banen Rabo schrapt lokaal 7.000 Malaise op vitaminemarkt in VS OPEC-landen doen 'mogelijk iets' om olieprijs te verlagen Economie I ismerkenproducent ji schrapt 140 banen Bellen via Tele2 valt niet mee Een van de vijf 40+'ers zit in WAO Dempen op de oude manier Metaalbedrijven bedingen lagere stroomprijs en Gap schuldig aan kinderarbeid Modeketen Gap en sportkledinggigant Nike maken ïuldig aan kinderarbeid. Verslaggevers van het Britse TTp .programma Panorama ontdekten dat in een Cambod- extielfabriek kinderen voor deze mutinationals werken, ipia zond gisteravond een reportage uit waarin is te zien ï.s deren van onder de vijftien jaar in de June Textilesfabriek o'Ji lagen per week zestien uur per dag aan het werk zijn om o'i neer Nike- en Gap-kleding te maken. In het land is kin- U «id officieel verboden. Gap zei de programmamakers aan I, ring van de werkomstandigheden in de fabriek te wer- o!s ke zei naar aanleiding van de reportage van plan te zijn december helemaal uit de fabriek terug te trekken. .V j jeren is niet goed voor carnere Vier op de tien stotteraars hebben bij het kiezen voor 7i öep rekening gehouden met hun handicap en bijna de 110 P ^at ziJn ^aar vooruitzichten er nadelig door zijn be- 7> De Nederlandse Federatie Stotteren (NFS) heeft uitge- 3 6 at twee op de drie werkgevers vinden dat een stotteraar 12 paalde functies niet geschikt is. Eenderde kiest bij gelijk te kandidaten voor degeen die niet hakkelt. Stotteraars erg onzeker. Maar liefst 77 procent denkt niet geschikt !;i roor bepaalde banen. De meesten hebben wel het idee lij een sollicitatie evenveel kans maken als een collega d van de tongriem is gesneden. De collegiale werksfeer ir ook weinig door beïnvloed, vinden de meesten. verhoogt benzineprijzen weer *48 AMi Oliemaatschappij Shell heeft de brandstofprijzen 12 'lopen weekeinde fors verhoogd. Een liter diesel steeg cent naar 2,09 gulden, een recordniveau. Het vorige re- eert van eind september toen voor een liter diesel 2,074 betaald moest worden. Euro ongelood is vijf cent duur- 7 'lorden tot 2,64 gulden. Een liter super plus kost 2,78 gul- }}j ikeen stijging van vijf cent. Hier liggen records nog een 2 5 iit de buurt. Eind juni kostte een liter euro ongelood 2,74 Voor super plus moest destijds 2,89 gulden worden o's eld. Eind vorige week stegen de brandstofprijzen al. o,2 es werden drie cent duurder en diesel vier cent. lonalds test nieuwe restaurants Restaurantketen McDonalds wil volgend jaar twee ',6 restaurantconcepten testen. Het gaat om een diner- en j 'ssezaak. Dat meldt het Amerikaanse blad Advertising de nieuwe plannen kunnen consumenten bij een kiosk 1.2 ier bestellen. Het eten wordt dan later aan huis geser iet is de bedoeling dat de delicatessezaak in de al be- McDonaldrestaurants komt. Klanten kunnen dan be- 6,1 ehamburgermenu's ook kiezen voor sandwiches, soep 3 iale broodjes. McDonalds zelf doet geheimzinig. „We o> >ren voortdurend nieuwe mogelijkheden voor ons be- aar over deze ideeën willen we niet publiekelijk discus- x ndi streeft naar marktleiderschap Mediamolog Vivendi Universal wil concurrent Time /America Online van de troon stoten als marktleider, de toekomstige vice-president Bronfman afgelopen ide in de Franse krant Le Figaro. Vivendi Universal is de J eming die ontstaat uit de fusie tussen het Franse Viven- o.i al+ en het Canadese Seagram. Nu is Time Warner/AOL J* tste in deze sector. Bronfman: „We zullen ons vooral op 9 o: nigde Staten concenteren. Daar liggen voor ons de 5.(* mogelijkheden." 