Remonstrant v\ vrijzinnige unie Geloof Samenleving Christenen massaal voor ongedeeld Jeruzalem 'Prinses Diana wilde oecumenisch huwelijk' Lichtpiramide moei drie religies verbinc /WAAN DAG 16 OKTOBER 2000 VANDAAG Vandaag 169 jaar geleden, op 16 oktober 1831, begon de Schotse predikant Edward Ir ving (1792-1834) op het landgoed Albary bij Londen te spreken in vreemde talen, of zoals de bijbel zegt 'in tongen'. Irving werd nadat hij in tongen was gaan spreken al spoedig om zijn afwijkende opvattingen afgezet als predikant. Daarna stichtte hij tezamen met twaalf 'apostelen' de Katholiek Apos tolische Kerk. Naar hem heten de Apostolischen ook wel Irvin- gianen. Kenmerkend voor deze kerk is nadruk op het door hen spoedig verwachtte einde der tijden (eschatologie) en de we derkomstvan Christus. Hoewel men aanvankelijk naar een heid streefde, splitste de oorspronkelijk door Irving gestichte kerk zich uiteen in diverse kleine genootschappen. De 16de oktober is de feestdag van de rooms-katholieke heili ge Gerardus Majella (1726-1755). Een volksheilige uit Napels die zijn populariteit dankte aan zijn inzet voor de armen, zijn eenvoud, nederigheid en gehoorzaamheid. Pizza voor daklozen en pelgrims vaticaan-stad Het wereldcongres van pizzabakkers deelt op 25 oktober gratis pizza's uit aan daklozen en pelgrims in Rome. Vantevoren hebben de pizzeriahouders een eucha ristieviering en een audiëntie bij paus Johannes Paulus II, meldt het rooms-katholieke persbureau Zenith. Op drie pleinen in de stad deelt Caritas Rome pizza's uit aan daklo zen en armen. Pelgrims worden in de Engelenburcht ver wend. Gaetano Esposito, voorzitter van het Pizzaioli-ver- band in Napels, het centrum van de pizzaindustrie, noem de het initiatief een poging 'de creativiteit en vruchten van ons werk beschikbaar voor de gemeenschap te stellen'. RK non vermoord in Burundi rome Een 55-jarige non uit Italië is gisteren in het Afri kaanse land Burundi doodgeschoten. Ze werd geraakt toen ze na het bijwonen van de mis in Ghiza huiswaarts keerde. Een medezuster werd gewond. Het is volgens de rooms-ka tholieke nieuwsdienst Misna in Rome nog onduidelijk of er gericht op de religieuze werd geschoten of dat ze bij toeval werd geraakt. Paus krijgt voetbalshirt Lazio Roma rome» Niet iedereen weet dat paus Johannes Paulus II in zijn jonge jaren een fervent voetballiefhebber was. Als een soort verlaat verjaarscadeautje kreeg de prelaat gisteren na afloop van een huwelijksmis een shirt met het nummer 80 uitgereikt. De paus werd onlangs 80 jaar. Gulle gever was president Sergio Cragnotti van de voetbalclub Lazio Roma. Gisteren werden acht paren uit vijf continenten kerkelijk getrouwd op Familiedag, een van de festiviteiten in het Va- ticaan als onderdeel van het Jubeljaar 2000. foto ap artu- ro mari Lichtere portefeuille voor Muskens utrecht Bisschop Muskens van Breda is niet langer ver antwoordelijk voor onderwerpen op het gebied van kerk en samenleving. Bisschop Van Luyn van Rotterdam neemt dit 'bijzonder zware terrein' van hem over, aldus een woord voerder van de bisschoppen. Muskens zal zich voortaan met missie en de interreligieuze dialoog bezighouden. Een en ander is een gevolg van de nieuwe verdeling van de lan delijke taken, waarmee de bisschoppen hebben ingestemd. Als voorzitter van de vroegere commissie voor kerk en sa menleving ontpopte Muskens zich vooral als pleitbezorger van de armen in Nederland. De 64-jarige bisschop moet het sinds 1999 noodgedwongen rustiger aandoen. In mei en ju ni dat jaar werd hij getroffen door herseninfarcten. Begin dit jaar hervatte Muskens zijn werk. Uit 118 landen 100.000 handtekeningen JERUZALEM» ANP De Israëlische minister Mel- chior van diasporazaken heeft zaterdagavond namens de re gering de Jeruzalem-petitie in ontvangst genomen. Hij deed dit op de openings avond van het door de Interna tionale Christelijke Ambassade georganiseerde Tabernakel- feest. Dat wordt jaarlijks