Japan pompt opnieuw miljarden in economie 0,- Bloemkweker laat gerbera's in kassen 'wandelen' tel voordeel! n Cate kan maar geen ichikte partner vinden Economie 'Chaos bij administratie land- en tuinbouw' Bridgen tijdens euroles Kamer: Snel eind aan monopolie kabelaars Grote bedrijven nemen risico's ziekte vaker zelf Ford Genk lokt personeel weg bij NedCar a ser moet logboek beter invullen De Algemene Inspectiedienst (AID) gaat logboeken en topgaven van de zeevissers scherp controleren. Uit een jroef blijkt dat ongeveer 20 procent van de formulieren it en 15 procent onvolledig wordt ingevuld. Een woord- Her benadrukt dat er geen massale fraude is geconstateerd. CC rmoedt dat veel kapiteins een hekel hebben aan de papie- impslomp en daarom vaak in gebreke blijven. Gevolg is ertraging en extra werk voor de inspectie. De verkeerd in de declaraties moeten terug naar de kapitein die dan vaak lfhet ruime sop heeft gekozen. Hierdoor is lastig vast te of Nederland al over zijn visquota heen is. chrijving radiofrequenties uitgesteld iACj Staatssecretaris De Vries (verkeer) moet de inschrij- ooi de veiling van radiofrequenties uitstellen. De romp- na de umts-veiling in september heeft haar ministerie Itijd gekost, dat zij de geplande datum van 15 november aalt. De bewindsvrouwe is wel van plan de nieuwe fre- ueverdeling 1 september 2001 te laten ingaan. Of zij dat is ook afhankelijk van het Kamerdebat vandaag over de •veiling. Het parlement laat eigen onderzoek doen naar die i. De resultaten van dat onderzoek moet De Vries meene- iij de voorbereiding van nieuwe veilingen, vindt een Ka- leerderheid. Dat kan extra vertraging opleveren. ler-invest.com stapt naar rechter jooRP» De financiële internetsite Neder-invest.com sleept Ncurrenten Klinket.com en Ruudsaex.nl voor de rechter, ns Neder-invest.com nemen de twee koersinformatie van over zonder te betalen en zonder copyright te voldoen, emen onze koers- en grafiekinformatie over", aldus E. Alan van Neder-invest.com. „Een van de partijen ver- de informatie zelfs aan derden." Volgens Schekman gaat week nog een dagvaarding de deur uit. Bij Klinket.com udsaex.bl was niemand bereikbaar voor commentaar. ja zet CNV-medewerkster land uit iïï De Cubaanse autoriteiten hebben dinsdagavond een iverkster van het CNV, die in Havana een congres van de inse vrije vakbeweging wilde bijwonen, op het vliegtuig Nederland gezet. Nadat eerder CNV-voorzitter Doekle ira een visum was geweigerd, probeerde ze met een toe visum het eiland te betreden. De onafhankelijke vakbond wil deze week in Havana een congres houden. De bond echter tegengewerkt door het Cubaanse regime, die wei- e vrije vakcentrale te erkennen. Vakbondsvoorzitter Ra- i vorige week door de veiligheidsdienst opgepakt. ;envallers drukken winst Apple iNOComputerfabrikant Apple heeft in het boekhoud- ;e vierde kwartaal een nettowinst geboekt van 111 mil- ollar. Eind vorige maand gaf Apple een winstwaarschu- ivaarin het aangaf te rekenen op een winst van 110 miljoen lats van de verwachte 165 miljoen. De omzet van het be- vas 1,87 miljard dollar, 40 procent hoger dan in dezelfde je een jaar eerder. Apple heeft te kampen met tegenvallers regio's waar het actief is. De onderwijsdivisie presteert en de verkoop van de nieuwe powermac G4 Cube, bijge- d het broodrooster, blijft achter. coord MP3 en Music Publishers ;G0« De National Music Publishers' Association Inc. (NM- MP3.com Inc. hebben gisteren een voorlopig akkoord tn waardoor ruim een miljoen