O?4 Scholier te snel aan het wer 2?9 2?9 2.89 Zeevissendat is het mooiste wat er i Duin Bollenstreek 1.89 2?9 i.74 Laatste woord over Valkenburg is nog niet gezeg MAANDAG 16 OKTOBER 2000 Rundergehakt Vers bij onze slagerij. Per 2 kilo. Met Klantenkaart 2J-8Ö Mona Verwen kwark Kies uit aardbei/vanille of bosvruchten. Bak 500 gram. Met Klantenkaart >79 mVerwen v ICXArn fts Per kilo f3,78 Mora goulashkroketten Pak 4 stuks a 70 gram. Met Klantenkaart >49 Reddy arachide olie Fles 1 liter. Met Klantenkaart >99" Sil Vlekkengel of Vlekkenzout Fles 1 liter/ pak 500 gram. Met Klantenkaart >99 per kilo f5.99 €1.36 Libresse maandverband Kies uit diverse soorten. Per pak. Met Klantenkaart >79 l Honig 4-granen pannenkoek mix Pak 400 gram Met Klantenkaart >89 E. Per kilo f 2,35 Friskies Vital Balance kat Kip of zeevis Zak 450 gram. Met Klantenkaart >99 Rana pasta Kies uit Tagliatelle, Tagliolini of Paglia e fieno. Pak 250 gram. Met Klantenkaart >49 Per kilo f6.96 €0.79 olim /{doujjt IA, ööiït Slö KQnMar Aratri KBOR vecht tegen scooter, mobieltje en gratis vakantie Jongeren uit de Katwijkse regio gaan na het voltooien van hun lagere beroepsopleiding sneller aan het werk dan hun 'collega's' in de rest van het land. Landelijk gaat tachtig procent van de leerlingen van het VMBO (de ou de mavo en LTS) naar een vervolgopleiding, zoals het MBO. In Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg leert slechts vijftig procent verder. Het gevolg van deze ontwikkeling is dat de opleidingen voor de vakken zorg en techniek in de Katwijkse regio in hun voortbestaan worden be dreigd. Daar komt nog bij dat veel leerlingen die wél aan een vervolgopleiding beginnen, afhaken en alsnog een baan nemen. Bij de vervolgopleiding zorg is dat percen tage 85 procent. stuurgroep heeft inmiddels een ton subsidie van de provincie gekregen. Met dat geld worden op 2 en 3 november een kleine duizend basisscholieren van 29 scholen uit de KRV-gemeenten uitgenodigd in het zalencen trum Tripodia voor een beroe- penmanifestatie. Het Regionale Opleidings Centrum Leiden, de Christelijke MBO, Andreas College locatie Rijnmond, de Visserij school en het Groen College in Rijnsburg KATWUK/REGIO ROB ONDERWATER Er is op de arbeidsmarkt grote behoefte aan goed opgeleid be- roepspersoneel. Daarom wordt door overheid en bedrijfsleven een offensief begonnen om de scholieren uit Katwijk, Rijns burg en Valkenburg voor het beroepsonderwijs te winnen. Om die reden is de KBOR (Kon tact Beroeps Onderwijs Regio) in het leven geroepen. De verzorgen de manifestatie, in samenwerking met het KBOR. Er worden 25 beroepen gede monstreerd maar er is ook de mogelijkheid om bijvoorbeeld zelf brood te bakken of aan haar te 'frunniken.' De Katwijkse wethouder Post is voorzitter van de KBOR, Piet Hein Admiraal is een van de le den. Admiraal is econoom en gaf, voordat hij in de VUT ging, les op de Rotterdamse Erasmus Universiteit. De 61-jarige Kat- wijker is geïnteresseerd in de regionale arbeidsmarkt. Hij wijst erop dat het er in de eerste plaats om gaat om leerlingen bewust te laten worden van de noodzaak om vooral de oplei dingen af te maken en verder te gaan met onderwijs. Een grote opgave, vindt Admiraal. „Want de concurrentie van de arbeids markt is bijzonder groot. Jonge mensen worden tegenwoordig gelokt met een scooter of een mobiele telefoon om bij een be drijf te komen werken. Of ze kunnen gratis op vakantie. De scholieren staan er dan niet bij stil dat ze nooit hoog op de maatschappelijke ladder stijgen omdat ze een opleiding niet hebben afgemaakt." Het is ook een kwestie van mentaliteit, oordeelt Admiraal. „De Katwijkse cultuur is: wer ken, werken en nog eens wer ken. Dus stappen veel scholie ren op jonge leeftijd uit het on derwijs." Ze verdwijnen volgens Admiraal in de horeca en de bloemenhandel, of ze worden chauffeur of patatbakker en gaan zonder vakdiploma aan het werk. De slechte reputatie van de scholen is ook een reden voor leerlingen om het bijltje erbij neer te gooien. „Het beroeps onderwijs zit al jaren in het ver domhoekje. De salarissen voor de leraren zijn slecht dus is er van die kant weinig interesse. Er zijn ook weinig mogelijkhe den om een goede opleiding te