Geloof Samenleving Moslimjongeren strijden om beste voordracht van koran So W-kerken zwichten deels voor kritiek 'anti-joodse' tekst Paus door vergrootglas Leids koor mag optreden in Sint Pieter Streven naar rijkdom is ijdelheid en najagen van wind ZATERDAG 21 OKTOBER 2000 979 VANDAAG ^Vandaag 968 jaar geleden, op 21 oktober 1032, werd paus Benedictus IX voor de eerste maal ingewijd. 'Voor de eerste maal' omdat hij na dien twee keer zou worden afgezet, en daarna weer werd ingewijd. Benedictus zou volgens sommige bio grafen door omkoperij aan de Heilige Stoel zijn gekomen. Het volk in Rome eiste echter al spoedig zijn aftreden van wege zijn immorele levenswandel. Na een tumultueus pon tificaat werd hij uiteindelijk geëxcommuniceerd. Voor rooms-katholieken is 21 oktober de heiligenfeestdag van Hilarion de Grote (291-371), één van de eerste kluize naars, kloosterstichters en wonderdoeners uit Palestina, zoals Israël vroeger heette. ^Vandaag 1629 jaar geleden, op of rond 22 okto ber 371, stierf de Palestijnse kluizenaar Hila rion. Zijn hele volwassen leven streefde Hila rion naar een eenzaam leven van gebed en stil te. Het was hem nauwelijks gegund want zijn roem ver breidde zich snel. Overal dromden mensen om hem heen die advies en wonderen van hem verlangden. Ondanks en kele vluchtpogingen naar andere landen bleven zijn be wonderaars hem opzoeken. Uiteindelijk vo.nd hij rust in Cyprus waar hij overleed. De 22ste oktober is de feestdag van de heilige Spaanse maagden Nunila en Aiodia van Huesca. Ze werden ont hoofd tijdens christenvervolgingen door de moslims die in de zevende en achtste eeuw grote delen van Spanje ver overden. Vervolg van Werk in Uitvoering gereed haarlem Het tweede deel van de nieuwe bijbelvertaling is klaar. Het heet, in navolging van jet eerste deel, Werk in Uitvoe ring 2. Het Nederlands Bijbelgenootschap, de Katholieke Bij belstichting en hun Vlaamse zusterorganisaties zijn bij het om vangrijke vertaalproject betrokken. Meer dan twintig kerk- en geloofsgemeenschappen in Nederland en Vlaanderen, in totaal meer dan honderd mensen, werken eraan mee. Het project be gon in 1993. Werk in Uitvoering2 omvat Genesis, Psalmen, Za- charia, Tobit, Marcus, 1 Korintiërs en Openbaring. De gehele vertaling moet in 2004 klaar zijn. Hongaars eredoctoraat voor Roldanus Groningen De Groningse theoloog J. Roldanus ontvangt een eredoctoraat van de Karoli Gaspar Universiteit in Boedapest. Roldanus is emeritus hoogleraar aan de Rijksuniverisiteit Gro ningen. Roldanus wordt onderscheiden voor zijn bijdrage aan de samenwerking tussen beide universiteiten. Sinds 1990 on derhouden de Groningse theologen goede contacten met hun collega's van de Hongaarse universiteit, die is verbonden aan de nationale Gereformeerde Kerk. Samenwerking met het buiten land heeft de Hongaarse theologische instituten uit hun isole ment gehaald. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oldebroek L.M. Jongejan te Schoonrewoerd. Sonnevelt te Veenendaal. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Zwaagwesteinde mw. K. Zeilstra-De Boer te Dok- kum, die dit beroep heeft aange nomen. ROTTERDAM ANP Veertig moslimjongeren doen morgen mee aan de eerste lan delijke koranwedstrijd in Ne derland. Deskundigen zullen beoordelen wie van hen het beste de koran kan reciteren. Ze letten daarbij vooral op de uit spraak van letters, woorden en klanken. De wedstrijd wordt georgani seerd door de Islamitische Uni versiteit Rotterdam (IUR) en de Nederlandse Islamitische Bond voor Ouderen (Nisbo). De win naar krijgt duizend gulden en mag ons land vertegenwoordi gen bij de achtste internationa le koranwedstrijd, die tijdens de islamitische vastenmaand ra madan in Egypte plaatsvindt. De ramadan begint dit jaar om streeks 27 november. Moslimkinderen beginnen met het reciteren uit de koran zodra ze kunnen lezen en schrijven, licht bestuursvoorzit ter M. Bhoelan van de IUR toe. Ook in de moskee krijgen de jongeren onderwijs in de ma nier waarop ze het heilige boek van de moslims moeten voor dragen. Tijdens de wedstrijd zullen de deskundigen de deel nemers ook testen op hun ken nis van het gelezene, aldus Bhoelan. De IUR is een particuliere in stelling die naar verwachting in 2002 de eerste imams, geestelijk verzorgers en islamdeskundi- gen aflevert. De universiteit wil een bijdrage leveren aan een volwaardige deelname van moslims in de samenleving. Nederland