Onderzoek vervuiling in Oude Weterin Maar verkering met een Admiral is uit den boze Rijn Veenstreek Peter Langhout breidt het personeelsbestand fors uit Ambtenaren Ter Aar reageren gelaten op nieuwe reorganisat Opel inruilen? www.inruilprijs.nl Campagne voor betere fietsverlichtii Cel geëist tegen deal en belagers uit Alph ZATERDAG 21 OKTOBER 2000 Twee ton voor 'kas van de toekomst' regio De provincie Zuid-Holland sponsort het project 'kas van de toekomst'. Op initiatief van de provincie Noord-Holland en de Land- en Tuinbouworganisatie LTO zijn ontwerpers bezig om een duurzame tuinbouwkas te maken die tuinders in 2010 moeten kunnen gebruiken. Het gaat daarbij onder meer om de klimaatregeling, de afvallozing en de inpassing van de kas in het landschap. Op de Hoofddoipse Floriade in 2002 moet een pro totype te zien zijn. Diverse sponsors hebben zich al aangemeld. Zuid-Holland schenkt twee ton. EU-geld voor vervoer op afroep runstreek De Europese Unie stelt ruim 50.000 gulden beschik baar voor het collectief vraagafhankelijk vervoer in de Rijn streek. Dit geld dient om het nieuwe vervoerssysteem te promo ten en om de bevolking uit te leggen hoe het werkt. Projecten voor zulk 'vervoer op afroep' zijn op meer plaatsen in voorbe reiding, waaronder de Leidse regio. De Rijnstreek loopt er mee voorop. Grondprijs jachtwerf blijft hetzelfde leimuipenJachtwerf De Hippert en de gereformeerde kerk aan de Dr. Stapenséastraat in Leimuiden. kopen grond van de ge meente Jacobswoude volgens de prijzen die het gemeentebe stuur hiervoor heeft voorgesteld. Alleen de WD volhardde in zijn verzet tegen het tarief. Enkele maanden geleden schoot de hele raad het voorstel af, omdat die vond dat de jachtwerf en de kerk de grond voor bodemprijzen verwierven. Na wat kleine wijzigingen - die overigens niet de grondprijs betreffen - zijn de meeste raadsleden nu toch om. De aankoop betekent voor De Hippert en de kerk geen uitbreiding, omdat zij de grond al ja renlang gebruikten in de veronderstelling dat die hun bezit was. Kringloopwinkel verkoopt bij opbod alphen a De Alphense Kringloopwinkel houdt op 28 oktober een verkoop bij opbod. De medewerkers hebben daar voor het afgelopen halfjaar bijzondere artikelen verzameld. Die zijn te bekijken in de winkel aan de Energieweg 13. De op brengst gaat naar een nog te bepalen goed doel. De verkoop be gint zaterdag om 13 uur. GGD en gemeente zien geen aanleiding De gemeente Alkemade laat een onderzoek naar bodem vervuiling doen in de Kanaalweg en de Googstraat in Oude Wetering. Dit gebeurt op advies van de GGD Zuid- Holland Noord, naar aanleiding van angsten van twee bewoners van de Kanaalweg. Zij signaleren een hoog aantal sterfgevallen aan kanker in de twee straten. De GGD en de gemeente zien geen aanleiding voor het on derzoek, maar willen zekerheid. oude wetering» Peter Langhout Reizen breidt het personeelsbestand flink uit. De Alphense reisorganisatie werft zo'n honderd full- en parttimers voor het 'call-cen treTwee keer zoveel mensen als nu zijn er binnenkort be schikbaar om klanten telefo nisch te woord te staan. Het kantoor aan de Castorstraat hoeft er niet voor te worden uit gebreid. De forse uitbreiding van het personeel heeft volgens een woordvoerder van het bedrijf te maken met het grotere aanbod aan reizen. Zo organiseert Langhout sinds dit jaar reizen naar onder meer de Verengide Staten, Bali, de Canarische Ei landen en Portugal. Inmiddels heeft de reisorga nisatie veertig mensen aange trokken. „Een goed resultaat", aldus de woordvoerder van Langhout. Langhout kwam de afgelopen maanden in het nieuws vanwege het busonge luk in Frankrijk en de legionel- la-besmetting in een hotel in Turkije waarvan de reisorgani satie gebruik maakte. janneke de jonge De bewoners hebben al jaren het vermoeden dat de grond onder hun huizen verontrei nigd is. Volgens hen zijn de twee straatjes langs de Ring vaart ooit opgehoogd met vlieg as. Dat is een bouwmateriaal dat in de jaren