geven. Als je een automonteur in opleiding anno 2000 laat sleutelen aan een stokoude deux chevaux dan is dat geen goede voorbereiding voor het werken in een moderr. Het beroepsonderwijs met zijn tijd meegeg; computers hebben zei hoord, terwijl er op ba len al wel mee wordt ga Ondanks de sombi uitzichten ziet Admii lichtpuntjes. Binnenko de regering in de regj stad Zuid, waartoe ooi behoort, een serie gramma's waarin wordt geschonken aa beidsmarkt. Admiraal: allemaal nog kreten, moet dan denken aan| de aanschaf van mod paratuur. Verder gaai KBOR de samenwerkii bedrijven en scholen ren. Ik vind dat bedri verantwoordelijkheid nemen. Scholieren kennis vergaren en da stages bij diezelfde Op deze manier rao proberen de grott schoolverlaters kleina ken." KATWUK MARGRIT TIBBOEL Zeevissen. Als we de zoutwater- sportvissers mogen geloven, is er geen enkele tak van sport die méér afwisseling biedt. Dobbe rend op een bootje op de on eindige plas. of stevig verankerd staand in de vloedlijn, het is om het even. De wisselende sterkte van de getijdenstroom, de windsnelheid, de waterdiepte en helderheid, het vistuig en de bekwaamheid van de visser, de slimheid van de vis. Het zijn al lemaal factoren die van invloed zijn op het welslagen van de vangst. Daarbij kan kou, regen noch wind een rechtgeaarde zeevisser er van weerhouden zijn slag te slaan in koude zee water. Nog spannender wordt het als verwoede zeevissers hun krachten gaan meten. Dan komt er een extra dimensie bij. Het is een kleine wereld op het Katwijkse strand, zaterdag morgen. De mist hangt als een dikke deken boven de waterlijn. Het is afnemend tij, de tempe ratuur is zo'n graad of acht en er waait een matige zuid-ooste lijke wind. „Goed voor het vis sen, de wind in de rug", stellen kenners tevreden vast. Iets voor negen uur krijgen de eerste vroegkomers een stek toegewe zen. „Daar wordt om geloot", légt organisator Alex van Duy- venvoorde uit. Wijzend naar de flauwe branding: „Mensen die bekend zijn met het water hier, zouden in het voordeel kunnen zijn als ze een eigen plek moch ten kiezen. Als er muien zitten, is er meer kans op succes bij de vangst." Dan worden de forse, vier meter lange strandhengels in het natte zand geplant. De all- rounders halen een pater nos- ter (snoer met drie haken) en een ankerlood te voorschijn. Uit de bakjes met krioelende donkerrode pieren, die stan daard bij de visuitrusting ho ren, wordt kieskeurig een keus gemaakt. Het gebruik van 'za gers', een soort duizendpoot achtige wormen, wordt niet toegestaan. „Die zijn duurder dan biefstuk. Er is niet aan te komen, maar ze blijven wel be ter aan de haak zitten." Na een sierlijke worp verdwijnt het lood ver achter de branding in de lichte golfslag. Vanaf dat moment worden kijken naar de punt van de hengel, luidkeels ervaringen uitwisselen met de buurman en wachten tot de man met het meetlint de buit komt registreren, de belangrijk ste bezigheden. Wanneer de eerste vangst wordt binnengehaald gaat het goede nieuws als een lopend vuurtje langs de waterkant. De tot aan de knieën in het water Vissen langs de Katwijkse kust: tot de knieën in het koude zeewater. staande schimmige figuren - de mist is nog geen centimeter ge weken - laten met de hand aan de mond de concurrent op de volgende stek luid schallend weten: ,,'t Is een bot, van 36 centimeter!" Als deze medede ling tot in de verste gelederen is doorgedrongen mag de mat glanzende platvis terug in het ruime sop en de hengel wordt opnieuw bedrijfsklaar gemaakt. Vissen die na vangst voor consumptie worden gebruikt, valt een minder rooskleurig lot ten deel. De staarten worden ri goureus afgehakt. „Anders kun nen ze nog een keer aangebo- FOTO DICK HOGEWONING den worden om te laten meten, waardoor de score van de be treffende deelnemer ten on rechte hoger wordt. Want uit eindelijk bepaalt het totale aan tal centimeters van alle gevan gen vis wie de winnaar wordt", legt Van Duyvenvoorde uit. Er zijn tijdens de zeeviswed strijd maar twee vn deelnemers te vind daarvan is Riet Luypeo nummer dertien waad terdamse door het zw een lijntje erin gooien het vakkundig. Ze beg waarom de zeesportvi puur mannelijke aai heid is. De suggestie Duyvenvoorde