Kamer akkoord met missie Maximaal jaar celstraf voor doden Yasmina Molukse jongeren dreigen met geweld Binnenland SECOND HOME Webschool in ziekenhuis voor internationale partners JERDAG 19 OKTOBER 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Geassocieerde Pen Diensten ma betalen Driebergen toch terug yjj Twee van de vijf Roma-families die in juli de gemeente lergen met 600.000 gulden vertrekpremie verlieten, blijken d die gemeente een deel van het geld terug te betalen, mee lijkt een einde te zijn gekomen aan de langslepende tie rond de gezinnen. De families willen het geld terugbeta- ruil voor huisvesting in de regio Utrecht. Ze hebben be- vandaag de gemeente De Bilt te verlaten. Daar kwamen ze weken geleden aan, na een zwerftocht van drie maanden verschillende Utrechtse gemeenten. >r mannen verkrachten vrouw jgE2 Vier mannen hebben zaterdagnacht een 17-jarige JvnTEnschede verkracht. Dat heeft de politie pas gisteren nd gemaakt, volgens een woordvoerder 'in het belang van nderzoek'. De daders zijn nog spoorloos. Vier mannen bel- s nachts aan bij haar woning. Ze vroegen naar haar vriend vie ze samenwoonde. Die was niet thuis. Ze liet de vier ien binnen, waarop zij het meisje beetpakten en haar ver- itten. Een broer van de vriend, die in het huis sliep, werd er. Hij werd door de vier mannen bedreigd. Een recher- lijstandsteam van twintig man onderzoekt de zaak. iico's hoogspanningskabels bekeken jAG» Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu ifl onderzoekt of er risico's zijn verbonden aan wonen in iurt van hoogspanningskabels. De Gezondheidsraad kwam er tot de conclusie dat het niet nodig is, wonen in de nabij- van die kabels af te raden. Het RIVM is vervolgens ge- >d nader onderzoek te verrichten. Dit heeft minister Borst folksgezondheid de Tweede Kamer laten weten in ant- rd op vragen van CDA-Kamerlid Buijs. Die wilde ophelde- naar aanleiding van berichten dat volgens Britse weten- jpers mensen die dicht bij hoogspanningskabels wonen, irotere kans op kanker hebben. httien jaar geëist voor doden vrouw jAAG» Achttien jaar gevangenisstraf is gisteren bij de recht- in Den Haag geëist tegen een 24-jarige inwoner van die Deze zou op 7 juni van dit jaar een 91-jarige vrouw in haar aan de Hoefkade hebben gewurgd. De man wordt ook ver- tvan oplichting en enkele woninginbraken. De man, die aafd was aan cocaïne, was met een babbeltruc de woning Ie bejaarde vrouw binnengedrongen. Uit een lade pakte hij lulden en een pinpas. Toen de oude vrouw dit merkte be- aj te gillen. In paniek zou de verdachte het slachtoffer naar iel hebben gegrepen. De vrouw werd met een gebroken tenhoofd, een schedelbasisfractuur en gebroken ribben etroffen. ofdredactie Journaal uitgebreid isum» De hoofdredactie van het NOS-Journaal wordt met igvan volgende week versterkt. Plaatsvervangend hoofdre- eur H. Laroes wordt naast algemeen hoofdredacteur N. broek aangesteld als operationeel hoofdredacteur. Behalve broek en Laroes maakt ook B. Slotboom deel uit van de lei- Op termijn wordt nog een vierde lid aan de hoofdredactie ivoegd. Volgens een woordvoerder is de versterking nodig een verzwaring van het hoofdredactionele takenpakket. mdstichters synagoge spoorloos id De politie heeft het onderzoek naar brandstichting in nagoge aan de Julianastraat in Emmen stilgelegd. Een [onderzoek en een uitgeloofde beloning van de joodse ge- ischap hebben niets opgeleverd. De politie trof in de nacht lop 9 oktober op de plaats van de brand een gat in het aan. Binnen