liedjes via het populaire P3.com beschikbaar komen. De over drie jaar lopende inkomst houdt in dat MP3.com 77 miljoen gulden betaalt firma die zorgdraagt voor de de muziekrechten van de hers' Association. De NMPA spande in maart een proces •gen MP3.com vanwege het gebruik van liedjes door de in- dienst. Als de nu gesloten overeenkomst door de leden NMPA wordt goedgekeurd, komt die zaak te vervallen. lijke Ten Cate geeft de ht naar een partner op. ducent van kunststoffen ier kan niemand vinden hij verder wil, ondanks ide besprekingen met één partij, ïklijke Ten Cate liet aan jin van dit jaar weten te willen met een part zijn strategie versneld te uitvoeren. ABN Amro lee. Een van de struikel- in de gesprekken was Dductportefeuille. „Wij n bepaalde samenhang producten die we zo louden. Er waren partij- 't drastische ideeën", inancieel directeur Lock de mislukte zoekpo- j 2 maanden gratis dubbele-belbundel en geen aansluitkosten bij een nieuw Dutchtone Allin abonnement! :entl Deer den. Siemens C35i Gewicht 110 gram Beltijd 300 min. Standby tot 180 uur wap Picture messaging Klok en alarm T9 SMS utrecht anp De 20.000 werknemers in de land- en tuinbouw weten vaak niet hoeveel vakan tiedagen zij hebben. Ook hebben ze geen zicht op de hoogte van hun vakantiegeld. Een chaos, noemt FNV Bondgenoten dan ook de adminstratie van uitvoeringsorga nisatie GUO. In een brandbrief aan het GUO dringt de bond aan orde op zaken te stellen. ,A1 bijna drie jaar krijgen we te horen dat het goed komt. We zijn het wachten meer dan zat", zegt bestuurder T. van Ko ningsveld. Ook werkgevers laken volgens haar de „klungelige" werkwijze waarop GUO met de vakantierechten omgaat. Sinds 1998 verzorgt de GUO het vakan tietegoed van het land- en tuinbouwper- soneel. Voor die tijd kregen de werkne mers vakantiebonnen via de Rabobank. Veel werknemers in de landbouw heb ben tijdelijke contracten en dat maakt de zaak ingewikkelder. De vakantierechten bedragen 24,5 procent van het brutoloon. Een keer per maand moet GUO de wer kenden een overzicht geven van de opge bouwde rechten. „En dat lukt amper cor rect", zegt Van Koningsveld. „Als mensen bij GUO klagen worden ze onfatsoenlijk te woord gestaan. Hun werkgever krijgt in de meeste gevallen de schuld." Volgens Van Koningsveld is dat niet te recht. „In het begin werden de gegevens niet altijd goed aangeleverd maar dat is de laatste jaren in rap tempo verbeterd." Kwakkelend bedrijfsleven stimuleren met mega-injectie De regering van Japan heeft besloten ruim 11 biljoen yen (263 miljard gulden) uit te trekken om de economie van het land te stimuleren. Ze hoopt daarmee de kwakkelen de economie eindelijk stevig te kunnen laten groeien. In elk geval heeft ze haar raming van een groei van één pro cent verhoogd naar een groei van 1,5 procent in het lo pende begrotingsjaar. tokyo afp/dpa De steun is vooral gericht op de ontwikkeling van de informa tietechnologie. Er zal ook geld worden gestoken in program ma's voor natuurbescherming, ouderenzorg en verbetering van de infrastructuur. De middelen komen te staan in een aanvul lende begroting en zullen voor de helft met leningen worden gefinancierd. Japan heeft al vaker miljar denprogramma's opgesteld om zijn economie te stimuleren. De afgelopen zes jaar heeft de overheid bij elkaar ongeveer 100 triljoen yen (2.400 miljard gulden) gespendeerd. Veel heeft dat niet uitgehaald. Op het ogenblik blijven vooral de consumptieve bestedingen, goed voor zestig procent van het