Jeuk is erger dan pijn Aanwinst voor de praktijk Eieren goed voor hersens en ogen 1 F Gezondheid Nobelprijs beloont zicht op communicatie tussen hersencellen MAANDAG 16 OKTOBER 2000 In gezelschap van Martine, de praktijkverpleegkundige, bel ik aan bij mevrouw De Moor. Haar man doet open. We worden duidelijk verwacht. Meneer is bijna tachtig, zijn vrouw is iets jonger. Ze wonen zelfstandig, in een buurt, die zich verjongt. De meeste ouderen zijn weggetrokken, omdat hun huis te groot werd, toen de kinderen uit huis waren. Maar het echtpaar De Moor, dat ik al jaren ken, heeft besloten te blijven. Ze zijn gehecht aan huis en buurt. Wel hebben ze hun slaapkamer verplaatst naar de benedenetage. Trappen lopen is te vermoeiend geworden. „Komt u binnen, mijn vrouw heeft al een kopje koffie ge zet", zegt meneer. We gaan zitten aan de tafel, en ik stel Martine voor als de nieuwe medewerkster in de praktijk. Daarna waag ik hoe het met hen gaat. Ik bezoek hen re gelmatig aan huis, sinds mewouw een licht herseninfarct heeft gehad. Die gebeurtenis heeft duidelijk verandering gebracht. Ui terlijk is mewouw nog hetzelfde, maar ze is angstiger ge worden, onzeker. Vroeger zorgde ze met gemak voor haar man en het huis, hij deed de tuin en sinds zijn pensioen deden ze samen de boodschappen. Nu overziet ze het niet zo goed meer, als ik kom heeft ze altijd een lijstje met wa gen. waarover ze graag wil praten. Al ruim een jaar heb ik in mijn praktijk ondersteuning van de praktijkverpleegkundige, die voortaan de patiënten zal bezoeken die meer zorg aan huis nodig hebben. Om haar te introduceren is Martine vandaag meegekomen. „Ach dokter, het gaat wel", zegt mewouw De Moor. „Alles went, al hebben we de laatste tijd veel moeten inleveren. Ik heb een probleem, waar ik eigenlijk moeilijk over kan praten. Ik verlies mijn urine zo makkelijk, daarom durf ik niet meer naar buiten. Ik ga al voor ik de deur uit ga, maar voor we op de hoek zijn, heb ik al weer aandrang. Dan gaan we maar weer terug." Haar man beaamt dit. Hij legt een foldertje op tafel uit een tijdschrift. „We hebben ge hoord, dat er speciale verbandjes te krijgen zijn, kan dat ook met een recept?" Dat kan. Ik leg de mogelijkheden uit. De apotheek kan een proefsetje afleveren, om uit te proberen. Martine kan dan nog eens langs komen op korte termijn, om te wagen hoe het bevalt. „Dat is natuurlijk goed", zegt haar man, „maar betekent dat dan, dat we u niet meer zullen zien?" Het is geen onverwachte waag; hij is vaker gesteld. „Nee, ik kom weer terug voor mijn gebruikelijke controle, maar Martine is juist bij ons in de praktijk komen werken, om extra aandacht te kunnen geven aan voorlichting, en zij kan daar dus wat meer tijd voor uittrekken. En omdat ze verpleegkundige is, heeft ze een goed overzicht van alles wat we u kunnen bieden in de gezondheidszorg. Boven dien spreken we elkaar elke week op de praktijk, zodat ik ook van haar hoor hoe het met u gaat." Na deze toelich ting is het ijs al snel gebroken, en wordt de afspraak ge maakt. Een paar weken later, tijdens het teamoverleg, hoor ik van Martine dat de familie De Moor haar hartelijk heeft ont vangen. Omdat ze de tijd kon nemen voor een wat langere visite, hebben ze ook kunnen praten over de moeilijkhe den bij het wassen en de dagelijkse verzorging. Mewouw De Moor wordt bij het douchen altijd geholpen door haar man. Hij is bang dat ze valt als ze onder de douche staat, omdat ze aanvallen van duizelingen heeft. Martine heeft erop gewezen dat de thuiszorg zou kunnen helpen. Maar dat stuitte op verzet: „Liever geen weemde handen aan mijn lijf." Door nog eens een keertje aan te