telt bijna 700.000 moslims. OJEC vindt aanpassing 'magertjes' utrecht anp De Samen-op-Wegkerken ko men gedeeltelijk tegemoet aan de kritiek op een vermeende anti-joodse tekst in hun litur gisch handboek. De gewraakte tekst van het zogeheten Beklag Gods blijft deel uitmaken van de orde van dienst voor Goede Vrijdag, maar wordt in de litur gie vervangen door een alterna tieve bewerking. Dat hebben J. Littooij, hoofd van de SoW-afdeling Identiteit en Belijden, en voorzitter dr. M. Barnard van de redactie van het kerkboek bekendgemaakt. Het Overlegorgaan van joden en christenen (OJEC) had de drie protestantse kerken opgeroe pen het Beklag Gods uit de proeve van hun Dienstboek te schrappen. De redactie werkt momenteel aan de tweede proefdruk. Het Beklag Gods maakt deel uit van de liturgie op Goede Vrijdag. In de ldassieke tekst verwijt God het joodse volk de dood van Jezus. De viering van Goede Vrijdag was in het verle den vaak de opmaat tot joden vervolgingen. In een toelichting op het Beklag Gods schrijven de samenstellers van het Dienst boek dat de tekst niet is be doeld om de joden de moord op Jezus in de schoenen te schuiven. De redactie heeft na de kri tiek besloten de middeleeuwse liturgische tekst van het Beklag Gods te vervangen door een meer hedendaagse bewerking ervan. De redactie zal ook de toelichting bij de tekst aanpas sen, aldus Littooij. Voorzitter ds. D. Pruiksma van het OJEC noemt de aanpas singen 'erg magertjes'. Hij waardeert het dat de kerken over de kritiek hebben nage dacht, maar had liever gezien dat het Beklag Gods volledig uit het Dienstboek was verwijderd. Het OJEC noemde de tekst eer der een beledigende aanklacht voor joden. Voorzitter ds. J. de Vreugd van de organisatie Christenen voor Israël vond het Beklag Gods 'ronduit anti joods'. De SoW-kerken lieten eind maart vorig jaar weten dat ze de kritiek van het OJEC zwaar zou den laten wegen. „We hebben de discussie goed gehoord", al dus Barnard. De definitieve ver sie van het Dienstboek kan nog jaren op zich laten wachten. De redactie zal zich tot die tijd be zinnen op de hele liturgie voor de paasviering en de plaats van het Beklag Gods daarin, aldus Littooij. Ook dat kan volgens hem nog tot veranderingen lei den. Het Hartebrugkoor uit Leiden treedt 7 november in de Sint Pieter in Rome op tijdens de eucharistieviering ter ere van de Nederlandse Dag. Het kerkkoor zal werken van Nederlandse componisten uitvoeren en de liederen ondersteunen die de gelovigen uit Nederland zullen zingen. Ongeveer tweeduizend pel grims en alle bisschoppen uit Nederland zullen de dag bijwo nen. De jubileumdag, onder deel van de viering van het ju beljaar 2000, heeft plaats op de feestdag van Sint Willibrord, de beschermheilige van de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland. Het Hartebrugkoor be schouwt het optreden in de Sint Pieter als het hoogtepunt in zijn geschiedenis. Ook honderden leden van Nederlandse gilden en schutte rijen zullen de viering met tromgeroffel en een vendel- groet opluisteren. Na de mis volgt een audiëntie bij paus Jo hannes Paulus II. De 80-jarige kerkleider zal de Nederlanders in het Nederlands toespreken en hen zegenen. Vervolgens trekken de pelgrims onder aan voering van een bisschop via negen tochten langs kerken in Rome. Het Hartebrugkoor verzorgt 5 november ook een optreden tij dens de mis in de Kerk van de Friezen, vanouds de verblijf plaats van bedevaartgangers uit de Nederlanden. Later die dag staat een concert op het pro gramma in een van de basilie ken. Het koor brengt in d«:em- ber een cd uit met daarop een compilatie van de werken die in Rome zijn gezongen. Een goede naam is beter dan goede olie. Deze onverwachte zin is te vinden in het bijbelboek Kohelet of Prediker. Het is de monoloog van een man die de balans opmaakt van zijn leven. De toegeschrijving aan koning Salomon kan niet kloppen, zeggen de geleerden, want Prediker gebruikt woorden die koning Sjlomo niet kende. Het is waarschijnlijk ook geen tekst van een koning, al zegt Prediker volgens de meeste vertalingen dat hij koning in Jeru- zalem is. Het woord melech of koning, 2 kan echter ook bezitter van onroerend goed betekenen. Zo gelezen zou Kohelet, in onze tijd, ie- LLI mand kunnen zijn die een klap geld heeft gemaakt op de beurs of met een werel- ÜJ dhit. Met dat verschil dat Prediker steen rijk is geworden met 'zwoegen onder de