lagen oude kranten en hing een sterke benzi- ht. De politie heeft direct vastgesteld dat het om brand ing ging. Dit heeft tot grote commotie geleid binnen de egemeenschap, waar de vrees heerst dat achter de brand ling politieke motieven schuilgaan. Volgens de politie- dvoerder wordt de zaak opgepakt als er weer aanwijzingen inkomen. echt schort oordeel antifileplan op ht» Het Bestuur Regio Utrecht (BRU), waarin de provincie cht en 26 Utrechtse gemeenten samenwerken, heeft gister- deen besluit over het antifileplan van minister Netelenbos eer) opgeschort. Het regionale samenwerkingsorgaan net als de gemeenteraad van Utrecht, pas in januari met lordeel over het plan, dat vanwege het onderdeel rekening- i vooral in het Utrechtse zeer omstreden is. Het zag ernaar it het BRU zich tegen het antifileplan zou keren. Als het zich in januari definitief over het antifileplan uitspreekt, ;ebeurt dat in een andere samenstelling. Binnen de nieuwe lenteraad van de stad Utrecht, die per 1 januari aantreedt lege de fusie met buurgemeente Vleuten-De Meern, is de groter op een ander oordeel. In de Domstad berust de derheid 'tegen' in de huidige raad op slechts één stem. CDA als enige grote partij tegen uitzending naar Eritrea De Tweede Kamer is gisteren definitief akkoord gegaan met de Nederlandse deelname aan de VN-missie in Ethi opië en Eritrea. Met uitzondering van de oppositiepartij en CDA, SGP en SP (samen goed voor 37 zetels) stemden alle partijen in met het voornemen van het kabinet. Nooit eerder was een van de grote fracties - het CDA - te gen het meedoen aan een vredesmissie. den haag gpd Minister van defensie De Grave stemde er tijdens het debat op verzoek van PvdA en WD mee in dat de 1100 Nederlandse 20-21-22 OKTOBER JAARBEURS UTRECHT 'ENHAGEN ötziwse wgEttei wözy qwMwtN om zijn know-how op Het ere&fct? WIJKEN' W '<3Ê£N VLOCHTCL'KléiEN - TAKEN- o ©Toekijken G&Ivlwhinéiw helpen ©vluchten - vLocureuHC) etecr) WEJCSJOKS vt ocvuip PUCK; ,KVWIIUKS: WW -pir«EK%£W 806aC wétens E£^c««ai4rM€r CM MEteeiAMNTiÉSVW. 'ohjeveiuéiheio KUM&IWÉ m wen mm VIE ONZE €(EVA£ENTOES|AÊ) Mts en »H me MISSE WEL OMAAWTttKKEL'oK.- blauwhelmen zullen worden begeleid door vier Apache-ge vechtshelikopters, die in geval van nood kunnen worden inge zet voor evacuaties. Andere fracties vroegen zich af wat het nut daarvan was, te meer daar De Grave aangaf dat de heli kopters zullen worden gestatio neerd in Djibouti, 300 kilometer van het operatiegebied van de VN-macht. D66 was eerder voor inzet van de Apaches, maar kwam daar op terug. De fractie wilde weten of het kabinet het sturen van de gevechtshelikopters zin nig vond. De Grave gaf toe dat het wat het kabinet betreft niet hoeft. De minister wil met zijn aanbod echter tegemoet komen aan de wens van de Kamer. ,,Ik heb geen overtuigende reden mij daartegen te verzetten." De Grave zal de Kamer per brief la ten weten hoe de Apaches zul len opereren. Dan bepalen D66 en GroenLinks of zij voor de in zet zijn. Het CDA bleef ondanks aan dringen van vooral PvdA-frac- tievoórzitter Melkert tegen deelname aan de vredesmissie. De blauwhelmen mogen in Eri trea alleen de vrede handhaven. Als een van beide partijen weer naar de wapens grijpt, mogen ze niet ingrijpen. ,,Wij zijn voor ingrijpen in Afrika, maar tegen weggaan als het moeilijk wordt", zei CDA-leider De Hoop Scheffer. De andere partijen konden weinig begrip opbrengen voor deze redenering. „Het is nogal wat om nee te zeggen tegen deelname aan een vredesmis sie, als twee