Leve de digitale kattebel tl, Gesprek van de Dag Moeder aller duivenpleinen schoongeveegd I ZATERDAG 14 OKTOBER 2000 Sommentaar Monopolist UPC De Opta, toezichthouder van telecombedrijven, riep de ze week KPN tot de orde. De tarieven die het grootste Nederlandse telefoonspecialist zijn klanten berekende in de daluren, waren niet te hoog, maar te laag. Oneer lijke concurrentie zou het resultaat zijn. Diezelfde Opta lag als een konijn met platgedrukte oren in het gras toen deze week internetgebruikers te hoop liepen omdat kabelbedrijf UPC steeds vaker jegens zijn klanten in gebreke blijft. Consumentenprogramma's en de Consumentenbond kwamen tot een gecoördineerde actie: duizenden gebruikers kondigden aan hun abon nementsgeld niet geheel te voldoen. Ietwat laat kwam UPC met een schadeloosstelling en een garantieplan, maar het kwaad was al geschied. De naam van het ka belbedrijf was beschadigd. Op de Amsterdamse beurs liep het aandeel UPC op een dag met 16 procent in waarde terug. De Opta was wettelijk gezien niet in staat om UPC aan te pakken, zoals het ook bij een eerdere actie van de Consumentenbond richting Casema niets van zich liet horen. De wet op Telecombedrijven uit 1998 regelt na melijk alleen de toezichthoudersfunctie op het terrein van de spraak. Toezicht wat monopolisme op internet- gebied betreft komt in de wet niet voor. Dus moeten be hartigers van consumentenbelangen direct naar grove middelen grijpen om een multinational te dwingen te luisteren naar klachten van haar eigen klanten. Voorlopig wil Paars niet de spelregels van het zogeheten Open Network Provision (ONP) die van kracht zijn op telefoniegebied toepassen voor internet. Tweede Ka mer-leden die dat bepleitten, leden tot tweemaal schip breuk. In Den Haag ligt vooral het ministerie van econo mische zaken, in casu minister Jorritsma, dwars. Zij re deneert dat de kabelbedrijven voor forse investeringen staan. Verkeer en Waterstaat, dat zo frank en vrij oor deelt over concurrentie op het spoor, is ook afhoudend. Ze meent ten onrechte dat er van voldoende mededin ging sprake is tussen internet aanbieders, waar UPC haar eigen dochter, provider Chello, bevoordeelt. Inmiddels heeft de PvdA aangekondigd het monopolis me op dit terrein te lijf te gaan. Ze vindt dat Nederland niet kan wachten todat de Europese Unie ONP-wetge- ving afdwingt. Het is inderdaad de hoogste tijd dat het kabinet niet meer achter marktontwikkelingen aan loopt. Hier staat meer op het spel dan de toegang tot de kabel en het optimaal gebruik van email. Internet moet een waar publiek domein worden en stapeling van me diabelangen (zoals UPC en Chello; UPC en SBS6) moet worden bestreden. U'levisie Minstens zo beroemd als de honden van Ibiza en de ratten van Hameien zijn de duiven van Trafalgar Square. Honderd duizenden toeristen zijn er in de loop der decennia op de kiek gezet met een handvol graan en één of meer duiven op de arm. Met recht kan Trafalgar Square de 'moeder van alle duivenplei nen' worden genoemd. Maar hoe lang nog? Een paar weken geleden hield de nieuwbakken burgemeester van Londen, Ken Livingstone, een geestdriftige toespraak. Over Trafalgar Square zei hij: „Ik wil een gemeenschappelijke ruimte creëren die veilig en schoon is." Daarmee was de aanval op de duiven geopend, want zoals iedere stadsbewoner weet zijn deze beesten hinder lijk en vies. Niet voor niets wor den ze ook wel 'vliegende rat ten' genoemd. In het kielzog van Livingstone verklaarden diens voorlichters volgaarne dat stadsduiven ziek ten overdragen als griep, her senvliesontsteking, paratyfus, toxoplasmose, longinfecties, tbc en de ziekte van Lyme. Ook wezen ze erop dat niet minder De duiven van Trafalgar Square: topattractie of veroorzakers van overlast? dan dertig -tot veertigduizend exemplaren Trafalgar Square als hun hangplek beschouwen. Het opruimen van alle poep kost de belastingbetaler jaarlijks