United klaar voor duel met PSY Frank de Boer zit ziedend op de bank Bruidsschat vo hardloper Cor Michael Boogerd: 'Ik weet dat er meer had ingezeten' Sport MAANDAG 16 OKTOBER 2000 Chantal Beltman soleert naar zilver PLOUAY GPD Je zou het, met een uitzon derlijke sportvrouw als Leon- tien Zijlaard-Van Moorsel aan het venster, haast verge ten. Maar er is onder de zon meer Nederlands wielerta- lent dat blinkt. Chantal Belt man (24) en Mirjam Mel- chers (25) bijvoorbeeld. De twee hielpen in Sydney hun landgenote voorbeeldig aan het olympisch goud en mochten zaterdag op het WK in Plouay hun eigen kans gaan. Met resultaat. Twee minuten achter de onge naakbare Wit-Russische Zin- aida Stahurskaja, die nooit verslapte in een vlucht van zestig kilometer, soleerde Beltman naar zilver. Mel- chers had minder goede be nen dan in Sydney, maar werd niettemin vijfde. En toch was er in het Ne derlandse kamp nauwelijks tot geen sprake van een uit gelaten stemming. Omdat er, met een relatief onbekende als laureaat, misschien toch nog net iets meer had inge zeten. Een fiks aantal valpar tijen in de openingsfase schakelde tal van favorieten uit, terwijl Jeannie Longo niet goed genoeg bleek en halverwege gewoonweg af stapte. Stahurskaja - 29 jaar, woonachtig in Toscane en behept met een aantal uit zonderlijk mannelijke trekjes (baardgroei, kaaklijn en stem) - had echter de vorm van de dag. Ze achterhaalde de Fran9aise Chevanne-Bru- nel, liet die vlot ter plaatse en rouleerde zoals nooit tevo ren. De Slagharense Belt man: „Ik zag haar weggaan, vond het nog wel erg vroeg. Maar ik kon haar bovendien gewoon niet volgen." Duitse bond wil Daum als coach frankfurt Christoph Daum wordt op 1 juni 2001 bondscoach van het Duitse elftal. Dat heeft vice-voorzitter Gerhhard Mayer- Vorfelder gisteren verklaard. Hij zal zoals gepland interim-trai ner Rudi Voller aflossen. De verklaring kwam na een vredesge- sprek tussen delegaties van Bayern München en Bayer Leverku- sen op het hoofdkwartier van de Duitse voetbalbond. Namens Bayem München waren Franz Beckenbauer, Karl-Heinz Rum- menigge en Uli Hoeness aanwezig, voor Leverkusen manager Reiner Calmund en directeur Holzhauser. Daum ontbrak op de bijeenkomst. Alle partijen kwamen gisteren overeen op de kortst mogelijke termijn een gesprek te organiseren tussen Hoe ness, Daum en Mayer-Vorfelder. Westerhof eist 1,8 miljoen Johannesburg» Clemens Westerhof daagt de Zuid-Afrikaanse voetbalbond voor de rechter wegens het schenden van afspra ken. De coach eist 1,8 miljoen gulden, omdat Zuid-Afrika hem volgens eigen zeggen tegen de afspraak in niet heeft aangesteld als bondscoach. Westerhof beweert dat hij een akkoord heeft met Zuid-Afrika, maar de Portugees Queiroz kreeg de baan. De Arnhemmer, voorheen werkzaam bij onder meer Nigeria en Zimbabwe, vindt dat hij als een klein kind is behandeld. „Ik heb een contract als bondscoach van Zuid-Afrika. Het staat zwart op wit, inclusief mijn salaris en premies. Ik wil daarvoor schade loos worden gesteld." De Zuid-Afrikaanse bond liet weten dat Westerhof slechts een kandidaat was. Rellen bij derby in Belgrado Belgrado De derby tussen de voetbalgrootmachten van Rode Ster en Partizan is zaterdag in Belgrado uitgelopen op een poli tieke confrontatie. Al na vier minuten braken op de tribunes tussen de 40.000 toeschouwers en in het veld vechtpartijen uit en werd het duel gestaakt. Aanhangers van Rode Ster eisten in spreekkoren het aftreden van Partizan-voorzitter Mirko Mar- janovic die onder Milosevic premier was en als diens vertrou weling gold. De fans van Partizan reageerden door bengaals vuurwerk in de vakken van de Rode Ster-supporters en op het veld te gooien. Bovendien bestormden honderden fans het veld. Bij de rellen raakten 37 mensen gewond. Aanvoerder Sasa Ilic van Partizan