Israël weer open voor Palestijnen Palestijnen keren zich tegen Italiaanse reporters Zimbabwe houdt hart vast voor broodoproer Buitenland Eerbetoon aan de doden Omstreden generaal Wiranto komt met cd Gewonden bij aanslag in hoofdstad Sri Lanka 'Doden van ratten juist bevorderlijk voor pest' WDERDAG 19 OKTOBER 2000 atie aan de Po onder controle De situatie rond de sterk gezwollen Noord-Italiaanse ri- rde Po is de afgelopen nacht iets verder verbeterd. Het water ieg nog maar langzaam, en op bepaalde plaatsen kon zelfs lichte daling worden geconstateerd. De situatie is onder itrole, zo berichtte de Italiaanse televisie gisteravond. Presi- itCiampi was vandaag in het rampgebied om zich op de >gte te stellen van de schade. Om de mensen beter te kunnen pen, heeft de regering besloten ook in Lombardije en Emilia magna de noodtoestand af te kondigen. In het Aostadal werd leravond het 24ste Italiaanse slachtoffer van het natuurge- |d geborgen. Er worden nog negen mensen vermist. In het itserse kanton Wallis zoeken reddingswerkers nog naar acht sonen. Acht anderen kwamen om. foto ap» tito alabiso okoude bacterie tot leven gewekt iDEN Een 'slapende' bacterie van 250 miljoen jaar oud, die is ronden in het binnenste van een zoutkristal, is tot leven 'ge- ikt'. Wetenschappers in de VS hebben daarmee voor zover kend de oudste levensvorm blootgelegd. Volgens microbio- g Vreeland van de West Chester Universiteit in de Ameri- anse staat Pennsylvania is de bacterie gevonden in een grot in iv Mexico. De bacterie leefde al miljoenen jaren voor de di- iaurussen. Vreeland ziet er naar uit nog oudere bacteriën die >leven te vinden, mogelijk van 500 tot 800 miljoen jaar oud. i onderzoeksresultaten worden deze week gepubliceerd in vaktijdschrift Nature. ode illegalen langs Italiaanse weg Bij de Italiaanse havenstad Foggia zijn langs de kant van '"weg zes dode illegale immigranten gevonden. De politie ïkt dat ze zijn gestikt in een vrachtwagen en vervolgens uit de uk gen zijn gegooid. De lijken, waarschijnlijk van Koerden, ver- len sporen van verstikking en hebben wonden die duiden op iruwe behandeling. Afgelopen juni kwamen 58 illegale Chi- L.en zen door verstikking om het leven toen ze in een Nederlandse chtwagen het Kanaal overstaken. Italië kent een groot illega- probleem. Bij de grens tussen Italië en Slovenië pakte de po- e gisteren circa 150 illegalen op. Geregeld pogen illegalen ook zee Italië - en daarmee de Europese Unie - binnen te ko- Ibright gaat naar Noord-Korca. shingtqnDe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, right, brengt begin volgende week een historisch bezoek aan stalinistische Noord-Korea. Ze zal de eerste vertegenwoordi- van VS zijn die het land bezoekt. Albright zal maandag of sdag een onderhoud hebben met de Noord-Koreaanse lei- Kim Jong-il. Doel van de reis is onder meer de voorberei- gvan een bezoek van president Clinton. De VS steunden 'i-Korea in de Koreaanse Oorlog (1950-1953). Beide Korea's formeel nog steeds in staat van oorlog, maar de relatie is het verbeteren. De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung voor zijn verzoeningsbeleid vorige week de Nobelprijs rde Vrede. Groot-Brittannië is van plan diplomatieke be kingen aan te gaan met Noord-Korea. Minister van buiten- Ise zaken Cook heeft dat vandaag in Seoul gezegd. Hij mde geen tijdstip. geria verbiedt Yoruba-organisatie DS_i De Nigeriaanse regering heeft gisteren de militante uba-groepering Oodua Volkscongres (OPC) verboden. De anisatie zou een van de aanstichters zijn van het recente ge el dat in het Afrikaanse land meer dan honderd levens heeft ist. Er is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de leiders en ;n van het OPC. Ook andere milities die zijn betrokken bij de relddadigheden zouden zijn verboden. De belangrijkste stad het land, Lagos, ligt al dagen plat door botsingen tussen het ]en leden van de islamitische Hausa-gemeenschap. Dui den mensen zijn voor het geweld op de vlucht geslagen. Het opgericht in 1994, strijdt