wippen, groeide het ver trouwen. „Deze week heb ik met haar gesproken over hulp bij het douchen", zegt Martine. „Het was voor een hele zelfoverwinning voor mewouw, maar ze ziet nu ook dat het haar man kan ontlasten. Hij heeft het in zijn rug en hij doet al zoveel voor haar. Nu mag ik van haar terug komen om het definitief te regelen. Ik heb meteen een voorstel gedaan om met je te bespreken of we een aan- waag kunnen doen voor aanpassingen in huis, een dou- chestoel en een handvat bij de wc. Wat vind je ervan?" Kunt u zich voorstellen dat ik blij ben deze deskundige extra hulp? Met de toe nemende vergrijzing is het een uitdaging zorg op maat te blijven leveren, met vol- doende persoonlijke aandacht. Martine kan me daarbij helpen, en is voor mij en I f H mijn patiënten een aanwinst. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Elke dag één of twee eieren tij dens de zwangerschap is goed voor de ontwikkeling van de hersenen van het kind. Dat be weert Steven Zeisel van de uni versiteit van Noord-Carolina in Chapel Hill (VS). „De hersenen van een baby ontwikkelen zich niet optimaal wanneer de vrucht onvoldoen de choline binnen krijgt. Dat te kort uit zich in een slecht ge heugen, dat tijdens het leven niet meer is in te halen", aldus Zeisel, die de rol van choline op het functioneren van de herse nen bij ratten heeft onderzocht. Zeisel ontdekte dat toediening van extra choline tijdens de zwangerschap of in de eerste week na de geboorte resulteer de in een levenslang beter ge heugen. Dat heeft te maken met verandering in de hippo campus of geheugencentrum. Deze vinding betekent dat het eiwit choline tijdens de vor ming van de hersenen van de foetus de capaciteit van het ge heugen bepaalt. Choline zit in grote mate in eieren. Een ander onderzoek aan de Tufts universiteit van Maryland bewijst dat twee andere stoffen in eieren, luteïne en zeaxanthi- ne, goed zijn voor de ogen. De ze zogenoemde carotenoïden beperken de kans op het ont staan van staar en blindheid op latere leeftijd. Beide stoffen sta pelen zich op in de ooglens en het netvlies en beschermen op die manier het oog tegen ver oudering door zogenoemde oxidatieve stress. Aangetoond is, dat overmatige inname van deze carotenoïden de kans op cataract of staar met een vijfde mindert en de kans op blindheid, verbonden met ouderdom, liefst met veertig procent. De anti-oxidanten zit ten weliswaar in veel blad groenten, zoals spinazie, maar de biobeschikbaarheid is veruit het grootst in eieren. PETER DE JAEGER Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal" Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Zeezwaluw, 4. bosgod: 7. treurig; 9. spinnenweefsel; 11. nakomeling; 12. tuimeling; 13 verdriet; 15. toegankelijk, 16. reuzenbeeld; 18. haargroei; 19. vaartuig; 20. graansoort; 22 schattig kind; 25. houten hamer, 27. vermaak; 28. lust; 29. plomp roofdier; 31, herkauwer; 32. jaargetijde; 34. reptiel; 35. nieuwsorgaan. Verticaal: 1. Gewest; 2. jongensblouse; 3. zwarte vogel, 4. teken; 5. klein café; 6. door water omgeven land; 8. prooi; 10. behagen; 12. fout; 14. mat; 15. kookgerei; 17. onbewogen; 18. nalatig; 20. marmeren knikker; 21 zelfkant; 23. deel v.e dier; 24. snel verslijtend; 26. kledingstuk; 29. vis; 30. mestvork; 32. langs; 33. soort papegaai. Honderdduizenden Nederlanders lijden aan chronische kriebel Honderdduizenden Nederlan ders lijden aan chronische jeuk. Meestal is de oorzaak wel te achterhalen en kan de kwaal worden verholpen. Maar soms blijft de herkomst van de kriebel duister. 