A OR Ter Aar eist extra begeleider Zoeken naar het plekje waar opa en oma woonden Max biedt lol, geen drugs en alcohol Rijn Veenstreek Bredase verdacht bekent mishandel Aphense hotelgas Protest tegen and j naam Huize Ursu: Drie jaar cel voor steekpartij Herenl DINSDAG 17 OKTOBER 2000 Griezeltaarten maken met lieve heksen alphen aan den run Twee lieve heksen helpen kinderen morgen middag in het Alphense winkelcentrum De Herenhof vanaf 13.30 uur met het maken van griezeltaartjes in de stijl van het Amerikaanse halloweenfeest. Om 16 uur krijgen de deelnemers een lampion, waarmee zij een optocht maken. Jubileumdebat Slachtofferhulp alphen aan den run Slachtofferhulp Hollands Midden viert zijn tienjarig bestaan op 2 november met een debat. In hotel Toor in Alphen aan den Rijn praten deskundigen van 14 tot 16.15 uur over het thema 'Spreekrecht voor slachtoffers'. Professor De Roos, hoogleraar strafrecht aan de Leidse universiteit, verzorgt de inleiding. Als het gemeentebestuur van Ter Aar morgen akkoord gaat met zes voorwaarden, stemt de ondernemingsraad in met de reorganisatie. Het verschil van mening tussen de personeelsvertegenwoordiging en de bestuurder spitst zich toe op de aanstelling van een concerncontrol ler, die de reorganisatie begeleidt. De OR wil die per on middellijk, burgemeester en wethouders pas over een jaar. Volgens OR-voorzitter Nieuwkoop gaan de verande ringen op het gemeentehuis te snel voor het personeel. De geplande omvorming van drie sectoren naar twee leidt voor de ambtenaren tot nieuwe functies. ter aar tim brouwer de koning Daarnaast verdwijnen er in de ze onrustige periode nogal wat leidinggevenden. De zieke se cretaris Mark Timmer stapt per 1 november op, terwijl de afde lingschefs Bakhuis en Van Dijk hun vertrek hebben aangekon digd. „Maar je moet niet alle mutaties op één hoop gooien", zegt Nieuwkoop. „De één gaat om een heel andere reden weg dan de ander. Ook de OR heeft daarin een rol gespeeld. Wij vonden dat het geen automatis me moest zijn dat de chefs van nu straks in de nieuwe organi satie directeur worden. Daar door hadden de afdelingschefs de keuze om te solliciteren naar zo'n directeursfunctie of naar een andere baan uit te kijken." Formeel wijst de OR het reor ganisatieplan, waarover de ge meenteraad morgen beslist, nog steeds af. Pas als het ge meentebestuur de voorwaar den inwilligt om de formatie uit te breiden met een onafhanke lijke controller, overweegt de OR groen licht te geven. Een andere voorwaarde van de OR is dat een extern bureau de re organisatie na een jaar bekijkt. Nieuwkoop vestigt haar hoop behalve op de oppositiepartijen PAK en De Echte Liberaal op collegepartij Gemeente Belang. „Die partij heeft al laten weten dat zij belang hecht aan een controller om de reorganisatie te begeleiden." Als de raad het OR-advies ne geert, moet het gemeentebe stuur dertig dagen wachten met uitvoering van zijn plannen. Ook kan de OR gerechtelijke stappen ondernemen. Oud-Alphen vanuit de lucht bekeken Oud-Alphen vanuit de lucht gezien. Een boek met 22 foto's van Alfen, Oudshoorn, Zwammerdam en Aarlanderveen. De opna men, die KLM Aerocarto tussen 1920 en 1980 maakte, geven een beeld hoe de vier dorpen (later samengevoegd tot de gemeente Alphen aan den Rijn) er destijds uitzagen. Het boek, 24,50, is te koop bij boekhandel Haasbeek in de Van Mandersloostraat en bij de Erfgoedwinkel De Vergulde Wagen in de Van Boetzelaer- straat. jan westerlaken Na lang wikken en wegen be sloten de samenstellers (Paul Leeflang van de Historische Vereniging Alphen en Frits de Wilde van het Streekarchief Rijnlands-Midden) de Oude Rijn als een rode draad door het boek te laten lopen. „We zijn", zegt Leeflang, „bij de Gnephoek begonnen en in Zwammerdam geëindigd. En als toegift heb ben we er een foto van Aarlan derveen aan toegevoegd. De ri vier is voor iedereen een her kenningspunt. Daarom hebben we voor deze opzet gekozen." Het initiatief om de luchtfo to's in een boekwerkje te bun delen komt niet uit Alphen, maar van uitgever Slingenberg in Hoogeveen. Het lijkt een schot in de roos. In enkele we ken zijn er al zo'n duizend exemplaren verkocht. Leeflang: „De historische ver eniging