eiden Regio Alle taxi's mogen op Breestraat Vocht, vocht en nog eens vocht Het betere fietswerk op Leidse politiedag Oudjes in de Groenoordhallen eiden vrijstaat voor vaarlijke bedrijven' Meer samenwerking met East-London DAG 16 OKTOBER 2000 jenaar mishandeld in Breestraat Een 24-jarige man uit Leiden is zondagochtend vroeg in iestraat mishandeld. Volgens de politie is hij tijdens een >artij door verschillende mensen geschopt en geslagen, achtoffer is met letsel aan het hoofd overgebracht naar JMC. Op aanwijzing van getuigen hield de politie een 28- man aan. Die zei te hebben meegevochten, maar niet ver- iordelijk te zijn voor de verwondingen van het slachtoffer, rhoor werd de man weer op vrije voeten gesteld. arschuwingsschot in weiland De politie heeft zaterdagochtend drie mannen aange- in. variërend in leeftijd van 28 tot 38 jaar, op verdenking ïdreiging en belediging. De politie was naar een weiland Wassenaarseweg gegaan na een melding over een ge paard. Daarvan bleek geen sprake, maar in een keet in het ld troffen agenten wel drie mannen aan. Ze weigerden te leken toen de politie daarom vroeg, en begonnen te schel- ien van hen riep zelfs dat hij zou gaan schieten. In de ver- ig die daarop volgde, loste een van de agenten éen waar- fingsschot. De mannen zijn aangehouden. Een wapen ze niet bij zich te hebben. torrijder ernstig gewond Bij een verkeersongeval op de Lammenschansweg is gis- nd een 27-jarige Leiderdorper ernstig gewond geraakt. De eed met zijn motor over de Lammenschansweg, toen een ige Leidse met haar wagen de Leliestraat uitkwam. Vol le politie verleende de vrouw geen voorrang. De motorrij- mde en gleed onder de auto. Het slachtoffer is per ambu- overgebracht naar het LUMC. non' wint schrijfwedstrijd De Leidse H. Uljé-Plantfeber heeft de schrijfwedstrijd O-plussers gewonnen. Ze deed dat met het verhaal 'Si- - volgens de jury een aansprekend, ontroerend, authen- i leesbaar stuk. Het werd uitverkoren uit 20 uitzendingen, irhaal werd samen met vijf bijdragen die een eervolle ver lig kregen, voorgelezen tijdens de Leidse Dag van de ou- in het Volkshuis. 'Simon' is een aangrijpend verhaal over j haar inwonende, uit Suriname afkomstige Hindoestaan er zelfmoord pleegt. Het verhaal leverde de schrijfster, be de eer en de roem, een prijs op van 100 gulden. De Dag ouderen, voor de vierde keer in Leiden gehouden, trok g ongeveer 60 bezoekers. De ouderen konden onder meer smaken met dans, klederdracht, muziek en eten uit ande- wim wegman Een jaartje geleden wekte het bericht nog flink de lachlust: Amerikaanse agenten leren hun Nederlandse colle ga's op mountainbikes fietsen. Gekker moet het niet worden. Maar zaterdag, op de Leidse editie van de landelijke politiedag, was goed te zien dat de Amerikanen destijds boeiende leerstof hebben meegenomen. Wat kan een moderne fietsende agent zoal met zijn razendsnelle rijwiel? Een lastige verdachte met een enke le beweging uitschakelen bijvoorbeeld, door de fiets met kracht naar hem toe te rollen. De arrestant zal dan namelijk met beide handen het stuur grijpen - een natuurlijke reflex die ieder mens, goed of slecht, bezit. Waardoor de agent hem vrij moeiteloos in de klad den kan grijpen. Ook aardig is deze: agent 1 racet langs de verdachte en laat zijn fiets met veel gesnerp tegen de grond schuiven. De verdachte is afgeleid en een tikkeltje overdonderd, waardoor de agent in het voordeel is. Zeker wan neer een collega, agent 2 dus, zijn fiets in de rug van de verdachte zet en zijn arm om diens keel slaat. Knappe boef die dan nog weg komt. Mocht het toch op vechten aanko men, dan biedt de mountainbike op nieuw uitkomst. Als de agent zijn sta len ros op het achterwiel zet, kan hij met het voorwiel de verdachte op een veilige afstand houden. Verder is de politiemountainbike natuurlijk uiter mate geschikt om voortvluchtigen achterna te zitten over stoepen, trapjes en ander in de stad aanwezig straat- meubilair, en ze vervolgens