'Gezelligheid slaat aan bij klant' Gesprek van de Dag Politiehond voor een dag Liefde kroonprins zet Noorwegen op steltei H MAANDAG 16 OKTOBER 2000 152 Nobelprijs Kim Dae-jung Het beeld dat The Washington Post afgelopen zaterdag op riep, was wel toepasselijk. De krant herinnerde eraan dat Kim Dae-jung in 1973 geboeid en met gewichten aan zijn voeten op het dek stond van een Zuid-Koreaans marinevaartuig. Als een Amerikaanse helikopter niet net op tijd was opgedoken, was hij in de golven verdwenen. Het liep echter anders. Mede door toedoen van Kim Dae-jung moest de militaire dictatuur in Seoul het veld ruimen. Kim werd president en vrijdag werd hij onderscheiden met de No belprijs voor de vrede. Het Nobelcomité roemde vooral de morele kracht van de nu 74-jarige Kim. Daarop valt niets af te dingen. Aan de toekenning van de prijs heeft zeker bijgedragen dat Kim Dae-jung afgelopen zomer een historisch bezoek bracht aan zijn Noord-Koreaanse collega Kim Jong-il. De niet afla tende pogingen van de zuidelijke Kim om de betrekkingen tussen beide Korea's te normaliseren, werpen vruchten af. Er hebben al korte familieherenigingen, plaatsgevonden en er wordt gewerkt aan herstel van de spoor- en autoverbindin gen. Toch is het niet alles goud wat er blinkt en de Nobelprijs valt dan ook vooral op te vatten als aanmoedigingsprijs. De dooi tussen Seoul en Pyongyang heeft immers niet alleen geleid tot opluchting - aangezien het Koreaanse schiereiland tot voor kort gold als het gevaarlijkste kruitvat van het Verre Oosten - maar baart ook grote zorgen. Als de dooi tussen de Korea's doorzet, zal de druk toenemen om het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Korea op zijn minst te verminderen. Een dergelijke consequentie van Kim Dae-jung's inspanningen houdt grote risico's in. Het Kore aanse schiereiland is altijd een buffer geweest tussen de grootmachten China en Japan en, op enige afstand, Rusland. Nu al maken de Chinezen zich zorgen over wat ze beschou wen als tekenen van herlevend nationalisme en militarisme in Japan. Niet geheel ten onrechte vreest Peking dat Japan weer een begerige blik op Korea zal werpen. Omgekeerd zijn de Japanners bevreesd dat Peking zal trach ten het Koreaanse schiereiland binnen zijn invloedssfeer te brengen. Chinese oorlogsbodems in de haven van het Zuid- Koreaanse Pusan zijn voor Tokyo een waar schrikbeeld. Al met al heeft Kim Dae-jung nog een lange, moeilijke weg te gaan. De vredesprijs kan daarbij een steun in de rug zijn. leie visie Hansgeaardheid Jacco Kirchjunger moet het druk gehad hebben bij de afleve ring van Auberge De Vlaamsche Pot die Net 5 gisteravond ver toonde. Jacco is u>at ze in Aalsmeer noemen 'publieksbeleider'. Die zorgt ervoor dat de mensen in de studio op tijd lachen. De Vlaamsche Pot is terug van weggeweest. Het wordt nog steeds geschreven door Haye van der Heijden. En er spelen wel iswaar andere acteurs in, maar ze heten nog steeds Karei en Frits en Lucien en Dirkje. Net als vroeger. Ze spelen dezelfde rollen en ze proberen dat ook nog op dezelf de manier te doen als hun voorgangers. Dat maakt hun spel vanzelf onnatuurlijk. En net als vroeger is De Vlaamsche Pot opgebouwd rond twee verhalen. Het ene was gisteravond de leegte in de relatie van Karei en Lucien. Die ze meenden te kunnen ophullen met een kind. Maar moest dat nu een adoptiekind worden of hadden ze toch liever een eigen kind? Toch maar liever een eigen kind, besloten ze. Lucien stelde voor een draagmoeder te zoeken. „Een draag moeder, wat is een draagmoeder", vroeg domme Karei. „Da's een grote reageerbuis met borsten", legde Lucien uit. En Jacco zorgde dat het publiek lachte. Het tweede verhaal was het bezoek van Hans van der Togt aan het restaurant. „Ik krijg net een reservering binnen van ene H. van der Togt met een Gee", zei Frits. Wat