'Plaats jezelf niet buiten de gemeenscha löl' God op het Web Geloof Samenleving DINSDAG 17 OKTOBER 2000 VANDAAG Vandaag 596 jaar geleden, op 17 oktober 1404, werd Cosimo Gentile de" Migliorati tot hoofd van de rooms-katholieke kerk benoemd. Cosi mo had beloofd als paus er alles aan te doen om het zogenoemde Westerse schisma (1378-1417) te beëindigen. Eenmaal tot paus Innocentius VII (1404-1406) gekozen, weigerde hij zelfs de tegenpaus in Avig non, paus Benedictus XJ.1I, te ontmoeten. Koning Ladislaus van Napels had grote invloed op hem en had de feitelijke macht in handen. Rooms-katholieken in Frankrijk eren vandaag de heilige Solina van Chartres. Dat was een maagd uit de derde eeuw die om een huwelijk met een heiden te ontlopen in Chartres terechtkwam. Daar werd ze onthoofd. Tweespalt hindoes en christenen India ■NL Calcutta Twee Indiase vrouwen kussen een portret van Jezus van Nazareth. Ze hebben zondag meegedaan aan een protest demonstratie tegen rechtse hindoe-nationalisten. Onlangs nog beweerde een van die nationalisten, Sudershan, dat buitenland se missionarissen en zendelingen er op uit zouden zijn om In dia te verdelen in kleinere staten. Hij vond dat de Indiase men sen die zonodig christen wilden worden, zelf maar een eigen In diase kerk op zouden moeten zetten. De Indiase christenen vin- j den dat de hindoe-nationalisten zich met hun eigen zaak moe ten bemoeien. Om die reden was de leus van zondag dan ook 'Vrijheid van godsdienst'. foto ap sherwin crasto I Bijeenkomst regio-bijbelstudieclubs runsburg Dominee J. Staat van de Gereformeerde Kerk van Rijnsburg spreekt donderdagavond om acht uur tijdens een re gionale bijeenkomst van bijbelstudieclubs in Bodegraven. De bijeenkomst is in de Gereformeerde Kerk Centrum aan de Wil lemstraat. Ds Staat heeft het deze avond over het thema 'Wist ik het maar zeker'. De mensen uit de regio, die meewillen, moeten zich verzamelen bij de Immanuëlkerk om zeven uur. Meerijden is ook mogelijk. Wel even bellen dan, verzoekt secretaris Junge- rius (071-4031262). Pleidooi: Betrek RK meer bij SoW leiden De RK theoloog prof. A. Houtepen houdt morgenavond in de Leidse Bevrijdingskerk een pleidooi voor een ruimer be grip van de Samen-op-wegformule van de hervormde en gere formeerde kerken. Tijdens een bijeenkomst van de Lokale Raad van Kerken in de kerk aan de Aerent Bruunstraat 1 zal hij zijn gehoor oproepen het gesprek aan te gaan over onder meer ethi sche zaken, gezamenlijke theologische opleidingen en een dito gezamenlijke bezinning op allerlei spirituele stromingen en be wegingen. Houtepen vindt dat waar ten aanzien van tal van pastorale zaken, kerkstructuur en liturgische vormen toch al vaak 'leentjebuur' wordt gespeeld, de SoW-kerken en de RK pa rochies best nog wat intensiever met elkaar over genoemde za ken zouden kunnen praten. De aanvang is 20.00 uur. De bijeen komst heeft een openbaar karakter en is dus ook voor niet-ker- kelijken toegankelijk. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Haastrecht D.J. Brans, kandidaat uit Amsterdam. Aangenomen: naar 's-Gravenha- ge (bijz. werkzaamh. Klooster- kerk) P. Lootsma, te Amsterdam. Bedankt: voor Wezep (wijk 3) M.A. Kuyt te Veen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Sliedrecht G. Naber te Neede. Beroepen: te Spakenburg-Zuid (4e predikantsplaats) H. Hoks- bergen, kandidaat uit Amers foort; te Wildervank-Veendam i.c.m. Zuidlaren: A.G. Bogaard te Schiedam. Aangenomen: naar IJsselmuiden: J.H. Soepenberg, kandidaat uit Kampen, die bedankte voor Zaamslagen Maassluis. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Sneek en Heeren veen B. Witzier te Utrecht-Cen trum. Roennondse hulpbisschop De Jong over kritische rooms-katholieken: De kerken lopen leeg. In onze welvarende samenleving lijkt de behoefte aan geestelijke steun almaar af te nemen. „Mensen zoeken alleen nog een kerk op als zij in nood verkeren. En zelfs dan bestaat bij hen vaak het gevoel dat ze het zelf wel kunnen", zegt hulpbisschop Everard de Jong van Roermond. Hij denkt dat de leegloop nog wel even zal voortduren. Tegelijk vreest hij dat wie er niet-katholieke opvattingen op na houdt, zich buiten de gemeenschap van gelovigen plaatst. roermond louis burgers Everard de Jong gebruikt het woord barmhartigheid in twee uur zegge en schrijven twee keer. Eerst geeft de hulpbis schop van Roermond ermee aan dat het 2000 jaar oude evangelie voor hem nog steeds geldt. Later betreurt hij het dat het begrip barmhartigheid de moderne mens niets meer zegt. Een goed verstaander beluis tert in deze tegenstelling dat De Jong verlangt naar een nieuwe tijd. Een eeuw waarin christelij ke barmhartigheid opnieuw be tekenis krijgt. Daarbij kiest hij zijn woorden af en toe heel zorgvuldig, alsof hij zeggen wil dat een tijd moet aanbreken waarin aandacht voor geestelij ke waarden weer toeneemt. „Ik voel mij persoonlijk aan gesproken door het 'kom, volg mij' waarmee Jezus zijn disci pelen verzamelde. Hij zocht hen ook onder de tollenaars en de woekeraars", zegt de hulp bisschop in zijn studeerkamer in Roermond. Veel later in het gesprek volgt plotseling de ont boezeming dat de huidige mens niet meer naar het evan gelie luistert. ,,De mensen be grijpen niet meer wat met barmhartigheid wordt be doeld." De Jong geeft zelf het goede voorbeeld. Onlangs nog was hij bij de Wereldjongerendagen in het hete Rome. Hij probeerde dezelfde taal te spreken. On danks zijn 42 jaar liep hij er daarom net als zij rond met op gerolde mouwen, alsof hij zeg gen wilde dat zijn zwarte pak en witte boord slechts uiterlijke schijn zijn. „Je herkent elkaar", herinnert hij zich. „Daar hoefde je je niet over je geloof uit te spreken. Voor veel jongeren was dat een nieuwe ervaring, want vaak staan zij op school alleen." De Jong gaat gemakkelijk om met jongeren. Dat stamt nog uit zijn tijd als studentenpastor in Maastricht. Hij zocht ze op, tot in de studentenverenigingen Hulpbisschop Everard de Jong van Roermond (42) liep tijdens de We reldjongerendagen in Rome met opgestroopte mouwen rond. Hij was een luisterend oor voor veel jongeren, die over hun geloof wilden pra ten. „Voor velen was dat een nieuwe ervaring, want vaak staan zij op school alleen." foto gpd phil nijhuis toe. „Ik kon veel vooroordelen afbouwen, uitleggen wat mij bezielt." Dat af en toe een glas bier over hem heen kwam, hoorde er bij. Twee jaar geleden werd De Jong benoemd tot hulpbis schop. Vanaf het begin zocht hij de dialoog met talloze groe peringen binnen en buiten de kerk. Dat leidde soms tot felle discussies, zoals over zijn uit spraak waarom hardnekkige critici van de rooms-katholieke leer niet gewoon overstappen naar een protestante kerk. Daar bestaan vrouwelijke priesters (dominees) al, heerst een onbe perkte toegang tot de commu nie, is de moraal losser en de Mariaverering veel minder in tensief. Na een gesprek met de pro gressieve Acht-Meibeweging, is zijn standpunt nu wat milder. „Ik wil mensen niet de kerk uit jagen. Maar ik vind dat je niet iets katholiek moet noemen, wat het niet is. Dan verwijder je jezelf in feite uit de gemeen schap van gelovigen." Van hem valt geen afwijkend standpunt te veiwachten over controversiële kwesties als abortus en euthanasie. Moord is altijd fout, zegt hij, of het nu gaat om een dodelijk zieke pati ent of om de zwakste baby van een Siamese tweeling. De Jong laat er nauwelijks twijfel over bestaan dat hij be hoort tot de conservatieve stro ming