Aqua Novj niet langer vertraagd Lisse werkt aan een 'CAO' voor alle vrijwilliger» 'Eilanden dure oplossing' Duin Bollenstreek Bewoners Clusiusstraat Lisse hebben last van drempelvrees Bollen in winterslaap Sigrid Lieverse rijdt als een cowboy Eerste kavels Klei-Oost dit jaar opgelever Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 Wasbeek is weer vrij van legionella sassenheim De douches van het Sassenheimse sport- en recrea tiecomplex Wasbeek kunnen weer wordden gebruikt. De le- gionellabesmetting in het leidingsysteem van de sporthal en de sportzaal is verdwenen. Na een behandeling met waterstof peroxide, die nodig was omdat intensief spoelen met heet water geen afdoende middel bleek, zijn geen legionellabacteriën meer aangetroffen. De doucheruimtes in de sporthal zijn tweeënhal ve maand gesloten geweest. Op 29 augustus werden de douches van het sportcomplex gesloten wegens legionellabesmetting. Overigens bleek al vrij snel dat het niet ging om de dodelijke va riant die vorig voorjaar toesloeg op de Westfriese Flora in Bo- venkarspel. Informatie-ochtend voor ouderen noordwukOuderen in Noordwijk kunnen op dinsdag 24 okto ber alles te weten komen over fysiotherapie en lichamelijke hulpmiddelen. De cliëntraad van zorgcentrum Groot Hoogwaak organiseert dan een bijeenkomst over dit onderwerp, waarop ouderen uit het zorgcentrum, aanleunwoningen en het dorp welkom zijn. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 11.30 uur. Om 9.30 uur staat de koffie klaar. Bromfietser botst op autoportier rijnsburg Een 17-jarige bromfietser uit Rijnsburg is gistermid dag tegen een autoportier gebotst. De jongen reed om half twee 's middags door de Burgemeester Meijboomstraat toen een 52- jarige automobilist uit Valkenburg zijn 'autodeur opende. De bromfietser is met verwondingen aan zijn arm naar het Diaco- nessenhuis gebracht. Heemsteedse gewond bij botsing hillegomEen 33-jarige Heemsteedse is gisteravond om kwart voor elf gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Weere- steinstraat/Pastoorslaan in Hillegom. De vrouw kreeg volgens de politie geen voorrang van een van links komende 55-jarige Hillegomse automobilist. De twee auto's botsten waarna de vrouw met nekklachten naar het Spaarneziekenhuis in Heem stede werd gebracht. Vrachtwagen klem onder viaduct vogelenzang Het treinverkeer tussen Leiden en Haarlem is gis termiddag anderhalf uur gestremd geweest, doordat een vracht wagen zich had klem gereden onder een spoorviaduct bij Voge lenzang. De 58-jarige bestuurder schatte de hoogte van zijn vrachtwagen verkeerd in en kwam om even voor elf uur vast te zitten. Met de hulp van een takelbedrijf werd de vrachtwagen losgetrokken. De NS legde daarop onmiddellijk het treinverkeer stil. Nadat de vrachtwagen uit zijn benarde positie was bevrijd, is het treinverkeer - om twee uur 's middags - weer hervat. Het viaduct heeft geen noemenswaardige schade opgelopen. Reizi gers liepen door het incident een vertraging op van meer dan een uur. gerard baas Bewoners van de Clusiusstraat in Lisse zijn niet te spreken over de verkeersdrempels in hun straat. De drempels hebben voldaan aan de opdracht om sluipverkeer onaantrekkelijk te maken, maar inmiddels lijkt het middel erger dan de kwaal. Sluipverkeer is er niet meer, maar nu zitten de bewoners met de drempels in hun maag. Het zit 'm, volgens de bewoners die eerder deze week aanwezig waren op de commissieverga dering openbare werken, vooral in de vorm. De drempels op het woonerf zijn stoepvormig en daarom moeilijk te nemen voor een auto die stapvoets - de maximumsnelheid in een woonerf - rijdt. „De enige manier om er goed over heen te gaan is