van Woubrugge heeft ons ook aJ gewaagd mee te werken aan de samenstelling van eenzelfde soort boek voor haar gemeente. Maar wij heb ben daar niets in te zeggen, het is puur een zaak van de uitge ver. Hij is eigenaar van het fo toarchief en bepaalt wat daar mee wordt gedaan, dus hebben we Woubrugge naar hem ver wezen." Verrassende foto's? Volgens De Wilde zijn er een paar 'aar dige opnamen' bij. Opnamen, waarop de nieuwbouwwijken Beerendrecht, Kerk en Zanen, Ridderveld 2 en een groot deel van Ridderveld 1 niet voorko men. „Wel kun je zien hoe het Alphen aan den Rijn van nu er tientallen jaren geleden uitzag", vertelt de streekarchivaris. „Ie ziet de ontwikkeling in beeld. Er zitten plaatjes bij waarvan je zegt: oh, zit dat zo." Tot de jaren zestig zijn vooral de veranderingen direct langs de Oude Rijn te zien. „De indu strie zit langs het water", zegt De Wilde. „En de boerderijen aan de landzijde. Naarmate we later in de negentiende eeuw komen zie je dat er activiteiten in de polders worden ontwik keld. Oudere Alphenaren zullen er veel plekjes op herkennen. Zoals een opname van het oude centrum dat nog helemaal in tact was. De nieuwbouwwijken komen er, ik zeg dat nog maar eens, bekaaid af. Maar dat kon niet anders. Wat wel duidelijk wordt, is, dat Alphen vroeger bestond uit lintbebouwing. Zeg maar straatjes die, zowel aan de Hoge- als Lage Zijde, langs de Oude Rijn liepen." Leeflang voegt eraantoe, dat het om plaatjes gaat waarnaar je moet kijken. „Dan ontdek je steeds weer wat. De tekstjes die wij erbij hebben geschreven, geven iets van herkenning. Op sommige foto's is echt wel wat te zien. Zoals op die van 1951 waarop de aanleg van de Oran je Nassausingel is afgebeeld. Dat was een belangrijke weg. Het verkeer kon toen om Al phen heen en hoefde niet meer dwars door de gemeente." Was het moeilijk om 22 luchtfoto's te selecteren? De Wilde: „In zoverre, dat we uit eindelijk tegen elkaar zeiden: we nemen de Oude Rijn als lei draad, omdat iedereen die wel weet te vinden. Het schrijven van de tekst, die heel kort moest zijn, kostte meer moeite. Het zijn toch de foto's die het moeten doen. Wij geven wat oriëntatiepunten aan. De lezer kan dan zeggen: kijk, daar heb ben opa en oma gewoond." „Hoera, een jongen. En zijn naam is Max." De twee tiener werkers in het nieuwe tiener centrum dat Alphen rijk is, ma ken graag woordgrapjes met de naam ervan. Het gebouw aan de Olympiaweg mag dan oud zijn, de frisse kleuren van het interieur zijn nieuw, evenals de naam Max. En natuurlijk de ac tiviteiten, zoals het dagelijkse T- café, die bedoeld zijn voor jon geren van 12 tot 16 jaar. Ma donna is uit, Max is in. Bianca Poelstra (31) en Marti - ne Polderman (26), beiden lera res aan de Steijaertschool in Hazerswoude-Rijndijk, spelen met het woord. „Max, het klinkt als de naam van een vriendje. 'Ga je nog naai' Max vandaag?'" Zittend aan een knalroze ge schilderde tafel kijken ze goed keurend rond in hun T-café, dat verder helder blauw en zacht groen gedecoreerd is. Ze zijn tevreden over de gedaante verwisseling die ze het oude jongerencentrum hebben gege ven. Met klusjesman Rinus van Kleef. „Hij is onze held, die heeft ontzettend veel gehol pen." Tot de sluiting van Madonna vorig jaar was het centrum, ge legen bij de sportvelden aan de Olympiaweg, een donker hol. Verscholen tussen het groen, met geblindeerde ramen, was het een vaste stek voor een be perkte groep jongeren. Zij kwa men er om rond te hangen, voor de houseparty's, de drank en zelfs drugs. Ook waren er opstootjes. Ouders verboden hun kinderen ernaartoe te gaan. Dat wordt allemaal anders. Om te beginnen is er de facelift. Poelstra en Polderman hebben de afgelopen maanden in op dracht van de gemeente Alphen een frisse wind door het pand laten waaien. Door de bedekte ramen valt inmiddels daglicht naar binnen, de smoezelige wanden zijn bedekt met een kleurig verfje, de biertap is ver dwenen uit het café en op de wc-deuren zijn speciale krijt- vlakken aangebracht. Een bakje met schoolkrijt aan de deur moet de tieners uitnodigen om hun hartenkreten neer te kal ken op een zwarte koeienvlek. Het doel is natuurlijk vooral dat ze niet met merkstiften en