Leidsch Dagblad Topoverleg in grafstemming 'Moeders stoppen vaker met vast werk buitenshuis' PSV gelooft niet meer in Euro League Stijging winst Philips, aandeel flink omlaag Buurjongens Yasmina aangehouden 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD -DAC 17 OKTOBER 2000 im Duisenberg dt niet af iuropese Centrale Bank heeft vanochtend krach- gengesproken dat presi- Wim Duisenberg af- Geruchten op de valu- kten volgden op onge- e uitspraken van hem in itse krant The Times. Hij onder meer openlijk le interventiestrategie op - iselmarkten. rfdoffïcier d kking weg nsterdamse hoofdofficier istitie H. Vrakking stapt uari op. Vrakking was al r de wacht aangezegd ege zijn eigenzinnige op- jen over de reorganisa- n het openbaar ministe- ij ontkent dat hij daarom kt. Hij zegt meer tijd met kinderen en kleinkin- te willen doorbrengen. jardenproject iphol USA iol heeft een groot suc- ehaald bij de ontwikke- ran luchthaven John F. idy in New York. Dochter hol USA heeft samen met Amerikaanse partners miljardenorder in de gesleept van Delta Airli- De reusachtige Ameri- e luchtvaartmaatschap- I een eigen pier aan Ter- vier, die door het Schip- •nsortium wordt ver- 'd en geëxploiteerd. 10 NDAAG 26 PAGINA'S ïland land 'ren Kunst mie en Samenleving ek van de Dag 15,17,18,19,21 24,25 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42442 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 visueel indicapte is ionsplein een ndig doolhof jvemeur komt bij ongeluk uverneur van de Amen- staat Missouri, de De- iat Mel Carnahan, is van omgekomen bij een ligongeluk. Ook een van de 66-jarige Carna- n zijn assistent kwamen et leven toen het vlieg- in slecht weer neerstort- i zuiden van St. Louis. Jian was op reis voor zijn zingscampagne voor een n de Senaat. Ilmmenveiling I op internet e in de Amerikaanse Californië is een onder tonnen naar een web- vaarop 15.000 stemmen Ie Amerikaanse presi- irerkiezingen worden boden aan de hoogste Voor de Oostenrijkse lars van de site, 'http: v.voteauction.com', vor- de presidentsverkiezin- in 7 november een proef zien hoe profijtelijk de nenveiling kan zijn, voor ezer en voor de veiling- Iers. De eigenaars beloof de identiteit van de bie- en de stemmers niet laar te zullen maken. na dodelijk ftholpromillage oningse politie heeft gis- bij een 36-jarige man uit ilp tijdens een blaastest alcoholpromillage van emeten. Een bijna dode- hoeveelheid. De politie hem aan omdat hij slin- d over de weg reed. De beweerde op een feestje rienden maar zes glazen E te hebben gedronken, opig is hij zijn rijbewijs 17 Nagerecht: 'Als ik wakker was, had ik niet zo hard gereden' 18 Oud-Alphen vanuit de lucht bekeken door KLM Aerocarto 21 Katwijkers 19 Uitstel voor huisvestingsplan I laten eigen Oegstgeestse dialect opleven basisscholen via internet Uitzendbureau voor thuiswerkers heeft mensen zat AMSTERDAM RIXT ALBERTSMA Uitzendbureau Telekracht in Amster dam merkt niets van de grote krapte op de arbeidsmarkt. Sinds de opening van het bureau een jaar geleden meldden zich duizenden mensen aan. De uit zendkrachten werken thuis aan klussen voor bedrijven. Vooral jonge moeders melden zich aan. „Zeker zestig procent van alle uit zendkrachten", schat oprichtster Annel- oes Vernooij. Vernooij heeft werknemers zat. Telekracht is waarschijnlijk een van de weinige bedrijven in Nederland die zegt 'geen problemen' te hebben met personeelstekorten. „Er zijn mensen ge noeg die willen werken, maar dan thuis." Vernooij die zelf geregeld werkte via een uitzendbureau, startte een jaar gele den met een uitzendbureau voor men sen die thuis willen werken. De combi natie van de krappe arbeidsmarkt en de huidige techniek, bracht haar op het idee. „En dat is enorm aangeslagen". „Vanaf dag één liepen de aanmeldin gen via internet storm. We hebben in middels een bestand van duizenden mensen", aldus Vernooij. Volgens