bovendien bijna vier ton. Dat het voor duiven altijd goed toeven is geweest op Trafalgar Square, is mede te danken aan de familie Rayner uit het Zuid- Londense Peckham. Vlak na de Tweede Wereldoorlog kreeg FOTO GPD LYNNE SLADKY Bert Rayner een vergunning voor de verkoop van duiven- voer op het plein. Die vergun ning ging een aantal jaren terug over op zoon Bernard, die er tot vorige week een goede boter ham verdiende met de verkoop van bekertjes graan a 30 pence (ruim 1 gulden). Bernard hoopte te zijner tijd zijn broodwinning te kunnen overdagen op zijn zoon, maar helaas, dat mag niet zo zijn. Op 30 september liep Rayners ver gunning af, en Livingstone wei gerde die te vernieuwen. Op 1 oktober werd Rayner dan ook door drie potige opsporings ambtenaren gemaand de ver koop te staken, op straffe van een boete van 3.600 gulden. Onder protest koos Rayner voorlopig eieren voor zijn geld. „Ziekten? Mijn vader heeft tot na zijn tachtigste op Trafalgar Square tussen de duiven ge staan en was nooit ziek." Ver der wierp Rayner zich op als grote duivenvriend. „Als de vo gels geen reguliere voedselbron hebben, dan gaan ze dood. Dat kan toch niet?" Dat vonden ook de dierenbe schermingsorganisaties. De fa- natieksten onder hen - nooit te beroerd om dieronvriendelijke activiteiten te vergelijken met de jodenuitroeiing door de na zi's - beschuldigden Livingsto ne van een 'koelbloedige mas- Razend populair sms-verkeer blijft maar groeien Het wappen of het mobiel internetten komt maar niet van de grond. Het sms'en, het mobiel tekstberichtjes versturen, daarentegen is de laatste maanden ineens razend populair geworden. Per maand vliegen er zo'n 96 miljoen tekstbe richtjes via de gsm-netwerken heen en weer. Niet alleen jongeren en geliefden, maar ook ouderen en zakenmensen maken steeds vaker gebruik van de short message service. De opmars van de digitale kattebel. HARM HARKEMA Brutaaltje hoor Er is een meneer J. in Heerlen, die deze week in De Week van Willibrord publiekelijk te schande werd gemaakt. Heeft met zijn fikken aan zijn dochter gezeten, vertelde de presentator, die door Veronica steeds wordt neergezet als de brutaalste verslaggever van Nederland'. Fréquin had het niet over meneer J. Die noemde gewoon zijn ach ternaam. En interviewde zijn inmiddels 21 -jarige, ge traumatiseerde dochter Jarda. Meneer J. - of liever: zijn gezin, want J. zelf zit vast voor andere ontuchtzaken - zal binnenkort wel een steen door zijn ruit krijgen. Zoals ontuchtplegers in Engeland, wier namen en adressen in het boulevardblad The Sun wer den gepubliceerd. Het zal Willibrord waarschijnlijk een zorg zijn. Als hij maar zijn etiketje van 'brutaaltje' waarmaakt. Meneer J. zal waarschijnlijk nooit veroordeeld worden voor het verpesten van het leven van zijn dochter. Hij heeft, nadat Jarda aangifte had gedaan, de verkrachtin gen tegenover de politie bekend. Maar die heeft het dos sier kwijtgemaakt. De zaak heropenen schijnt in ons rechtssysteem niet mogelijk te zijn. Willibrord ging er eens een hartig woordje over spreken met de politie. Zonder camera en bandopname-appa raat mocht hij wel binnen bij de korpschef. Maar Willi brord zou Willibrord niet zijn, als hij niet stiekem een opname-apparaatje mee naar binnen had genomen. En het gesprek had laten filmen door de luxaflex. De korpschef gaf zonder blikken of blozen toe dat het dossier verdwenen was..Jullie begrijpen toch wel wat ik nu denk", brieste Willibrord.Jullie begrijpen toch wel, dat ik nu denk dat jullie een stelletje klootzakken zijn. Nou zit dat meissie in de ellende, door jullie schuld. Even later stond Willibrord, met Jarda aan zijn zijde, te gen minister Korthals van justitie te schelden. „Kijk nou eens, nou staat dat meissie daar te huilen. Dat kan toch zo niet. Korthals, duidelijk verlegen met de blunder van politie, beloofde de zaak te onderzoeken. Da's dan toch een puntje voor die hork van