Diner Europese leiders loopt uit op felle strijd f Kostunica: 'Voor mij hoeft niemand bang te zijn' Hezbollah bewerkt Arabieren met 'eigen CNN' Saudi-Arabië eist uitlevering kapers Buitenland revecht tegen honger rdert te langzaam' JlD/ DAG 16 OKTOBER 2000 nerika was getipt over aanslag' mt.ton In de weken voor de aanslag van donderdag op perikaanse marineschip USS Cole in het Jemenitische Iheeft het ministerie van defensie in Washington een waar- ring gekregen. De tip van 'een Arabische inlichtingenbron' echter afgedaan als 'te weinig gespecificeerd' om de vloot aatheid te brengen, zo schrijft The Times vandaag. The \'ork Post berichtte gisteren al dat een onderzoek van de itingendiensten vorig jaar had uitgewezen dat schepen in kwetsbaar zijn. Corruptie, een slechte beveiliging en het it in Jemen verscheidene terreurorganisaties een basis en, maken het land onveilig. Bij de aanslag kwamen 17 T] »den om en raakten er nog eens 38 gewond. Twee radicale Js mgroepen hebben de verantwoordelijkheid opgeëist. Tder krijgt klap in Stiermarken s" d Bij de deelstaatverkiezingen in het Oostenrijkse Stier- n en heeft zich gisteren een aardverschuiving voorgedaan unste van de conservatieve ÖVP van bondskanselier ssel. De extreem-rechtse FPÖ van Jörg Haider kreeg een »|ige klap. De ÖVP boekte meer dan 11 procent winst en niet 47,3 procent bijna de absolute meerderheid. De FPÖ or 4,7 procent ten opzichte van de verkiezingen van 1995 ijft steken op 12,4 procent. Bij de landelijke verkiezingen jaar kreeg de FPÖ in Stiermarken nog 29 procent. De soci- emocratische SPÖ verloor 3,5 procent, en behaalde 32,4 uu int. Het zijn de eerste verkiezingen sinds het aantreden van 3d nstreden centrum-rechtse FPÖ/ÖVP-regering in Wenen, rden daarom gezien als belangrijke test. sniër Izetbegovic afgetreden yo» Alija Izetbegovic (75), de held van het beleg van Sara- Tü loor de Serviërs tijdens de oorlog van 1992 tot 1995, is za- !tl ig afgetreden als co-president van Bosnië. Het collectieve 4dentschap van dat land bestaat uit een moslim, een Kroaat n Serviër. Izetbegovic is vervroegd afgetreden om gezond- redenen. De afgelopen jaren kreeg hij twee hartaanvallen, lat de geschiedenis in als mede-ondertekenaar van het vre- ikoord van Dayton (1995). Als overtuigde moslim zat hij maal in de cel, eerst van 1946 tot 1948 wegens deelneming :e beweging Jonge Moslims, en van 1983 tot 1988 wegens eschrift dat door een communistische rechtbank als fun- intalistisch werd veroordeeld. itrumlinks op winst in Slovenië ana* Slovenië heeft gisteren een nieuw parlement geko- 'olgens prognoses van tv-zenders is de centrumlinkse op- iepartij LDS de winnaar, met zo n 38 procent van de stem- De huidige centrumrechtse drie-partijencoalitie van pre- idrej Bajuk blijft steken op 32 33 procent. De liberaal- ^jcratische LDS wordt geleid door Janez Drnovsek. Die her- I de ex-communist is acht jaar premier geweest, maar ver- in april zijn parlementaire meerderheid. De regering-Bajuk e dit voorjaar al enkele dagen na de beëdiging in een crisis, door de vervroegde verkiezingen nodig waren. Er deden II dan twintig partijen mee. De officiële uitslag wordt van- d verwacht. Tnnabis even verslavend als heroïne' Cannabis kan net zo verslavend werken als de hard- cocaïne en heroïne. Dat heeft onderzoek door Ameri» wetenschappers uitgewezen, zo schrijft de Britse krant Cimes. De studie, betaald door het Amerikaanse Nationale lut tegen Drugsmisbruik, heeft voor het eerst uitgewezen it-apen verslaafd kunnen raken aan het middel. Volgens iderzoekers konden apen worden aangezet zichzelf doses lydrocannabinol (THC), het werkzame middel in canna- woe te dienen. Het zelf toedienen van een middel geldt als A laardtest voor potentieel verslavende middelen, en heeft in sit erleden de verslavende werking van middelen als cocaïne, f. ine en nicotine aangetoond. Nooit eerder zijn wetenschap- m erin geslaagd een 'positief resultaat met cannibis te berei- ndelson opnieuw in opspraak De Britse minister voor Noord-Ierland Peter Mandel- ierder bewindsman voor handel en industrie, is opnieuw ispraak gekomen door