voor een onafhankelijke Yoruba- in het westen van het land. 5: Beperkte handel met Cuba mag hingtonDe Amerikaanse Senaat is gisteren akkoord ge il met een afzwakking van het handelsembargo tegen het omunistische Cuba. Het besluit maakt de weg vrij voor de van Amerikaans voedsel en medicijnen. Het handels- tegen Cuba werd in 1962 ingesteld. Vorige week stern iet Huis van Afgevaardigden al met overgrote meerderheid net het wetsvoorstel, dat de Amerikaanse landbouw moet orderen en waarvan de verlichting deel uitmaakt. President iton moet de wet nu nog ondertekenen. Cuba is niet blij met verlichting van de sancties. Door nieuwe Amerikaanse re- cties op exportfinanciering en de striktere regels voor Ameri- en die naar het eiland willen reizen, wordt het embargo vol- Havana eigenlijk aangescherpt. Het blijft bovendien voor ia verboden zijn produkten in de VS te verkopen. meierden dode haaien aangespoeld ÖLi Op de stranden van de Amerikaanse staat Florida zijn de jen dagen honderden dode haaien aangespoeld. Het ver- jnsel stelt biologen vooralsnog voor een raadsel. „Ik heb nooit zoiets gezien. Massale sterfte onder haaien is zeer on ion", aldus dr. Cortes van het nationale instituut voor vis- Volgens de bioloog zijn de dieren waarschijnlijk afgelopen keinde al gestorven. Volgens een onderzoeker van het Ame- anse instituut voor vis- en wildbeheer zou een aantal dode ien uit neus en kieuwen bloeden, wat mogelijk wijst op een sinfectie. Cortes verklaarde dat hij geen bloedingen heeft en bij aangespoelde dieren. Ook zouden ze geen verwon en vertonen veroorzaakt door visnetten of lijnen. De haaien volgens de bioloog mogelijkerwijs overleden door zuurstof- rt in het ondiepe water. Daders herkenbaar op videobeelden van lynchpartij in Ramallah correspondent „Geen van hen zal zijn straf ontlopen, al duurt het dagen, weken, maanden", zei de Israëlische minister Amnon Shachak vorige week donder dag, na de lynchpartij in Ramallah waarbij twee Israëlische reservisten het leven lieten. Het duur de dagen. Gisterochtend drongen Israëlische commando's in burger de Palestijnse stad bin nen en lichtten acht jongemannen van hun bed. De acht zouden betrokken zijn geweest bij het lynchen van de reservisten die, op weg naar hun basis, een verkeerde afslag hadden genomen. Het duo werd door de Palestijnse politie aangehou den en naar een politiebureau in het centrum ge bracht, waar juist een opgewonden menigte de begrafenis van een 'martelaar' bijwoonde. Televisiebeelden van de lynchpartij schokten vo rige week Israël en de wereld. De Palestijnse lei der Arafat beloofde dat hij de schuldigen - van wie velen op de video herkenbaar zijn - zou laten oppakken. Maar er gebeurde niets. Wel heeft de Palestijnse politie een eigen lezing gegeven van wat er die donderdag gebeurde. De plaatselijke commandant in Ramallah, kolonel Kamel al- Sheich, vertelde het Israëlische dagblad Ha'aretz dat hij een van de Israëliërs met zijn lichaam had beschermd. Er zouden 21 agenten in het bureau zijn geweest toen de opgewonden horde binnenstormde en de soldaten op een barbaarse manier vermoord de. Een van de lichamen werd uit een raam ge gooid en buiten nog eens bewerkt met een raam lijst en ijzeren staven. Kolonel al-Sheich omschrijft de lynchpartij als 'falen van het Palestijnse bestuur' en 'een verne derende ervaring voor het politiekorps van Ramallah en mij persoonlijk'. Hij zegt dat dertien van zijn mannen gewond zijn geraakt bij de inval door de moordlustige menigte. Volgens hem stonden ze machteloos, en zou schieten de zaak alleen maar erger hebben gemaakt. „Er bevonden zich zeker honderd gewapende mannen in de massa", zegt hij, daarmee aange vend met wat voor ordeproblemen de politie in de Palestijnse gebieden kampt. Daarom was de belofte dat de schuldige Palestijnen zullen wor den gepakt ook loze taal. tyie er bij de lynchpartij betrokken waren, is precies bekend. Maar in de huidige omstandigheden durft de politie arresta ties niet aan. De beelden uit Ramallah