ROAC '79 maakt plan voor hal óp Hertogspark "Wethouder krijgt burgemeester vindt opstelling PAK asociaal liuim van politiek Politiek Ter Aar ruziet over rug van secretaris Rè Rijn Veenstreek Gouden speld voor trouwe collectante iHenk van der Hulst - ziet boer in dochter Grote belangstelling voor burgemeesterspost Ter Aar Dierenbescherming Alphen zonder bestuur ^NETTE LAMEUER kit Ali de Vries-Vochteloo kan het nog niet bevatten. Ze kijkt be duusd op woensdagmiddag in het rond naar alle mensen in het zaaltje van het Oude Rechthuis. Haar dochters en haar man em hebben wat leugentjes moeten verzinnen om haar naar het res taurant te lokken. Wethouder Stan Lyczak is er ook. Hij overhandigt haar, na mens de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie, een gouden erespeld voor 25 jaar trouwe dienst. Gedurende die fj,, periode trommelt mevrouw De Vries de benodigde collectanten f0[ bij elkaar voor de jaarlijkse junicollecte van de ANGO. In zijn toespraak wijst de wethouder op het belang van vrijwilligers voor de collecte. „Het gaat niet alleen om het geld, maar ook lej om de idee erachter." Moeilijke wijken voor de ander over hebben, mevrouw De Vries heeft het al wart eeuw lang. „Ze pakt die moeilijke wijken die niemand it; graag doet", zegt dochter Janny. De jubilaris zelf prijst zich ge- )U lukkig als zij een beroep op haar vaste 'ploeg' kan doen: de da- oe mes Bol, Van Vliet, Van Berkel en Van Leeuwen. Regiocoördina- or Nico Leunk van de ANGO rekent voor dat mevrouw De Vries nde loop der jaren al zo'n 25.000 gulden heeft opgehaald. Behalve de erespeld ontvangt mevrouw de Vries van Leunk h tog een oorkonde en staan de kleinkinderen klaar met bloemen voor hun actieve oma. Koffie en gebak maken de feestvreugde tompleet. ANGO beloont Ali de Vries Ali de Vries krijgt de ANGO-speld van wethouder Lyczak. FOTO HIELCO KUIPERS Geen plaats voor toneelverenigingen RUPWETERING «JANNEKE DE JONGE Voetbalvereniging ROAC '79 uit Rijpwetering heeft vergevorder de plannen voor de bouw van een trainingshal. Het plan was gisteravond onderwerp van ge sprek tijdens de begrotingsbe handeling van de gemeente Al kemade. Het ROAC-bestuur heeft voor het plan nog geen toestemming van de leden en wil er daarom niet mee naar buiten treden. Wel praat de club over het plan met de ge meente. De hal die ROAC voor ogen heeft op Het Hertogspark is te vens bestemd voor andere Rip- se en Oud Adese sportclubs en voor de gymlessen van basis school De Kinderbrug. De meeste clubs gebruiken voor hun activiteiten nu de dorps huizen in Rijpwetering en Oud Ade, maar missen daar soms goede sportvoorzieningen. Bo vendien is de staat van het Rip- 1 KEMADE JANNEKE DE JONGE as de Alkemadese politiek «n jaar geleden nog behoorlijk tgatief over de daadkracht van ethouder Nagtegaal (CDA), nu ïdt ze dat hij niet te hard oet rennen. Gisteren legden partijen hem tijdens de be nadeling van de begroting een not aantal wensen voor en aakte Nagtegaal een aantal lomemens bekend. De partij- willen echter dat hij priori- j"p iten stelt. re Alle drie de partijen zijn het 7er een ding eens: peuter- eelzaal De Peuterhof in Rijp ad nering moet een betere ac- ieU mmodatie krijgen. Nagtegaal looft dat dat snel gebeurt, in geval voor september 2001. ik de door de wethouder 3r|, orgestelde nota ouderenbe- 1,1) d moet er volgens de drie ko- jpj en. De PvdA en het CDA den- 1(jc n dat een ouderenwerker on- o, tbeerlijk is in de gemeente. ;ee it CDA wil echter niet zover an in te stemmen met een dA-motie over zo'n ouderen- je Aët. ers Behalve over welzijnszaken ,erj aken de partijen ook over 3 v idschappelijke onderwerpen hun algemene beschouwin- 