een omstreden lening. De geldschie- :eft Mandelson ervan beschuldigd te hebben gelogen over le lening tot stand kwam. Geoffrey Robinson, die als geld- ïkker twee jaar geleden het veld moest ruimen als minis- economische zaken, zegt dat MandelsQn om de lening gevraagd. Robinson zou hem die niet hebben aangebo- zoals hij eerder had gezegd. Mandelson kreeg de lening ,2 miljoen gulden tegen 'zachte voorwaarden'. Met het kocht hij een huis van 1,5 miljoen gulden in de luxueuze lense wijk Notting Hill. Hij verzweeg de lening echter voor ilastingen en voor premier Blair. Dat kostte hem zijn baan linister van handel en industrie. ilesa trekt zich terug uit politiek chau Oud-vakbondsleider en ex-president Lech Walesa zich terug uit de Poolse politiek. Dit heeft zijn woordvoer- [isteren laten weten. Walesa trekt daarmee de consequen ts de verpletterende verkiezingsnederlaag van een week len. De 57-jarige Walesa kreeg toen minder d,an 1 procent le stemmen bij de presidentsverkiezigen. Walesa werd in wereldberoemd toen hij de stakende arbeiders aanvoerde lansk. In onderhandelingen met de communistische over- bereikte hij de erkenning van zijn vrije vakverbond Solida- In 1990 werd hij de eerste democratisch gekozen presi- van Polen. In 1995 werd hij verslagen door de ex-commu- (wasniewski. Die werd vorige week herkozen. tat niet goed met de hon- •trijding in de wereld. Dat de FAO, de Voedsel- en touworganisatie van de igde Naties, in haar jaar- g- In totaal krijgen 826 :n mensen in de wereld te te eten. Het gaat om bij- nzesde van de wereldbe lg De meerderheid daar- 792 miljoen mensen, in ontwikkelingslanden, bestrijding van de honger tt zo langzaam dat het 'an de Wereldvoedseltop '6 niet wordt gehaald. De 'mende landen beloofden om het aantal hongeren- tiór 2015 met 400 miljoen minderen. Dat wordt nu n vroegst 2030, voorspelt BIARRITZ MARC PEEPERKORN HETTY VAN ROOU CORRESPONDENTEN Dat hij een Servische nationalist is, stak president Vojislav Kostunica van Joegosla vië het afgelopen weekeinde niet onder stoelen of banken. Maar nog groter nadruk legde hij op het feit dat niémand bang voor hem hoeft te zijn. Kostunica deed dat tij dens de bijeenkomst van Europese rege ringleiders in het Franse Biarritz. Zoals hij al in de Franse krant Le Figaro aankondigde, heeft Kostunica een droom: Joegoslavië moet in de toekomst 'Servië - Montenegro' heten, en de deelstaten Servië en Montenegro zullen vrijwillig deel uitma ken van een democratische federatie. Kostunica zal de mening van de Mon- tenegrijnen respecteren, mochten zij zich in een referendum uitspreken voor afschei ding van Servië. „Ik ben een Servische na tionalist van wie niemand iets te vrezen heeft", liet hij in Biarritz weten. De nieuwe Joegoslavische president, nog geen halfjaar geleden een van de vele onbe kende tegenstanders van president Milose vic, werd in Biarritz door de Europese lei ders binnengehaald als hun gelijke en als de redder van de Servische democratie. Tij dens zijn eerste confrontatie met de we reldpers deed Kostunica, in goed Engels, zijn best om duidelijk te maken dat hij za ken wil doen. En vooral dat hij een be trouwbare partner wil zijn. „Ik ben een Ser viër. Mijn drijfveer is de zorg voor mijn mensen. Maar ik haat niemand." 'Joegosla vië' behoort wat hem betreft tot het verle den, omdat Milosevic die naam heeft be smeurd. Eventuele kritiek op de nieuwe naam voor zijn republiek was hij voor. 'Ser vië -Montenegro is lang, inderdaad. Maar ik ken westerse democratieën met een lan gere naam." Kostunica werd tijdens zijn persconferentie geflankeerd door de Franse president Chirac en diens premier Jospin. In koor prezen ze de manier waarop het Servische volk zijn lot in eigen hand heeft genomen. „Onze democratische familie was vandaag rond Kostunica verenigd aan de lunch", aldus Jospin. „We zien presi dent Kostunica als een vriend met wie we de best mogelijke relaties zullen onderhou den." Maar Kostunica maakte subtiel dui delijk dat hij niet van plan is aan de leiband te lopen van wie dan ook. Hij wachtte niet op de leiding van Chirac, die daardoor zichtbaar geïrriteerd