gehou den tijdens de tien dagen van het joodse Loofhuttenfeest. De petitie steunt de idee dat Jeruzalem een onverdeelde stad moet blijven onder Israëlisch bestuur en looft de wijze waar op dat land zorg draagt voor de bijbelse plaatsen. Meer dan honderdduizend christenen uit 118 landen hebben het ver zoekschrift getekend. In Neder land hebben ruim 3.300 perso nen hun instemming betuigd. Bovendien is het pamflet be krachtigd door kerken die in to taal meer dan 15 miljoen leden achter zich hebben staan. Minister Melchior verving de Israëlische premier Barak, die door de crisis in het vredespro ces verstek moest laten gaan. Anglicaanse priester gepolst over christelijk-islamitische ceremonie LONDEN DPA-Rtr Prinses Diana wilde met haar vriend Dodi al-Fayed trouwen. Dit zegt een Anglicaanse pries ter, die zij om advies had ge vraagd in de krant Sunday People. Kort voor haar tragische dood in Parijs had zij de uit Italië af komstige priester Frank Gelli in haar paleis Kensington gespro ken over de mogelijkheid van een christelijk-islamitisch hu welijk. Zij had hem ook ge vraagd of hij die trouwdienst wilde leiden. „Ik ben ervan overtuigd dat ze vandaag getrouwd zouden zijn geweest als ze nog hadden geleefd. Diana was zo gelukkig en zo verliefd", aldus Gelli. Hij is priester in de Anglicaanse ge meente waarin het Kensington- paleis is gelegen. Diana had de laatste maan den voor haar dood intensief contact met hem, zegt Gelli. Enkele dagen voor het auto-on geluk in Parijs had zij hem van uit Zuid-Frankrijk door de tele foon verteld dat ze 'goed nieuws' had. Na haar terugkeer moest hij terstond naar haar paleis komen. Gelli zegt op ba sis van al wat zij hem had ver teld de indruk te hebben dat Diana haar verloving wilde aan kondigen. Hij heeft drie jaar gezwegen. Maar na kritiek op de prinses in een kortgeleden verschenen boek van haar vroegere privé- secretaris wilde hij de waarheid aan het licht brengen. „Dat zou zij ook hebben gewild." Hij had gezien hoe zij bij haar eerste bezoeken had gebeden in een van de achterste banken van de kerk. De eerste maal had zij nog niet over Dodi gespro ken. Dat gesprek ging over the ologie, de duivel en het boven natuurlijke. Later had ze lyrisch over haar nieuwe vriend ge sproken. „Ik heb twee jaar in Turkije gewoond. Zij wilde van mij we ten hoe islamitische mannen hun vrouwen behandelen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Vooral aan zee veel wnid. Verder nu en dan zon en overwegend droog, maar in het zuiden wol kenvelden en af en toe regen. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Zweden: Droog en af en toe wat zon, maar in het zuidwesten vooral dinsdag kans op wat regen. Aantrekkende zuidoostenwind. Maxima tussen 10 en 14 graden. Finland: Wolkenvelden, droog en vooral in het noorden ook hier en daar zon. Maxima rond 11 graden. Denemarken: Wolkenvelden en kans op wat re gen. Maandag een stevige oos tenwind. Maxima rond 14 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Maandag bewolkt en veel regen. Dinsdag tijdelijk droog en wat zon, maar later in het westen op nieuw regen. Maxima rond 13 graden. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur tussen 11 en 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, lokaal veel neerslag. Dins dag in het westen opklaringen. Middagtemperatuur tussen 11 en 15 graden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk aan minder nat en af en toe zon. Maxima meest tussen 14 en 18 graden. Spanje: Maandag vooral in het noordwes ten en zuidwesten nog wat re gen. Verder droog, meer zon en minder wind. Maxima oplopend naar 20 graden in het noorden en 25 in het zuiden. Portugal: Maandag wolkenvelden en plaat selijk wat regen. Dinsdag in het midden en zuiden veel zon. Maxima van 18 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur oplo pend naar 24 graden. Marokko: Westkust: maandag in het noor den eerst nog kans op wat regen. Verder droog en zonnige perio den, maar lokaal ook hardnekki ge bewolking. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Perioden met zon en in het noor den een kleine kans op een bui. Maxima rond 24 graden. Madeira: Nu en dan zon, maar ook wolken velden en maandag kans op wat regen. Maxima rond 22 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilan den enkele wolkenvelden en maandag later op de dag kans op een licht buitje. In het zuiden veel zon. Maxima tussen 23 en 27 graden. Duitsland: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog, maar dinsdag in het zuiden en westen enige re gen. Maandag maxima rond 18 graden, dinsdag circa 14. Oostenrijk: Hier en daar regen, maar maan dag vooral aan de noordflank van het Alpenmassief ook geregeld zon. Middagtemperatuur maan dag tussen 16 en 21 graden, dinsdag middagtemperatuur on geveer 15 graden. Zwitserland: Maandag in het noorden wat zon, verder overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd regen. Maxima rond 15 graden, dinsdag circa 12. Polen: Op de meeste plaatsen droog en vooral in het oosten af en toe zon. Maandag maxima tussen 15 en 20 graden, dinsdag tussen 12 en 16. Italië: Nu en dan zon en enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 18 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar vooral in het noorden ook nu en dan wol kenvelden en vanuit het westen een toenemende kans op een re gen- of onweersbui. Maxima tus sen 20 en 24 graden. Malta: Perioden met zon maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 24 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, langs de Turkse west kust dinsdag een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma aan zee van 23 graden in West-Turkije tot tegen de 30 in het zuidoosten en op Cyprus. DINSDAG 17 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.10 Zon onder 18.40 Maan op 21.21 Maan onder 12.49 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.57 19.15 06.30 18.48 Laag 02.15 14.50 01.56 14.31 bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront aük opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in -iooo- hect0 pasca| 12 10 0.0 13 10 00 21 12 0.0 13 8 0.0 31 24 154 17 14 0.0 22 14 0.0 28 11 00 Los Angeles zwaar bew New Orleans onbewolkt New York zwaar bew. Tel Aviv onbewolkt 18 14 0.0 23 11 00 25 17 0.0 27 16 0.5 21 17 1.0 15 10 1.0 24 15 4.0 11 5 0.0 Idee in Jeruzalem enthousiast ontvanj JERUZALEM ANP De plannen voor een lichtpira mide boven de heiligdommen zijn in Jeruzalem enthousiast ontvangen. Dat zegt de Neder landse kunstenaar Rob Schra- ma na een ontmoeting met burgemeester Olmert. De gemeente koestert plan nen het project te adopteren. De lasersculptuur wordt gezien als een passende afsluiting voor het millenniumjaar. De piramide van Schrama hoopt de drie religies van de stad te verenigen onder een symbool van vrede in de perio de waarin de islamitische Ra madan, het christelijke Kerst feest en het joodse Chanoeka samenvallen. De punt van het laserkunstwerk zal zich precies bevinden boven de plek waar de Armeense, de joodse, de christelijke en de moslimwijk elkaar snijden. Op dit pleinencomplex, waar plaats is voor zo'n vijfduizend mensen, worden de bewoners van de stad uitgenodigd onder de piramide voedsel te delen, te zingen, muziek te ma broederlijke sfeer san men. De sculptuur zal, doorgaat, van 22 tot ber worden geprojec voldoende succes wot tiatief verlengd tot dei gen van januari. Op d gaat Jeruzalem onderi van vrede het nieuw Als de lichtpiramide i gen straalt, worden stammen van het Hej symbolisch verenigd. Oorspronkelijk wili ma de piramide lanci tien dagen van het joi huttenfeest, dat dag is begonnen. De slechterende politiek en enkele praktisch men noopten hem h uit te stellen. De gemeenteraad v lem moet nog insten het voorstel de lichtsc adopteren. Als dat zal de stad fondsei voor het ongeveer den kostende project Melchior, voormalig opperrab bijn van Noorwegen, zei