'Ik krijg mensen op mijn spreekuur van wie het leven echt 24 uur per dag volledig wordt be heerst door jeuk', zegt derma toloog R.J.J. Koopman van het Medisch Spectrum Twente. Met allerlei vergelijkingen pro beren zijn patiënten hem soms duidelijk te maken hoe erg en allesoverheersend hun jeuk is. Alsof ze bloot en languit in de brandnetels zijn gevallen bij voorbeeld. Alsof het complete lichaam is getorpedeerd door een leger muggen of kwallen. En soms klagen mensen dat krabben niet helpt, omdat de jeuk van binnen zit. 'Toch maakt geen enkele be schrijving voldoende duidelijk hoe het voelt om zo'n ver schrikkelijke jeuk te hebben', zegt dermatoloog R.J.J. Koop man. 'Ik krijg mensen op mijn spreekuur van wie het leven echt 24 uur per dag volledig wordt beheerst door jeuk. Niet voor niets heet het in de volks mond: jeuk is erger dan pijn.' Jeuk is een prikkeling van heel fijne zenuwtjes die overal in de huid liggen, legt Koopman uit. 'Het leidt tot een kriebelig, on aangenaam gevoel, dat auto matisch aanleiding geeft tot krabben. Daarmee reageren we op prikkels die mogelijk een be dreiging zouden kunnen vor men, zoals insectenbeten of gif tige planten. Jeuk is dus van oorsprong een alarmsignaal, en krabben een soort verdedi gingsmechanisme. Ieder mens heeft een aantal ke ren op een dag jeuk. 'Meestal is de oorzaak volkomen onschul dig. Er strijkt iets langs je huid, een kledingstuk irriteert of er zit een oneffenheid op je huid, bij voorbeeld omdat deze droog is. Maar soms ligt aan die kriebel een heuse kwaal ten grondslag.' Koopman onderscheidt twee Krabben bij chronische jeuk leidt uiteindelijk tot nog meer klachten. FOTO GPD BARBERA TEN BOHMER soorten jeukaandoeningen: met en zonder huidafwijking. In het eerste geval krijgen mensen bij voorbeeld jeuk als gevolg van een allergie. Voor huisdieren bijvoorbeeld, of voor metaal. Ook zijn er huidziekten die ge paard gaan met jeuk, zoals ec zeem, psoriasis of netelroos. Bij jeuk zonder huidafwijking kan een verstoorde lever- of schild klierfunctie de oorzaak zijn. Verder kunnen mensen jeuk krijgen als gevolg van zwanger schap, een nierziekte, suiker ziekte, zonlicht of het gebruik van bepaalde medicijnen. 'Tja, en soms heb je geen enkel idee waardoor de jeuk ont staat', zegt Koopman. De jeuk wordt dan een ziekte op zich. 'Natuurlijk is er altijd een oor zaak, alleen is die oorzaak niet altijd te achterhalen. En dat is voor de patiënt natuurlijk be hoorlijk frustrerend. Overigens wil dat niet zeggen dat we voor deze mensen niets kunnen doen.' Krabben helpt, maar geeft slechts voor korte tijd verlich ting. Bovendien leidt flink krab ben op den duur alleen maar tot meer klachten. Door het krabben komt namelijk hista mine vrij, een stof die op zijn beurt weer jeuk opwekt. Niet krabben dus, maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan, vooral voor mensen die lijden aan heftige of chronische jeuk. 'Vaak hebben patiënten niet eens in de gaten dat ze aan het krabben zijn. Of dan heb ben ze overdag de jeukende plekken met veel zorg verme den en dan merken ze de vol gende ochtend dat ze 's nachts in hun slaap de huid toch weer tot bloedens toe hebben open gekrabd. Vooral bij atopisch ec zeem kan de jeuk verschrikke lijk zijn en variëren van intens branden tot pijnlijk steken.' Chronische jeuk is inderdaad erger dan pijn, weet Koopman van zijn patiënten. 