CDA pleit voor bouw boven A4 'Het zou niet goed zijn als er geen klachten waren' Cinderactiviteiten 11 herfstvakantie Tn Bedrijf Wedstrijd met bedrijf als prijs Leiden Regio i/) wt/lX cLonfl. 12?5 Leidsch DagbladAKCIIIKVISN 2| IPEN CDA-fractie in de Tweede ati amer dient een motie in aarin een aantal pilotprojec- va n voor bouwen boven de e i ielweg wordt bepleit. Met n ame noemt de partij bebou- II ing boven de A4 ter hoogte ee, m Leiden en Leiderdorp. „Met een dergelijk project aan we meerdere vliegen in ere 'n Wap", verklaart Kamerlid ai, eers. „Als we inventief om- 'lai jan met meervoudig ruimte- j ibniik rond de A4 kunnen (0l e stank- en geluidhinder 11 legnemen door een overkap ing van de snelweg. Wonin- >n en kantoren bouwen bo- •n de snelweg is een goed |ee vanwege het toenemende gg limtegebrek in de Randstad, a een ander voordeel is bo- ■ndien dat je met een derge- k project de aansluiting tus- m het gebied aan de ene ant van de snelweg en de be- oa ouvving aan de andere zijde jrbetert. Snelwegen liggen kv ii toch vaak als een barrière n ivars door de stad." Leers schat in dat hij op de nodige steun voor de motie kan rekenen. Een aantal Ka merfracties heeft al te kennen gegeven sympathie te hebben voor de plannen. „Minister Pronk zal waarschijnlijk zeg gen dat hij het geld voor der gelijke ontwikkelingen niet di rect heeft. Maar binnenkort komen er bijvoorbeeld ook aardgasgelden vrij", zegt het Kamerlid. Hij ergert zich aan het feit dat de departementen allemaal aparte potjes hebben en onvoldoende samenwer ken om schaarse ruimte op een goede manier in te vullen. „Verkeer en Waterstaat heeft vele miljoenen voor infra structuur, Vrom heeft ook een enorm budget. Maar de de partementen werken langs el kaar heen. De plannen heb ben onvoldoende integrali- teit." Het is niet de eerste keer dat voor bebouwing boven de A4 is gepleit. Onder meer de Ka mer van Koophandel heeft enige jaren geleden gepleit voor een dergelijk project. Coördinator Meldpunt Discriminatie Leiden na elf jaar weg IEN q Leidse Welzijnsorganisatie miseert in de herfstvakantie groot aantal activiteiten kinderen van vier tot en [twaalfjaar. )p maandag 23 oktober is er bezoek aan boerderij 't irtje in Zoeterwoude, waar- Vi or om 12.00 uur wordt verza- ld bij buurthuis 't Schipper- aan de Oosterstraat en i«|urthuis Pancrat aan de Mid- :ht. Ook is er die dag 14.00 uur een knutselmid- in buurthuis Matilo aan de dij instraat over zeehelden en se n. insdagmiddag 24 oktober di [int om 14.00 uur een Japan- in het Leidse Volkshuis de Apothekersdijk met ori- ïi, kalligrafie en muziek. en der is er om 13.30 uur bingo ja luurthuis De Pancrat en zijn im 14.00 uur ridderspelen in is|irthuis Stevenshof aan de Terwindtstraat met 'held- tlfige ridders en mooie jonk- iwen'. foensdag 25 oktober is er 13.00 uur een techniek- kshop voor jongens en meisjes in het Leidse Volkshuis. In buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan wordtom 14.00 uur gebouwd aan een grote knikkerbaan. Verder op datzelfde tijdstip herfstknutse- len in Buurthuis Matilo, weder om ridderspelen in buurthuis Stevenshof en om 16.00 uur 'Streetdance' in buurthuis 't Schippertje. Donderdag 26 oktober is er om 14.00 uur playbacken in buurthuis Matilo, waarbij ou ders en vriendjes van harte wel kom zijn. Ook om 14.00 uur theater in Het Leidse Volkshuis, borden beschilderen in Biblio theek Stevenshof en om 19.00 uur salsadansen in buurthuis De Pancrat. Vrijdag 27 oktober is er om 14.00 uur een knutselmiddag over 'iets engs onder je bed' in buurthuis Cornells Joppensz aan de Oppenheimstraat en om 19.00 uur een disco in buurt huis De Pancrat. Voor meer informatie en aan melden voor deze activiteiten kunnen geïnteresseerden bellen met Harold Fonk, tel 071- 5149180. Na elf jaar verruilt TikHo Ong (40) het Meldpunt Discriminatie Leiden voor dat in Rotterdam. Hier was hij coördinator, daar is