landen na een zwa re oorlog de Verenigde Naties om hulp vragen", verwoordde GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller de opvatting van de andere fracties. „Dat trekt een zware wissel op de solidari teit met Afrika en op de verhou ding met de VN." Gouden Eeuw had letterlijk de wind mee de bilt anp Het grootste deel van de Gou den Eeuw was het in de Neder landse delta redelijk weer. Maar het laatste kwart van de 16de eeuw was de gemiddelde jaar temperatuur waarschijnlijk het laagst van het laatste millenni um. Toen vond de Kleine Ijstijd plaats. Dat blijkt uit een maandag verschijnende publicatie van de geograaf Buisman. Het is op zienbarend nieuws voor meteo rologen, want zij veronderstel len dat er later, in de 17de eeuw, een aaneengesloten pe riode van koud weer is geweest. Buisman meldt daarentegen milde temperaturen: de zomers van 1636 en 1637 waren zelfs warm, met vroege en rijke wijn oogsten. In het vierde deel van de standaardserie over 'Duizend jaar weer, wind en water in de Lage Landen' zet Buisman ko ning Philips II neer als een mi lieubeschermer avant-la-lettre. De vaak verguisde heerser pleit te voor het behoud van de bos sen. „Ik ben bang dat degenen die na ons komen, veel te kla gen hebben als wij deze uitput ten en verwaarlozen." Verder legt Buisman uit dat de overwinning van stadhouder Maurits tijdens de Slag bij Nieuwpoort (1600) mede te danken was aan het weer. De Spaanse troepen hadden de zon in de ogen en door tegen wind kregen ze ook zand en rook in het gezicht. Met tegen wind en ruwe zee was de veld tocht van Maurits overigens be gonnen. De historicus onder de mete orologen baseert zich op dag boeken en brieven. Zo regi streert hij pest, stormvloeden en water in de straten van Haarlem. Ook maakt Buisman gewag van kometen, wolven bij Roermond en klokken die uit zichzelf gaan kleppen als gevolg van een aardbeving. In de Gouden Eeuw werden de thermometer en de barome ter ontwikkeld. Echte meetge gevens dateren echter pas van veel later. Sinds een kleine tweehonderd jaar leggen we tenschappers het weer vast. In 1854 richtte de natuurkundige Buys Ballot het instituut op dat nu bekend staat als het KNMI. In samenwerking met het KNMI is de boekenreeks van Buisman tot stand gekomen. utrecht Tim Kroesbergen en zijn broer Ste ven zijn aan het werk op de webschool in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. De webschool, opgezet door het Universitair Me disch Centrum Utrecht, is de eerste in zijn soort in Nederland. De kinderen volgen er per computer een individueel lesplan dat is opge zet in overleg met hun eigen school. Zo kan worden voorkomen dat kinderen die langdu rig, of regelmatig, in het ziekenhuis verblijven grote leerachterstanden oplopen. FOTO ANP HANS STEINMEIER 'Geslachtsziekte groot gevaar voor mariniers' ASAAARA ANP In Eritrea is malaria nog steeds de ziekte die de meeste slachtoffers eist. Dertig procent van alle pati ënten die bij de dokter ko men, lijdt eraan. Tbc staat op de tweede plaats. Toch is dit niet waar de Nederlandse mariniers het meest voor moeten oppassen. Het be langrijkste gevaar voor de Nederlandse manschappen zijn geslachtsziekten, meent dr. Erasmo Macera, coördi nator Gezondheidszorg van de Italiaanse hulporganisa tie Cooperazione Italiano in de Eritrese hoofdstad Asma ra. „Malaria en tbc zullen voor de VN-vredesmacht geen probleem zijn. Het zijn goed georganiseerde militai ren en die zullen wel com pleet met muskietennetten en malariatabletten ko men", zegt