acobswoude dl lokale imroep kwijt Gewijde klanken laten Archeon galmen Op de fiets langs rommelmarkten Rijn Veenstreek Politiek voelt college aan de tand over problemen stadhuis Thermometer pastorie loopt op joubrugse brandweer wint iiwkOOP Brandweerlieden uit Woubrugge hebben hun colle- suit de regio Rijnland afgetroefd bij wedstrijden in Nieuw- )p. De Woubrugse brandweerpost, een onderdeel van de ge ënte Jacobswoude, klopte zaterdag in Nieuwkoop het Kat- kse korps op punten. Beide teams werden op identieke wed- jdbanen eerste in hun poule, maar Woubrugge scoorde over gehele linie iets beter dan Katwijk. In de Woubrugse poule jd Leiderdorp en Alkemade derde. In de andere poule was de eede plaats voor Leiden en de derde voor Hazerswoude. jnge Socialisten in Roelofarendsveen ^oparendsveen De Jonge Socialisten Groene Hart houden op oktober hun vergadering in Roelofarendsveen. Omdat het enbaar vervoer !s avonds in dorpen vaak slecht is, hanteert dub het motto 'de JS komt naar je toe'. Leden van de afde- gwonen in Alphen aan den Rijn, Gouda, Zoetermeer en wij- omtrek. Tijdens de vergadering in Roelofarendsveen gaat het omamelijk over het organiseren van een forum over het oene Hart, dat eind november wordt gehouden. De vergade- igis openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis aan t Westeinde, aanvang is 20 uur. iemand weet waar ze uitzenden einde lijkt nabij voor de lokale omroep Jacobswou- Het Commissariaat voor de Media krijgt maar geen itact met de medewerkers van de Sloja, de Stichting kale Omroep Jacobswoude. Daarom heeft het Com- ssariaat de gemeente Jacobswoude gevraagd dit te en. Naar aanleiding van de verkregen reacties boort de Sloja zo ongeveer de grond in. )bswoude lokale radio-omroep moet gramma's uitzenden die re- ientatief voor de bevolking .Daarom heeft de gemeente programmabeleidbepalend aan (pbo) van de Sloja ge- igd om die representativiteit Ie leggen. Pbo moet zich im- s bemoeien met de pro- nmering van de Sloja. Pas een herinneringsbrief rea- rden vier van de acht pbo- an. „De reacties zijn in de ite plaats summier en getui- mijns inziens van weinig «ht in de eigen taak en posi- innen de omroep", aldus betrokken ambtenaar. Vol- hem is er verder geen en- contact tussen het omroep- uur en het pbo. Ook blijkt een aantal pbo-leden nog lit heeft vergaderd, let gemeentebestuur stelt zendmachtiging van de te trekken. Wethouder nbrink legt uit waarom. „Bij n weten weet niemand op He frequentie ze uitzenden, leb er wel eens naar gezocht,, ir ik kon het niet vinden. Ik niet eens weten wie nu de ircitter is. Verder heb ik nog Dit een vraag van ze gekre- l Zij zijn er uitsluitend voor obswoude, dan mag je dat toch verwachten." Van de Lei- muidense voetbalvereniging Kickers '69 heeft ze wel eens ge hoord dat de Sloja daar langs kwam. „Maar ik heb ze er nooit over gehoord dat dat ook werd uitgezonden." Dambrink begint de Sloja zo langzamerhand zat te worden. „Zolang ik raadslid ben, moet de raad om de twee jaar bepa len of de omroep mag blijven uitzenden. Nu moet het Com missariaat opnieuw de zend machtiging verlengen. We heb ben al een paar keer gezegd: 'doe maar', want het is toch aardig als zoiets bestaat." Nu vindt ze het, met de burge meester en de andere wethou ders, genoeg. De wethouder maakt echter nog een voorbehoud. „Als er mensen zijn die er geregeld naar luisteren, dan ben ik daar best gevoelig voor." Ze weet dat nu echter niet. „Ik hoop dat die mensen ons dat dan laten we ten." Als de gemeenteraad in november beslist dat de Sloja zijn zendvergunning verliest, dan gaat Dambrink