°>lc Harken is gezonder dan blazen Rijp en Groen Balkonzorgen Alles over kruiden Pieper ongevoelig voc aardappelmoeheid Passiebloem verwennen Bloemkleuren wordt mensenwerk Tuiniere op stan( VRIJDAG 13 OKTOBER 2000 redactie: rien polderman Met de eerste nachtvorsten in zicht wordt het tijd om alvast te bedenken wat er op het balkon gedaan moet worden. Daar zijn op de eerste plaats de kleurige eenjarigen die we net zolang laten bloeien totdat de eer ste vorst er een eind aan maakt. Dan kunnen ze zonder hart zeer in de GFT-bak dan wel op de compost bij de benedenbu ren. De potten en bakken waarin ze heb ben gestaan, krijgen een beetje nieuwe grond en daar na vullen we Bnev ze op met bol- len dan wel met de voorge- kweekte viooltjes die nu volop overal te koop zijn. Tijdens een strenge vorst periode zien ze er wat ge havend uit om bij goed weer opnieuw te gaan bloeien en dat kan door gaan tot mei. Een ander probleem vor men de geraniums waar over ik het al eens heb ge had. Een vriendin van mij stopt ze zo recht uit de pot in oude nylons en stapelt ze dan ergens op een vorst- vrije donkere plek op el kaar. Twee van de drie overleven deze behande ling zegt ze, waarvan akte. Moeilijker zijn de fuchsia's en oleanders waarvan de laatst overigens best een enkel graadje vorst kan ver dragen. Maar de fuchsia moet rap naar binnen, in- gesnoeid worden en op een vorstvrije plaats worden ge zet. Net als bij de oleander mag de aarde in de pot niet helemaal uitdrogen. De bougainvillea kan zowel ingesnoeid vorstvrij, dat wil zeggen boven 2 graden overwinteren als met blad binnenshuis, maar nimmer GREET BUCHNER in een ruimte met te droge lucht. Binnen overwinteren wil zeggen dat de plant gemak kelijk uitloopt in het voor jaar. Vijgen en so- lanums ver dragen tem peraturen tot vijftien graden onder nul, maar sterven wel tot de grond toe af. Geen pro bleem, als wij ervoor zorgen dat de aarde in de pot niet door en door bevriest of te nat wordt (waarover la ter) lopen bei de planten in het voorjaar mvragen weer VTOÜjk i naar uit. us 507 Resten nu de HAARLEM planten die normalerwijze in de volle grond wat je noemt winterhard zijn zo als bijvoorbeeld de buxus, de diverse coniferen, ligus ter, kamperfoelie, kortom alle struikvormige planten evenals klimplanten en de zogenaamd vaste planten. In de volle grond hebben ze geen centje pijn bij flin ke vorst, maar in pot of bak is dat anders. Daar kan de vorst van alle kanten bin nendringen en bovendien is er kans op teveel nattig heid bij veel regen.Daarom zetten we al deze planten om te beginnen op één of meer stenen zodat een te veel aan vocht vrijelijk weg kan vloeien. In ons regen- klimaat heel belangrijk. Daarna pakken we, zodra het wat meer vriest, de pot of bak aan de buitenkant in. Noppenplastic is een goede isolator alhoewel niet ontroerend mooi. Des noods doen we er wat stuk ken rieten matten of iets anders dat ons oog meer behaagt omheen. We willen tenslotte ook gedurende de winter een redelijk uitzicht hebben. Het boek Alles over kruiden van Jekka Mc Vicar heeft een ietwat misleidende titel. De ruim 350 vermelde planten zijn namen- lijk lang niet allemaal kruiden, hetzij in de zin van genees- dan wel keukenkruiden, hetzij in de zin van kruidachtige planten. Er zijn ook klimplanten en strui ken in dit boek te vinden. Van elke genoemde plant wordt nauwkeurig aangegeven wat de groeiwijze is. Verder wordt ver meld waarvoor en hoe de diver- Gemak dient de tuinierende mens en daarom doen steeds meer machines hun intrede. Binnenkort breekt het seizoen van de gemotoriseerde bladbla zer annex-zuiger weer aan. Na tuurliefhebbers staan sceptisch tegenover deze rigoureuze op ruimwoede, omdat met het blad ook het bodemleven ver dwijnt. Toegegeven: blad ruimen uit de tuin is een intensief werkje. Met bezem en hark komen de zweetdruppels goed los. Geen wonder dat menigeen naar de