een Willi brord. dacht Wil. Willibrord doet, net als Pieter Storms, niet aan journalis tiek, maar aan een soort van hulpverlening op de televi sie. Daar is op zich niets mis mee. De ellende is alleen, dat ze allebei onbeschoft zijn en voortdurend uit op eigen eer en glorie. Met het wrakhout van onze maatschappij als excuus. Ansichtkaarten stuurt hij niet meer. Die komen te laat aan en al dat geschrijf kost maar tijd. Hij sms't van zijn vakantieadres naar het thuisfront. Dat het mooi weer is, dat de reis waar deloos was, dat hij morgen een stevige wandeling gaat maken. Al dat gedoe met kaarten en postzegels vind ik niks, da's ou derwets. Die kaarten komen vaak pas aan als je zelf al terug bent. Dan loop je toch zwaar achter! Mensen die geen gsm hebben, hebben gewoon pech. Die horen tijdens mijn vakantie dus niks van me", vertelt de 25- jarige Ilan Sluis, werkzaam in de media. Sluis is één van de 8 miljoen Nederlanders die een gsm heeft. Gemiddeld sturen die mobiele bellers zo'n 12 tekstbe richtjes per maand, hetgeen be tekent dat er de laatste tijd per maand dus zo'n 96 miljoen 'briefjes' via de elektronische postbode worden verzonden. Sinds het mogelijk is ook pre paid te sms'en is die onstuimi ge groei - een klein jaar gele den - ingezet. De mobiele bel lers hebben blijkbaar langza merhand alle mogelijkheden van hun mobieltje ontdekt, en zij nemen het gepriegel op het toetsenbordje voor lief. Sluis stuurt ook nogal eens een zakelijke sms. Bijvoorbeeld om een vergadering af te zeggen. „Da' s hartstikke handig, want je hoeft dan niet uit te leggen waarom je niet kan. Je meldt het gewoon." Hij tekent wel aan dat je er dan als verstuur der van overtuigd moet zijn dat de ontvanger eveneens zijn mo bieltje aan heeft staan. De telecombedrijven wrijven zich met die onstuimige groei in de handen. KPN rapporteert dat het laatste halfjaar via zijn netwerk 114 miljoen sms-be- richten zijn verzonden, hetgeen een stijging van 550 procent be tekent. Libertel constateert een omzetverhoging van 400 pro cent en bij Ben steeg het aantal berichten van 3,5 miljoen in ja nuari naar 5,5 miljoen in juli. Een sms'je is een tekstberichtje van maximaal 160 leestekens, en het kost vijftig centen per keer. De berichten kunnen zo wel van de ene mobiele tele foon naar de andere worden verstuurd, als van internet naar mobiele telefoon. Die laatste manier is goedkoper, omdat dan alleen de internet-kosten betaald moeten worden. Jordy Lodewijks is 13 jaar, zit in de 2de klas van het Atheneum in Heemstede en heeft net als vrijwel al zijn klasgenoten een mobiel. Hij heeft daarvoor ge spaard. Van zijn zakgeld moet hij zelf ook de prepaid kaart be talen. Dit betekent dat hij vrij zuinig met zijn mobieltje moet omgaan. Hij sms't daarom zo veel mogelijk via internet. Voor namelijk met klasgenoten, voet balvrienden, moeder of opa. Vandaag heeft hij 'maar' één berichtje gekregen. Van een klasgenoot die meldde dat hij de laatste twee uur vrij had. Hij vindt het wel een beetje gek dat zijn gsm tijdens de lessen niet aan mag. „De eerste keer als je het toch doet, krijg je een waarschuwing en de tweede keer pakken ze hem af. Maar als er nou eens iets ergs gebeurt, bijvoorbeeld als er iemand van je familie naar het ziekenhuis moet of een ongeluk heeft ge kregen, dan weet je dat niet eens!" Jordy heeft ervaren dat vooral het gebruiken van aller Jatwerk Ik heb nog nooit iets gestolen sinds de suikerpot van mijn moeder. Maar laatst scheelde het niet veel. Dat zit zo. Ons kantoor is verhuisd. Over kantoorverhuizingen is een vermakelijke column te schrijven. In de tien jaar dat ik voor de Klokhuisredactie werk, heb ik ze ven keer moeten verkassen. Maar van daag gaat het over stelen dus die verhui zingen moeten even wachten. Op de gang van onze nieuwe behuizing stond een zitbankje. Een laag compact mooi zitbankje. Niet nieuw maar gaaf. Niemand kon zich herinneren waar