'Machtige UEFA houdt alles aF ^an 't Hek heeft ons keihard laten vallen' :ew York Mets )iar World Series Sport ACHTERlijn Als een man Wereldbiljartbond breekt met profdriebanders Week van de waarheid voor olympisch Athene Worstelaar raakt medaille kwijt )AG 17 OKTOBER 2000 <ni T miner Bert Kort droeg het 1 verlies van Alkmania gis teren als een man. Zo begon in de krant van giste ren het verslag van de wed strijd Alkmania-Bernardus. Ik zei zondagavond tegen de schrijver van het stuk dat ik de eerste zin had veranderd. Dat het was geworden: Bert Kort droeg het verlies 'als een mens (mJv)'. Het was een grapje. (En ik ben niet eens de leukste thuis). Maar die uitdrukking zette me wel aan het denken. Wat is dat dan? Je verlies dragen als een man? Hóe gedraagt een man zich na een verlies? Afgelopen week zag ik twee be kende Nederlanders hun ver lies dragen op de televisie. De een maakte van een interview een wedstrijd en gebruikte al lerlei middelen om in elk geval van de journalist te kunnen winnen. En hij verzon er een aantal kansen voor zijn ploeg bij. De ander zwaaide gek met zijn hoofd en zei dat hij zelf hele maal niet zo slecht had ge speeld. Hij had maar vier keer balverlies geleden. (Toen ik het zag kreeg ik ineens diep mede lijden met die jongen. Ik wist liet: hij is niet arrogant, hij is verlegen en heel erg zielig want hij durft zijn gesprekspartner niet aan te kijken, zelfs niet met een donkere zonnebril op!) Die twee hadden verloren. Het waren mannen. De logische conclusie: zij droegen het 2-0 verlies van Portugal als een man.O ja? En wanneer draag je je verlies dan als een vrouw? Jessica Gal op de Olympische Spelen. Hui len. Die Australische snelwan- delaarster die vlak voor het binnengaan van het stadion werd gediskwalificeerd. Hart verscheurend huilen. Martina Hingis in Parijs, in de finale tegen Steffi Graf, vorig jaar. Eerst vreselijk kinderachtig doen (hoort bij d'r leeftijd) en toen toch ook: huilen. Quick Boys verloor zaterdag middag De Derby op Nieuw Zuid van Katwijk met 2-3. Ruud de Groot, de trainer, en Peter Kruit, die een levensgrote kans op 3-2 had verprutst, waren aangeslagen, maar aar dig en eerlijk. Ze hoefden niet zo nodig te winnen van de ver slaggever en een zonnebril hadden ze ook al niet op. Je zou bijna zeggen: zij droegen het verlies als een man. Onze fotograaf Kees van Hoog daleni maakte die middag prachtige foto's in Katwijk. Op een daarvan staat Raymond Flaton, speler van Quick Boys. Aan zijn ogen zie je clat het huilen hem nader staat dan het lachen. Hij droeg zijn ver lies als een mens (mlv).Daar worden Louis van Gaal en Ed gar Davids hele kleine manne tjes bij. JANET VAN DIJK manen terug in selectie Barcelona iona Barcelona-trainer Llorenc Serra Ferrer heeft Jari fTënbij de selectie voor het belangrijke duel bij AC Milan i. Toch heeft de oefenmeester de Fin te kennen gegeven niet in zijn plannen voor de langere termijn past. Litma- "lankt zijn plaats in de selectie aan blessures van Kluivert, mars en Dani. Barcelona staat halverwege de eerste ronde ie Champions League onderaan in groep H. De Catalanen en pas drie punten en verloren de thuiswedstrijd tegen AC met 0-2. hè ah alweer weg bij Manchester City hester Na negen competitiewedstrijden heeft George ihet alweer gezien bij Manchester City. De spits maakte af- 7 ien weekeinde tijdens het duel met Bradford City voor de e keer geen deel uit van de basiself en besloot daarop zijn f