tuinwinkel rent en een bladbla zer aanschaft. Maar zo'n herrie maker is niet de beste oplos sing. Hark en bezem zijn vaak sneller en effectiever. Voor Pietjes Precies heeft de ge motoriseerde blazer boven hark en bezem wel één groot voor deel: vooral bladeren tussen planten in de border zijn er goed mee te verwijderen. Met de hark is het een heel gedoe om blad weg te harken zonder de planten te beschadigen. Het is trouwens de vraag of het blad niet beter kan blijven liggen. Maar blad van het gazon blazen is niet altijd even handig. Met een bladhark is deze klus snel ler geklaard en bovendien kun je al harkend mooie bergjes maken om later weg te ruimen. Met een bladblazer waait het blad soms alle kanten op en verder dan je beoogt. Onze tuinleverancier, Ben Kleine Wiecherink van Ben van 't Mös Tuinmachines in Usselo, heeft daar een simpele oplossing voor: „Sommige mensen plaatsen tij delijk een gaaspaneeltje op het grasveld en blazen daar het blad tegenaan. In andere geval len is het mogelijk om blad te gen een zijmuur te blazen of te gen een hekwerk. In elk geval is bladblazen veel comfortabeler dan vegen of harken." Veel bladblazers hebben tevens een zuigmogelijkheid waarbij de bladeren ook nog eens flink worden versnipperd, in een zak worden opgevangen, en lekker fijngemalen op de compost- hoop kunnen. „Dat is een mooi verhaal van de fabrikanten, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. Kijk maar eens naar de zuigbuis. Die heeft Een bladblazer, handig maar lawaaierig. Met de afgevallen bladeren blaast de machine ook de voedingsstof fen Weg. ARCHIEFFOTO GPD hennie talens zo'n kleine diameter dat het heel lang duurt voordat je alle blad hebt opgezogen. Met nat blad is het helemaal hopeloos. De bladblazer is er in een elek trische versie en uitgevoerd met benzinemotor. Van 't Mös ver koopt vooral uit de laatste cate gorie veel machines. „De benzi neblazers zijn krachtiger en hebben geen hinderlijk snoer. Dat zijn de belangrijkste rede nen om tot aanschaf van een machine met een eigen motor tje over te gaan. Maar een na deel heeft-ie ook: hij maakt nogal wat lawaai. Een benzine maaier is er al vanaf 425 gul den, een elektrische begint bij ongeveer 200 gulden. Een voor deel is dat deze lichter zijn en toch een aardig blaasvermogen hebben"Natuurliefhebbers moeten over het algemeen wei nig hebben van de blaasappa ratuur. Deze groep laat het blad juist een winter liggen. Blad biedt schuilgelegenheid aan hommels, vlinders, pissebed den en lieveheersbeestjes, die in een tuin welkome gasten zijn omdat ze bladetende luizen verorberen. Insecten in een tuin zijn ook belangrijk voor graag geziene gasten als vogels. Met het blad wordt evenwel ook hun menu weggeblazen. Verder voorkomt liggend blad uitdroging van de grond en vormt het een voedingrijke hu- muslaag.De Consumentenbond heeft onderzoek gedaan naar bladblazers en concludeert dat het in feite overbodige herrie schoppers zijn. „De meeste klusjes in een tuin van gemid delde omvang gaan sneller, be ter, goedkoper en stiller met be zem en hark." Ook de Hart stichting moet weinig hebben van gemaksmachines. In een speciale campagne wijst ze mo menteel op het nut van meer lijfelijk werk in en om het huis. Het telersprobleem van aardappelmoeheid behoort dankzij r kruisingstechnieken binnenkort wellicht tot het verleden. Dankzij een nieuwe techniek kunnen wilde aardappelen die resistent zijn tegen aardappel moeheid worden gekruist met vatbare commerciële cultuur aardappelen. Hierdoor kan de ze gunstige eigenschap worden overgebracht in nieuwe soorten zonder genetische manipulatie. De techniek is ontwikkeld aan de universiteit van Wisconsin in Madison (VS). Aardappelmoeheid wordt ver oorzaakt door de schimmel Phytophtera infestans. De wilde variant Solanum pinnatisectum uit Mexico is van nature onge voelig voor deze ziekte. Om on bekende reden was het tot