Xzon'. Prediker laat zelfs de grootste religiehater <niet onberoerd. De futiliteit van het stre ven naar rijkdom, roem, macht, aanzien, zekerheid en zelfs gerechtigheid wordt in een machtig poëtisch beeld afgedaan. Het is ijdelheid, najagen van wind. Toch zit Prediker niet op zijn Jeruzalemse dak- terras te verlangen naar Prozac. Van het goede moet je genieten, is zijn advies, want als je niet geniet van het goede - dat je toevalt omdat God het wil, niet omdat je het verdient - is het leven helemaal een sof. huidige Israëlische volk dat helemaal nietVc het God niet, dan krijgt het ellende. De ellend die nu over Israelis en Palestijnen wordt uitgi stort. Meestal worden de ultra-orthodoxen gezien degenen die hangen aan het Groot-Israël da" Jozua staat beschreven. Maar juist onder her. er zeer principiële stromingen, zoals de Neto: Karta, die aan het verband vasthouden tussei gift van het land en de aanhankelijkheid a God, of omgekeerd het verlies van het land et goddeloosheid van het volk. Jozua 1:1-18 wordt gelezen én Kohelet. Jozu- looft, net als Netoerei Karta, aan de gerechtig van God. Kohelet zegt: Onzin, zo zit het leven niet in elkaar. „Ik ontdekte iets, bitterder dan dood; de vrouw die een valstrik is en wier ha een net is, wier handen boeien zijn. Hij, dies God welgevallig is, ontkomt haar; doch hij.i niet welgevallig is, wordt door haar gevangen 26). Of met een minder vrouwvijandig beeld: „Wi aan een mens die Hem welgevallig is, geeftH wijsheid, kennis en vreugde; maar hem die ui welgevallig is, geeft Hij de taak om te verzaiw en bijeen te brengen ten einde dit te geven a wie Gode welgevallig is. Ook dit is ijdelheide najagen van wind (2:26). Er is geen gerechtigheid, ook niet bij God. Ni voor individuen, niet voor volkeren. Het enig geniet van het goede als het er is. En zorg va een 'goede naam'. Op een dakterras in Tel Ai Jaffo of Jeruzalem is dat niet eenvoudig. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust meer bewol king, regen en ook een hardere wind. In het binnenland zaterdag fraai, maar zondag kans op regen. Maxima rond 11 graden. Zweden: Zaterdag afwisseling van zon en wolken. Zondag toenemende wind en in het midden en noor den enige tijd regen. Maxima tus sen 9 en 13 graden. Finland: Af en toe zon en droog. Zondag sterkere wind en later wat regen. Maxima rond 10 graden. Denemarken: Wolkenvelden en soms wat regen. Zaterdag ook kans op zon. Mid- dagtemperatuur 12 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Geregeld zon, maar zaterdag in de omgeving van Londen kans op wat regen. Zondag in Ierland toe nemende neerslagkans en daar ook veel wind. In de nacht kans op mist. Middagtemperatuur tus sen 11 en 14 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon, maar zaterdag in het westen wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtempera tuur ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In de ochtend mist, daarna gere geld zon. In het westen wolken velden en vooral op zaterdag re gen. Maxima van 13 graden in het westen tot 18 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur rond 18 graden, in het uiter ste zuiden net boven de 20. Spanje: Een buiig weekeinde met weinig zon. Ook kans op onweer. Maxi ma zondag van 18 graden in het noordwesten tot 21 in het zuid oosten, zaterdag lager. Portugal: Zaterdag nog een paar buien, soms met onweer. Zondag droger en meer zon. Maxima zaterdag tussen 18 graden, zondag hoger. Mallorca, Ibiza, Menorca: In de loop van het weekeinde toe nemende kans op een bui. Zater dag nog overwegend droog met geregeld zon. Middagtempera tuur 24 graden. Tunesië: Flink wat zon en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur meest boven de 25 graden. Madeira: Afwisselend wolken en zon en mogelijk een bui. Middagtempe ratuur rond 22 graden. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden en mogelijk een bui. In het zuiden blijft het zonnig. Middagtempera tuur rond 25 graden. Duitsland: In de nacht en ochtend grote kans op mist. Verder in de loop van de dag aardig wat zon en het hele weekeinde droog. Maxima rond 14 graden. Oostenrijk: Van tijd tot tijd zon en meest droog. In het zuiden eerst nog hardnekkige bewolking. Maxima rond 18 graden. Zwitserland: Aardig wat zon en zaterdag in het zuidwesten kans op een bui. Maxima 16 graden. Polen: Als in de loop van de ochtend de mist verdwijnt flinke zonnige pe rioden en droog. Maxima 10 tot 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, maar ook geregeld zon en droog. Kans op mist. Maxima 10 tot 15 graden. Hongarije: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur dalend tot rond 15 graden. Italië: Perioden met zon, maar in het zuiden kans op een bui. Maxima van 17 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe zon en met name in het westen enkele buien. Op de Ege- sche Zee soms een stevige noor denwind. Maxima tussen 16 en 21 graden. Malta: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Maxima tussen 17 en 21 graden, op Cyprus ho ger. Wel een stevige wind. ZONDAG 22 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.18 Zon onder 18.30 Maan op 01.39 Maan onder 17.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.54 00.00 11.27 «23.33 Laag 07.15» 19.35 06.56 19.16 MAANDAG 23 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08 20 Zon onder 18.28 Maan op 02.58 Maan onderl7.29 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.39 13.19 00.12 12.52 Laag 09.15 «21.10 08.56 20.51 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) •flft bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -.«nn luchtdruk iri 1000 hecto pascal 8 4 00 New Orleans onbewolkt 15 9 0.0 New York onbewolkt nw3 14 8 2.0 Tel Aviv half bew. z4 32 26 00 27 19 0.0 22 17 0.0 29 11 0.0 17 16 0.0 23 17 0 0 17 12 0.0 29 19 0.0 20 16 00 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. 8rouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstol het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-k<4 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binned worden verzonden geldt een toeslag v») aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE# Voor mensen die moeilijk lezen, slecha hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen»* van het regionale nieuws uit het Leidï Dagblad op geluidscassette beschik!* informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gn ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Prediker wordt dit jaar gelezen op de laatste dag van het Loofhuttenfeest. Die laatste dag heeft een eigen naam: Sjemini Atzeret of Slotfeest. Kohelet past bij Soekot, Loofhuttenfeest, het feest dat ons in de schamele loofhut met de neus drukt op het wankele even wicht in het bestaan dat zo ge makkelijk wordt verstoord. Een brandbrief uit Tel Aviv be reikt me via de email. De Israëli sche, joodse vriend die in weer wil van alles en iedereen blijft hameren op het onrecht dat de Palestijnen is aangedaan, wil weg uit de hel. Dat Barak zo ver is gegaan in de concessie aan de Palestijnen als hij kon, vindt hij demagogie. Dat links Israël na het lynchen van de twee soldaten in Ramalla nu net als rechts Israël zegt dat 'er van de Palestijnen niets an ders te verwachten valt', vindt hij racisme. Is het doodschieten van een Palestijn door kolonis ten dan geen lynchen, is zijn re torische vraag. Contact tussen Palestijnen en Israëli's uit de vre desbeweging is er niet meer. De haat tegen Israë lische soldaten en kolonisten is verworden tot een haat tegen joden in het algemeen. Mijn vriend wil daarom weg uit zijn land, want hij is politiek, en daardoor sociaal, té geïsoleerd ge raakt en een enkel verkeerd woord of gebaar kan tot een massaslachting leiden. Mijn vriend vertelt ook over twee Israëlisch-Arabische vrouwen. De vrouwen uit Jaffo, dat tegen Tel Aviv aanligt, gingen naar een demonstratie van Israëlische Arabieren, ge kleed in korte rokken. Funda mentalistische vrouwen scholden ze uit voor 'hoer', er ontstond een oproer en de volgende dag werd in de moskee afgekondigd dat de vrouwen ter dood ge bracht moeten worden. Ze zijn halsoverkop naar Egypte ge bracht. Israël heeft geen olie. Een aantal decennia kreeg het de steun van de wereld vanwege zijn 'goede naam'. Maar de strijd tegen Pa lestijnse fundamentalisten van allerlei pluimage en de preoc cupatie met een gedeelte van het land dat in het eerste hoofdstuk van het boek Jozua wordt toege zegd, heeft alles verknald. Als het joodse volk zich houdt aan Gods voor schriften krijgt het het land dat zich uitstrekt 'van de wildernis en de Libanon tot de Grote Rivier, de rivier de Eufraat - het hele land van de Hethieten - en tot aan de Middellandse Zee in het Westen. (Jozua 1:4). Volgt het God, dan krijgt het alles. Ook al wil het

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14