Voorschoten wil leefbaar stationsgebied Catalpa Leiderdorp eindelijk uit de problemen Vlietwijk blijft bezwaren houden Regio Buurt is overlast tieners in speeltuin zat huw slaat over de kop op A4 }orp* Een 28-jarige automobiliste uit Rotterdam is zater- ondover de kop geslagen op de A4. De vrouw reed rich- nisterdam, toen zij ter hoogte van Leiderdorp de macht iet stuur kwijtraakte. De oorzaak daarvan, was dat zij op ling naar het knopje van de elektrische raambediening. De aakte tot twee keer toe de vangrail, sloeg over de kop en uiteindelijk bovenop de vangrail tot stilstand. De Rotter- is met nekklachten overgebracht naar het Rijnlandzie- iis in Leiderdorp. «fser bedreigd op Ir. Tjalmaweg jeest Een 21-jarige man uit Valkenburg is zaterdag in geest afgeperst door twee jongens. De fietser werd rond er vee 's nachts op de Ir. Tjlamaweg tegengehouden en be- 1M Idoor het tweetal. Ze eisten geld van de man. De Valken- gaf hen een klein geldbedrag, waama het tweetal ver- j irnooi om Piet den Hartogbokaal hoten Astrid den Hartog, vrouw van de begin vorig jaar ;el iden Voorschotense wethouder Piet den Hartog, opent )e jdag 25 oktober de derde editie van net Vlietwijkse straat - ek altoernooi. Ze onthult dan tevens de nieuwe naam van het :h rde trapveld aan het Frans Halsplantsoen. Inzet van de h rijd is de Piet den Hartog bokaal. Aan het toernooi, dat 1.00 uur begint, doen teams mee van de gemeente en de V Zij nemen het op tegen zes jongerenteams uit Voorscho- rmonders naar de provincie dnd» De handtekeningenactie die de Vereniging Betrok- farmonders onlangs in het dorp hield krijgt maandag 23 er een vervolg. De 2100 handtekeningen voor behoud van fstandigheid van Warmond worden die dag officieel aan- len aan commissaris van de koningin J. Franssen. Dat ge- op het provinciehuis in Den Haag om 13.00 uur. Deze zo- ingen enkele Betrokken Warmonders langs de deuren, na- anssen de zelfstandigheid van Warmond nadrukkelijk ter ssie had gesteld. In afwachting van onderzoek moet War- g I het nu stellen met een waarnemend burgemeester. i, g door Bloemerd beperkt bruikbaar )orp« De weg door het Leiderdorpse sportpark De Bloe- is de komende maand maar beperkt bruikbaar. De ge- 01 te is vandaag begonnen met werkzaamheden aan de weg. baan krijgt een nieuwe asfaltlaag en er komen zogeheten 1J' tenen', om te voorkomen dat de zijkanten van de weg in stukgereden. Verder zet de gemeente er een paar extra 1 lasten bij. Het gaat om het gedeelte van de weg tussen de 31 e afslag naar rechts en de fietsersbrug naar dg wijk Ley- e( ot 22 november is de weg overdag alleen voor voetgangers ve iniiken. 's Avonds is het wel mogelijk met de auto alle verenigingen te bereiken. ing over opgravingen Pomona ieest/leiden De Leidse archeoloog M. Dolmans geeft don- g 26 oktober een lezing over de recente opgravingen op sdpormalige voetbalcomplex Pomona. Op dit terrein, op de en Leiden, zijn een paar maanden geleden ne i van bewoning aangetroffen uit de eerste tot de derde na Christus. Zo werden bijvoorbeeld een boerderij, enkele jutten, een bakkersoven en een drietal skeletten van geof- dieren blootgelegd. Dolmans had de leiding bij de opgra- b n. De lezing over de archeologische vondsten wordt ge- j d en in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest jil gint 20.00 uur. leiderdorp erna straatsma De hele week was het al feest voor de kinderen, maar zater dag hadden de activiteiten in het Leiderdorpse kinderop vangcentrum een officieel tint je. Ouders en kinderen vierden de opening van de nieuwe ac commodatie van Catalpa in de Leyhof. In een mooi en groot gebouw aan de Brugwacht, dat van alle gemakken is voorzien. Na een periode van proble men breken betere tijden aan voor Catalpa. Het opvangcen trum is splinternieuw en her bergt in totaal tien groepen kin deren, variërend in leeftijd van 0 tot vier jaar. In het gebouw