zijn werkgebied - Schiedam - kleiner en is hij lid van de staf. Hier had hij meer verantwoordelijkheden, daar verdient hij meer. Maar zijn overstap heeft niets met een loonsprong te maken, zegt hij. „Dit werk doe je niet voor het geld. Je doet het omdat je in je missie gelooft. Zonder die drive ben je ongeschikt voor deze baan." LEIDEN WIM KOEVOET De drijfveren van TikHo Ong vinden hun oor sprong in het verhaal dat zijn ouders hem vertel den. „Mijn ouders zijn van Chinese afkomst. In Indonesië, mijn geboorteland, zijn Chinezen als de joden in Europa. In het begin van de jaren zestig hebben wij de anti-Chinese pogroms al leen maar overleefd omdat mijn vader een gezie ne man was en om die reden werd beschermd. We zijn weggegaan omdat we niet afhankelijk van zijn populariteit wilden blijven. Ik wil niet dat mijn ouders of welke minderheid dan ook door racisme ergens moeten weggaan." „Dat ik wegga, is goed voor mij, maar ook voor het meldpunt. Ik ben de enige beroepskracht, de motor. Maar misschien ook wel, zonder dat ik daar zelf erg in heb, een belemmering voor ver nieuwing. Een van Ongs laatste wapenfeiten was ook een van de opmerkelijkste. Hij deed vlak voor zijn overstap aangifte van racisme en aanzetten tot haat tegen Berzerker Records, een cd-label dat geluidsdragers verhandelde van neo-naziband- jes. De 19-jarige jongen uit Oegstgeest die het be drijfje bestierde, werd niet lang daarna aange houden. „Ik zag net een internetsite waar de me- talscene zich van hem distantieert. Hij is slecht voor ons, zeggen de makers van die site. Het is door hem dat iedereen over ons klaagt, dat onze muziek, black metal, nu in een kwaad daglicht is gesteld. Hij krijgt dus de schuld, niet het meld punt. Dat doet me deugd." Eigenlijk behoort Oegstgeest niet eens tot het werkterrein van het Leidse meldpunt. „Strikt ge nomen worden we er niet voor betaald om kwes ties in Oegstgeest aan te pakken." Om precies die reden moest Ong 'van een afstandje blijven kij ken' naar de verschrikkingen die vluchtelingen in Noordwijk moesten doorstaan. Hun onderko men werd 'systematisch bekogeld en beklad', zegt Ong. „Een van de meest schrijnende geval len die ik heb meegemaakt, vooral ook omdat een echt verontwaardigde reactie uitbleef. In Lei den waren al lang instanties in actie gekomen om dit een halt toe te roepen en voor wethouder Jan Laurier, verantwoordelijk voor het vluchtelin genbeleid, zou dit een reden zijn geweest om op te stappen." Toch voelt hij er weinig voor om van het Leidse meldpunt een regionale instelling te maken. In Rotterdam is het meldpunt wel in buurgemeenten actief, maar dat beschikt over veel meer personeel. „Die ene beroepskracht in Leiden is dan de helft van de tijd kwijt om geld binnen te halen." Ong begon in november 1989 als 'projectlei der'. Het meldpunt was toen een onderdeel van de Rechtswinkel. Ong en zijn toenmalige collega hadden er ieder een baan van 18 uur per week. In 1991 werd het meldpunt een onafhankelijke stichting en ging het kantoor houden in De Bak kerij aan de Oude Rijn. Behalve door een coördi Scheidend coördinator TikHo Ong van het Meldpunt Discriminatie Leiden: „Je moet je symbolen niet laten afpakken door extreem-rechts." foto henkbouwman nator is het meldpunt bemand door een banen pooler en een wisselende groep stagiairs. Drie jaar later beleefde Leiden, dat zichzelf de subtitel 'stad van vluchtelingen' heeft aangeme ten, een dieptepunt. Ondanks scherpe campag nes veroverde de CD twee zetels in de gemeente raad. Na de verkiezingen in 1998 verdween ex treem-rechts van het Leidse politieke toneel. In middels doet deze politieke stroming weer goede zaken in andere Europese landen. „Je moet niet denken dat Nederland overal van gevrijwaard zal blijven", zegt Ong. „Het aantal klachten neemt de laatste jaren weer toe. Het gesuggereerde ver band tussen slechte economische omstandighe den en de groei