bruto nationaal product, achter. De voorgaande maatregelen hadden vooral betrekking op grote publieke werken. Deze keer ligt de nadruk op de infor matietechnologie, die volgens premier Yoshiro Mori „de toe komst van Japan" is. Het parle ment buigt zich de komende maand over de plannen. Op de beurs van Tokyo werd vandaag niet erg enthousiast gereageerd op de plannen van de regering. De Nikkei-index voor de 225 belangrijkste aandelenfondsen kwam tijdens de ochtendhan- del wel enige tijd boven de 15.000 puntengrens maar aan het einde van de handel moes ten de koersen toch weer ter rein prijsgeven. De beurs sloot op een totaal van 14.811,08 punten. Een daling van 61,40 punten ofwel 0,4 procent. ging toe. Het concern streeft naat tien procent winstgroei per jaar. „We zijn goed winstge vend en dat is een sterk uit gangspunt voor onderhandelin gen. De wensen van mogelijke partners liggen niet in lijn met de toekomstvisie en uitgangs punten van Ten Cate." De Al- meloërs willen nu verder via een zogenoemde 'buy- en buildstrategie'. Er staan acqui sities op het programma en be schikt daarvoor over zeker 100 miljoen. De onderneming gaat echter niet alleen kijken naar potentië le overnamekandidaten, maar wil ook zwakke bedrijfsonder delen afstoten. Welke bedrijfs onderdelen het Almelose be drijf in de étalage gaat zetten, wil Lock niet zeggen. De Ford-autofabriek in het Belgische Genk, vlak over de grens met Limburg, lokt perso neel van Nedcar in Bom. Volgens NedCar - topman Dewulf is Ford Genk bezig met een grote wervingscampagne voor 800 nieuwe mensen. Bij NedCar werken zo n 800 Bel gen. De arbeidsvoorwaarden zijn volgens De- wulf in beide bedrijven gelijksoortig, maar Belgische werknemers hebben fiscale na delen van werken in Nederlands Limburg. Vandaar dat veel van hen uitwijken naar Genk. „Het weglopen van personeel tast de sta biliteit van onze teams zwaar aan. Het werkt de mensen die blijven op de zenu wen, omdat ze steeds aan nieuwe gezich ten moeten wennen en deze nieuwe colle ga's moeten opleiden. Het gevolg daarvan is ook, dat mensen op de werkvloer steeds meer gaan denken in termen van 'ik' in plaats van 'wij'. Mensen raken minder ge motiveerd om samen aan een product te werken", aldus Dewulf. Vandaag praat hij hierover met de vakbonden. NedCar schaft binnenkort de nachtploeg af. Wat voor gevolgen dat heeft voor pro ductie en personeel, weet Dewulf nog niet. den haag anp van UPC alleen met de eigen provider van dit kabelbedrijf, Chello, in zee kunnen gaan. De Vries zei gisteren in een debat dat het voorstel pas na de zomer van 2001 klaar is, omdat de Europese Unie nog beleid moet formuleren en allerlei in stanties de bewindsvrouw moe ten adviseren. Dat kost tijd. PvdA, D66, CDA en Groenlinks zullen de staatssecretaris waar schijnlijk in een motie toch op roepen de wijziging al in het voorjaar van 2001 ter beoorde ling aan de Kamer voor te leg gen. De Vries zei dat het haar zou teleurstellen als de nieuwe re gels pas in de zomer van 2002 ingaan. Evenals de Kamerleden is ze ontevreden over de dienst verlening van UPC. „Maar ik heb niet de illusie dat openstel len van de kabel voor andere providers direct voor verbete ring zorgt." Een Kamermeerderheid van PvdA, D66, CDA en GroenLinks vindt dat staatssecretaris De Vries (verkeer) veel meer haast moet maken met het doorbre ken van monopolieposities van kabelmaatschappijen. Het ge krakeel deze week over de slechte dienstverlening door zo n monopolist, kabelbedrijf UPC, heeft