'Brussel' heeft de fusie recentelijk ceurd. Alleen moet Vivendi onder meer een belang van ent in de Engelse betaalzender BskyB verkopen. -V verwacht veel van 'kleintje' Het Duitse autoconcern BMW heeft hoge verwach- i^jran een nieuw klein model dat in 2004 op de markt 3.5: fan deze auto wil het concern er jaarlijks 150.000 stuks De markt voor kleinere auto's bedraagt wereldwijd een stuks per jaar, zegt BMW. De kleine variant wordt in ja- D04 in twee varianten gelanceerd. De prijs zal onder de lulden liggen, zegt concerndirecteur J. Milberg in het weekblad Focus. Het kleine model wordt wereldwijd ver- /ooral in de VS is er genoeg ruimte, denkt het concern. galows populair in herfstvakantie NDAM» De komende twee weken gaan ongeveer één mil- iderlanders met vakantie, van wie 600.000 in eigen land. ngalow in het bos met actieve bezigheden overdag en irdvuur 's avonds is favoriet volgens Toerisme en Recre- derland (TRN). Fietsen, wandelen of een bezoek aan een epark zijn de meest populaire activiteiten. Ook de Wad- nden vinden de vakantiegangers daarvoor zeer geschikt, akanties zijn typische familievakanties. Maar daarnaast n trend dat stellen zonder kinderen een paar dagen de opzoeken. In het buitenland zijn dat vooral Brussel en in Nederland Amsterdam en Maastricht. De 'zonzoekers' •oral naar de Canarische eilanden. Maar ook Zuid-Span- irkije zijn populair. TRN verwacht niet dat erg veel bui- Iers naar Nederland afreizen. „We zijn in deze periode irdreven populair", weet een woordvoerder. w bod van Shell en Apache Shell wil samen met het Amerikaanse Apache een )od uitbrengen op de energiepoot van het Nieuw-Zee- 11 roncern Fletcher. Donderdag blokkeerden de autoritei- het land de deal omdat zij bang waren dat Shell daar- n te dominante positie krijgt bij de productie van gas en ache zou de oliebelangen van het Nieuw-Zeelandse con- Canada en Argentinië krijgen en Shell de rest. Shell was laarvoor ruim één. do richt zich volledig op koffie 29; ET ,98°: 'GPD Iff i. 238 d° in Zaandam, pro- 2ö! ^an Albert Heijn-huis- verliezen 140 mensen m. Dat heeft moeder- jóoz appij Ahold bekend ge- °.3fl lij Marvelo werken 220 Ahold stopt met de af in alle producten, be- koffie. 'berd reldniveau is het oud- uctiebedrijf van Ahold nu eine producent gewor- ie kunnen concurreren lere aanbieders zegt Behalve koffie levert thee, wijnen, noten en u voor 700 Neder- bert Heijn-supermark- ,r de afgestoten pro- erdelen zoekt Ahold •ers. Die huismerken voortaan door andere gemaakt. heeft een 'inspan- JÜchting' om zo veel van de 140 medewer kt te brengen bij ande onderdelen of concur- b gaat Marvelo Zaanse waaronder chocola defabrikant Verkade, benade ren om, personeel over te ne men. Eind volgend jaar moet de operatie zijn voltooid. Dan maakt Marvelo alleen nog kof fie. Vandaag was er overleg met de vakbonden over een op te stellen sociaal plan voor de werknemers. Marvelo-directeur T. Winkel denkt dat de bonden wel begrip zullen hebben voor de beslissing. „Ze zullen er niet blij mee zijn, maar het is zo zin vol en logisch dat het door de bril gezien van het moederbe drijf niet anders kan. Juist om dat het goed gaat met Marvelo heeft Ahold dit besluit geno men. We wachten niet op rot tigheid, maar anticiperen er op." Als Marvelo wordt verkocht, is de kans nihil dat het perso neel kan blijven werken in Zaandam. „Uitgesloten", zegt Winkel. „Alle serieuze markt partijen zitten op minstens meer dan een uur reizen hier vandaan." Medewerkers rea geerden volgens Winkel be daard óp het besluit. van de kantoren. De Rabo is een coöperatie van zelfstandige banken die eigen directies heb ben. Volgens de voorzitter Lu- teijn van de raad van toezicht van de bank zijn er echter te veel kantoren die 'freewhee lend' profiteren 'van de positie die zij in het verleden hebben opgebouwd', zo meldt Het Fi nancieel Dagblad. De plaatselijke directies moe ten volgens Luteijn meer sa menwerken