Schandaal rond Nobelprijs literatuur I tensenzijn soms net dieren, Ongewone muziek van An Pierlé Cultuur Kunst Etsen Rembrandt 'in alle staten' in Rijksmuseum Carmina Burana: uitbundig en weemoedig Ontdekking van de hemel in Leiden MUZIEK RECENSIE SUSANNE LAMMERS Concert: Mud Stories door An Pierlé. Gehoord. 14/10, Leldse Schouwburg. Het is een bekend geluid: de wind die op de snelweg aan je auto rukt en trekt. Een onheil spellend zoeven, dat aanzwelt en abrupt afbreekt als je snel wordt ingehaald. Het woe- dendst bij de grote vrachtwa gens. Tegen deze hardrijders zingt An Pierlé 'Helium Sun set'. De irritante rukwind trekt ze niet uit een hi-tech-doosje, maar uit een accordeon. Pierlé laat de trekzak zoeven, piepen en kreunen en de illusie een klein eendje te zijn, belaagd door een grote Scania, is over weldigend. Pierlé's grote kracht is haar observatievermogen. Ze kijkt en luistert, en vertaalt haar be vindingen in ongewone mu ziek. Donkerbruine melodie tjes, of ze nu zingt als een klein meisje, of met een rauwe, doorleefde stem. In haar pia nobegeleiding wordt het con trast tussen de zware en hoeki ge baspartij en de melodieuze intermezzi in de discant han dig uitgespeeld. Haar muzikale idioom past perfect bij de cy nische liedjes en haar zwarte humor. Ze heeft juweeltjes op haar repertoire. Het geestige 'Hi', waarin twee oude geliefden el kaar v/eer ontmoeten en op nieuw in het oude ruzie-stra- mien vervallen, een staccato gezongen, boze mars; de pes terige tango 'God in a cage'; en het liedje voor kort- én lang- verliefden 'Pleasant times', dat hoog en poëtisch sprookjes achtig begint en via een ge haaide overgang afdaalt naar een aardsere sfeer. Ook het liedje over haar marsmannetje, aan wie ze vragen stelt van zeer persoonlijke tot nuchter zakelijke aard (groeit nou het universum of krimpen wij?) verdient een sterretje. Maar daartussendoor stopt Pierlé ook nummers waarin ze teveel leunt op maniertjes en effect- jes die na een paar keer hun frisheid verliezen en die door de zware electronische galm al snel vervelen. Toch komt ze daarmee weg. Omdat ze toch ook telkens weet te verrassen met grappige en rake ingevin gen. Met het griezelige geblaf van opgejaagde engelen dat ze zomaar uit haar accordeon to vert en met het muzikale tan- dengeklapper van de 'happy freak' die het zat is. waarmee ze de avond dan ook besluit. erdi's Requiem als protest (haac» Het Randstedelijk Begeleidings Orkest (RBO) grijpt jj^ndé woensdag een uitvoering van het Requiem van Verdi ii om te protesteren tegen de nieuwe Cultuurnota. Het orkest, 1120 zangkoren in Nederland begeleidt, wordt net als veel jjere muziekgezelschappen bedreigd met opheffing. Daar- fkomt volgens het RBO vierhonderd jaar koortraditie in ge- y Nederland telt volgens het beroepsorkest 600.000 ama- irkoorzangers en honderden koren. De belangstelling is )0t; het RBO is volgeboekt tot 2003. De uitvoering van Verdi's quiem heeft woensdag plaats in de Anton Philipszaal in Den ag. „Laten we hopen dat dit niet het requiem van de Neder- idse koorcultuur wordt", aldus RBO. rchief Bomans naar Museum ihaag De weduwe van auteur Godfried Bomans heeft het Jhiéfvan haar man overgedaan aan het Letterkundig Muse- lin Den Haag. Het archief zal binnen een jaar toegankelijk irden gemaakt voor belangstellenden. Het bevat zelfs onbe- nde composities en poëzie van Bomans. Het archief van Bo- ins (1913-1971) bestaat verder onder meer uit door hem ge neven en getypte versies van 'Pieter Bas', 'Erik of het klein in- lenboek' en een aantal van zijn sprookjes. Voorts zijn er dag eken uit zijn gymnasiumtijd en uit de periode kort voor zijn 0d waarin hij, net als Jan Wolkers, een week in zijn eentje op llumerplaat verbleef. Ten slotte zijn er in het