de noodzaak daar van onderstreept, menen de fracties. Ze willen dat De Vries uiter lijk in net voorjaar van 2001 met een wetswijziging komt die re gelt dat onder meer internet- providers toegang krijgen tot netwerken van kabelmaat schappijen als UPC en Casema. Dan kan eerder dan in de zo mer van 2002 de wetwijziging ingaan. Voor de consument is dat belangrijk, aldus de Tweede Kamer. Die moet kunnen kie zen en niet zoals in het geval breda anp Grote bedrijven verzekeren zich steeds minder vaak tegen de ri sico's van ziekteverzuim van hun werknemers. Slechts ne gentien procent van de bedrij ven met meer dan tweehon derd werknemers had zich vo rig jaar verzekerd tegen het ver plicht doorbetalen van salaris sen van zieke werknemers, zo blijkt uit gegevens van onder zoeksbureau Heliview. In 1998 was dat nog 37 procent. Alle bedrijven samen lieten een lichte daling zien, van 51 naar 49 procent. Ook kleine be drijven met minder dan vijf me dewerkers zien het nut niet van een dergelijke verzekering. In de regel kennen die een laag ziekteverzuim, aldus de onder zoekers. Bij grotere bedrijven loont het meer om de kosten zelf op te vangen. Desondanks is zo'n 56 pro cent van de beroepsbevolking verzekerd, wat neerkomt op on geveer 3,9 miljoen werknemers. Gemiddeld was een bedrijf 829 gulden per persoon aan een ziekteverzuimverzekering kwijt. Werkgevers zijn bij ziekte ver plicht maximaal een jaar lang zeventig procent of meer van het salaris door te betalen. Om dat het ziekteverzuim in Neder land al tijden toeneemt hebben veel verzekeraars hun premies verhoogd en wachtdagen inge voerd. Varkensboer kan niet concurreren den haag anp Eisen voor milieu, dierenwel zijn en voedselveiligheid bezor gen Nederlandse varkenshou ders in 2003 vier tot elf cent per kilo hogere kosten dan concur renten in andere landen. Dat blijkt uit onderzoek van het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI). De Nederlandse var kenshouders verkeren daardoor in een zorgelijke concurrentie positie. Nederlandse varkensboeren hadden in de jaren tachtig nog internationaal de laagste kos ten. Later werden ze ingehaald door Denemarken. Twee jaar geleden bleek Spanje de goed koopste plek om varkens te houden: Nederland was per ki lo ongeveer twee dubbeltjes duurder. Het LEI verwacht dat het na deel oploopt. Spanje produ ceert over drie jaar een kilo var kensvlees voor 2,20 gulden, ge volgd door Frankrijk (2,45 gul den), Denemarken (2,47), Ne derland (2,52) en Duitsland (2,89). De varkenssector expor teert jaarlijks voor bijna vier miljard gulden. den haag De boog kan niet altijd gespannen blijven, dachten de organisatoren van een informatiebijeenkomst in Den Haag. Ruim tweehonderd ambtenaren van verschillende ministeries kregen gisteren collectief uitleg over de invoering van de euro en de gevolgen daarvan voor de financië le huishouding van de ministeries. Tussendoor werd een wedstrijd bridge gehouden. Staatssecretaris Benschop (justitie) liet zich ook verleiden tot een robbertje. Bij bridge is het de kunst niet te hoog of te laag te bieden. De koers van de euro, die bijna elke dag wel iets inlevert, heeft vooral te lijden van te lage biedingen. foto anp marcel antonisse Ook daarover wordt met de bonden nog nagedacht en overlegd. Dit jaar worden er 40.000 auto's minder gemaakt dan vorig jaar (220.000 in plaats van 260.000). Ook de prognoses voor volgend jaar liggen rond de 220.000. Oorzaken: de tegenvallende verko pen van de Mitsubishi Carisma en de