zijn twee verschillende kinder dagverblijven gehuisvest: Ziezo en De Springschans. In totaal is het centrum geschikt voor de opvang van 300 kinderen. Een team van 40 leidsters en één lei der vangen de kinderen hier op tijdens kantooruren. Bij de ingang merk je meteen dat je een kinderdomein be treedt. Met uitzicht op een tuin vol speeltoestellen en ruimten met etende peuters wil het toe gangshek niet open. Je moet het even weten, maar dan lukt het toch om binnen te komen: het hek blijkt voorzien van een 'kindveilige' sluiting. Binnen overheersen primaire kleuren. Eerst een gemeenschappelijke speelruimte met veel blauw, rood en geel. Daarachter de groepsruimten. De beneden verdieping is sinds maart in ge bruik. De bovenverdieping, waar de kinderen van de oude Springschans aan de Wilddreef naartoe zijn gegaan, is pas twee maanden open. Niet alle kinderen die hier ko men groeien op in Leiderdorp. „Het ligt eraan waar de ouders werken", zegt Astrid van der Hoogt, adjunctmanager van Ziezo. „Als de ouders in Leiden werken kan dit centrum 's och tends mooi op de route liggen." Voor Leidenaars die in Amster dam of Hoofddorp werken is de ligging van het centrum, dicht bij de uitvalswegen naar de A4, ook handig. Van der Hoogt is blij met het nieuwe onderkomen, dat aan alle eisen van de tijd voldoet. Zo heeft elke groepsruimte zijn eigen keuken en verschonings kamer. Voorzieningen die er bijvoorbeeld niet waren in het oude Springschansgebouw. Die ruimte bleek vorig jaar zelfs he lemaal niet te voldoen aan de wettelijke eisen: de slaapzalen bleken zo slecht dat de kinde ren er van de GGD geen gebruik meer van mochten maken. „Al les hier is nieuw. Het is een schitterende ruimte, en heel groot. In het verleden hadden we portocabines nodig en had den we geen gemeenschappe lijke speelzaal." De personele problemen zijn volgens Van der Hoogt van de baan. Ook dat was vorig jaar anders. Toen kampte De Springschans met een groot verloop onder de leidsters en klachten van zowel de ouder commissie als de gemeente. Er zou te weinig toezicht zijn op de kinderen. De gemeente dreigde Catalpa met een dwangsom, maar versoepelde uiteindelijk haar regels voor kinderopvang. Nu voldoet Ca talpa wel aan de regels. Van der Hoogt: „En we hebben nu geen vacatures meer." Vandaar dat het zaterdag echt feest was. Met een popcornk- raampje, een ballonnenwed strijd en allerlei spelletjes. Wie denkt dat de nieuwe voorziening een uitkomst biedt voor naar kinderopvang zoe kende ouders komt vooralsnog bedrogen uit. De wachtlijst is lang. Wie er op tijd bij wil zijn dient zich eigenlijk al ruim voor de bevruchting aan te melden, de wachttijd bedraagt anderhalf jaar. „Wie net zwanger is geeft zich al bij ons op." En dus is Catalpa alweer bezig met plan nen voor een volgend nieuw gebouw in Leiderdorp, waar op termijn de Springschans naar toe verhuist. De gemente Voorschoten wil zo snel mogelijk de par keerproblemen rond het NS-station aanpakken. Burge meester en wethouders denken die problemen op te los sen met de van parkeergarages onder nieuwe kantoren. voorschoten bedrijven gebruik maken, maar janpreenen ook omwonenden, die nu al over parkeeroverlast klagen. Van die garages kunnen dan Het adviesbureau BRO uit niet alleen de werknemers van Vught is ingeschakeld om na te gaan of op die manier de pro blemen kunnen worden opge lost. De gemeente streeft naar een 'goed leefbaar stationsgebied', dat als een van de entrees van Voorschoten een 'hoogwaardi ge stedenbouwkundige kwali teit moet krijgen'. BRO moet daarbij de Nederlandse Spoor wegen betrekken en de project ontwikkelaars die plannen uit werken voor het Van der Hoe- venpark (IBC Vastgoed) en het voormalige Innovamcomplex (Van Hoogevest). Zelf is BRO al actief in de Dobbewijk, die eveneens onder het 'stationsge bied' valt. De gemeente wil voorkomen dat partijen langs elkaar heen werken en dat versnippering ontstaat. „Daarom willen we dit gebied als één geheel bekijken", aldus burgemeester en wethou ders. Enerzijds wil het college weten welke mogelijkheden er zijn om het aantal bedrijven en kantoren uit te breiden. Ander zijds wordt vastgesteld dat 'het geen locatie is voor grootschali ge kantoorontwikkelingen'. Wethouder Draijer wijst daar bij op het gebrek aan parkeer gelegenheid, die er nu al is. „Parkeren ervaren we als een van de grootste knelpunten en dat moet wel degelijk ook bij dit onderzoek worden betrokken." B en W stellen aan de raad voor om BRO in samenwerking met ambtenaren 'een of meer houtkoolschetsen' voor dit ge deelte van Voorschoten te laten maken. Het is de bedoeling om aan de hand van die schetsen volgend jaar verdere plannen te ontwikkelen. ;d Jan van Meeteren no jd: 74 PE irlijke staat: ge- - 'd, geen kinderen p: altijd in de bouw |kt ot voor kort lliger bij een hoc- •di) iib iplaats: Leiden nd u het leukste aan Lei- n! haha. Parkeren is een ale sport hier. Nee, het vind ik het echt oude 921. Als ik de stad inga, he- 'jj in m'n eentje, dan loop beetje te dwalen door die INI rijken. Dat zal ik ook wel ioi kregen hebben van mijn latje oog hebt voor de ven. Vooral die Oud- dse panden vind ik wondert u? jjd >g an toe, daar vraag je /i t- Er zijn zoveel mensen portwereld die ik bewon- s je die Inge de Bruijn en van den Hoogenband et water ziet gaan, dat is Jeer normaal. Ik heb ze al ssf )oten genoemd. Dat zijn .en mensen meer. Je lie tijden die ze zwem- ins om gaan rekenen, die ï*1 ertig kilometer per uur. lie gassies zwemmen is u Is. Die zijn van een ande- ho eet. >et u het liefste in uw vrije Stichting Kinderopvang kan bewoners niet geruststellen Dan zat ik daar in de schemer in mijn bootje. Die komen al leen nog voor op de Donau dacht ik. Waar kan u zich kwaad om maken? Vernieling. Dat heb ik weieens ondervonden bij de hockey club. Vernieling vind ik echt uit den boze. Die vereniging doet zoveel om jongeren van de straat te halen en dan gaat de jeugd haar eigen vereniging on dermijnen. Dat vind ik zonde. Hoe ziet uw ideale vakantie er uit? Ik heb al een paar waanzinnig mooie vakanties gehad. Ik ben met mijn vrouw naar Indonesi sche Archipel geweest, door Su matra getrokken. We zijn ook al naar Bali en West-Indië ge weest. Maar mijn ideale vakan tie is toch zo'n eigen vakantie woninkje aan het water. Een bootje erbij en dan heb je kans dat ik daar permanent ga wo nen. Dat is ook wel een droom wens van mij, zo'n woonark. Wat is uw liefste bezit? Mijn vrouw. Volgend jaar zijn we 55 jaar getrouwd. Wat zou u graag eens over wil len doen? Over willen doen niet direct, maar ik had graag doorgeleerd. Wij moesten zo snel mogelijk aan het werk. Als ik het voor het zeggen had gehad, was ik denk ik de medische kant opgegaan. Maar ja, er waren geen centen en toen bestonden er nog geen beurzen. Voor de Tweede We reldoorlog had je de crisistijd en thuis moest geld op de tafel komen. Ik heb al heel jong zwaar werk moeten verrichten. Dat was de normale gang van zaken. Dat doet me denken aan dat gezegde van Wim Kok, 'van een dubbeltje maak je nooit een kwartje'. Nou hij is wel een kwartje geworden. Hij komt ook uit een arbeidersgezin. Zijn va der was timmerman. Waar bent u altijd voor te por ren? Voor een borreltje. Daar ben ik altijd voor in. En gezelligheid. Dat gaat vaak samen, als je ten minste de juiste mensen hebt. Wat is uw slechtste eigenschap? Ongeduldigheid denk ik. Als een ander mij niet snel genoeg begrijpt, dan kan ik wel uit m'n vel springen. Dat had ik wei eens achter de bar in de hoc keyclub. Ik maakte dan een grap of zei iets dubbelzinnigs. En dan zag ik gewoon aan de gezichten van die studenten dat ze het niet begrepen. Ik dacht dan wel eens, wat heb je nou feitelijk geleerd op de universi teit? Nou ja, ik begrijp ook wel dat je ook veel