Koninklijk in heel zijn doen en laten U IT Sport ECLU1WAN mwwm LOOS sport ;;\ANWEZIG GESPROKEN \NDAG 16 OKTOBER 2000 hts zelden verleent de koningin het predikaat 'ko- fljk' aan bedrijven of verenigingen in Nederland. En ■dat het gebeurt, moet de instelling meestal zo'n derd jaar bestaan. Watersportvereniging De Kaag nt daar een uitzondering op. De club die afgelopen rdag 90 jaar oud werd, mocht het woordje al zeven na de oprichting voor zijn naam zetten. Aanleiding de Eerste Wereldoorlog waarin ook Nederland mee- eurd dreigde te worden. „De vereniging heeft in 1915 ISI behoeve van de landsverdediging meegewerkt aan in kaart brengen van de Kagerplassen", zegt voorzit ten Menken. Zeven jaar en dan al koninklijk, het alles over de actieve Warmondse vereniging. CLUBvan deWEEK KWV De Kaag et laatste staaltje van vereni- 0» jingsgeest staat aan de oe" 1U( ran de Leede. Vanuit het in 1 opgeleverde havenkantoor en Menken, verenigingsma- >r Joost Janssens en senior- Biesot uit over slechts deel van de clubeigendom- i. KWV De Kaag mag dan ïicilie hebben aan de Kaag- at in Warmond - aan weers- 3, en van de Leede liggen twee e jachthavens - veel beken- is de in de Zweilandpolder jen sociëteit met daarnaast o markante starttoren. Het in 1917 dat de water fis ters aan de andere zijde n5 De Kaag verzeild raakten. D£ de plek waar Zijl en Zijp sa- ïstromen werd grond aan- icht en de boerderij die er d werd door de eerste voor ir. J.C. van Hoolwerff aan lub geschonken. Hij was ook die de vereniging in oprichtte en de eerste 35 q leidde. Dat gebeurde nadat hverfï een zeilwedstrijd tus- E een aantal jachteigenaren ■m miseerde. Vervolgens breid e vereniging fors uit. De derij werd vergroot met de arakteristieke koepel (1932) 1- 1956 volgde de bouw van M0( idenzaal. De naastgelegen thaven biedt plaats aan tig boten, id; lelijke bekendheid verwierf ke ereniging vooral dankzij de week. „Het hoogtepunt iet seizoen. Sinds 1917 len we het evenement nu eer georganiseerd. De Kie- krijgt portmateriaal I aangeboden I aoor: fMeiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 PVALLEND h un: Henriëtte Leonard. «füjd: 37 jaar. ep: mede-eigenaar van een in sportkleding. iForeholte. voor de handbalwedstrijd in de vrouwen van Fore st ten BFC ging keepster t Reuman op een bal lij i. Daarbij raakte zij dus- geblesseerd, dat zij niet ai le wedstrijd kon begin- Omdat Foreholte geen re- ikeepster heeft, trok aan- p: ster Henriëtte Leonard de o! 'schoenen maar aan. Fo- te verloor met 19-5. png het? f onaardig. Ik heb nog een ballen tegengehouden, niet altijd op de conven- le manier. Ik heb er letter- og hoofdpijn van. Na een tier kon Anita met behulp Pijnstillers weer het doel in. tond toen 5-1, dus dat viel vel mee. G nt aanvoerster en zeer er- k t Waarom ging juist jij m? J stonden we niet eens zo Hledereen was zo verbou- ïa 'td door het afhaken van oi t Een andere optie was sterlings, maarzij is zo be- n ijk voor het team, dat het E 2zou zijn als zij ging kee- ,r> it het niet eens tijd voor I Weede keepster? ie uurlijk. Maar ja, waar haal keepster vandaan? In de 'T zijn we zonder succes op geweest. Het is ook verve- om keepsters te benaderen, zij zitten toch vast aan 'lub. Binnen de vereniging Pet ook niet opgelost wor- Onze keepster uit het twee- eftgezegd dat ze het rusti- w gaat doen, dus die kun niet steeds laten opdra- ler Woche diende als voorbeeld. In 1964 hadden we met 780 het hoogste aantal zeilers. De Re genboogklasse is het spectacu lairst en trekt de meeste aan dacht. Samen met de Snee kweek hebben we in Nederland het grootste deelnemersveld, waarbij Sneek nog iets meer zeilers trekt", zegt Menken. Biesot heeft er wel een verkla ring voor: „Dat komt hoofdza kelijk doordat de Friezen Fries land niet willen verlaten." Toch doet het de vereniging veel tekort als KWV De Kaag al leen