0| n, de politieke reacties op de .gij meentelijke begroting. De D maakt zich daarbij vooral uk over de tien jaar lang du rende bouwput die straks rond de A4 in Alkemade verrijst van wege de verbreding van de A4 en de aanleg van de hogesnel heidslijn HSL. Fractievoorzitter Van Velzen pleit ervoor bouw- leges in te zetten om de aanleg van het tweede aquaduct over de ringvaart te bespoedigen, maar burgemeester Meerburg ziet niets in dat plan om de bouwput te verkorten naar vijf jaar. „Je hebt geen schijn van kans, dat hele^plan is dichtge timmerd", aldus de burge meester.- Van Velzen wil de moed niet bij voorbaat opge ven: „Dat zeiden we ook over de pergola." De WD'er maakt zich er kwaad over dat Alkema de vermoedelijk anderhalf mil joen gulden moet betalen voor de verlaagde HSL-kruising bij Hoogmade 'terwijl we dat ding niet eens zien'. „Met de bouw put bij de ringvaart hebben wij veel meer te maken en die ver laagde kruising gaat misschien ook wel door zonder ons", al dus Van Velzen. Meerburg raakte uiteindelijk geïrriteerd door de houding van de WD 'er: „Denkt u dat je zo'n aqua duct versneld kunt aanleggen voor 46 miljoen gulden (de meerprijs van de verdiepte HSL-kruising)? Dat is wel ietsjes meer, schat ik", aldus Meer burg. Over de rug van een zieke gemeentesecretaris hebben Ter Aarse politici elkaar uitgemaakt voor alles wat mooi en lelijk is. De motie van oppositiepartij PAK om niet ak koord te gaan met de voorgestelde eervolle ontslagrege ling voor secretaris Timmer leidde gisteravond in de raadzaal tot woede over en weer. Waarnemend-burge meester Lyklema noemde de motie beneden peil. PAK- raadslid Van der Veen, wiens partij de motie indiende, laakte de bejegening die zijn partijgenote Kraak kreeg. „Deze vertoning", zo zei het doorgaans rustige raadslid woedend, „is een gemeente onwaardig." taris geen medische keuring had ondergaan. Met name dat laatste verweet Lyklema het PAK. Zo'n keuring is volgens hem verboden en in elk geval niet sociaal. „Het is de plicht van de overheid om mensen met een vlekje of ge- brekje in dienst te nemen", zei hij ter verdediging van keuze voor Timmer. „Ik vind het dan ook onvoorstelbaar dat een partij die zegt sociaal te zijn dit soort geluiden laat horen, ter wijl er in Nederland een mil joen arbeidsongeschikten zijn." Lyklema betichtte de opposi- TIM BROUWER DE KONING Niet eens zozeer het standpunt van het Progressief Akkoord alswel de toelichting in diverse media had bij de politieke te genstanders kwaad bloed gezet. Fractievoorzitter Kraak liet in dagbladen desgevraagd weten dat zij de met de zieke Timmer overeengekomen ontslagrege ling te duur vindt voor de ge meente. Daarnaast betreurde zij het dat de met zijn rug tob bende Gouwenaar voor zijn aanstelling als' gemeentesecre tie daarnaast van laster. „Me vrouw Kraak spuit haar gal via de krant", zei hij boos. „Het gaat weer net zo als vorig jaar bij het vertrek van de vorige se cretaris (Vonk). Toen noemde zij in de krant een afkoopsom van 3,5 miljoen die van geen kant klopte. Ik word langzamer hand nijdig van dit gedrag. Zij belastert mensen die zich niet kunnen verdedigen. Bovendien zet zij de gemeente te kijk. Ter wijl mevrouw Kraak toch de kans had om haar mening te geven in het vertrouwelijke fractievoorzittersoverleg. Maar daaraan nam zij niet deel. Ook liet zij zich niet vervangen door een partijgenoot." Ook Gemeente Belangen en de WD bij monde van wethou der Hoogervorst laakten de handelwijze van de oppositie partij. Het PAK benadrukte dat het de financiële regeling voor Timmer om principiële rede nen afkeurt. „Of het de ge meente nu een ton of een kwartje meer kost, wij zijn te