Leidsch Dagblad Nieuwe crisis rond euro V Leiderdorpse door tiental op brute wijze verkracht Paralympics begonnen E23REEM1 Buurjongen bekent betrokkenheid bij dood Yasmina NUON betaalt klanten geld terug benvenuto! Pilote uit Hillegom overleden Air zonnige r 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD )ERDAG 19 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 en Samenleving ikvan de Dag 13,15,16,17,19 ieprogramma's i helft van jrdorpers is ausiast over ■umplannen oo Museum toch dicht ttoo Museum in de Am- mse binnenstad gaat de- dicht. Dat heeft eige- lenk Schifïmacher van- ui bekendgemaakt. ien jaar geleden werd de ook al aangekondigd, die kon toen nog enige irden uitgesteld. Het in- in 1996 als eerste jemuseum ter wereld luren opende, kan niet zonder financiële buiten af. loon bedreigt ase oostkust 200.000 mensen in India hun huizen moeten omdat een cycloon itkust van het land be- De autoriteiten hebben nsen ondergebracht in en andere openbare iven, zo meldt de televi- der Star News. Vissers in lied zijn gewaarschuwd. geleden lieten tien den Indiërs het leven en cycloon de oostelijke lat Orissa trof. :f ziekenhuizen vitamines ia begint in november e Noord-Hollandse zie- izen een proef om te kij- voedingssupplementen unerking komen voor ding. De zorgverzeke- eeft daarover afspraken kt met Numico, leve- van vitamineprepara- voedingstoevoegingen. babwe zakt Is verder weg agen van rellen over de hebben het toch al abiele Zimbabwe op de an het uitroepen van de lestand gebracht. De tie is daar niet vet over, omdat de autori- president Mugabe de an beleg zou kunnen ge- om van zijn lastige te nders af te komen. 7 1: Chaotische tand bij GUO ministratie van uitvoe- iganisatie GUO is vol- FNV Bondgenoten een Daardoor weten 20.000 :mers in de land- en uw vaak niet hoeveel iedagen zij hebben of tog hun vakantiegeld is. brandbrief dringt de Jrop aan orde op zaken Henk van der Hulst ziet een goede boer in dochter Inge 21 Moedig PSV hoeft zich niet te schamen NR, 42444 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Scheveningen verwelkomt Jan Modaal en het kapitaal in casino 12 De rijke kleding van de familie Six en andere mode-exposities 20 Japan Week in Leiden staat, bol van de activiteiten VRAGEN Koers onderhevig aan grote schommelingen op Amerikaanse beurs Niemand reageert op geschreeuw van vrouw den haag gpd Er tekent zich een nieuwe crisis af rond de euro. De Eu ropese eenheidsmunt zakte gisteren weg naar een nieuw laagterecord op de Amerikaanse geldmarkt. De euro no teerde gisteravond op een zeker moment 83,30 dollar cent waarna enig herstel volgde. beurzen mee naar beneden trok. Later herstelde New York zich enigszins, maar bleef in de min staan. De koers van de euro maakte een tegengestelde beweging. Toen de beurs in de VS daalde, werd de Europese munt meer waard. Maar de euro kwam in een glijvlucht naar beneden te recht, nadat de Dow Jones in New York weer wat opkrabbel- De koers van de eenheidsmunt werd gisteren sterk beïnvloed door grote schommelingen op met name de Amerikaanse aan delenmarkten. Nieuws over prestaties van verschillende technologiebedrijven in de VS domineerden en zorgden voor een koersval op de beurs van New York, die de Europese de. Relatief goed nieuws over de aandelen in de VS bleek een negatieve uitwerking te hebben op de euro, die naar een laagte record werd gejaagd. Beleggers grijpen het relatief goede nieuws over Amerikaan se aandelen aan om in de VS te investeren, waardoor ze euro's omruilen voor dollars. In de markt is weinig angst voor een ingreep van de Centrale Banken ter ondersteuning van de euro. De handelaren weten sinds en kele dagen dat de Europese Centrale Bank momenteel wei nig mogelijkheden ziet door een ingreep ter ondersteuning van de euro. Dit is duidelijk geworden na enkele uitspraken van ECB-pre- sident Duisenberg eerder deze week. Duisenberg gaf aan dat hij momenteel geen steun krijgt van de Amerikanen voor een monetaire interventie. Het be stuur van de ECB staat vandaag in haar tweewekelijkse vergade ring onder grote druk om toch wat aan de koersval te doen. De jongste inflatiecijfers in de eu rozone geven reden tot zorg. De zeer lage eurokoers wakkert de inflatie verder aan, omdat im porten moeten worden betaald met dure dollars en andere ge stegen valuta. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Een 26-jarige vrouw uit Leider dorp blijkt in de nacht van 3 op 4 oktober rond 2.00 uur op de Breestraat op een gruwelijke manier te zijn verkracht door een groep van ongeveer tien mannen. Zij deed zaterdag 14 oktober aangifte maar de politie bracht de zaak vanochtend pas naar buiten. De vrouw werd lastiggevallen door de groep en vervolgens gedwongen tot lichamelijk con tact. Terwijl een aantal mannen haar vasthield, werd zij meer malen verkracht. Hoeveel man nen haar hebben misbruikt, wil de politie niet zeggen. De Sydney Ruim twee weken na de sluiting van de Olympi sche Spelen zijn in Sydney de Paralympics geopend. Sir William Dean, gouverneur-generaal van Australië, ver richtte in het met 110.000 toeschouwers uitverkochte Olympisch Stadion de plechtigheid. Het paralympisch vuur werd een half uur later ontstoken door de Australische Louise Sauvage, zevenvoudig gouden medaillewinnares. Zij was de laatste deelnemer aan de fakkeltocht van twee weken door de grote steden van Australië. Het vuur blijft tot 29 oktober branden. Aan de Spelen voor gehandicapte sporters nemen 3823 sporters uit 121 landen deel. In 18 sporttakken zijn er 550 medaillewedstrijden. Nederland heeft 106 sporters gestuurd. De meesten behoren tot de kanshebbers op eremetaal. Vier jaar geleden veroverde Oranje in Atlanta 45 medailles: 17 goud, 11 zilver, 17 brons. foto epa crec wood utrecht gpd Een 14-jarige buurjongen van de familie Habchi uit Utrecht heeft bekend betrokken te zijn geweest bij de dood van hun 5-jarig dochtertje Yasmina. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De 18-jarige broer die ook was aangehouden, zegt dat hij er niets mee te ma ken heeft. Morgen moet duidelijk worden of er genoeg aanwijzingen zijn om hem nog langer vast te houden. De politie kwam de twee verdachten op het spoor nadat was gebleken dat de vingerafdruk van de 14-jari- ge jongen overeen kwam met een afdruk die bij Yasmi na was gevonden. De jongen had gehoor gegeven aan de oproep van de politie mee te werken aan een vorige week begonnen nieuw buurtonderzoek. De politie had buurtbewoners gevraagd vinger- en handpalmafdruk- ken af te staan. Maandag werd bij het huis van de broers een schoentje van Yasmina gevonden. Dit schoentje ont brak toen het meisje ruim twee weken geleden tussen het huisvuil werd aangetroffen. Nog dezelfde avond werden de twee jongens aange houden. De dag erna legde de 14-jarige jongen de be kentenis af. Sinds de aanhouding van de verdachten is de straat in de omgeving van hun huis afgezet en houdt de re cherche een huiszoeking. Pagina 3: Maximaal jaar celstraf Restitutie van gemiddeld dertig gulden leiden gerard van putten Energiebedrijf NUON betaalt rond 400.000 parti culiere gebruikers in het district Energie Noord West (onder meer de regio Haarlemmermeer) ongeveer twaalf miljoen gulden terug. Het con cern gaat tot deze maatregel over onder druk van de Vereniging Eigen Huis, die na onderzoek con cludeerde dat NUON vorig jaar de Noord-Hol landse klanten in 1999 een te hoge jaarrekening heeft gestuurd. Per hoofd kunnen de afnemers van het door NUON overgenomen Energiebedrijf Noord West NV medio november rekenen op een restitutie van gemiddeld dertig gulden. Leden van de Ver eniging Eigen Huis vielen over de post 'correctie calorische waarde', die onder het kopje 'diver sen' op de jaarrekening 1999 was vermeld. Als gevolg van systeemfouten, die NUON-woord- voerder Knoers wijt aan 'de fusiehectiek', is door Energiebedrijf Noord West NV over 1997 en 1998 een te lage prijs voor de verhoudingsgewijs hoge kwaliteit van het gas berekend. „Toen wij daar na het ineenschuiven van de administraties achter kwamen, hebben wij vorig jaar op de jaarafreke ning van de desbetreffende gebruikers alsnog de correctie calorische waarde toegepast." Namens klagende consumenten verzette de Vereniging Eigen Huis zich hiertegen, omdat het voor de consumenten op de eerdere afrekenin gen leek alsof alles betaald was. Bovendien was het begrip 'correctie calorische waarde' niet ver duidelijkt. Woordvoerster IJ. Geerts: „Als er nie mand gepiept had was dit ongemerkt voorbij ge gaan." Welkom Italië! Een uitgelezen selectie Italiaanse meubelen. Gepresenteerd in Italiaanse sfeer. Gastvrij en comfortabel. Kom het zelf ervaren. En geef uw interieur