Leidsch Dagblad 99.- Annan komt met voorstel voor vrede Zeker 22 doden door noodweer Chevron neemt Texaco over 20 Twee aanhoudingen na dood Alphense hotelgast Stapavond in Katwijk loopt uit op kloppartij Schuif maar aan! £tos Extra politie bij begrafenis topcrimineel 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD tANDAC 16 OKTOBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 1 Sjatalpa in jderdorp ndelijk uit problemen NR 42441 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 14 Vrolijke noten en gewijde zang uit vroeger tijden in Archeon 18 Cocktail: veel coryfeeën op afscheid van Duinrell-graaf is CSrSx K°P'°Per VTjGhS- Katwijk wint derby tegen Quick Boys 25 Boogerd De Kaag: lijkt op WK koninklijk weer op de in heel haar weg terug doen en laten eel kortingen )or ambtenaren meenteambtenaren bedin- 12 n op grote schaal kortingen privé-aankopen. Niet alleen 's»w jgen ze voordeeltjes aan de önepomp. Ook onder r huisraad, muziekinstru- ten en veterkorsetten rden met korting aange- Dat blijkt uit onder van NRC Handelsblad. btenaren maken de kor- jafspraken met midden- iders via personeelsvereni- jen of belangengroepen. orig jaar 62.000 ituralisaties g jaar zijn 62.000 mensen Nederlander genaturali- Dat is negen procent ihet aantal niet-Nederlan- s dat hier woont. De groot- groep (14.000) is Marok- in van geboorte, daarnaast gen 8.000 Joegoslaven, 00 Turken, 4.000 Irakezen 3.000 Surinamers een Ne- g iands paspoort, zo heeft 2É Centraal Bureau voor de I itistiek (CBS) becijferd. 1 ;-|én kledingmaat heel Europa enkele jaren kan de con- •nt overal in Europa de- maat kleding aanschaf- Nu is het zo dat de Neder- dse maat 36, in België maat jpiii in Spanje maat 40 en in Mes; geland maat 10 heet. In het uwe maatsysteem is dit op- ost, omdat het systeem ge- eerd is op enkele primaire laamsmaten: lengte, borst- heupomvang bij vrouwen lengte, borst- en tailleom- gbij mannen. erbazing over an kinderopvang IA, WD en vertegenwoordi- van kinderdagverblijven geren verbaasd op het plan allochtonen via de sociale :en een budget te geven zelf de opvang van hun deren te kunnen regelen, partijen en kinderdagver ven zijn bang dat de op- tg dan in het zwarte circuit Iworden geregeld. jna3 A0: Strijd tegen idervoeding faalt strijd tegen de honger in de teld vordert zó langzaam het doel van de Wereld top in 1996 niet wordt ld. De deelnemende lan- beloofden toen om vóór 15 het aantal hongerenden 400 miljoen te verminde- maar die doelstelling zal in 2030 worden gehaald, voorspelt de FAO, de edsel- en Landbouworgani- ievan de VN. In totaal krij- "16 miljoen mensen te te eten, bijna eenzesde )de wereldbevolking. jna5 ezbollah heeft media ontdekt de strijd tegen de 'Israëli- en Amerikaanse vijand' de fundamentalistische Hezbollah een i ontdekt: de tele- Van haar lokale zender ze inmiddels een satel- ition gemaakt dat onge- populair is geworden in hele Arabische wereld. Ook heersers in die landen heb- rekening te houden met 'fundamentalistische ?na 5 i 44eft *'eginj SBEBBES Onland lenland huur en Kunst, nomie «°of en Samenleving 'Ptek van de Dag rondheid De politie heeft gistermiddag twee mannen uit Breda aangehouden die zij verdenkt van betrokkenheid bij de dood van een Alphen se hotelgast. Het vijftigjarige slachtoffer werd gistermorgen om kwart over drie dood gevonden in de hal van het Mast- bosch Hotel in Breda. Het staat vast dat de man door geweld om het leven is gekomen. De 22-jarige en de 25-jarige verdachte hadden geruime tijd aan de hotelbar zitten drinken in een groep waarvan ook de Al- phenaar deel uitmaakte. Er ontstond eerst een woordenwisseling en later een handge meen met het slachtoffer. Direct daarna re den de twee Bredanaars weg. Het duo meldde zich gistermiddag bij de politie om een verklaring af te leggen. De politi hield hen vervolgens vast als ver dachten. Het is de politie nog niet duidelijk wat de aanleiding was voor de vechtpartij en welke de rol het tweetal speelde. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Een medewerker van VN-top man Annan maakte vanoch tend melding van het compro misvoorstel. Op de inhoud wil de hij niet ingaan. Aan de vooravond van een spoedbijeenkomst is de span ning toegenomen door de ont voering van een Israëlische re servekolonel. De Libanese Hez bollah zegt de 54-jarige Chanan Tannenbaum te hebben ont voerd tijdens een 'gecompli ceerde veiligheidsoperatie' en noemt hem een Mossad-agent. Israël omschrijft Tannen baum als iemand die in Zwit serland zakelijke contacten on derhield met Arabieren. Ruim een week geleden zou hij in Lausanne ruzie hebben gekre gen over een financiële transac tie, zijn ontvoerd en daarna aan de Hezbollah zijn verkocht of overgeleverd. Volgens een offi ciële Israëlische verklaring werkte Tannenbaum niet voor enige overheidsorganisatie. De topbijeenkomst in Sharm el-Sheik wordt gezien als cruci aal in de pogingen een verdere escalatie van de vijandelijkhe den te voorkomen en zo moge lijk rust te scheppen. Israël heeft met veel nadruk laten we- Het Zwitserse dorpje Gondo werd zaterdag goeddeels verwoest door modderlawines. Zeker dertien mensen vonden de dood. foto reuters politiehonden ingezet om de rust in het Katwijkse centrum te laten terugkeren. Het bleef nog lang onrustig in het centrum van Katwijk. Voor al auto's en fietsen moesten het op de weg naar huis ontgelden. Onder de vijftien aangehouden stappers waren dertien Katwij- kers, één Rijnsburger en één Leiderdorper. ROME-TURUN Rtr-ANP-DPA Zeker 22 mensen zijn omgekomen door noodweer in het Alpengebied. Zeker der tien doden vielen in het Zwitserse dorp Gondo, bij de Simplonpas, dat zaterdag grotendeels werd verwoest werd door modderlawines. In Italië lieten zeker acht mensen het leven en in Frankrijk een. Me teorologen voorspellen aanhoudend slecht weer. Veel dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Duizenden mensen zijn geëva cueerd. De rivier de Rhone heeft door de zware neerslag de hoogste stand bereikt sinds 1993. In Noord-Italië, Zuid-Zwitser- land, Oost-Frankrijk en op het Franse ei land Corsica zijn veel wegen, bruggen en spoorlijnen onbegaanbaar. Telefoonlijnen zijn gestoord of verbroken. In het dorp Gondo vreest de politie dat dertien vermisten niet meer in leven zijn. Omdat de hevige regenval nog meer mod derlawines kan losmaken, kunnen red dingswerkers niet naar de slachtoffers zoe ken. Nabij de Zwitserse plaats Visp worden drie mensen vermist nadat een huis was in gestort. In Noord-Italië zijn tenminste acht men sen omgekomen, de meesten door verdrin king in de buurt van Turijn. Daar regent het al drie dagen onophoudelijk. Op het Franse eiland Corsica is een 33- jarige herder verdronken. KATWIJK «PETER BLOK In het Katwijkse uitgaanscen trum zijn zaterdag- op zondag nacht vijftien 'stappers' opge pakt na een vechtpartij met de politie-agenten. Aanleiding voor de massale knokpartij in de Tramstraat was de aanhou ding van een dronken man die de politie hinderde bij de be handeling van een slachtoffer van een aanrijding. De man riep bij zijn aanhou ding de hulp in van andere be zoekers van een disco. Die ga ven massaal aan zijn oproep gehoor. Ruim 35 jongeren wis ten de arrestant uit handen van de politie te bevrijden door de aanwezige agenten te slaan en te bedreigen, en door met gla zen, flessen en stenen te gooi en. De dronken man wist in het strijdgewoel te ontkomen. De politie riep uiteindelijk de assistentie in van ruim twintig agenten uit de regio, zelfs uit Den Haag. Ook werden twee 15 -6,7 Houten meegroei kinderstoel zitting en voetensteun in verschillende hoogten te verstellen van 119.- naar I 20.- VOORDEEL! I Nieuw bedrijf in grootte vierde oliemaatschappij ter wereld 9,11,12,13 IPt-19 t/m 29 isieprogramma's17 Waar haal je de energie vandaan? NEW YORK ANP-AFP-DPA De overname van Texaco door Chevron is zo goed als rond. Zakenkrant Financial Times v erwacht dat de twee oliecon cerns vandaag de overname of ficieel bekendmaken. Met de transactie is rond de 100 mil jard gulden gemoeid. De Amerikaanse zakenkrant Wall Street Journal meldde za terdag dat de overname tot stand zou moeten komen via een aandelenruil. Daarbij krij gen Texaco-aandeelhouders voor hun aandeel 0,77 aandeel Chevron. Dat is een premie van achttien procent op de slot- koers van vrijdag op Wall Street. Chevron en Texaco zijn nu respectievelijk de vijfde en ze vende grootste oliemaatschap pijen in de wereld. Als de twee samengaan, ontstaat in grootte de vierde oliemaatschappij van de wereld, achter ExxonMobil, Shell en BP Amoco. Het nieuwe bedrijf, Chevron Texaco genaamd, zal worden geleid door de huidige topman van Chevron, David O'Reilly. Texaco-president Peter Bijur wordt de tweede man. Waar schijnlijk wordt Texaco ge dwongen afstand te doen van de pompstations die het samen met Shell heeft, om zo toestem ming van de Amerikaanse kar telautoriteiten te verkrijgen. De overname moet leiden tot een besparing van drie miljard gulden per jaar. Die wordt on der meer bereikt door het schrappen van 4.000 banen, zo'n 7 procent van het totale personeelsbestand. Beide bedrijven waren vorig jaar ook al in gesprek over een mogelijk samengaan. Die ge sprekken