niet lobby en voor een nieuwe lokale ra dio-omroep. „Ik moet eerlijk bekennen dat ik het nu niet mis." Van het Sloja-bestuur was vanochtend niemand voor commentaar bereikbaar. Huis van Alphens echtpaar Versluijs puilt uit alphen aan den run harry oosterveen Nederlanders zijn over het al gemeen tuk op antieke zaken. Tussen al die verzamelaars die stad en land afstruinen op zoek naar dat ene zeldzame olielampje, vind je ook mensen die kinderspeelgoed sparen. Zoals het echtpaar Versluijs uit Alphen. Jarenlang ging het stel met de fiets rommelmarkten in het hele land af op zoek naar poppen, houten auto's en ma rionetten. Het resultaat is een complete zolder gevuld met speelgoed. Een slaapkamer en nog een derde vertrek zijn ermee ge vuld. Zelfs de overloop is gede coreerd met sprookjespoppen in middeleeuwse kledij. En op alle vijftien traptreden staan speelgoedhondjes op wielen. Omdat niet alles in die vertrek ken past, staat er ook nog wat in de huiskamer en op de ven sterbanken. Meneer Versluijs (84) vertelt hoe de verzamelwoede begon. „Mijn getrouwde kinderen gin gen dertig jaar geleden emaille keukengerei sparen. Omdat emaille alleen nog op rommel markten was te krijgen, zoch ten we daar. Speelgoed was bijzaak, dat kochten we voor de kleinkinderen die vier keer per jaar bij ons logeerden. Toen die niet meer kwamen, bleven mijn vrouw en ik spa- Daarbij gingen de echtelie den niet half te werk. Ze pak ten de trein en de huurfïets voor bezoeken aan rommel markten. De 81-jarige me vrouw Versluijs: „Zo zijn we heel Zeeland doorgefietst. We hebben Zierikzee, Goes en Middelburg gezien. Tja, dan zaten we 's morgens weer in de trein. Hoe haal je het eigenlijk in je hoofd?" Het kwam wel eens voor dat de Versluijsen met een tas vol speelgoed te rugkeerden. „Twintig jaar gele den keken mensen die oude spullen niet eens meer aan", vertelt mevrouw Versluijs en thousiast. „Je kon toen nog Het Alphense echtpaar Versluijs past nog net in een kamer vol speelgoed. „Het is ons plezier en je plezier verkoop je niet." FOTO HENK BOUWMAN leuke dingen weghalen die je nu nooit meer vindt. Want te genwoordig halen verkopers er eerst een expert bij. Die zien meteen wat iets waard is." „Op vlooienmarkten is nu niet veel meer te vinden", zegt haar man, gepensioneerd tim merman. „Er is niet veel meer aan. Daarom sparen we niet meer zoveel." Ik kocht vroeger poppen op", vult zijn vrouw aan. „Toen lachten ze me nog uit, nu niet meer." Voor de poppen breide en naaide mevrouw Versluijs nieuwe kleren. Het mooiste zijn de nagemaakte meisjes van Vermeer in de huiskamer. Zij hebben precies dezelfde kleren aan als bijvoorbeeld het Melkmeisje dat de schilder ooit vereeuwigde. „Speelgoed is heel decoratief', zegt mevrouw Versluijs. Dat uitte zich in een waanzinnige collectie van naar schatting een paar duizend stukken speelgoed. „Het mees te is in het buitenland vervaar digd. Er was ontiegelijk veel kapot", aldus Versluijs. „Wat stuk was, repareerde ik en dan ging het naar zolder." Die kwam vol te hangen met rammelaars, marionetten en punnikpopjes. Geflankeerd door een Jakobsladder, een ou de brandweerauto, een nage maakte snelweg met houten auto's en een viaduct plus een treinbaan ernaast. Speciaal zijn de mannetjes met trommels op karretjes. Als je die voort trekt gaan de armpjes op en neer en raken de stokjes de in strumenten. De zolder werd al gauw te klein. „Dus gingen we verder op de eerste slaapkamer", zegt meneer Versluijs. Op de twee bedden staan complete pop penhuisjes van plastic. „Som mige kostten wel tachtig gul den, maar wij kochten ze goedkoop." In dezelfde slaap kamer staat een tafel met de bekende trollen met rechtop staand haar in alle kleuren en aan de bedeinden staat een keurcollectie poppen. In de kast staat een tram, bestaande uit verschillende houten seg menten. Waarom nou al dat speelgoed sparen? Versluijs: „We zijn niet kinds, maar al dat kinderspeelgoed van toen is nog steeds leuk. Het is tijd loos. Honderdduizenden spa ren voor hun hobby postze gels, maar daar vinden wij niets aan." Versluijs zegt dat hij nooit naar de financiële waarde van het speelgoed heeft gekeken. „Deze spullen hebben een enorme emotionele waarde. Als dit bij een brand verloren gaat, krijgen we het nooit meer terug." Zijn echtgenote: „Al kwam er een rijkaard langs, ik doe nooit iets weg. Het is ons plezier en je plezier verkoop je niet." Zij demonstreert een molentje opgebouwd uit blok jes hout. „Daarvan gaat je hart je toch open? Als je dit op de markt ziet, ga je dansend naar huis." alphen aan den run saskia buitelaar De tegenslagen rond de bouw van het Alphense stadhuis roe pen bij de oppositiepartijen veel vragen op. Zij willen het gemeentebestuur daarover kri tisch aan de tand voelen. Daar om hebben de PvdA, SP, GroenLinks, Christenunie, de Alphense Stadspartij en Lijst Donna Vrij een verzoek tot in terpellatie ingediend voor de raadsvergadering van donder dag. Stevig ondervragen, heet dat in gewoon Nederlands. Het verzoek is uniek voor Al phen, zegt fractievoorzitter Zandvliet van de PvdA. „Vol gens mij is het hier nog nooit voorgekomen." Zijn fractie stel de de andere partijen de pu blieke ondervraging voor, kort nadat de collegepartijen vorige week met hun vijfde wethouder op de proppen kwamen. Die zet, met het bericht over pro blemen rond het stadhuis, de den bij de oppositie vragen rij zen. „Wat is er allemaal aan de hand?", vraagt GroenLinks-lei- der De Groot zich af. „Het stad huis levert meerwerk op, de di rectievoering wordt veranderd, de planning loopt uit waardoor de MAB (projectontwikkelaar van enkele masterplanonderde- len) straks met claims gaat lo pen zwaaien. Alles is vrij onze ker." De persconferentie afgelopen vrijdag waarin de wethouders Van der Veen Meerstadt en Lyc- zak de verandering in directie voering bekendmaakten, heeft de vragen van de politiek niet beantwoord. Het college heeft inmiddels aangeboden om in een extra commissievergade ring woensdag tekst en uitleg te geven. De vergadering is open baar, zegt De Groot die de com missie voorzit, maar kan beslo ten worden als er over geld moet worden gepraat. De Groot heeft daar geen moeite mee, Zandvliet wel. „Het college doet zo krampach tig. Wees nou eens open en haal de geruchten uit de lucht. Die zijn slecht voor Alphen en voor de bouwers die bezig zijn met het stadhuis. Wij willen weten waar we naartoe gaan. Ook wat betreft de planning. Als er vorst komt, hebben we een probleem, zegt wethouder Lyczak. Maar wat gaat hij daar aan doen? We hebben nog twee winters te gaan en ik weet niet wat voor contacten hij met 'bo ven' heeft." De fracties beslissen na de commissievergadering of ze het interpellatieverzoek voor de dag erna handhaven. Wat Zandvliet betreft wel. „Een interpellatie is per definitie openbaar, dus dan is besloten beantwoording niet mogelijk." SP-leider Gronert wacht de commissievergade ring met spanning af. „Als het over geld en personen gaat, wordt de openbare vergadering gestaakt. Daarom vraag ik me af of het zinvol is. Wij zijn tegen al die beslotenheid." Cursus rondkomen met inkomen alphen aan den run Wegens succes geeft de afdeling sociale zaken van de gemeente Al phen opnieuw een cursus 'rondkomen met inkomen'. Deze bud getcursus staat open voor alle Alphenaren die moeite hebben om van hun inkomen rond te komen. In de cursus leren de deelne mers een administratie te voeren. De vijfweekse cursus begint op maandag 30 oktober tussen 20 en 21.45 uur bij de afdeling sociale zaken, Stadhoudersplein 1. De kosten bedragen tien gulden per deelnemer. Maximaal 28 cursisten kunnen zich aanmelden. De in schrijving sluit op maandag 23 oktober. Inlichtingen bij Riet Broe- kema en Barbera de Vogel op werkdagen tussen 9 en 10 uur op het gratis telefoonnummer 0800-0230577. roelofarendsveen De financiële thermometer in de voortuin van de pastorie Sint Petrus Banden loopt op. De werk groep die zich inzet voor het behoud van de Veense pastorie heeft inmiddels 125.000 gulden binnen voor de restauratie van het karakteristie ke gebouw aan het Noordeinde. Har van Veen, lid van de werkgroep, is tevre den over de stand. Het bedrag is binnengekomen door middel van de verkoop van loten, giften en donaties en de verkoop van kaarten voor het op treden van het Oeral Kozakkenkoor. Het Oeral Kozakkenkoor onder leiding van Gregor Bak treedt zondag 22 oktober op in de kerk Jacobus de Meerdere in Oude Wetering. De aanvang is 14.30 uur. De kaarten a 25 gulden zijn te koop bij boekhandel Veenerick in Roelof arendsveen en kapsalon Domien Koek in Oude Wetering. Inmiddels heeft de werkgroep al 400 van de 600 beschikbare kaarten verkocht. Er is vijf ton nodig om de pastorie te restaure ren en te behoeden voor sloop. Een werkgroep van vijf mensen uit Alkemade doet er van alles aan om het bedrag bijeen te schrapen. „Na de eerdere sloop van de kerk en Huize Jacobus zou het uit historisch oogpunt onvergefelijk zijn als ook dit laatste beeldbepalende pand uit het rijke roomse leven ten prooi zou vallen aan de slo pershamer", aldus Van Veen. Vrolijke noten en gregoriaanse zang uit vroeger tijden Het Vocaal Ensemble Luytceels ging in de koopmanswoning met zang en klederdracht zeven eeuwen terug in de tijd. FOTO MARK LAMERS vestigden ze zich in de arme steden, om in moeilijke tijden geestelijke hulp te bieden, maar ook praktisch handwerk te ver richten. Altijd in dienst van de armen, de 'minder' bedeelden onder het volk. Broeder Bert wijst op de drie knopen in het koord dat de monniken om hun pij dragen. „Deze knopen, of bindingen, symboliseren de verbinding met de drie geloften die de broeders hebben hoorzaamheid, armoede kuisheid, dus niet trouwen en geen kinderen krijgen." En wij zend op de kale plek op zijn schedel: „In de bijbelse beteke nis geef je een stuk van je kracht weg als je je haar afknipt. Die kracht geven de broeders dus aan een ander." Buiten het klooster is weinig van die nederige en godsdien stige stemming over. Die staat zelfs in schril contrast met het optreden van negen kleurig ge klede middeleeuwers die voor de deur van de pottenkoopman in de zon staan te zingen. Het Tussendoor koor uit Amstel veen brengt met een gitaar, een trommeltje en veel vrolijke no ten een zonnige stemming in het straatje teweeg. Het Romeinse badhuis leent zich goed voor de zangkunst van het Vocaal Ensemble uit Al phen. Het afscheidslied in Oud nederlands weerklinkt hol door de hoge ruimtes in het badhuis. En op de patio van de Ro meinse herberg laten de vrou wen van het Alphense koor Col legium Voci van zich horen. De toehoorders, smullend van een Romeinse maaltijd op de zon- verwarmde binnenplaats, ge nieten van een muzikaal dagje historie. Leidsch Dagblad lltCHIliYIilV ANN01900 Dinsdag 16 October LEIDEN - De firma J. Van Gelder, alhier, heeft tot groote tevredeheid een orgel geleverd aan de Gere formeerde kerk te Zwijndrecht. Het instrument bleek aan alle eischen te voldoen. De kast, in stijl, was ge bouwd naar een ontwerp van den heer H.J. jesse. KATWIJK-AAN-ZEE - Als merkwaardigheid bericht men ons, dat bij den inspecteur van politie te Kat- wijk-aan-Zee op Maandag jl. niet minder dan zeven flesschen werden gebracht, waarin zich briefjes be vonden, welke op het zeestrand alhier waren aange spoeld. Vier der flesschen bevatten een kaart, ge adresseerd aan prof. G. Gilson, Instituut Zoölogique, Louvain, Belgique, met verzoek op de kaarten te ver melden plaats van vinding, datum, naam en adres van den vinder. Verzocht wordt tevens de kaarten ongefrankeerd op te zenden. Ook staat op de kaart: Onderzoekingen over de richting der drijvende voor werpen in de Noordzee. Alles is in vijf talen op de kaarten gedrukt. Aan het verzoek van opzending is voldaan. ANNO 1975 Donderdag 16 oktober ZOETERWOUDE -Be woners van de Oranje laan werden gisteren wakker gemaakt door twee herauten te paard, die met trompetgeschal melding maakten van de opening van de nieuwe Bemardusschool. De burgemeester bracht een grote sleutel in de vlag- gemast die daarna per parachute, nadat de vlag ontplooid was, in zijn handen kwam, waarmee hij vervolgens de deur kon openen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - De sleutel is een Leidse zaak; per slot van rekening zijn er zelfs twee in het Leidse stadswapen te vinden. Vandaar dat wethouder Van Aken gister middag met een fraaie en goud uitgevoerde sleutel van gigantische afmeting een open deur opende in het nieuwe onderkomen van de VVV. Verhuisd van nummer 3 naar nummer 210, op het Stationsplein, een zaak waar in het begin geen zicht op was, aldus Van Aken, die verder mededeelde dat het nieuwe kantoor een 'bijna ideale behuizing' was. En dat deed hem deugd. O.m. met een bedrag van ruim f 33.000,- is het fraaie onderkomen tot stand gekomen. Een bedrag, dat vele jaren terug afkomstig was van de stichting financieringsinstituut detail handel en dat bedoeld was voor een mogelijke uit breiding van de VW. Een tiental jaren is daar niets van terecht gekomen, maar toen het WV-kantoor een paar maanden geleden moest verhuizen in ver band met de aanleg van de nieuwe Schipholspoor lijn kwam het boven water. Een mooi en ruim interi eur is het resultaat. LEIDEN - 'Breng de Rijn- en Schiekade we^r in de oorspronkelijke toestand terug. Dus met water, de weg alleen wat breder'. Dat schrijven bewoners van de Rijn- en Schiekade in een brief aan de Leidse ge meenteraad. De brief is voorzien van 297 handteke ningen. Dat aantal wijst er volgens de briefschrijvers op dat men na vier jaar het wachten moe is. 'Mocht de Rijn- en Schiekade niet in vroegere staat terugge bracht kunnen worden'zo staat in de brief, 'maak dan de weg breder en van de rest bijvoorbeeld een wandelpark. Maar laat ons niet met deze onvoorstel bare wildernis zitten. Wij eisen nu actie uwerzijds'. NOORDWIJK - Bij het gemeentebestuur bestaan plannen om op de hoek Prins Hendrikweg-Nieuwe Zeeweg een gedenkteken te plaatsen ter herinnering aan de bekende Noordwijkse dichter Albert Verweij Het zal bestaan uit een bronzen borstbeeld van de dichter, geplaatst op een sokkel, waarin een gedicht van Verweij wordt gegraveerd. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvlngskaartl ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij Ui in /wart wit) op te sturen naar hel leidv h Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13