1 va Allochtonen krijgen geld voor opvang VVD'ers keren zich tegen hoge autolasten Alles lijkt weer koek en ei met Suriname Binnenland cht van de vierhonderd llagen voor verkeerstest Demonstratie tegen Israël I Gedenkteken legionellaslachtoffers TNO: Voorschriften voor vuurwerkopslag voldoen Netelenbos tegen rem op charters Schiphol iruiloft ontaardt in vechtpartij jvenï Een Turkse bruiloft is gisteravond in Duiven ontaard in ^massale vechtpartij, waarbij zo'n vijftig tot zestig gasten wa ll betrokken. De politie in Duiven moest assistentie inroepen D m verschillende korpsen uit de regio. Drie mensen zijn aange- n luden. In Duiven zijn al langer spanningen tussen groepen irken, wat eerder tot dodelijke schietpartijen heeft geleid. wee gewonden bij noodlanding ystad Een Engels straalvliegtuigje heeft zaterdagmiddag een ^landing gemaakt bij vliegveld Lelystad. De 43-jarige piloot ^eigenaar brak een been. Zijn passagier, een 35-jarige Amster- 1( ynmer, liep nekklachten op. Direct na het opstijgen kreeg het •b gstel hydraulische problemen. De piloot wilde terugkeren aar haalde de landingsbaan niet meer. [antoren in aanbouw ingestort jUTEtü Een kantorencomplex in aanbouw in Druten is gisteren m ^hét eind van de middag ingestort. Niemand raakte gewond. Ic en betonnen vloerplaat op de tweede verdieping viel tussen de agende stalen balken uit en sleurde in de val vrijwel het gehe- bouwwerk mee. Het twaalf meter hoge multifunctionele kan- |orhad al een fundering, buitenmuren, verdiepingsvloeren en Etonnen dakplaten. Volgens de politie is slechts een ruïne ni i-er. Kort voor het gebouw instortte had een groepje kinderen Dg in het complex gespeeld. ies verkeersdoden in het weekeinde /uk Zes mensen zijn dit weekeinde verongelukt in het ver- Een 22-jarige man uit Uitgeest kwam gisterochtend in istricum om het leven doordat zijn auto van de weg raakte en gen een boom botste. Een 21-jarige berijder van een trike Inevvielige motor) botste op een auto en overleed in de nacht an zaterdag op zondag in het ziekenhuis in Maastricht. Vlakbij et Groningse Doezum verongelukte zaterdagmiddag een 31- nge motorrijder uit Buitenpost. Die middag kwam ook een 44- 5 rige man uit Nederweert om het leven in het Brabantse Maar- h eeze. Een nog onbekende fietser overleed gistermorgen in Tiel oor een aanrijding met de stoptrein Utrecht-Tiel. In de nacht ran vrijdag op zaterdag kwam een 58-jarige man uit Den Helder m door verkeersongeval op de A7. 'wee inbraken rechtbank Amsterdam iCTERDAMOnbekenden hebben vrijdagavond en zaterdag- iorgen ingebroken in een gebouw van de rechtbank in Amster- am. Volgens een woordvoerder van de rechtbank zijn daarbij ien vertrouwelijke gegevens buitgemaakt. De inbrekers had- ;nhet beide keren gemunt op een bijgebouw van de recht- ank aan de Parnassusweg. Volgens de persrechter bestaat de lit uit zogenaamde simmetjes (geheugenchips uit computers). itc-lab was 'een van de grootste' hasbracht Het xtc-laboratorium dat de politie vrijdagavond Maasbracht heeft ontmanteld, is volgens de politie Limburg- oord een van de grootste. In een loods trof de politie bij toeval inzeer modern lab aan. Zij heeft zeker driehonderd kilo xtc- oeder in beslag genomen, met een straatwaarde van 40 tot 100 iljoen gulden. Ook werden tientallen vaten xtc-grondstof ge- inden. Vier mannen werden gearresteerd. 