door har der te rijden en dat is juist niet de bedoeling van die drem pels", zei Clusiusstraatbewoner R. Lubbers. „Als je langzaam rijdt, gaat je auto stuk en ram melt je hele lijf door elkaar. Er zijn mensen bij wie daardoor de rugklachten erger zijn ge worden. Bovendien is er een buurtbewoner, die over de drempel is gestruikeld en daar bij zijn schouder heeft gebro ken." Wethouder Van Zijl gaat, ge steund door alle commissiele den, onderzoeken of iets aan de problemen door deze drempel, die mede op advies van een deskundige van Veilig Verkeer Nederland is aangebracht én in overleg met de bewoners, ge daan kan worden. Arendsoog, Witte Veder en Buffalo Bill. Volgens de overlevering hebben deze boe kenhelden allemaal op een ap- paloosa gereden. Appaloosa? Ja, appaloosa! En Sigrid Lieverse rijdt momenteel nog steeds op zo'n indianenpaard, want dat is het bij uitstek. De 21-jarige Lis- sese werd in september met haar paard zelfs Europees kam pioene trail bij het 'western-ri- ding'. Vanmorgen werd ze ge huldigd op het Lissese gemeen tehuis. In het Duitse plaatsje Dorsten won ze dat behendigheidson derdeel, waarbij verschillende hindernissen moesten worden genomen, met verve. Ze deed, zeg maar, het werk van een Amerikaanse cowboy. Hekken, bruggetjes, boomstammen ver sperden haar en haar paard Lo- retta de weg. En zij moest ze omzeilen. „Het rijden van een trail is dan ook gerelateerd aan het werk van een cowboy", zegt de studente bestuurskunde aan de Haagse Hoge School. „Je rijdt zelfs met zo'n cowboyza del en een hoed op. Er zijn ver schillende onderdelen. Ook nog een waar ze zelfs met vee wer ken. Maar wij doen mee aan de 'rustige kant'. Dat wil zeggen dat wij rustig en beheerst rij den. 'Pleasure' noemen ze dat onderdeel." Het paard van Lieverse is uit Amerika afkomstig. Gehaald door manegehouder Dick de Vroomen, bedoeld om op zijn Sunflower Ranch aan de Spek- kelaan gehandicapten rijplezier te bezorgen. „Want het is een heel rustig paard. Je moet echt niet aan een rodeo of zo den ken. Daarom kunnen gehandi capten, en daar gaat het mij om, er ook zo goed mee over weg", zegt hij. De Lis voortaan op eigen benen Zwembad De Lis wordt in de toekomst wellicht voorzien van een fitnessruimte en een Turks stoombad. Op die manier wil Sportfondsen, exploitant van het Lissese zwembad, proberen de inkomsten van het complex op te vijzelen. Dat is noodzake lijk omdat Sportfondsen de ko mende vijf jaar voor een deel zelf het risico gaat dragen van een sluitende exploitatie van zwembad De Lis. Dat betekent dat als De Lis in de komende jaren met verlies draait, dat in eerste instantie voor rekening van Sportfond sen komt. Wethouder Schuijt: „Dat geldt voor de eerste 20.000 gulden. Daarna komen we als gemeente weer in beeld. We lo pen dus eigenlijk nog een ge deeld risico." Zelf is hij daar niet zo bang voor. „Je runt als Sportfondsen niet een bedrijf om verlies te lijden. Ze hebben daarom al plannen gemaakt voor een fitnessruimte en een Turks stoombad. Daar hebben wij verder niks mee te maken. Dat is aan Sportfondsen." Lisse geeft de komende jaren overigens 70.000 gulden minder uit aan de exploitatie van het overdekte zwembad. Lisse be taalt jaarlijks nog wel voor een bijdrage van ruim 300.000 gul den. Daarmee behoudt Lisse zeggenschap over tarieven en over baduren voor verenigin gen en het schoolzwemmen. De raad moet in december be slissen of het contract met Sportfondsen inderdaad geslo ten wordt. Lisse bewaart geen goede herinneringen aan het bewerk stelligen van nieuwe plannen om de exploitatie, toen de ge meente zelf nog alle tekorten moest dekken, rond te krijgen. Het aanleggen van drie rico- chetbanen