binnen de kerk. Het gaat hem om het voortbestaan van de gemeenschap van gelovigen en van wat alle mensen ge meenschappelijk hebben. Toch hoopt de bisschop dat de kerk - zonder de boodschap aan te tasten - de persoonlijke beleving van het geloof meer ruimte geeft. De kerk moet het voorbeeld geven, met sober heid en radicale uitdagingen. Dat trekt jongeren. Zoals Jo hannes Paulus de jeugd voor hield: Heb de heilige ijver om heilig te worden. Ook De Jong is niet wars van heldere uitspraken. „De men sen hebben het gevoel gekregen dat ze het zelf wel kunnen. Daarbij vergeten wij dat het materieel welzijn ook deels af hankelijk is van onze geestelijke gezondheid. Dat gebeurt onder invloed van de Verlichting en het rationalisme, die de mens heid leerden dat zij God niet nodig had." Een aantal van zijn eigen broers en zussen is ook die weg opgegaan. Als 14-, 15-jarige scholier die net de LTS had af gemaakt, ging De Jonj alleen naar de kerk o moest. Het instituut niets. Zijn bekering kw kennismaking met eei 1 boek over een vrouw vingen van Jezus ontvj „Die boodschap r 1 onmiddellijk. Diezelfi nog ben ik begonnen den. Een paar jaar la mts wilde ik naar de ik twijfelde. Toen hel gevraagd wat ik moi Zijn antwoord was worden. Het kwam a derslag bij heldere hen Zo'n ontboezeming, druk op de persoonlij met Christus, verwac! der van een predika Evangelische Omroep een roomse bisschop toegeven dat de EO dj n van Jezus weer ondei dacht van een groo j heeft gebracht. Maarj j ook terug in de veil j dominee Nico ter Lint de RK theoloog Schille u In ieder geval voeld 3 na zijn besluit een diej lijke vrede. „Plotseling, op zijn plaats. Ik c# een soort harmonie, i geestelijk maar ook lit Er waren geen woor; v nodig, net zoals een r( vrouw die van elk en daarom maar wei z den nodig hebben." Dat het klonen van mensen gevoelig ligt, behoeft geen betoog. Een lopende band vol zwijgzame, star kijkende zombies trekt aan het geestesoog voorbij als het thema 'klonen' weer eens aan de orde is. Nóg gro ter lijkt de dreiging als ook gekke sektes zich er tegenaan gaan bemoeien. Eind vorige week maakte een Amerikaanse UFO-cultus bekend zich serieus op het klonen van men sen te gaan werpen. De groep noemt zich de Raëlian Movement en staat onder leiding van de Franse sport journalist en autocoureur Raël. Deze wil de technologie van het klonen zo snel mogelijk op commerciële basis gaan aanbieden. Voor het sommetje van 200 duizend.dollar bij voorbeeld kunnen ouders die geen kinderen kunnen krijgen toch aan nageslacht komen. Ook kan een kopie gemaakt worden van een overleden dierbare. Het op de Bahama's ge vestigde bedrijf Clonaid gaat voor de uitvoe ring zorgen. Een andere service, luisterend naar de naam Insuraclone, kost maar een kwart van dat bedrag. Voor 50.000 dollar kan je je geneti sche materiaal laten opslaan voor het geval je onder de tram komt. „Klonen zal de mensheid in staat stellen het eeuwige leven te bereiken", zegt Raël. Binnenkort zal het de normaalste zaak van de wereld zijn om te sterven en met persoonlijkheid, herinnerin gen en al in een vers, kreukvrij lichaam te ontwaken. Het klonen van de geest is voor mensen nu nog een lastige zaak, maar de ontwikkelingen gaan snel. De hele levensbeschouwing van de Raëlian Movement is doordrongen van dit klonings- ideaal. Het leven op aarde zelf is het resul taat van een kloningsexperiment, zo meent de groep. Raël weet dit van de buitenaard- sen zelf die de journalist uitnodigden in hun ruimteschip, beweert hij. Dat gebeurde op 13 december 1973 in de buurt van Cler mont-Ferrand. Daar gaven ze tekst en uitleg 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zesentwintig miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organi