dertig veel werd gebruikt. De stof kan zware me talen bevatten die vervuiling kunnen veroorzaken. Het op hogen zou zijn gebeurd nog voordat er huizen werden ge bouwd. De bewoners denken dat hun waterleidingen dwars door die met vliegas vervuilde grond gaan en dat zij op die manier verontreinigd water binnen krijgen. Zo verklaren de twee het volgens hen 'grote aantal' gevallen van kanker bij hen in de buurt. Bij de gemeente zijn de klachten al langer bekend. Maar omdat er in het gemeen telijke archief niets over de stort geregistreerd staat, zag Alkema de aanvankelijk geen aanleiding voor een onderzoek. De bewo ners bleven daar echter op aan dringen en schreven ook een brief naar de GGD. „Daarna hebben wij de GGD om een of ficieel advies gevraagd", legt ge meenteambtenaar H. Démoed De GGD ziet volgens de ge meente geen verband tussen het aantal sterfgevallen en de mogelijke bodemverontreini ging. Bovendien zijn de kanker gevallen allemaal van andere aard, terwijl vervuiling meestal eenzelfde soort kanker veroor zaakt. De GGD adviseert toch een onderzoek te doen om alle gezondheidsrisico's uit te slui ten. De GGD kon gisteren zelf geen toelichting geven. Alkemade heeft de bewoners van de twee straten inmiddels een brief gestuurd, waarin het onderzoek wordt aangekon digd. Binnenkort gaat een op dracht uit naar een gespeciali seerd bureau. Daarna houdt de gemeente nog een informatie bijeenkomst. Démoed heeft al verschillen de reacties van bewoners ont vangen. „De meeste mensen zien de aanleiding ook niet di rect, maar vinden het wel pret tig dat er nu duidelijkheid komt." Wanneer het onderzoek wordt gehouden, is nog niet be kend. „Maar als ze die mon sters hebben genomen, dan hoeft het geen maanden te du ren voor de uitslag er is", aldus Démoed. OR twijfelt over gerechtelijke stappen De kruising tim brouwer de koning Het personeel op het gemeentehuis in Ter Aar heeft gelaten gereageerd op het besluit van de gemeenteraad om de reorganisatie door te zet ten. De ondernemingsraad beraadt zich nog op een oordeel, maar vice-voorzitter Wim Oskam noemt de stemming in zijn omgeving mat. De OR-eis om een controller de nieuwe reogranisa- tie vanaf het allereerste begin te laten begeleiden, kreeg woensdag in de raad alleen bijval van op positiepartij PAK die een motie van afkeuring in diende. Oskam betwijfelt of de ondernemings raad voldoende energie heeft om het besluit aan te vechten. De ondernemingsraad beslist pas volgende week of zij het besluit bij de bestuurrechter gaat aanvechten. „We moeten goed kijken of we zo'n ternatief daarvoor keurt Oskam af. De door de stap zetten", zegt Oskam. „Maar we kunnen ook OR begeerde controller komt pas een jaar na de niet alles over onze kant laten gaan. Tijdens de reorganisatie. Tot die tijd vervullen personeelsle- gemeenteraadsvergadering heette het dat beide partijen nader tot elkaar waren geko men. Ik begrijp dat de bur gemeester het zo probeert te verkopen, maar op mij komt het anders over. Ons advies met betrekking tot de voor gestelde reorganisatie is nog steeds negatief, tenzij het gemeentebestuur ons ver zoek om een onafhankelijke begeleider vanaf het begin van de reorganisatie inwilligt." Het door een raadsmeerderheid omarmde al- 'We kunnen ook niet alles over onze kant laten gaan den op het gemeentehuis een deel van die controle rende taak. „Maar zulke functionarissen hebben dan toch twee petten op. Ik ver wacht niet dat iemand in tij den van reorganisatie zijn eigen functioneren ter dis cussie durft te stellen." De grootste grief van het personeel tegen de zoveelste verandering op het gemeen tehuis is de snelheid waar mee waarnemend-burgemeester Lyklema die wil doorvoeren. Er moeten twee directeuren komen in plaats van de drie afdelingschefs. Bi komt er een scheiding in beleids- en ufo zaken. „Onze organisatie is daarvoor t zegt Oskam. „Bovendien zijn eerdere rei ties op het gemeentehuis nog niet eens afgerond." Lyklema heeft begrip voor de aarzeliij