gen", zei Kraak. Van der Veen: „Het gaat ons om de procedu- J Inge neemt melkveebedrijf vader over )e rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmer- en van het leven op het platteland. In deze afleve- ing vertelt Inge van de Hulst uit Oud Ade over haar beweegredenen om 'boer' te worden. ior de gein laat ze mensen Hel eens naar haar beroep ra- en. „Verpleegster of lerares ,c eggen ze meest. Niemand eeft het ooit geraden", zegt vaj oer Inge van der Hulst (22) uit Kid Ade. Vreemd is dat niet. s n et runnen van een boerenbe- :fjn rijf is nog altijd vooral een P lannenaangelegenheid. Maar ok in deze beroepsgroep :hrijdt de emancipatie voort. J.1" leeds meer vrouwen kiezen lIn ivoor om een boerenbedrijf te ar j(jen a ook Inge van der Hulst. Als lkel lein kind was ze altijd al bui- eI$ in. Ze zette het idee om boer ;k iworden uit haar hoofd om- at ze dacht dat haar broer het 2edrijf van haar vader zou vernemen. Zelf een bedrijf in 1C1 ederland beginnen is financi al bijna niet mogelijk. Wel i* ield ze er rekening mee dat ze oit nog eens zou emigreren aar een land waar het gemak - ïlijker is om boer te worden. PP1 a vier jaar vwo stapte ze daar- n over naar de middelbare ndbouwschool in Hoofd- orp. „Dat vond ik zinniger an nog een paar jaar aan mijn rans en Duits te zitten." aar emigratieplannen ver ia1 ivenen naar de achtergrond ien Inges broer ervoor koos n hovenier te worden. Haar op een melkveebedrijf met tachtig koeien en 47 hectare beschikbare grond. Sinds an derhalf jaar is ze medefirmant van het bedrijf van haar ou ders. „Wat mij zo trekt? De af wisseling en de vrijheid. Ik heb geen baas, nou ja, mijn vader dan. Ik merk goed dat hij mij als een gelijke beschouwt", zegt ze tijdens de koffiepauze. Wanneer Henk van der Hulst (56) uit de firma stapt, weet hij nog niet. „Inge moet toch eerst wat kapitaal opbouwen voor ze het bedrijf kan overnemen." Voorlopig verdelen ze de taken: Henk melkt 's middags en Inge 's morgens. Henk bedient de oude trekker en Inge de van al le moderne snufjes voorziene nieuwe. Het maaien van het gras is een taak van Inge en het baggeren van de sloten, het schudden en wiersen van het gemaaide gras doet haar vader. Inge insemineert de koeien. „Zo lopen we mekaar niet in de weg", zegt Henk. Het heeft vader Henk nooit uit gemaakt of het één van zijn twee zonen of één van zijn drie dochters in zijn voetsporen zou treden. „Iedereen moet even veel kans hebben." Inge heeft het wel eens anders meege maakt. „Ik heb stage gelopen op een boerenbedrijf in Enge land. Die boer had drie doch- 'r •r~f --- v - W /- ters. Het tweede meisje wilde graag boer worden, maar haar ouders vonden dat niets. Boer zijn vonden ze immers man nenwerk. De teleurstelling was groot toen bleek dat het vierde kind weer een meisje was. Dat meisje heeft het altijd moeten voelen dat ze eigenlijk een jon gen had moeten om het bedrijf voort te zetten. Inmiddels wordt het meisje, dat graag boer wilde worden, het geluk kig ook, zo heeft ze me laatst laten weten." Henk van der Hulst ziet wel een boer in zijn dochter. „Ca paciteiten heeft ze genoeg. On dernemingszin ook. Als gevolg van de mechanisering is het werk door de jaren heen lichter geworden. Ze zal best nog wel eens wat karweitjes tegenko men waarbij het gemakkelijker zou zijn als ze sterker was ge weest. Maar daar loop ik ook se dorpshuis slecht. ROAC bedacht het plan jaren geleden al. Het verdween in een la toen het bureau Marktplan in opdracht van de plaatselijke Rabobank een onderzoek be gon naar de leefbaarheid in de twee dorpen. Lange tijd vervul de de gezamenlijke wens, een omnihal voor zowel de sport- als de culturele