'wee Nederlanders vermist in Bolivia paz» In Bolivia worden twee Nederlandse toeristen vermist, i heeft heeft de politie in La Paz vrijdag bekend gemaakt. Het aatom Sebastian Hendrikus uit Nieuwkoop en Ingrid van eeuwijk uit Utrecht, beiden 35 jaar. Ze zouden een reis maken si' mop 25 september naar Nederland terug te keren. Dat is ech el ;r niet gebeurd. Het openbare leven in Bolivia is sinds 18 sep- imber verlamd geraakt nadat leraren en landbouwers wegen in pf et land blokkeerden vanwege de economische malaise. ijnlijk toetje id trechtEen 23-jarige Amsterdammer die zaterdag toetjes aan et promoten was in een winkelcentrum in Utrecht, kreeg er lotseling een terug, recht in zijn gezicht. Toen de Amsterdam- oer de 17-jarige dader aansprak, kreeg hij bok nog een vuist- ag. Agenten hielden de jongen aan wegens mishandeling en penlijke geweldpleging. log vijf supporters vast na vechtpartij Ik iiburg Van de 34 fc Utrecht-supporters die zaterdagavond in ilburg werden aangehouden rond de voetbalwedstrijd Willem I FC Utrecht (6-2), zaten er gisteravond nog vijf vast. De vijf laakten deel uit van een groep van dertig fans die na het duel econfrontatie met Willem Il-supporters en de politie zocht. 2 laarbij raakten twee agenten en een fc Utrecht-aanhanger p rht gewond. Voonwijken in Groene Hart te snhaag» In het Groene Hart zal toch worden gebouwd. In dit atuurgebied kunnen aan de rand van de grote steden nieuw- M ouvvwijken komen. Minister Pronk (ruimtelijke ordening) zou k iermee volgens ingewijden zijn eerdere stelling verlaten dat iet Groene Hart niet mag worden aangetast. ANP Algemeen Nederlands Perst GPD Geassocieerde Pers Diei is belabberd gesteld met de nnis van Nederlanders over Versregels. Dat is de con- isie uit een verkeerstest zater- tijdens de Landelijke Poli- ig in Delft. Van de vierhon- td mensen die zich vrijwillig dervvierpen aan de theorie- Ui >t van het Centraal Bureau bussum frans van den houdt Terwijl leden van de WD-partijraad druk doende zijn het gebruik van de eigen auto te verheerlijken en alle hef fingen daarop te verketteren, wacht Frits Bolkestein geduldig op de trein taxi. De eurocommissaris en oud-frac tieleider is met de trein naar station Naarden-Bussum gereisd om aan het slot van de partijvergadering 'nog even m'n neus te laten zien'. Gelaten voegt hij zich bij de rij wachtenden om even later op het krappe voorbankje van het taxibusje te schuiven. Een opmerkelijk tafereel op een zater dagmiddag waarop de huidige fractie leider van de WD, Hans Dijkstal, zich zwaar moet inspannen om zijn achter ban ervan te overtuigen dat voor im populaire maatregelen als spitstarief of rekeningrijden, flinke investeringen in wegen en openbaar vervoer kunnen worden gerealiseerd. Een haast onmogelijke opgaaf, want de partijleden worden steeds radicaler als het gaat om de verhoging van auto- lasten. Zo wordt met algemene stem men een motie aangenomen om de wegenbelasting binnen vijf jaar af te schaffen. Dijkstal toont begrip, 'de boodschap valt zeker in goede aarde', maar wijst zijn partijleden er vervolgens op ge bonden te zijn aan afspraken met coa litiegenoten PvdA en D66. „Het is niet correct of fatsoenlijk om daarvan af te wijken", meent hij. Wel kan hij de par tijraad verzekeren dat als het rekening rijden niet binnen een bepaalde ter mijn tot de beoogde vermindering van files leidt, er iets anders moet gebeu ren. Het applaus dat volgt is luid en duidelijk. En zo komt de bijeenkomst in Bus- sum, bedoeld om de hele Miljoenen nota tegen het licht te houden, vrijwel geheel in het teken van de auto te staan. Maar om de WD nu meteen uit te roepen tot 'De partij van de Auto' vindt Dijkstal wat ver gaan. Wel laat hij na afloop niet na op de bres te sprin gen voor de automobilist. „Het zijn, zoals ze wel eens worden afgeschil derd, geen halve criminelen die niet doen wat Den Haag wil. Het gaat om eerzame burgers." Een van die eerzame burgers heeft net geopperd dat als het kabinet hem zo graag uit de auto wil hebben, het 'heb ben van een flatje vlakbij de werkplek' maar fiscaal aftrekbaar moet worden. Bulderend gelach vanuit de zaal. „Maar hoe overtuig ik m'n vrouw", waagt een ander zich af. Het is op meer terreinen de partijraad van de tegenstellingen. Liberalen pla gen, lachen en klappen veelvuldig op hun bijeenkomsten, maar zijn niet te beroerd ook links en rechts een sneer uit te delen. Richting oppositie bij voorbeeld, die volgens Dijkstal telken male aantoont hoe groot het verschil is tussen de wereld 'binnen de kaasstolp van politiek Den Haag' en de buiten wereld. Vooral tijdens het debat over uitspraken van partijgenoot en minis ter van buitenlandse zaken Van Aartsen aangaande de verkiezingen in Joegoslavië. „Op exact datzelfde mo ment sloegen in Belgrado de vlammen uit het parlementsgebouw. Dan denk ik, waar hebben we het in Den Haag in godsnaam over?" Ergernis is er over uitspraken van oppositieleiders Ro- senmöller (Groenlinks), Marijnissen (SP) en pe Hoop-Scheffer (CDA) be- trefféfidè zorg en onderwijs. „Ze doen alsof Nederland net het niveau van een onderontwikkeld land te boven is. Dat is toch de bevolking voor de mal houden, want we mogen dik tevreden zijn", aldus Dijkstal. De PvdA roept hij op haar nek uit te steken voor de wachtlijsten in de zorg en een goede beloning voor politieke vertegenwoor digers. Dat er jarenlang door toedoen van PvdA en CDA binnen het onder wijs nauwelijks aandacht was voor de niveauverschillen onder leerlingen noemt hij 'een bloody shame'. Maar gelukkig hebben de liberalen nu hun eigen Loek Hermans aan het onder- wijsroer staan die op 'fantastische wij ze nieuwe wegen inslaat.' Amsterdam Een oudere Marokkaanse man schudt afkeurend zijn hoofd bij het zien van een groepje jongeren die op het Amsterdamse Museum plein een Israëlische vlag in brand steekt. Een jongen met een Palestijnse sjaal om zijn hoofd gewikkeld vat zelf bijna vlam. De demonstratie (ge organiseerd door de Marokkaanse arbeidersorganisatie Kman) tegen Israël, begint zaterdagmiddag vreedzaam, maar eindigt met stenen gooien, vernielingen en het scanderen van antisemitische leuzen. De ME voert enkele charges uit, waarbij een meisje gewond raakt. De politie verricht twee arrestaties. foto anp evert elzinga paramaribo armand snuders correspondent Nederland is bereid garant te staan voor leningen die Suri name wil afsluiten. Daarnaast zullen beide landen op korte termijn 'invulling geven aan een nieuwe ontwikkelingsrela tie', wat er toe moet leiden dat er weer geld vanuit Den Haag uit de pot van 540 miljoen gul den aan Verdragsmiddelen naar Paramaribo stroomt. Dit is afgesproken tijdens het be zoek van minister Herfkens van ontwikkelingssamenwer king aan Suriname. Voor de eerste ontmoetingen met Surinaamse bewindslieden was al duidelijk dat het bezoek van Herfkens geen mislukking kon worden. De vriendelijke woorden die na het aantreden van de regering-Venetiaan, twee maanden geleden, over en weer tussen Den Haag en Para maribo vielen, waren een indi catie dat iedereen wilde dat het weer koek en ei zou worden. Harde woorden zijn er ook nauwelijks gevallen. Herfkens toonde zich vol begrip voor de lamlendige situatie waarin Suri name zich bevindt, een situatie waarvan de oorzaak door de Surinamers volledig in de schoenen van de vorige rege ring van president Wijdenbosch wordt geschoven. Dat Herfkens niet direct met geld over de brug is gekomen, vindt de Surinaamse regering jammer, maar men heeft daar begrip voor. Het feit dat Neder land al heeft toegezegd om ga rant te staan voor leningen en in snel tempo wil gaan werken aan het hervormen van de ont wikkelingsrelatie, geeft alle re den tot optimisme. De hulp gaat in de nabije toe komst wel over een andere boeg. Geen projecten meer waarvan bij voorbaat bijna vaststaat dat ze zullen misluk ken, maar meer sector gerichte programma's die werkelijk tot een versterking van de econo mie en het overheidsfunctione- ren moeten leiden, en het volk ook ten goede komen. Over één ding liet Herfkens geen twijfel bestaan. Bruggen bouwer Ballast Nedam hoeft er niet op te rekenen dat de Ne derlandse overheid zal