en meer als onder nemers werken. Smits zei tij dens de algemene jaarvergade ring op 8 juni dat 'het werken bij een coöperatieve bank nie mand ontslaat van zakelijk heid'. Het telefoniebedrijf Tele2 heeft er zo veel abonnees bijgekregen dat de lijnen die van KPN Tele com worden gehuurd overbe last raken. Het bedrijf probeert er meer lijnen bij te krijgen. De problemen doen zich vooral 's avonds voor, als veel mensen van huis uit buiten hun eigen regio bellen. Dat is goedkoper via Tele2. De overbelaste lijnen zijn vooral vervelend voor degenen die hun telefoonverbinding via de 'preselect'-optie zo hebben geprogrammeerd dat het inbel- nummer van Tele2, niet meer voor het te bellen telefoonnum mer hoeft te worden gedraaid. Abonnees die er niet doorheen komen kunnen het via KPN proberen door 1655 voor het gewenste nummer te draaien. Een woordvoerster van Tele2 verwacht dat de capaciteitspro blemen snel verleden tijd zijn. „Maar waarschijnlijk nog niet de eerstkomende twee weken." Tele2 had beter meer lijnen kunnen inkopen, erkent het be drijf, maar dat hangt mede van KPN af. „Die moet er wel ge noeg afstaan". KPN verdeelt de beschikbare ruimte op het tele foonnet aan verschillende con currerende aanbieders van tele fonie. De OPTA houdt in de ga ten of KPN zich daarbij aan de regels houdt. „Zo eenvoudig ligt dat niet", pareert KPN-woordvoerder Oudshoorn. „We hebben met alle partijen de afspraak ge maakt dat ze een voorspelling maken van hun telefoonverkeer voor een half jaar. Het verkeer neemt nu enorm toe, en dat hadden ze niet voorspeld. Een jaar of anderhalf geleden was dat trouwens nog veel erger". Vorig jaar heeft KPN de capa citeit van het telefoonnet sterk uitgebreid met hoog belastbare verbindingen tussen de grote steden. „Nu gaan we het net werk nog fijnmaziger verster ken door glasvezelkabels te leg gen. Er is genoeg ruimte op het netwerk, maar we groeien ge weldig en we bouwen steeds te gen de grens aan. Naast de nor male telefoongesprekken moe ten ook het internetverkeer en het mobiele telefoonverkeer over het netwerk". Begin volgend jaar duidelijkheid over regionale bankcentra abu dhabi rtr De OPEC-landen gaan wellicht al voor hun vergadering van 12 november iets doen aan de ho ge olieprijzen. De organisatie van olieproducerende landen mikt op een prijs van 25 dollar per vat. Dit heeft de Saudische minister van oliezaken, Ali al- Naimi, gisteren gezegd in de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten, Abu Dha bi, waar hij een energieconfe rentie bijwoonde. „Wij maken ons zorgen over de hoge prijzen en onze in spanningen zijn erop gericht ze omlaag te krijgen", zei de Sau dische minister. Op de vraag of de OPEC-landen hun productie al voor de bijeenkomst in no vember gaan opvoeren, zei hij: „Alles is mogelijk. Dat hangt van de prijs af. Als de prijs bo ven onze limiet ligt, dat zullen wij de productie opvoeren. Als er vraag is, zijn de OPEC en an dere olieproducerende landen meer dan bereid de markt te geven wat zij vraagt." Het oliekartel wil samen met landen die niet in OPEC zitten meer stabiliteit bewerkstelligen. Mede door het oplaaiende ge weld in het Midden-Oosten is de prijs van een vat olie geste gen tot boven de 35 dollar, het hoogste niveau in tien jaar. Daarnaast zei de Saudische kroonprins Abdullah afgelopen week dat zijn land, 's werelds grootste olie-exporteur, beslis sende maatregelen zou treffen als de Israëlische aanvallen op Palestijnen doorgaan. De Saudische minster Ali al- Naimi wilde afgelopen week einde niet ingaan op vragen over snijden in de olievoorzie ning om Palstijnen te helpen in de strijd tegen Israël. „Ik zie geen reden om over dit onder werp te praten. Het is nu onze zorg om de hoge