clubs, de inwo ners. Uiteindelijk concludeerde Marktplan dat daarvoor het draagvlak ontbrak. Kritiek leverden veel clubs op de omnihal omdat die ook be stemd was voor de toneelver enigingen. In het plan voor de trainingshal komen zij niet voor, maar blijven zij gebruik maken van de dorpshuizen. Boekje ROAC heeft zijn plannen in middels uitgewerkt in een boekwerkje, dat onder meer aan de raadsleden is gestuurd. De gemeente heeft de financië le kant door een extern bureau laten doorrekenen. Onlangs vergaderde de politiek in beslo tenheid over het plan. Volgens wethouder Nagtegaal is dat lo gisch. „De leden van ROAC zijn nog niet met het plan akkoord Bovendien betreft het plan elf verenigingen en die zijn er nog niet allemaal van op de hoogte gesteld. Het is niet juist als zij dit nieuws uit de krant lezen." Gisteravond verdween die beslotenheid tijdens de algemc ne beschouwingen, de reacties van de politieke partijen op de begroting van het gemeentebe stuur. Alle drie de partijen zei den benieuwd te zijn naar de ontwikkelingen rond de trai ningshal. De PvdA ging nog een stap verder en kwam met een motie waarin de partij voor de hal pleitte. De WD en het CDA verwierpen die motie echter. Zij willen de informele gesprekken afwachten voor ze een stand punt bepalen. re, niet om Timmer zwart te maken. Maar ik neem het mijn collega-raadsleden wel kwalijk dat zij zo op de persoon spelen. We zeggen steeds dat we in Ter Aar een andere cultuur willen, maar dit noem ik een brevet van onvermogen." Nadat de rest van de raad de PAK-motie had verworpen, wil de de oppositiepartij vervolgens tegen de benoeming van de nieuwe secretaris Van Tuijl stemmen. Op aandrang van waarnemend-burgemeester Lyklema herzag de partij haar mening. Van der Veen bena drukte dat zijn fractie niets te gen de persoon Van Tuijl heeft, maar dat zij consequent wilde stemmen. Volgens Lyklema was het PAK-standpunt over de se cretarisbenoeming duidelijk ge noeg, ook als de oppositiepartij met de andere fracties zou in stemmen met de benoeming van Van Tuijl. De opvolger van Timmer, al zeven maanden ac tief als diens waarnemer, dank te het PAK bijzonder voor de herziening van zijn standpunt. Liefst 23 kandidaten hebben zich in de herkansing aange meld voor de burgemeesters post in Ter Aar. Commissaris van de koningin Franssen ont ving de afgelopen weken brie ven van 17 mannen en 6 vrou wen die een gooi doen naar het ambt. Slechts enigen van hen dongen al eerder mee naar de vacante post. Vorige maand leek de benoeming aanstaande, maar de enige ge schikte kandidaat van de zes tien sollicitanten trok zich toen op het laatste ogenblik terug. De volgende verkorte solli citatieronde is vooral in trek bij (oud-)wethouders, van wie er zeventien zich aanmeldden. Geen enkele zittende burge meester heeft belangstelling. Van de kandidaten zijn er tien lid van het CDA, vijf van de WD, drie van D66, drie van de PvdA, één van een lokale partij en één kandidaat is partijloos. De leeftijden van de sollicitan ten variëren van 36 tot en met 56 jaar. Een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland verwacht de benoeming van de nieuwe burgemeester in december. Tot die tijd blijft waarnemend-burgemeester Lyklema in Ter Aar. Hij ver trekt uiterlijk per 1 januari. Ros: Geen verband met conflict vrijwilligers ALPHEN AAN DEN RUN tegenaan. Het enige nadeel zou volgens Van der Hulst kunnen ontstaan als zijn dochter kinderen krijgt. Het wordt dan moeilijker om j 24 uur per dag, zeven dagen in de week op soms onverwachte momenten klaar te staan voor het bedrijf. Moeder en dochter, die sinds kort een vriend heeft, zitten hier minder over in. „Die