een lange naam hè?" En Jacco liet het publiek weer lachen. „Wat een eer dat u ons met een bezoek wilt verblijden zei Frits toen Hans met een vrouw aan de arm binnenkwam. „Maar eh, u hebt het wel moeilijk hè?" En na een vragende blik van Hans: „Nou, het is toch niet leuk om uitgerangeerd te zijn?" De grap die Haye had bedacht, was dat Frits met Dirkje wedde dat de vrouw aan Hans' arm alles was behalve zijn geliefde. Want die Van der Togt dat is toch een eh... Dat weet toch ie dereen. dat 'ie een eh, hoe heet dat, is? Dat is er toch een van de Griekse hobby?" Dirkje wist van niets. „Nou, 't is toch echt waar. en als ik gelijk heb, mag ik met jou naar bed", zei Frits. „En als jij gelijk hebt, mag jij met mij naar bed. En Jacco stak zijn bordje weer omhoog: 'er mag gelachen wor den'. Het eindigde met Frits die, om zijn gelijk te bewijzen, in zijn blote kont een koeler met champagne naar Van der Togts ka mer ging brengen, waar Hans vertelde dat er 'geen groter vrou wenversierder in deze stad is dan ik'. Het publiek lachte. Dankzij Jacco Kirchjunger, zag Wil op de titelrol. Jacco Kirchjunger is een naam om te onthouden. Hij laat de mensen lachen. Dit kleine hondje zal het door zijn formaat nooit tot politie hond schoppen, maar mocht er zaterdag toch even van dro men. Uitgedost met ballonnen bezocht hij de landelijke poli- tiedag die zaterdag voor de tweede keer werd gehouden. FOtO ANP RAYMOND RUTTING Nederland maakt zich dan wel druk over een eventueel huwelijk van de kroonprins met een Argentijnse met een wat dubieuze vader, maar dat is allemaal niets vergeleken met de perikelen rond het liefdesleven van Willem-Alexanders Noorse collega Haakon. Sinds begin dit jaar woont Haakon in zijn luxueuze appartement in het centrum van Oslo samen met een ongehuwde moeder, Mette-Marit Tjessem Hiby en haar zoontje. Mocht dit de traditioneel ingestelde Noorse bevolking al niet geshockeerd hebben, dan zullen de recente onthullingen over het verleden van de mogelijk toekomstige ko ningin dit zeker bewerkstelligen. Zo blijkt dat de vader van haar kind een crimineel verleden heeft en dat zij zelf vaker relaties had met mannen met een strafblad. Deze week onthulde een weekblad dat een aanslag op het leven van de kroonprins ter nauwernood verijdeld zou zijn. De aanslag wordt in verband gebracht met het crimi nele drugsmilieu in Oslo, waar de 27-jarige Mette-Marit contacten mee zou onderhou den. De flamboyante verhouding van de geres pecteerde Noorse kroonprins en de rebelse studente levert vrijwel dagelijks leesstof op in zowel de roddelbladen als in de serieuze pers. Op het koninklijk slot hoopt men dat alles uiteindelijk op z'n pootjes terecht zal komen. Per slot van rekening was er ook een hele rel rond het huwelijk van koning Harald en koningin Sonja in 1968. Hun ver loving duurde een eeuwigheid voordat de oude koning zijn zoon toestemming gaf om het burgermeisje Sonja te huwen. Het hof heeft nu een mediastrategie van di rectheid en steunbetuiging gekozen. Bij toerbeurt verklaren alle leden van de ko ninklijke familie openlijk achter de twee te staan en ervan overtuigd te zijn dat het lief despaar uiteindelijk voor het huwelijk zal kiezen en aldus de troonopvolging veilig zal stellen. Toch is het geen geheim dat met name de koningin moeite heeft met de sa- De Noorse kroonprins Haakon met zijn vrien din Mette-Marit Tjessem Hiby. FOTO SPA HEIKO menlevingsvorm van haar zoon. Haakon heeft dat zelf openlijk toegegeven. Maar voorlopig wil Mette-Marit niet aan een diepere verbintenis denken. Afgelopen week berichtte het gerenommeerde dag blad Aftenposten echter dat er een verloving in de lucht hangt. Tegelijk beweerde een roddelblad over bewijzen te beschikken dat een aanslag op het leven van Prins Haakon op het allerlaatste moment door de politie is verijdeld. Dit