'Het gaat je leven volledig beheersen. Het neemt je concentratie weg, het neemt je nachtrust weg. Je wordt er gek van! Mensen met chronische jeuk kunnen abso luut niet kalm en rustig zitten. Ze worden voortdurend opge jaagd, zijn alsmaar bezig met die jeuk, met krabben, met niet krabben. De kwaal grijpt diep in iemands leven in.' Als de oorzaak van de jeuk is gevonden, is de kans groot dat deze ook verminderd kan wor den, zegt de Enschedese der matoloog. Hij raadt zijn patiën ten allereerst aan een reeks ge zonde leefregels in acht te ne men. Niet te lang douchen, bij voorbeeld, en niet te veel zeep gebruiken. Ook adviseert hij mensen met jeuk geen wol te dragen, maar vochtdoorlaten- de, katoenen kleding. En niet kr abben natuurlijk. Voor de fa natieke krabbers zijn er speciale handschoenen verkrijgbaar. Ook kan de arts een zoge noemd antikrabpak voorschrij ven, wat vooral voor kinderen met eczeem uitkomst kan bie den. Blijft de jeuk aanhouden, dan bieden verkoelende middeltjes mogelijk een oplossing. Koop man: 'Soms kan mentholpoe- der enige verlichting geven, maar bij langdurig gebruik kan het de huid juist uitdrogen. Een enkele keer wil lichttherapie met ultraviolette straling hel pen. En jeuk als gevolg van een droge huid kan bijvoorbeeld verholpen worden door er een vette zalf op te smeren.' Voor mensen met hardnekkige jeuk zijn er hormoon- en teer- zalven in de handel, die echter wel bijwerkingen kunnen heb ben. Als ondanks al dat smeren de jeuk blijft bestaan, kan de patiënt overgaan op het slikken van geneesmiddelen, bijvoor beeld pillen met corticosterod of antihistaminicum. Soms ligt de oplossing op het psychosociale vlak. Koopman werkt daarom samen met een psycholoog van het MST. 'Som mige mensen zeggen bijvoor beeld dat ze alleen last van jeuk hebben als ze stilzitten. Aflei ding helpt dus, maar hoe zorg je ervoor dat je minder op die jeuk gefocust bent? En hoe kun je dat krabben enigszins onder controle krijgen? Ontspan ningsoefeningen en g Training tegen krabben Het Universitair Medisch Centrum in Utrecht heeft een speciale polikliniek ingericht voor mensen met een huidziekte, die chronisch last hebben van jeuk. Ze kunnen daar te recht op verwijzing van hun huidarts. Eén van de maatregelen is een trai ning om te Ieren minder te krabben, het zogenoemde krab-beheersingspro- gramma. Daarbij wordt onder meer gebruik ge maakt van gedragsthera peutische technieken en ontspanningsoefeningen. De patiënt moet een dag boek bijhouden en note ren wanneer en waar de jeuk toeslaat Verder krijgt de patiënt tips om het krabben tegen te gaan, bij voorbeeld: ga op je han den zitten als je wilt krab ben, draai aan je trouw ring, ga handwerken, pingpongen of knutselen. therapeutische technieken kun nen daarbij een steun in de rug bieden.' Koopman schat het aantal mensen in Nederland met hardnekkige jeuk op enkele honderdduizenden. Hij heeft de indruk dat ze in aantal toe nemen. 'Uit onderzoek in Scan dinavië blijkt bijvoorbeeld dat het aantal mensen met eczeem flink stijgt. Bovendien kampen steeds meer mensen met pro blemen als gevolg van een dro ge huid. Dat komt natuurlijk ook door die enorme badcul- tus, waarbij er uitvoerig ge doucht, gebadderd en gescrubd moet worden en er eerder te veel dan te weinig huidverzor gingsproducten gebruikt wor den. Bovendien, door al die goed geïsoleerde huizen leven veel mensen ook in een te dro ge atmosfeer. Uitdrogingsec zeem is bijvoorbeeld erg in op komst.' CORINE VAN ZUTHEM REDACTIE RIEN POLDERAAAN Corticosteroïi niet nadelig l voor de gro< De Nobelprijs voor de genees kunde is dit jaar toegekend aan Arvid Carlsson, Paul Greengard en Eric Kandel vanwege hun onderzoek naar de manier waarop hersencellen signalen aan elkaar doorgeven. Wil een elektrisch signaal, of actiepoten tiaal, van de ene hersencel naar de andere worden doorgeven, dan moet een zéér smalle ruim te - de zogenoemde synaptische spleet of synaps - worden over brugd. In de jaren vijftig was al be kend, dat voor die