ekaan te kondigen. „Dit is een situatie die mij niet bevalt", r - 34-jarige spits de clubleiding van Manchester City weten, beide partijen is het beter dat ik vertrek." Weah, die nog nieuwe club heeft, speelde eerder voor onder meer Chel- n AC Milan. Manchester City nam de voormalig beste voet- 'r van de wereld transfervrij over. ssure Machlas valt mee rdam De blessure van Nikos Machlas valt mee. De 'scha- an de enkel van de Griekse spits van Ajax blijft beperkt tot ;rote wond net boven het gewricht. Machlas werd zondag tesse van het veld gedragen na een actie van Amoah. Voor ilas, net weer terug na een zware knieoperatie die hem een aar aan de kant hield, werd het ergste gevreesd. Patrick ert (Barcelona) is langer uit de roulatie dan verwacht. De verwacht als gevolg van een heupblessure nog vier weken te kunnen voetballen. Feyenoord kan zes weken geen be- doen op Kees van Wonderen. De verdediger liep tijdens de idstrijd bij Sparta een gecompliceerde breuk aan zijn rech- ils op. isters helemaal van de baan aag Het nationale Masters-tennistoernooi, dat de laatste r aar werd gehouden bij Dekker Tennis in Warmond, gaat dit jaar niet door. De organisatie kon geen sponsor vinden het evenement dat eind december zou worden gehouden. Ibandprovider Chello, de sponsor van de laatste editie, ;een interesse meer. Het bedrijf sloot voor het toernooi in een eenmalig sponsorcontract met de tennisbond KNLTB. is nog een mogelijkheid om de Masters over twee maan- >f in Valïcenswaard te houden, maar dan moest het prijzen- vorig jaar 110.000 gulden) worden gehalveerd. Ook was er ruimte voor startgeld. De bond besloot vervolgens de Mas- ran de agenda te schrappen. mieregeling voor zwemcoaches iDQ USA Swimming wil in de toekomst coaches gaan be- i. Voor 2001 is 850.000 gulden gereserveerd voor premies n coaches van zwemmers en zwemsters die op het WK in re oka in de medailles vallen. Met die regeling ging het con- ran de Amerikaanse zwembond in Orlando akkoord. - ik/seattle rtrriners verslaan. Heel Amerika kijkt al uit naar de zogenoemde York Mets hebben zich Subway Series, zoals het moge- e: cht geplaatst voor de lijk treffen tussen de twee r< Series. De honkbalploeg teams uit New York wordt ge- :h via een wildcard toe- noemd. ex erschafte tot de play-offs, Seattle weigert zich echter bij het vijfde duel weinig voorbaat over te geven. Zondag a in de St. Louis Cardinals: ontsnapten de Mariners aan eindstand in de best-of- uitschakeling door de vijfde series kwam daarmee op wedstrijd tegen de Yankees in winst om te zetten: 6-2. De Ma- aij de overtuigende zege riners sloegen hun slag op Safe- n de Mets zich voor het co Field (47.802 toeschouwers) o inds 1986 voor de finale in de vijfde slagbeurt. Edgar Amerikaanse profhonk- Martinez en John Olerud joe- kampioen uit de Natio- gen twee ballen van werper lague zal het daarin moe- Nelson het stadion uit. Met vijf nemen tegen stadgenoot runs bogen ze de achterstand fork Yankees of Seattle van 1-2 om in winst met 6-2. s, de beste twee teams Verliezende werper werd American League. De linkshander Denny Neagle. !s, de beste club van de Nelson werd na drie man afge- >en jaren leidt in de se- lost. Garcia werd de winnende ;en Seattle met 3-2, kun- pitcher. In vijf innings kreeg hij inriacht de stap naar de twee honkslagen en twee runs ijd maken als zij de Ma- tegen. \ey-intemational Van de Kieft teleurgesteld in coach Van Raaij teleurgesteld Vervolg van