Flora wil de lucht in springtij Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement "I WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 De Cock redt opening Rijnsburgs raadhuis Geen parkeerkelder op Andreasplein Katwijk Paaltjes maken kruising in Sassenheim veiliger Randweg niet naar n206 t behartigt belangen eijn eigen partij niet' 14 OKTOBER 2000 vliegt in motor F-16: anding op Valkenburg chtvliegtuig van de heeft gisteren middaguur een Jlg gemaakt op het iegkamp Valken vlieger, afkomstig jbasis Leeuwarden, ed( een vermoedelijke re& t een vogel boven naar Valkenburg Binnen vier minu- voorval boven zee stond het vliegveld op de lan dingsbaan van Valkenburg. Daar blijft het vliegtuig voor lopig staan. Hoogstwaarschijnlijk zal de motor van de F-16 vervangen moeten worden. De F-16 koos Valkenburg uit als landings- plek omdat het maninevlieg- kamp de enige militaire lan dingsbaan is langs de Neder landse kust. De vlieger liep overigens geen verwondingen op. Toen de nood het hoogst was, was gisteren de redding nabij in de persoon van commissaris De Cock uit de bekende tv-serie (en boekenreeks) Baantjer. Met loeiende sirene kwam acteur Piet Römer aangereden met de sleutel van het vernieuwde Rijnsburgse gemeentehuis, waarvan commissaris van de koningin Franssen eerder op de middag zijn gehoor had verteld dat die zoek was. Een paar honderd prominen ten verzamelden zich gisteren in de feesttent achter het ge meentehuis voor de officiële opening om daar lovende woorden te horen over ieder een die bij de verbouwing be trokken is geweest. Een nieuw gemeentehuis in deze maanden vraagt om op merkingen over een aanstor mende gemeentelijke herinde ling, maar commissaris Frans sen wilde geen woord kwijt over de richting waarin de pro vincie denkt. Met een uitgebreid program ma gaat de gemeente Rijnsburg vandaag ook voor de bevolking de heropening van het gemeen tehuis vieren. De hele dag staan er informatiekraampjes op het plein van twaalf verenigingen. Daarbij is ook een stand van de verkeersorganisatie 3V0, waar mensen hun ogen willen laten testen en een computertest wil len afleggen voor het rijexamen. Om tien uur beginnen de feestelijkheden met een koffie- uurtje in de feesttent achter het gemeentehuis. Ook om tien uur gaat de tentoonstelling in het raadhuis open van de achttien winnaars van de Zilveren Pen seel. Verder presenteren de hele dag (tot 16.00 uur) brandweer, politie en de bloemenkeuring zich en voert toneelgroep 't Centrum op onverwachte mo menten acts op. Kinderen kunnen van elf uur tot een uur ponyrijden op de Abdijlaan, de ouderen kinderen kunnen van elf tot drie onder begeleiding de Laurentiustoren beklimmen. Daarnaast zijn er onder meer mogelijkheden voor skateles (11.00-12.00 uur en 14.00-15.00 uur) en kids ae robic (11.30-12.00 uur). Verder zijn er de nodige demonstraties van ondermeer de Mobiele Eenheid (12.30-13.00 uur), korf balvereniging Madjoe (13.00- 13.30 uur), volleybalvereniging RW (14.30-15.00 uur) en sport school Rijnsburg (11.00-11.30 uur en 15.00-15.30 uur) De mu ziekverenigingen zorgen voor een vrijwel doorlopend pro gramma. De heropening wordt is avonds afgesloten met een feest in de tent achter het raad huis, van 20.00 tot 23.45 uur. De Cock - met Cock- overhandigt de sleutel van het nieuwe Rijnsburgse gemeenthuis aan commissaris van de koningin Franssen. Burgemees ter Van der Lee kijkt goedkeurend toe. foto mark lamers Katwijk mag definitief geen parkeergarage op het Andre asplein bouwen. Dat heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland besloten, zo laat een