archief nooit toonde beeld- en geluidsopamen en correspondentie met llega's als Carmiggelt, Coolen en Haasse. oek uit Rembrandt-atelier op veiling nfRDAMEen herontdekt schilderij uit het atelier van Rem- wordt op 6 november geveild bij Christie's in Amster- n. Het gaat om het doek 'Samson die zijn schoonvader be- Pigt' dat vijftig jaar geleden voor het laatst op een veiling werd zien. Daarna is het in een particuliere collectie verdwenen, iwerd herontdekt tijdens een taxatie in Duitsland. De maker ihet kunstwerk is onbekend. Pigment- en röntgenonderzoek n het Rembrandt Research Project heeft uitgewezen dat het iek in de studio van Rembrandt werd gemaakt. De meester efi er zelf niet aan gewerkt. Christie's verwacht dat het kunst- rkzo'n 200.000 gulden zal opleveren. edenkplaat voor Lady Wilde jotN De actrice Vanessa Redgrave heeft vrijdag een gedenk- at onthuld op het voormalige huis van de moeder van de le-eeuwse Britse schrijver Oscar Wilde, Lady Jane Francesca |de, in Londen. De moeder van Wilde was zelf een omstreden hteres en essayiste. Haar huis in de Londense wijk Chelsea s beroemd vanwege de literaire feesten die ze er gaf. Oscar de schreef ooit: „Alle dichters houden van hun moeders, ik ibid de mijne." In de film 'Wilde' uit 1997 (met in de titelrol iphen Fry) speelde Redgrave Lady Wilde. Ook Wilde's klein- on Merlin Holland was bij de onthulling aanwezig. Hij merkte dat er eerder dit jaar ook al een krater op Venus naar zijn irgrootmoeder is genoemd. (las van Blaeu: 240.000 gulden teVijf delen van een 350 jaar oude atlas van W. Blaeu Groninger veilinghuis voor 240.000 gulden van eige- ir verwisseld. Nooit eerder is voor deze atlas zo'n hoge prijs aald. Het zeldzame drukwerk 'Toonneel des Aerdrycx ofte uwe Adas' (1642) was getaxeerd op een ton. Een Griek bleek hoogste bieder tussen verzamelaars uit Nederland, Duits- d, Engeland en de Verenigde Staten. De stijging van de prijs ipmerkelijk: slechts anderhalf jaar gelden bracht een deel van atlas 33.000 gulden op, tegen 63.000 gulden nu. De adas akte onderdeel uit van de bibliotheek van het Karmelieten - oster in Zenderen. Het onderhoud werd het klooster te duur. ruimeltje ingezonden voor Oscar TEROAMDe Nederlandse familiefilm 'Kruimeltje' wordt ireen Oscar ingezonden naar de Academy of Motion Picture sand Sciences in Hollywood. De makers hopen in aanmer- gte komen voor de meest begeerde filmprijs in de categorie te buitenlandse film. Een commissie onder leiding van 'film- is' Emile Fallaux heeft Kruimeltje uitgekozen. De film won al ele prijzen en trok meer dan een miljoen bezoekers. 'Krui kje' is gebaseerd op het gelijknamige boek van Chris van Ab ide en werd geregisseerd door Maria Peters. In de hoofdrol is it Feitkamp te zien. Nederlandse speelfilms die eerder een :ar wonnen waren 'De Aanslag', 'Karakter' en 'Antonia'. Vraagtekens bij overstap Gao naar nieuwe uitgever Na de bekendmaking van de winnaar van de Nobelprijs voor literatuur, de Chinese schrijver Gao Xingjiang, is in Zweden een schandaal ontstaan. Het gaat om mogelijke belangenverstrengeling van een van de leden van de Zweedse Academie die zitting heeft in het comité dat de Nobelprijs heeft toegekend. Dat lid is Göran Malmquist, die al een aantal boeken van Gao in het Zweeds heeft vertaald. Stockholm anppas een kleine twee weken voor de bekendmaking van uitgever Hij wordt er in een aantal kran- te zijn gewisseld, ten van beticht zijn nieuwe uit- Malmquist heeft volgens de gever te hebben getipt over de manager van zijn nieuwe uitge- uitverkiezing van Gao. Hij blijkt ver Atlantis grote haast gezet achter de uitgave van de verta ling van Gao's nieuwste boek. Die zou aanvankelijk komend voorjaar verschijnen, maar blijkt nu al gedrukt te zijn. Dat is aanleiding voor allerlei be schuldigingen aan Malmquists adres, als zou hij er persoonlijk en financieel beter van zijn ge worden. Gao's voormalige uitgever, Forum, die vlak voor de be kendmaking aan de kant werd gezet, vindt dat de zaak stinkt. „Tien dagen geleden kregen we een brief dat onze concurrent Atlantis de rechten op het werk van Gao had overgenomen. Dat is erg onrechtvaardig. Wij heb ben geïnvesteerd in een onbe kende schrijver, die nu vlak voor het besluit over de prijs overloopt naar de concurrent", zei woordvoerder Annelie Eldh van Forum tegen de krant Af- tonbladet. Eldh is ervan over tuigd dat het besluit over de toekenning van de prijs aan Gao al geruime tijd voor de be kendmaking is uitgelekt. Malmquist ontkent dat hij bij zijn nieuwe uitgever heeft aan gedrongen op snelle publicatie van zijn laatste vertaling en ook dat hij in strijd met de regels te voren heeft verteld op wie de keuze zou vallen. Hoewel hij toegeeft dat hij in de Academie sterk gepleit heeft voor de toe kenning aan Gao, ontkent hij dat hij dat uit eigenbelang heeft gedaan. „Ik heb een eenmalige vergoeding gekregen waar een poetsvrouw dankbaar voor zou zijn. Het heeft geen enkele in vloed op mijn honorarium of het boek nu goed of slecht ver kocht wordt", zei hij. Uitgeverij Atlantis zegt dat niet Malmquist maar Gao zelf besloot met Forum te breken. „Ik heb een kopie van een brief van hem uit juni van dit jaar waarin hij hen zelf meedeelt dat hij hun de rechten ontneemt zei Atlantis-directeur Kjell Pe terson. Bij Forum spreekt een woordvoerder tegen dat er zo'n brief bestaat. Daar is pas tien dagen geleden een brief ont vangen dat Atlantis de rechten op het werk van Gao had over genomen. Dat is volgens uit geefster Eldh niet in overeen stemming met de gebruiken in de branche. Voor de tweede keer dit jaar houdt het Rijksmuseum in Am sterdam de etsen van Rem brandt van Rijn (1606-1669) te gen het licht. In het tweede deel van de tentoonstelling 'Rem brandt in alle staten', die zater dag voor het publiek openging, wordt de werkwijze van de Hol landse meester uit de zeven tiende eeuw verder blootgelegd. De twee tentoonstellingen zijn met het British Museum in Londen opgezet. In het eerste deel, eerder dit jubileumjaar, waren de eerste, soms wat ongelukkige stappen van Rembrandt als etser te zien. De jonge kunstenaar probeerde zich te bekwamen in de moeilij ke techniek van het etsen (ko perdruk). Dat resulteerde in af beeldingen die af en toe niet helemaal perfect waren of waarbij de techniek niet uit de verf kwam. Het vervolg toont de etsen vanaf 1642 (het jaar waar in hij ook de Nachtwacht maak te) en daarmee het werk van een inmiddels geoefend etser: de werken zijn groter van for maat, dramatischer, en volgens het Rijksmuseum 'van fantasti sche kwaliteit en fenomenaal'. Net als bij de vorige tentoon stelling hebben de twee musea van de kunstwerken de diverse afdrukken, de 'staten', bijeen gebracht. De veranderingen die de kunstenaar op de koperen plaat aanbracht voor een nieu we drukgang, zijn daardoor goed te zien. „In het eerste deel hangen enkele etsen die gezien hun kwaliteit waarschijnlijk niet direct voor de markt gemaakt waren. Nu hangen er alleen werken waar Rembrandt zelf zonder twijfel tevreden over was", zegt Ger Luijten, conser vator van het prentenkabinet van het Rijksmuseum waar de werken hangen. Een van de onbetwiste top werken is het portret van vriend en beschermer (en ex-burge- meester van Amsterdam) Jan Six uit 1647. Van zijn afbeelding zijn niet alleen enkele staten te zien, maar ook de oorspronke lijke koperen plaat en twee ont- werpschetsen. De laatste drie zijn ter beschikking gesteld door de familie Six. Aan de koperen plaat is te zien over welke unieke gaven Rembrandt beschikte. Nauwe lijks is de wirwar van dunne lij nen te onderscheiden, die de schitterende afbeelding van een lezende man, leunend tegen een venster, vormt. Omdat de koperen plaat in eigendom van de familie is gebleven, werden maar enkele afdrukken ge maakt. Een bijzondere plek is er voor de vier staten van de mo numentale ets De Drie Kruizen. Rembrandt gebruikte hiervoor de droge-naaldtechniek waarbij hij direct in de koperplaat kras te, wetend dat er dan gezien de slijtage maar maximaal vijftig exemplaren afgedrukt konden worden. In de latere staten is goed te zien hoe Rembrandt re paraties aanbracht om toch meer afdrukken te kunnen ma ken maar waardoor uiteindelijk een geheel ander werk ont stond. Ook de 'Honderd Gul den Prent' (uit ongeveer 1648) ontbreekt niet, hoewel er maar een van de twee (bekende) sta ten hangt. Uit onderzoek blijkt dat Rembrandt het werk inder daad voor het toen astronomi sche bedrag van honderd gul den heeft verkocht. 'Rembrandt in alle staten, deel II' is in het Rijksmuseum te zien tot en met 7 januari. MUZIEK RECENSIE maarten baanders Concert: 'Carmina Burana' door het Nationaal Philharmonisch Orkest Koor van Moldavië Gehoord: 14/10 Stadsgehoorzaal Leiden. Dat er veel humor zit in de 'Carmina Burana' van Carl Orff, hebben het Nationaal Philharmonisch Orkest Koor van Moldavië en solisten goed be grepen. Deze zeer populaire muziek komt door zijn robuuste karakter op het eerste gehoor ern stig over. Maar wie de inhoud kent van de Latijn se en Oud-Duitse teksten uit de middeleeuwen, weet dat ze vol pikante en baldadige grappen staan. Brandend liefdesverlangen en kroegvreug de en -leed worden breed uitgemeten. Vooral de bariton Iordache Basalic maakte een hele show van zijn zwoele en van een dramati sche kater doordrenkte solopartijen, terwijl op andere momenten zijn stem met een grote harts tocht geladen was. De tenorsolist Robert Nagy had een kleinere rol, maar groot genoeg om zijn komisch talent te laten zien. Vol drama, soms bij na snikkend bezong hij de lotgevallen van een zwaan, gewoonlijk zo'n idyllisch dier, maar nu jammerlijk aan het spit geregen. Het koor onder leiding van Alexandru Lascae liet alle vitaliteit en veelzijdigheid horen die voor deze muziek nodig is. In de lenteliederen werden puntigheid en aanstekelijk ritme afgewisseld door zachte eenstemmige zang, waar bijna iets vrooms van afstraalde. In het tweede deel was het koor in de ban van uitgelaten kroegtoestan den, maar dat het zelf beslist niet dronken was, bewees het in 'In de stamkroeg neergezeten'. De razendsnelle tekst vol struikelgevaar, met telkens dat woordje 'bibit' ('drinkt'), werd bepaald niet met dubbele tong gezongen. Elke lettergreep kwam er helder en trefzeker uit. Meer dan een goede opwarmer was het pro gramma voor de pauze. Wat een feest om de twee Roemeense Rapsodieën van George Enescu door een echt Roemeens orkest te horen spelen! Deze composities zijn gebaseerd op de traditio nele muziek van Roemenië en zitten vol uitbun dige en weemoedige melodieën. Prachtig was de combinatie van raffinement en ongedwongenheid die dirigent Lascae in de mu ziek wist te leggen. Af en toe liet hij het tempo stokken bij een dramatisch interval en op andere momenten gooide hij er bij een toch al pittig tempo nog een schepje bovenop, met als resul taat: puur en bruisend gevoel. Zwaarder en mysterieuzer, maar op andere momenten net zo vitaal, waren de 'Dansen uit Galanta' van Zoltan Kodaly. Hoewel deze muziek in een andere nationale muziektraditie wortelt, namelijk van Hongarije, wisten Lascae en zijn or kest precies hoe ze het hart van deze muziek moesten laten kloppen. leiden Het Oosters Antiquarium aan de Nieuwe Rijn in Leiden was zondag decor voor filmopnames van 'The discovery of Heaven', naar de roman van Harry Mulisch. Het antiquariaat was verbouwd tot boekhandel Erasmus dat ook in 'De Ontdekking van de Hemel' voor komt. De Nieuwe Rijn werd korte tijd afgesloten voor alle verkeer om de figuranten in hun jaren zestig-kleding alle ruimte te geven. De op names hadden grote belangstelling van het publiek dat ook een glimp probeerde op te vangen van de Britse acteur Stephen Fry. On der leiding van de regisseurs Jeroen Krabbé, Ate de Jong en Edwin de Vries werden dit weekeinde ook opnamen gemaakt in de Hortus Bo tanicus en bij de Oude Sterrewacht. In november komt de filmploeg weer naar Leiden. Dan dient café l'Espérance aan de Kaiserstraat als decor. foto henk bouwman iderboekenfeest in Leidse bibliotheek l'coen polack il op een zondagmiddag i rustig de krant willen le- ofwat studeren in de bi- heek en je gedroomde oase rust blijkt meer weg te heb- van een schoolplein in het kwartier. Bibliotheekbe- ers keken gisteren geïrri- I uit hun boeken op, maar eerden snel de concentra- nig te vinden. Ze beseften e in de minderheid waren, entrale Bibliotheek in Lei- werd gisteren ter ere van Kinderboekenfeest over- Id door een kolkende mas- nderen. Honderden kleine jjes die tot in de kleinste eke hoekjes van het ge- v doordrongen en daar ju es deden wat normaal in M ibliotheek niet mag: lawaai k en' et lijkt wel een dieren- verzucht een man terwijl ijn studiemateriaal versla- erugzet op de planken. Hij niet ver naast. De kinder- enweek heeft dit jaar als 3 'Driftkikkers en feestvar- je „Dieren hebben vaak he- pecifieke eigenschappen, je ook bij mensen terug- I", verklaart Henne van Be- i van de Leidse kinder handel Silvester, één van rt 'ganisatoren van het feest. eze boekenweek leggen we tk tussen mensen met ster- "jzondere eigenschappen «en die dat ook hebben: 'i driftig i mand is een drift- r en iemand die van een ehoudt een feestvarken." hjn naambordjes in de ka- en gangen van de biblio- aangebracht die geheel in [erna passen. Zo is er de 'F 'koppenrots, waar de kin- 'naar hartelust kunnen te- - n' plakken en knippen. In Kraaienvolière zingen 'koren Eigen Wijs en Op liedjes, er wordt getekend kamer met de Leidse col die is omgedoopt tot Ademloos luisteren naar een verhaal over een boekenwurm op het kinderboekenfeest in de Leidse bibliotheek. foto henk bouwman Feestvarkendoos en in het stuk gang dat nu Waterrattenriool heet kunnen kinderen zich la ten schminken tot hun favorie te dier. Nina (6), met vlinderspeldjes om haar vlechten bij elkaar te houden, zit te wachten om tot varken geschminkt te worden. Haar favoriete kinderboek is Pinkeltje. „Maar ik vind dieren boeken ook leuk. Laatst had ik een boek 'over een mol, die wil de weten wie er op zijn kop ge poept had." In de mr. F.G. Koolzaal, giste ren hernoemd tot Geinkonij nenhol, verplaatsen de kinde ren zich in de psyche van die ren. Onder leiding van drama turg Lilian Freyzer wordt in blokken van steeds een half uur een circus op poten gezet. Frey zer: „De kinderen leren zo na te denken over de eigenschappen van dieren. De vorm circus heb ik gekozen omdat dan in rela tief weinig tijd toch iedereen wat kan laten zien." Zo is er een groepje bezig met het instuderen van de leeuwen- act, waarbij veel gegromd wordt en stort een ander groepje zich op het fenomeen olifant. Met een grijze strook papier als slurf is de metamorfose compleet. Misschien past deze korte to neelles wel het meest in de ge dachte van het kinderboeken week-thema. Freyzer: „De kinderen ken nen elkaar van tevoren eigenlijk niet, ze snuffelen een beetje aan elkaar en al gauw zie je dat bepaalde kinderen de leidersrol op zich nemen. Mensen zijn soms net dieren, inderdaad."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15