leidde onmiddellijk tot een openbaar mediadebat op televisie. D nalist zou zijn bronnen dienen te onj en met bewijzen moeten komen. Feit is dat de veiligheidsmaatregelen de prins en zijn woning aanzienlijk; scherpt werden. Uit politierapporten verder niet alleen dat de vader van\i Marits kind veroordeeld is geweest;; narcoticabezit, geweldpleging en rijd der invloed, maar ook dat zij al eerde menwoonde met iemand met een stj blad. Uit dit rapport zou ook blijken dat de tie concludeert dat deze situatie eem hoogd veiligheidsrisico voor de prins opleveren. Hoewel dit alles nooit ofij bevestigd werd, raakt het geduld van volk zo langzamerhand op. Waar roe vuur, zo wordt gedacht. De belastende feiten stapelen zichvj op. Onlangs nam Mette-Marit deel aa dubieuze studiebijeenkomst van een me Noorse milieuorganisatie en vori« maand werd ze bij de opening van et trendy cafe in Oslo door verscheiden sonen herkend in het gezelschap van kenden uit het criminele milieu. De< vankelijke sympathie voor het z volksmeisje dat zich niet laat ringeb door een koningshuis, slaat nu omi: bijstering en veroordeling. Moet ditc komstige koningin van Noorwegen;; den, vragen de Noren zich af. Het Noorse hof heeft gekozen voor ei genoffensief. Via het gerenommeerds blad Aftenposten liet het koninghuisi vorige week weten dat Mette-Marith kort officieel zal worden voorgesteld; het publiek. Hofmeester Lars Petter f berg meldde dat er naar een pa genheid en tijdstip gezocht wordt ini herfst. Algemeen wordt verwacht dal paar dan zijn verloving bekendmaah bert van rusingen Nieuwe baas daklozenkrant geen idealist „Een dakloze heeft geen enkele privacy. Voortdurend mensen om je heen, ik zou mij mentaal bedreigd voelen. Ik moet er niet aan denken dat ik niet zou kunnen schuilen voor de mensheid", zegt Martijn de Rijk (54), de nieuwe hoofdredacteur van ZMagazine, de daklozenkrant in Amsterdam. De Rijk werkte zestien jaar bij NRC Handelsblad, coördineer de er onder meer de weten- schaps- en economiebijlage, degelijke kost dus. En alsof het de gewoonste zaak van de we reld is, vertelt hij nu vol trots over zijn eerste ingreep in de formule van de daklozenkrant: de dierenrubriek 'Op Pootjes', met in het jongste nummer een interview met een papegaai uit het asielpension. En: ook de horoscoop is weer terug. De nieuwe hoofdredacteur wil meer huiselijkheid in het blad. Balanceren op het randje van de tuttigheid ('verkoper Piet zit zes weken vast in de bajes') naast interviews en reportages over de hoofdstad. De Rijk: „Collega's bij de krant wisten niet wat ze hoorden toen ik mijn nieuwe baan be kend maarie. Ik heb helemaal niet de uitstraling van een ge- engageerde journalist. Integen deel, sta bekend als een cyni sche figuur. Financieel gespro ken is deze overstap bezopen. Maar ik vind het erg leuk om een blad in de marge te maken, na al die jaren dingen te doen die in reguliere media onmoge lijk zijn. Mij volledig onttrekken aan de dwang van het markton derzoek." De dakloze krantenverkopers kijken echter wel kritisch over zijn schouder mee. „Zo staat bijvoorbeeld vast dat zij voor de kerstdagen een krant met een klassieke omslag willen: een vrolijk versierde kerstboom met ballen, zeker geen vage, creatie ve tekening op de cover. Gezel ligheid slaat aan bij de klant, Martijn de Rijk, de nieuwe hoofdredacteur van de daklozenkrant in Amsterdam. menen de verkopers. Zij zijn kleine middenstanders, de ver koop van de krant is hun brood. Daar moet ik rekening mee houden. Enigszins onzeker kijkt De Rijk naar de omslag van het nieuwste nummer. Een zwartwit foto van Marokkaanse jongens. „Ben benieuwd naar de reacties, het liefst willen ze alles in kleur. Gelukkig lachen de Marokkanen." De Rijk, die in de jaren zestig sociologie studeerde, wordt ze ker niet gedreven door idealis me. Daar is