Macera. Hij waarschuwt echter voor ge slachtsziekten. „De soldaten moeten zichzelf niet voor de gek houden. De Eritrese vrouwen staan bekend om hun schoonheid", zegt Ma cera. „De blauwhelmen zijn gewaarschuwd. Ze moeten erg voorzichtig zijn met wat ze doen." De coördinator beaamt dat er op dit moment meer mensen doodgaan aan ma laria en oorlog dan als ge volg van HIV, het virus dat aids veroorzaakt. „Maar over tien jaar kan dat heel anders zijn", aldus Macera. „In een klein land als Eritrea kan aids een plaag van bijbelse proporties worden." HIV is een probleem dat Eritrea snel zal tegenkomen. „Exac te cijfers zijn er niet, maar voor de oorlog waren de schattingen dat twee tot acht procent van de bevol king HIV-positief was. Twee jaar later zijn de cijfers waar schijnlijk verdubbeld." Eritrea's gezondheidszorg laat nogal te wensen over. Het ministerie van volksge zondheid heeft slechts de beschikking over 84 dokters en 37 specialisten. Dat is een dokter per 25.000 mensen. Ook is er sprake van een topzware bureaucratie. Veertig procent van het mi nisteriële personeel is admi nistratief. De andere zestig procent medisch. Jonge daders onder behandeling of naar jeugdgevangenis utrecht GPD Een 14-jarige jongen blijkt verant woordelijk voor de dood van de 5-jari- ge Yasmina Habchi uit Utrecht, al is nog niet duidelijk of sprake is van moord of een ongeluk. De maximum straf die een 14-jarige kan krijgen, on geacht het misdrijf, is twaalf maanden jeugdgevangenis. Hij kan ook in een jeugdinrichting worden geplaatst voor een 'buitengewone behandeling", een vorm van jeugd-TBS die maximaal zes jaar duurt en eindigt als iemand 21 jaar wordt. Jeugdigen onder de 18 jaar worden in beginsel door de kinderrechter achter gesloten deuren berecht. Minderjarigen onder 12 jaar mogen nooit langer dan zes uur voor verhoor worden vastge houden, wat voor misdrijf ze ook heb ben gepleegd. Voor een 14-jarige ligt dat anders. Tegen hem kunnen alle dwangmiddelen worden toegepast die ook voor een meerderjarige gelden, zo als voorlopige hechtenis. Voor jongeren tussen 16 en 18 jaar kan de rechter, ge zien de ernst van het misdrijf of de per soonlijkheid van de dader, het straf recht voor meerderjarigen toepassen. Geregeld komen jeugdige moordenaars in het nieuws. Niet lang na de wereld schokkende Bulger-zaak in Engeland, waarbij in 1993 twee Britse tieners de peuter James Bulger ontvoerden en ver moordden, begingen drie jongens van 8, 9 en 10 jaar een gruwelijke moord in Frankrijk. Opgejut door een zwerver, mishandelden en vermoordden zij een andere zwerver. Begin dit jaar kwamen berichten uit Ja pan over een reeks brute moorden door middelbare scholieren. Volgens cijfers van het Nationale Bureau voor Politie in Japan werden in de eerste zes maan den van dit jaar 53 tieners voor moord opgepakt. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 27. In 1994 vermoorde een 13-jarige jongen uit Susteren een vijfjarige kleuter. De jongen zit nog steeds in een gesloten kliniek. Twee jongens van 9 jaar uit Le lystad duwden in 1998 een 3-jarig meis je in het water. Ze overleed. De twee da ders konden vanwege hun leeftijd niet worden vervolgd, tot grote frustratie van de ouders van de peuter. De jon gens hadden het meisje in ijskoud wa ter geduwd en weer het water in ge schopt, toen ze eruit probeerde te klim men. Ze lieten haar hulpeloos achter. Een passant trok het meisje uit het wa ter, maar het stierf drie dagen later. De enige mogelijkheid om verdachten jonger dan 