nu toe onmogelijk om deze soort te kruisen met westerse culti- vars. Onderzoekers ontwikkel den daarom een nieuwe tech niek die ze 'embryo redding' noemen. Hierbij wordt eerst de v caanse pieper gekruist m westerse variant. Uit het levensvatbare zaad wordt vruchtbeginsel verwijden op een voedingsbodem ii gehouden. Een plant die embryo groeit, wordt vei gens gebruikt als moedei bij kruising met gecultivt I aardappelen. Hieruit hop L veredelaars een westerse appelknol te verkrijgen di last heeft van aardappeln heid. De Mexicaanse soort blip vens ongevoelig voor ant l schimmelziekten. Het uil j. lijke eindresultaat, schim sistente aardappelen, boer heel wat onkosteno hij geen schimmelbestrij \- hoeft te spuiten. peter de jaeger VRAAG ANTWOORD De familie Hoeker uit Heem stede heeft een goedgroeiende passiebloem die weliswaar veel knoppen vormt maar geen bloemen. De vraag is hoe dat komt. Eerlijkheidshalve moet ik toegeven dat ik gok en wel op te weinig vocht voor de wortels. De plant staat dicht tegen een zuidmuur, waarschijnlijk ook dicht bij de fundering. De kans op te weinig vocht is dan niet denkbeeldig. Indien het mijn plant zou zijn, dan zou ik hem verwennen met veel goede voedzame grond rond de wor tels en natuurlijk zou ik deze van de winter zeer goed afdek ken. Passiebloemen zijn niet helemaal winterhard. Volgend voorjaar geen kunstmest: alleen voldoende vocht in de grond. Succes ermee. Een enthousiaste tuinfanaat is Joke Blansjaar uit Haarlem. Ze oogst zelf zaad van diverse planten en zaait die dan in het voorjaar. Niet altijd met succes. Op de allereerste plaats is enige basiskennis van de planten no dig. Eenjarige planten, zoals de goudsbloem, bloeien het eerste jaar. Tweejarige planten, zoals bijvoorbeeld judaspenning, vingerhoedskruid en vele ande re, vormen het eerste jaar alleen een bladrozet, bloeien het tweede jaar en sterven dan af. Vaste planten zoals malva en jacobsladder vormen het eerste jaar een niet-bloeiende plant en bloeien daarna jaren achter een. Verder zijn lang niet alle planten 'zaadvast'. Het kan dus gebeuren dat de nakomeling een iets andere kléur dan wel hoogte heeft zoals geconsta teerd bij de campanula. Tot slot: in de natuur vallen zaden in de loop van de winter op de grond, maar velen komen nim mer. Wij willen een zo hoog mogelijke opkomst. Mevrouw A. Zwart uit Haar lem heeft een bloeiende Stephanotis die zelfs vrucht heeft gevormd. De vraag nu is wanneer oogsten en hoe zaai en. Oogst pas als de vrucht ge makkelijk loslaat van de plant. Dan is ze rijp. Daarna opensnij den en het zaad schoonmaken en enkele weken drogen. Pas dan zaaien in een mengsel van gelijke delen potgrond en zand. Het duurt enige tijd eer het zaad bij een temperatuur van rond 20 graden kiemt. Veel sneller gaat stekken: Topstek- ken van rond 10 cm, onderste blad weg en dan in stekgrond op een mengsel van gelijke de len turf dan wel potgrond en zand. Gieten, plastic zak erover, 20 graden. Na 10 weken zijn er wortels en groei. Succes ermee en hoor ik nog hoe het allemaal afgelopen is? Met dank voor de complimen ten voor mijn rubriek. Nu het Daturaprobleem van H. Kerk- hoff uit Heemstede. De plant verliest geregeld gele bladeren en dan is het moeilijk te raden wat de oorzaak is. Daarom hier de behandeling: in de zomer volle zon, veel water en voe ding, potgrond met iets klei er in. In de winter koel. net boven 0 graden desnoods donker overwinteren. Krijgt de plant misschien teveel water? Er gaan meer planten dood door te nat te dan te droge potgrond. Iets anders kan ik, helaas, ook niet melden. Ruud Kortekaas uit Lisse heeft een probleem dat geen probleem is. In de Leylandi- haag zitten talloze piepkleine spinnetjes die webben maken. Deze spinnetjes zijn zeer zeker geen spint, of beter gezegd: spintmijten, want die diertjes kun je nauwelijks zien. Deze mijten tasten de toppen van de coniferen aan