hereniging De Ouderzorg blij met woontorens Duurzaam Voorschoten moet koers wijzigen Bijna helft Leiderdorpers enthousiast over centmmplan lecto begint met hockey l )or gehandicapte jeugd Regio 'Het is hier heel gemakkelijk om figuranten te vinden ezwaren tegen rioolbassin weggenomen cel steun voor actie SWOO stceest Tegen de bezuinigingen op het ouderenbeleid in ^Vagcest zijn bij de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest 1 00) 834 handtekeningen binnengekomen. De SWOO heeft pakket inmiddels aangeboden aan de gemeente. Burge- esier en wethouders willen de SWOO volgend jaar 30.000 den minder geven. Tijdens een deze week gehouden com- isievergadering kreeg dit voorstel steun van de Oegstgeestse niek. De SWOO moet onder meer op zoek gaan naar een nier om de dagelijkse maaltijdvoorziening voor ouderen dkoper te maken. assenaarders gratis naar Duinrell .senaarder zijn. Op de open dag presenteren diverse plaat- ja jke sport- en hobbyverenigingen zich. Bezoekers kunnen edoen aan diverse activiteiten. Voor het Tiki-bad geldt een van 7,50 gulden. uidsshow in Blesse Paard HA uPWUKDe Stompwijkse partyherberg Het Blesse Paard is en maandag 30 oktober het decor van een aantal idmodeshows en een huwelijksinfobeurs. Mannequins to- kleding van een bruidsmodezaak en een herenmodewinkel, Ot de uit Zoetermeer. Op zondag zijn er drie shows, om 13.00, OOen 16.30 uur. Maandag zijn er twee: om 19.30 en om 21.00 Op de beurs kunnen aankomende bruidsparen terecht mi ir informatie over alles wat bij het huwelijksfeest komt kij- rdJ.Een kaartje kost 12,50 gulden. En ÜDQRP.JUDY NIHOF W tussen de acht en de ne- Mt m jaar is een lichamelijke icap heeft en graag wil hockeyen kan binnenkort »ms ht bij de Leiderdorpse lui ;eyclub Alecto. De club on to nekt de mogelijkheden om in-1, voor jonge mensen met ichamelijk handicap te in- ïceren. 4 november van tot 10.00 uur kunnen be itellenden deelnemen aan ien hockeytraining onder j van ervaren trainers. "X cht de training aanslaan, id starten we meteen. Wij zijn ei s het niet uit de breedte kan, dan maar in de hoogte LEIDERDORP GEESKE WILDEMAN Bijna de helft van de Leiderdorpers is voorstan der van het centrumplan. Dat blijkt uit de enquê te die het gemeentebestuur heeft laten houden onder duizend huishoudens. Van de duizend vragenlijsten werden er 519 teruggestuurd. Op vallend is dat veel inwoners van het oude dorp niet zo blij zijn met vernieuwing van het gebied rond winkelcentrum Winkelhof. De uitkomst van de peiling is een steun in de rug voor het Leiderdorps gemeentebestuur. „Tij dens inspraakavonden hoor je alleen de hardroe- pers, en die keren zich vaak tegen het centrum plan omdat ze tegen één onderdeel zijn. Via een enquête laat een veel bredere groep van zich ho ren" zegt wethouder Molkenboer (PvdA). „De uitkomsten laten zien dat er onder de bewoners veel genuanceerder wordt gedacht dan op een bewonersbijeenkomst naar voren komt." Het nieuwe dorpscentrum moet het hart van Leiderdorp worden, vinden de voorstanders. Veel bewoners van het oude dorp (Oranjewijk, Kerkwijk en Doeskwartier) zien het centrumplan niet zo zitten. Volgens Molkenboer heeft dat te maken met sentiment. „Veel bewoners beschou wen het oude dorp als het centrum. Ze zijn het er niet mee eens dat het centrum verschuift." Uit de enquête blijkt verder dat de meeste in woners prettig in hun dorp wonen. Driekwart van de bewoners gaat er vanuit dat zij in 2015 nog steeds in Leiderdorp wonen. Betere voorzie ningen zijn dan wel wenselijk. Molkenboer: „Men wil hier graag blijven wonen, maar wel met kwaliteit. Dus in een huis met minstens vier'ka- mers, een pizzaservice en een stomerij om de hoek." Ook vinden de meeste Leiderdorpers dat de verkeersveiligheid nog weieens te wensen over laat. De bewoners willen dat de gemeente het sluipverkeer tegengaat en de politie vaker contro leert op overtredingen. De inwoners uit het oude dorp ldagen vaker dan hun dorpsgenoten over het openbaar vervoer. Vier op de tien buurtbe woners ziet hier graag verbetering