdagavonds op De Grent de boel op stelten komen zetten. Alleen hebben ze dan natuurlijk wel een ander groot probleem: waar maken we dan straks op het gemeentehuis nog ruzie over? Service Op het Sassenheimse gemeen tehuis eten ze op 1 november beschuit met muisjes. Niet om dat een van de ambtenaren een nieuwe spruit heeft mogen ver welkomen maar omdat er op die dag een zogeheten service nummer in gebruik wordt ge nomen. Een nummer waar alle Sassenheimers straks hun grie ven en klachten kunnen door geven. Tussen half negen en half een is er een vriendelijke dame die iedereen te woord staat. En wie niet op die uren kan bellen, kan altijd nog e- mailen of de fax in de strijd werpen. Een briljant initiatief. Zeker in Sassenheim, een dorp dat ei genlijk geen problemen heeft. Of het moeten de eindeloos kla gende inwoners zijn die zich het afgelopen jaar manifesteer den tijdens een van de vele wijk- of informatiebijeenkom sten. Ging het niet over hon denpoep of te hoog opgroeien de heesters dan hingen er wel wat jongeren in de buurt rond of dreigde er een kinderopvang in de buurt te worden ge bouwd. En gehecht aan hun rustige en ordelijke omgeving als de meeste Sassenheimers zijn, daar zijn ze allemaal niet van gediend. Dus werd er mas saal gemopperd en gefoeterd over honden, planten, kinderen en jongeren. Soms opgeluisterd door gezeur over een tekort aan parkeerplaatsen of losliggende tegels. En daar is nou straks dat servi cenummer voor. Als het een beetje tegenzit is die vriendelijke mevrouw natuur lijk niet lang vriendelijk te hou den. Om ervoor te zorgen dat zij niet na een weekje gillend gek wordt, stellen wij dan ook het volgende voor: Heeft u last van hondenpoep, toets 1. Hangen er te veel jon geren bij u in de buurt, toets 2. Zijn de heesters te hoog, toets 3. Klinkt er te veel babygeblèr, toets 4. Zoekt u een parkeer plek, toets 5. Liggen de tegels los, toets 6. Is er te veel glasge rinkel bij de glasbak, toets 7. Liggen er te veel rode besjes op straat, toets 8. Heeft Ter Leede weer eens verloren, toets 9. Heeft u iets te zeuren waar u ei genlijk zelf wat aan zou kunnen doen maar geen zin in heeft, hang lekker op en gun die vriendelijke mevrouw de tijd om iets te bedenken waar Sas senheim echt behoefte aan heeft. Want daar heeft ze alle tijd voor nodig. ANTON PIEDRICH GERARD BAAS ROZA VAN DER VEER katwuk Het gloednieuwe Emmaplein in het al even nieuwe winkelhart van Katwijk krijgt met een zandsculptuur een even fraai als uniek kunstwerk. Het beeld, dat wordt gemaakt door Wilfred Stijger, krijgt zo zoetjes aan steeds meer vorm. Maar de laatste loodjes wegen ook bij het maken van een kunstwerk van zand het zwaarst, zo blijkt op het Emmaplein. foto dick hogewoning CDA: schrap verhoging OZB maar helemaal SJAAK SMAKMAN Burgemeester en wethouders van Rijnsburg lijken geen meer derheid te krijgen voor het plan om de onroerende-zaakbelas- ting (OZB) volgend jaar met 2,5 procent te verhogen. Rijnsburg bekleedt de zesde plaats op de lijst van dure gemeenten. PvdA- /Open Lijst, Gemeentebelan gen, de WD en het CDA willen daar verandering in brengen. Van die partijen kwam alleen het CDA met een voorstel. De christen-democraten willen dat de OZB helemaal niet wordt verhoogd. Een gemiddeld Rijnsburgs gezin is het komende jaar ruim 1700 gulden kwijt aan de ver schillende gemeentelijke belas tingen en heffingen, berekenen burgemeester en wethouders in hun begroting voor 2001. De voorgenomen extra ver hogingen van het rioolrecht en de OZB zijn uit de ontwerpbe groting geschrapt. PvdA/Open Lijst noemt dat 'een signaal dat de gemeente de stijging van de tarieven in de toekomst tot een minimum wil beperken'. In de komende jaren wil de fractie ook de inflatiecorrectie ter dis cussie stellen. Het CDA wil dat nu al. Het schrappen van de verhoging met 2,5 procent, de verwachte inflatie voor 2001, betekent een 'tegenvaller' van 125.000 gul den. Maar volgens de christen democraten is er geld genoeg om die op te vangen. Gemeentebelangen wil ook lastenverlaging. Financiële ruimte moet behalve voor het betalen van nieuwe plannen ook worden gebruikt voor be lastingverlaging. Dat zou nu al kunnen leiden tot 'concrete stappen', denkt Fractievoorzit ter Vletter. Van de drie ton die burgemeester en wethouders uittrekken voor nieuw beleid wil Gemeentebelangen de helft inzetten voor belastingverla ging- De WD laat zich niet duide lijk uit, maar wijst er wel op dat Rijnsburg goed in de reserves zit en dat de gemeente dit jaar 'met stip' is gestegen naar de zesde plaats op de lijst van dure gemeenten. De Rijnsburgse WD was gisteravond opnieuw ongemeen hard in zijn kritiek op burgemeester en wethouders. Er is voor de zoveelste keer sprake van 'dansende cijfers', vinden de libera len. Uit de begroting valt nauwelijks op te ma ken waar het geld van de gemeente naartoe gaat, zei fractievoorzitter Rost-de Bruijn. Volgens de liberalen maken de ambtenaren de dienst uit in Rijnsburg. Rost citeerde de ambtelijke uitleg bij de begroting voor 1999. „Drie, misschien vier mensen weten hoe het in elkaar zit." In die situatie is volgens Rost nog niets veranderd. Door genoegen te nemen met die situatie, „schuift het college de eigen ver antwoordelijkheid door naar het ambtelijk ap paraat." Oordelen over de plannen van B en Wgaf Rost niet. Om de eenvoudige reden dat er geen plannen zijn, zei ze. „Wij vinden het knap dat het college zonder onderbouwde plannen pre cies weet wat wel en wat niet kan", aldus een cynische Rost. Fractievoorzitter De Mooij van RPF/GPV/SGP leek op de kritiek van Rost te hebben gerekend. Hij zei dat „Rijnsburg wordt bestuurd door kleine mensjes die soms heel in teressant kunnen doen en soms heel groot van zichzelf kunnen denken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19