hadden ook kwalijke gevolgen voor de Italiaanse televisiestations. De betrokken Palestijnen wisten immers dat ze op heterdaad waren betrapt door de camera. Een commercieel station had de gebeurtenis op video vastgelegd, maar in persberichten was steeds kortweg sprake van 'de Italiaanse televisie'. Ver velend voor Ricardo Cristiano, de plaatselijke correspondent van een van de stations van de RAI, de Italiaanse staatsomroep. Terwijl zijn col lega's van de nogal onbekende commerciële om roep vrijwel buiten schot bleven, werden Cristia no en anderen geconfronteerd met de vervelende gevolgen. Sommige Palestijnen zwoeren wraak op 'de Itali aanse televisie' Een aantal Italiaanse televisiecor respondenten en -producenten is de afgelopen dagen met de dood bedreigd. Ten einde raad nam Cristiano het oncollegiale besluit een open brief te schrijven aan het Palestijnse bestuur. Het Palestijnse dagblad Al Hayat al-Jadida publiceer de maandag de tekst. „Vrienden in Palestina", schrijft Cristiano, „wij groeten u en we menen dat het onze plicht is u uit te leggen dat het een particulier Italiaans televisiestation was dat de beelden heeft gefilmd, die vervolgens via de Isra ëlische televisie zijn vertoond. Ze dachten dat wij ze hadden gemaakt, maar dat was niet het geval. Wij houden ons altijd aan de journalistieke richt lijnen van Palestina." Gisteren besloot de Israëlische regeringspers dienst Cristiano's persaccreditatie in te trekken. De dienst zegt er niet gelukkig mee te zijn als journalisten werken volgens regels van het Pales tijnse bestuur: „Wat we van buitenlandse corres pondenten verwachten, is dat ze zich houden aan de regels van persethiek die gangbaar zijn in democratische samenlevingen", zeggen de Israë liërs in een verklaring. De hoofdredactie van het RAI-station, die liet weten niet tevoren van Cristi ano's brief op de hoogte te zijn geweest, heeft de correspondent gisteren naar Rome teruggeroe pen. aden Een gewonde Amerikaanse marineman en zijn vrouw pleng den gisteren tranen tijdens een herdenkingsplechtigheid voor de ze ventien Amerikanen die omkwamen door de bomaanslag op de USS Cole in de haven van de Jemenitische havenstad Aden. De herden king werd gehouden op de marinebasis van Norfolk, aan de Ameri kaanse oostkust. Intussen is het Amerikaanse ministerie van defensie een onderzoek begonnen naar de doelmatigheid van de veiligheids procedures aan boord van de torpedojager USS Cole. De leiders van het onderzoek zijn de gepensioneerde admiraal Harold Gehman en de eveneens gepensioneerde generaal, William Crouch. De Ameri kaanse en Jemenitische specialisten die speuren naar de daders en medeplichtigen richten momenteel hun aandacht op een apparte ment in Aden, waar maandag onderdelen voor bommen werden aangetroffen. foto ap doug mills Over zijn rol in het bloedvergieten in Oost- Timor verschillen de meningen, maar dat de Indonesische ex-generaal Wiranto kan zingen, daarover is iedereen het eens. Bin nenkort kan heel Indonesië meegenieten. De ontslagen stafchef en minister brengt namelijk een cd uit. Wiranto is niet over één nacht ijs gegaan. Uit een breed scala van gevoelige liedjes over Indonesië heeft hij er tien gekozen. Het resultaat 'Voor jou, mijn Indonesië' wordt zondag gepresenteerd op een gala in een vijfsterrenhotel in Jakarta. De opbrengst van de cd zal Wiranto niet in eigen zak steken. Hij zal het geld be stemmen voor hulp aan slachtoffers van het wijdverspreide geweld in Indonesië. Daaronder zijn ook mensen uit Oost-Ti- mor, de voormalige Portugese kolonie die zich onder bestuur van de Verenigde Naties Alleen nog geïsoleerde gewelddaden Israël heeft gisteren en vanochtend de twee internatio nale grensovergangen bij de Palestijnse gebieden her opend en het vliegveld in de Gazastrook weer in gebruik gesteld. Ook is de afsluiting van Palestijnse steden en dorpen opgeheven. tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël ging daartoe over nadat het officiële Palestijnse pers agentschap WAFA had gemeld dat