lan gere levenscyclus van de in Bom gemaakte Volvo's en Mitsubishi's. Dewulf verwacht dat Hyundai eind dit jaar beslist of samen met DaimlerChrysler en Mitsubishi vanaf 2004 bij NedCar een auto zal worden ge bouwd. In 2004 wordt de productie van Volvo's in Born gestaakt. HEMA I ROOD, WIT DROOG OF HALFDROOG 5.95 nü 2 voor 8.95 Aad Lansbergen: 'Minder gangpaden en ze groeien nog beter ook' I-aat bloemen 'wandelen' door de kas en ze groeien beter. Dat ontdekte Nederlands grootste gerbera-producent, het bedrijf van de gebroeders Lansbergen in het Zuid-Hollandse Delfgauw bij Pijnacker. In bin nen- en buitenland staan de concurrenten in de rij om dit nieuwe systeem te bekijken. delfgauw willem van der koou „Het lijkt er verdacht veel op dat de bloemen die beweging prima vinden. De stelen wor den langer en dikker. Ze groei en warempel meteen beter. Maar ja, we hebben nog geen wetenschappelijke uitslagen." Aad Lansbergen geeft hoog op van de jongste ontwikkeling in zijn bedrijf: Moving Flower Systeem. De tafels schuiven ge duldig door de kassen, met daarop gerbera's in allerlei kleurschakeringen en afmetin gen. Niet de plukker beweegt, nee de bloemen bewegen door de kassen en krijgen computer- gewijs alle mogelijke behande lingen. Inmiddels heeft het be drijf, geleid door Aad en zijn broers Hein en Kees, octrooi gekregen op het systeem waar voor in binnen- en buitenland grote belangstelling bestaat. Een groep kwekers uit het Westland wil nu iets dergelijks met rozen proberen. Aad: „We hebben een pittige tijd achter de rug met veel sto ringen. Maar de collega's willen graag komen kijken." De groot ste gerberakweker van Neder land heeft inmiddels 9.000 'rol- tafels' laten plaatsen. De grote winst is het aantal vierkante meters dat kan worden gebruikt doordat er geen gangpaden meer nodig zijn voor het perso neel. Er kan nu zo'n 98 procent van het totale oppervlak wor den benut tegen voorheen 90 procent. Bovendien kan het be drijf, dat zeventig mensen in vaste dienst heeft, straks met zo'n veertig procent minder personeel toe. Ontslagen zijn niet aan de orde omdat de om zet, vooral in het buitenland, De bloemenkwekerij van de gebroeders Lansbergen in Delfgauw. fors groeit: van vijftig miljoen stelen per jaar nu tot zestig mil joen in de nabije toekomst. Het idee van de wandelende bloemen kwam van Hein Lans bergen. Hij onderkende al lan ger het probleem van de ar beidskosten en -krapte en foto gpd fred nijs greep de uitbreiding van het bedrijf met 34.000 vierkante meter aan voor de fikse stap voorwaarts. Een investering van een slordige twaalf miljoen gul den was daartoe noodzakelijk. Aad: „Met potplanten is dat ronddraaien al op kleine schaal in gebruik. Meer voorinforma tie hadden we eigenlijk niet. We hebben de afgelopen maanden in een klein hoekje in de kas de gerbera's op de voet gevolgd. Zouden ze het houden? Hoe houdt de apparatuur zich? Elke dag werden die bloemen heen en weer gereden om de reactie te bekijken. Mooie tijd was dat. De proef ging prima". De broers zetten een strak schema op, op basis waarvan de kassen fiks overhoop werden gehaald. De operatie diende voor het najaar afgerond te zijn. Door tegenslagen moest we kenlang zelfs 's nachts worden doorgewerkt met extra ploegen. Vandaag kwam de bekroning toen Olympisch wielerkampi oene Leontien van Moorsel (al voor de Spelen gecontracteerd) het nieuwe systeem officieel opsierde met de doop van de Golden Leontien.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9