met een speciale beweging op de fiets tegen de grond te werken. Het enige dat nog niet lukt, is arrestanten naar het bu reau brengen. Daarvoor moet nog, heel ouderwets, een politiewagen ko men. De mountainbikers waren een van de hoogtepunten die de Leidse politie Bezoekers van de open dag van de politie mochten onder meer op de surveillancemotor klimmen. tijdens de open dag op het bureau aan de Langegracht aan het publiek voor zette. Een andere trekker was het ritje door de stad met een arrestantenwa gen, een ME-bus en een Amerikaanse politiewagen, waar vooral kinderen in flinke rijen stonden te wachten. En verder mochten een kantelauto, een wagen waarin de inzittenden 360 gra den om hun as kunnen draaien, en twee door kinderen te beklimmen po litiemotoren op een warme belangstel ling rekenen. Ondertussen konden de bezoekers bij verschillende kraampjes informatie meepikken over Slachtof ferhulp, het Openbaar Ministerie en allerlei andere zaken die met de politie of met het politiedag-thema 'verkeer' FOTO HENK BOUWMAN te maken hebben. Organisator Frans Mesker van de politie Hollands Midden was tevreden over de opkomst zaterdag. „Het was gezellig druk. De belangstelling was goed, vooral als je meeweegt dat we geen echte topattracties in huis had den. Die zijn helaas naar de open da gen van andere bureaus gegaan." hat alarm na onderzoek ilecht gesteld met de vei- van Leidenaars die in de van bedrijven wonen net gevaarlijke stoffen gewerkt. Die conclusie SP uit eigen onderzoek, raadslid Day staat niet papier waar dergelijke en zich bevinden, weten lenden van niets en is er gebied van preventie 'to- y n beleid'. betwijfelt of de contro le vergunningen van 'ge- e bedrijven' in orde is. 'oor het grootste deel ge- lit niet. Er wordt stilzwij- langenomen dat bedrij ft aan de voorschriften i. Er zijn dan ook geen iplannen, niets." haar onderzoek heeft de der anderen gemeente laren, politie en brand- )enaderd. Ongerust en 1, is SP'er Day over de ten. Vooral het ontbre- i een overzicht is schok- rindt hij. Het is hem op- Jifn dat veel gesprekspart- chimmig' reageerden op igen. „Dat was omdat ze evens waar ik om vroeg )i<;; niet op tafel konden leggen. Er is sprake van een chaotische en ongecoördineerde structuur." Volgens de SP heeft de ge meente niet eens een een lijst van bedrijven die met gevaarlij ke stoffen werken. De gegevens zijn verspreid over tal van dien sten. Ook D66-fractievoorzitter Welling wees tijdens de eerste begrotingsdebatten op dit eu vel. In een reeks schriftelijke vra gen dringt de SP aan op een snelle aanscherping van het be leid op dit terrein. Ze wil dat burgemeester en wethouders aan de hand van beschikbare gegevens, vooruitlopend op de lijst, aangeven of er gevaarlijke bedrijven in of dichtbij woon wijken staan. Wethouder Pechtold (D66/milieu) heeft geen goed woord over voor de SP-inter- ventie. „Schandalig en paniek- zaaierij", zegt hij. En: „Dit is goedkoop scoren. Dit is inspe len op gevoel en heeft niets met besturen te maken." Volgens Pechtold is het beleid zeker voor verbetering vatbaar maar is daarover juist uitgebreid ge sproken in de raadscommissie milieu. „Maar daar hult de SP zich in stilzwijgen." leiden Honderden oldtimers waren het afgelopen weekeinde te bewonderen - en te koop - in de Groenoordhallen. Van een eenvoudig ogen de Star uit 1925 tot een aan alle kanten blinkende Cadillac Eldorado Biarritz uit 1958. Zelfs een heuse Saurer alpenbus uit 1962 was er te zien en eventueel aan te schaffen (p.n.o.tk). Naast klassiekers van ver voor de Tweede Wereldoorlog, waren er ook enkele moderne oldtimers te bewonderen, zoals lelijke eendjes, kevers en Lancia's. En verder waren er onderdelen, heel veel onderdelen voor de oldtimers te koop. FOTO DICK HOGEWONINC zeggen dat mevrouw A. ove uit de Conradstraat is zwak uitgedrukt. Ze ïdend. Woest op woning vereniging Portaal Leiden iheet op de kantonrech- Ijaren heeft zij enorme 1 in vocht in haar woning, Portaal