12 jaar te straffen, is kinde ren uit huis te plaatsen. Dat moet de of ficier van justitie dan in een civiele pro cedure eisen. In een gesloten internaat kunnen ze dan een regime verwachten, dat vergelijkbaar is met TBS voor vol wassenen. Zo'n behandeling kan tot hun achttiende jaar duren. De daad van de jongens in Lelystad kon volgens kinder- en jeugdpsychiater Do- releijers nooit het gevolg zijn geweest van verveling, zoals wel eens is be weerd. De Haagse psychiater is er van overtuigd dat agressief crimineel gedrag zijn oorsprong vindt in stoornissen in hersenprocessen. Hij pleit voor het vroegtijdig opsporen van dergelijke stoornissen. RUSWUK ABP De Vrije Molukse jongeren drei gen opnieuw met gewelddadige acties. Ze zijn zwaar teleurge steld in het gesprek van maan dag tussen de Molukse regering in ballingschap, de RMS, en de Nederlandse regering. Volgens woordvoerder Maka- tita vinden de Molukse jonge ren dat Nederland te weinig doet aan het huidige geweld op de Molukken. Ze willen dat de Nederlandse regering bij de in ternationale gemeenschap een pleidooi houdt voor een VN-in- terventie. De acties worden gericht te gen zowel Nederlandse als In donesische objecten. Het gaat volgens de woordvoerder om dezelfde acties waarmee zijn organisatie al eerder dreigde, om te beginnen gericht tegen gebouwen. Makatita en een compaan hebben vorige maand negen dagen in hechtenis gezeten, omdat ze een gevaar voor de staatsveiligheid zouden zijn. Dat gebeurde na de eerste drei ging met geweld. Makatita zegt de nieuwe ac ties aan te kondigen, om duide lijk te maken dat de Vrije Mo lukse jongeren verantwoorde lijk zijn voor de aangekondigde aanslagen. „We willen niet dat anderen de schuld krijgen", verduidelijkt hij. De woordvoerder beseft dat hij opnieuw het risico loopt om te worden opgepakt. „Maar een dergelijke maatregel zal de uit voering van de acties niet kun nen tegenhouden. Ik weet zelf niets van de bijzonderheden van de operaties af. Als ik vast zit, gaan ze gewoon door. Ik word pas achteraf ingelicht, om uitleg te kunnen geven." De organisatie van Makatita kan volgens hem rekenen op steun van ongeveer tachtig Mo- lukkers. Een woordvoerder van de RMS wil nog niet reageren op de dreigementen. Wel zegt hij dat de RMS binnenkort met de Vrije Molukse jongeren wil gaan praten. Binnenkort aandelenemissie. Voordeel voor particuliere beleggers. Efficient, met zakenpartners kunnen vergaderen over de gehele wereld. Kunnen werken met de snelheid van het licht Snelheid, maar ook het zorgvuldig kiezen van internationale zakenpartners, staan aan de basis van onze groeistrategie. Partners zoals Bell South, NTT DoCoMo, Qwest en Telstra. Met onze joint venture op het gebied van datacommunicatie, KPNQwest, hebben we, via glasvezelnetwerken, 23 Europese steden met elkaar verbonden. Voor versnelde innovatie op het gebied van mobiele diensten zijn wij een samenwerking aangegaan met NTT DoCoMo. En op het gebied van mobiele satellietcommunicatiediensten is Station 12, onze joint venture met het Australische Telstra, wereldmarktleider. Door de integratie van vaste netwerkdiensten en de groeigebieden Internet, callcenter- en mediadiensten, mobiele communicatie en datacommunicatie, streven wij naar een toppositie in de Europese markt voor tele communicatie. Zo geeft KPN doorbraken op het gebied van werk, vrije tijd en communicatie een kans van slagen. Iets voor u? Kijk op www.kpn3.com of bel 08OO - 0033

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3