raakte. Hij bepaalde zelf welke journalisten een vraag mochten stellen. Zo kreeg hij de gelegenheid uit te leggen dat hij tolerant wil zijn en eerlijk, en dat hij openstaat voor discussie. Hij zei de Dayton-akkoorden te respecteren, evenals het internationale gezag over Kosovo. En Milosevic? „De politieke rol van Milose vic in Joegoslavië is uitgespeeld", aldus Kostunica. Maar de uitlevering van de voormalige president aan het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag is niet zijn eerste prioriteit. „Ik heb zo veel aan mijn hoofd dat ik soms niet meer weet wat voorrang heeft boven wat. Maar boven aan mijn lijst je staat de economische wederopbouw van mijn land. Dat is geruïneerd door de NAVO-bombardementen en door tien jaar wanbestuur." Kleine landen voelen zich door grote in de hoek gezet Kostunica (midden) bracht na zijn verblijf in Biarritz ook een kort be zoek aan Genève, waar hij een onderhoud had met zijn Zwitserse ambtsgenoot Adolf Ogi (rechts). foto ap donald stampfu RIYAD AFP-DPA BIARRITZ-BRUSSEL ANP Het traditionele diner van de Europese leiders is gister avond tijdens hun informele top in Biarritz uitgelopen op een forse woordenwisseling. De kleine lidstaten voel den zich volgens een Duitse diplomaat door de grote landen met de rug tegen de muur gezet in een discussie over de herinrichting van de Europese Unie. In het voorstel van huidig EU-voorzitter Frankrijk moeten de lidstaten na uitbreiding van de Europese Unie in een roula tiesysteem voor enkele jaren af zien van een eigen eurocom missaris. Dat moet gebeuren op basis van totale gelijkwaardig heid tussen lidstaten, mits de grote landen meer stemmen krijgen. Volgens premier Kok is deze nieuwe stemmenweging het grote probleem. „Het is na- ief om de indruk te geven dat De kleine landen verzetten zich met man en macht tegen po gingen van de vijf grote (Frank rijk, Duitsland, Groot-Brittan- nië, Italië en Spanje) om de macht naar zich toe te trekken door een zwaardere stem op te eisen in de besluitvorming in de ministerraden. De kleinere landen dreigen daarnaast op termijn hun eigen eurocom missaris kwijt te raken. het fenomeen groot tegen klein niet speelt", aldus Kok. De Portugese premier Guter res viel vrijdagavond al hard uit naar Frankrijk, dat de onder handelingen over een nieuw EU-verdrag in goede banen moet leiden. Dat verdrag moet in december op de echte euro top in Nice worden getekend. Parijs zou, in Guterres' woor den, een 'gecoördineerde aan val' op de kleine landen doen, aldus Spaanse bronnen. De Franse president Chirac gebruikte daarop harde woor den. Hij stelde de kleine lan den, als zij niet meewerken, verantwoordelijk voor een ver traging van de uitbreiding van de Unie met Oost-Europese landen. Premier Jospin deed er volgens een Franse woordvoer der nog een schepje bovenop. „Waar zouden de kleine lidsta ten zijn zonder de grote? Denkt u dat Arafat en Clinton u bellen als u onze steun niet zou heb ben?" Hij waarschuwde boven dien voor de gevolgen voor de euro als er in Nice in december geen verdrag tot stand komt. De Finse premier Lipponen zei na het diner tegenover jour nalisten: „Ik weiger te zwichten voor afpersing". Premier Kok zei dat de discussie 'scherp van toon was, maar nimmer de structief. Chirac wilde echter niet bevestigen dat er harde woorden waren gevallen. „Zo als altijd heerste er een warme en solidaire sfeer", hield hij vol. Saudi-Arabië eist dat buurland Irak de kapers van de Boeing- 777 van Saudi Arabian Airlines uitlevert. De twee dwongen de piloten zaterdag naar Bagdad te vliegen. Daar vroegen ze asiel. De kaping werd vreedzaam be ëindigd. De twee Saudi's kaap ten het toestel, dat onderweg was naar Londen, uit protest te gen het ondemocratische ka rakter van het regime in hun land. Ook wilden ze solidariteit betuigen met de Palestijnen en de haakse bevolking. Zij leverden kritiek op de 'grote onrechtvaardigheid' in hun land. „De tijd van monar chieën is al lang voorbij. Het volk moet zichzelf regeren. Wij zijn gewone Saudische burgers, behoren niet tot enige politieke organisatie en komen op voor de rechten