•PORT Ook Belgen juichen voor Vainsteins ïiick Boys redt het niet op spaghetti Arnhem droomt al over titel na zege op Ajax halken: 'Moeilijk fa dit te overtreffen' In de HERHALING DAG 16 OKTOBER 2000 aanse medaillewinnaars verdacht wmt regenboogtrui Vijf Italiaanse winnaars van olympisch goud in Sydney n verdacht van doping. Dat onthult de Corriere della Ser- zaterdageditie. Bij de vijf, zwemmer Rosolino, kanos- errini, roeister Abbagnale, schermster Trillini en wielren- jllutti, werden bij controles tussen mei en augustus in Ro- oeihormonen aangetroffen die dertig tot zestig maal hoger dan bij gewone mensen. Ook baanwielrenner Martinello en van de vrouwenvolleybalploeg hadden te hoge waar- ijdens de spelen in Sydney reageerden geen van de vijf oenen positief. Bellutti won goud in de puntenkoers, Van won zilver in deze wedstrijd. [e en gewonden bij rally H. Een dodelijk ongeval heeft de rally van Wartburg haduwd. In de nacht van zaterdag op zondag reed een i Micra tijdens een van de laatste klassementsproeven het k in. Eén toeschouwer was op slag dood, zes anderen n gewond. tbalarbiter raadpleegt echtgenote dam* De Rotterdamse scheidsrechter Ron Klein kon het agniiddag bij de amateurvoetbalwedstrijd SDV - Be Fair w delijk niet meer alleen af. Na het afkeuren van een doel kan de thuisclub in de slotfase van de wedstrijd bij een 2-3 ei g>n8 Ktein twijfelen. Zeker na hevig protest van SDV was Ijj niet zeker meer. Hij liep uiteindelijk naar de zijlijn. Maar n jals verwacht om de grensrechter te raadplegen, maar om ,j ouw te consulteren. Na conclaaf gaf zij haar man volko- v ;elijk. Klein wuifde vervolgens de protesten van de thuis- aj astberaden af. Het doelpunt bleef afgekeurd en SDV ver- j, )p de vraag wat Klein had gedaan als zijn vrouw het doel- !e'^8 hac* verklaard, wilde de Rotterdammer na afloop 1 ntwoord geven. chalken gaat er terecht dat hij als tennisser nog bt ;en ATP-finale verloor. iei iddels heeft hij er al vijf d, de laatste dit week- Tokio. „Het zal moei- a den om een nog groter dan dit te winnen", na zijn triomf (6-4, 3-6, Nicolas Lapentti be- Idels is Schalken na ier (31) en Richard Kra- 7) wél de derde Neder- P met de meeste interna- tennistriomfen. Jacco bleef op vier steken, Jan Is nk staat vooralsnog ook 0 lantal. Paul Haarhuis en 01 Vessels wonnen ieder 5e rop de ATP-tour. ken won na zijn debuut professional (1994) Ik jaar een titel. Na Va 1995), Jakarta (1996) en (1997) kwam hij in 1998 der dan twee keer een nale (Scottsdale en Sin- Net na de jaarwisseling ni ij in Auckland de draad r p. De winst in Tokio 5t het jaar 2000 meer dan A i voor Schalken, die op ildranglijst de top dertig k< oper Katwijk wint aantrekkelijke derby met 3-2 Het was feest in het Nederlandse rennerskwartier toen een breedgeschouderde Let gisteren in Plouay als eerste over de streep kwam. In box 27, waar het Nederlandse kamp was ondergebracht, werd gejuicht, gedanst, ge sprongen, gehuild zelfs. De Letten, door het lot in box 28 geplaatst, waren zelf zonder televisie naar Bretagne afge reisd. En keken over de oranje schouders mee hoe Ro mans Vainsteins naar de regenboogtrui spurtte. zal naderen en Richard Krajicek voorbijsnelt. Bij een volgende finale zal het de import-Mone- gask niet aan zelfvertrouwen ontbreken. „Ik heb er nu vijf ge speeld en vijf gewonnen. En niemand die verwachtte dat ik in die finales zou winnen, want ik speelde tegen jongens als Rios, Haas en Lapentti. Niet de minsten." Voor Schalken, die in Japan 230.000 gulden toevoegde aan zijn totale prijzengeld van bijna vijf miljoen gulden in zes jaar proftennis, was de triomf in To kio het bewijs dat hij nog altijd vorderingen maakt. „Dit is de