van extremisme, bestaat kenne lijk toch niet. Vlaanderen is het rijkste deel van België en het Vlaams Blok is nog nooit zo groot geweest." Ong schat dat hij zo'n duizend klachten heeft behandeld. Jaarlijks komen er tussen de honderd en tweehonderd binnen. Volgens Ong zou dat aantal veel hoger zijn als de naamsbekendheid van het meldpunt groter zou zijn. „Bij allochto nen is die lager dan vijftig procent." Ook in de stad van vluchtelingen is het meld punt geen overbodige luxe. „Het is wel gemakke lijker om manifestaties en campagnes zoals 'Co lour your mind' te organiseren, om een sfeer in de stad te creëren waarin niet negatief wordt ge reageerd als je discriminatie en racisme ter spra ke brengt. Maar er zijn niet minder klachten om dat Leiden stad van vluchtelingen is. Hoe para doxaal ook, het zou niet goed zijn als er helemaal geen klachten waren. We streven daar ook niet naar, want geen klachten betekent slechts dat je geen informatie meer krijgt. Ik vind ook dat er veel meer met gegevens moet gebeuren. Met die van de politie over bij voorbeeld burenruzies en graffiti erbij zou je een veel beter beeld krijgen. Nu lopen we te veel achter incidenten aan." Ongs bemoeienissen komen veelal neer op be middeling. „Ik pas hoor en wederhoor toe. De meesten ontkennen. Strafrechtelijke vervolging is moeilijk. Er zijn zelden getuigen. Wat moet een officier van justitie dan doen? De meeste klach ten gaan over het weigeren van goederen en diensten. Je moet dan denken aan iemand die denkt dat hij vanwege zijn huidskleur geen baan krijgt. Ook een voorbeeld is dat meubelbedrijf dat weigerde goederen af te leveren op een woonwagenkampje in Oegstgeest." Ong is voorzichtig geworden met het in de pu bliciteit brengen van namen. „De ervaring is dat je daarmee op korte termijn resultaat boekt maar op de lange termijn je eigen glazen ingooit. Als ik in de media ga roepen dat over een kroeg wordt geklaagd omdat er Marokkanen worden gewei gerd, is de kans groot dat de kroegbaas nooit meer met me wil praten. Onze toon is de laatste jaren veranderd. We benadrukken meer de posi tieve kanten, dus om bij dat voorbeeld te blijven: het is leuker om vast te stellen dat de meeste kroegen niet discrimineren. Goede relaties met andere instanties zijn belangrijk maar maken het er niet altijd gemakkelijker op. Het kan gebeuren dat ik een klacht krijg over de politie. Daar moe ten we ook mee samenwerken. Spastisch reage ren zoals het Pavlov-hondje werkt averechts. Maar je moet ook niet de andere kant op kijken als er wat gebeurt. Als iemand systematisch over de schreef gaat, zoals Berzerker Records, dan moet je ingrijpen. Maar het meldpunt is geen rechter. Wij wijzen ook niet met het morele vin gertje, zo van: u bent racist. Maar ik wil wel ant woord krijgen. Als ik geen brief of telefoontje te rug krijg, dan moet het maar kwaadschiks en schakel ik de commissie gelijke behandeling in, mits ik het idee heb dat er ook echt iets aan de hand is." Heel soms wordt Ong zelf ook op de vingers getikt, zoals die keer dat een collega het Neder landse vlaggetje zag dat hij op zijn computer had vastgeplakt. „Dat was in de tijd dat jongeren in bomberjacks rondliepen met vlaggetjes erop om daarmee uiting te geven aan hun voorkeuren voor extreem-rechts. Dat kun je toch niet maken TikHo, kreeg ik te horen. Ik vind juist van wel. De Nederlandse vlag staat ook voor artikel 1 van de grondwet. Je moet je symbolen niet laten afpak ken door extreem-rechts." Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356430. Fax: 071-5321921. wedstrijd voor beginnende ememers die de titel New ture 2001 draagt, dat klinkt als iets voor mensen die bakkerijtje willen beginnen, h zijn ook zij absoluut niet ssjsloos. Als ze hun brood ir willen bakken op een to- vernieuwde, nog efficiënte- Tjlnaiiier. 