een paar jaar gele den is op een regelrecht fiasco uitgelopen. Er bleek geen be langstelling voor. Inmiddels is een van die banen omgebouwd tot bar. In de overeenkomst met Sportfondsen, die 1 januari 2001 van kracht wordt, bedingt Lisse dat er na een jaar gekeken wordt hoe verder te gaan. Akkoord met papierhandel Van Leeuwen De bouw van vijftig huizen in het nieuwbouwplan Ai Nova in Katwijk kan met onmiddellijke ingang beginn De gemeente heeft overeenstemming bereikt met pier- en metaalhandel Van Leeuwen over zijn toekom ge vertrek van de Rederijstraat naar het Noordwijkse drijventerrein Klei-Oost. Daarmee geeft Van Leein zijn verzet tegen de bouw van de vijftig huizen in de recte omgeving van zijn bedrijf definitief op. Dat i wethouder A. van der Plas (CDA) van ruimtelijke oi ning. ,,De lucht is opgeklaard, de bouw kan beginnen. katwijk peter blok Van Leeuwen dreigde drie we ken geleden bij de Haagse be stuursrechter de bouw van de huizen in Aqua Nova tot 2005 of zelfs 2008 op te houden. Van Leeuwen vreesde straks gecon fronteerd te worden met klach ten van de nieuwe bewoners wiens huizen op zestig meter afstand worden gebouwd. Ook wilde hij zekerheid dat hij straks een nieuwe plek krijgt voor zijn papier- en metaalbe drijf. In Den Haag stonden de ge meente en Van Leeuwen nog lijnrecht tegenover elkaar. Van Leeuwen eiste toen een gesprek met de gemeente waarin een oplossing met oog op de toe komst ter tafel moest komen. In ruil daarvoor wilde hij zijn ver zet tegen de bouw van de vijftig huizen opgeven. Dat heeft hij Volgens wethouder Van der Plas draagt notariskantoor Ver hees Van der Plas binnen af zienbare tijd de grond voor de nieuwbouw over, waarna de Aannemers Combinatie Katwijk (ACK) direct kan beginnen met het bouwen van 22 huizen en 27 appartementen. „De notaris wacht altijd met grondtransac- ties, totdat alle juridische obsta kels uit de weg zijn genj Dat is nu, na het akkoord Van Leeuwen, het geval." Van Leeuwen heeft gemeente de garantie gekn dat hij zich over enkele jarei het bedrijventerrein Kleit kan vestigen. Hoeveel dat kosten, is volgens Van dei nog niet bekend. „Dat is al kelijk van de uitgifteprijzen de grond op Klei-Oost. En zijn nog altijd niet bekend.' Van der Plas betitelt het koord als 'belangrijk' vooi totale ontwikkeling van Nova en voor veel huizei pers. „Sommige toekom bewoners hadden hun hui huis al verkocht. Voor he het natuurlijk een spannt tijd geweest. Anderen langer met dubbele lasten.' J. van Leeuwen van de pier- en metaalhandel zeg; te zijn met de overeenkomt hij met de gemeente heeft sloten. Hij benadrukt dat h tijd begrip heeft gehad voo mensen die een huis het gekocht en tijdelijk moe wachten op de bouw van nieuwe woning. „Wij niet onwelwillend, maai willen ons bedrijf graag el voortzetten en daar moetje wel de mogelijkheden toe gen. gerard baas Als het aan wethouder van welzijn Schuijt ligt, krijgen alle vrijwilligers in Lisse hetzelfde basispakket aan voor zieningen als verzekeringen, onkos tenvergoeding en scholingsmogelijk heden. Een voorstel voor deze 'CAO' moet voor de zomer aan de gemeente raad worden gepresenteerd. Die CAO mag wat kosten, zegt Schuijt. „Maar ik heb geen blanco che que tot mijn beschikking en ik weet ook niet hoeveel geld eraan besteed kan worden. Het voorstel moet zover gaan dat geen enkele organisatie een financieel motief heeft om niet zo'n basispakket te bieden aan haar vrijwil ligers. Als gemeenschap zou je de voorzieningen van zo'n organisatie moeten aanvullen tot het basispakket. Dat zou de gemeenschap dan geld kosten, maar het uitgangspunt is: wat moet, dat moet." Op dit moment wordt in kaart ge bracht welke