Zeker zes doden door aanslag op marineschip De lange mars van burgemeester Uic Buitenland U PR schuift burgemeester an Parijs aan de kant 'Montenegro mag zich van Joegoslavië afscheiden' 'Als ik een zoon krijg noem ik hem Hitier' Israël zet zich schrap voor golf van terreur Doden door bom Tsjetsjenië ioen Zuid-Engeland is gisteren getroffen door de zwaarste et erstromingen van de afgelopen jaren. Na hevige regenval ont- spre ind chaos op veel wegen. Steden en dorpen staan blank. De uk [oriteiten vrezen dat de situatie verder verergert door nieuwe tai >en. Met name de graafschappen Sussex en Kent zijn getrof- door het noodweer. FOTO AP» ALASTAIR GRANT ndonesië lost Moluks geweld zelf op' ïf arta Gouverneur Latuconsina van de Molukken heeft de toekende delegatie van diplomaten uit de Europese Unie gis- en duidelijk gemaakt dat het conflict op de Molukken door lonesië zelf moet worden opgelost. De Nederlandse ambas- leur in Indonesië, Van Heemstra, heeft dat laten weten. Hij aakt deel uit van de EU-missie die gisteren op Ambon is aan- P| ;omen. De missie onderzoekt de situatie op het eiland, dat ds januari vorig jaar wordt ontwricht door religieus geweld, e belangrijkste drijfveer van deze missie is te laten zien aan van lonesië en de Molukse bevolking dat ze niet in de steek wor- i. ra n gelaten", aldus Van Heemstra, enii linton mogelijk naar Pyongyang hingtonDe Amerikaanse president Clinton zal mogelijk bezoek brengen aan Noord-Korea. Dat hebben Washington Pyongyang gisteren duidelijk gemaakt in een gezamenlijke :klaring. De verklaring werd uitgegeven aan het einde van een ankf eedaags bezoek aan de VS van Jo Myong-rok, de rechterhand die n de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il. med NP blijft Sri Lanka regeren lomboDe BNP, de partij van president Kumaratunga die de isdag in Sri Lanka gehouden parlementsverkiezingen heeft vonnen, is er gisteren in geslaagd partners te vinden voor de gel rming van een meerderheidscoalitie. BNP-woordvoerder kif ryarachchi maakte dit bekend. Hij kondigde tevens aamdat maratunga vandaag als premier wordt beëdigd. De BNP, zelf i coalitie van zeven partijen, behaalde 107 van de 225 parle- el v intszetels, iets te weinig om alleen te kunnen regeren, gek b,i rouwen in Vreemdelingenlegioen Vrouwen kunnen voortaan ook dienst nemen bij het imsi «emdelingenlegioen. Dat heeft het Franse ministerie van de- hei ïsie gisteren bekend gemaakt. Aangenomen wordt dat het be- .,H« it weinig enthousiasme zal ontmoeten bij een van de laatste cri or mannelijke ijzervreters beheerste bastions binnen de lopt mse strijdkrachten. DR-benzinemerk verdwijnt hun Tien jaar na de Duitse hereniging is definitief het doek vallen voor de DDR-staatsoliemaatschappij Minol. Gisteren Jlter' rerde het laatste tankstation van Minol, in Michendorf aan de n 01 rlijnse ring, zijn laatste druppels benzine aan een klant. Het jrdt vervangen door een pompstation van het Franse TotalFi- Elf. Elf kocht Minol in 1993. :r d( J uitenlanders ontvoerd jn Ecuador 8®* njo» Een groep gewapende mannen heeft gisteren een heli- pier met tien buitenlanders aan boord gekaapt bij een olie- ite'° ld in de Ecuadoraanse jungle. De vice-president van het land, ®n\ dro Pinto, heeft dit bekend gemaakt. De ontvoerden zijn zes nerikanen, twee Fransen, een Chileen en een Argentijn. m leer aanslagen Frans-joodse doelen :s üüi In Frankrijk zijn afgelopen nacht bij Parijs weer aansla- leegd op joodse gebouwen. Naar een joodse school in int-Öuen werden molotovcocktails gegooid. Een of meer on- kenden gooiden brandbommen in een synagoge in Bondy. n gedeelte van het gebouw ging in vlammen op. In geen van ide gevallen zijn gewonden gevallen. Eerder deze