van het volk, zoals onderwijs, redelijke gezond heidszorg en andere diensten." De kapers zeiden op een pers conferentie dat ze ook tegen Amerikaanse militaire bases in hun land zijn. Saudi-Arabië en Irak onder houden geen diplomatieke rela ties. Riyad verbrak de betrek kingen in 1991, nadat Irak Koe weit was binnengevallen. Toch ziet de Saudische regering mo gelijkheden de twee kapers uit geleverd te krijgen. De regering wees vanmorgen op de interna tionale conventie tegen luchtpi- raterij en op de Arabische con ventie over de strijd tegen het terrorisme, die twee jaar gele den ook door Irak is getekend. De passagiers van het ge kaapte vliegtuig zijn afgelopen nacht alsnog van Riyad naar Londen gevlogen. Jordanië heeft volgens de Saudische re gering een bemiddelende rol gespeeld om het gekaapte vlieg tuig en de passagiers terug te krijgen in Saudi-Arabië. Een bewoner van het Wit-Russische platteland brengt zijn stem uit bij een mobiel stembureau in het dorp Visjnevka. Lage opkomst verkiezingen Wit-Rusland MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT Het centrale kiescomité in Wit- Rusland heeft de gisteren ge houden parlementsverkiezin gen geldig verklaard. In alle dis tricten, behalve in de hoofdstad Minsk, stemde meer dan het wettelijk vereiste minimum van 50 procent van de kiezers, hoe- we! de opkomst lager was dan verwacht. De oppositie had op geroepen tot een boycot van de 'verkiezingsfarce' van de autori taire president Loekasjenko. In de districten waar het aan tal kiezers onder de 50 procent is gebleven, moeten over drie maanden nieuwe verkiezingen worden gehouden. De geringe animo is een pijnlijke nederlaag voor Loekasjenko. Vooraf baga telliseerde hij de oproep tot een boycot nog, omdat de oppositie geen invloed op de kiezers zou hebben. De oppositie heeft melding gemaakt van grootschalige fraude om de opkomst boven de 50 procent te tillen. Zo wer den studenten van de universi teit in Minsk gedwongen hun stem uit te brengen met als dreigement dat ze anders uit hun studentenflat zouden wor den gezet. Bij de verkiezingen waren alleen waarnemers aan wezig uit landen die Wit-Rus- land vriendelijk gezind zijn. Haïti wordt volgens deze maat staf de ergste honger geleden. Somaliërs zouden 490 kilocalo rieën per dag te kort komen, of wel 27 procent van de mimim- umhoeveelheid voedsel. Het percentage van de bevolking dat ondervoed is, bedraagt in Somalië 75 procent, in Afgha nistan 70 procent en in Haïti 62 procent. Azië kent de grootste hoe veelheid mensen die honger lij den, maar de voedselonzeker- heid is het grootst in Afrikaanse landen ten zuiden van de Saha ra. In 19 van de 46 landen daar bedraagt het voedseltekort meer dan 300 kilocalorieën per dag. Hét recept om honger te be strijden, is volgens de FAO een mengsel van politieke stabili teit, duurzame economische groei en agrarisch onderzoek. In Ghana en Thailand zijn daar mee goede resultaten bereikt. In Ghana leidde agrarisch on derzoek tot de ontdekking van nieuwe mogelijkheden voor de afzet van cassave, en in Thai land heeft vooral de concentra tie op duurzame ontwikkeling van het platteland tot vooruit gang geleid. BEIROET JESSICA LUTZ Zonder de Amerikaanse zender CNN zou de wereld een stuk minder geïn formeerd zijn over het geweld dat Is raël en de bezette gebieden al twee weken teistert. Maar wat doe je als je geen Engels spreekt, zoals miljoenen Arabieren? Of als je de berichtgeving van de Amerikanen partijdig vindt? De neutrale Qatarese satellietzender Djezira (Eiland) was het eerste Arabi sche antwoord op CNN. Sinds kort is er ook al-Manar (de Vuurtoren), het satellietstation van de Libanese fun damentalistische beweging Hezbol lah, waarop vrouwen met omwikkeld hoofd en hals het nieuws fezen. Neutraal is al-Manar niet te noemen, maar de zender heeft samen met Dje zira een enorme invloed. Nooit tevo ren had het publiek in Soedan, Libië. Marokko, Jemen of Saudi-Arabië - om maar wat landen te noemen waar in formatie wordt gecensureerd - toe gang tot televisie die een andere visie dan die van het regime weerspiegelt. Al-Manar biedt bovendien een uit