Ver nooij zijn er steeds meer jonge moeders die tijdelijk stoppen met een vaste baan buitenshuis. „Wel zijn ze bang dat ze na vier jaar, als de kinderen weer naar school gaan, niet meer terug kunnen komen op de arbeidsmarkt. In die tussentijd willen ze graag iets doen." De redenen dat die moeders gestopt zijn met werken, zijn volgens Vernooij verschillend. „Van vrouwen op het plat teland hoor ik vaak dat de kinderopvang niet goed is, of dat ze ver moeten reizen. Anderen zeggen meer tijd voor hun kin deren te willen." Ook van moeders die werken, krijgt Vernooij vaak te horen dat ze direct zouden stoppen als ze via Tele kracht genoeg opdrachten zouden krij gen. En dat is nou net het probleem, want het uitzendbureau kan geen werk garanderen. Pagina 11: 'Sommigen denken na een opfriscursus zo aan het werk te kun nen' Vage slotverklaring lijkt het hoogst haalbare Op de top over het crisis in het Midden-Oosten was de stemming aan het eind van de ochtend nog steeds zeer somber. Toch sluiten on derhandelaars niet uit dat de bijeenkomst zal eindi gen met een gezamenlijke verklaring, hoe vaag ook. SHARM EL-SHEIKH AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Palestijnen in de bezette ge bieden hebben weinig vertrou wen in wat hun leiders in de Egyptische badplaats Sharm el- Sheik bespreken. Het is vooral de Amerikaanse president Clin ton die probeert er alles uit te halen. „Deze top mag niet mis lukken", waarschuwde hij gis teren. Vanochtend om vier uur gingen de oververmoeide ver gaderaars uiteen om vijf uur la ter weer bijeen te komen. Clin ton heeft in principe tot van avond de tijd. Dan reist hij te rug naar de Verenigde Staten voor een herdenkingsdienst voor de 17 marinemensen die bij een terreuractie in Jemen ofnkwamen. Israëlische woordvoerders in Sharm waren vanochtend verre van optimistisch over het ver loop van de besprekingen. Al leen het feit dat de top niet al op de eerste dag is mislukt, geeft hen nog enige hoop. Vertegenwoordigers van Isra el en de Palestijnse gebieden schreeuwden elkaar gisteren verwensingen toe. De ministers van buitenlandse zaken waren er vanmorgen nog altijd niet in geslaagd zelfs maar een vage tekst'voor een slotverklaring te formuleren. Het was van begin af aan dui delijk dat het moeilijk zou wor den. De Israëlische premier Ba rak en de Palestijnse president Arafat zijn min of meer bij de haren naar de conferentietafel gesleept. Dat was het werk van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Annan, en De Amerikaanse president Clinton onderbrak gisteren eventjes de onderhandelingen in Sharm el-Sjeikh om met enkele adviseurs een luchtje te scheppen. president Clinton. Arafat is naar Sharm geko men in de wetenschap dat de meeste Palestijnen liever had den gezien dat hij was thuisge bleven. Ze vrezen dat hun lei der zich door Clinton en Annan laat bepraten. Arafat zelf lijkt met zijn gedachten meer bij de Arabische topconferentie die komend weekeinde in Cairo wordt gehouden. Ook Barak zat onrustig op zijn stoel. De rechtse oppositie in Israël, die hij weer graag in zijn regering wil opnemen, had hem gewaarschuwd vooral niet te onderhandelen over diplo matieke zaken, zoals een voort zetting van het vredesproces. Gisteren gaven Barak en Ara fat elkaar een hand, maar meer kon er niet af. Een groot deel van de rest van de dag ging heen met gesprekken van Clin ton met de Israëlische en de Pa lestijnse leiders afzonderlijk. FOTO REUTERS AU JAREKJI Zonder enig resultaat, naar het leek. In de Palestijnse gebieden zijn de afgelopen 24 uur bij ge weld weer diverse slachtoffers gevallen. Pagina 9: In Sharm el-Sheikh staat te veel op het spel Koninklijk schouderklopje voor jonge kunstenaars Belegger eist geld assuradeur uit Voorschoten VOORSCHOTEN/DEN HAAG ERNA STRAATSMA De malafide praktijken van het internationaal opererende be drijf Hobbs Melville betekenen