week waren der synagoges en een joods gemeenschapscentrum het doel- tvan brandstichting en aanslagen met molotovcocktails. aliaanse maffiabaas gearresteerd ■lERmo De Italiaanse politie heeft gisteren op Sicilië de be- r® chte maffiabaas Salvatore Genovese gearresteerd. Sinds 1993 >pt er een internationaal arrestatiebevel tegen de 57-jarige }Pv etvader. Hij wordt verdacht van moord. Genovese werd gear- steerd in San Giuseppe Jato, een berucht maffiaoord nabij de iliaanse hoofdstad Palermo. Hij verzette zich niet. i in igS ïdonesië verbiedt hijsen Papuavlag arta» Indonesië verscherpt de regels voor het hijsen van de ig voor de onafhankelijkheid in de oostelijke provincie Papua iormalig Irian Jaya). Het kabinet besloot gisteren dat de Pa- avlag niet mag worden gehesen ter ondersteuning van de ijd tot afscheiding. Jakarta zal de vlag wel toestaan als deze irdt gehesen om culturele redenen, zo meldde het Japanse j irsbureau Kyodo. ls' henk glimmerveen et[! respondent burgemeester van Parijs, bed 1 T'ber'- is gisteravond door ej.e gaullistische partij RPR ge- oStr Drsl als lid. Hij weigert bij de lende gemeenteraadsver- jngen plaats te maken voor 'Ppe Séguin, die door de als lijsttrekker is aangewe- maart werd Tiberi al afge- oni als secretaris van de federa- pui PariJs van de RPR. „Dit zijn ie" i Amerikaanse troepen in Golf-regio extra alert ma m Tiberi struikelt over affaires Na de aanslag kon zeewater door een gapend gat in de romp van de USS Cole vrijelijk binnenstromen De Amerikaanse strijdkrachten in de regio rond de Perzi sche Golf zijn gisteren in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Eerder op de dag werd in de haven van de Je- menitische stad Aden een aanslag gepleegd op het Ame rikaanse marineschip USS Cole. Daarbij kwamen ten minste zes Amerikaanse militairen om het leven. Elf op varenden worden nog vermist. Er zijn 36 gewonden, on der wie enkele met ernstige brandwonden. washington john wanders correspondent De Amerikaanse President Clin ton sprak van een 'walgelijke en lafhartige' daad. „We zullen de genen die dit op hun geweten hebben opsporen en ter verant woording roepen." De Republi keinse senator McCain, zelf voormalig marine-officier, zei dat de organisatie die verant woordelijk is voor de aanslag een 'zeer hoge prijs' zal betalen. De Democratische presidents kandidaat Gore drong aan op een snelle wraakactie. Ook zijn Republikeinse opponent, Bush, verklaarde met nadruk dat de Verenigde Staten moeten terug slaan. Tot gisteravond had niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Functiona rissen van de Amerikaanse in lichtingendiensten zijn naar Aden gereisd om de zoektocht naar de daders te beginnen. Een van de voornaamste ver dachten is de organisatie van terrorist Osama bin Laden. Bin Laden heeft hechte relaties in Jemen. Een andere mogelijk heid waarmee Washington re kening houdt, is dat de Iraakse president Saddam Hussein ach ter de aanslag zit. Welk verband er bestaat met het geweld tus sen Israël en de Palestijnen is niet bekend. Om het risico van nieuwe aanslagen terug te dringen, heeft Clinton al zijn zeestrijd- krachten in het Midden-Oosten opgedragen naar open water te varen. De landstrijdkrachten in de Golf-regio en de Amerikaan se diplomatieke missies overzee moeten hun veiligheidsmaatre gelen maximaal opvoeren. Clin ton onderstreepte dat een aan slag als die op de USS Cole on der geen beding zal leiden tot een heroverweging van de Amerikaanse bemiddelaarsrol in het Midden-Oosten. „Als de terroristen dat beogen te berei ken, dan zullen ze volledig fa len." De USS Cole deed met 350 opvarenden de haven van Aden aan om brandstof te tanken. Het schip zou er maar vier uur blijven. