edrijven betalen jee aan sneltram De Stemming Bewoners Alexanderstraat: zijn geen 'Ahold is geen plek beloofd' Exodus nu al in problemen s in 'Woudbes-zaak' onveranderd Sprookjesachtig Geen Willem de Zwijgertunnel Agent )nder pet 1DAG 21 OKTOBER 2000 jEiden Regio rgemeester Jeruzalem zegt bezoek af j. Ehud Olmert, de burgemeester van Jeruzalem die ko- de week een bezoek had willen brengen aan Leiden, heeft ifgezegd. Hij heeft dat gedaan uit veiligheidsoverwegingen, |l de politie. Olmert, lid van de rechtervleugel van de Likud- I in Israël en dus een groot aanhanger van een ondeelbaar zalem, zou op uitnodiging van de politicologenvereniging een lezing geven in het Academiegebouw. De uiterst explo- situatie in zijn land en de vrees voor eventuele protesten nslagen in Nederland hebben zijn komst onmogelijk ge- genaars opgepakt na achtervolging De politie heeft gistermiddag bij het transferium in Lei wee Hagenaars aangehouden op verdenking van mishan- igvan een man in Hoofddorp. De mannen reden na de landeling in de richting van Den Haag en konden pas na achtervolging door de politie in Leiden worden aangehou- Zij zijn vervolgens overgebracht naar Hoofddorp. eric-jan berendsen Hoeveel kunnen weldenkende en hardwerkende mensen verdragen van hun buren? Veel, heel veel, weten de heer en mevrouw D. en A. De la Rie uit de Alexanderstraat. Maar als er dan ie mand in de straat komt wonen die zich vanaf het begin arrogant opstelt, medebewoners intimideert, mishan delt, spullen vernielt, kortom af en toe volledig door het lint gaat, dan gaat het vroeg of laat een keer fout. En dat is wat er de afgelopen twee jaar is ge beurd in de straat in Noorderkwartier, aldus het echtpaar. De buurt is boos. Het verhaal dat donderdag in deze krant stond, over D. Fashina, hun 40-jarige straatgenoot van Nigeriaanse afkomst, die omwo nenden beschuldigt van racisme, pes terijen en terreur, slaat volgens de straatbewoners nergens op. „Wij zijn geen racisten", aldus D. de la Rie. „In de Alexanderstraat wonen Nederland se, Turkse, Marokkaanse en Surinaam se gezinnen gebroederlijk naast el kaar." Dat hield op toen ruim twee jaar ge leden de nu 40-jarige Leidenaar in de smalle straat kwam wonen, zo melden ze. „Vrijwel vanaf het begin waren er problemen als er auto's voor zijn wo ning werden geparkeerd", aldus de heer De la Rie. „Dan vloog hij naar buiten en begon te schreeuwen 'my parkingplace', terwijl de man zelf geen auto heeft. Dan zei ik: het is jouw grond niet, het is de grond van de ge meente. Vervolgens gaat hij naar bin nen en komt met een mes naar buiten en trapt een deuk in mijn auto. Acht honderd gulden schade. Zo zijn er tal van andere incidenten geweest." Het verhaal wordt bevestigd door verschil lende buurtbewoners. De incidenten die door Fashina zijn aangehaald, worden door de buurt niet ontkend. „Maar de zaken liggen heel anders dan hij ze voorstelt. Ja, de ruiten van zijn woning zijn een keer ingegooid, maar dat was toen hij tij dens een ruzie zijn vriendin door een ruit had geduwd. Door de berichten op de scanners stonden er al snel ruim 100 mensen in de straat en uit de me nigte zijn toen stenen gegooid. En ja, er is ooit met een gaspistool gezwaaid toen een van de straatbewoners zich dermate bedreigd voelde dat hij geen andere meer uitweg zag." Gelukkig was de politie, die door de bewoners zelf was gebeld, snel ter plaatse. Andere straatbewoners geven ook aan bedreigd te zijn met een mes of te zijn mishandeld door de 40-jarige Lei denaar. Er is in de straat zelfs een handtekeningenactie geweest om de woningbouwvereniging te overtuigen dat de 40-jarige geen goede buurman was en dat hij maar moest vertrekken. Maar dat heeft toch niks met racisme te maken? De bewoners zijn niet erg te spreken over het optreden van de politie. D. de la Rie: „Ook wij hebben diverse keren aangifte gedaan. Maar de politie is ver schrikkelijk bang om voor racist te worden uitgemaakt. Wij hebben het gevoel niet serieus te worden geno men. Maar de buurman is altijd de hand boven het hoofd gehouden, ter wijl de politie wist dat hij fout zat." De politie laat weten alle aangiftes gelijkelijk te behandelen. „Maar dit is een zaak van twee partijen en dus twee standpunten. De hele kwestie is we derzijds onbegrip in een extreme vorm." jven in de regio betalen mee aan de aanleg van de am tussen Gouda, Alphen aan den Rijn, Leiden en dwijk. Dat is vastgesteld in de Stuurgroep Rijn Gou- jn, waarin de Kamer van Koophandel voor Rijn gemeenten en de provincie Zuid-Holland zijn ver- ivoordigd. voor de ontwikkeling van de economie in de regio, stelt Broeksma. „Ik heb hem nodig om de knooppunten bij de A4 en de A44 te ontwikkelen. Dat zijn twee economische polen waar de verdere ontwikkeling van Rijnland afhankelijk van n met marktpartijen zul- die lijn aanleggen", zegt irder, gedeputeerde van en vervoer van Zuid- d en voorzitter van de joep. „En dat is wel bij- Zogehetep publiek- samenwerking bij de van wegen staat nog in nderschoenen. Medefi- ring van een openbaar rsproject is in Nederland ledrijfsleven staat zelfs te n om mee te mogen be- laat secretaris C. Broeks- de Kamer van Koop- weten. De aanleg van de lilverbinding is essentieel lag/leiden herman joustra icier van justitie past de eis tegen de 22- hoofdverdachte in de Woudbes-zaak niet u het slachtoffer is overleden. Hij gaat er dat de verdachte binnenkort hoger be- aantekent, als de Haagse rechtbank met onnis komt. Een hoger beroep biedt de aat-generaal de ruimte de eis aan te pas- Ie Leidenaar overleed afgelopen zaterdag, aar dagen nadat de zaak opnieuw voor de ie rechtbank diende. Maar bedrijven steken niet zonder meer geld in de Rijn Gouwe Lijn... De ruimte voor meer bedrijvigheid langs tram haltes "bij station Lammen schans in de Grote Polder, in Alphen aan den Rijn en langs het tracé door de Bollenstreek, bepaalt in welke mate bedrijven willen investeren, aldus Broeks ma. Verder is het noodzakelijk dat de NS hun zeggenschap over het spoor Leiden-Utrecht in elk geval voor een deel kwijtraken. De Tweede Kamer moet daar nog over beslissen. Gedepu teerde Norder is er niet gerust op. „De ruimte die wij op het spoor krijgen, blijft onduidelijk. Dat is zorgwekkend." Het ge vaar bestaat dat Norder in 2003 wel een tram heeft, maar geen rails. Een ander probleem blijft de bijdrage van het rijk en Norder begrijpt nog altijd niet waarom minister Netelenbos van ver keer dat probleem niet heeft opgelost. Volgens de gedeputeerde is de Rijn Gouwe Lijn hét school voorbeeld van hoe zij wil dat vervoersprojecten totstandko men. „Ik ga er daarom vanuit dat onze wens (64 miljoen gul den om het tekort te dekken) uiteindelijk gewoon wordt ge honoreerd. Het geld moet al leen wel snel komen. Binnen een half jaar willen we daar dui delijkheid over hebben. Anders kunnen we niet verder." De officier van justitie eiste elf jaar tegen de hoofdverdachte. De Waddinxvener zou in de nacht van 6 op 7 juni vorig jaar met een 20-jari- ge plaatsgenoot het echtpaar aan de Woudbes hebben beroofd. Ze zouden de vrouw met een metalen voorwerp hebben neergeslagen. De man sloegen ze met kracht op het hoofd tot hij zijn bewustzijn verloor. Bij hun vertrek draai den ze bovendien de pitten van het gasfornuis open. De mededader werd eerder tot zes jaar veroordeeld. Tegen die straf is hij in beroep ge gaan. 6 leiden 'Een prachtige plaat van een heel bekend onderwerp dat toch op een aparte manier is gefotografeerd. Een prent met iets sprookjes achtigs.' Zo omschrijft F. van Leeuwen van Leiden Promotie WV dit doorkijkje vanuit de al meer dan 700 jaar oude Burcht, met in de verte de Hooglandse Kerk. Deze foto is van M. den Hartog, de winnaar van de fotowedstrijd voor de Leidse Kalender 2001Den Hartog ontving gistermiddag in etablissement Einstein de wisselbokaal en een bedrag van 2500 gulden uit handen van burgemeester Postma. Tweede werd C. Boers, die voor een sfeervolle foto van de Kloksteeg 1500 gulden kreeg. Derde werd S. van der Hucht met een foto van Molen De Put, gezien vanaf de Rembrandtbrug. De wedstrijd werd dit jaar voor de vierde keer georganiseerd door Leiden Promotie WV en Ernst Young Leiden. Het thema was ook dit jaar weer 'Leiden, zoals het is'. De jury bestond uit Peter Labrujère (organisator en ondernemer), Ed Staas (Ernst Young Leiden), Mi chael Breel (Akron Reclame Marketing) en Tjeerd Scheffer (Leiden Promotie WV). Zij toetsten zo'n 300 foto's van 70 fotografen op on derwerp, compositie, kwaliteit en visuele binding met Leiden. Wat de jury daarbij opviel, was dat steeds meer fotografen van buiten Leiden foto's instuurden. Vooral Molen De Valk, Molen De Put en de Mu ziektent in de Leidse Hout waren daarbij weer dankbare onderwerpen voor de gevoelige plaat. De 50 beste ingezonden foto's zijn de ko mende weken te zien in het Stadsbouwhuis. FOTO M. DEN HARTOG leiden herman joustra De gemeente heeft Ahold geen plek beloofd in het Aalmarktge bied. Wel is in de verschillende varianten die projectontwikke laar MAB in opdracht van de gemeente voor het gebied maakt, steeds rekening gehou den met de komst van een Al- bert Heijn-supermarkt. Die mededeling deed wethouder economische zaken Schultz vooruitlopend op de officiële beantwoording van schriftelijke vragen over deze vermeende belofte van Van As (Christen- Unie/SGP). Aanleiding voor zijn vragen vormde een artikel in een lan delijk dagblad waarin gemeen teambtenaar J. Doggenaar van economische zaken repte van een toezegging aan Ahold, toen dit concern een paar jaar gele den van plan was panden aan de Breestraat te kopen. Om zelf een stevige vinger in de pap te kunnen houden bij de ontwik keling van het gebied en om prijsopdrijving te voorkomen, zou de gemeente Ahold een plekje in het Aalmarktproject hebben beloofd. Van As vroeg het college on der meer wat voor invloed deze belofte, mocht ze zijn gedaan, heeft gehad op de plannen. De gemeenteraad keurde onlangs het zogenoemde stadsontwik kelingsstructuurplan goed,zon der op de hoogte te zijn van de belofte. In dat plan staan in grote lijnen de verschillende ge wenste bestemmingen in het centrum van de stad aangege ven. jij nou vanmiddag op Meiplein een vrouw van gaat trekken en haar happentas jat, dan kun- ie met z'n vijven van- nisschien ergens in de stad bierflesjes naar on- ge voorbijgangers gaan en dan hebben we Roy griet nog om containers and te steken." rijd tegen het opruk- weld heeft de gemeente een nieuwe functie be- jeweldscoördinator. hemelsnaam, is een ge- lórdinator? Het is vast I het woord doet ver iemand die het ge- •ördineert. Die zorgt dat deling, roof en braak ge- over de Leidse wijken de dagen van de week verdeeld. t zal wel niet. Want din- niet mogen mag je ook irdineren. irgemeester Postma en hef Wijbenga bedoelden anders, toen zij beslo- om het geweld in te n Leiden een nieuw nbtenaar moet aanstel- geweldscoördinator is weten Postma en Wij- niet. Dat moeten ze toeken in andere mid- steden waar ze datzelf- neuze idee al eerder hebben al wel ideeën, e presentatie van de lcijfers criminaliteit Lei- toen ze alvast een tipje luier opgelicht, fldscoördinator gaat, Jheet, 'in het veld' wer-, armee bedoelen ze na liet een echt veld, maar de Leidse binnenstad. Waar ge weld is, daar zal de ge- weldscoördinator zijn om te observeren en te analyseren. Dat wordt dus een baan met veel onregelmatige uren, een gevarentoeslag en een nacht en ontijvergoeding. Na het observeren en analyse- ren op straat gaat de coördina tor aan tafel zitten met de poli tie en mogelijk ook het wel zijnswerk om zijn observaties