liep een paar gebroken ribben op. den haag/barcelona gusbert spierenburg Zó ben je aanvoerder van het Nederlands elftal, zó zit je bij FC Barcelona - zoals zaterdag avond in de uitwedstrijd tegen Real Sociedad - op de bank Je was stomverbaasd? „Dat kun je wel zeggen, ja. Vrijdag op de training kreeg ik al een donkerbruin vermoeden, bij het verdelen van de hesjes. Zaterdagochtend las ik in de krant dat ik reserve was. De trainer heeft er tegen mij niets over gezegd. Niet voor de wed strijd, ook niet na afloop. Giste ren waren we vrij. Vandaag ver trekken we naar Milaan, voor de Champions League-wed strijd tegen AC Milan. Mis schien dat ik dan iets wijzer word." Er was geen enkele reden om je te passeren? „Ik voel me goed en in vorm. Ik zou echt niet weten waarom de trainer mij niet opstelde. Voorlopig moet ik afwachten. Ik hoor het wel. Vorig seizoen on der Van Gaal heb ik er ook wel eens naast gestaan, een periode van een wedstrijd of acht zelfs. Toen was er inderdaad een goe de reden om mij naast het elftal te zetten. Ik was uit vorm. Nu is daar geen enkele aanleiding voor." Met ongetwijfeld gemengde gevoelens was je er zaterdag avond op de reservebank ge tuige van hoe het binnen 41 minuten 6-0 stond voor Barce lona? „Heel lekker voelde ik me daar natuurlijk niet bij. Maar voor Barcelona was de over winning uitermate belangrijk. Die drie punten hadden we hard nodig. Bij een nieuwe ne derlaag zouden we in de com petitie wel heel ver zijn terugge worpen. Ik moet zeggen: Real Sociedad was wel ongelooflijk zwak. Van de honderd passes kwamen er negentig verkeerd aan en voor ons was elke kans een doelpunt." Alleen Cocu stond zaterdag in de basis. Heb jij de indruk dat ze bij Barcelona de Neder landse inbreng langzaam maar zeker willen terugbren gen? „Daar kan en wil ik in dit sta dium niet al te veel over zeggen. Dat zul je begrijpen. Het is be langrijk de rust te bewaren. Ik wil eerst van de trainer eens ho ren wat zijn beweegredenen zijn. Maar ziedend ben ik wel." Vijfde speeldag: Villareal-Valei Palmas-Malaga 2-1, Espanyoll Sociedad-Barcelona 0-6, R. Ms 3-0, Mallorca-Santander 2-1,' bao 0-0, Osasuna-Oviedo 0-0, C 1, Zaragoza-Valladolid 0-0. Sta Madrid 5-11, Valencia 5-10, D: Celta 5-10, Vallecano 5-9, Bare; ves 5-8, Villareal 5-8, Valladolid Achtste speeldag: Bursa-lstanfe sar.-SiirtJetpa 4-1, Trabzon-Bes ziantep-Yozgat 3-1, Erzurum-G Fenerbahce-Rize 1-0, Samsur, Ankaragucu-Antalya 1-1. Stand: tasar. 8-19, Trabzon 8-19, Fere Gaziantep 8-17, Besiktas 8-16, 16, Antalya 8-12. Lausanne, de Zwil genstander van Aja UEFA Cup, verspeeld de Amsterdammers in competitie punten. Tl: Servette werd gelijkge 1). FC Basel, de oppo Feyenoord, won met! Luzern. Lausanne en staan op respectievelij de en vijfde plaats in serse competitie. Javier Cortes heeft gisteren in de 25ste marathon van Amster dam een bruidsschat van rond een ton opgehaald. De 28-jarige Spaanse loper, die deze week in het huwelijk treedt, kwam na 42 kilometer en 195 meter na 2.08.57 als eerste in het gereno veerde Olympisch Stadion aan. Cortes deed in het jaar 2000 goede zaken in Nederlandse marathons. In april werd hij achter de Keniaan Kenneth Cheruiyot tweede in 2.08.30. Ditmaal liet hij .de Keniaanse veteraan Abraham Limo (40), winnaar van de marathon van Leiden en goed voor een per soonlijk record van 2.09.17, en diens landgenoot David Businel (2.10.38) achter zich. Achter Fiz, Juzdado en we reldkampioen Anton werd Cor tes aangewezen als reserve voor de Olympische Spelen, waar de recent met successen veiwende Spanjaarden slecht presteer den. „Ik heb me optimaal voor bereid voor het geval ik moest invallen", aldus Cortes. De jubileumeditie van de ma rathon in de hoofdstad kon qua tijden niet in de schaduw staan van de wedstrijd van 1999. Toen bleven de eerste vier