30 boodschap was helder deze ik, tijdens een met Engelse ITE' entermen overgoten bijeen- ist in het bestuursgebouw de universiteit aan het Ra- Heb je een leuk idee een bedrijfje, doe mee. M fnaar www.newventure.nl naak kans op 50.000 gulden of, nog mooier, een stevig op poten gezette eigen onderne ming. Deelname is gratis, dus wat heeft de jonge ondernemer in spe eigenlijk te verliezen? Be halve dan wat energie en vrije tijd? New Venture is een groot opge zette, landelijke ondernemers wedstrijd, voor een belangrijk deel gericht op studenten. Het was ook niet toevallig dat het startsein voor de competitie werd gegeven bij de universitei ten van Leiden, Groningen, Rotterdam, Amsterdam, Delft en Enschede. Maar ook niet- studenten zijn welkom. Zelfs mensen die al een bedrijfje zijn Hidde Hoogcarspel, een van de New-Venturewinnaars van vorig jaar, spreekt een groepje potentiële deelne mers toe in het bestuursgebouw van de Leidse universiteit. foto mark lamers Malse biefstuk Vers bij onze slager. Per 500 gram van 17.95 voor j{coccLt oc doti<. /ic 4^4 <trcun, tfeyrC* begonnen, kunnen zich nog aanmelden. Als ze maar na 1 april van dit jaar uit de start blokken zijn gegaan. Marie Christine Broekhuysen van het Noordwijkse De Baak, een van de organisaties achter de wedstrijd: „De voorgaande keren was zo'n 40 procent van de deelnemers afkomstig uit de universitaire wereld: studenten en medewerkers van universi teiten. De rest kwam uit het be drijfsleven." De organisatie richt zich vooral op de universiteiten omdat daar veel vernieuwende - of in novatieve, zoals het in het za- kenjargon heet - ideeën van daan komen. „Het is een goede bron voor bedrijfjes. Op velerlei gebied." Dit jaar hoopt de orga nisatie vooral op meer deelne mers uit de life-sciences: bio technologie en de biomedische wetenschap. „Op dat gebied kan het bedrijfsleven nog wel een flinke oppepper gebrui ken." New Venture 2001 bestaat uit drie ronden. In het eerste deel van de wedstrijd beoordeelt de jury de ideeën van de deelne mers. Daarbij kijkt ze louter naar oorspronkelijkheid van de plannen. De beginnende on dernemers kunnen zich hier voor nog tot 16 november in schrijven om uiteindelijk voor 10 prijzen van 1000 gulden in aanmerking te komen. Tijdens de tweede ronde moe ten de plannen al iets meer handen en voeten krijgen. Hier speelt vooral de haalbaarheid van de ideeën een rol. De prij zen zijn al iets hoger: 10 maal 2500 gulden. In de laatste ronde - de deelnemers mogen trou wens alle onderdelen apart af werken - gaat het om het on dernemingsplan. De deelnemer moet zijn bedrijf op papier tot in detail uitwerken. De prijs loont de moeite: de onderne mers maken in juni volgend jaar kans op drie prijzen van 50.000 gulden, terwijl er daar naast ook nog eens twee prijzen van 10.000 gulden aan studen ten worden uitgereikt. Alle deelnemers kunnen boven dien profiteren van de deskun digheid van de coaches en de bedrijven die hun medewerking aan de wedstrijd verlenen. De ondernemers in spe mogen op verschillende gebieden telkens een vraag gratis stellen aan vaak gerenommeerde bedrijven. Broekhuysen: „Ook al win je uiteindelijk geen prijs, je helpt je bedrijf met de gratis advie zen, maar ook met seminars, coaching en niet te vergeten de netwerken die je opdoet, een aardig eind op weg." Van de 350 deelnemers van vo rig jaar zijn er 120 die een be drijf zijn begonnen of ernstig overwegen om er een te begin nen. Een van de grote winnaars van New Venture 2000 was een bedrijfje dat een nieuwe me thode verzon om beton te vlechten. Broekhuysen: „Het was zo simpel, met een eenvou dig machientje dat het werk doet, datje dacht: waarom heeft niemand dit eerder ver zonnen?" Een van de andere ronde-win naars, Hidde Hoogcarspel, ver telde hoe het hem was vergaan. Wat zijn idee precies was, kon hij om octrooi-redenen niet vertellen. Maar een van de wed strijd-adviseurs had zijn top- baan bij een bank opgezegd, om manager in zijn bedrijfje te worden. „Dus dat