liepen vast. Volgens Texaco omdat de eisen van het grotere Chevron te ver gingen. Nadat Chevron-topman Derr in januari vertrok, lag de weg voor nieuwe onderhandelingen weer open. Texaco heeft momenteel een beurswaarde van zo'n 75 mil jard gulden. Chevron is op de beurs bijna twee keer zoveel, 141 miljard, waard. Chevron boekte in de eerste zes maan den van dit jaar een winst van 5,5 miljard bij een omzet van 62 miljard. De omzet van Texaco was bijna even groot, 59,4 mil jard maar realiseerde een winst van slechts drie miljard. VRAGEN Spanning in Midden-Oosten loopt verder op In de Egyptische badplaats Sharm el-Sheik buigen de hoofdrolspelers Clinton, Barak en Arafat zich vandaag over 'een voor alle partijen acceptabel compromis' dat secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties op tafel heeft gelegd. De topontmoeting moet een einde maken aan het geweld in het Midden-Oosten, maar de kans op succes wordt in het algemeen niet groot geacht. HET WOORD IS AAN Winston Churchill Vliegers stijgen het hoogst tegen de wind in, niet met de wind mee. ten dat het vandaag niet wil praten over diplomatieke za ken. Het vredesproces is door premier Barak zo goed als dood verklaard. De Israëlische regering wil dat er in Sharm een eind aan de vijandelijkheden wordt afge kondigd met Egyptische en Amerikaanse garanties, dat de Palestijnen beloven dat ze vrij gelaten Hamas-activisten op nieuw zullen aanhouden en hun opruiing tegen Israël sta ken. De Palestijnen willen dat de top besluit tot de vorming van een internationale commissie die onderzoek moet doen naar de gebeurtenissen van de afge lopen weken, met inbegrip van de schuldvraag. Israël zegt niet in het beklaagdenbankje te wil len staan. Het wijst een onder zoek onder verantwoordelijk heid van de Verenigde Naties van de hand en neemt alleen genoegen met een beperkte rapportage. Die zou moeten worden uitgebracht door een commissie onder Amerikaanse leiding, met Israëliërs en Pales tijnen als leden. Hulp van VN en Europese Unie sluit Barak niet uit. Pagina 5: Hezbollah bewerkt Arabieren met eigen CNN AMSTERDAM GPD De Amsterdamse politie neemt zeer strenge veiligheidsmaatre gelen voor de begrafenis van de vorige week geliquideerde top crimineel Sam Klepper. De ter aardebestelling van de onder wereldfiguur, die onder meer contacten had met de Italiaan se maffia, is morgenmiddag op de begraafplaats St. Barbara in de hoofdstad. De politie zal ca mera's installeren om verdach te figuren uit de Amsterdamse onderwereld vast te leggen. Vandaag wordt het stoffelijke overschot van Klepper, die vori ge week dinsdag op klaarlichte dag werd doodgeschoten, over gebracht naar 'Angel Place', het thuishonk van de Heli's Angels in Amsterdam. Klepper krijgt postuum de hoogste rang, die van volwaardig Heli's Angel. De talrijke rouwadvertenties zijn voor de politie een extra re den om scherpe veiligheids maatregelen te nemen. In een advertentie wordt door een anonieme afzender wraak aan gekondigd: 'nessuno attacca noi senza essere punito', nie mand valt ons aan zonder te worden gestraft. Ook de Heli's Angels laten van zich horen. Op het doden van leden volgen gewelddadige represailles, zo luidt de code. 6-/14» 107150 7*/14° 70% 60% 50% SSSSJW 20% 40% 30% Slachtoffer van Woudbeszaak overleden De 54-jarige Leidenaar die vorig jaar in de nacht van 6 op 7 juni zwaar werd mishandeld tijdens een roofoverval aan de Woud bes in de Leidse Merenwijk, is afgelopen zaterdag overleden. Wat de doodsoorzaak is, werd vanochtend nog niet bekendge maakt. In de rouwadvertentie legt de familie wel een verband met de gruwelijke mishande lingvan vorig jaar. Tegen de hoofdverdachte in de 'Woudbeszaak', een 22-jari- ge man uit Waddinxveen, was juist vorige week voor de Haag se rechtbank elf jaar onvoor waardelijke celstraf geëist. Hij beroofde samen met een 21-ja rige plaatsgenoot de Leidenaar en zijn vrouw in hun huis. De mededader werd een paar maanden geleden tot zes jaar veroordeeld. Hij is tegen deze straf in beroep gegaan. Het duo sloeg bij de overval de vrouw met een metalen voorwerp neer en boeide haar. De man werd meerdere keren met kracht op het hoofd gesla gen totdat hij bewusteloos was. Ze namen sieraden en geld mee en lieten de slachtoffers hevig bloedend achter. Daarnaast draaiden ze het gasfornuis open. De man liep een ernstige hersenbeschadiging op. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad, j Naam: Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: T e lefoonn ummer (l.v.m. controle berorglng) Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1