rechten de vrijwilligers van alle verenigingen en instellingen wel en niet hebben. „Het-beeld is heel verschillend. Aan de ene kant staat dat de meesten van hen goede voorzienin gen hebben. Maar toch is ook al dui delijk dat er een groep is, waarvoor he lemaal niets is geregeld", zegt Schuijt. Hoe het basispakket er uit zal zien, weet Schuijt nog niet. Hij kan wel zeg gen dat daarin zaken als onkostenver goeding, aansprakelijkheidsverzeke ring en scholingsmogelijkheden wor den opgenomen. „Eerst moeten we ons onderzoek afronden. Met dit on derzoek brengen we de witte vlekken in kaart en daarna kunnen we kijken wat we moeten doen om tot een basis pakket te komen. Het is ons idee om die witte vlekken op te vullen." In Lisse wordt volgens de wethouder veel aan vrijwilligerswerk gedaan. „In maatstaven van manuren en economi sche waarde is dat een enorm grote bijdrage aan de gemeenschap. Met dit plan geeft de gemeenschap een sig naal van waardering aan het weit dat leger van vrijwilligers. Dat isi mijn mening het belangrijkste vai plan." Schuijt staat niet alleen bij zijn derzoek, want Lisse werkt samen het Nederlands Centrum voor Vrij ligerswerk, de sportraad en het o reel platform Lisse. „Vanuit die menwerking moet het mogelijk om voor elke organisatie die werkt vrijwilligers een eigen 'CAO' opb van maatwerk samen te stellen." de bijzondere kant van de bollenstreek. onder redactie van rob onderwater. 071-5356323 katwijk peter blok Volgens De Vroomen - oud-be geleider van de nationale schaatsploeg in de tijd van on der anderen Henk van der Grift - is een appaloosa zeer be trouwbaar, rustig en beschik ken die paarden over een vrien delijk karakter. „Na de quarter- horse, ook een western-paard, is dat het grootste ras in Ameri ka. De appaloosa komt uit het gebied tussen Idaho en Oregon. Dertig jaar geleden heb ik het eerste paard daar gehaald." Loretta Bars, zoals de merrie of ficieel heet, werd zeven jaar ge leden weggekaapt. Het paard wordt in Lisse voor de fokkerij gebruikt en heeft inmiddels zes veulens gekregen. Lucratief? „Nou, je moet tweeduizend gulden dekgeld betalen aan de eigenaar van de hengst. Een veulen levert drie- tot vierdui zend gulden op. Dus daar word je niet rijk van", beweert De Vroomen. Vorig jaar mocht merrie Loretta niet opnieuw drachtig worden en dat was voor Lieverse de kans om haar het wedstrijdcir cuit in te loodsen. „Ze is nu zestien jaar. Dat lijkt oud, maar ze is nog niet aan haar pensi oen toe. Ik ben nu een jaar met haar bezig, vlak voor het kam pioenschap zelfs elke dag. Kijk, het beste is om met paarden van bijvoorbeeld vijf jaar oud te werken. Maar met Loretta was in Amerika al getraind." Elf jaar verkeert Lieverse nu in de wereld van de paardensport. Eerst in Hillegom, later in Lisse toen daar 'ook lessen werden gegeven'. Tijdens het EK streed ze in haar klasse met vijftien deelneemsters om de titel. „Met name de Duitsers waren erg goed, hoewel wij in onze klasse toch ook met vier man vertegenwoordigd waren. Maar we hadden alleen nog het Duit se volkslied gehoord voordat ik kampioen werd. Niemand zong mee. Maai- het Wilhelmus werd wel uit volle borst meegeblerd. Ik ging helemaal uit mijn dak." wim van wanrooy Eilanden voor de kust kunnen een oplossing zijn om Katwijk en het achterland in de toekomst te beschermen voor het wassende water. Met de nadruk op kunnen. Veel, zo niet alles hangt af van de plek waar de eilanden komen te liggen. Liggen ze te ver van de kust, dan bieden ze geen soelaas. Maar is de balans tussen eiland en kust wél in evenwicht, dan is dat weer een peperdure oplossing om de veiligheid van de kust en achter land te garanderen. Bovendien