voorpagina Volgens PSV-voorzitter Van Raaij wil de UEFA dat alles blijft zoals het is. ,,De beroemde en machtige UEFA houdt alles af. Nee, van meneer Aigner en zijn club ver wacht ik niks meer. De UEFA is een monopolistisch in stituut dat z'n macht ontleent aan de 51 aangesloten landen en regeert op basis van het verdeel- en heers principe. Voor vernieuwingen is eenvoudig geen plaats." de algemeen-directeur van PSV, Peter Fossen, „dat ons initiatief „Ons is vrijdag nog door Aigner in december aan het Uitvoe- nadrukkelijk toegezegd", aldus rend Comité van de UEFA zal worden gepresenteerd. Afge sproken is dat wij deze week van de verdere bespiegelingen vanuit Nyon op de hoogte zul len worden gehouden. Het heeft natuurlijk geen zin in de cember een officiële presentatie te houden, als de zaak door de UEFA inmiddels al beklonken zou zijn. Dat zou volstrekt on acceptabel zijn." „Wij begrijpen de problemen van de clubs wel; de achter stand op de grote voetballan den wordt groter. Daarom zijn wij ook bezig te kijken naar her vormingen van de Champions League en de UEFA Cup. Maar wij hechten grote waarde aan de nationale competities. Wat blijft daarvan over als de grote clubs eruit stappen?", aldus di recteur communicatie Mike Lee an de UEFA. Onrust In Nederland is onder de clubs veel onrust ontstaan door de Euro League. Van Raaij had za terdag daarom een onderhoud met delegaties van Sparta, Hee renveen, NEC en Roda JC om de plannen uiteen te vouwen. De clubs zijn huiverig, vertelt Roda-preses Theo Pickée. „Wij horen en lezen van alles, maar weten niet precies hoe het zit. Nu hebben we eindelijk alle stukken gekregen over de Euro League en kunnen wij onze po sitie bepalen." Maar Van Raaij weet nu ge noeg. „Persoonlijk ken ik zo langzamerhand de houding van Aigner en consorten. Ik verheug me nergens meer op. We zullen ons intern zo spoedig mogelijk over onze positie beraden." De voorzitter van PSV was /is de grote man achter de oprich ting van een Euro League. De start was gepland op 1 juli 2002. De nieuwe liga zou in eerste in stantie van start gaan met veer tien clubs uit zes landen: Ne derland en Portugal elk met drie clubs en België, Schotland, Denemarken en Zweden elk met twee clubs. De wereldbiljartbond UMB heeft op zijn congres in Anta lya, Turkije besloten de banden met de BWA, de organisatie van profdriebanders, eenzijdig te verbreken. De UMB is van plan een eigen wereldbekercircuit op te zetten. Met het besluit kwam een einde aan drie jaar samenwerking. Als reden voert de UMB aan dat de BWA niet voldoet aan de verplichting zes toernooien per jaar te organiseren. In de huidi ge cyclus staan er twee op de rol: Bogota, reeds gespeeld in mei, en de Finale in Oosterhout, half december. De toernooien in Peru, Griekenland, Portugal, België en Zuid-Korea werden afgelast. De schuld daarvan leg gen de bonden bij elkaar. In augustus 1997 sloten de UMB en BWA door bemidde ling van Ed Nijpels, de huidige commissaris van de koningin in Friesland, een historische over eenkomst dat de biljartwereld inging als het verdrag van Eind hoven. Door zijn toedoen werd de BWA buitengewoon auto noom lid van de UMB. In het akkoord werd de BWA binnen drie jaar het alleenrecht toege zegd voor de organisatie van de wereldbeker en het WK drie banden. „Dat verdrag", stelt BWA- voorzitter Cor van Erp, „heeft de UMB bewust gesaboteerd." De BWA betaalt de UMB orga nisatierechten voor elk toer nooi. „Bij aankomst