het Palestijnse leiderschap zich heeft verplicht de kalme rende maatregelen uit te voeren die waren aangekondigd tijdens de topconferentie van Sharm el-Sheikh. Volgens WAFA is het bericht verspreid in opdracht van 'een hoge Palestijnse bron'. De in Sharm el-Sheikh be loofde rust was gisteren nog lang niet teruggekeerd. In de Gazastrook ontplofte gister avond een zware bom in de buurt van een bus met Israë liërs. Niemand raakte daarbij gewond. De Israëlische legerlei ding omschreef de gebeurtenis sen van gisteren als 'sporadi sche incidenten' en niet als ge orkestreerd geweld. De Pales tijnse president, Arafat, heeft van Israël tot morgenmiddag de tijd gekregen om te laten zien dat hij ernst maakt met het be ëindigen van de onlusten. Vol gens Israël wijst nog niets erop dat Arafat al is begonnen met de uitvoering van de maatrege len die de Amerikaanse presi dent Clinton na de topconfe rentie in Sharm el-Sheikh heeft afgekondigd. De Israëlische re gering heeft zich overigens de woede op de hals gehaald van de Amerikanen. De Amerika nen zijn boos omdat Israël een vertrouwelijk veiligheidsdocu ment waarover de partijen het in Sharm el-Sheikh eens zijn geworden, gedeeltelijk heeft la ten uitlekken. Het gevolg is dat de Palestijnen het bestaan er van nu ontkennen. Dat maakt het moeilijk de in het docu ment omschreven maatregelen uit te voeren. De Israëlische regering heeft, kennelijk uit binnenlands-poli tieke overwegingen, bekend ge maakt dat de Palestijnen heb ben toegezegd uit de gevange nis ontslagen Hamas-militan- ten opnieuw te zullen arreste ren. Ook zouden ze hebben be loofd op te treden tegen de Tanzim, de gewapende jeugd- brigade van Arafats Fatah-orga- nisatie. Harnas maakte gisteren bekend dat al zeker 25 van haar activisten weer achter slot en grendel zitten. Israël zegt dat het werkt aan een 'unilateraal scheidingsplan' om Israëliërs en Palestijnen zo veel mogelijk uit elkaar te hou den. Concrete plannen zijn er nog niet, maar volgens onder minister van defensie Efraim Sneh is het niet de bedoeling joodse nederzettingen in bezet gebied te ontmantelen. Het zou vooral gaan om een duidelijker markering en een versterking van de grens tussen de door Pa lestijnen bewoonde gebieden enerzijds en anderzijds de staat Israël en zijn nederzettingen in bezet gebied. voorbereidt op onafhankelijkheid. Het Indonesische leger speelde onder Wiranto een dubieuze rol bij het geweld in Oost-Timor, waar de bevolking er vorig jaar massaal voor koos zich af te scheiden van Indonesië. Milities die willen dat Oost-Ti- mor deel blijft van Indonesië lieten een spoor van geweld achter. Wiranto heeft steeds ontkend dat hij fouten heeft ge maakt. het stadhuis. Onder de gewon den van de aanslag zijn drie toeristen uit de Verenigde Sta ten. De Bevrijdingstijgers van Ta mil Eelam (LITE), die sinds 1983 strijden voor een onafhan kelijke Tamil-staat in het noor den van het eiland, worden doorgaans beschuldigd van het plegen van zelfmoordaansla gen. Rond de verkiezingen die op 10 oktober zijn gehouden, werden soortgelijke aanslagen gepleegd. Die kostten tientallen mensen het leven. Bij een zelfmoordaanslag voor het stadhuis van de Srilankaan- se hoofdstad Colombo zijn van morgen ten minste 23 mensen gewond geraakt. Volgens de po litie blies een man zichzelf met explosieven op voor een jeep met agenten. Het is vooralsnog onduidelijk of er behalve de da der doden zijn gevallen. Vandaag is in Colombo een nieuw kabinet geïnstalleerd. Deze plechtigheid vond plaats in de ambtswoning van presi dent Kamaratunga, niet ver van 5PONDENT 'as lang van te voren aangekondigd, maar mbabwe's arme stedelingen de straat op en met geweld betaalbaar brood eisen, slaat [een toch de schrik om het hart. Hét excuus •resident Robert Mugabe om de noodtoe- uit te roepen is plotseling daar. Dat kan de steek zijn voor de nieuwe oppositiepartij die het protest volgens de in het nauw ge- n president organiseert, me buitenwijken van de hoofdstad Harare gisteren voor de derde