met de Kaagweek in ver band wordt gebracht. Menken: „We zijn zeker veertig weekein den per jaar actief, 's Zomers hebben we zeilwedstrijden, toertochten, er is de Voorkaag en de Nakaag, in de winter zijn Naam: Koninklijke Water sportvereniging De Kaag, Tot 1965 Koninklijke Zeil-, Roei -, Motorsportvereniging De Kaag. Oprichtingsdatum: 14 okto ber 1910. Ledenaantal: 1885. Contributie: 2'19 gulden voor leden met boot, 85 gul den voor leden zonder boot. Elk volgend lid betaalt 42,50 gulden, een prijs die ook geldt voor kinderen tot 18 jaar. Roeiers betalen een jaarlijkse bijdrage van 82,50 gulden. Naast de contributie is men in het eerste jaar en treegeld verschuldigd, een bedrag dat gelijk staat aan een jaar lidmaatschap. Ledenaanmelding: via het secretariaat, tel.: 071- 3010035, of via internet, ww- w.kwvdekaag.nl Hoogtepunt: de schenking van een boerderij in de Zweilandpolder door de eer ste voorzitter van de vereni ging ir. J.C. van Hoolwerff, het bezoek van koningin Ju liana met haar schip de Piet Hein, en - dit jaar - de bouw van een nieuw havengebouw in Warmond. Dieptepunt: de terugval van het ledental in de jaren ze ventig. er zelfs wedstrijden en we ge ven zelf veel trainingen. Voor de jongste zeilers hebben we de optiweek. Op 7-, 8-jarige leeftijd peddelen ze al rond en spelen derwijs leren ze zeilen." De vrouwen, de zogeheten mina's, vormen weer een aparte groep. Ze krijgen les in de centaurs, boten die ook te huur zijn voor de leden. Aparte commissies binnen de vereniging zorgen ervoor dat al le taken goed worden uitge voerd. Zo is er ook een afdeling speciaal voor de sloeproeiers en mensen met een motorboot. „We hebben 150 leden die ac tief zijn in allerlei commissies." Van tijd tot tijd worden zij ge vraagd om de organisatie van een titeltoemooi op zich te ne men. Zo was De Kaag vorig jaar nauw betrokken bij het WK Fly ing Dutchman. De ervaring die de club elk jaar tijdens de Spa Regatta opdoet, komt daarbij van pas. „Op het IJsselmeer wordt in een aantal klassen te gelijk gevaren. Elke vereniging - HoUandia, RZV, Uitdam en De Kaag - neemt dan een baan voor zijn rekening. Wij hebben bijvoorbeeld helemaal geen er varing met windsurfen. Dan heb je een vereniging nodig die daar wel in thuis is", zegt Jans sens, een van de vijf mensen die in vaste dienst zijn bij De Kaag. Menken: „Het is een compleet bedrijf. Naast de ex ploitatie van de jachthavens en de sociëteit hebben we ook nog eens dertig boten. Het beheer is gigantisch." De jachthavens al leen al tellen 450 ligplaatsen. Daarnaast zijn op de wal ook nog zo'n 150 lig- en staanplaat sen. Zestig tot zeventig procent van de clubinkomsten zijn daaruit afkomstig. Het sloeproeien heeft er vooral aan bijgedragen dat KWV De Kaag in Warmond wat van zijn elitaire imago is kwijtgeraakt. Van oorsprong was het zo dat de rijkere mensen een plezier boot bezaten, maar inmiddels is dat allang niet meer zo. „Wij zijn meer een vereniging van middenstanders", meent Men ken. „Je ziet hier geen dure jachten en ook niet de krakende pieremachochels. We hebben heel veel moeten doen om dat elitaire gevoel bij de Warmon- der weg te nemen. Ze kijken toch vaak naar dat 'koninklij ke'." Het bestuur ziet er via een vrij blijvende selectieprocedure wel op toe dat de naam van KWV De Kaag hoog wordt gehouden. „De mensen mogen de eer en goede naam van de vereniging niet aantasten. Maar ik heb in mijn periode maar een keer meegemaakt dat een lid be zwaar maakte tegen de aanmel ding van een ander. Uiteinde lijk is hij ook gewoon lid gewor den." Biesot is het met zijn voorzitter eens dat er niet al te zwaar aan die ballotage moet worden getild. „Misschien is wel het opvallendste dat ik ook Het Nederlands kampioenschap sloeproeien in de Kromhoutwhalerklas- se ligt met nog een wedstrijd te gaan voor het grijpen. „We hebben gisteren in Am