en analyses te bespreken. En daarna zet hij zich achter zijn bureau en vertrouwt hij zijn ge dachten toe aan het papier. Dat wordt ongetwijfeld een nota met aanbevelingen. Alles bij elkaar lijkt zo'n ge- weldscoördinator nog het meest op een politieagent zon der pet en uniform, die niet in grijpt als hij getuige is van cri minaliteit. Als die de gewelds spiraal moet ombuigen, dan moest de gemeenteraad daar maar geen al te hoge verwach tingen van hebben. Wijkgroep Sjaak van Rijn is gemeenteamb tenaar. De gemeenteraad is dus zijn baas. Maar Sjaak is, na mens datzelfde stadsbestuur, ook voorzitter van de wijkgroep Pancras-Oost. Een leuke baan, ware het niet dat hij door - daar heb je ze weer - de raadsleden flink voor het blok is gezet. Zij willen namelijk een verslaaf- denopvang in het voormalige LDM-gebouw aan'de Middel stegracht in Pancras-Oost. De buurtbewoners willen daar ook van alles. Een oplossing voor de drugspanden in hun wijk, een oplossing voor de groep jongeren die trekjes be gint te vertonen van een straat bende, een oplossing voor het zich ophopende zwerfvuil, een oplossing voor de vernielingen en een oplossing voor de vele onveilige plekken. Maar een verslaafdenopvang, dat willen ze nou net niet. Omdat de gemeente nog weinig heeft gedaan met de wensen van de bewoners, maar wel de verslaafdenopvang alvast door de raad heeft gejast, is er een knetterende ruzie ontstaan. Wat het werk voor Sjaak er niet eenvoudiger op maakt. De ge meenteraad is zijn baas, maar de bewoners verwachten dat hij één van de hunnen is en hen steunt. Dat doet Sjaak dus. Pancras- Oost vindt hem een fijne wijk- groepvoorzitter. Maar zijn su perieuren denken daar heel an ders over. Het is een publiek geheim dat ze liever zien dat Sjaak zich meer als een ambte naar gedraagt en net als zij doet: de kloof tussen burgers en gemeente als een natuurver schijnsel beschouwen. Dat schijnt hem inmiddels - nog een publiek geheim - ook stevig te zijn ingepeperd. PvdA-raadslid Ed van der Veen is de eerste politicus die begint te begrijpen dat dit zo niet lan ger kan. Hij heeft een brief ge schreven aan burgemeester en wethouders, waarin hij erop aandringt dat nu eerst alle pro blemen in de wijk worden op gelost. Daarmee, denkt Ed, wint de gemeente het vertrouwen te rug van de bewoners. En dat heb je toch wel nodig wanneer je verder wilt met de verslaaf denopvang in Pancras-Oost. Met de inhoud van Eds brief is niets mis. De timing is minder. Als Ed meent wat hij zegt, dan had hij vorige week al in de raadscommissie moeten zeg gen dat de gemeente eerst de problemen oplost voor ze met de opvang verder gaat. Maar daarvoor had hij dan zijn eigen wethouder Hans Buijing moe ten terugfluiten. Een politieke daad stellen, kortom. En daar doen raadsleden tegenwoordig niet meer aan. Dat laten ze liever over aan de wijkgroepvoorzitter. TEKST: AAP RIETVELD en WIM KOEVOET TEKENING: MAARTEN WOLTERINK leiden wim koevoet Het autoverkeer op de Willem de Zwijgerlaan blijft boven gronds rijden. Ondertunneling kost zo'n 150 miljoen gulden en dat is veel te veel. Tot die slot som is een speciale stuurgroep gekomen. Hierin werken onder anderen ambtenaren, bewo ners en vertegenwoordigers van corporaties samen aan het wijkontwikkelingsplan (wop) voor Leiden-Noord. Behalve dat de kosten te hoog zijn, is volgens een ingehuurd advies bureau samenvoeging van de wijkdelen aan weerszijden van de Willem de Zwijgerlaan geen noodzaak. De reacties op het schrappen van de tunnel lopen sterk uit een. SP-fractievoorzitter Ver geer, die er geen goed woord voor over heeft dat hij al maan den is verstoken van informatie over het project, zegt: „Zonder tunnel is het wop een flop." M. Glaser, directeur van de woon- stichting Ons Doel en lid van de stuurgroep, vindt dat Vergeer met zijn 'krasse' uitspraak 'te snel en te kort door de