achtereenvolgende et toneel van felle protesten. Ordetroepen n keihard in. Buitenlandse journalisten •n aangevallen en gedwongen hun beeld- iaal af te staan. Zo'n honderd mensen zijn toe opgepakt. Leden van de gevreesde in lichtingendienst molesteerden degenen die ze er van verdachten het protest te organiseren. Mugabe's regering heeft er geen enkele twijfel over wie dat zijn. „De MDC gebruikt werkloze jongeren in plaats van parlementaire kanalen om haar grieven te uiten", aldus minister van infor matie Jonathan Moyo gisteren. MDC-leider Mor gan Tsvangirai antwoordde dat het protest 'spontaan' is en alles te maken heeft met de prijsstijgingen van voedsel en openbaar vervoer. De afgelopen twee weken werden producten als brood en tarwemeel de helft duurder. Aan de ba sis daarvan ligt de economische crisis, veroor zaakt door chronisch wanbeheer door het twintig jaar oude regime-Mugabe. De inflatie ligt boven de 60 procent, net als de werkloosheid. Buiten landse deviezen zijn er niet, waardoor brandstof fen even schaars als duur zijn geworden. Muga be's aanhoudende offensief tegen blanke boeren zorgt nu ook voor voedseltekorten. De vraag of de MDC achter het protest zit, is ei genlijk niet te beantwoorden. De partij ontkent en waarschijnlijk is er geen sprake van een geor ganiseerde actie. Aan de andere kant vinden de rellen daar plaats waar de MDC oppermachtig is: in de steden. De demonstranten eisen brood, maar ook chinja (verandering) en roepen dat 'de oude man' weg moet. Alles doet denken aan 1998, toen een broodprotest van enkele vrouwen ontaardde in een volksoproer dat ten koste van tien levens door Mugabe's politie werd neerge slagen. Het verschil met toen is dat het protest nu een politieke uitlaatklep heeft: de MDC, die bij de laatste verkiezingen 57 van de 120 parlementsze tels veroverde, en sindsdien de nachtmerrie van Mugabe is. De partij is druk met de voorberei ding van een landelijk protest tegen het regime, waarschijnlijk in de vorm van een staking. Verder zullen vandaag de MDC-parlementariërs een procedure beginnen die moet leiden tot afzetting van Mugabe. Het zijn allemaal tekenen die erop duiden dat de situatie in Zimbabwe gevaarlijk snel escaleert. Het is geen taboe meer de oppositie direct aan te vallen, haar kantoren te doorzoeken en haar le den op te pakken. Tsvangirai zelf kon vorige week arrestatie ontlopen, maar hij moet wel voor de rechter komen wegens hoogverraad, een de lict waarop de doodstraf sfaat. Hij had gezegd dat Mugabe weg moet. De voedselrellen kunnen de druppel zijn waarop Mugabe heeft gewacht. Hij kan een aantal vlie gen in één klap slaan door de noodtoestand af te kondigen. Dan is Mugabe gelukkig, maar Zim babwe terug bij af. Het doden van ratten tijdens de uitbraak van een builenpestepi- demie versnelt de verspreiding van de ziekte vermoedelijk al leen maar. Dat zegt dr. Matt Keeling van het Zoölogisch In stituut van de universiteit van het Engelse Cambridge. Hij ba seert zich op een wiskundig model en publiceert zijn bevin dingen vandaag in het blad Na ture. Als mensen ratten doden, kan het zijn dat er niet voldoen de beesten overblijven die re sistent zijn tegen de pestbacte- rie en die de vlooien van dode ratten kunnen overnemen. Daardoor zullen de werkelijke verspreiders van de ziekte naar mensen overspringen. Bij de grootste pestepidemie in Europa - tussen 1347 en 1351 - stierf een derde van de bevol king. Daarna kwam de ziekte herhaaldelijk terug, ondanks strenge quarantainemaatrege len. Aangenomen werd dat nieuwe zieke ratten, aange voerd door schepen, voor de nieuwe uitbraken verantwoor delijk waren. Keelings model geeft echter een nieuwe moge lijke verklaring voor de terugke rende epidemiën. De pest kan volgens hem jaren overleven in een kleine rattenpopulatie. De wetenschapper ontdekte daar naast dat de vaccinatie tegen de pest, waarmee jaarlijks nog al tijd honderden mensen worden besmet, de ziekte nooit hele maal kan uitbannen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7