Leidsch Dagblad Cruciale uren voor staakt-het-vuren Gebedsbijeenkomst Midden-Oosten getorpedeerd Extra geld Leidse musea Goud voor Mulder en Straathof Huizenprijs stijgt snel Vandaag bij uw krant de bijlage: 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD lAC 20 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42445 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Ivan State [zich over aren tegen ol Driestar fessor Klasen cteur NWO r. E. Klasen is de nieuwe >en directeur van de Ne- dse Organisatie voor schappelijk Onderzoek Hij volgt drs. W. Hut die om gezondheidsre- is gestopt. Sinds 1990 lasen (51) directeur me- wetenschappen van de Sinds twee jaar is hij raar management van gezondheidsonderzoek Universiteit Leiden. tsers 'kraken' :pt Coca-Cola Duitsers zeggen het zeer me recept van Coca-Cola iben gekraakt. Hun con- de frisdrank bestaat 99,5 procent uit suiker met koolzuur. De magie die andere 0,5 procent, ollmer en Susanne War- onthullen het recept in iek. Ze melden alle in- nten, maar weten niet in welke verhouding ouwsel moet worden ge- meldt de Duitse krant inmar laat se activist vrij loriteiten van Myanmar, ormalige Birma, hebben j ag een Britse mensen- Inactivist vrijgelaten. Het J ministerie van buiten- 4 zaken meldt dat de 27- J James Mawdsley, die Sén jaar gevangen heeft op het punt staat te vliegen. Het mili- egime in Myanmar ver- ■lde Mawdsley vorig jaar jaar gevangenisstraf. eermeter met iten verdwijnt voor parkeren met lijkt gedoemd te ver- Driekwart van de ge- i met betaald parke- il overstappen op een waarbij met pinpas of ard wordt afgerekend, tjmsumentenbond vindt iter te ver gaan. Van- ipreekt het kabinet etsvoorstel om het af- van parkeermunten te maken. 3 trouwen ECB ig luisenberg iropese Centrale Bank .teren gepoogd het ge in vertrouwen van de iële wereld terug te win- De president van de centrale bank, Trichet, 3| tikte dat het voltallige estuur achter 'teamlei- Qi uisenberg staat. Duisen- wam onder vuur komen in na zijn interview in 15 Wethouder Jan Laurier over zijn ervaringen in East-London 16 Co Slobbe twee keer onderscheiden voor kindervreugd 17 Voorschoten: renovatie van bad Het Wedde moet goedkoper 18 Raad Alphen heeft grote moeite met vijfde wethouder 19 Lee Towers begint aan vijftigste en laatste gala in Ahoy' LEIDEN AFKE VAN DER TOOLEN Een unieke landelijke gebedsbijeenkomst voor vrede in het Midden-Oosten, met kopstukken uit de joodse, islamitische en christelijke ge meenschappen, is op het laatste moment ge torpedeerd. Niet door toedoen van joden of moslims, maar door de protestanten. Zij kon den het er op korte termijn niet over eens wor den of zo'n gezamenlijk gebed wel kan. Volgens organisator Pax Christi ligt de pijn feitelijk bij een splintergroepering binnen christelijk Nederland: de uiterst rechtse flank van de hervormde kerk. De orthodoxe her vormden weigeren om met moslims in één ruimte te vertoeven om te bidden, zegt Ten Berge van Pax Christi. Topman Plaisier van de samenwerkende protestantse kerken (Samen- op-Weg) ontkent dat. Wel geeft hij toe: „De SoW heeft een breed spectrum van visies op het conflict in het Midden-Oosten, maar ook op de vraag of je samen met andere religies het gebed moet ingaan. We zijn daar nog niet uit." Het gemeenschappelijke appèl tegen het geweld, dat komende maandag in het Haagse stadhuis had moeten plaatshebben, was een initiatief van voorzitter Van Luyn van Pax Christi, tevens bisschop van Rotterdam. Alles was in kannen en kruiken, maar vlak voor er ruchtbaarheid aan de bijeenkomst zou wor den gegeven, zwichtte de Raad van Kerken voor tegenstand vanuit de SoW. „De Raad werkt altijd vanuit consensus", legt secretaris I. Bakker uit. „Buitengewoon naar en vervelend", noemt Ten Berge van Pax Christi het staaltje van va derlandse kerkpolitiek op de vierkante milli meter. „Heel spijtig dat men hier niet bij el kaar is te krijgen, juist nu er zo veel spannin gen in het Midden-Oosten zijn dat men daar niet bijeen te brengen is." De opzet van de bij eenkomst was dat men om beurten eikaars be de zou aanhoren, niet dat men gezamenlijk zou bidden. De steun van de Raad van Kerken was cruci aal, omdat deze organisatie alle drie de religi euze