grootste titel die ik heb gewon nen. Dit is het grootste toernooi van Azië. Dat toont aan dat ik me nog altijd verbeter. Ik weet nu weer, dat als ik goed speel, een toernooi kan winnen. Dat geeft een goed gevoel, maar het zal moeilijk worden om dit te overtreffen." En daarom was hij achteraf blij dat hij het olympische ten nistoernooi in Sydney aan zich voorbij had laten gaan, ook al zagen de plaatjes op televisie er leuk uit. „Maar als ik naar Au stralië was gegaan, had ik er hier in de eerste ronde uitgele gen." EDWARD SWIER Juist voor de Hollandse ogen vlogen even later Romans Vain steins en Toine Deblonde el kaar in de armen. De bijna be jaarde Belg gaf de nu 27-jarige Let een tiental jaren terug als eerste onderdak, in Ertvelde. Een plaatsje boven Gent, vooral bekend omdat liedjeskweker Eddy Wally - die zichzelf tot The Voice of Europe heeft uit geroepen - er zijn eigen dans en muziekzaal heeft. Deblonde, ontdaan en trots tegelijk: „De eerste keer dat ik dat Ruske trof -je moet hem nu absoluut niet meer zo noemen- was bij de koers voor liefhebbers in Turn hout. Hij werd door de jury als achttiende geplaatst, maar was op zeker vierde. Ik kende hem niet, maar ben voor hem gaan reclameren. Sindsdien was het ijs gebroken." Vainsteins leerde daarna meer Belgen kennen, die het goed met hem voor hadden of hem in huis haalden. Maar De blonde bleef een speciale vriend, met wie de Let lange tijd optrok. Vainsteins, geboren in Riga en met de Letse selectie naar West-Europa gekomen, onder scheidde zich van tal van ande- Dolle vreugde direct na de finish. De renlang begeleider van de Let re Oost-Europeanen. Volgens Deblonde waren veel andere voormalige Sovjets uit een heel ander hout gesneden. „De Li touwers trokken ook langs de wedstrijden, belust op geld. Maar Romans wilde leren, leren fietsen. Ik ben een tijd zijn ver voerman geweest, heb alle koersen gezien. En met hem te stellen gehad. Het is een fel manneke, moet ge weten." Vainsteins leerde snel, reed voor kleinere Belgische ploegjes alvorens hij een profcontract in Belg Toine Deblonde knuffelt de nieuwe wereldkampioen Romans Vainsteins. 'Stiefvader' Deblonde was ja- FOTO ANP ED OUDENAARDEN Italië kreeg bij Selle Italia. De laatste twee seizoenen reed hij voor Vini Caldirola en onder scheidde Vainsteins zich als bo- venmodaal spurter met inhoud. In 2001 komt hij voor Domo- Farm Frites uit. De nieuwe ploeg van Patrick Lefevere heeft dus direct een wereldkampioen in de gelede ren. Mede omdat Vainsteins zich gedurende de hele WK-ra- ce op de vlakte hield. Het was de verstandigste keus. Uitlopen bleek, het parcours was voor de grote jongens klaarblijkelijk toch niet selectief genoeg, on begonnen werk. Pas drie ron den voor het einde ontbrandde de strijd, toen de Italianen vaart begonnen te maken. Michele Bartoli, Axel Merckx, Andrei Tsjmil, Francesco Casegrande en (in de laatste kilometer) weer Tsjmil probeerden te ont snappen, maar konden niet volharden. In de sprint met dertig man koos Vainsteins het juiste spoor. De Pool Zbigniew Spruch en Oscar Freire, de wereldkampi oen van 1999, sprintten naar de overige podiumplaatsen. Vainsteins erkende zijn tac tiek in de finale te hebben aan gepast. „Eigenlijk wilde ik wel weg met een groepje, maar het bleek me al snel dat het onbe gonnen werk was. Ik heb me daarom al snel op een spurt ge focust." Pagina 20: Michael Boogerd: 'Ik weet dat er meer had inge zeten' ALBERT GEESING Als PSV thuis niet meer kan winnen van NEC en Ajax steeds dieper wegzakt op de ranglijst, waarom zou Vitesse dan geen gooi kunnen doen naar het kampioenschap? „We zijn net onderweg, laten we lekker met beide beentjes op de grond blijven", tempert Ronald Koeman de euforie in Arnhem na de 3-2 overwinning op Ajax. Co Adriaanse zou Co Adriaanse niet zijn als hij louter minpunten ziet na een enerverende voetbalmiddag in herfstig Arnhem. Streng als immer zocht hij vergeefs naar pluspunten in het elftal van Ajax. En die waren er gistermid dag toch wel degelijk, ook al was Vitesse dan op alle onderdelen van het spel een fractie beter dan de gevallen kampioensclub. De agressivi teit in de duels gaf de doorslag. Incluis een paar vliegende tackles. Op de overwinning van Vitesse viel weinig af te dingen. Dat deed Adriaanse ook niet. Maar misschien had hij zijn spelers, en dat gold dan vooral voor de aanstormende jeugd, een hart onder de riem kunnen steken door, al was het maar heel subtiel, te wijzen op de passie en de veerkracht die Ajax toonde na de vroege achter stand. Nu kwam hij niet verder dan: „Wij heb ben de koploper aardig partij gegeven." Het klonk als het mea culpa van een in zichzelf ge keerde coach. Misschien, dat zou ook kunnen, is het Adri aanse wel een doorn in het oog dat Vitesse in zijn ontwikkeling een stapje verder is dan Ajax met zijn begroting van honderd miljoen gulden, en dat de AÏnhemse club voetbalt zoals Ajax al tijd heeft gedaan: met flair en overtuiging, zon der zich aan te passen aan de tegenstander. Met een libero die permanent voor de verdediging speelt, zoals oud-Ajacied Kreek bij Vitesse, en met een echte links- en rechtsbuiten. Sneller dan hem lief is, heeft Adriaanse het ooit door hem heilig verklaarde spelsysteem (4- 3-3) afgezworen en speelde Ajax in het Gelredo- me in een soort 4-3-2-1 opstelling, waarbij Gala- sek akelig dicht in de buurt bleef van de twee centrale verdedigers, bij Bergdolmo en Chivu. „Inderdaad", gaf de trainer na afloop toe, „om dat die twee nog zo jong zijn." Nog maar negentien. En omdat de angst over heerst dat ze fouten maken. Maar waarom kon Ajax in het tweede deel van de eerste helft wel wat het na rust niet kon? Nau welijks aangeslagen door de vroege openings treffer van Sikora drukte Ajax de thuisclub steeds verder op de eigen helft terug. Het leverde Ajax tien minuten voor de rust de gelijkmaker op. Uit een hoekschop van Van der Vaart kroop Machlas voor zijn directe belager Stefanovic en kopte hard in. Acht minuten na rust kwam Ajax zelfs op een voorsprong toen doelman Zoetebier Van der Gun onderuit haalde. Chivu trok zich niets aan van het helse fluitconcert en mikte van elf meter feilloos raak. Tot dan was Ajax niet veel minder dan Vitesse, ook al was de thuisclub meer in balbezit en schiep het de betere kansen. Het verschil werd pas gemaakt na de 1-2. Toen liet Vitesse zijn spierballen zien en bracht het de lessen in prak tijk die Koeman de hele week op de training had gepredikt. Het toverwoord was agressiviteit, de absolute wil om duels te winnen. „Je weet dat Ajax daar een hekel aan heeft. Dat bracht ons te rug in de wedstrijd." De manier waarop Amoah het sein gaf en zich langs de zijlijn vergreep aan Machlas, had met rood bestraft moeten worden. De tolerante Jol had slechts geel over voor de smerige tackle, de Griek hield er een zware enkelblessure aan over en verliet even later strompelend het veld. „Hard en gemeen is nooit de kracht van Ajax geweest", troostte Adriaanse, „en dat zal het ook nooit worden. Maar als je in de top wilt spelen, hoort het er ook bij dat je stevig wordt aangepakt." Vier minuten later kwam Vitesse door een prachtig genomen vrije schop van Janssen op 2- 2, een kwartier later schoot uitgerekend Amoah Vitesse naar de winst. Drie mislukte wissels van Adriaanse konden Ajax niet meer helpen in de jacht op de gelijkmaker. En dus droomt Arnhem al hardop van een kampioenschap. Want zo van zelfsprekend als de laatste twee decennia is het niet meer dat de topdrie onder elkaar uitmaakt wie er straks met de buit vandoor gaat. Dat weet ook Ronald Koeman. „Ik zie op dit moment in Nederland geen enkele ploeg die zoveel beter is dan de ander." Ook de virtuele koploper Feyen- oord niet dat vier verliespunten minder heeft dan koploper Vitesse. janet van puk ;nte geschiedenis heeft ioys geleerd dat er een I op het veld moet staan. B m dat geen team is, kan in de gevarenzone be- Het is dan ook geen dat de nieuwe trainer Ie Groot 'teambuilding' u angrijk onderdeel vindt i werk. Een van de mid- ie hij daarvoor gebruikt ezamenlijk eten op don- vond. De spelers koken beurt. Afgelopen don- kwam de spaghetti van Groenteman op tafel, niet genoeg. Het col van Quick Boys ging za- aan individuele fouten ir en verloor met 3-2 'loper Katwijk, oys, dat speelde zonder Tom van der Niet die warming-up weer last in een hamstringblessu- 1 niet onder voor de be- Ie landskampioen. De ti 'eg maakte vaak het reg meer kansen dan de rnder en combineerde eed. Het losse zand ligt Jordig alleen nog maar veld, het staat er niet kapitale fouten gooiden het eten van de thuis- e niet was opgewassen e onverzettelijkheid van lekers. Volgens Katwijk- Laurens Mouter willen Iers 'gewoon niet verlie- outer begrijpt wel dat de mder dat ook niet wil, gt dat de Katwijkers 'net Tessiever' zijn. „Je had las moeten zien op het van Ronald Pronk. Dat verder dan gewone in- onk, sinds de terugkeer ne l'Ami geen basisspe- r bij Katwijk, maakte na !n half uur in de tweede winnende goal vanaf er of veertig, werd hij de matchwin- niet Peter Kruit, die een m r m m m r f f m Een valpartij met drie personen. John van der Meer valt op ploeggenoot Wesley Slingerland en over Albert Spaans, die het eerste doelpunt voor Quick Boys scoorde en uitviel omdat zijn schouder uit de kom was gegaan. paar minuten daarvoor een uit gelezen kans kreeg op 3-2. De aanvoerder van Quick Boys nam de bal aan, toen iedereen behalve de scheidsrechter dacht aan buitenspel, ging aar zelend op het doel af, passeerde keeper Hugo van Duyn maar schoot de bal vervolgens te zacht in, tegen het uitgestoken been van Edwin Robbers. „Die bal moest dwars door het net heen. Ik schoot te be heerst. Ik zag Robbers naar die ene hoek gaan en ik koos de an dere hoek, maar de bal kwam net tegen zijn been", zei de Lei- denaar. „Het was een fout van mij, en het was beslissend." Kruit maakte zo onbedoeld de vreselijke middag van Rob bers nog een beetje goed. Rob bers, beschouwd als een vari de beste verdedigers van de hoofd klasse, kon helemaal geen vat krijgen op zijn directe tegen stander, de uitblinkende spits Marnix van der Gun. Mouter greep in de tweede helft in. Hij haalde Eric Bouw meester van het veld (die in de eerste helft René van Meggelen het scoren belette), zette Pronk FOTO KEES VAN HOOGDALEM op het middenveld, belastte Toine l'Ami met de verdediging van Van der Gun en zette Ed win Robbers op Kruit. Dat was in meerdere opzichten een ge weldige ingreep, omdat Rob bers de inzet van Kruit keerde en omdat Pronk de 2-3 scoorde. Quick Boys had in het laatste kwartier niet de energie, niet het vertrouwen, niet de veer kracht en vooral niet het ver mogen om voor de derde keer in de wedstrijd terug te komen van een achterstand. Het werd pompen én verzuipen. Het eerste Katwijkse doel punt viel al na vijf minuten. Ka- rim Hajji gaf een voorzet van de rechterkant. John van Otterloo lette niet op, waardoor Alex Re- del achter hem vandaan kon komen en de bal binnenkopte. Het tweede doelpunt van w Katwijk kwam zelfs helemaal voor rekening van Van Otterloo. Wesley Slingerland kwam Mar tij n Ravensbergen voorbij, en zijn 'voorzet' werd door Van Otterloo niet naast, maar in het doel gekopt. De landskampioen haalde een bijna maximaal rendement uit tweeënhalve kans in het eer ste half uur. Quick Boys kwam eerst dichterbij door een doel punt van Albert Spaans en op gelijke hoogte door een goal van Van der Gun, die goed weg draaide van Robbers: 2-2. Van der Gun stelde in de tweede helft (nadat hij eerst Robbers weer even had 'gedold') Michel Groenteman ook in staat om te scoren, maar die schrok daar zo van, dat hij de bal een paar me ter voor het doel liet wegsprin gen. De twee Katwijkse ploegen maakten er een aantrekkelijke derby van op het volle Nieuw Zuid, waar de supporters alleen maar letterlijk voor vuurwerk zorgden. Ruud de Groot kon er niets mee. „Ik had liever gehad dat er geen mensen waren ge weest en dat we hadden ge wonnen. Dit soort nederlagen werkt door, hoor." ioys: Iuinenburg; Van Otterloo, Aandewiel, Ravensber gen; Van Meggelen. Spaans (65. El- mahdadi). Flaton; Groenteman (82. Derk van der Plas), Van der Gun, Kruit. Katwijk: Van Duyn; Bouwmeester (61. Pronk), Van der Meer, Robbers. Van der Plas; Bon; l'Ami. Slingerland; Hajji (63. Dubbeldeman), Redel (90. Mole naar), De Ridder. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Om de beurt kijken tafeltenniscoach Gerard Bakker, volleyballer Peter Blangé, schaatsster Helen van Goozen en sportcom- mentator Albert Mantingh terug op hun sportmo- ment van de week. Vandaag zet Helen van Goozen de NHL-ijshockeywedstrijd tussen Calgary en De troit in de herhaling. Calgary tegen Detroit was de allereerste ijshockey- 'wedstrijd die ik heb gezien. Het was echt te gek. Peter Mueller kon kaartjes regelen bij iemand die hij kent van de Calgary Flames. Het was een grote happening in de Saddle- dome. Op een groot scherm kon je alles volgen wat er zich op het ijs af speelde. Ik had nooit gedacht dat zoveel men sen naar een ijshockeysta- dion gaan, het zat afge laden vol. Er waren er heel wat meer dan in Thialf en ie dereen zat met een gro te toeter. Het gaat er hier heel anders aan toe dan bij ons. In Neder land is het heel gemoedelijk, hier waren ze binnen twee mi nuten aan het vechten op het ijs. Zoiets heb ik nog nooit ge zien. De scheidsrechters lieten ze eerst even uitrazen en gre pen dan pas in. Toen het afge lopen was. mochten ze voor twee minuten van het ijs. Ik vond het ook mooi om te zien hoe snel de teams wisselen. Vijf mensen op het ijs, vijf van het ijs, terwijl de wedstrijd gewoon doorging. Alleen het volgen van de tactiek was moeilijk. Je zag toch vijf ijshockeyers door elkaar rijden, terwijl het mij leuk lijkt om te weten hoe het tactisch in elkaar zit. Ik kan me wel voorstellen dat het ijshockey in Canada popu lairder is dan het langebaan schaatsen. Wat hier ijshockey is, is bij ons voetbal. Dit was puur amusement. Je wordt drie uur vermaakt, terwijl de wedstrijd maar drie keer twintig minuten duurde. In de pauzes lieten ze filmpjes zien, traden kinderen op. Het was wel opvallend dat er bijna alleen maar thuispubliek was, maar de competitie speelt zich clan ook in een erg groot gebied af. Het publiek werd via het scherm wel enorm opgezweept. Kregen ze te zien dat ze moesten klap pen. Ze keken toe, terwijl ze popcorn en chips aten. Na de wedstrijd zijn we nog richting kleedkamer gegaan. Daar lie pen enkele spelers rond. We konden de kleedkamer zelf niet in, maar ik hoorde wel dat ze van de coach een flinke preek kregen omdat Calgary had verloren. Helen van Goozen (19) is schaatsster bij Team Spaar Select van Peter Mueller. Zij woont in Hoogmade.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19