prijs naar be neden te brengen." De staking in de Venezolaan se olieindustrie is ten einde. Za terdagavond bereikte de vak bond Fedepetrol een akkoord met de nationale petroleum- maatschappij PDVSA. Pe sta king was woensdag uitgebroken nadat de regering had gewei gerd de lonen te verhogen met ruim twintig gulden per dag. De staking ging gepaard met blok kades. President Chévez noem de de stakers afgelopen vrijdag nog woedend bandieten en corruptelingen. De Metaalunie gaat voor de 2.500 aangesloten bedrijven die in 2002 vrij zijn in de keuze van energieleverancier, een groeps korting afdwingen. De afgelo pen weken hebben zich al 400 ondernemingen landelijk aan gesloten bij het initiatief. De werkgeversorganisatie verwacht dat zich de komende dagen nog enkele honderden onderne mers melden die willen profite ren van de korting van twintig tot maximaal zestig procent op hun stroominkoop. De Metaalunie had als onder grens een deelname van 500 bedrijven gesteld. Dat aantal vertegenwoordigt een inkoop van 100 megawatt stroom. De organisatie telt ruim 10.000 le den. De kleinere metaalbedrij ven mogen pas in de loop van 2003 hun eigen leverancier kie zen. Ook onder die onderne mingen is de animo voor een gezamenlijke inkoop groot. De prijsreductie betreft alleen het stroomdeel, op de hoogte van het transporttarief en de heffing heeft de inkoopcombinatie geen invloed. BIJ FOTO UITGAVE VAN FOTO CPD prenten erin, in de Amsterdam se centrale bibliotheek. De lijs ten kostten haar ongeveer 800 gulden. „Maar ik kan ze steeds opnieuw gebruiken. De meeste van mijn tekeningen maak ik op dat formaat". Zo'n tien jaar geleden ontdekte ze Archers Aquarel papier. De beste aankoop tot nu toe, vindt ze. „Ik probeer wel eens een ander soort papier uit, maar ik kom altijd weer bij dit terug." Honderd vellen van 76 bij 56 centimeter kosten Van Haerin- gen zo'n 600 tot 700 gulden. De pakken papier worden meestal thuisbezorgd. Ze zijn te zwaar om op de fiets mee te nemen. De illustratrice doet bijna nooit een miskoop. „Ik kom wel eens thuis met iets waarvan ik denk: Daar heb ik niks aan. Dan leg ik het in een la en kan ik het veel later meestal toch wel weer ge bruiken." Het overkwam Van Haeringen bijvoorbeeld met bruin papier dat eruit zag 'alsof er kippen- veertjes in zaten'. Uiteindelijk verwerkte ze het papier als kleur in een tekening. De tekenares wil iedereen aan sporen vooral prentenboeken te kopen. „Ook als ouder heb je er een hoop plezier van. Je kunt even rustig zitten met je kind. In een tijd als deze waarin ie dereen maar loopt te vliegen mag dat ook wel eens een keer." De prijs van prentenboeken is, zo denkt ze, voor sommige ou ders vaak ten onrechte een re den om het niet te kopen. „Een prentenboek van 27,50 gulden wordt soms wel vijftig keer ge lezen." Rabobank-topman Smits: „Mes zetten in de kosten." FOTO ANP VINCENT BOON Bij de ruim vierhonderd lokale kantoren van de Rabo bank verdwijnen 7.000 banen. Zo'n 4.000 personeelsle den kunnen aan de slag in nog op te richten regionale centra, voor de overige 3.000 moet een andere oplossing worden gezocht. Gedwongen ontslagen zullen volgens een woordvoerder van de bank niet vallen. Het aantal arbeidsplaatsen dat zal verdwijnen bij de aangekon digde reorganisatie van het kantoren netwerk, werd afgelo pen weekeinde gemeld door Het Financieel Dagblad. De krant baseert zich op interne verslagen van de bank. Een woordvoerder van de bank be vestigt het getal van 7.000, maar volgens hem is nog niet uitge werkt hoeveel en waar regiona le centra worden opgericht. Be gin 2001 moet daarover wel hel derheid bestaan, waarna de re organisatie, die de naam 'Pro gress' draagt, binnen enkele ja ren zijn beslag moet krijgen. Bij de