overbrugging bepaalde eiwitten - zogenoem de neurotransmitters - dienst deden. Aan het eind van de ja ren vijftig ontdekte de Zweed Carlsson, dat ook de stof dop amine een neurotransmiter was, en vooral voorkwam in een bepaald gebied van de her senen, de basale kernen. Deze kernen zijn betrokken bij de controle van bewegingen. Zijn onderzoek leidde onder meer tot de ontdekking, dat patiën ten met de ziekte van Parkinson - dat wordt gekenmerkt door stijfheid, bewegingsarmoede en een tremor (beverigheid) - in de basale kernen een ernstig tekort aan dopamine hadden. Op grond van Carlssons onder zoek is het medicijn L-dopa ontwikkeld, een stof die de bloed-hersenbarrière kan pas seren (wat dopamine niet kan) en daar wordt omgezet in dop amine. Nog steeds vormt dit middel de hoeksteen van de be handeling van deze ernstige hersenaandoening. Carlsson bleef zijn leven actief op het gebied van de neuro transmitters. Later heeft hij la ten zien, dat het effect van an- tipsychotische geneesmiddelen bij patiënten met schizofrenie (voor een deel) kan worden toe geschreven aan het blokkeren van de werking van dopamine. Verder heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd aan de ont wikkeling van nieuwe antide- pressiva.De nu 77-jarige Carls son heeft zijn hele werkzame leven in Göteborg doorge bracht. Neurotransmitters worden aan het uiteinde van een zenuwcel geproduceerd, in een soort blaasjes gestopt die vervolgens hun inhoud in de synaps uit stortten. Aan de overkant van de synaptische spleet gaan ze een binding aan met hun re ceptor, een eiwit waarvan de structuur goed past bij die van de neurotransmitter. Vergelijk het met een sleutel (neuro transmitter) die precies in het sleutelgat (receptor) past. Op de binding van de neurotransmit ter aan zijn receptor volgt bin nen in de hersencel een groot aantal biochemische proces sen, die er uiteindelijk toe lei den dat het hersensignaal wordt doorgegeven. De actiepo tentiaal snelt verder. Vooral zogenoemde ion kanalen (uit eiwitten bestaande poriën voor Kalium en Natrium-ionen aan de buitenkant van de her sencel) spelen daarbij een be langrijke rol. De 74-jarige Ame rikaan Paul Greengard, nog steeds verbonden aan de Rock efeller Universiteit in New York, heeft laten zien dat bij diverse van de biochemische processen in de hersenen een reactie met een fosfaatgroep essentieel is. Die reactie kan bestaan uit het toevoegen van een fosfaatgroep aan een eiwit (in vaktaal: fosfo- rylering) of uit het verwijderen van een fosfaatgroep (de-fosfo- rylering). Door het toevoegen dan wel wegnemen van een fosfaatgroep verandert de vorm en daarmee ook de functie van een eiwit. Oplossing v HORiZONTAAL: 1Meid; 4. talk; 8. irl; 10. lee; 11. ka; 12. big; 14. au; 15. citer; 17. lire; 18. weer; 20. ar; 21 eg; 22. tact; 23 zeel; 24. kopen; 26. er; 28. non; 29. in; 31 eet; 33. UNO; 34. lila; 35. prol. VERTICAAL: 1Mik; 2. era; 3. il; 5. al; 6. Lea; 7. keu; 9. fit; 12. bierton; 13. gewezen; 15. crack; 16. regen; 17. lat; 19. rul; 25. pof; 26. eel; 27. rei; 29. Ino; 30. nol; 32. tl; 33. Ur Hoe belangrijk deze reacties van eiwitten met fosfaatgroe- pen zijn, bleek ook in de begin periode van de moderne bio technologie. Pogingen om bac teriën menselijke eiwitten te la ten produceren, leverden aan vankelijk niet-functionele eiwit ten op. Later werd duidelijk, dat bacteriën niet in staat zijn deze eiwitten te fosforyleren. Als eerste heeft Eric Kandel la ten zien, dat synapsen niet on veranderlijk zijn, maar 'plas tisch', en dat veranderingen in de synaps ten grondslag liggen aan leer- en geheugenproces sen. De nu 70-jarige Kandel werd geboren in