sterdam gewonnen", zegt Rien Mussert, coach van De Kaag 1, enthousiast. „We hadden bij de finish nog 24 seconden over en dan hadden de jongens nog de pech dat er een rondvaartboot dwars lag. Dat heeft zeker een minuut gescheeld." „Roeien in Amsterdam vraagt een bepaal de techniek. Je moet met snelheid onder de bruggen door kunnen varen. We waren daarom blij dat we eerder dan onze con currenten van start gingen. We hoefden minder langzame boten in te halen. „We zijn acht jaar geleden begonnen met sloeproeien, als demonstratie en program maopvulling, tijdens de Kaagweek. De zei lers van De Kaag vonden het hartstikke leuk om te roeien en klopten bij het bestuur aan vooreen roeisloep. Ze mochten toen een Kromhoutwhaler bestellen, De Kaag 1, een nagebouwd schip waarmee vroeger op walvissen werd gejaagd. Het jaar erop had den we een slechte Kaagiueek, alleen het TEAMvan deUVEEK Sloeproeiteam De Kaag 1 roeien ging door. Een lid, Ad Bisschops schonk de vereniging vervolgens een tivee- de Kromhoutwhaler, de Voorbijganger. De ze boot wordt nu door het vrouwenteam gebruikt. Een jaar later hebben we een En gelse Pilotgig aangeschaft. Met die boten werden loodsen naar de schepen geroeid en je begrijpt dal de boot die het snelste roeide het meeste eten op de plank had. „In Nederland zijn er vier Pilotgigs en 24 Kromhoutwhalers. In die laatste klasse wordt een apart kampioenschap gehou den. Daaraan doen 16 boten mee. Voor de ze titelstrijd zijn 14 wedstrijden geselec teerd, waaronder Harlingen-Terschelling- Harlingen en gisteren dus de wedstrijd in Amsterdam: 26 kilometer, eerst over het IJ en dan door de grachten. Ons heren team, bestaande uit Ad Bisschops (stuurman), Jan de Bruijn, Mark Streng (op slag), Jur- riën Duynhoven, Jan van Winsen (bank 2), Marga Engel, Michiel Warmelink (bank 3) en op boeg Marco van Noort en Guy van Ieperen is nog in een fel gevecht verwikkeld met de Sir Lancelot van Terschelling en de Kromme Dick van Harlingen. Met nog een wedstrijd te gaan staan we nu eerste. We moeten in de laatste wed strijd Muiden-Pampus-Muiden als tweede eindigen om Nederlands kampioen te wor den. Dat is dan voor de eerste keer. Eerder al werd ons damesteam wereldkampioen in de gigklasse. Van dat team roeide Marga Engel gisteren met de heren mee. Ze is tac tisch sterk en is getraind om lange afstan den te roeien. De ploeg is nog niet lang bij elkaar, maar we hebben een paar krachtige heren. We moeten in de Kromhoutwhaler- klasse opboksen tegen teams van de zee vaartschool en loodsdiensten. De vrouwen hebben een aparte klasse. „In totaal hebben we zo'n honderd leden die roeien en zelf organiseren we de Leidse sloepenrace. Komend jaar wordt-ie op 7 april gehouden. Eerst is er een sprint van 500 meter van de Beestenmarkt naar An nie's Verjaardag en 's middags is er een wedstrijd van 11 kilometer om en door Lei den. Elke keer staan de blaren op de han den, tot bloedens toe, maar het is een kick om mee te doen. Het is prachtig om die grote boten door het water te zien gaan. lid ben geworden. Ik heb zeilen geleerd in een roeiboot waar mee we werden overgevaren. Geld voor een lidmaatschap had ik toen niet. Je moest toen veertig gulden betalen", praat hij over een periode meer dan vijftig jaar geleden. Later zou Biesot verschillende bestuursfuncties bekleden. „Maar toen ik 75 werd heb ik mezelf opgeruimd. Ik wilde voorkomen dat anderen dat zouden doen." Hoogtepunt vindt Biesot het bezoek van Ko ningin Juliana aan De Kaag. Janssens laat een fotoboek zien waarin herinnerd wordt aan dat 50-jarige jubileum. „Alle deel nemers zeilden toen langs de koninklijke Piet Hein en brach ten door het laten zakken van fok of gaffel een groet aan de koningin", zegt Janssens. Inmiddels heeft de vereniging, vooral in de laatste tien jaar, veel verbouwingen achter de rug. Het karakter van weleer is