dingen leert doordat je op leeftijd komt en ervaring op doet in de praktijk. Gezellig was het wel, tot en met. Ik ben er zelf ook een lief hebber van om een beetje gein te schoppen. Maar als ze er een rotzooitje van maakten in de kantine dan was ik zo van: 'op ruimen!' Maar ik was achteraf wel zo sportief om ze een bier tje te geven. Wat zou u nooit doen? Nou, ik heb bijna alles wat God verboden heeft al gedaan. Als ik op mijn leven terugkijk, heb ik het gevoel dat ik tot alles in staat ben geweest. Dus ik zou het bij God niet weten. Goh, meestal zit ik niet met mijn mond vol tanden, maar nu dus wel. Wat ik nooit zou doen... Deze vraag beantwoorden. tekst: jiska van de wetering foto hielco kuipers voorschoten jiska van de wetering Bewoners Organisatie Vlietwijk is 'niet erg onder de indruk' van de geruststellingen van de Cen trale Stichting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) over een nieuw kinderdagverblijf aan de Prof. Van der Waalslaan in Voorschoten. Onlangs protes teerden de bewoners in een commissievergadering tegen de bouw van een kinderdagverblijf naast de speelzalen Pippeloen en Ollebolleke. Zij vinden het zonde dat daarvoor een stukje groen moet verdwijnen. „Zij zitten natuurlijk te springen om een oplossing, en dat is ook heel begrijpelijk. Maar wij vin den het geen goed idee dat zo'n kinderdagverblijf ten koste gaat van het laatste stukje groen aan deze kant van de Vlietwijk", zegt bestuurslid Caroline Plomp van de bewonersvereni ging. „Deze wijk is al zó volge bouwd." Het nieuwe dagverblijf moet de twee groepen van kinder dagverblijf Het Bibelebos op vangen, die tot juni 2001 in het verzorgingstehuis Adegeest zit ten. Maar de bewoners willen het speelveld aan de Prof. Van der Waalslaan onder geen be ding kwijt. De gemeenteraad beloofde op zoek te gaan naar een alternatieve plaats. In reactie op het massale pro test schreef directeur W. Atsma van de CSKV op 18 september een brandbrief aan de gemeen te. Zij pleit daarin voor het doorgaan van het plan en het uitwerken van een oplossing met de bewoners. In haar brief benadrukt Atsma, dat het speel veld van de kinderen slechts beperkt wordt aangetast en dat de buurtkinderen ook van de nieuwe speelmogelijkheid ge bruik kunnen maken. Met het oog op de gevreesde verkeers overlast stelt Atsma voor de be zoekers van het kinderdagver blijf gebruik te laten maken van de al bestaande parkeergele genheid aan de Curielaan. Ook wijst zij erop, dat de ouders daar alleen met hun auto staan voor het brengen en halen van hun kinderen. De buurtbewoners zijn het niet eens met Atsma. Ze denken dat het speelveld te klein wordt, omdat voor het kinderdagver blijf ruim 500 vierkante meter nodig is. Plomp: „Het is een ontmoetingsplek in de wijk. Jong en oud gaat daar op on wijs leuke manier met elkaar om. Het is een echte 'samenle ving'. Juist in deze tijd moet je dat koesteren. Maak je zo'n plek te klein, dan krijg je con flicten." Het aanbod om het speel plein van het kinderdagverblijf ook voor de buurt open te stel len is een 'schijnoplossing'. „Het plein wordt ingericht voor kinderen van nul tot vier jaar. Een betegeld en omheind plein is toch geen alternatief voor de vrije ruimte die de wat oudere kinderen nu hebben om bij voorbeeld te voetballen?" Plomp ziet het al helemaal voor zich. „Je krijgt gewoon tramme lant, met ballen door de ruit en- zo." Ook vraagt zij zich af wan neer de buurtkinderen van het pleintje gebruik moeten maken. „Het dagverblijf gebruikt het plein zelf van acht tot zes en in de schoolvakanties. Wanneer moet mijn kind daar dan ge bruik van maken?" De omwonenden vrezen niet zozeer overlast door parkeren. Juist het af en aan rijden van auto's door de smalle straatjes bij het kinderdagverblijf is een bezwaar. „Veel kinderen wor den met de auto gebracht, om dat mensen op weg naar hun werk zijn. En 's middags