!org dat ik iakkelijk kan «verstappen Achterstand in onderwijs aangepakt Dat kan zeker -JrW Binnenland Van den Brink wil goed gesprek met Robert Long Brinkhorst: Varkens desnoods aborteren Onderzeeërs op transport Marokkaanse kinderen vaker ernstig ziek Ex-gedetineerden aan de bak 'Ik kon helemaal niets zonder mijn broer' néo ;DAG 19 OKTOBER 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ste bastion opgegraven gij grondwerkzaamheden in het Chassé Park in Breda len van een bastion uit de vroegrenaissance (1530-1540) I, Volgens de gemeente is het mogelijk het oudste bas- siederland dat is opgegraven. Het werd gebouwd door malige Heer van Breda. Gezien de cultuurhistorische van de vondst heeft de gemeente besloten de restanten mogelijk op de oorspronkelijke vindplaats te bewaren. enhuis Delft wil beter protocol jjet Reinier de Graaf Gasthuis in Delft gaat haar inciden- 1 ocol verbeteren naar aanleiding van de zaak rond de So- ebaby Mohamed Ibrahim. Volgens een woordvoerder ziekenhuis was niet duidelijk 'wie welke beslissingen riemen'. Het ziekenhuis vindt achteraf dat het uitgevaar- I psporingsbericht niet nodig was geweest. Daardoor ont- indruk dat het kind door de ouders was ontvoerd. De ird anderhalve week geleden door zijn ouders uit het mis meegenomen na onenigheid over de behandeling, tie spoorde het kind en de ouders afgelopen weekeinde uitsland en bracht ze weer thuis. unentaire leidt tot getuigenverhoor De rechtbank in Arnhem gaat getuigen horen over de jen in de NCRV-documentaire 'Verborgen Moeders' juni. Programmamaker Thom Verheul moet onder ande- aren waarom hij het programma toch heeft uitgezon- g dat de familie daar ernstig en onderbouwd bezwaar te- i akte. In de documentaire vertelde een nu 41-jarige do- dochter uit 't Harde dat haar vader haar na incest twee- it abortus zou hebben gedwongen. Volgens de familie is ikken dochter al sinds haar tienerjaren regelmatig onder trische behandeling vanwege haar ziekelijke fantasieën, elijk van die verhoren beslist de predikant of hij de NCRV gt wegens smaad. 13 on voor sjoemelende ambtenaren iam_ï De Amsterdamse wethouder Dales (personeel en atie) is bereid tot een generaal pardon voor ambtenaren jen gesjoemeld, bijvoorbeeld met declaraties. Dat zei hij in antwoord op een vraag van het Mokum Mobiel- 4Van Oudenallen. Op dit moment werkt Amsterdam aan elijke verordening waarin komt te staan wat ambtena- en niet mogen. De regeling is niet bedoeld voor ambte- j lie strafbare feiten plegen, benadrukte de wethouder. ir mensen die door soms wat onduidelijke regels ver- declaraties hebben ingediend. «centrum met bankroet bedreigd Het apen-onderzoekscentrum in Rijswijk, verwant aan eigt volgens het ministerie van onderwijs, cultuur en chappen failliet te gaan. Het TNO kampt met een tekort ■e miljoen gulden per jaar. Op dit moment vindt een ex- lerzoek plaats naar de toekomst van het Biomedical Pri- search Centre (BPRC). Op basis hiervan neemt minister is volgend jaar een beslissing over verdere financiering proefdieren-centrum, dat ongeveer 1.600 apen gebruikt derzoek naar ziekten als HIV, hepatitis, malaria, tbc, sclerose en reuma. Directeur Bontrop benadrukt dat rake is van onderzoek voor de cosmetica-industrie. ier: politienummer moet gratis L! Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat we landelijke telefoonnummer van de politie, 0900- burger geen geld meer kost. Het nummer, dat bedoeld liet-spoedeisende meldingen, kost de beller nu nog der per minuut. Minister De Vries van binnenlandse zaken iteren in een debat met de Tweede Kamer op de vingers er de kosten voor de telefoondienst. „Burgers mogen den ontmoedigd de politie te bellen, omdat het num- kost", verwoordde D66-Kamerlid Scheltema de wens lamermeerderheid. Het nummer moet ervoor zorgen ilarmnummer 112 minder vaak wordt gebeld. rdeeltjes ambtenaren ter sprake De Tweede Kamer wil opheldering over kortingen die aren krijgen wanneer