kras sende sleutels in de weer gaan. Het is een van de middelen om de tieners zover te krijgen dat ze zich betrokken voelen bij Max. Polderman: „We hebben nu een programma voor de herfstvakantie bedacht, met bij voorbeeld een workshop DJ voor jneiden. Maar de rest van de activiteiten willen we samen met de jongeren bedenken. Na tuurlijk hebben we wel ideeën - workshops streetdance, T-shirts maken, of rugby, dansfeesten en tienerbandjes - want als je tieners waagt wat ze willen doen, vinden ze alles leuk. Uit eindelijk willen we een vrijwilli- gersbestand aanleggen met jon gens en meiden die DJ willen zijn of achter de bar staan." Uiteraard niet om een biertje te tappen - alcohol is ten strengste verboden in Max - maar om te zorgen voor de thee, frisdrank en chips. Poel stra denkt dat de tieners het leuk vinden om die verant woordelijkheid te krijgen. Alles gebeurt onder toezicht van een volwassene. Dat is volgens Pol derman het grote verschil met het oude jongerencentrum. „Daar liepen de jongens met hun eigen sleutel naar binnen. Dat kan bij Max niet meer." De twee tienerwerkers zijn huiverig om te praten over die tijd, waarmee ze niets te maken hadden. Polderman vervolgt: „Wij maken een frisse start en laten het verleden achter ons. We willen het woord Madonna ook zo min mogelijk gebruiken, omdat daaraan een nare smaak kleeft. Bovendien is het niet on ze bedoeling om de mensen, die er jarenlang hun stekkie hadden, een trap na te geven." Ze moeten heel wat moeite doen om hun nieuwe tiener centrum en de activiteiten on der de aandacht te brengen van de Alphense 12- tot 16-jarigen en hun ouders. Daarom komen in scholen, bij sportclubs en snackbars posters te hangen van Max. Bovendien is er zater dag een open dag, waar ook ou ders welkom zijn. Polderman: „Het moet niet zo zijn dat ou ders niet weten wat zich hier af speelt. We willen openheid en dat begint al bij de opening van de geblindeerde ramen en de betere verlichting die we krijgen rond het pand." Duidelijke huisregels horen daar ook bij, met name het ver bod op alcohol en drugs. Niet dat de twee als strenge juffen bekend willen staan, zegt Poel stra. „Maar we komen nu een maal uit het onderwijs, dus we zijn consequent. Dat is voor de tieners ook wel zo prettig. Dan weten ze waar ze met Max aan toe zijn." Vrijkaartjes Het tienercentrum Max aan de Olympiaweg in Alphen aan den Rijn opent op zaterdag 21 oktober de deuren voor tie ners en hun ouders. Tussen 15 en 17.30 uur kunnen ze bin nenlopen in het T-café. Dan zijn ook vrijkaartjes te krijgen voor de Take off party die de-, zelfde avond is, van 19.30- 23.30 uur. Er zijn optredens van DJ Patrique (trance/tech no) en Rough 'm up Soldiers en Cavaliers (Alphense hip hop act). De activiteiten zijn bedoeld voor tieners van 12-16 jaar. Voor het feest is een legitima tiebewijs verplicht. Zonder vrijkaartje kost de entree vijf gulden. In de herfstvakantie is het T-café maandag tot en met donderdag en zondag open vanaf 15 uur. Foto boven: Zo zag het centrum van Alphen er in 1967 uit. Veel panden waren toen al afgebroken om ruimte te maken voor het ver keer. Aan de Lage Zijde zijn de winkels van V D, Bosch Quant (later Van Uffelen), Van Muijen en Winninghof. Het verenigings gebouw naast de Adventskerk is afgebroken voor de aanleg van de Castellumstraat, die toen School straat heette. De Rabobank trok in 1965 in het nieuwe pand waarin ook de leeszaal en de bibliotheek worden ondergebracht. Het ABN- kantoor is in aanbouw. Foto onder: Een overzicht van het centrum van Alphen in 1951. Op de voorgrond ligt de oude Spoor- haven. Van het station komt men over de havenbrug en via de Bui tenweg (het laatste stuk heet nu Dr. Lovinklaan) bij het oude ge meentehuis. Het Bospark is al aangelegd, maar de Prins Bem- hardlaan nog niet. Rechts van de brug zijn de kassen van kwekerij Lemkes, nu Aarhof. FOTOS KLM AEROCARTO breda/alphen aan den run Een van de twee Bredanaars, die wordt verdacht van dood slag op een vijftigjarige man uit Alphen aan den Rijn, heeft een bekentenis afgelegd. Hij ver klaarde het slachtoffer in de hal van het Mastenbosch Hotel in Breda een aantal malen te heb ben geslagen. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zon dag. De Alphense hotelgast overleed ter plekke. De politie onderzoekt nu vooral de rol van de tweede ver dachte en wil daarom niet kwijt of de verklaring van de 22-jarige of 25-jarige verdachte is. Voor zover bekend zou de aanleiding van de schermutselt moedelijk te wijten zij aantal vervelende opi van de zijde van het j eerder die avond in c het hotel. Na de mis! reden de twee verdat de auto weg en slachtoffer in de hal -t vriendin van Alphena, de hotelkamer te slape De politie heeft i gezien het verloop va derzoek, het redi standsteam teruggebi zestien naar vijf pers twee verdachte Bi worden morgen voorj de officier van justitie, i 'Stukje identiteit gaat verloren nieuwveen/zwammerdam marieta kroft Personeel en ouders van de be woners van Huize Ursula in Nieuwveen voeren actie tegen de naamsverandering van de instelling voor verstandelijk ge handicapten. Sinds de fusie op 1 juli van onder meer Huize Ur sula en de Hooge Burch in Zwammerdam is de nieuwe naam van beide instellingen Stichting De Bruggen, Groene Hart Noord (Nieuwveen) of Zuid (Zwammerdam). „We zijn bang dat als de naam Ursula na 65 jaar verdwijnt, er een stukje van onze indentiteit verloren gaat", zegt voorzitter van de ondernemingsraad R. de Waard. Voorzitter M. Breij van de ou dervereniging/cliëntenraad is het met hem eens. „Als je kind er verblijft, heb je best een emotionele band met zo'n in stelling. Het is het huis van je kind, dat wordt gekoppeld aan een naam. Daar komt bij dat we de zin er niet van inzien dat de naam Ursula moet verdwij nen." Zwak Volgens De Waard blijft de naam Ursula alleen bestaan als 'Landgoed Ursula'. „Daarmee wordt het terrein hier in Nieuw veen bedoeld. Ik vind het een zwak aftreksel van Huize Ursula dat staat voor zorgvuldige zorg." Volgens hem raad van bestuur twee den bij de fusiebesp nog beloofd dat de na; identiteit van de fust niet zou veranderen. Onder de ouders em neelsleden werden res0 lijk ruim honderd en derd handtekeningei l haald. Gisteren hadde gesprek met de raad stuur. Of het gesprek opgeleverd, weet a Waard als Breij nog werd in elk geval bs 'r toond." Belofte Lid van de raad van bilf Mulder van De Brui d raadt zich volgende \ve 'F directieberaad over ee el lijke terugkeer van deier sula. Van een twee jaa gedane belofte weet „Ze zeggen het. Dana zo zijn." Hoewel Mulder beg 'I voor de protesten in veen, wil hij nog geenl wachtingen wekken, nu een stichting die aan een nieuwe iden 3 naam De Bruggen blijfc' in elk geval bestaan.u delijker bij de werving pagnes en goedkope een logo kunnen Misschien kunnen we, aan de toevoeging Gro Noord." OL WAJZJÓ UW nJüJj* Ül JjL Campina Botergoud landboter Lichtgezouten roomboter. /LüJbt oc ödc KO -irOM, XeJ<d<J&L thw* den haag/alphen aan den run Een 36-jarige Alphenaar moet wegens cocaïnehandel, bedrei gingen en een ernstige steek partij in het Alphense winkel centrum De Herenhof drie jaar de gevangenis in. De Haagse rechtbank volgde gisteren met dat vonnis de eis van de officier van justitie. De Alphenaar stak op 17 juni na een autoshow in het winkel centrum in beschonken toe stand twee mannen neer na een ruzie over een omgevallen glas bier. De slachtoffers zijn broers. Een van hen liep een ernstige steekwond in zijn buik op. De verdachte had ook klap pen gekregen. Hij zei zijn mes uit noodweer te hebben getrok ken en niet te hebben geweten dat hij zijn slachtoffers geraakt had toen hij zijn mes rond zwaaide. Hij was naai vlucht om een ijzerei pakken en haalde zijn zoon over om gewap een mes mee te g Terug in het winke lag het zwaargewonde fer nog op de grond, andere slachtoffer ki een pak slaag van de en diens zoon. De verweet de Alphenaa' zijn zoon had meegen LI het geweld. De zoon is ze gebeurtenis al dooi derrechter veroordeeld De vader heeft inmii flink strafblad. Op 14 vorig jaar zou hij poi de Alphense discotha ses hebben bedreigd geweigerd was omdat, verdachten van coked L. de straf nam de mee dat de man huis dealde. alphen aan den run Martine Polderman (links) en Bianca Poelstra: „We zijn consequent. Dat is voor de tieners ook wel zo pret tig. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18