gebleven, maar het elitaire is verdwenen. Menken: „We zijn een watersportvereniging met een streep onder sport. Dat geldt voor elke klasse." Konink lijk, of niet. TEKST PETER VAN DER HULST FOTO MARK LAMERS Wedstrijdvoorbereiding van de supporters. Hazerswoude-Dorp. Oktober 2000. FOTO MARK LAMERS Zeilster Carolijn Brouwer over de olympische race van haar voormalige con currente Margriet Matthijsse in SI: Robertson werd eerste voor Margriet. Met alle respect hoor, maar daar verlies je toch niet van? Margriet had hier heel makkelijk goud kunnen winnen en dat weet ze zelf ook. Fabian Wilnis van Ipswich Town in Voetbal International: Bij Ipswich Town is het altijd uitverkocht. Zelfs voor de spelers is het moeilijk om aan kaartjes te komen. Wil je voor je familie of vrienden een extra plek rege len, dan moet je dat al drie we ken van tevoren aangeven, an ders heb je pech. Martijn Reuser over zijn de buut bij Ipswich Town in VI: „Elke bal die ik aanraakte ver anderde in goud. Idem: „Ik ben weliswaar geen basis speler, maar de shirtjes met mijn naam achterop worden het meest verkocht. Ger Senden over wennen aan het nieuwe stadion van Roda JC in VI: „Op Kaalheide kende je echt ie der hoekje en ieder gaatje. Hier is het nog vooral zoeken. Alles is nieuw. Té nieuw. Ajax-spits Nikos Machlas over zijn trainer Co Adriaanse in de Volkskrant: Een aantal weken geleden praatte hij alsof hij mij niet kende. Daar houd ik niet van en dat heeft mij ook gekwetst. En hoe kan hij mij nou niet ken nen? Ik ben een van zijn spelers en tegen Willem II. waar hij trainer was, heb ik wel zes keer gescoord. Henk ten Cate over Machlas in de Volkskrant: Bij Vitesse werd er bijvoorbeeld altijd gelachen aan de tafel van Nikos. Met wie hij er ook zat. Ex-ploeggenoot Marc van Hin- tum over Machlas in de Volks krant: „Ik zie nog dat verbeten koppie van hem voor een wedstrijd. Dan ging hij midden in de kleedkamer staan en riep: give me the ball and go home. Ieder een lachen natuurlijk, maar hij meende het. Hij straalde echt veel zelfvertrouwen uit. Spelersmakelaar Rob Jansen in Nieuwe Revu: „Ze zeggen ook dat niemand in Ajax-Porto is geïnteresseerd. Hallo? Ajax-Porto en Feyen- oord-Celtic zijn interessant; hoogspanning, grote belangen. De sceptici zeggen dat de Feye- noordsupporter geen 'gevoel heeft' met Porto. Nee, zeker wel met FC Twente?!" Idem: We moeten in Nederland eens af van die kleinschalige gedach te dat het 'zo leuk is om tegen el kaar te spelen'. Dat is helemaal niet leuk!" Mario Melchiot op de perscon ferentie van Oranje, na de vraag of het klopt dat hij geen contractverlenging kreeg bij Ajax, geciteerd in NRC Han delsblad: „Ik vind het zinloos daar op in te gaan. Als je dat soort vragen stelt...Toen het aan de orde kwam hebben jullie één kant van het verhaal gekozen. Ik vind het waardeloos er nu op in te gaan. Idem, nadat gezegd werd dat hij nu de kans had om zijn verhaal te doen: „Jij ook. Als ik wat zeg moet je luisteren. Toen wilde je ook maar naar een verhaal luiste ren. Graag de volgende vraag. Idem: „Je hebt toch gehoord wat ik zei? Doe dan ook zo slim niet door te gaan met dit onderwerp. Als je hoort wat ik zeg ga je door met een andere vraag. Ga dan door! Ik spreek toch Nederlands of niet?" Schaker Vladimir Kramnik in het Algemeen Dagblad over zijn ouders: „Zowel mijn vader als mijn moeder heeft een laag salaris, ongeveer 100 dollar per maand. De prijzen zijn slechts een frac tie lager dan in Londen. De verbannen Ajacied Jan van Halst in de Telegraaf: „De echte romantiek haal ik al leen nog uit de kleedkamer. Ou wehoeren, elkaar in de maling nemen terwijl je in je blote kont onder de douche staat. Het enige verschil is dat je vroeger een sportsok doorknipte; nu is het een sok van Hugo Boss. Idem: „Ajax is de warmte J kwijl."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25