der het personeel om zich te schikken nieuwe reorganisatie. Tijdens de exi raadsvergadering van woensdag benadr dat ook de gemeente concessies had ge kam is daarvan niet onder de indruk, i voornaamste OR-eis niet is ingewilligd. V blij met de garanties bij de aanstelling nieuwe directeuren. „Op ons voorstel dat volgens een goede procedure. Anden mand zomaar directeur op het gemet kunnen worden." Alphense studentes zijn het gezicht van American football-team tim brouwer de koning Alles in het huis van Priscilla ademt American football. De 18-jarige dochter des huizes voert de boventoon met haar verhalen over het leven dat zij leidt als cheerleader van de Amsterdam Admirals. Haar Samantha »r haar on- n jaar te jong het 'achter- de Admirals, i slotte levert twee jongere z doet nauwelijks der, maar is nog e om op te treden grondkoor' va Broer Michael bij wedstrijden als bert de Albatros een bijdrage om het de supporters van het Amsterdamse team naar de zin te maken. Ook de aanwezigheid van een andere Alphense uitverkorene, eerstejaars cheerleader Saskia, in de huiskamer is de 'schuld' van Priscilla. Zij bracht haar voormalige klasgenote het hoofd op hol met enthousiaste verhalen over haar dansen en aanmoedigingen tijdens wed strijden van de Admirals. Ademloos keek de ene Alphen se de kunst een jaar af van haar voormalige schoolgenote van het Groene Hart Lyceum, voor dat zij zich waagde aan een au ditie bij de Admirals. Bloedner veus voerde zij vorige week zondag haar eigen dansje op en hoorde uren later dat zij met 32 anderen cheerleader mag zijn. „Maar verder weet ik nog niets", zegt Saskia zacht. „Mijn uniform (met veel wit en een oranje baan) krijg ik later deze maand, als de trainingen begin- Voorlopig moet zij genoegen nemen met de verhalen van Priscilla, die al twee jaar rond draait in de glamour en glitter van de Admirals. „Elke keer is het weer spannend of je er weer bijhoort", zegt Priscilla enthou siast. „Je moet in elk geval goed kunnen dansen en met deze poms (glitterbollen) Daarnaast speelt mee dat je er leuk uitziet. Je lichaam moet in elk geval in het uniform pas sen." Uit de poster aan de muur en op video-opnames blijkt dat dat bij Priscilla het ge val is. ,A1 ben ik niet eens één van de dunsten. Wij hoeven ook niet allemaal fotomodellen te zijn, als wij maar spontaan zijn en niet somber overko- De bedoeling van hun op zwepende dansjes en stimule rende kreten, legt Priscilla uit, is om de cheerleaders van de te genpartij af te troeven. De wis selwerking met de supporters is daarbij van het grootste belang. Hard gillen - yellen in met Amerikaanse kreten doorspekte jargon - heeft geen zin, tenzij het precies op het goede ogen blik gebeurt. „Maar belangrijker is het om de fans mee te krij gen. Want met zijn 33-en hoor je ons tussen 14.000 toeschou wers toch nauwelijks. Het mooiste is het als de aanwijzin gen van de quarterback (spel verdeler) van de tegenpartij door ons lawaai onverstaanbaar zijn. Dan maakt zo'n team een valse start." De relatie met de supporters kan ook schaduwkanten heb ben. Op de mediatraining krij gen de meisjes het dringende advies alleen hun voornaam prijs te geven. „Er zal maar ie mand zijn die heiemaal weg van je is", zegt Priscilla nuchter. „Die kun je dan beter op een afstandje houden." Innige relaties zijn in Ameri can football sowieso uit den boze. Wie verkering krijgt met een Admiral, kan haar plaats bij de cheerleaders meteen verge ten. Priscilla vindt dat een logi sche regel. Het zou wat zijn, zegt ze, als een speler tijdens de wedstrijd de hele tijd naar zijn favoriete cheergirl loopt te kij ken. „Dat leidt maar af." Het is hun, benadrukken de Alphense studentes, om de sport en het dansen te doen. Wie niet voldoet aan de zware eisen die de Amerikaanse coach Ashley Orman stelt, valt alsnog af, ook al zijn de contracten (met een kleine reiskostenver goeding) al ondertekend. In het seizoen gaat Priscilla en straks ook Saskia drie of vier keer