ze benzine tanken, cd's kopen of lappen doen. Kort geleden werd bekend dat ambtena- jrote schaal gebruik maken van diverse kortingsregels. listerie van binnenlandse zaken heeft al laten weten dit inst' te vinden. Maar de Kamer nam daar gisteren, bij de eling van de begroting van Binnenlandse Zaken geen •n mee. Er moet, zo vindt bijvoorbeeld GroenLinks, paal aan de regelingen worden gesteld. PvdA'er De Cloe ambtenaren duidelijk moeten weten wat wel en niet ruswuk anp Robert Long, momenteel ambassadeur voor Varkens in Nood, een comité tegen bio-industrie, heeft de woede van de var kenshouders gewekt. De cabaretier verge leek de situatie van varkens met een nazi concentratiekamp en in zijn ogen zijn var kens de joden van de vleesindustrie. De vakgroep varkenshouders van land- bouwkoepel LTO-Nederland is woedend. „De vergelijking is beneden de maat. On heus en zeer kwetsend voor al degenen die zich met varkens bezighouden", reageert voorzitter Van Gisbergen. Om de zaak geen extra aandacht te geven, besloot LTO gisteren geen actie te ondernemen tegen Long. De brancheorganisatie Product schap Vee en Vlees besloot dat al eerder. Boerenvoorman Wien van den Brink wil de discussie wel aan. „Hij (Long red.) wordt niet gehinderd door enige kennis. Hoe minder kennis, hoe gekker de uitspra ken", oordeelt Van den Brink. Robert Long is sinds vorige maand am bassadeur voor Varkens in Nood. Bij zijn aantreden vorige maand zei hij in week blad Boerderij dat varkens leven als in een concentratiekamp: „Aan concentratiekam pen is een einde gekomen. Schuldigen konden worden gestraft, maar voor de var kenshouderij gaat dat nog niet op." Long deed er gisteren in het Agrarisch Dagblad nog een schepje bovenop: „Wat Dachau was voor de joden, is de vleesin dustrie voor varkens." Hij denkt onder meer aan de beelden van varkens in grijp armen tijdens de varkenspestepidemie in 1997. Volgens hem worden de dieren van af hun geboorte getreiterd, verminkt en gemarteld. Long overweegt een cd te maken over varkens en de manier waarop ze worden gehouden. den haag «anp Rotterdam De onderzeeboten Zwaardvis (foto) en Tijgerhaai worden op dit moment op de werf van RDM Submarines in Rotterdam gereed gemaakt voor ven/oer naar Maleisië. De Maleisische overheid wil haar marine uitbreiden met een vloot onderzeeboten. Het transport is in han den van Mammoet Van Seumeren, Smit Transport en sleepdienst Eerland. Het transportschip Smit Explorer is inmiddels afgemeerd bij RDM. FOTO ANP AAD VAN LEEUWEN Drachtige zeugen moeten even tueel een abortus ondergaan als in de buurt mond- en klauw zeer uitbreekt. Minister Brink horst (landbouw) meldde de Tweede Kamer gisteren dat abortus op zo'n moment seri eus wordt overwogen. De maat regel is volgens hem nodig om te voorkomen dat de biggetjes later moeten worden doodge spoten. De jonge dieren mogen tijdens de uitbraak van de be smettelijke ziekte namelijk niet worden vervoerd en zijn daar door overbodig. Landbouwor ganisatie LTO-Nederland wil een onderzoek of abortus ethisch en economisch beter is dan doodspuiten. „We moeten de minst slechte oplossing kie zen. Ik kan me voorstellen dat het voor het welzijn van de zeug beter is als de biggetjes eerst worden geboren", aldus secretaris Boelrijk, secretaris van de vakgroep varkenshou ders LTO-Nederland. Adelmund maakt afspraken met grote steden Staatssecretaris Adelmund (onderwijs) heeft gisteren af spraken gemaakt met de vier grote steden over de verbe tering van het onderwijs. Het doel is de kansen van kin deren met achterstanden in basis- en voortgezet onder wijs te verbeteren. den haag anp Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht moeten samen met de plaatselijke schoolbe sturen voor 1 januari een eigen achterstandenplan opstellen. De steden maken vervolgens met de besturen afspraken die per school tot een ontwikke lingsplan moeten leiden. Basis voor dat plan zijn gegevens van de