insprin gen als de afbetaling van de twee bruggen, die onder Wij denbosch werden gebouwd, in het gedrang komt. De huidige Surinaamse regering heeft er herhaaldelijk op gewezen de betaling van de meer dan vijftig miljoen gulden over langere termijn te willen uitsmeren, iets waar het Amstelveense bouw bedrijf niets van wil weten. De schuld hangt Suriname als een molensteen om de nek. Herfkens vindt dat Ballast Ne dam destijds onverantwoorde lijk is geweest door de opdracht aan te nemen en daarom nu zelf voor de gevolgen hiervan moet opdraaien. „Men wist dat de opdracht werd gegund zon der openbare aanbesteding, zonder dat er melding van is gemaakt bij de Rekenkamer, dus in strijd met de wetten van het land. Dat noem ik geen ver antwoord ondernemerschap. We gaan geen geld dat bestemd is voor onderwijs of gezond heidszorg, verkwanselen aan Ballast Nedam." Rijvaardigheid (CBR), slaagden er slechts acht. De politie gaf op de open dag vooral informatie over haar werk en demonstra ties van haar kunnen, dus was er geen ruimte voor bekeurin gen of bestraffende woorden. De examenkandidaten kregen daarom alleen een boekje met het nieuwe verkeersreglement mee naar huis. Op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratisentree! 1 nenoordliallen, Willem de Zwijgerlaan 2. Leiden Somalische baby terug in Delft De Somalische baby Moham med Ibrahim is weer thuis in Delft. De politie in Duitsland heeft de ouders zaterdag aange houden. Een Duitse arts stelde vast dat de gezondheid van het drie weken oude kind goed ge noeg was om zondag naar Ne derland te reizen. Volgens een politiewoordvoerder zijn de ou ders aangehouden omdat ze zich vorige week niet zelf heb ben gemeld bij de politie. Het is niet duidelijk waarom ze niets van zich hebben laten horen. De kinderrechter heeft hen vo rige week tijdelijk uit de ouder lijke macht ontzet. Over de con ditie van het kind, dat lijdt aan een darmaandoening, bestond grote onduidelijkheid. De ou ders en hun kind verbleven in Darmstadt. De baby was voor behandeling in de universiteits kliniek in Frankfurt geweest. De ouders konden dat bewijzen met een verklaring van het zie kenhuis. De ouders haalden het kind begin deze maand uit het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft omdat ze het niet eens waren met de behandeling. Volgens artsen zou de toestand van het kind snel kritiek wor den. bovenkarspel In aanwezigheid van minister Borst (volksgezondheid) hebben bestuursleden van de stichting Flora Veteranenziekte afgelopen zaterdag in Bovenkarspel een marmeren gedenksteen ont huld. Dit ter herinnering aan de dertig doden en ruim tweehonderd zieken van de legionellabesmetting van vorig jaar. De minister plantte ook een boom. Nog altijd kampen talrijke slachtoffers met gezond heidsproblemen. Ze zijn extreem vermoeid, kortademig, of hebben concentratieproblemen. Een aantal is blijvend aan een rolstoel gekluisterd. foto anp hans steinmeier Plan beloont zwarte circuit kinderopvang Partijen uit de Tweede Kamer en vertegenwoordigers uit de sector van kinderdagverblijven reageren verbaasd op het plan om allochtonen via de sociale diensten een budget te geven om zelf de opvang van hun kinderen te kunnen regelen. De kinderopvang is nodig wanneer de allochtonen een taalcursus moeten volgen. De partijen en kinderdagverblijven zijn bang dat de opvang in niet- professionele kring zal worden geregeld. den haag anp Het voorstel druist volgens hen in tegen het regeringsbeleid dat juist is gericht op het professio naliseren van de kinderopvang. „Je beloont het zwarte circuit", zeggen betrokkenen. De PvdA in de Tweede Kamer kan zich niet voorstellen dat de kinder opvang bij mensen thuis een goede oplossing biedt. „Ook al lochtonen", zegt woordvoerder Hamer, „hebben goede kinder opvang nodig." Ook de belan genorganisatie VOG