heeft nog geen k, en ondernomen daar iets e doen. En tot overmaat imp werd zij onlangs de kantonrechter gesom- i de in 1998 opgelegde 'erhoging voor haar huisje alen. Een woning op de van de Conradstraat en landstraat waar zij met enoot en vier kinderen woont maar die meer lijkt op een champignonkwekerij dan op een gezellig, warm onderko men. In de kruipruimte onder de wo ning hebben de Ten Hoves met behulp van een krik een stapel tegels onder de balken gelegd om diezelfde binten te be schermen tegen het optrekken de vocht. Toch is de vloer daar boven al ernstig aangetast. De kopgevel van het huis op de hoek met de Calandstraat is zo vochtig dat de daartegen aan gebrachte lambrisering van schrootjes volledig is ^omge trokken. De vloerbedekking bolt bijna overal op, en onder De Blauwe Steen, die al'700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. de meubels tieren de schim mels welig. Dat heeft de be woonster al een schadepost van vierduizend gulden opgele verd. Door al deze ellende heeft me vrouw Ten Hove ernstige cara- klachten ontwikkeld, overge voeligheid van de luchtwegen. En dat is weer merkbaar aan haar ademhaling en stem. Ver huizen wil zij echter niet omdat zij van een flat kwam en nu een huis met een tuin heeft. Boven dien bevalt de buurt haar goed. Zij denkt dat haar gezond heidsklachten verdwijnen als Portaal zijn onderhoudsver plichtingen nakomt. Overigens staan de klachten van mevrouw Ten Hove niet op zichzelf. Het hele rijtje huizen tussen Lage Morsweg en Storm Buysingstraat heeft een vocht en schimmelprobleem. Portaal erkent dat, maar ontkent dat er sprake is van stankoverlast. Naar aanleiding van een TNO- rapport wordt momenteel een bestek geschreven om de hou ten vloeren van de huizen te vervangen door een vochtwe rende constructie. Eind dit jaar zou die klus moeten beginnen, maar boze tongen beweren dat dat op zijn vroegst in het voor jaar gebeurt. Mevrouw Ten Hove wordt zo langzamerhand krankjorum van al dat gedoe. En nu moet ze tot overmaat van ramp ook nog de door Portaal opgelegde huurverhoging betalen van de kantonrechter, die nota bene De woningen in de Conradstraat worden geteisterd door vocht en schimmels. FOTO HIELCO KUIPERS met eigen ogen de ellende in haar woning heeft gezien. De geconstateerde gebreken beho ren namelijk niet tot de zoge noemde nulpunten. Daarbij gaat het volgens de wet om grote bouwkundige gebreken die de bruikbaarheid van de woning ernstig belemmeren. Dan moet eerst de vloer in de huiskamer zo slecht zijn dat het hele gezin er doorheen zakt. Ie mand die niet gevoelig is voor schimmel kan in deze op zich aantrekkelijke woning aange naam wonen, zo vindt de kan tonrechter. Wel geeft de magistraat Portaal in overweging mevrouw Ten Hove een eenmalige tegemoet koming te verstreWcen in de kosten van de vervanging van de vloerbedekking na de uit voering van de broodnodige onderhoudswerkzaamheden. Die, zo verzekert directeur Jo- han de Greef van Portaal Lei den, voor het einde van dit jaar beginnen. De Greef ontkent met klem dat er sprake zou zijn van vertraging bij de onder houdswerkzaamheden. „We beginnen absoluut voor het einde van dit jaar en het huis van mevrouw Ten Hove is een van de eerste die wij beetpak ken." eric-jan berendsen De gemeente Leiden haalt bakzeil: taxi's mogen te allen tijde door de Breestraat rijden, ook als deze autoluwe winkelstraat niet de eindbestemming of het beginpunt van de rit is. Zo luidt althans het voorstel van burge meester en wethouders, dat binnenkort in de inspraak gaat. De beperkte toegang voor taxi's - ze mogen alleen in de Breestraat komen als ze er iemand komen oppik ken of afzetten - was dit voorjaar inzet van een rechts zaak, aangespannen door taxibedrijf Koenes. leiden I. Koenes van het taxibedrijf is blij dat de gemeente de be perkingen wil opheffen. Maar de verplichte pasjes stuiten hem tegen de borst. „Hoe moet dat dan als bijvoorbeeld een Amsterdamse taxi in de Bree