woordvoerder weten. De nieuwe winkeliersvereniging Zeezijde, de opvolger van het PAC, is teleurgesteld in dat be sluit. Zij wil volgens voorzitter M. Bartelings zo snel mogelijk meer parkeerplaatsen in het zuidelijke deel van het winkel centrum. Het hoogheemraadschap zegt bij monde van een woordvoerder 'het achterland zo goed mogelijk te willen be schermen'. „Daarom staan wij ondergronds geen nieuw bouw meer toe en kan deze parkeergarage niet doorgaan." Voorzitter Bartelings van de winkeliersverening Zeezijde vindt dat raar, omdat 'iedere Boulevard-bewoner wel een kelder heeft'. „Het Andreas plein ligt daar vele meters achter. Nee, hier is het laatste woord nog niet over gezegd. Wij blijven strijden voor voor een parkeergarage op het An dreasplein en anders willen we gewoon goede alternatieve parkeervoorzieningen aan de zuidkant van ons centrum. Want er moeten op die plek parkeerplaatsen bijkomen. Op het Emmaplein zijn we im mers negentig parkeerplaat sen kwijtgeraakt." De onder grondse parkeergarage op het Andreasplein had plaats moe ten gaan bieden aan ruim 120 auto's. Bartelings wil en ver wacht dat de gemeente die 120 plaatsen nu elders verwe zenlijkt. Wethouder A. van der Plas (CDA) van ruimtelijke orde ning vindt het 'jammer' dat het hoogheemraadschap nu definitief een streep door de parkeergarage heeft gezet, maar is daarover 'niet erg ver rast'. „Het beleid van het schap wordt steeds strenger. Binnen een paar honderd me ter van de kust mag niet ge graven worden. Daar mogen geen kelders en dus zeker geen parkeergarages komen. We hadden natuurlijk gehoopt dat het hoogheemraadschap voor een parkeergarage op het Andreasplein een uitzonde ring zou maken, maar hielden er ondertussen, op basis van het nieuwe en strengere be leid van het schap en het vooroverleg, toch wel reke ning mee dat het weieens niet door zou kunnen gaan." Door het afblazen van de parkeergarage op het Andre asplein bespaart Katwijk vol gens Van der Plas 'astronomi sche bedragen'. „Zo'n onder grondse garage kost al snel ve le miljoenen guldens." Volgens Van der Plas gaat de gemeente er nu 'alles aan doen' om de parkeermogelijk- heden aan de zuidkant van het centrum uit te breiden. „Het is nodig dat aan die kant van het dorp ook voldoende parkeervoorzieningen zijn." sjaak smakman De kruising van Kerklaan, Hoofdstraat en Hortuslaan in Sassenheim wordt veiliger ge maakt. De gemeente gaat zo snel mogelijk dwars over de kruising betonnen paaltjes neerzetten om te voorkomen dat auto's, fietsers en wande laars elkaar in de weg zitten. Wie straks over de Kerklaan komt aanrijden, moet straks rechtsaf de Hoofdstraat in en wie vanaf de Hoofdstraat langs de Hema komt aanrijden moet linksaf de Hortuslaan in. Wie vanaf de Hortuslaan komt, moet aan kant van het winkel centrum een parkeerplek zoe ken of omkeren. In eerste in stantie gaat het om een proef, om te zien of de Sassenheimse middenstand schade lijdt door zo'n gedeeltelijke afsluiting van het kruispunt. In elk geval D66, PvdA, VVD en de winkeliersvereniging HCS kunnen met deze oplossing uit de voeten, zo bleek deze week bij een commissievergadering. Het CDA nam geen standpunt in. Volgens CDA'er Bulo is zijn fractie er nog steeds niet uit wat nu de beste oplossing is voor de problemen op het kruispunt. Het afgelopen jaar zijn daar vijf ongelukken geweest, waarvan één met dodelijk afloop. Het aantal bijna-ongelukken is vele malen groter. dreef en een aftakking van er van aan de N206. Volgens Van Steijn echter zal de provincie Zuid-Holland hier nooit toe stemming voor geven. Hij gaf als reden aan dat de provincie zo min mogelijk nieuwe wegen wil aanleggen. Bovendien, al dus Van Steijn, lijkt de gemeen te Noordwijk, over wiens grondgebied de doorgetrokken randweg zal gaan, niet enthou siast over het plan. Een aansluiting van de Voor- houtse (toekomstige) randweg op de provinciale N206 is niet mogelijk. Wethouder Van Steijn (Voorhouts Belang) boorde dit idee van WD'er Van der Zon tijdens de algemene beschou wingen van deze week de grond in. Van der Zon pleitte voor het doortrekken van de randweg naar de Noordwijkse Northgo- Bloemenveiling heeft op termijn drie maal zoveel ruimte nodig Veiling Flora gaat op termijn letterlijk de lucht in. Om te kunnen voldoen aan de naar verwachting blijvend groei ende behoefte aan ruimte, wil de veiling grote parkeer dekken gaan aanleggen waar vrachtwagens en veiling karren kunnen worden gestald. De veiling wil in principe wel in de Kamphuizerpolder blijven, zo schrijft het be stuur in de Structuurvisie 2020. runsburg gekoppeld." De distributiefunc- sjaak smakman De opmars van e-commerce, het kopen en verkopen van al lerlei spullen via het internet, is voor de veiling geen bedreiging, denkt het bestuur, maar kan juist voor nog meer werk zor gen. Het is denkbaar dat een kleiner percentage van de pro ducten de veilingzaal passeert. „Wat echter blijft, is dat aan een transactie van sierteeltpro ducten een logistiek proces is tie van Flora blijft ook op de langere termijn intact. En als de internetplatformen uiteindelijk tot meer handel leiden, wat de algemene verwachting is, dan betekent dat ook meer werk voor Flora. Dat blijkt ook uit de progno ses over de ruimte die Flora in de toekomst denkt nodig te hebben. Momenteel is de totale oppervlakte van het Floracom plex 23 hectare, in 2005 is dat naar verwachting bijna 30 hec tare, in 2015 ruim 40 hectare en in 2035 ruim 75 hectare. Die ruimte is er niet in de Kamp huizerpolder, zelfs niet wan neer de veiling zijn plannen kan realiseren om verder uit te brei den richting Rijnsburg tot aan de Oegstgeesterweg. Als de vei ling tegen zijn 'natuurlijke grenzen' is aangelopen - de A44, het Oegstgeesterkanaal, de Oegstgeesterweg en de Rijns- burgerweg - zal de veiling de hoogte in moeten gaan om ruimte te creëren. Meer omzet betekent ook meer verkeer. Ook daar ziet het bestuur weinig problemen. Het idee om een brug over het ka naal te bouwen en dan een aansluiting te maken op de A44, is volgens de veiling 'voors hands geen reële optie'. Rijks waterstaat voelt er niets voor omdat er dan te veel op- en af ritten vlak achter elkaar komen. De veiling mikt daarom op het uitbreiden van de bestaande toegang via de Rijnsburgerweg. De veiling wil bij de kruising van de Rijnsburgerweg met de A44 langs de wijk Buitenlust een 'doorsteek' maken naar het Floraterrein. Daarnaast wil het bedrijf aan haken bij de plannen van de ge meente Oegstgeest om aan de overkant van de A44 tot aan de Oude Rijn een bedrijventerrein aan te leggen: Rhijnhof. Via dat nieuwe bedrijventerrein hoopt Flora dan een aansluiting te krijgen op de kruising A44/n206. Wordt uiteindelijk ook de Rijksweg 11 ooit doorge trokken, dan heeft Flora gelijk een nieuwe oost-westverbin- ding. iell intqn dieprich jJitter E. Hazenoot jgf i Noordwijk neemt "mit hoogst kwalijk •langen van zijn ei- niet in het college igd. „Hij weigerde lien in de vergade- '°nW aan de orde te moesten we het en in de commis- ani iar is de heer Smit e, maar dat is zijn Wethouder Smit irijk blijft erbij dat partij, Verenigd ifwist van de voor- 'erhoging van de ipen dinsdag viel er J. Elvader Smit ijdens de behande- begroting in de nanciën. Hazenoot gens de positie van de partij ter dis actie is vein tevoren ludt de wethouder B-plan lag op tafel, 'gaan we hiervoor' Dord luidde ja. Dat L )ot ook." De frac- r zegt dat hij inder- •pleg schoorvoetend akkoord is gegaan ig van de OZB met als het best haal- imis, maar dat pas financieel experts inzage in alle be- :s hebben gekre- lee zijn we aan het tan en toen bleek loging met 7,6 pro- latiecijfer - zeker zegt Hazenoot. Hij rethouder de starre is ja blijft ja'. „Als je in een doodlo- rijdt, dan keer je I maakt zich zorgen pen van de partij bij 1 Noordwijk. „Vóór De Noordwijkse wethouder Smit ligt onder vuur binnen zijn eigen partij. archieffoto mark lamers de OZB-affaire kwam al het scholenprobleem. Smit heeft in augustus gezegd dat lokalen in de Willibrord niet gevorderd konden worden, terwijl daar voor al ambtenaren met over dracht van het gebouw bezig waren. Dat is een doodzonde. Of het nu bewuste misleiding was of niet, dat had hij niet mo gen zeggen. En al die dingen zijn niet in het voordeel van Verenigd Noordwijk." Smit probeert de wethouders met de fractieleiders van de co alitiepartijen maandag om de tafel te krijgen. „Dan moeten ook de alternatieve OZB-voor- stellen die Verenigd Noordwijk heeft aangekondigd er liggen", zegt Smit. De partij wilde die voorstellen voor 20 oktober klaar hebben. „Dat vinden we toch wat laat", zegt Smit. „Op 2 november komt de begroting al in de gemeenteraad." Hazenoot meldt dat maandag absoluut niet haalbaar is. „Maar na 20 oktober hebben de ambtenaren nog genoeg tijd'om onze voor stellen na te rekenen voor de gemeenteraadsvergadering. :ol ookt in Noordwijk. de hertaxatie van voor de nieuwe OZB wintig gebouwen op iet te bestaan, terwijl ze toch duidelijk zag Selfs een heel hotel aan het licht. Een luistere zaak. ïpen schijnen door de ht. Niets verstoort de on- e stilte. Een takje breekt, n houden geschrokken Maar niemand heeft het niets roert zich. iet nippertje, egen twaalven: bijna e lichtstralen van de zak ten langzaam dichterbij, fluister wordt hoorbaar. it ergens moeten zijn. het pad, die steentjes kra- voeten. Is dat..... loemt een enorm gebouw plotseling uit de grond loos, donker, een visioen, errie. at er echt. ikt de twee nachtelijke on- n de keel. Stokstijf blijven ebouw een stem klinkt, die graf lijkt te komen, in Noooordwijk." izichtbare hand worden de ir de voordeur geleid. Ver- 3os. Zij beseffen maar al te zullen ze de zon meer ten vreemd gevoel van be- :lt door hun lijf. Dit is gekomen zijn. Het spook- )ordwijk, het hotel dat er liet bestaat. freunt geruisloos de deur r een zuchtje tocht. Het tre gebouw zakt terug in de pui, vlak voordat het hotel rdwijnt, springt heel even me aan. nacht zich weer als een ntel om het dorp. koossie! eeft het helemaal verbruid. Zelfs zijn eigen partij Ver- lwijk valt hem aan. Terwijl igen toch zo zijn best doet. >ie onderwijs is boos. Koos leid, zegt Marie-José Fles. ogen, met de handen hoog in de lucht geheven tussen zijn volk gaat staan, pakken we hem met zijn allen vast en gooien hem omhoog. KoossieKoossie! Koossie!" En als we er een meerderheid voor krijgen, vangen we hem ook weer op. Wie stemt voor? Kom op, er is toch wel iemand...! Kinderpartijtje De formule om de dodelijke saaiheid van de Rijnsburgse politiek op te los sen is gevonden. Een zooitje kinderen van elf in de politiek zal wonderen doen. Dat is woensdag wel gebleken toen Rijnsburgse basisschoolkinderen uit groep acht het nieuwe gemeente huis domineerden voor de 'kinderge meenteraad'. 