hij wars van. „Idea listen zijn gevaarlijk, willen de werkelijkheid naar hun hand zetten. Zeker voor daklozen is dat bedreigend. Mijn motivatie als hoofdredacteur ligt veel meer in mijn goedaardige doch onverschillige karakter. Of mijn verkopers nu dope of drank ge bruiken, ik bemoei mij er niet mee. Tenzij ze agressief wor den, dan grijp ik in." FOTO GPD CEES ZORN „Fatsoenlijk met elkaar om gaan, het is het principe waar de daklozenkrant op drijft. Uit liefdadigheid wordt het blad ge kocht, vooral door hoger opge leide vrouwen in de leeftijd van twintig tot veertig jaar. Het geeft een goed gevoel om een krantje te kopen van de mede mens die het zo slecht ges heeft. Zelf kocht ik hetbk vlagen, liep er straal voor! mijn hoofd er niet naarst Ik ben ook niet het typed gezellig praatje maakt me vaste verkoper bij de supi markt." Zelf een paar dagen over> zwerven om meer affinitd krijgen met daklozen, vod niet nodig. Wel heeft Del stage gelopen bij het disti tiepunt waar daklozen hui kranten inkopen. „Je ziell snel mensen kunnen aftal Ik ontmoette een man die zijn verkoperspasje een bi de foto van zichzelf had.' twee jaar later, was zijn hi zicht met haar begroeid.i vallen ogen. Verslaafd a; harddrugs. Het valt mij op onder daklozen behoorlip hoogopgeleide mannen a door een cumulatie vanpi men buiten boord zijn ge: Vrouw kwijt, baan kwijt,a drank, de straat op." Met zijn brede journalists ervaring moet De Rijk ins zijn de kwaliteit én verkot het blad te verbeteren. De middelde oplage per twee lijks nummer is ruim 30.0 exemplaren. „Ik signaleei sommige mensen moe wc van liefdadigheid. Zo van: heb ik het wel gezien met krantje'. Daarom is nieuw daklozen zelf zo belangiip Hun belevingswereld is de kracht van het blad, dath nergens anders lezen." carine neefjes Waar rook is enseiijk Ergens tussen Nationale Hoofdluisdag (vorige week) en Nationale Oorsmeerdag (bestaat nog niet, maar ik blijf hopen) zijn we toe aan Nationale Rookmelderdag. Twee de Kerstdag en Koninginnedag mogen er de laatste jaren bij ons thuis een beetje bij inschieten, aan Rookmel derdag doen we uitbundig mee. De rookmelders die nu massaal in bouwmarkten worden aange schaft (voor tussen de tivee en drie tientjes liggen ze in buikpartijen bij de kassa) halen het plafond niet, zo blijkt uit onderzoek. Ik weet hoe dat komt. De ongelukkigste plek om in huis iets te bevestigen is het plafond. Van alle wanden is het plafond het hardst. En uitgerekend daar voelt de rookmelder zich, net als gekko's en spekkevreters, het best thuis. Met het 6mm boortje van mijn huis-, tuin- en keuken boormachine kan ik alleen hele bre de gaten maken in het gestuukte laagje van het plafond, de diepte in lukt niet. Het enige dat ik bereik, is dat de boor en mijn hoofd even rood aanlo- 1 pen. Als ik de batterij al zou hebben geplaatst, had ik met de rook uit m 'n oren de melder aan een eerste seri euze test kunnen onderwerpen. Dooreen plug doormidden te knippen en het kleinste schroefje te gebruiken dat ik kan vinden, creëer ik uiteindelijk een draagvlak voor rookmelder 1. Rookmelder 2 hang ik. wijs geworden, op in het trapgat van de benedenver dieping, onder een houten tree van de trap die van de eerste naar de tweede etage voert. Boren moet ook niet te makkelijk gaan. Ik schiet door het hout en maak een gaatje in de bekleding aan de bovenkant van de tree. Van het echtpaar waarvan ik de ene helft vorm, ben ik die enige die het grappig vind hoe een deel van het vloer kleed vervolgens als een suikerspin om het boortje wordt gewikkeld. Als ze eenmaal hangen, heb je weinig omkijken naar de rookmelders. Ze hoeven geen water en met de stofdoek kun je er niet bij. Wel nog even een tip om te voorkomen dat u, net als ik, drie nachten lang door het huis doolt om te ontdek ken waar dat doordringende piepje dat om de vijf