straat moet zijn? Ja, de taxi's mogen door de Breestraat, maar dan wel onder voorwaar den. Volgens mij kan dat niet. Een ontheffing is een onthef fing, ook als je het pasje niet ge bruikt", zegt de taxibaas. Of hij bezwaar gaat maken, is nog niet zeker. Hij zegt dat hij eigenlijk geen tijd en zin meer heeft om er veel energie in te steken. „Het beste zou zijn als de ge meente komt met een zinvolle oplossing. Waarom worden de camera's niet vervangen door andere camera's, die de kente kens kunnen 'lezen'. Zo'n sys teem bestaat: het is gekoppeld aan een referentielijst met daar op de kentekens van alle auto's die op de Breestraat mogen ko men." Overigens meldt de onderne mer dat hij onlangs weer sta pels bezwaarschriften de deur uit heeft gedaan tegen nog eens 350 bekeuringen die nog niet door de kantonrechter zijn be handeld. Hoewel het boetebe drag op de bekeuringen nul gulden is, moet de kwestie vol gens hem op deze manier wor den afgehandeld. Voor de vele honderden bekeuringen rekent Koenes twintig gulden admini stratiekosten per stuk, exclusief btw. De rekeningen gaan alle maal naar de gemeente Leiden. annet van aarsen De taxiondernemer had een principezaak gemaakt van de beperkingen op de Breestraat. Hij wenste niet mee te werken aan de regels van de gemeente Leiden omdat volgens hem taxibedrijven verplicht zijn om in elke situatie de kortste route te nemen. Leiden legde op zijn beurt verdere beperkingen op aan het taxibedrijf: Koenes mocht nog maar zo'n tien maal per dag over de Breestraat. De taxiondernemer trok zich daar echter niets van aan: ongeveer duizend maal werden de taxi's geflitst. De opgelegde boetes - bij elkaar zo'n zestigduizend gulden - vocht hij aan bij de kantonrechter, die hem in maart in het gelijk stelde. De gemeentelijke verordening - zo stelde de kantonrechter - voor ziet niet in een beperking van het aantal toegestane ritten. Direct na de uitspraak liet de gemeente bij monde van wet houder Laurier weten dat het niet de bedoeling was taxi's on beperkte toegang tot de Bree straat te geven. De verordening moest zodanig worden aange past, aldus Laurier, dat de ge meente met succes de taxibe drijven beperkingen kon opleg gen. Die stellingname is met het voorstel dat nu op tafel ligt, losgelaten. Wél wil de gemeente de taxibedrijven verplichten om gebruik te maken van de pasjes, die ervoor zorgen dat de came ra's niet flitsen. leiden robbert minkhorst De stedenband tussen Leiden en East-London reikt voortaan verder dan samenwerking tus sen twee gemeentebesturen. De Leidse delegatie die vorige week de Zuid-Afrikaanse stad be zocht, heeft goede zaken ge daan met vertegenwoordigers van East-Londonse instanties. „Het doel van het bezoek was de basis van de stedenband verbreden", zegt voorlichter F. Delemarre die mee was naar Zuid-Afrika. „En die doelstel ling is zeker bereikt. Mensen zijn zeer tevreden dat zoveel contacten zijn gelegd." Reisge noot wethouder Laurier: „Hier op kan worden voortgebouwd. De banden tussen loeiden en East-London zijn flink aange haald." Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) gaat studenten en docenten uitwisselen met het East London College. Me dewerkers van de politie Hol lands Midden hebben afspra ken gemaakt met de collega's in East-London over de invoering van een veiligheidsplan aldaar. In 2001 gaan verschillende sportclubs bij elkaar op bezoek. F.n er is contact gelegd tussen kerkelijke instellingen. Het East-London Museum en de Leidse musea Naturalis en Volkenkunde gaan ook samen werken. Het Zuid-Afrikaanse museum stuurt een medewer ker naar Leiden om een uitwis seling voor te bereiden van spraakmakende delen van de collecties. Zo bezit het East- London Museum een van de laatste twee exemplaren van een dodo-ei. In Naturalis is een blauwbok te zien, een uitge storven bokachtig dier dat on der meer in de omgeving van de stad in Zuid-Afrika heeft ge leefd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9