's Middags mochten ze hun branden de vragen op de plaatselijke fractie voorzitters cifvuren en dat zorgde voor de nodige onthullingen. Waar de he ren politici in 'de grote-mensen-we- reld' soms met mooie woorden om de hete brei heen pogen te draaien, moesten ze nu wel écht eerlijk ant woorden. Want die oprechte lieve kin dersmoeltjes vragen om net zoveel op rechtheid terug. Dus Floor Vletter (Ge meentebelangen) gaf eindelijk toe dat hij niet tegen zijn verlies kan. Dat was natuurlijk al lang duidelijk toen hij in 1998 met een doffe dreun als wethou der uit het college werd geknikkerd, maar toch. Tijdens de kindergemeenteraad fleur de het zoontje van wethouder Mostert de boel ook al aardig op. Mini-Mostert sabelde al zijn tegenstanders neer met rake opmerkingen. Zijn vader vond hem wat té enthousiast: „Hij praat veel te graag. Hij moet nog veel leren." Maar die rake opmerkingen zorgen nou juist voor de oppepper die de Rijnsburgse politiek nodig heeft. De wethouder moet dus juist zelf wat le ren. Van zijn zoon. Conclusie: Hoog tijd dat er een paar van een jaar of elf permanent worden toegelaten tot de raad. Het niveau moet geen probleem zijn. Dat een op kikker nodig is, blijkt ook uit de ander halve paardekop die je gemiddeld aan treft op de publieke tribune. Tijdens de kindergemeenteraad zag het ten minste zwart van de mensen. Dus hoog tijd dat de kinderen een ei gen partij oprichten. Een kinderpartijtje, inderdaad. anton dieprich willem - paul de moou De zoektocht van minister Jan Pronk is eindelijk voorbij. Al ja ren is hij op jacht naar een plekje om rustig zijn aanstaand pensioen af te wachten. Een beetje een landelijke omgéving; de minister houdt van hardlopen. En niet te ver van een mid delgrote stad, dan kan mevrouw Pronk nog eens winkelen. Hebbes! We gaan bouwen op vliegveld Valkenburg. Niet te ver van Den Haag - daar moet hij nog een paar jaar naartoe - en vlak bij Leiden - toch leuk shoppen daar. Met de bouwteke ning van de architect in zijn hand bekijkt Pronk de plek waar zijn villa moet komen. „Daar dus de zitkamer... En er is nog ruimte voor een fijne groentetuin..." Van de herrie van vlieg tuigen heeft hij in ieder geval geen last meer. Handig, als je dat als minister allemaal zelf kunt besluiten. archieffoto wfa Koos heeft niet de hele waarheid ver teld, zegt Peter van Bockhove. Koos heeft de commissie niet goed op de hoogte gehouden, zegt Victor Salman. Terwijl Koos toch eigenhandig de scholenruzie heeft opgelost. Duinpie per en Wakersduin lagen al bijna te rollebollen over de grond, maar Koos greep in, kwam met een compromis en suste de boel. Iedereen weer blij. Ook Verenigd Noordwijk is boos. Koos heeft de kiezer bedrogen, zegt Jacques Elvader. Koos heeft zijn eigen partij te laat bij het begrotingsoverleg betrok ken, zegt Enrico Hazenoot. Terwijl Koos toch eigenhandig een gat van twee miljoen gulden op de begro ting heeft moeten dichten. Noordwijk was op papier bijna failliet, maar Koos greep in, kwam met een compromis - OZB omhoog, maar rioolrecht en af valstoffenheffing niet - en suste de boel. Probleem weg. Iedereen blij? De ze keer niet. Koos krijgt het van alle kanten zwaar om de oren. Dat is het lot van een be stuurder. Je doet het nooit goed. Wij stellen voor dat alle Noordwijkers maandag op de stoep van het gemeen tehuis staan. Spandoeken mee, toeters mee, slingers en confetti bij de hand. Studeer vast even in: Koos moet blijven, Koos is een held De koning van het klaslokaal, een goo chelaar met geld Ook al is iedereen boos, Wat moet Noordwijk zonder Koos? En als hij dan, tranen wellend in zijn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21