een Italiaans accent. mm vrouw verzette zich hevig tegen de verkrachting en beet één van de daders in zijn rechterwang. Op het geschreeuw van de vrouw werd niet gereageeerd, terwijl het op de Breestraat drukker was dan normaal om dat de 3 oktoberfeesten aflie pen. De belagers gingen er van door nadat één van hen zei dat ze te ver gingen. Deze man was overigens niet betrokken bij de verkrachtingen zelf. De man nen waren tussen de 20 en 25 jaar oud en worden door de po litie omschreven als 'studen- tentypes'.De politie is nog op zoek naar getuigen: 071- 5814216. Leidenaar zegt mikpunt te zijn van racisme LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Een 40-jarige Leidenaar van Ni- geriaanse afkomst David Fashi- na zegt al sinds het begin van dit jaar doelwit van racistisch geweld te zijn, zowel lichame lijk als verbaal. De man woonde tot voor kort in de Alexander- straat maai' is gevlucht voor de bedreigingen en aanvallen van straatbewoners. Momenteel leidt hij een zwervend bestaan. Fashina vindt dat de politie niet of nauwelijks tegen racis me optreedt. Mede daardoor zou er nog geen dader zijn op gepakt. Voor 'zijn eigen veilig heid' is de man ooit door de politie voor vijftien uur opge sloten in een cel, om bij thuis komst te ontdekken dat zijn woning door omwonenden was vernield en leeggehaald. Vanaf februari zijn de ruiten van de woning van de man al verschillende keren ingegooid en ingeslagen, is hij bedreigd met een vuurwapen en is hij opzettelijk op zijn fiets aangere den door straatbewoners die in een auto zaten. Daarnaast zijn er persoonlijke bezittingen in zijn woning kapotgemaakt en kunstvoorwerpen gestolen. De man heeft van alle zaken aan gifte gedaan bij de politie. Fashina, die kunstschilder is en momenteel exposeert in het stadhuis, verwijt de politie een weinig daadkrachtig optreden. Zo zou een aantal incidenten niet zijn onderzocht en zou de politie de voorvallen in de doof pot willen stoppen. Ook een ge sprek met het Meldpunt Discri minatie in Leiden en de politie heeft volgens hem niets opgele verd. De politie ontkent de zaak te willen doodzwijgen. „Wij heb ben er de media niet over be richt, omdat er volgens ons geen direct verband is met dis criminatie. De zaak is voor ons nog niet duidelijk en voor twee erlei uitleg vatbaar, omdat bei de partijen elkaar tegenspre ken." Pagina Leiden: Terreur tegen Leidenaar in Alexanderstraat HILLEGOM/EMMEN GPD In Emmen is naar nu pas be kend is geworden afgelopen maandag Ida Laura Veldhuyzen van Zanten overleden. Ze werd 89 jaar. De geboren Hilegomse was de eerste vrouw in Neder land die meer dan vijftig jaar vloog. Tijdens de Tweede We reldoorlog verrichtte ze als zo genoemde Engelandvaarder ri sicovol werk. Ze was ook draag ster van het Kruis van Verdien ste, het Vliegerskruis en het Verzets Herdenkingskruis van de KNVvL. Veldhuyzen van Zanten solli citeerde op 19-jarige leeftijd bij de KLM naar de functie van ste wardess. Pas een jaar of acht la ter, toen ze al haar sportvlieg- brevet en drie zweefvliegbrevet- ten had gehaald, werd ze aan genomen. Zaterdag wordt in Hillegom een uitvaartdienst ge houden. HET WOORD IS AAN Ben de Cocq Het mooiste fietsen is met iemand die steeds even rus ten wil. perioden 1tr/16 *714° «716° ft 30% 20% 20% feW 30% 20% 40% Bedrijf weigert Vlaams Blok pepermuntjes VOORSCHOTEN/BRUSSEL ANP Het Voorschotense bedrijf Intercédé heeft geweigerd pepermuntjes te leveren aan het Vlaams Blok. De rechts-extremistische poli tieke partij wilde rolletjes pepermunt met daarop de tekst 'Eigen Volk Eerst' als promotiemateriaal ver spreiden. Woordvoerder W. van Deursen van het relatiege- schenkenbedrijf zegt dat het Intercédé niet geassoci eerd wil worden met het Vlaams Blok. „Onze naam staat vaak ook op dat soort producten. We willen liever van tevoren eventuele na righeid voorkomen." Het Vlaams Blok zegt al eerder op bedrijven te zijn gestuit die geen producten willen leveren aan de partij. „Maar de meeste firma's willen op zakelijke gronden toch wel met ons samen werken", aldus een partij woordvoerder. „Daarbij gaat het niet altijd om sym pathisanten. Wij liggen hier ook niet echt wakker van." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Loidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bollen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1