in komen, ter wijl uit de andere wijken slechts twee op de tien vraagt om verbetering van het openbaar vervoer. De enquête, die in augustus gehouden werd, bestond uit vragen over het toekomstbeeld, de voorzieningen, de rol van Leiderdorp in de regio en het centrumplan. Het gemeenstebestuur is te vreden over de respons op de enquête, ongeveer 52 procent. „Een hoge respons", aldus wethou der Molkenboer. „Daardoor is de uitkomst van de enquête representatief voor alle inwoners van Leiderdorp." De peiling is onderdeel van een onderzoek on der bewoners, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties naar de toekomst van Leiderdorp. In augustus en september organiseerde de gemeen te een viertal avonden waar Leiderdorpers hun visie op de toekomst konden geven. De gemeen teraad stelt volgend jaar mei een 'toekomstvisie 2015' vast. 'Wij hebben meer baat bij een luis in de pels' er klaar voor", zegt Annetje Spies van Alecto. Met de nieuwe activiteit sluit Alecto aan bij soortgelijke acties van andere hockeyverenigingen in onder meer Drunen, Maas tricht en Laren. Spies hoopt meer bekendheid te geven aan het initiatief door onder meer contacten te leggen met mytyl scholen in de regio. Het hockey voor lichamelijk gehandicapten is niet bedoeld voor mensen in een rolstoel, omdat rolstoelers al terecht kunnen bij Jespa in Leiderdorp. „Voor de groep niet-rolstoelge- bonden gehandicapten was er nog niks", aldus Spies. Het Platform Duurzaam Voorschoten moet zich niet af hankelijk maken van de gemeente. Het moet zo zelfstan dig mogelijk zijn, zoveel mogelijk ongevraagd advies ge ven en niet alleen maar de gemeentelijke agenda's vol gen. De meeste politieke partijen drongen daar gister avond tijdens een commissievergadering op aan. „We hebben meer baat bij een luis in de pels. U moet geen verlengstuk zijn van de gemeenteraad of van de gemeen te", zei H. van Eyk van het CDA. Duurzaam Voorschoten is in 1998 in het leven geroepen door de gemeente. Aanvanke lijk hield het zich bezig met the ma's als verkeer en vervoer en afval. Op verzoek van de ge meente is de aandacht nu ver legd naar 'openbaar groen', 'energie anders', 'bedrijven en milieu' en de 'lokale duurzaam- heidsspiegel'. Daarvoor zijn vier werkgroepen geformeerd, die in totaal met 76 adviezen zijn ge komen. Over het algemeen rea geerden de raadsleden daar gis teravond positief op. Vooral op de tips voor energiebesparende maatregelen. Daarentegen kreeg het platform ook het ver- VOORSCHOTEN JAN PREENEN Het platform kreeg de kritiek naar aanleiding van een rap port, waarin een nieuwe koers staat aangegeven. Daarin ko men opmerkingen voor als 'po litieke inbedding', het 'ophan gen van het platform aan een bestuursdienst' en 'het meer volgen van de gemeentelijke agenda's'. Vooral CDA, D66 en GroenLinks zijn het niet eens met die aanpak. Van Eyk: „Ambtelijke versterking is toch geen doelstelling? Waar het om gaat is dat het draagvlak breder moet worden. Er moet meer contact zijn met de inwoners." wijt 'niet altijd even realistisch' Dobbewijk. „Wat moeten die bezig te zijn. Zo verbazen de daar nou, midden tussen de WD en GroenLinks zich erover mensen?" dat de zwaarste bedrijven op Naast bewondering voor de het Rouwkoopterrein zouden grote inzet van het platform is moeten verhuizen naar de er echter vooral kritiek op het feit dat Duurzaam Voorschoten bepaald nog geen begrip is ge worden in het dorp. „We willen dat meer mensen betrokken ra ken bij de activiteiten van het platform. Het draagvlak moet breder worden. Men beweegt zich nu in een te klein kringe tje", vond wethouder Draijer van openbare werken. R. van den Boom is het daar mee eens. Hij is woordvoerder en 'voortrekker' van het plat form, dat een 'herstart' pro beert te maken na een periode vol interne problemen. „Ik geef toe dat het draagvlak een punt van zorg is. Op dit moment hebben we 25 mensen in vier werkgroepen. De vraag is ech ter hoeveel er doorgaan." Gedeeltelijk vloeien de pro blemen volgens Van den Boom echter ook voort uit 'teleurstel