presentatie van de half jaarcijfers in september had topman Smits er bij de kanto ren, die de ruggengraat van de coöperatie vormen, al op aan gedrongen het mes te zetten in de kosten. Dit onderdeel van de bank is het enige dat in de eer ste helft van 2000 nauwelijks meegroeide. Volgens de woord voerder zal 'de klant helemaal niets' van de reorganisatie mer ken, omdat die wordt toege spitst 'op de achterkant'. Zo zal de krediet- en beleggingsadmi nistratie die elke kantoor nu af zonderlijk voert, straks regio naal worden gedaan. De operatie heeft ingrijpende gevolgen voor de autonomie Bjna eenvijfde van de mannen tussen de 40 en 65 jaar in Ne derland zit in de WAO. Dit blijkt uit berekeningen die het Lan delijk Instituut voor Sociale Verzekeringen (LISV) maakte op verzoek van de Volkskrant. De cijfers liggen aanzienlijk hoger dan die van het Centraal Planbureau (CPB) en het minis terie van sociale zaken. Zij gin gen er vanuit dat acht procent van de autochtone mannen in die leeftijdsgroep arbeidsonge schikt is. Op die cijfers liet WD-Ka- merlid Kamp vorige week zijn eigen berekeningen los. Hij suggereerde dat de helft van de Turkse en Marokkaanse man nen tussen de 40 en 65 jaar ar beidsongeschikt is. Dat percen tage zou dus acht keer zo hoog zijn als onder autochtone Ne derlanders. Later maakte hij daar zes keer van. Volgens het LISV kunnen die cijfers niet kloppen: Nederland telt 2,5 miljoen mannen in die leeftijd. Van hen heeft 18,6 pro cent recht op een WAO-uitke- ring. Allochtonen maken nog geen tien procent van deze be volkingsgroep uit. Hoeveel van hen een uitkering krijgen is niet bekend, omdat het LISV niet mag registreren wat iemands afkomst is. Maar ook al zouden zij alle maal een uitkering krijgen, dan nog kloppen de berekeningen van Kamp niet. Waardoor de berekeningen van de verschil lende instanties zo uit elkaar lo pen, kan een woorvoerder van het LISV niet aangeven.. Hoge fakkeltorens weg uit landschap assen gpd De hoge fakkeltorens op loca ties waar de Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) zich bezig houdt met gaswinning, gaan verdwijnen uit het Gro ningse landschap. Door nieuwe technieken is zo'n permanente 'waakvlam', die vooral bedoeld is om de veiligheid te dienen, niet langer nodig. Nu brandt nog op 28 locaties zo'n fakkel. De komende vijftien jaar zullen zij allemaal verdwijnen. Volgen de week donderdag wordt de 60 meter hoge fakkeltoren bij de gaslocatie Bierum omgetrok ken. Eerder is die van Tjuchem al verdwenen. Ook op gaslocaties elders in Nederland, zoals in Drenthe en Friesland, brandt een perma nente fakkel. Omdat het hier gaat om aanzienlijke kleinere gasvelden, zijn de fakkeltorens op deze plaatsen minder hoog. NAM-woordvoerder Duut ver wacht niet dat de kleinere to rens buiten Groningen op korte termijn worden vervangen. Numico-dochter mikt nu op sportrepen en pillen tegen botontkalking Numico, het voormalige Nutricia, gaat in de VS versneld nieuwe markten aanboren om de stagnerende markt van vitaminepillen te compenseren. De nieuwste dochter Rexall Sundown komt met sportrepen, afslankmiddelen en pillen die de kans op botontkal king verkleinen. Jarenlang groeide de markt voor vitaminepreparaten en krui dendrankjes in de VS met meer dan tien procent per jaar. Gezonde Amerikanen geven'jaarlijks een kleine veertig miljard gulden uit aan deze zogenaamde 'voedingssupplementen', omdat ze denken dan minder snel ziek te worden. In het land waar de warme bakker en de zelfstandige groenten- boer al lang uitgestorven zijn, heeft ieder stadje wel een speciaal zaak voor deze pillen en poeders zonder doktersvoorschrift. Maar de groei lijkt eruit, juist nu Numico twee grote overnames heeft ge daan om een