wor den de kinderen opgehaald juist op de tijd dat de kinderen uit de buurt buiten spelen. Dan is het nog de vraag of je je kind wel naar buiten durft te doen." Het argument dat het kinder dagverblijf voor de Vlietwijk zelf gunstig is, gaat volgens het be stuurslid niet op. „Het is geen wijkvoorziening. Wij lijden een behoorlijk verlies. Je moet als Vlietwijker maar afwachten of je er iets voor terugkrijgt." Het idee om het dagverblijf bovenop de peuterspeelzalen te bouwen is 'qua uitzicht ver schrikkelijk', vindt Plomp. „Bo vendien blijft de verkeersovcr last dan bestaan. En het kinder dagverblijf moet dan nog net zo goed een buitenruimte hebben. Dat is lood om oud ijzer." De bewoners hebben goede hoop dat de gemeente gehoor geeft aan hun wens. De gemeente wees eerder groene speelplek ken af als bouwlocatie. leiderdorp» eric went De overlast van rondhangende tieners in de speeltuin aan de Beatrijs van Vlaande- renplaats in Leiderdorp loopt de spuigaten uit. Steeds meer omwonenden zijn het zo langzamerhand spuugzat, en vinden dat de speeltoestellen zo snel mogelijk verplaatst moeten worden. Gillende kinderen, rond vliegende voetballen en intimidaties over en weer zijn aan de orde van de dag. „Er moet wat gebeuren, want de frustraties lo pen binnenkort uit de hand", waarschuwt een van de omwonenden. Al ruim drie jaar voert de familie Fleuren een verbeten strijd tegen de gewraakte speeltuin, pal voor haar voordeur. De om vang van de speeltoestellen past niet in de straat, is het grootste bezwaar van de fami lie. Het liefst ziet zij het 'pretpark' helemaal verdwijnen, maar een kleiner exemplaar kan ook best door de beugel. Vrijdag behandelt de Leiderdorpse com missie beroep- en bezwaarschriften het verzoek van de familie de bouwvergunning voor de speelplaats 'pro forma' in te trek ken. De toestellen staan er al ruim drie jaar, maar de officiële vergunning is pas op 9 mei van dit jaar verleend. Voor de familie Fleuren is dat aanleiding opnieuw bezwaar aan te tekenen. Twee jaar terug ving het echtpaar bot bij de commissie en leverde een kort geding niets op. Maar sinds deze zomer staat het echtpaar niet meer alleen. Ook andere bewoners uit de buurt trekken steeds vaker aan de bel. Zoals de familie Ten Bosch uit de Poortwacht. „Wij kunnen 's middags en 's avonds niet meer fatsoen lijk communiceren in de achtertuin", schrijven zij aan het gemeentebestuur. Spelende kinderen gooien houtsnippers over het tuinhek, en als de familie daar wat van zegt dan krijgt ze een grote mond. Ook buurvrouw Roeff heeft er schoon ge noeg van: „Er is hier meer lawaai dan in een openlucht zwembad. Rustig je krantje lezen in de tuin is er niet bij. En de jeugd gaat puur provoceren, nu ze weet dat er mensen zijn die de speeltuin weg willen hebben." Ook J. Fleuren constateert dat. „We worden min of meer bedreigd in ons eigen huis. Tegen het einde van de middag komen ze en beginnen de intimidaties. Briefjes in de bus, expres herrie maken. Het zijn wel kinderen, maar dat maakt het niet minder erg." De afgelopen zomer is een keer of zeven de hulp van de politie inge roepen om de gemoederen weer tot bed ra- ren te brengen. „Ze weten op het bureau de weg naar onze straat blindelings te vin den", zucht een buurtbewoner. De gemeente is niet van plan de speel plaats weg te halen. Hij voldoet volgens de gemeente aan de eisen voor een speel plaats voor 6- tot 12-jarigen. Bovendien vindt de gemeente dat de kinderen in de Leyhof 'ook recht hebben op een vertrouw de speelplek in hun omgeving'. Wat de om wonenden betreft kan dat ook ergens an ders in de wijk. „Van die gote stukken gras veld achter de Jacoba van Beierenlaan kan je een prima speelplek maken." Jong en oud vierden zaterdag een feestje in het nieuwe kinderopvangcentrum van Catalpa in de wijk Leyhof. FOTO MARK LAMÊRS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11