zestien weken zwanger- en be- j vallingsverlof krijg ik gewoon hoor", zegt Inge. „Ik heb er een verzekering voor afgesloten. Ik betaal er nu al premie voor." Moeder Vera van der Hulst ver wacht dat het zichzelf allemaal wel regelt. Zelf heeft ze immers ook altijd kaas gemaakt, naast de opvoeding van vijf kinderen, j MARIETA KROFT SASKIA BUITELAAR Het voltallige bestuur van de Alphense dierenbescherming stapt op. Voorzitter Ros, die be gin dit jaar aantrad, had de af gelopen maanden diverse aan varingen met vrijwilligers. Zij konden zich niet vinden in de nieuwe werkwijze van het be stuur, dat professioneler te werk wilde gaan en daarmee volgens de vrijwilligers het be lang van de dieren uit het oog verloor. In een korte reactie ontkent Ros, tevens raadslid voor de PvdA, dat die aanvarin gen de reden zijn van haar ver trek. Die reden, zo schrijft Ros in haar ontslagbrief, is dat de praktijk waarin zij als psycho therapeut werkzaam is, volgend voorjaar verhuist naar Amster dam. De extra reistijd die dat kost en het feit dat ze in drie andere clubs actief is, dwingt haar om een keuze te maken. Ros zegt dat ze zich heeft verke ken op de tijd die ze kwijt is aan de dierenbescherming. „Twin tig uur per week, als je het goed wil doen." Ros legt haar voorzittersha mer met een gerust hart neer, omdat ze weet dat er bestuurs leden en mensen daar direct omheen die graag haar functie willen overnemen. In haar brief rept zij met geen woord over de conflicten tussen het bestuur en de vrijwilligers van de die renbescherming en tussen be stuursleden onderling. De re den van vertrek van de andere bestuursleden, vermeldt zij evenmin. Secretaris Huffener is onbe reikbaar en penningmeester Van de Berselaar wil niets zeg gen. Volgens haar is afgespro ken dat de voorzitter het woord voert en ze verwijst naar Ros. Die ontwijkt echter elke vraag en schuift de verantwoordelijk heid af naar het landelijk bu reau dierenbescherming. Ook de vraag of haar raadswerk voor de PvdA onder druk komt te staan door de verandering van werkomgeving, laat zij onbe antwoord. Een woordvoerster van de landelijke dierenbescherming bevestigt dat het volledige be stuur, dat na tussentijds vertrek van enkele leden nog vijf men sen telt, opstapt per 1 decem ber. De reden is daar uit de bin nengekomen brieven niet ge bleken. „Bovendien zijn de af delingen autonoom en moeten ze aan de pers dus zelf de reden van vertrek aangeven. Dat mo gen wij niet doen", zegt de woordvoerster. Voor een anonieme brief schrijver die de krant benader de, is het glashelder: de conflic ten met de vrijwilligers zijn er de directe oorzaak van dat het bestuur opstapt. Ook diverse vrijwilligers laten dat doorschc meren, hoewel ze voorzichtig zijn in hun uitspraken. Zij ho pen dat het straks weer de goe de kant opgaat met de dieren bescherming. E. Hoogstraaten, die deze zomer boos opstapte als coördinator van de verzor gers, overweegt om terug te ko men nu het bestuur vertrekt. De woordvoerster van de die renbescherming laat weten dat het landelijk bureau de Alphen se afdeling intensief gaat bege leiden bij het vinden van een nieuw bestuur. Binnenkort gaat er daartoe een brief de deur uit naar alle leden en vrijwilligers in Alpen met uitleg over de si tuatie en en een oproep voor nieuwe bestuursleden. BeoVision Avant BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum, Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleel. Botermarkt 25. LEIDERDORP Swaak Beeld Geluid, Winkelhof 81 LISSE Johan van Stijn, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST BANG OLUFSEN Roest Lange Voort 11A VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19