graantje mee te pikken op deze markt. Vorig jaar juli kochten de Nederlanders voor 5,4 miljard gulden General Nutrition Companies (GNC). Nog geen jaar later, in mei van dit jaar, kocht Numico het eveneens Amerikaanse bedrijf Rexall Sundown. Dat kostte 4,3 miljard. Dit jaar neemt de markt met 'slechts' zo'n zes procent toe. Re den waarom analisten van ABN Amro in de nazomer Numico min der positief beoordeelden dan tot voor kort. Numico zegt geen last te hebben van de malaise op de markt voor supplementen. De nieuwe dochter Rexall Sundown, vooral actief op de stagnerende massamarkt, ondergaat een gedaanteverwisseling. Gewapend met de kennis van Numico's laboratorium in Wageningen begeeft het bedrijf zich buiten de traditionele vitaminemarkt. „We komen nu jaarlijks met nieuwe initiatieven, terwijl we be gonnen zijn als bedrijf met hoge volumes en lage prijzen", vertelt financieel directeur G. Cotton. Het bedrijf uit Florida is hofleveran cier van Wal-Mart, het grootste winkelbedrijf ter wereld. Een derde van de productie van Numico's nieuwste dochter gaat naar deze ene klant. Dat is nog wel erger geweest, aldus Cotton. „Drie jaar geleden dreven we bijna helemaal op Wal-Mart." Het roer is daarom omgegooid. Sportvoeding onder de naam 'Met-Rx' wordt via speciaalzaken en sportscholen aan de man ge bracht. En voor het relatief nieuwe Osteo Bi-Flex (tegen botontkal king) hebben Amerikanen vijftig gulden per week over. Met deze nieuwe producten verkent Numico de grenzen van de wet. Het zijn namelijk geen geneesmiddelen, waarvoor strenge re gels en kostbare proeven gelden om ze op de markt te mogen brengen. Lobbyen heeft het bedrijf inmiddels iets meer speelruim te opgeleverd. Ze dacht eigenlijk dat het tegen de regels was. Toch kreeg An- nemarie van Haeringen voor de tweede achtereenvolgende keer het Gouden Penseel. Vorig jaar kreeg ze de prijs voor haar te kenwerk in 'Malmok' van schrijver Sjoerd Kuyper. Dit jaar werd ze beloond voor haar prenten in 'De prinses met de lange haren', dat ze zelf schreef. „De tweede keer dat je de prijs krijgt komt het drie keer zo hard aan. Ik dacht: Dit kan niet, ik ben al aan de beurt geweest." Veel tijd om zich te verbazen over haar tweede Penseel heeft Van Haeringen niet. Binnenkort verschijnt alweer een nieuw prentenboek, over een klein ezeltje dat zichzelf al heel groot vindt. „En ik heb alweer ideeën voor twee andere boeken". De meeste aankopen die Van Haeringen doet zijn om mee te tekenen. „Ik ben altijd met mijn werk bezig". Voor haar teken materiaal heeft ze een favoriete winkel. „Van der Linden op de Rozengracht in Amsterdam. Het is vlakbij en ze hebben er alles". Behalve een speciale soort inkt waarmee Van Haeringen graag tekent. Die moet ze bestellen bij de groothandel. „Dat is het eni ge gebrekje". Twee weken geleden deed ze bij de winkel de laatste aan koop: zes zwarte schetsboekjes van 6,95 gulden per stuk. „Daar schets ik vaak het prentenboek in om te zien hoe het eruit ziet als boek." Iets langer geleden kocht ze nog twintig houten wissellijs- ten. Die hangen nu, met haar Amsterdam In het noordelijke deel van de hoofdstad wordt het oude Gerard Douweskanaal gedempt met de oude techniek. Op een zinkstuk van vijftig meter breed en driehonderd meter lang bestaande uit kunststof doek komt een vlechtwerk van wilgentenen dat wordt afgezonken. Het zinkstuk zorgt voor stabiliteit voor de nieuwe bovengrond van zand. Op de plek van het kanaal komt een industrieterrein. FOTO ANP DIIKSTRA/FRED STEEMAN ANNEMARIE VAN HAERIN GEN Leeftijd: 41 Beroep: illustratrice Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: geen Auto: Fiat 500 Hobby's: musea bezoeken, le zen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7