Wenen. Vlak na de Anschluss van Oostenrijk bij nazi-Duitsland vluchtte het joodse gezin Kandel via Rotter dam naar de Verenigde Staten. Kandel die eerst geschiedenis en literatuur, en vervolgens ge neeskunde studeerde, en zich in de psychiatrie specialiseerde, heeft in zijn onderzoek laten zien hoe het geheugen sporen in de synaps achterlaat. Hij zag al vroeg in, dat deze ingewikkel de hersenprocessen het beste bestudeerd konden worden bij een betrekkelijk simpel dier. Hij deed zijn onderzoek bij de on geveer 20 centimeter lange reu- zenzeeslak Aplysia Califomica, ook wel zeehaas genoemd. De ze zeeslak telt niet meer dan 20.000 goed van elkaar te on derscheiden, relatief grote ze nuwcellen. Het bleek dat de slak kon leren. Wanneer men het dier aan de kop een stroomstootje geeft, trekt hij, als reactie op mogelijk gevaar, zijn kieuw en mantel holte direct samen. Geeft men de slak echter een zacht tikje dan reageert het dier niet of nauwelijks. Wordt de zachte tik echter herhaaldelijk vlak vóór de stroomstoot gegeven, dan ns'gnaa! wordt dootê^ Hersencel Schematische voorstelling van de synaptische spleet tussen een ze nuwcel in de hersenen (boven) en een andere hersencel (onder). INFOGRAPHIC NOBEL FOUNDATION FRED VAN GELDER zal de slak na verloop van tijd direct na de zachte tik kieuw en mantelholte samentrekken. Een kwestie van leren. Vergelijk het met de aangeleerde reactie van Pavlov, waarbij een hond al gaat kwijlen bij het luiden van een bel. In zijn onderzoek met de zee slak heeft Kandel niet alleen la ten zien, dat leren een verande ring in de synaps teweegbrengt, maar ook dat het korte-termijn- geheugen anders wordt vastge legd dan het lange-termijnge- heugen. Bij het korte-termijn- geheugen vindt fosforylering van eiwitten die ionkanalen vormen, plaats. Als gevolg daar van wordt meer neurotransmit ter in de synaps afgegeven. Bij het lange-termijngeheugen ver andert de synaps van vorm en wordt groter, wat eveneens een toename van de afgifte van neurotransmitter-moleculen tot gevolg heeft. Voor deze vormverandering wordt de kern van de zenuwcel aangezet om nieuwe eiwitten te produceren. Later heeft Kandel kunnen aan tonen, dat deze processen bij de slak op dezelfde manier ook bij muizen en bij de mens plaatsvinden. Nog zeer onlangs ontving Kandel uit handen van prins Claus de dr. H.P. Heine- kenprijs voor geneeskunde. HENK HELLEMA Inhalatie-corticosteroïde y ben bij langdurig gebruü nadelige invloed op de g- 50 van kinderen met astma. 1l blijkt uit zowel een Noorc Amerikaans als een Deer derzoek, waarvan de resii zijn verschenen in het As gland Journal of Medicim de allergische ontsteking t tie bij astma te onderdmj worden vaak via inhalatien' costeroïden toegediend,; met een speciaal appara; n moeten worden geïnhale 10 Maar volgens sommigey zou dit, zeker bij jarenlai a[ gelijks gebruik, ten koste; 'e, van de groei van de kind; In het Amerikaans-Carai onderzoek onder ruim dn derd kinderen in de leefii vijf tot twaalf jaar bleeki diening van inhalatie-ca teroïden alleen in het eer jaar op te treden. Daarna de groei, wanneer de da; toediening nog eens drie jaar werd voortgezet, wee maal. In het Deense onderzoek de groei van 142 kindera astma gevolgd, die gedia een periode van drie ton i jaar dagelijks een inhalar ticosteroïd kregen toegeo Ook de Denen zagen aar rÊ lijk een groeiachterstand eindelijk bleek de groei v; - met inhalatie-corticoster; behandelde astma-kinde niet achter te blijven bijc f gezonde leeftijdgenoten. Uit het Amerikaanse oni bleek ook, dat het inhali ticosteroïd budesonidei ver is dan een geneesmi dat de afgifte van histand mestcellen