ling en frustratie' over gebrek aan medewerking van de ge meente. „We willen weten wat er met onze adviezen gebeurt. Vorig jaar is daar niets mee ge daan. Daarom dringen wij nu aan op betere contacten met de gemeente." Volgens Draijer is echter wel degelijk een reactie gegeven op eerdere adviezen. Om de communicatie te verbe teren, zegde hij toe met het platform overleg te plegen. i CORP L STRAA de Laan van Ouderzorg in ;rdorp. Ze hoopt dat pro- ntwikkelaar Vesteda een le gebouwen voor haar le- ril reserveren. Zij zijn geïn- Vri seerd in 'groepswonen Cl ouderen'. dk ds 1996 is de vereniging lek naar plek voor een ap- imentengebouw langs de van Ouderzorg. De oor- ikelijke keuze, het terrein de Rabobank (hoek Laan Ouderzorg/Van Diepenin- viel vrij snel af omdat meente hier niets voor - n yjemc el Leiderdorpers zien niets bouw van vier torens, die waalf verdiepingen hoog ,n De gemeenteraad gaf vorig al wel steun aan de omstre- r its van Vesteda, die van l<je le CDA'ers de titel 'Man dei naan de Houtkamp' mee- 3Stl in. De bouwplannen ma- ?g/ leel uit van een veel groot- iger 'centrumplan' van de ente, dat enkele maanden nieuwbouwplannen voor los gebied tussen de winkel pa Winkelhof en Santhorst, leniging De Ouderzorg ongeveer honderd leden p zoek zijn naar een huur- ?eji ng in een gebouw waar een gemeenschappelijke te is. Bestuurslid E. Kooi: leden hechten sterk aan de vrijheid, maar willen wel mf •ee. Aan de bestaande flats langs de Laan van Ouderzorg wil Vesteda vier woontorens bouwen. Vereniging De Ouderzorg hoopt dat een van de ge bouwen 'toegewezen' wordt aan haar leden. foto hielco kuipers een gemeenschapsruimte heb- Zo'n gebouw moet een plek Houtkamp. Kooi: „Die grond ben, waar ze naartoe kunnen krijgen langs de Laan van Ou- naast de Rabobank hadden we voor het onderhouden van so- derzorg, vanwege de centrale zelf willen bebouwen, maar nu ciale contacten. Een ruimte met ligging van deze plek, vlakbij dat niet doorgaat richten we leestafels en zo." twee winkelcentra en park De ons op het centrumplan. Wij zijn niet voor hoogbouw op zich, maar als het niet uit de breedte kan, dan maar in de hoogte. Dit is onze enige en unieke mogelijkheid om op de Laan van Ouderzorg een ou- derencomplex te realiseren." De vereniging heeft contact opgenomen met Vesteda, maar de projectontwikkelaar voelt vooralsnog weinig voor een ex clusieve ouderenflat. Kooi: „We zijn naar de gemeente gestapt, maar die verwees ons door naar Vesteda. Daar hebben we een gewillig oor gevonden voor ons verhaal, zonder overigens één garantie te krijgen. Vesteda stelt zich tot nog toe op het stand punt dat alle appartementen 'leeftijdsbestendig' worden. Dat betekent bijvoorbeeld dat ze geen drempels hebben en daar door zowel voor 30- als voor 90- jarigen geschikt zijn." De Ouderzorg hoopt dat Ve steda alsnog te overtuigen is om van één van de vier flats een ouderencomplex voor de leden van de vereniging te maken. Kooi: „Belangstelling is er ge noeg. We hebben de afgelopen vier jaar nauwelijks propaganda gemaakt en zijn toch uitge groeid naar honderd leden." Bestuurslid J. van der Born: „De leden van onze vereniging zou den zelfs twee woontorens kun nen vullen." Over het centrumplan in zijn geheel heeft de vereniging geen standpunt ingenomen. Kooi: „Ik vind niet dat wij dat als ver eniging moeten doen. De me ningen van de leden over dat plan lopen sterk uiteen. Er zijn zelfs leden die tegen het gehele plan ernstige bezwaren heb ben, maar toch voor apparte ment in een woontoren langs de laan van Ouderzorg zijn. En dat kan ook best." Examenfilm met Stompwijks tintje De Stompwijkse filmmaker Tim Oliehoek (21) maakt za terdag 28 oktober in zijn woonplaats opnames voor zijn eindexamenfilm. Het gaat om een korte scène waarin een wereld beroemde filmster, ge- speeld door de van 'Baantjer' bekende ac trice Marian Mudder, uit een luxe au to stapt tij dens een première. 