van kinder dagverblijven vindt dat de maatregel het zwarte circuit be loont. Het WD-Tweede Kamerlid Meijer noemt het voorstel de al lochtonen te betalen om hun kinderen in het 'informele' cir cuit onder te brengen 'hoogst merkwaardig'. „We hameren al jaren op kwaliteitscriteria bij de kinderopvang op het gebied van veiligheid voor de kinderen, deskundigheid van het perso neel, en goede arbeidsomstan digheden. Dit voorstel fietst dwars door dat beleid heen." Ongeveer 10.000 allochtonen staan op het moment op een wachtlijst voor taalonderwijs. De Tweede Kamer besloot eer der dit jaar dat de wachtlijst vóór 1 mei volgend jaar moet zijn weggewerkt. Verantwoor delijk minister Van Boxtel van integratiebeleid stelde enkele maanden geleden de 'Taskforce Inburgering' in. De speciale projectgroep kreeg als voor naamste opdracht de wacht lijstproblematiek rondom de al lochtonen met grote voortva rendheid aan te pakken. Kinderopvang wordt gezien als één van de grootste knel punten bij de taallessen van de allochtonen. Ze moeten im mers tijdens lesuren hun kinde ren kunnen onderbrengen. Vol gens E. Vogelaar van de Task force zitten de bestaande voor zieningen voor kinderopvang 'boordevol'. Dus moet er vol gens haar naar noodoplossin gen worden gezocht. 'Te snel conclusies getrokken maasvlakte gpd De voorschriften voor het op slaan van vuurwerk voor oud en nieuw zijn voldoende. Dat zegt TNO na een serie brand proeven die het afgelopen weekeinde op de Maasvlakte werd gehouden. De 5.500 kilo vuurwerk brandde, gilde en knetterde, maar explodeerde niet. Als een winkel in brand vliegt, is er voor de brandweer niets aan de hand, zegt TNO. Aanwezige brandweermensen vinden dat een veel te snel ge trokken conclusie. Eén man in het bijzonder stond zaterdag na de twee 'ge slaagde brandproeven' met ge krulde mondhoeken. Voorzitter Kapel van de Federatie Vuur werk Nederland. „Het waren mooie fikken, maar verder stel de het niets voor. En dat wisten wij natuurlijk: opslaan van ge woon consumentenvuurwerk is helemaal geen probleem." Maar nu, stelde Kapel vast, kon iedereen het zien. Dat was de reden waarom de Federatie de testen afgelopen zaterdag liet doen. De vijftien leden hadden daarvoor 60.000 gulden over. De Federatie wil namelijk na de ramp van 13 mei in Enschede haar imago oppoetsen. Daarom mogen al lerlei vertegenwoordigers van Defensie, VROM, Binnenlandse Zaken, politie, brandweerkorp sen erbij zijn. In de nabespre king van TNO waarbij de we tenschappelijke conclusies aan de orde komen, is de ergernis op het gezicht van menig brandweerman te zien. Vooral Rotterdam Rijnmond roert zich. In de praktijk zal het geen eitje zijn, werpt Irma Ro denburg van dat korps tegen. „Deze testen waren in de open lucht. Maar er was in vergelij king met veel andere branden een exceptioneel sterke en snel le rookontwikkeling. Wel even wat anders dan een brandje in een gewone fietsenwinkel." hoofddorp anp Minister Netelenbos (verkeer) is niet van plan zich rechtstreeks te bemoeien met het aantal chartervluchten op Schiphol. Volgens een werkgroep van haar partij de PvdA moet het aantal charters omlaag. De charters veroorzaken vol gens de werkgroep veel overlast omdat ze 's morgens vroeg en 's avonds laat vertrekken en aan komen. De Nederlandse econo mie heeft veel meer baat bij uit breiding van het intercontinen tale netwerk, aldus de PvdA- werkgroep. Maar Netelenbos wil geen maximum stellen aan het aan tal charters 'omdat ze verder nergens naar toe kunnen'. „De regionale luchthavens gaan 's nachts allemaal dicht", aldus de minister zaterdag in Hoofd dorp op een discussiebijeen komst van de PvdA over Schip hol. Het aantal vluchten wordt bepaald door de nieuwe (mi lieuvergunning waarmee Schiphol te maken krijgt, aldus Netelenbos.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3