gemeenschappen herbergt. Toen de Raad bedankte, zagen de joodse en islamiti sche vertegenwoordigers geen legitimatie meer voor hun aanwezigheid. Het ging daarbij om rabbijn Soetendorp en iman Hamza Zaid Kailani. Doden en gewonden bij Israëlisch-Palestijnse veldslag Bij Rachels Graf in Bethlehem, op de Westelijke Jordaanoever, slingerden Palestijnse jongeren gisteren stenen naar Israëlische militairen. De komende uren tot middernacht zijn cruciaal voor het staakt-het-vuren waarover Israël en de Palestijnen af spraken hebben gemaakt. Dat heeft topman Annan van de Verenigde Naties gezegd. Breekt opnieuw geweld uit, dan ziet het er voor het Midden-Oosten zeer somber uit. Tot vroeg in de middag was geen geweld gemeld. TEL AVIV AD BLOEMENPAAL CORRESPONDENT Gisteren woedde bij de Pales tijnse stad Nablus urenlang een Israëlisch-Palestijnse veld slag. Een rabbijn en een Pales tijnse schutter kwamen om. Er vielen veertien gewonden, on der wie elf Palestijnen. Ongeveer veertig kolonisten, van wie de helft kinderen, wa ren 's middags per bus vertrok ken voor 'een archeologische excursie' op de berg Ebal. Ze werden begeleid door vier sol daten, maar het is onduidelijk waarom het leger in de delicate omstandigheden van dit mo ment toestemming had gege ven voor de trip. De comman dant van Israëls troepen op de Westelijke Jordaanoever noemde het afgeven van de vergunning gisteravond 'een vergissing'. Volgens een Israëlische woordvoerder werd het gezel schap, van wie de mannen ge wapend waren, op de berghel ling onder vuur genomen door Palestijnse schutters. De Pales tijnen beschuldigen de kolo nisten ervan het vuur te heb ben geopend. De Israëliërs ver scholen zich urenlang achter rotsblokken, terwijl het leger versterkingen aanvoerde. Bo ven de berg verschenen vijf ge vechtshelikopters, die met hun boordmitrailleurs Palestijnse posities beschoten. Pas na het vallen van de duisternis kon den de kolonisten worden ge- evacueerd. Israël en de Palestijnen be schuldigden elkaar gisteravond van het schenden van de eer der deze week in Sharm el- Sheikh gemaakte afspraken. De Palestijnen eisten een spoed- bijeenkomst van de veilig heidscommissie die, onder lei ding van de Amerikaanse ge heime dienst CIA, toezicht moet houden op de bestandaf spraken. Premier Ehud Barak LEIDEN COEN POLACK De Leidse musea profiteren volop mee van de extra 40 mil joen, gulden die staatssecretaris Van der Ploeg van cultuur te verdelen heeft. Voor musea heeft de bewindsman 5,4 mil joen extra gulden uitgetrokken, blijkt uit het voorstel dat hij gis teren deed aan de Tweede Ka mer. Het grootste deel hiervan gaat naaf Naturalis, dat 1,7 mil joen gulden tegemoet kan zien, en het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, dat op 1,9 miljoen kan rekenen. Het Rijksmuseum voor Oudheden krijgt voorals nog niets. De drie Leidse musea vroe gen in totaal 8,5 miljoen extra om de kosten van verbouwin gen te kunnen dekken. In eerste instantie kregen ze veel minder toebedeeld, maar nu de bedra gen zijn verhoogd lijken twee van de drie opgelucht te kun nen ademhalen. Adjunct-direc teur bedrijfsvoering H. van der Maas van Naturalis is overrom peld door het nieuws. „Maar ik heb er nog geen enkele bevesti ging van en ik weet niet of er verplichtingen aan vastzitten. Als Naturalis echt 1,7 miljoen extra krijgt, mogen we erg blij zijn" Het Rijksmuseum van Oud heden krijgt, zoals het er nu uit ziet, als enige van de drie Leidse rijksmusea geen extra geld. Di recteur R. Magendans: „Ik wil nog even wachten met conclu sies trekken, omdat ik van het ministerie zelf nog helemaal niets gehoord heb." HOGESCHOOL J dqqdi upen dag Opleiding leraar basisonderwijs Alleen voor voltijdopleiding 3 november 9.30-12.00 uur Eerste dopinggevallen op Paralympics De baanwielrenners Jeroen Straathof en Jan Mulder heb ben vandaag op de Paralympics in Sydney de gouden medaille gewonnen op het onderdeel achtervolging voor koppels. Het Nederlandse tandemduo, van wie Leidenaar Straathof zijn slechtziende ploegmaat Mulder over het ovaal moet sturen, re kende af met het Spaanse kop pel Abelardo Gandia en Jose Munoz. De tijd van de Nederlanders kwam niet in de buurt van het wereldrecord dat zij gisteren