in Bogota moesten we nog eens dik 30 mille betalen aan de continen tale bond. We werden voor het blok gezet. Daarop hebben we noodgedwongen de toernooien in Peru, Zuid-Korea en die an dere landen afgelast." dam» nvan oel aar moeder kreeg Fleur i Kieft een aloude wijs- iee: wat gij niet wilt dat u edt, doet dat ook een an- !t. De 26-jarige hockeyin- onal heeft het goed in ren geknoopt. Ze is met omhangen teruggeko- lit Sydney, maar niet echt ig vanwege de controver- ien de hockeysters en de leis vertrokken bonds- Tom van 't Hek. Toch Van de Kieft, in de dasse uitkomend voor niet dezelfde methodes teren als de man die zijn ers openlijk afviel. ;a hem niet via de krant pliek dienen. Dat doe ik n een gesprek onder vier Al ben ik ontzettend te- steld dat Tom ons zo in tkheeft gelaten." vuile was kan wat Fleur t' Kieft betreft dus bin- rtiers blijven. Hetgeen igneemt dat er toch over moet en kan worden t Onmogelijk als het is doen alsof de Olympi- pelen een groot feest wa de bronzen plak het loon ^drachtige en voorbeel den werking. kleurstelling was tweele- was gehoopt op meer ons. Dat is niet gelukt, irbij kwam ook nog eens harde kritiek van Tom Hek. In Sydney noemde 1 de nederlaag tegen Ar- Problemen voor organisatie Drie jaar geleden kon Gianna Angelopoulou niets fout doen. Ze won de adoratie van het Griekse volk als de vrouw die er in slaagde de Olympische Spe len van 2004 naar Athene te ha len. Vandaag de dag, als baas van het organisatiecomité Athoc, wordt haar handel en wandel onder een vergrootglas gelegd. De kosten lopen uit de hand, haar medewerkers worden overbetaald en de constante nabijheid van haar man, staal - en scheepvaarttycoon Theo- doros Angelopoulou die 2 mil joen dollar uit eigen zak in de bidcampagne stak, is een bron van voortdurende speculatie. Voor Angelopoulou en Athe ne wordt het de week van de waarheid. Ze heeft deze week een onderhoud met premier Costas Simitis over de organisa tie van de Spelen. Ze eist meer vrijheid en macht en wil niet constant hinderlijk voor de voe ten gelopen worden door mi nisters. Als Simitis daarop niet ingaat, legt ze haar functie neer. Dat zou Athene 2004 ernstig in gevaar brengen. „Als zij op stapt", aldus een regeringsme dewerker, „zijn de problemen niet meer te overzien. Aan de andere kant kan Simitis zich niet laten chanteren. Hij moet verantwoording afleggen aan het parlement en zijn partij." Angelopoulou wil niet zeggen of ze Simitis gedreigd heeft met opstappen. Wel maakte ze dui delijk zich terug te trekken als ze niet in staat zal zijn fatsoen lijke Spelen te organiseren. Bo vendien zinspeelde ze op mo gelijke verplaatsing van de Spe len. „In theorie bestaat daar voor bij het IOC een scenario." Een medewerker van het Athoc omschrijft Angelopoulou als de ideale pr-vrouw, terwijl anderen het beleid voor hun re kening nemen. „Zij probeert zaken voor elkaar te krijgen ter wijl de regering nog steeds niet de omvang van het project be seft." De publieke opinie neigt naar Angelopoulou. Uit een en quête van het nieuwsblad The Investor blijkt 54 procent van de ondervraagden achter haar te staan. Na drie jaar bureaucratisch geharrewar en de gele kaart van het IOC kwam Simitis in april terug bij Angelopoulou. De 44- jarige advocate, die uitstekende relaties opbouwde binnen het IOC, verklaarde kort voor Syd ney dat Athene tot 2004 een marathon sprintend moet al- leggen om op tijd te klaar te zijn voor de organisatie van