dat hei lende aas wellicht afsc kend is, wijst ze metg ligheid van de han nieuwsgierig dichterbj de wandelaarster dei anders over. Ze beweei „Zo'n pier aan een hi gen is wel 't laatste w doen. En een haak uit sebek halen? Voor geen Tegen de klok van u mist begint langzamer! op te trekken - wordi flinke bot binnen g maximaatje, vast wel centimeter!", klinkt hel derend en ook wat a want de opbrengst i> meeste stekken niet i naar huis te schrijven, senheimer Bert Smiti best tevreden, hoewel veel heeft gevangen lucky, als je in de prij Waar 't aan ligt weet Vandaag zat het er gew in. Niks nieuws overige zo gaat het dikwijls t sportvissers: altijd stoei len, maar uiteindelijks ze de visboer in." De Katwijker Genit Hoeve over het tegenva sultaat: „Voor mij kan niet stuk, ook al heb noemenswaardigs gei Vroeger was hij in z'n steevast bij het voetba vinden. Nu is zeevisst favoriet. Terwijl hij z'n buten opbergt, constal „Dit is het mooiste v ben nu tenminste zélf! bezig. En zo'n wedstrijd maal het einde. lederre thousiast." Dan volgen de ovenj vissers zijn voorbeeld.! teriaal verdwijnt in df fers. Een enkeling vangst in een plastic e mee voor moeder de\" dan verdwijnen ze s naar paviljoen Het Stra: de prijswinnaar beb maakt wordt. Visser I komt als eerste uit dei 168 cm. Dan is het tijdi 'lekker bakkie', sterke verhalen. Een ft die achter z'n krantje bi van een 'succesvolk' volgt, haalt meesmuik schouders op. Knipoga wie het maar wil zien pert hij: „Dat nemen maar met een grote kot ACHTERGROND VALKENBURG HANS JACOBS Pronk wil over de inhoud van dit beleidsstuk nog zo min mogelijk prijsgeven, al was het alleen maar omdat de rest van het kabinet zich er nog over moet buigen. En gezien de moeilijke keuzes die moeten worden gemaakt, zal dat nog een stevig robbertje vechten worden. Maar gisteren lichtte Pronk, eigenlijk terloops tijdens overleg over de Hoekse Waard, een tipje van de sluier op. Valkenburg kan dicht, en is geschikt voor huizenbouw. 'Geen nieuws', aldus de woordvoerder van de minister, maar desondanks opmerkelijk. Het betekent dat Pronk al in een Het hoge woord is eruit. Minister Pronk heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij voorstander is van sluiting van vliegkamp Valkenburg. Bij werkbezoeken in de Leidse regio en de Bollenstreek heeft hij genoeg signalen afgegeven om dat standpunt duidelijk te maken. Alleen was niet duidelijk of de be windsman het sluiten van Valkenburg ook daadwerkelijk zou aanbevelen in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, waaraan door zijn ministerie al enige jaren wordt gewerkt. vroeg stadium de strijd met zijn collega's op Defensie wil aangaan. Pronk staat daarin het sterkst. Hij heeft een meerderheid van de Tweede Kamer achter zich en op initiatief van D66 is sluiting van de vliegbasis als mogelijkheid opgenomen in het regeerakkoord. De bewindslieden op Defensie hebben zich daaraan steeds loyaal betoond: sluiting is bespreekbaar mits een goed alternatief voor handen is en het Defensie niets kost. „Want uit militair oogpunt is er geen reden Valkenburg te sluiten", aldus staatssecretaris Van Hoof eerder. Minister De Grave herhaalde dat standpunt gisteren nog eens na de uitspraak van Pronk. De eventuele sluiting van Valkenburg staat echter niet op zichzelf. In de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening wordt een toekomstbeeld geschetst van de verdere inrichting en ontwikkeling van Nederland. Pronk moet aangeven waar nog ruimte is of kan worden gemaakt voor onder meer water, wonen, infrastructuur, bedrijven, recreatie en voor natuur. Het gaat om keuzen, waarbij elk ministerie zijn eigen belangen verdedigt en het kabinet als geheel een eindafweging moet mat De uitkomst daarvan! nog allerminst vast, juiS er zo veel tegenstr" belangen zijn. Regering WD bijvoorbeeld hecht tegenstelling tot Pronka Valkenburg - ook uit oo| van natuur - en voelt nu eventuele bebouwing V Grote Polder, aan de tan het Groene Hart. Hetgö een 'regeringsvliegveld',1 wordt gebruikt door de) en het internationaal gerechtshof, speelt ook« in de discussie. De potf Valkenburg gaat voorlof ook nog niet in het slot

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12