moeten de eilan den regelmatig worden verstevigd en ook dat loopt flink in de papieren. Er zitten dus veel haken en ogen aan het eilan denplan, maar onmogelijk is het niet. Dat bleek gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst over kustveiligheid in het Katwijkse gemeente huis, waar onder anderen provinciebestuurder Van der Sar en waterbouwkundige en statenlid Waterman hun visie op kustveiligheid gaven. Het ideaalplaatje van Katwijk is, zo blijkt uit vertrouwelijke stukken, een recreatie-eiland (dat loopt van restaurant De Zwaan tot aan hotel Sa voy), een strekdam en een zeejachthaven. Die zouden, zo blijkt uit eerste verkennende studies, de Katwijkse kust het beste beschermen. Katwijk kiest voorlopig voor een zeewaartse oplossing om de Boulevard volledig intact te laten. „Die hoeft dan niet worden verhoogd." Van der Sar wilde daar inhoudelijk niet al te zeer op ingaan. „Het gaat ons als provincie om de bescherming van de hele Noordzeekust. Wat Katwijk wil, moet daarbij weer niet in het na van Scheveningen en Noordwijk zijn. Anders plaats je alleen maar het probleem." Eilanden zijn niet alleen kostbaar, maar pa ook slecht in het natuurlijke systeem, stelde terman. „Op den duur gaan ze verzakkei scheuren. En een opknapbeurt is zeer kostl Veel duurder dan de oorspronkelijke aanleg.' Een strekdam is weer nadelig voor Noord De Noordwijkse kust krijgt in dat geval meer de afslag van zand en dus na verloop van tijd een zwakkere kuststrook te kampen. Een zeejachthaven kost miljoenen - minii honderd miljoen - en is een goede oplosi maar de financiering ervan zou weieens een bleem kunnen zijn, zei Van der Sar. Volge van Duijn van de stichting zeejachthaven val wel mee. Er zijn volgens hem voldoende bronnen voorhanden. Een deel van de zeeja haven zou kunnen worden gefinancierd i bouw van huizen en restaurantjes rond de Door de waarschijnlijke gevolgen van de maatverandering (de stijging van de tem[ tuur, de toename van de jaarlijkse hoeveel neerslag), de stijging van de zeespiegel en de demdaling is de Katwijkse kust op lange ter niet veilig genoeg. Zeker niet bij zware ston Daarom is de gemeente inmiddels in ges met Rijkswaterstaat, de provincies Noord Zuid-Holland en het Hoogheemraadschap Rijnland hoe de Katwijkse kust en het achtei het beste beschermd kan worden. rijnsburg anton diedrich De eerste dertien kavels op het toekomstige bedrijventerrein Klei-Oost, tussen Rijnsburg en Noordwijk, zijn nog dit najaar klaar om te worden bebouwd. Het gedeelte van Klei-Oost dat als eerste gereed wordt ge maakt, is bestemd voor bedrij ven uit Rijnsburg. De ontwikke ling van het Noordwijkse deel, dat wordt toegewezen aan Kat wijkse bedrijven, begint over ongeveer een jaar. Voor vestiging op het Rijns- burgse deel hebben zich inmid dels zestig bedrijven aange meld, waarvan vijftig uit Rijns burg. Bij de toewijzing van de kavels gaan de plaatselijke be drijven voor. De eerste acht ka vels zijn inmiddels toegewe Klei-Oost is in drie stul geknipt, die achter elkaar den ontwikkeld. Dat is on eerste bedrijven sneller tel nen huisvesten dan wan het hele gebied tegelijk o handen zou worden genoi Over drie jaar moet KleH helemaal klaar zijn voor i bruikname. lisse De narcissen, hyacinten en tulpen maken zich op voor de grote 'winterslaap'. Deze weken worden veel bollenvelden bedekt met een flinke laag stro, ter bescherming tegen vorst en stormen. In het voorjaar, als de kans daarop is verkeken, wordt de strodeken verwijderd en 'ontluiken' de bollenvelden weer. FOTO DICK HOGEWONING Sigrid Lieverse met merrie Loretta. „Wij rijden rustig en beheerst. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16