klinkt veelbe lovend", vindt Hoogcarspel zelf. WIM WEGMAN ANNO 1900 Vrijdag 19 October LEIDEN - De Leidsche Schouwburg-Vereeniging opent Maandag 29 October, voor het eerst in dit sei zoen, de deuren van haar huis voor Leiden's ingeze tenen. Vroeg is dit nu bepaald niet, doch wij hebben vernomen, dat het aan het bestuur niet is mogen ge lukken een of ander tooneelgezelschap, door andere verbintenissen reeds alle verhinderd, eerder hier te doen optreden. Maar het optreden van het Rotter- damsch Tooneelgezelschap, onder directie van den heer Van Eysden met het stuk 'Zooals de blade ren....' is dan ook een goed begin en we zullen ho pen, dat goed voorgaan goed doet volgen door de overige gezelschappen. In den Schouwburg zijn niet vele veranderingen gebracht: alleen heeft het bestuur besloten, om het publiek te ontlasten van het betalen van vestiaire- geld in den corridor na afloop der voorstelling, maar dit dubbeltje bij de entréeprijzen te doen betalen, zoodat deze niet tien cents worden verhoogd. GEMENGD NIEUWS - De gelukwenschen ter gele genheid der verloving van H.M. de Koningin waren gisteren zoo talrijk, dat de drie Hugestoestellen op het telegraafkantoor op Het Loo niet voldoende wa ren alle telegrammen op te nemen. Ze werden met pakketten per trein van Apeldoorn overgezonden. ANNO 1975 LISSE - Vice-voorzitter H.G. Schuitemaker van de VVV in Lisse heeft gisteravond de officiële opening ver richt van de tweede nationale Bloembol- lenmarkt in de vei linghallen van HBG aan de Grevelingen- weg. De belangstel ling was gisteravond behoorlijk. foto archief leidsch dacblad Zaterdag 18 oktober SPORT - Het voetbal-vakblad is niet het enige medi um, dat zich in de afgelopen maanden heeft bezig gehouden met een onderzoek naar betalingen aan voetbal-amateurs. Het is trouwens ook niet de eerste keer, dat officials en verslaggevers plotseling inten sief op jacht gaan om nu eens een 'betalingsaffaire' écht boven water te krijgen. Het gebeurde al vele malen eerder, maar de hausse van dit moment heeft een grimmiger karakter. De reden is bovendien van minder ethische aard dan vroeger, Waren het eerst de pure amateurs, die hun sport niet bezoedeld wil den zien door dat vermaledijde semi-professionalis- me, nu werd de storm voornamelijk ontketend door een 'bedrijfstak', die zich in haar bestaan bedreigd ziet dobr de omloop van geld in de amateurwereld: het betaalde voetbal. Niet alleen FC Amsterdams Dé Stoop, een handig zakenman, die zijn club drijvende houdt met een slim aan- en verkoopbeleid waarin veelbelovende amateurs een voorname rol spelen, maar ook andere officials in het betaalde voetbal heffen de beschuldigende vinger. Nog voordat Dé Stoop op de persbijeenkomst aan het begin van het Amsterdam-seizoen uithaalde met een lijstje namen van amateurclubs 'die betalen, maar het is niet te bewijzen' lag er al een reeks uitspraken van bestuur- deren en trainers van (voornamelijk) minder goed florerende betalende clubs. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld dat er betaald wordt in het amateurvoetbal, maar dat is niets nieuws. Dat gebeurde altijd al. In de tijd dat men in ons land nog geen betaald voetbal bedreef, werd de voetbalwereld van tijd tot tijd opgeschrikt door opzienbarende 'overschrijvingen', die weinig of niets met verande rende 'clubliefde' te maken konden hebben. De KNVB heeft ook wel eens ingegrepen, maar het was toen al net zo als nu: bewijzen komen niet op tafel Logisch: de betalingen worden in ieder geval nooit door de penningmeester gedaan. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvings kaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Gij 18 in zwart wit) op te sturen naar liet leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 231)0 Afi Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsi h Dagblad aan de Rooseveltstraul 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15