remt (anti-his nicum). Het vrijkomen\i tamine leidt bij astmapati tot het samentrekken vat gladde spiertjes in de lud gen, waardoor ze het be; krijgen. Kinderen met in: corticosteroïden hadden minder vaak acute dokte nodig, hoefden veel mini vaak naar het ziekenhuis wege ernstige benauwdh hadden minder aanvulla medicijnen nodig dan afl kinderen die een antihis! cum kregen. HENK HELLEMA Gentherapi redt jongetj Een Utrechts jongetje var maanden is één van de si ste kinderen ter werelddi gentherapie zijn ge de dodelijke ziekte Scid.e aangeboren stoornis in b weersysteem. De genezi: sultaat van een zeven jas rend onderzoek op muia waarbij achttien wetens pers uit de hele wereld zij trokken. Onder hen is de Utrechtse arts Nico Wulf In maart vorig jaar is de: van gentherapie voor het met succes op mensen tc past. Bij het Utrechtse ja was al voor de geboorte, bruari vorig jaar, bekend de afweerstoornis had. ft van zijn moeder waren s zelfde ziekte gestorven.fi ren kunnen door beenm transplantatie worden ge maar dat is voor kind ent een belastende therapie, bij het beenmerg van de: identiek moet zijn aandz de patiënt. Zo niet, dam de kans op complicaties! Voor het Utrechtse kind' geen geschikte donor va den. Daarom werd het ja voor gentherapie aanger Daarbij wordt een kleine beenmerg uit het lichaan haald. Met behulp vanot delijke virussen worden) kende erfelijke eigensclu in de cellen gebracht. He handelde beenmerg won volgens weer teruggepla Aan gentherapie voor an ziekten wordt wereldwijd werkt. In het UMC Utred loopt een onderzoek nas therapie tegen leukemia HELMA VAN DEN BERG HET WEER Enige tijd regen De zon was in onze streken het afgelopen weekeinde de grote afwezige. Maar het bleef wel droog en er stond nauwelijks wind. Ondertussen hield de uitzonderlijk zware regen in het zuiden van Zwitserland, het noorden van Italië en het zuidoosten van Frankrijk onverminderd aan. Over de afgelopen vijf dagen is er in het Zwitserse bergplaatsje Robiei maar liefst 500 millime ter gevallen. Het maandtotaal bedraagt in middels meer dan 600 millimeter tegen normaal zo'n 120 millimeter. De catastrofale regens zijn het gevolg van een treffen tussen warme luchtmassa's uit het noorden van Afrika en de koude lucht afkomstig van het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Als brandstof fungeert het warme water van de Middellandse Zee. Een afsplitsing van de depressie die het noodweer heeft veroorzaakt bevond zich vanochtend boven onze streken. Vanavond ligt het systeem boven het noorden van de Noordzee. Een uitloper veroorzaakt enige tijd regen maar het is niet waarschijnlijk dat er meer dan 10 millimeter valt. De grootste plens water valt in het noordwes ten van Frankrijk en het zuidoosten van Engeland. De wind ruimt naar het westen en kan aan de kust enige tijd hard worden. Snel stijgende barometers kondigen mor gen de komst van een hogedrukgebied aan. Toch kan er eerst nog wel een bui vallen en draait het overdag om meestentijds veel bewolking. De temperatuur komt in de middag uit op een graad of 14 enen een matige, aan de kust een vrij krad westenwind. Op woensdag nadert het frontens\3 van een diepe IJslanddepressie ons' Het ziet er echter naar uit dat hetov droog blijft met nu en dan zonnescb Gedurende de rest van de week blijf licht wisselvallig weer. Afgelopen M was het de hele dag bewolkt en misi gevolg was dat de temperatuur laag Op Schiphol werd het maar 11,8 gH Gisteren werd alleen 's middags hel kendek wat dunner hetgeen tot uitii kwam in iets hogere temperaturen:! hol 15,2 en Bloemendaal 15,0 grade

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14