on der de magische grens van 2.07, een nog nooit vertoond feit op een marathon. Het budget voor dit jaar ging echter noodge dwongen omlaag. Manager Jos Hermens zag wegens financiële problemen de Amsterdamse poot van zijn bureau Global Sports wegvallen, maar kon als lid van het nieuwe stichtingsbe stuur voor het deelnemersveld blijven zorgen. „Het had beter gekund", al dus Hermens. „Maar ik ben met een hoge 2.08 voor de win naar toch niet ontevreden. Je moet niet vergeten dat de nieu we organisatie maar een half jaartje had om een bei kaar ingespeeld te rak licht bezien was het 1( er een paar kleine zj gingen. Het succes vai ge editie kwam gewooi te vroeg. Met Euro 2( Olympische Spelen k( geen nieuwe sponso1 aanboren. Ik weet zek voor volgend jaar wel ken." Hermens kreeg in ronde op de motor pingen van een brandt die met loeiende sire de looprichting in ove cours jakkerde. „Ik wis j ik meemaakte", zei was dringend, zeiden i blij dat het op een I deelte van de weg wa hadden er ongelukkei gebeuren." In het Vondelpark, twee kilometer voori leek Limo in zijn negi rathon op de overwin: stevenen. Hij zette C een achterstand van e of dertig, maar kon Spanjaard toch niet va schudden. „Ik moeste eigen tempo blijven lo1 dus Cortes. „Toen he' j groter werd, putte moed." De man uiti kwam terug en ging11 beurt langs Limo, die nish twintig seconde kwam. Na de olympische i (met Maase en Van He nationale titelstrijd in1 ven (een week eerdei 8 vierde keer een prooi waar) was het Nö aandeel in Amsterdar 8 gewoon gering. Vara Aitnafa werd vooraf dat hij eindelijk zijn p record uit 1994 van 2. verbeteren. De Ethiopiër stortte in hl deel van de race in en gentiende in 2.19.31. Manchester United is klaar voor de vierde en cruciale Champions Leaguewed strijd, woensdag op Old Trafford tegen PSV. De Mancunians waren zater dag bij runner-up Leices- ter City oppermachtig, 0-3. Teddy Sheringham scoor de twee keer, Ole Gunnar Solskjaer eenmaal. londen anp Arsenal kwam op gelijke hoogte met ManUnited door de 1-0 ze ge op Highbury tegen Aston Vil la. Henry was de matchwinner. De promovendi Ipswich Town en Manchester City deden goe de zaken. Ipswich pakte een punt tegen West Ham United, 1-1, terwijl de Citizens op Main Road (met de uitblinkende Ge rard Wiekens) te sterk waren voor Bradford City, 2-0. Chelsea verloor opnieuw, nu van Sunderland (1-0) en de fans schreeuwden om de terugkeer van de ontslagen manager Vial- li. Leeds United klom naar de vierde plaats. Na een zwakke start is de club terug aan de top door de 3-1 zege op Charlton Athletic. Liverpool had gisteren weinig problemen bij Derby County. De bezoekers wonnen met 4-0. Michael Owen viel na een kwartier spelen met een hoofd wond uit en moest naar het zie kenhuis worden gebracht. Emi- le Heskey nam de aanvallende taken bij Liverpool moeiteloos over en scoorde een hattrick. In de Bundesliga ging Bayem München verrassend onderuit bij Energie Cottbus, 1-0. Bij de hekkensluiter liep de record kampioen vooral tegen zichzelf te voetballen. Kansen kreeg Bayem wel, maar de titelhou der was zeer onfortuinlijk tegen Cottbus. Na zestien minuten maakte Sebök al de golden goal. Voor Cottbus was het pas de tweede zege, voor Bayern al de derde nederlaag. „Dit is een grote schande", brieste Bayern- trainer Hitzfeld. Schalke 04 beleeft glorietij den. De Königsblauen veegden voor 44.100 toeschouwers in het Parkstadion Eintracht Frankfurt met 4-0 van de mat. Böhme (2x), Latal en Happe maakten de goals. Oude Kamp huis stond als enige Nederlan der in de basis, Youri Mulder viel diep in de tweede helft in. Voor het seizoen schreeuwde de Duitse pers om het vertrek van Huub Stevens, nu is hij weer de gevierde man. Zijn ploeg staat fier bovenaan met zeventien punten. Schalke wil verder met de Limburgse trai ner, maar