de zo merspelen. puur tactisch was. Naderhand zegt hij dan in de pers dat al leen Minke Smabers en Susan van der Wielen zich professio neel hebben opgesteld. Dan denk ik: zijn kritiek betrof dus wel degelijk ook mij." De suggestie dat de coach zijn speelsters via de media heeft willen prikkelen, wordt door Van de Kieft weggewuifd. „Kom zeg, die tijd hebben we toch wel gehad, dacht ik. De speelsters hebben het niet an ders kunnen interpreteren dan dat Tom de ploeg keihard heeft laten vallen. En dat deed voor ons de deur dicht. Het enige dat hij ermee heeft bereikt, is dat mensen een stuk minder prettig over hem zijn gaan denken. Hij heeft beloofd dat hij telefonisch nog contact met ons zou opne men, om nog wat dingen uit te praten. Ik hoop dat hij dat in derdaad nog doet. Ik heb wel behoefte aan zo'n gesprek." Want aan ruzie heeft Van de Kieft geen behoefte. „Ik kan, als zaken uitgesproken zijn, alles weer heel goed van me afzet ten. Zonder rancune verder gaan. Ook met Tom. In principe is hij een goede coach. Hij weet je te boeien, is een pakkende prater. We hebben een hoop goede jaren niet elkaar gehad, maar ik vond zijn laatste toer nooi niet z'n beste. Tom heeft niet uit het team kunnen halen wat erin zat. Ik vind het voor de selectie pleiten dat we niet in zijn negativisme zijn meege gaan en er toch nog brons uit hebben weten te slepen." lausanne De 31-jarige worstelaar Alexander Leipold uit Duitsland moet zijn gouden medaille van de Olympische Spelen in Sydney waarschijnlijk inleveren. De winnaar in de klasse onder de 76 kilo gram vrije stijl is door de medische commissie van het IOC schuldig bevonden aan het gebruik van doping. De gouden medaille wordt nu toegekend aan de Amerikaan Slay. Bij Leipold zijn sporen van het spierversterkende middel nandrolon gevonden. De Duitser liep in de eerste ronde van het olympische toernooi een neusbreuk op. Daar voor gebruikte hij middelen die geen nandrolon bevatten. De Duitser snapt niets van de testen waarin hij positief is bevonden. Ook de Mongoliër Oyunbileg Purevbaatar zou doping hebben gebruikt. De worstelaar eindigde in Sydney als vijfde. FOTO AP DAVID GUTTENFELDER gentinië, Oranje een team in verval'. En verweet hij de hoc keysters een gebrek aan profes sionaliteit. Fleur van de Kieft zucht. „Moet ik hier echt op reageren? Om dan toch, genuanceerd, haar verhaal er tegenover te stellen. „Ik vind dat wij als team niet onze top hebben gehaald. De vorm van de week was er niet toen het moest. Wel heb ben we knetterhard geknokt. We zijn als groep ook heel hecht gebleven, zelfs nog meer naar elkaar toegegroeid nadat Tom ons publiekelijk had laten vallen. Daarom vind ik ook dat we zeker geen team in verval zijn. Tussen de speelsters on derling was er geen probleem. Er waren alleen spanningen tussen coach en ploeg." Evenwichtig was de verstand houding de laatste tijd toch al niet. „Na het WK ben ik al eens voor drie maanden uit de selec tie gezet. Dat hebben we uitge praat. Maar bij de laatste Champions Trophy zijn er toch ook weer negatieve dingen naar buiten gekomen. In Sydney ben ik naar Tom toegegaan nadat ik gepasseerd was. Hij vertelde me dat hij op m'n instelling niks had aan te merken, dat het iets Fleur van de Kieft (links) en Suzan van der Wielen na de olympische wedstrijd tegen Nieuw Zeeland. Van de Kieft maakte in die partij een mi nuut voor tijd het winnende doelpunt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25