laatklep. „Mensenrechten en werkge legenheid kunnen wachten volgens de islamitische bewegingen", meent dr. Khalid Ayet van het Instituut voor Palestijnse Studies in Beiroet. „Daar om stond bijvoorbeeld de allergroot ste demonstratie ooit in Marokko in het teken van solidariteit met de Pa lestijnen." Overal in de Arabische wereld gaan de protesten tegen Israël hand in hand met het besef dat de machtheb bers Amerikaanse belangen dienen. En Israël is een van die belangen. Voor het eerst moeten Arabische regi mes nu rekening houden met de pu blieke opinie. Daarom roept de Egyp tische president Mubarak, ondanks Amerikaanse tegenstand, de<Arabi- sche landen nog deze maand bijeen in plaats van in januari, zoals hij eerst van plan was. Daarom ook hebben een paar landen, ondanks hun vre desverdrag met Israël, de Israëlische diplomaten of handelsvertegenwoor digers gevraagd de deuren te sluiten. Op de Arabische top zullen volgende week ongetwijfeld meer besluiten val len waarmee Washington niet blij is. De uitnodiging voor Irak en de accep tatie daarvan is öp zichzelf al zo'n punt. In die veranderende situatie speelt al- Manar een potje psychologische oor logsvoering. De zender begon daar mee al tijdens de operatie 'Druiven van Gramschap', die Israël in het voorjaar van 1996 in Libanon uitvoer de. Toen was Al-Manar nog een lo kaal station. In het besef dat de beel den onmiddellijk werden overgeno men door Israëlische zenders, zond Hezbollah op de vierde dag dat Israë lische gevechtsvliegtuigen bommen lieten regenen op Libanon beelden uit van de initiatie van zeventig zelf moordcommando's. De vrijwilligers in camouflagepakken hadden pakken explosieven op hun lichaam, waarin de bevelhebber symbolisch een lont stak. In dat jaar bombardeerde Israël ook regelmatig het Hezbollah-radiosta- tion 'De Stem der Verdrukten'. Toen al-Manar een website opzette met nieuws in het Arabisch, Engels en He breeuws en foto's van 'Israëlisch ter rorisme' probeerde Israël die te blok keren. Het maakte bekend de elite eenheid Egoz (Walnoot) te hebben gevormd, die zich alleen op Hezbol- lah-strijders zou richten. Op een ver kenningsmissie in december 1996 in Qana kwam Egoz onder vuur. Bij de Israëlische tegenaanval kwamen meer dan honderd burgers om. De Stem der Verdrukten sneerde dat Hezbollah 'wel wist hoe een walnoot te kraken, omdat die hard aan de bui tenkant is, maar zacht van binnen'. En al-Manar vertelde de kijkers dat 1996 een succesjaar was geweest voor Hezbollah, met meer dan 750 opera ties in Zuid-Libanon waarbij 29 Israë lische militairen waren omgekomen. „We hebben een vijand tegenover ons die doodsbang is van ieder huis, iede re boom, struik of rots", zei bevelheb ber Nabil Kaouk triomfantelijk. Het lijdt geen twijfel dat die psychologi sche oorlogsvoering dit jaar een grote rol heeft gespeeld bij de vervroegde en overhaaste terugtrekking van Israël uit Zuid-Libanon. Dat constateren ook Israëlische ex perts na bestudering van het materi aal van al-Manar. „Vier soldaten lo pen over een weg in Zuid-Libanon. Een bom ontploft en de soldaten ver dwijnen in dikke rookwolken. Deze operatie wordt vastgelegd door een cameraman van Hezbollah. Prachtige televisie, maar ook een dolk in het hart van de Israëlische oorlogsvoe ring", constateerde Israël Media Watch in april van dit jaar. „Hezbol- lahs campagne is zó succesvol dat Is raël op het punt staat zich terug te trekken uit Libanon. De propaganda heeft een fataal effect op de publieke opinie. Hezbollah wint de tv-oorlog", besloot de organisatie. „De media zijn Hezbollahs effectief ste wapen gebleken", concludeerde dit weekeinde ook Yossi Baidatz, lui tenant-kolonel in het Israëlische le ger, in een toespraak bij het Washing ton Instituut voor Midden-Oosten Politiek. „Ze zijn erin geslaagd de Ara bische wereld wakker te schudden en de wereldopinie achter zich te krijgen in hun rol van slachtoffer." Die Arabi sche wereld weet dankzij al-Manar dan ook, dat wat Hezbollah betreft el ke uitkomst van de vredestop van vandaag meteen de prullenbak in kan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5