wellicht de ondergang voor het Voorschotense assurantiekan toor Van der Waard bv. Een van de tientallen gedupeerde beleg gers, B. Wilton, eiste gisteren in kort geding bij de Haagse recht bank een miljoen gulden van Van der Waard. Hij beweert dat Van der Waard verantwoorde lijk is voor het verstrekken van valse informatie over 'zeer lu cratieve rendementen'. Wilton belegde na tussen komst van Van der Waard een miljoen gulden in Hobbs Mel ville, maar is dat geld inmiddels kwijt. De topman van het be drijf is met de noorderzon ver trokken en laat tientallen gedu peerden achter. Zij hebben zich gebundeld in een belangenver eniging en hopen nog iets van hun investeringen terug te zien. Zowel in Amsterdam als Den Haag zijn bodemprocedures te gen Hobbs Melville aangespan nen. Op een Amsterdams pand van de topman van het bedrijf is inmiddels beslag gelegd. Ad vocaten in New York en Mona co, waar het bedrijf ook kanto ren heeft, zijn ook ingeschakeld om de schade zoveel mogelijk te beperken. In totaal zagen alle beleggers zo'n 300 miljoen gul den in rook opgaan. Pagina 19: Grote belegger stelt Voorschotenaar aansprakelijk voor verlies Arts Brongersma noemt eis van justitie te hoog HAARLEM PAULINE VAN DER MUE De 48-jarige Overveense huis arts die ruim twee jaar geleden Edward Brongersma (86) medi cijnen gaf om zich het leven te benemen, is geschrokken van de straf die officier van justitie Th. Bot gisteren voor de Haar lemse rechtbank eiste: drie maanden voorwaardelijk. „De ze prijs vind ik te hoog", zei de arts na afloop van de zitting. Als u me vraagt of ik weer zou helpen, is het antwoord 'ja'. Maar of ik het weer zou aange ven? Dat durf ik niet te bevesti gen." Justitie is overtuigd van de in tegriteit van de arts, maar vindt dat hij de grens van het toelaat bare heeft overschreden door de voormalige PvdA-senator te helpen sterven. De Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie noemt de eis van Bot 'exorbitant'. Pagina 5: 'Onaanvaard bare druk op artsen' Cijfers geflatteerd Uw Voorlopige Teruggaaf in het nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. AMSTERDAM GPD-ANP zieprogramma's Philips maakte vanochtend vol trots bekend dat de winst in het derde kwartaal van dit jaar is geëxplodeerd. Het elektronica concern zag de nettowinst op lopen tot 4,5 miljard gulden. Dat is bijna zes keer zoveel als in hetzelfde kwartaal vorig jaar. Toen boekte het bedrijf een winst van 820 miljoen gulden. De winst is echter duidelijk geflatteerd, want er waren de afgelopen maanden twee bij zondere inkomsten. In de eer ste plaats streek het elektroni caconcern een fikse winst op uit de verkoop van aandelen in het Amerikaanse JDS Uniphase, fabrikant van apparatuur van glasvezelnetwerken. Dat lever de ruim anderhalf miljard gul den op. Verder boekte Philips een boekwinst van ruim een miljard gulden op het aandeel van Phi lips in het fors gestegen eigen vermogen van Taiwan Semico- ductors. Zonder de bijzondere baten komt de nettowinst een stuk lager uit, namelijk op 1,7 miljard gulden. Nog altijd het dubbele van vorig jaar. De aandeelhouders waren vanochtend teleurgesteld over de gepubliceerde cijfers. Op de Amsterdamse effectenbeurs daalden de 'flippen' danook fors. Om elf uur noteerde het Philips-aandeel 44 euro, ander half euro minder dan het slot van gisteren. Volgens Philips draaien bijna alle productiesectoren beter dan vorig jaar. Toen was de winst zonder bijzondere posten 729 miljoen gulden. Ook de omzet van het bedrijf is het afgelopen kwartaal flink gestegen tot 20,6 miljard gul den. Dat is een stijging van 21 procent vergeleken met hetzelf de kwartaal een jaar geleden. Maar ruim 10,2 procent van die omzetstijging werd veroorzaakt door schommelingen in de wis selkoersen. Als daarmee reke ning wordt gehouden komt de omzetstijging uit op elf procent ten opzichte van zes procent een jaar eerder. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijke SP-leider Marijnissen heeft gis teren tijdens een college in het Pieter de la Courtgebouw van de Leidse universiteit een to- matentaart in zijn gezicht ge kregen. Verantwoordelijk voor de actie is een groep die zich 'Arbeiders Studenten' noemt. De actievoerders - drie jongens met sjaaltjes over hun hoofd - bezetten na hun aanval op de SP'er het podium en lazen een verklaring voor. De Socialisti- EINDHOVEN GUSBERT SPIERENBURG PSV-voorzitter Van Raay geeft de Euro League op. Een super divisie voor de grote clubs uit de kleine landen zal er niet ko men, op 1 juli 2002 niet en ver moedelijk nooit meer. Dit is de inschatting van Van Raay op grond van wat hij inmiddels in de wandelgangen heeft verno men. Hij wU niet langer aan het lijntje worden gehouden. Officieel heeft medio decem ber in Nyon de definitieve pre sentatie plaats van de uitge werkte plannen van de Euro League aan het Uitvoerend Co mité van de Europese voetbal federatie (UEFA). Maar nu al meent Van Raaij met stelligheid aan te nemen dat alle mooie plannen zullen verdwijnen in de prullenmand van Gerhard Aigner, de secretaris-generaal van de UEFA en de rechterhand van president Lennart Johans son. Gisteren lekte via een woord voerder van de UEFA uit dat op het hoofdkwartier van de UEFA in Nyon allesbehalve enthousi ast is gereageerd op de te rich ten Euro League, een Europese competitie voor topclubs uit de kleine landen. De UEFA zou onder geen enkele voorwaarde toestaan dat de deelnemende clubs uit de nationale competi tie stappen. „De nationale competities zijn de bakermat van het voetbal", aldus de woordvoerder. Op 11 oktober presenteerden de bedenkers van de Euro Lea- HET WOORD IS AAN Vaclav Havel Wie zichzelf al te serieus neemt, riskeert voor gek te staan; wie altijd om zichzelf kan lachen, niet. toenemende" bewolking '715* T15* B716° ËSfi50% 50% 30% 20% 20% 30% UTRECHT GPD De Utrechtse politie heeft gis teravond twee buurjongens aangehouden van het vijfjarige meisje Yasmina Habchi dat 3 oktober op een vuilstort dood werd aangetroffen. De broers, 14 en 18 jaar oud, worden ver dacht van betrokkenheid bij haar dood. Yasmina kwam 27 september niet thuis na het buiten spelen. Na een week werd ze dood ge vonden op een vuilstortplaats, niet ver van haar woonbuurt. Direct na de aanhouding gis teravond begon de politie met een huiszoeking. De auto van de ouders van de jongens is in beslag genomen voor onder zoek. De recherche kreeg de buur jongens in beeld nadat tijdens een inzamelingsactie van het huisvuil sporen werden aange troffen. Het vuil werd de dag na de gruwelijke vondst van Yas mina direct bij omwonenden opgehaald. Ook een recent buurtonderzoek heeft een rol gespeeld bij de aanhouding, zo bleek gisteren. Bij dit laatste on derzoek werd buurtbewoners gevraagd vinger- en handpalm- afdrukken af te geven en een schrijfproef te doen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tomatentaart in gezicht Marijnissen sche Partij - zo meent de actie groep - 'heeft niks met het ware socialisme te maken'. Vertegenwoordigers van de SP verwijderden de actievoer ders uit de zaal. Marijnissen ging, nadat hij zich had schoongemaakt, gewoon verder met zijn college. Hij sprak bij de faculteit der Sociale Weten schappen over 'Uitverkoop.van de Beschaving'. UEFA: Nationale competitie bakermat van het voetbal gue hun plannen in het hoofd kantoor van de UEFA in Nyon aan het managementteam. Dat team adviseert het uitvoerend comité en op 14 en 15 decem ber zal er duidelijkheid zijn over het al dan niet doorgaan van de Euro League. Maar dui delijk is nu al dat het binnen de UEFA als een groot probleem wordt gezien dat de clubs uit hun competitie willen stappen. Pagina 25: 'Machtige UEFA houdt alles tegen' Voorletters: Postcode: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1