en zijn dus scha delijk. De arme spinnetjes die nota bene met gif bespoten worden doen geen kwaad, maar de gifspuiterij heeft waarschijn lijk wel de natuurlijke vijanden gedood. Dus als de spinnetjes en hun webben als lelijk wor den gezien (waarom eigenlijk?) dan alleen een flinke water straal erop. Na een koude win ter zullen er zeker minder spin netjes zijn. Een heel ander probleem heeft mevrouw Van Leeuwen uit Oegstgeest. De door haar beschreven aantasting van het snoeischaren en bladharken, óók te koop bij bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar blad van de Hortensia lijkt wel iets op spint, al is het moeilijk om precies te weten wat het is. Ik zou spuiten met het milieu vriendelijke middel Spruzit dat al tientallen jaren gebruikt wordt in de biologisch dynami sche tuinbouw. Wel pas spuiten in de schemering want hoe mi lieuvriendelijk het ook oogt, en kele uren is ook Spruzit schade lijk voor andere insecten, maar de volgende morgen gaat het weer. Wat betreft de vraag over de vrucht van de passiebloem kan ik alleen zeggen dat alle vruchten van de diverse Passie- florasoorten eetbaar zijn, maar echt lekker is alleen die van de P.Edulis De vrucht wordt pas geplukt als hij rijp is en gemak kelijk loslaat en smaakt iets an ders dan de vruchten die men koopt want die zijn van de P.E dulis. Mevrouw N. van Leeuwen uit Heemstede heeft vaak dopluis op de oleander in de vorm van kleine groene dopjes aan de achterkant van het blad en een enkele grote dop op de stengel. De vraag luidt: waar komt dop luis vandaan. Je ziet ze niet kruipen of vliegen en er zijn ook geen mieren die er eventu eel mee gaan slepen. Weet één van de lezers de oplossing van dit raadsel waarvoor ik ook geen oplossing ken? greet buchner se delen van de plant kunnen worden gebruikt. Dat kan in de keuken zijn, in de geneeskunde of als cosmetisch middel. Sa menvattend: veel informatie, ondersteund door duidelijke af beeldingen in kleur. greet buchner Alles over kruiden, Jekka Mc Vi car, Uitgever Schuijt en Co. Prijs 37,50 gulden. De kleur van een bloem wordt niet alleen bepaald door pig menten, maar ook door de zuurgraad. Door deze ontdek king van Japanse biologen komt een blauwe roos een stap dich terbij. Er zijn overal in de na tuur volop blauwe bloemen te vinden. Toch blijven een blau we roos of anjer, die beide nor maal geel of rood kleuren, een droom voor plantenverede- laars. Onderzoek bij petunia en ipomea of purperwinde tonen aan dat de typisch blauwe kleur niet alleen het resultaat is van het samenspel tussen de juiste kleurpigmenten (anthocyani- nen en flavonoiden) en bepaal de metaalionen. Blauwe bloe men vereisen tevens eer. hoge zuurgraad in de vacuole. De vacuole is een met vocht ge vulde, door een membraam omgeven zak in een plantencel. De inhoud is een mengsel van suikers en zouten, die door het membraan zijn ingebracht door transport ei witten. De vacuole herbergt belangrijke voedings stoffen en geeft door druk op de celwand stevigheid aan de plant. Als die druk wegvalt, bij voorbeeld bij gebrek aan water, gaat de plant slap hangen en uiteindelijk verwelken. De Japanse purperwinde is een elegant voorbeeld van de in vloed van de zuurgraad op bloemkleur. De knoppen zijn roodachtig-paars. Maar als de knoppen openspringen, stijgt in de vacuole de zuurgraad van neutraal naar alkalisch en neemt de bloem zijn prachtig diepblauwe kleur aan. Japanse onderzoekers keken naar een variant van de purper winde met paars rode bloem bladeren. Door die te kruisen met de gangbare blauwe soort en de nakomelingen te selecte ren op bloemkleur verkregen ze paarse bloemen, waarbij de va- cuolen neutraal bleven, zelfs nadat de bloemen waren ontlo ken. Door in bloemen het eiwit te identificeren dat in staat is om de zuurgraad in de vacuole te veranderen, hebben de on derzoekers de mogelijkheid ge schapen blauwe bloemen op bestelling