dat ding in ons oude kantoor gestaan had. En niemand wist hoe het in het nieuwe ge bouw gekomen was. Zeker was dat het bankje niet bij ons meubilair hoorde want 'al onze bullen waren nieuw'. Ik weersta de verleiding, zij het met moeite, uit te wei den over het gemak waarmee het kantoor zich bij iedere verhuizing in de nieuwe bul len steekt. Mooi oud bankje dus. Nou zijn mijn doch ters klein behuisd dus ik dacht meteen dat ik mijn slag kon slaan. Overal geïnformeerd. Bij de conciërges, op andere afdelingen, op ande re verdiepingen, bij de afdeling logistiek. Nie mand wist iets van dat bankje. En niemand lei tekens in een berichtje 'heel tof is. „Er zijn allerlei afkortin gen, ff staat voor effe en btw voor by the way. Da's gaaf. Je probeert natuurlijk zoveel mo gelijk die afkortingen te gebrui ken." Paul Oppenkamp is een fana tieke berichtenverzender. De 20-jarige kok sms't toch wel zo'n 20 keer per dag. De laatste rekening bedroeg 250 gulden voor die korte berichtjes. „Het is zo lekker gemakkelijk en het gaat ook zo snel. En je hoeft niet te spreken. Da's vaak heel handig, want daar heb je niet altijd veel zin in." Paul zegt vooral naar familiele den, naar zijn vriendin, naar vrienden en naar zijn baas tekstjes te sturen. „Waar mijn laatste sms'je over ging? Die was aan m'n vriendin, dus dat zeg ik niet. En de een na laatste was aan mijn baas, dat ik een uurtje eerder zou komen. Dus dat ging echt ergens over. Maar de meeste zijn eigenlijk maar geintjes, gewone onzingrapjes." Ook onderzoeker Valerie Fris sen van TNO in Delft stipt dit fenomeen aan. Rationeel gezien gaan die berichtjes volgens haar nergens over, maar irratio neel gezien hebben ze een grote waarde. „De jongeren hebben zo hun eigen taaltje en hun ei gen cultuur. Die symbolen en geintjes horen daarbij. Jonge ren zijn nu eenmaal communi- catiedieren bij uitstek." Frissen onderzoekt het gebruik en de acceptatie van ICT-pro- ducten in het dagelijks leven. Zij is ervan overtuigd dat sm s'en geen hype is. Alhoewel het volgens haar wel voor de hand ligt dat het gedrag - snel iets versturen zonder te hoeven spreken - zich in de toekomst steeds meer gaat verleggen naar de zogeheten personal digital assistants, de intelligente elek tronische zakagenda's. Dé TNO-vrouw is er van over tuigd dat het zogeheten wap pen, het mobiel internetten, daarentegen absoluut niet zal inburgeren. „Wie gaat nu grote lappen informatie op een klein schermpje ophalen? Dat is een mogelijke tussenfase geweest, die eigenlijk al weer door de nieuwste ontwikkelingen is achterhaald." Volgens een KPN-woordvoer- der is het daarentegen echter een kwestie van tijd, en zal het wappen zeker binnen niet al te lange tijd op grote schaal wor den toegepast. Wap staat voor wireless application protocol. KPN is er echter van overtuigd dat het sms'en juist een tussen fase is, een logische stap op weg is naar het volledige data verkeer per mobiel. „Vroeger kon je met je mobiel alleen bel len en een klein beetje wappen, over een tijdje ben je voorna melijk aan het wappen en bel je af en toe. De mobiele telefoon wordt een mobiele pc", voor spelt de voorlichter. Bij Libertel zijn ze daar nog niet zo van overtuigd. Daar wordt schoorvoetend, maar daarna toch ruimschoots toegegeven dat de inburgering van het wappen tot nu toe 'teleurstel lend' is. Maar er volgen meteen wel allerlei zonnige toekomst verwachtingen. Dutchtone is inmiddels een wapcampagne begonnen. De (toekomstige) klanten worden vooral gewezen op de berichtenservices via het mobiel. Deze vorm is erop ge stoeld dat de gebruiker zich kan abonneren op speciale diensten ten aanzien van bijvoorbeeld fi levorming, beursnoteringen en voetbaluitslagen. IRENE NIEUWENHUUSE enselijk durfde op mijn vraag 'of ik het zolang mocht meenemenenig bescheid te geven. En toen rijpte er een snood plan in mij. Ik zeg het wat plechtig, maarzo voelde het ook. Als iets sa