onderwijsinspectie, cito-sco- res en alle 'milieufactoren' die de resultaten van de scholieren negatief kunnen beïnvloeden. De gemeenten kennen de scholen geld toe voor verbete ringen. De steden krijgen 48 miljoen gulden van Adelmund om die verbeteringen door te voeren. De afspraken gelden voor de duur van vier jaar. Het gaat in totaal om honderd scholen die onder de maat presteren. De steden zijn opgetogen over het akkoord. De Amster damse onderwijswethouder Van der Aa spreekt van een doorbraak. „We krijgen extra middelen, maar voor het eerst worden daarvoor ook resulta ten geëist. Dat is een zeer ge zonde ontwikkeling." Zijn Utrechtse collega Van Leijenhorst vindt het akkoord een mijlpaal. „Voor het eerst gaat de overheid zich bemoeien met de kwaliteit van het onder wijs." Hij beseft dat de scholen daar afwachtend tegenover staan. Heijnen, onderwijswet houder van Den Haag: „De schoolbesturen moeten nu eens het achterste van hun tong laten zien." De staatssecretaris wil ook met andere gemeenten afspra ken maken. Zij streeft er naar eind dit jaar overeenkomsten te sluiten met andere grote steden en met steden met meer dan 100.000 inwoners. rotterdam gpd Marokkaanse kinderen komen met ernsti ger kwalen naar de EHBO van het Rotter damse Sophia kinderziekenhuis dan kinde ren uit andere etnische groepen. Ook be landen zij vaker op de intensive care. Turk se kinderen daarentegen worden juist min der opgenomen en hebben minder ernstige ziektes dan kinderen van andere bevolking- groepen. Dat blijkt uit .onderzoek van het Sophia-ziekenhuis naar gezondheidsver- schillen bij kinderen op de afdeling Acute Hulp. Het Sophia bracht de gegevens in kaart van bijna negenduizend Rotterdamse kin deren tot 14 jaar, die tussen 1988 en 1997 naar de afdeling waren gebracht. Van deze patiëntjes was 49 procent Nederlands, 14 procent Turks, 11 procent Marokkaans en 8 procent Surinaams. De Marokkaanse en Turkse kinderen bleken vaker infectieziek tes te hebben dan hun Nederlandse en Su rinaamse leeftijdgenootjes. Bij de eersten ging het vaker om longontsteking, en bij de Turken om verkoudheid of oorontsteking. Het percentage Marokkaanse kinderen dat opgenomen moest worden op de intensive care was het hoogst. Het Sophia Kinderziekenhuis heeft geen verklaring voor de verschillen. Het kan zijn dat infectieziektes meer voorkomen bij Ma rokkaanse kinderen, of dat het zogenoemd hulpzoekgedrag van deze bevolkingsgroep anders is, denkt kinderarts Moll. Marok kaanse moeders zouden een meer afwach tende houding aannemen. Als een huisarts niet komt of zegt dat ze moeten wachten, lijken ze zich daar sneller bij neer te leggen. Ook het (lage) opleidingsniveau van dc ou ders en de slechte beheersing van de Ne derlandse taal kunnen een rol spelen, me nen de onderzoekers. Om meer inzicht te krijgen in de oorza ken van de gezondheidsverschillen, willen zij een vervolgonderzoek houden. Moll maakt zich ernstige zorgen om het feit dat Marokkaanse kinderen relatief ernstiger ziek zijn. Met de kennis uit vervolgonder zoek kan gerichte voorlichting worden ge geven, met name over infectieziekten. den haag anp straf erop hebben zitten, kun nen de gevangenis weer in, maar dan als werknemer van Justitie; bijvoorbeeld als peni- tentiair-inrichtingswerker. Korthals deed de suggestie naar aanleiding van vragen van Ka merlid Duijkers (PvdA). Die stelde tijdens een overleg over psychisch gestoorden in de ge vangenis dat de overheid te weinig ex-gedetineerden in dienst neemt. Minister Korthals (justitie) gaat kijken of ex-gedetineerden aan de slag kunnen bij zijn ministe rie. Iemand die zijn straf heeft uitgezeten, moet weer met een schone lei kunnen beginnen, aldus de minister. „Maar je moet niet de kat op het spek binden door oplichters op de fi nanciële afdeling te plaatsen", zo zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Bajesklanten die hun Symposium 'De andere kant van het tweeling zijn loverstappen naar »n