'Baantjer-actrice in nieuwe film Tim Oliehoek Meer dan vijftig Stompwij- kers hebben zich opgegeven als figurant. Zij moeten de ac trice toejuichen. „Het is in Stompwijk heel makkelijk om aan figuranten te komen. Eén oproepje in de Dorpsketting (het plaatselijke weekblad, red.) en je hebt er meteen een heleboel. Maar ik kan er nog veel meer gebruiken", zegt Oliehoek. Op welke plek in Stompwijk de scène wordt gedraaid, weet Oliehoek nog niet. Volgens de filmmaker doet de plek er niet zoveel toe. „Je kunt veel doen met belichting, zodat je vooral de auto en de mensen erom heen ziet." De opname begint om 19.30 uur en duurt onge veer anderhalf uur. De Stompwijker, die al een aantal films op zijn naam heeft staan, hoopt medio vol gend jaar af te studeren aan de film academie in Amsterdam. Zijn eindexa menfilm is gebaseerd op een boek van Tessa de Loo. „Het boek gaat over een lelijke vrouw die een mooie vrouw ont voert. Het is een spannende psychologische thriller die ik zelf nog iets spannender wil maken. Er zit een gigantische climax in." Volgens Oliehoek is de film 'intelligenter' dan de spekta kelfilm 'Buy or die' waarmee hij drie jaar geleden bekend heid verwierf. Deze film speel de zich geheel af in Stomp wijk. De eindexamenfilm wordt op de filmacademie vertoond en zal ook op televi sie te zien zijn. a irschoten begint maandag met werkzaamheden bezwaarsmakers leggen neer bij de komst van een •ezinkbassin in de Voor- :nse Nassauwijk. Dat be- dat de gemeente maan- an beginnen met het aan- n van een tijdelijke opslag overtollig rioolwater. Op manier voorkomt de ge- o ite dat dit water, bijvoor- noi I bij hevige regenval, wordt lef sd op de sloten. Het speel- n op de hoek van de Johan m Frisolaan en de Juliana 'tolberglaan, waar het bas- )nder komt, is door de lamheden tot eind maart ts gedeeltelijk te gebrui- m de plannen bekend en, kwam de Nassauwijk tal in actie. Meer dan honderd bewoners maakten bezwaar, uit angst voor stank en vervuiling. Bovendien vlees den ze problemen voor de ge zondheid. Daardoor heeft het aanleggen van het bassin een half jaar vertraging opgelopen. Dat zij nu toch afzien van verdere procedures heeft onder meer te maken met het ver plaatsen van de overstort van het bassin van een slootje langs de Nassaukade naar de singel langs de Juliana van Stolberg laan. „Dat is in elk geval posi tief. De gemeente heeft wel steeds gezegd dat een bergbe- zinkbassin zelden of nooit over loopt, maar een garantie kon den ze niet geven. Daarom ben ik blij dat die overstort ergens anders komt en niet in de sloot voor mijn huis. Daardoor hoef ik ook niet bang te zijn dat de kwaliteit van dat water slechter wordt", aldus S. Schaap, bewo ner van de Nassaukade. Hij is een van degenen, die hun ver zet hebben gestaakt. Volgens C. Morriën van de af deling weg- en waterbouw van de gemeente Voorschoten heeft ook 'goede voorlichting' bijge dragen tot het weerkeren van de rust in de Nassauwijk. „We hebben alles heel duidelijk uit gelegd. Eerst tijdens een infor matie-avond, daarna hebben we huis-aan-huis informatie verspreid en vervolgens hebben we alles nog eens uitgebreid toegelicht tijdens een commis sievergadering. Mensen waren bang voor overlast." Eerder wees hij erop dat de kans op verontreiniging van het opper vlaktewater. door overtollig ri oolwater en rioolslib, juist min der wordt. Schaap voorziet echter nog wel degelijk problemen voor het speelterrein. „Zo'n bergbe- zinkbassin hoort niet in een woonwijk. Kinderen die daarop spelen, lopen grote risico's. Zelf ga ik daar niet meer tegen pro testeren. Dat moeten de men sen maar doen, die daar wo nen." Morriën bestrijdt dat. Hij ver wijst naar de 'goede ervaringen' met het vijf jaar geleden aange legde bassin in de Dobbewijk. „Daarover zijn nooit klachten binnengekomen." Volgens hem zullen de bewoners alleen over last ondervinden tijdens de werkzaamheden aan het bas sin. Daama steken alleen nog toegangs- en ontluchtingspijp- jes boven de grond uit. Voorschoten wil in de tweede helft van 2001 een derde bassin bij de Gerbrandylaan in de wijk Noord-Hofland.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17