minuten opklinkt, toch vandaan komt. Dan waarschuwt de rookmelder dat je er een vrijwel lege batterij in hebt gedaan. Of de rookmelder nog werkt, is makkelijk te controleren. Onderzoek door zeventien brand weerkorpsen en de Stichting Salvage (doet iets met slachtofferhulp na woningbranden) heeft uitgewezen dat het frituren van etenswaren bin nenshuis de belangrijkste oorzaak van brand is. De onder de afzuigkap geplaatste frietpan is als controlemiddel niet geschikt. Wie de rookmel der tot leven wil laten komen moet zijn toe vlucht zoeken tot een pak Ku loyuk van Conim- ex. De deegballetjes bakken in een wok met een laagje zonnebloemolie en. zelfs met de afzuiger op stand drie en de keukendeur wijd open, gilt de rookmelder het hele blok bij elkaar. Maar verder geeft de rookmelder, zeker in een gezin met opgroeiende kinderen, een gevoel van veiligheid en draagt bij aan je gemoedsrust. Wat is dat, pap?", vraagt mijn dochter, die slaapt in de kamer waarvoor ik op de overloop de gewraakte rookmelder in het plafond heb ge boord. „Een rookmelder", antivoord ik naar waarheid, want wij hebben weinig geheimen voor elkaar. „Die begint keihard te piepen als er brand in ons huis is. „Kan er hier dan brand komen?", reageert mijn dochter. Daar had ze nog niet bij stilgestaan. Ze kijkt als een passagier van de Titanic die net heeft gehoord dat kapitein Iglo het roer heeft overgenomen. „Jazeker", citeer ik recente cijfers van het Nibra, het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (als opvoeder moet je altijd een paar weetjes paraat hebben). „Elk jaar vallen er tussen de 50 en 60 doden door branden in woningen. Als iedereen een rookmelder installeert, kunnen dat er volgens het Nibra 20 minder worden. De daaropvolgende nachten slaapt ze onrustig en legt een verzameling van alles wat haar dier baar is onder handbereik. Tegen een vriendin netje hoor ik haar zeggen dat er elk jaar nog 30 tot 50 mensen levend verbranden terwijl die toch een rookmelder hebben opgehangen. Een hele prettige Nationale Rookmelderdag toe gewenst. Titanic-actrice KATE WINSLET is afgelopen donderdag moeder gewor den. Dochter Mia woog bij de bevalling in een zieken huis in Londen 3,9 kilo gram, zo maakte publici teitsagent Robert Garlock gisteren in New York be kend. De baby is het eerste kind van de 25-jarige Winslet en haar echtge noot Jim Threapleton. Moeder en dochter mogen het ziekenhuis vandaag verlaten. Naar verluidt neemt de Britse actrice, die de afgelopen zomer nog werkte aan de film Enigma over het breken van Duitse codes in de Tweede Wereldoorlog, ze ven maanden rust. De Vereniging tegen de Kwakzalverij heeft zate" middag CORNELIS MOE MAN uitgeroepen tot 'K» zalver van de Eeuw'. Mtë man verwierf bekendhek met een dieet waarvan Is beweerde dat het kankei genezen. Moerman werd kozen uit een lijst vanw mensen die zich deafgë pen jaren met alternatie" geneeswijzen hebben be gehouden. De verenigd strijdt die methoden als' tenschappelijk onderzoë ontbreekt of aantoont de niet werken. Zo hebben" wetenschappelijke onde' ken bewezen dat het die van Moerman op geen er manier het ziektebeeld!" vloedt. De Britse popzanger CLIFF RICHARD vierde afgelopen zaterdaj zestigste verjaardag op een luxe-jacht op de Middellandse zeer tachtig van zijn beste vrienden. De verjaardag kostte hem ruim- miljoen gulden. Onder de gasten bevonden zich sterren als Shi" Bassey en Olivia Newton John. De reis begon in Nice aan de Ffl Rivièra. Voordat het schip uit de haven vertrok weerlegde dewo: voerder van Sir Cliff Richard de geruchten omtrent een op hand zijnde verloving van de ster met zijn nieuwe vriendin Karon Mai1 (34). Karon spreekt niet met ons over haar relatie met CliffT- als er sprake zou zijn van een verloving zou ik verbaasd zijn", woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2