te maken. peter de jaeger Nu stand in onze tijdi lijk staat met het verte van een goed gevulde geldbuidel, kan ookdi tuin niet ontkomen ai snobisme. In Engelan een aardig boekje ver schenen over het niei tuinsnobisme. Veelvt de genoemde Engelse manieren om te laten zien dat er vooral veel 'S1 geld aan de tuinaanle; pas komt, vinden wei in eigen land. Ons tuinsnobisme wo ondersteund door de glanzend papier, in fraaie kleurendruk afs beelde tuinen in de n.' verse bladen. Romkej der Kaa schrijft in het woord vooraf met red dat je nergens zoveel snobisme vindt als in tuinwereld. Dahlia's, goudsbloem n en dergelijke zijn uit, maar vreemdsoortige exoten die niet winter hard zijn, zijn grote m de. Een ligusterhaagl helemaal niet, het itio de veel kostbaardere taxus zijn, om maarte zwijgen over de ham" goed zittende plastic stoelen die vervangen dienen te worden doe 0 ongemakkelijk zittend vochtig teakhout. Kortom al wat duur is in de mode bij snobsi wie dit boek doorblad zal tot zijn vreugde or 0 dekken dat ook de ei tuin snobkenmerken vertoont. Kortom een 0 boek om te hebben oi 0 ten geschenke te greet buchner» Tuinieren op stand lames Bartholomew Uitgever Balans. Prijs 27,50 gulden HET WEER doorJi |Q Cryptogram Horizontaal: 1De aardappels zien er wezenloos uit (6); 4. Dans met haar! (5); 5. Klimplant (4); 7. Vader past op.bij de schilder (5); 8. Orgaan om aan te naaien (3); 9. Ontvangst van honkballers (6); 10. Gestropte dieren (6). Verticaal: 1. In een Volkswagen onhandig van de baan (9); 2. In bijzonder het tegendeel (5); 3. Een reeks in het oog (4); 4. De spruit van vader (7); 6. Dat beestje is weer bedorven (3); 8. Kijken op dobbelstenen (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Lame; 4. neut; 7 il; 8. ski; 10. te; 13. daarnaast; 16. na; 17. ra; 18. rits; 19. adat; 20. me; 22. tl; 23. kolenboer; 25. el; 27. nul; 29. as; 30. recu; 31. part. VERTICAAL: 1. Lied; 2. al; 3. es; 4. ni; 5. ut; 6. test; 9. kink; 11 gaatels; 12. aardtor; 14. animo; 15. Saaie; 21. sneu; 23. koer; 24. rust; 26. Ie; 27. nu; 28. lp; 29. ar. Rustig en droog Een witte wereld in 1975 en temperaturen ruim boven de 20 graden in 1990 (Schiphol 23,3 graden op de 13de): dat zijn zo'n beet je de uitersten in deze tijd van het jaar. Dit jaar een doorsnee situatie. Na een bijna nieuw barometrisch record eerder deze week, bouwt zich tijdens het weekeinde boven onze streken een hogedrukgebied op. Dankzij dit systeem is het rustig en droog weer met nu en dan zon en in de middag stijgt het kwik naar zo'n 15 graden. In het zuiden en oosten van het land neemt later op zondag de kans op een bui weer iets toe. Deze ontwikkeling heeft te maken met een front boven het midden van Euro pa dat de overgang markeert tussen warme en koude luchtmassa's. Onder invloed van een actieve storing bo ven de Middellandse Zee (het giet dezer da gen in het zuidoosten van Frankrijk) schuift het front naar het westen op. Waarschijn lijk krijgen wij maandag met dit systeem van doen. Er zouden dan enkele buien kunnen vallen maar vanaf dinsdag wordt het waarschijnlijk weer droog. Morgenochtend kan er nog een enkele bui vallen, 's Middags schijnt de zon en loopt het kwik op naar 14-15 graden. De wind is hooguit zwak en waait uit richtingen tussen west en zuidwest. Zondag gaat de wind uit het oosten waaien maar meer dan kr 0 tot 4, een matige wind dus, zit er nie een sterk afkoelende atmosfeer (deti ratuur zakt naar 4-5 graden) ontstaa selijk mist hetgeen de komende nach wens ook het geval kan zijn. Gisteren was het aanvankelijk nog tal winderig. Het bleef echter wel tot ver middag droog met geregeld zonnesd J Tijdens de tweede helft van de midi de bewolking toe en vooral aan het b j® van de avond zijn er nog enkele bui' vallen. Alphen aan de Rijn kwam uit' mm, in Hoofddorp bleef het na 11 M evenwel droog.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8