bocht gaat'. „De Willem de Zwijger laan is niet de doodsteek voor Leiden-Noord. En het wijkont wikkelingsplan gaat niet alleen over infrastructuur maar vooral over mensen. Er zijn ook heel veel dingen die wél doorgaan, zoals de brede school en bui tenschoolse opvang." Ook D66-fractievoorzitter Welling, die tijdens de begro tingsdebatten al liet doorsche meren dat de tunnel wel eens van de baan zou kunnen zijn, rouwt nauwelijks. „Er zijn an dere oplossingen voor de Wil lem de Zwijgerlaan denkbaar." Toch staat de tunnel, die de 'barrièrewerking' van een van de drukste wegen van de stad moest opheffen, samen met de woningbouw op het slachthuis- en EWR-terrein, te boek als een hoofddoel van het plan. Onder tunneling, zo staat in het wijk ontwikkelingsplan geschreven, is vooral van belang voor de be woners van de Hoven en voor fietsers en voetgangers die rich ting stadscentrum willen. Ook zou het Noorderpark be ter bereikbaar worden voor de meeste bewoners van Leiden- Noord. Het noordelijke deel van Groenoord en de Hoven zijn door de Willem de Zwijger laan geïsoleerd, zegt SP'er Ver geer. Dat is vooral kwalijk om dat in deze gebieden nauwelijks tot geen voorzieningen zijn. Daarvoor zijn de bewoners aangewezen op het deel van de stad ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan. In de Hoven is door het isolement volgens Ver geer sprake van 'gettovorming'. „De tunnel blijkt ongelofelijk duur", zegt Glaser van Ons Doel. „Voor heel de stad is niet eens zo veel geld beschikbaar als voor ondertunneling nodig is. Het is trouwens nooit de be doeling geweest om heel de Willem de Zwijgerlaan te on dertunnelen. Het ging om een klein sttik, ter hoogte van de Hoven." Gemeente weigert méér subsidie aan project voor ex-gedetineerden De Stichting Exodus, die een woonproject voor ex-gedeti neerden wil openen aan het Plantsoen, is nu al in financieel zwaar vaarwater terechtgeko men. Dat bleek gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling in de commissie voor onder wijs, welzijn, zorg en emanci patie. Exodus Leiden heeft de gemeente gevraagd om een ver dubbeling van een eerder toe gezegde 75.000 gulden. Maar het college - verklaarde wet houder H. Buijing - ziet dat niet zitten. Exodus slaagt er voorlopig niet in een sluitende begroting op papier te zetten. De Stich ting wijt dat zelf aan extra huis vestingskosten als gevolg van de verbouwing van het huis aan het Plantsoen. Bovendien - klaagt Exodus - biedt het wer ven van fondsen geen structu rele financiële oplossing. In een toelichting op de afwijzing van het verzoek om meer geld zegt de gemeente dat ze met haar bijdrage van 75.00 gulden ruim schoots heeft voldaan aan haar plicht. „Opvang en ondersteu ning van ex-gedetineerden bij hun terugkeer in de samenle ving vinden wij in hoge mate een verantwoordelijkheid van justitie en reclassering." Eerder had Exodus de ge meente nadrukkelijk toegezegd dat zij haar exploitatie met de gemeentelijke bijdrage van 75.000 gulden rond zou krijgen. Burgemeester en wethouders zijn bang dat ze meer subsidie verzoeken zullen krijgen van andere instellingen als ze nu de eerder overeengekomen steun verdubbelen. Overigens is de gemeente van mening - na be studering van de begroting van Exodus - dat de hogere exploi tatiekosten niet een gevolg zijn van verbouwingskosten. „In vergelijking met eerdere gege vens is het opgevoerde aantal uren begeleiding verdubbeld zonder dat daar een uitbreiding van het aantal cliënten tegen over staat. Exodus geeft geen onderbouwing van deze ver dubbeling." Het Exodushuis stuit in de buurt op veel verzet. De omwo nenden vrezen overlast en klaagden in het verleden met name over gebrek aan toezicht in de avonduren. W^THtCFTO/T TtBeremieN PjUlAtë WW OM y 10 MR OOOt MAK/ MOLerreAtN op ve ^96EtiemWKTfJ

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13