ver vuld te zijn met vreugde over en waardering voor de solidariteit van christenen met Israël. On danks de gespannen politieke situatie heeft slechts een klein gedeelte van de christelijke pel grims de reis naar Jeruzalem voor het Tabernakelfeest afge zegd, aldus de organisatoren. Vanwege teruglopend ledental utrecht anp Het monument bij de Almatunnel in Parijs, de plaats waar prinses Diana en haar vriend Dodi al-Fayed op 31 augustus 1997 om het leven kwamen na een achtervolging door fotojournalisten. foto ap remy de la mauviniere De Remonstrantse Broeder schap moet meer samenwerken met andere vrijzinnige geloofs gemeenschappen. Door het da lende ledental, nu minder dan 10.000, en het gebrek aan een duidelijke identiteit zal er in de toekomst geen plaats meer zijn voor een remonstrantse kerk als aparte stroming. Dat betoogde de remon strantse predikant K.J. Holtzap- fel vrijdag tijdens een debat over de identiteit van zijn kerk. Aanleiding voor het debat was een onderzoek door VU-theo- loog dr. N. Haspels, die 430 mensen ondervroeg naar hun binding met de remonstrantse kerk. De openheid en vrijheid binnen de broederschap, die mensen de ruimte biedt voor een eigen geloofsbeleving, kwam naar voren als een sterk punt. Aan de andere kant be staan er tussen de remonstrant se gemeenten veel verschillen, wat ten koste gaat van de iden titeit. De broederschap, een vrijzin nig protestants kerkgenoot schap, is ontstaan na de veroor deling van de remonstranten op de Nationale Synode van Dordrecht die duurde tot 1619. De remo stellen dat de belijdi onveranderlijke foi hoeft te zijn. Juist zichten door de tijt worden ingehaald. Ve dende protestanten in het verleden heel Haspels constatee verlegenheid om ove loof te praten. Grote als God, verzoening worden door remo nauwelijks in de mo men. Liever spreken verdraagzaamheid et Dat mag aantrekkelijk nieuwe leden, het is wat daar nog typisd strants aan is. Samenwerking me kerken kan een uitwi uit de identiteitscris kant Holzapfel zoek menwerking liever vrijzinnigen, dan bij op-Weg-kerken. Lam zien is van zo'n sami nog amper sprake, op veau gebeurt er al wel wisselend succes, 'samenwerkingsgemei die hoeven geen bed1 vormen voor de remi j identiteit, aldus Haspi Diana wilde een kerkelijke ze gen over haar huwelijk." De laatste keer dat hij haar sprak, was kort voordat zij met Dodi op vakantie ging. Zij wilde weten of mensen met verschil lende religieuze overtuiging konden trouwen. „Daarop heb ik ja gezegd." Lichtgehandicapten weekje Voor mensen met een lichte handicap en mensen die veel alleen zijn, bestaat er de moge lijkheid in periode 31 maart-7 april een weekje van een onbe zorgde vakantie te genieten. De leeftijdsgrens is vastgesteld op 75 jaar. Een en ander word! I door de diaconie van formeerde kerk en gemeente in Noordt geïnteresseerd is, met de diakenen Claia ten (071-3614809) of Lindhout (071-361005 O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531597 1. advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.301 u 071-5356 230 rubrieksadvertemi j1 Maandag t/m vrijdag van 8.30t K 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging) het automatisch afschrijven van hë 1 abonnements- geld. ontvangen f betaling. VERZENDING PER POS s Voor abonnementen die per post (1 worden verzonden geldt een toest aan portokosten per verschijndag. leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besd e informatie 0486- (Centrum voor Gesproken Lectui K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond^ feestdagen). Leids Universitëir Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Christenen uit de hele wereld vragen de Israëlische regering in een petitie zich sterk te maken voor een ongedeeld Jeruzalem. Op de foto de gou den koepel van de grote islamitische moskee in de Oude Stad, rechts daarachter de joodse wijk. archieffoto reuters hm Hollander

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10