per week in de auto van vader of moeder naar Amsterdam een vrije-tijdsbesteding. „Wij trainen elf uur per week om al onze bewegingen tegelijk uit te voerenzegt Priscilla, die al vanaf haar vijfde jaar verzot is op sport. Ook het spel van de Admirals heeft voor haar geen geheimen meer. „Je moet de re gels kennen om te weten wan neer je moet juichen. Daarnaast ben ik dol op Amerikaanse sporten en vind ik het leuk om mijn vakantie in de Verenigde Staten door te brengen." De beide Alphense cheerlea ders beschouwen zich bepaald niet als aanhangels van de stoe re sportmannen die hun thuis wedstrijden in de Amsterdam Arena afwerken. „Wat wij doen is net zo goed topsport", be weert Saskia. En Priscilla: „Wij zijn het gezicht van de Admir als." Dat kunnen de cheerleaders blijven tot zij een jaar of dertig zijn. De bonte mengeling van dames uit alle delen van het land tussen de zeventien en dertig jaar pakt volgens Priscilla goed uit. Zij roemt de onderlin ge sfeer in het gezelschap, dat als The hottest dance team in Holland furore maakt. „Het is soms zelfs te gezellig. Dan grijpt de coach in. Er is bij ons geen sprake van haat en nijd. Nie mand hoeft er namelijk boven uit te steken. En mocht iemand niet functioneren, dan lijdt de hele groep daaronder. Wij zijn zo sterk als onze zwakste scha kel." Fietsenmakers staan vandaag in de zes Rijnstreekgemeenten klaar om voor een zacht prijs je reparaties uit te voeren aan de verlichting van brom-, snor- en gewone fietsen. De campagne is georganiseerd dóór de Regionale Project groep Verkeersveiligheid Rijn streek. De actie is nodig, con stateren de projectgroepleden en de politie, omdat het ge bruik van verlichting en re flectie zeer slecht is. Het aan tal klachten van automobilis ten over slecht zichbare fiet sers neemt toe. Daarom kan vandaag ieder een gratis zijn fietsverlichting laten controleren. Kleine repa raties worden ter plekke uitge voerd of kunnen later tegen ei gereduceerd tarief bij ei senmaker worden uitgi Ook is het mogelijk de postcode te laten gr in de fiets. De keuring ci ginnen om t' tot half vier. De fietsenmakers 4r vinden op de volgendf ties: in Alphen naast stalling De Vest, woude-Dorp bij Dorp e 190, in Leimuiden teg t{ de brandweerkazerne, Aar bij het politiebure t de Aardamseweg koop op Reghthuyspleii De campage is bewi ai pland in oktober, als lichting weer vaker nod november grootscheepse control tj| Wie dan geen licht hee een bekeuring. De Alphense cheerleaders Priscilla (links) en Saskia v '"'4U- a i fê met hun poms. foto mark lamers den haag/alphen persbureau cerberus Tegen een 20-jarige Alphenaar die gedurende driekwart van dit jaar XTC-pillen in zijn woon plaats verhandelde, is gisteren voor de rechtbank in Den Haag twaalf maanden celstraf geëist. Nadat de Alphenaar door de parketpolitie was weggevoerd, betraden drie andere jeugdige Alphenaren de rechtszaal. De drie, twee van 25 en een van 21 stonden terecht voor het tot twee keer toe overvallen van de 20-jarige dealer die net was af gevoerd. Voor deze twee 'rip- deals', in december vorig jaar en in juni van dit jaar, werden tegen de drie Alphenaren cel straffen geëist tot een jaar. „Hij had een paar keer slechte pillen geleverd en liep een beetje de grote jongen uit te hangen in Alphen aan den Rijn", verklaar de een van de verdachten hun Op 10 juni werd de 20-jarige Alphenaar op straat do n van de drie anderen Hij werd geslagen en I Vervolgens werden drugs afhandig gemi half jaar daarvoor was! slachtoffer in het huisl van de drie beroofd, belden de 'rippers' hl offer mi wilden kopen. In pl« betalen, zetten de slachtoffer een mes en mishandelden ze 1 Tegen de 21-jarige die alleen aan de een ving had meegedaan, officier van justitie acl den cel plus. hoorden vooi gen waai- zij gedaan ieder waarbij voor verdachten v maanden als voorwi straf werden geëist, dachte wil behandeld De rechtbank doet weken uitspraak. jaar r?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16