vestigden. Mulder en Straathof voerden de opdracht van coach Piet Kuys om voorzichtig te be ginnen, feilloos uit. Bij Gandia- NIEUWEGEIN ANP Dit jaar stijgen de huizenprijzen sneller dan verwacht. Een ge middelde woning wordt rond tien procent duurder, zo voor ziet de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Eerder dit jaar rekende de NVM nog op een prijsstijging van acht pro cent. De gemiddelde prijs klom in het derde kwartaal naar 403.000 gulden per woning te gen 389.000 in het tweede kwartaal. Op een daling van de huizenprijzen rekent NVM- voorzitter Smit de komende tijd niet. Daarentegen is volgens de NVM de tijd van de extreem ho ge prijzen voorbij. /Munoz, die minder voorzich tigheid in acht namen, vloeiden de krachten snel weg. Daardoor hoefden de Nederlanders in de slotfase niet voluit te gaan om een marge van ruim twee se conden vast te houden. Het was voor Jan Mulder zijn derde gou den plak op drie achtereenvol gende Paralympics. De winnen de tijd was 4.28.859 tegen 4.31.311 voorde Spanjaarden. Bij de Paralympics zijn de eerste dopinggevallen gecon stateerd. Vandaag werden vier gewichtheffers voorlopig ge schorst, nadat hun urinemon sters positief waren bevonden. De vier atleten kregen een deel nameverbod opgelegd in af wachting van de contra-exper tise van morgen. Het Interna tionaal Paralympisch Comité (IPC) bevestigde alleen dat de vier gewichtheffers uit verschil lende landen afkomstig zijn. HET WOORD IS AAN Frangoise Rosay Iedere vrouw wil liever mooi dan verstandig zijn, want er zijn meer domme mannen dan blinde. FOTO AP* JEROME DELAY noemde de gebeurtenissen van gisteren 'zeer ernstig'. Hij zou harde tegenmaatregelen over wegen. In Nederland heeft het Cala miteitenfonds het 'reisverbod' naar Israël (met uitzondering van Eilat) verlengd tot 25 okto ber. Reizigers die toch naar Is raël en de Palestijnse gebieden gaan, doen dit op eigen risico en zijn niet verzekerd. 9715° "717° «714° 20% 20% 40% 30% 40% 20% 'Discriminerende' nieuwsquiz valt slecht in Leiden LEIDEN WILLEM-PAUL DE MOOU Het Meldpunt Discriminatie Leiden wil gerechtelijke stap pen ondernemen tegen het Re formatorisch Dagblad. Het meldpunt heeft woensdag een klacht van een lerares van een Leidse basisschool binnenge kregen over een vraag uit een nieuwsquiz van die krant. De vraag luidde: "Wie mogen (he laas) met elkaar trouwen?', met als antwoord: 'homo's'. Vol gens het Meldpunt worden ho moseksuelen op deze manier 'op grote schaal direct gediscri mineerd' en basisschoolkinde ren op een verkeerde manier beïnvloed. Algemeen directeur van Re formatorisch Dagblad J. Koet sier is het niet eens met die kri tiek: „Het is niet de bedoeling geweest om met deze quiz- vraag te discrimineren, maar we zijn niet gelukkig met de wetgeving over het homohu welijk. En dat willen we duide lijk maken. Gerechtelijke stap pen wacht ik dan ook rustig af." Koetsier gaf wel toe dat de vraag uit de quiz feitelijk niet klopt, omdat de wet nog niet door de Eerste Kamer is be krachtigd. De quiz wordt al ja ren naar christelijke basisscho len in het land gestuurd. PvdA wil af van overbodige dierproeven DEN HAAG ANP De PvdA-fractie in de Tweede Kamer gaat het kabinet vragen iets te doen aan overbodige dierproeven. PvdA-Kamerlid W. Swildens zei dat gisteren in een uitzending van RTL4. Daarin stelde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dat elk jaar circa 15.000 proefdieren in Nederland ster ven door overbodige proeven. De vaccinindustrie is volgens Europese en Nederlandse wet ten verplicht de vaccins keer op keer te testen op dieren, om de betrouwbaarheid van entstof fen te waarborgen. Volgens C. Hendriksen van het RIVM is die betrouwbaarheid er ook met minder testen. „Vanwege strik te eisen die door de wet worden gesteld aan het productiepro ces, is het eigenlijk overbodig het eindproduct op dieren te testen", legde Hendriksen uit. Kamerlid Swildens meent dat het in strijd is met het rege ringsbeleid dat dierproeven steeds herhaald worden. In Eu ropees verband zouden jaarlijks circa 150.000 dieren het leven laten door zinloze proeven. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: CI Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1