saties als obscure religieuze groeperingen hebben pagi na's waar ze zich presenteren. Deze aflevering: waarom er niets mis is met het klonen van mensen. http://www.clonaid.com ëJ en zadelden ze Raël op met de taak de mensheid op de hoogte te brengen. De 'aliens' menen dat het menselijk ras in middels in geestelijk opzicht voldoende is gegroeid om de waarheid onder ogen te zien, als een kind dat nu wel eens de waar heid over Sinterklaas mag horen. Raël schreef er een boek over en helpt op zijn website een aantal oude misverstanden uit de wereld. Bijvoorbeeld over de o.orsprong van het godsbegrip in de Bijbel. Het woord 'Elohim' WEEROVERZICHT BUITENLAND uit het Oude Testament is altijd met 'Gö vertaald. Fout, zegt Raël. Volgens hemg s het om een Hebreeuwse meervoudsvon die alleen te vertalen is met 'zij die uit di mei kwamen'. De geest van God die in( nesis over de wateren zweefde, gaat in fi over deze buitenaardse Elohim, die mei schotels over het levenloze aardoppenij scheerden en verkenningsvluchten uit\ï den. Met gebruikmaking van kloningste n nieken brachten de Elohim de barre aai tot leven. In hun laboratoria schiepen z( mensen naar hun beeld en gelijkenis. Ook over Jezus vernam Raël een nieuwt] van de buitenaardsen, waardoor het eva gelie in een heel nieuw licht komt te sta; Want ook de wederopgestane Jezus blij! niets anders dan te zijn dan een geslaag P kloon van de aan het kruis gestorven Cl tus. „Klonen is de blijde boodschap uit1 'c evangelie", zo staat te lezen op Clonaid .com, „Jezus kwam om ons om eeuwigl01 ven te brengen". h Ethische bezwaren tegen klonen zijn vo! n strekt misplaatst, meent Raël. „Waarom i' zouden we bang zijn voor een ontwikkel f' die binnen een paar jaar onze ergste an;13 kan bezweren; die voor de dood?", zegti En wetenschappelijk directeur van Clonn dr. Brigitte Boisselier: „Wie zou er probli men mee hebben om een kind van tien maanden na een ongeval terug in leveni brengen? De technologie staat het toe, d ouders willen het: Ik zie dan geen ethisc 11 bezwaren." Binnenkort komt Clonaid met een nieuvrf service. Onder de naam Clonapet kan e;n' ieder het genetisch materiaal van zijn h p dier laten opslaan. Wordt het dier platge - den dan is er dus niets aan de hand. Eéi lefoontje en er staat al gauw een identie exemplaar te kwispelen. silvan schoonhoven 1 0 Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Woensdag tijdelijk opklaringen. Verder bewolkt en perioden met regen, vooral in het zuidwesten. Ook veel wind. Dinsdag maxima tussen 11 en 16 graden, woens dag iets lager. Zweden: Soms veel wind. Verder een af wisseling van zon en wolkenvel den en vooral in het westen kans op regen. Maxima tussen 10 en 14 graden. Finland: Wolkenvelden en vooral in het zuiden misschien wat regen. In het noorden meer opklaringen. Maxima rond 11 graden. Denemarken: In het oosten soms zon. Verder bewolkt en vooral in het westen nu en dan regen. Maandag een stevige oostenwind. Middagtem- peratuur iets dalend tot om streeks 11 graden op woensdag. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Onbestendig met een fors aan wakkerende wind. Verder veel be wolking en perioden met regen of buien. Dinsdag in Engeland tijde lijk droger en misschien wat zon. Maxima rond 13 graden. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en perioden met regen of motregen. Middag- temperatuur tussen 11 en 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en perioden met regen. Soms ook wat zon, dins dag in het westen en woensdag in het oosten. Vooral langs de west kust een stevig aanwakkerende wind. Maxima van een graad of 12 rond Nancy tot 17 in de buurt van Nantes. Zuid-Frankrijk: Eerst in het oosten nog wat regen. Verder ook nu en dan zon, maar later op woensdag vanuit het wes ten regen en meer bewolking. Maxima meest tussen 14 en 20 graden. Spanje: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog, behalve in het noorden en noordwesten, daar meer bewolking en wat regen, woensdag ook kans op onweer. Maxima uiteenlopend van 20 gra den in het noorden tot 25 in het zuiden. Portugal: Vooral in de noordelijke helft wol kenvelden en daar soms wat re gen, woensdag iri het noordwes ten kans op onweer. Verder perio den met zon en droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vooral dinsdag nog enkele wol kenvelden en kans op een bui. Woensdag meer zon en droog. Middagtemperatuur oplopend naar 24 graden. Madeira: Nu en dan zon, maar ook wolken velden en overwegend droog. Maxima rond 24 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilan den enkele wolkenvelden, in het zuiden veel zon. Overwegend droog en maxima tussen 23 en 27 graden. Duitsland: Eerst in het westen, later vooral in het oosten veel wolken en re gen. Verder ook hier en daar zon. Kouder met maxima rond 13 gra den. Oostenrijk: Hier en daar regen en half tot zwaar bewolkt. In de nacht en ochtend ook kans op mist. Mid dagtemperatuur dinsdag tussen 16 en 20 graden, woensdag een stuk kouder. Zwitserland: Eerst nog overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd regen. Woensdag geleidelijk droger en meer zon. Maxima rond 15 gra den. Italië: Nu en dan zon en enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 18 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Woensdag droger. Middagtemperatuur rond 21 gra den. Griekenland en Kreta: Perioden met zon. Vanuit het westen meer bewolking, maar op de meeste plaatsen nog droog. Maxima tussen 20 en 24 graden. Malta: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 24 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Maxima aan zee van 20 graden in West-Turkije tot tegen de 26 in het zuidoosten en op Cy prus. WOENSDAG 18 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.11 Zon onder 18.38 Maan op 22.10 Maan onder 14.00 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07 37 19.56 07.10 «19.29 Laag 03 00» 15 36 02.41 15.17 Weerrapporten 17/10,08.00 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Innsbruck Istanbul licht bew Kiagenfurt half bew Kopenhagen licht bew. Las Palmas licht bew. Lissabon licht bew Madnd Malaga Mallorca onbewolkt zw 1 motregen w 2 half bew w.s. 0 onbewolkt nw2 licht bew. n 1 half bew. w2 zwaar bew. n 2 27 20 0.0 20 13 1.9 - 12 52.0 17 12 0.0 14 12131.0 13 12 0.1 12 10 02 21 7 0.0 21 13 97.0 - 13 0.0 13 11 0.0 bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw y koufront opklaringen JU» hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 5(7: Familieberichten: 023- 5317 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-531591 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN Maandag t/m vrijdag v; 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven v< abonnements-geld, ontvangen/ betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per postö worden verzonden geldt er aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSi Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of eei leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit he: - Dagblad op geluidscassette bes! informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Leek 'Si K N H U I Warschau Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles 13 8 0.0 21 11 0.0 17 10 0.0 30 24 15.4 17 16 0.0 23 17 0.0 28 11 0.0 19 13 0.0 24 13 0.0 17 11 0.0 28 19 0.5 22 16 1.0 11 8 1.0 27 16 4 0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 12 9 0.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16