craals, een grijpen naar de sterren. In ieder geval als iets dat ik nog niet eerder ervaren had: ik zou dat bankje gaan stelen. Ik bedacht het volgende: als iedereen naar huis was, zou ik mijn auto tot vlakbij de voordeur rijden. Dan nog even wach ten voor de zekerheid. En dan gewoon, alsof ik ie dere dag zoiets deed, met dat bankje naar buiten. Hup de auto in en weg. De volgende avond wachtte ik tot omstreeks half zes de laatste redacteur afscheid nam. Ik liep naar mijn auto maar toen ik richting hoofdingang reed, sloeg mijn wagen als vanzelf de weg naar huis in. Voor diefstal was kennelijk meer talent en ervaring nodig dan mijn auto en ik in huis hadden. Ik besloot mijn plan een dagje uit te stel len. De volgende ochtend was het bankje weg. Wie ik het ook vroeg, niemand wist ervan. Ik was eigenlijk opgelucht want ik was de hele nacht toe gesproken doormijn laffe ik en mijn dappere ik. Een paar dagen later vertelde ik het bankjesver- haal in de kantine. Toen ik uitgesproken was riep een redacteur: „Kees heeft het gedaan!" en hij wees naar een collega die ik voor het gemak even Kees noem. „Hoe kom je daarbij?" vroeg ik. „Nou", zei de collega,tijdens jouw verhaal werd Kees alsmaar stiller. Ik geloof al zijn leven dat hij dat bankje zelf gepikt heeft.Wij keken allemaal naar Kees die glimlachte maar niets zei. En nie mand durfde het hem op de man af te vragen. Einde van de geschiedenis van het bankje. Niet helemaal. Een kleine week later kwam een boze cameraman de afdeling op. Of iemand God hier en daar wist waar dat bankje van de gang geble ven was? Hij was met een geluidsman voor opna me tivee weken in Frankrijk geweest. Voor hun vertrek hadden ze de achterbank uit de bestelwa gen gehaald om meer ruimte voor hun spullen te liebben. En die bestelwagen was gehuurd en moest morgen terug. Inclusief bankje. Ik keek stie kem naar Kees maar die bestudeerde het plafond. Vanochtend zag ik die cameraman weer in de studio. „Hoe is het met die bestelwagen afgelo pen?" vroeg ik. „Goed", zei hij, „die collega van jou had dat bankje per ongeluk in de kelder van het gebouw opgeborgen. Hij belde mede volgende ochtend.Welke collega vroeg ik zo terloops mogelijk. Hij antwoordde: „Die ene, je weet wel, kom hoe heet 'ie ook weer, nou ja maakt niet uit. Ik kon moeilijk vragen of het Kees was want dan zou hij misschien zeggen: „Hoe weet je dat?" Dus zei ik teleurgesteld maarzo neutraal mogelijk: Inderdaadmaakt niet uit." Acteur RICHARD GERE kiest een i niet zo voor de hand liggende persoon die hij I zou willen zijn als I hij een dagje als I vrouw door het le- I ven zou kunnen: I de Amerikaanse I minister van bui- I tenlandse zaken 1 Madeleine Al- bright. Gere be wondert haar, en dan vooral omdat ze zo goed overeind blijft in het clubje mannen in Washington. De gevleide Albright gaf later aan dat zij dan wel voor een dagje 'die knappe acteur' wil zijn. De rechtbank in Zutphen heeft de be slaglegging op de bankrekeningen van de popgroep NORMAAL opgehe ven. Ex-gitarist Paul Kemper had be slag laten leggen omdat hij van zijn voormalige collega's 1,4 miljoen gul den aan goodwill en salaris eist. De rechtbank oordeelde echt claim ongefundeerd is. K< hoort sinds vorig jaar niet band, omdat hij niet mee groep lag. Twee jaar gelee het achter de schermen t( gemeen tussen Kemper ef mer van Normaal. Bijna elf jaar na de val vai LIJNSEMUUR is er nogsT soort onzichtbare muur di laties tussen West-Berlijn Berlijners bemoeilijkt. Dit een opiniepeiling. Slechts cent van de Oost-Berlijnei procent van de West-Berli| een relatie met een partne andere stadsdeel. Het pen amoureuze contacten tuss en 'Ossis' dat tot een duul tie leidt, is gedaald van 3 1990 tot 29 procent dit j West-Berlijners kan zich niet voorstellen dat er ooit opbloeit met iemand uit h Van de Oost-Berlijners slui cent liefde voor een Wessi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2