zelf twijfelt hij voor alsnog over zijn toekomst. „Ik raak niet in de war nu het in- Clarence Seedorf schiet op doel in de wedstrijd tegen Napoli. De speler van Inter scoorde niet. Later zou hij wel zijn eigen keeper passeren. Het ei gen doelpunt van de Nederlander had geen invloed op het resultaat. Inter zou met 3-1 winnen. foto ap luca bruno eens goed gaat." Barcelona heeft in de Spaan se competitie vernietigend uit gehaald bij Real Sociedad. De ploeg van Ferrer was goed op schot, 6-0. Rivaldo en Alfonso scoorden twee keer, Luis Enri que en Simao eenmaal. Bij Bar- ca was Cocu de enige Neder lander in de basis. Zenden, Kluivert en Overmars kampen met blessures. Het was een be langrijke overwinning voor Fer rer, nadat zijn positie na vier nederlagen in vijf wedstrijden steeds meer ter discussie was komen te staan. Een gebrek aan geluk was volgens de coach de oorzaak van die slechte reeks: „Vooral voor de goal hebben we veel pech gehad. Dat was het grote verschil met de wed strijd tegen Sociedad.". Barcelona staat vijfde met ne gen punten, twee minder dan koploper Real Madrid. De Ko ninklijke won met 3-0 van De- portivo la Coruna. Raul, Hierro en Guti scoorden. Nummer twee Valencia verspeelde twee punten: bij Villarreal werd het 1-1. Een andere hooggeklas- seerde club, Rayo Vallecano, verspeelde eveneens punten. Tegen Espanyol kon niet wor den gescoord, 0-0. Met Clarence Seedorf in een hoofdrol was Inter onder de nieuwe trainer Tardelli succes vol. De Italiaanse ploeg leidde al met 3-0 tegen Napoli door Di Biagio, Zamorano en Blanc, toen een van richting verander de vrije trap via Seedorfs li chaam in het doel verdween, 3- 1. Seedorf bereidde echter de eerste en de derde goal voor. Kampioen Lazio Roma kende geen genade met Perugia. Het werd 3-0, maar dat was een ma gere afspiegeling van de krachtsverhoudingen. Crespo, Mihajlovic en Simone Inzaghi scoorden. AC Milan verloor gis teren met 2-1 uit bij Bologna en zakte door dat verlies naar de achtste plaats op de ranglijst. De Milanezen speelden het laatste kwartier met tien man nadat Giunti van het veld was gestuurd. In de allerlaatste mi nuut scoorde Piacentini de winnende goal voor Bologna. Het doelpunt van AC Milan kwam op naam van Sjevsjenko. Koplopers in de Serie A blij ven AS Roma en Juventus, de enige ploegen zonder punten verlies. Juve moest zijn topaan- vallers Del Piero en Inzaghi in de thuiswedstrijd tegen Bari (2- 0) missen wegens griep. Kova- cevic bracht de Oude Dame in de tweede minuut op voor sprong. Vlak voor tijd viel het tweede doelpunt van Zinedine Zidane. AS Roma won uit bij Lecce met 4-0 en heeft in twee duels nog geen enkel tegendoelpunt geïncasseerd. De Argentijnse aanwinst Gabriel Batistuta scoorde gisteravond tweemaal. Tomassi en Totti, uit een straf schop in de 90ste minuut, maakten de andere treffers. Ro ma voert de ranglijst aan door een beter doelsaldo dan Juven tus. In de Belgische competitie blijft Club Brugge fier aan kop. De lijstaanvoerder versloeg zondag Eendracht Aalst met 2- 0. Het was de negende overwin ning op rij voor Brugge, dat daarmee de maximumscore handhaaft. In het spoor van Brugge, op vier punten achter stand, bevindt zich titelverdedi ger Anderlecht. Dat won zater dag moeizaam van AA Gent. Radzinski opende de score al in de eerste minuut voor de Brus selse club. Na de gelijkmaker van Gent was het Jan Koller die Anderlecht op de beslissende voorsprong bracht. Standard Luik blijft derde. De Walen wonnen met 3-0 bij Beveren. Rosenborg is gisteren voor de negende keer op rij kampioen van Noorwegen geworden. Ro senborg deed dat in stijl door met 9-0 te winnen van Bryne. Door die zege kwam de koplo per op 53 punten uit 25 duels. In de laatste ronde van het WK was het de kopman van de Ne derlandse wielerploeg door het hoofd geschoten: 'en nu alles geven voor mijn oom'. Op de laatste klim ontbrak het Mi chael Boogerd echter aan een splijtende demarrage en in de spurt was de geplaagde Rabo- renner onvoldoende ervaren om specialisten als Vainsteins, Spruch en Freire te benaderen. Niet het feit dat hij buiten de medailles bleef in Plouay, Boo gerd werd gisteren elfde, maar het overlijden van de broer van zijn moeder deed hem na de streep in een enorme huilbui uitbarsten. De komende tijd zal de te leurstelling over de gemiste kans, in combinatie met hoop voor de toekomst, langzaam maar zeker de overhand krij gen. „Ik weet nu al dat er meer had ingezeten." Want zelden voelde Boogerd zich beter. „Ik had een stel benen, ongeloof lijk. In de Amstel Goldrace van 1999, die ik toen won, had ik ook zo'n geweldig gevoel. Het liep formidabel. Ik gokte op Freire in de sprint. Jammer dat hij ingesloten raakte, waardoor ik zelf ook niet verder kon. Het was heel raar, ik zat gewoon rechtop, had veel harder ge kund." Boogerds moment had echter vijf kilometer eerder in de koers moeten komen. Op de Ty-Mar- rec, de Belgen Axel Merckx en Andrei Tsjmil hadden het juist solo geprobeerd maar kwamen ook niet weg, zette Boogerd aan. Er kwam echter nauwelijks licht tussen de Nederlander en zijn dertig titelconcurrenten. „Ik had me voor mijn gevoel de hele wedstrijd goed weggesto ken en niet te druk gemaakt. Ik heb niet met mijn krachten ge smeten, dat mag echt niemand me nu weer verwijten. Maar de klim was niet steil genoeg. Het was voor mij niet weggelegd om de besten van de wereld uit mijn wiel te rijden." Misschien was dat wel gelukt als Boogerd niet de enige Oran je-klant in de finale was ge weest. Anderhalve ronde voor het einde, op twintig kilometer van de meet, week Mare Lotz als laatste van zijn zijde. De Limburger had zich tweehon derd kilometer mogen verstop pen en diende daarna Boogerd terzijde te staan. Net als Steven de Jongh verdiende Lotz een complimentje. Ook Matthé Pronk, die tussen kilometer vijf tig en tweehonderd de koers had geopend in een negenkop pige groep, werd in de Neder landse box op een knipoog en schouderklop getrakteerd. Waar menig prof zich over had gegeven aan een warm. bad, voltooide Pronk de wedstrijd. Op bijna 17 minuten van Boo gerd werd de Noord-Hollander 105de. „Als je zo dicht bij de fi nish bent, rijd je toch nog even door", lachte Pronk, nauwelijks beseffend dat hij het nog zeven tig kilométer had volgehouden. Leon van Bon, Tristan Hoffman en Jans Koerts waren wel al in een vroegtijdig stadium omge keerd. Dat Maarten den Bakker en Max van Heeswijk, de andere speerpunten in Knetemanns selectie, in de beslissende fase niet meer aan het front verkeer den, had Boogerd wel onaange naam verrast. „Ik ga ze niets verwijten, zoals vorig jaar. Toen bespeurde ik een gebrek aan beleving. Nu lag het anders. Maar bij Maarten en Max kwam het er klaarblijkelijk niet uit." De twee excuseerden zich ook, waren op toen de Italianen drie ronden voor het einde het voor touw namen. Van Heeswijk klaagde over krampjes, Den Bakker was naar eigen zeggen Michael Boo gerd huilt uit bij verzorger Ton van Engelen. De Nederlander werd elfde in de strijd om op het wereldkampi oenschap wiel rennen. foto anp ed oudenaarden 'langzaam leeggelopen'. Knete- mann, die ook in zijn tiende jaar als bondscoach dus geen wereldkampioen kon afleveren, bekeek het nuchter. „Als je niet beter kan, dan kan het niet, hè. Zo luidt ook die boerenwijs heid: je kunt een koe niet uit de wei halen als ze er niet instaat." Kortom, over Boogerd voor lopig de minste zorgen. Hij lijkt op de weg terug. Eeuwig op zoek naar bevestiging dat hij goed rijdt, zal de Hagenaar na Plouay de trainingen voor 2001 met iets minder twijfel tege moet zien.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20