Zekerheid? loet u voor één e kleine lettertjes j Want dan weet u es wat u moet doen. a ied óór 31 oktober |5 825 500 of ga langs Zorg en Zekerheid keringswinkel bij u in lurt. En wij regelen de fi Vanaf 1 januari 2001 in het ziekenfonds bij en Zekerheid. En dat lent de beste dekking leen ongekend Naar Zorg en Zekerheid. De zorgverzekeraar die voor alle zekerheid dichtbij is. Stap vóór 31 oktober over! Bel (071) 5 825 500. Zorg en Zekerheid biedt een ongekend ruime dekking tegen een uiterst aantrekkelijke premie. U heeft de keuze uit twee uitgebreide aanvullende verzekeringen: de AV-Standaard en de AV-Top. aantrekkelijke premie. Zo is onze nominale ziekenfondspremie al jaren de laagste van heel Nederland. Daarnaast vergoeden we niet alleen uw tandartskosten, maar ook de kosten voor het maken van beugels, bruggen en kunstgebitten. En nog veel meer. Kortom, nu reageren is straks pro fiteren. Zorg en Zekerheid (071)5 825 500 of kijk op www.zorgenzekerheid. nl vw.zorgenzekerheid.nl florg en Zekerheid Voor alle zekerheid dichtbij. amsterdam carine neefjes De voormalige profzwemsters Marian en Mildred Muis (32) zijn het meest uitgesproken over de negatieve kanten van het tweeling zijn. Toen Mildred een paar jaar geleden een kaak- operatie onderging 'om van mijn centenbak af te komen', raakte ze pas echt los van haar tweelingzus. Hoewel ze met de cosmetische ingreep niet be wust hun band wilde verbre ken, reageerde Marian zeer emotioneel. „Ik had het gevoel dat Mildred de draad tussen ons doorknipte. Uiterlijk lijken we nu veel minder op elkaar." De zusjes Muis spraken op het symposium 'De andere kant van het tweeling zijn' dat giste ren in Amsterdam werd gehou den. Uit een onderzoek van het tijdschrift Psychologie en bu reau Trendbox onder 56 twee lingen, blijkt dat vijftien pro cent van de ondervraagden het niet leuk vindt om met een 'dubbelganger' door het leven te gaan. „Wij worden voortdurend met elkaar vergeleken, maai' we zijn totaal verschillend. Onze karak ters botsen. Dat maakt het juist zo lastig", vertelt Mildred Muis. „Ik ben impulsief, opstandig. Marian is rustig, bedachtzaam. Ik heb moeten vechten om mijn eigen identiteit te behou den, raakte in een crisis. Soms dacht ik: Misschien moet ik maar net zo zijn als zij. Geluk kig heb ik mij daar tegen verzet. Ik ben nu gewoon Mildred." De strijd om kost wat kost een individu te zijn, vindt veel weerklank bij de tweelingen in de zaal. Veel paren zijn - onaf hankelijk van elkaar - in thera pie geweest. „Ik ontdekte dat ik helemaal niets kon zonder mijn broer", vertelt een jonge man. Tweelingen tijdens het symposium in Amsterdam. „Hij was de sociale van ons twee, tot mijn achttiende maak te hij onze gezamenlijke vrien den en vriendinnen. Toen ik op mijzelf ging wonen, voelde ik mij opeens heel alleen. Ik had geen idee hoe ik contacten moest maken." Het loyaliteitsgevoel ervaren sommige tweelingen ook als een belemmering, zo blijkt uit reacties uit het publiek. „Boven een brief aan mijn vriend durf de ik heel lang niet 'allerliefste' te schrijven, dat was immers mijn zus. Als zij niet gelukkig is, voel ik me ook niet goed, ook al is er met mij niets aan de hand. Ik vind dat belastend." De 'mediatweeling' Jan en Nico Haasbroek, de laatste vooral bekend als hoofdredacteur van het NOS Journaal, zorgt voor een vrolijke noot in de soms zware discussie. Hoewel de broertjes het ook niet altijd malekelijk hadden - Jan was be ter op school dan Nico - pre- FOTO GPD IRIS LOONEN senteren ze zich vooral als de olijke tweeling. Jan Haasbroek: „Een vriendin van mijn broer vroeg of ik met haar naar bed wou, het was in de jaren zestig. Ze was bezig met een onderzoek naar het verschil in seks met eeneiige tweelingen. Na een nacht lang vrijen, zei ze de volgende och tend: Het maakt geen moer uit. Ik was beledigd en doe het sindsdien nooit meer met vrou wen van mijn broer."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5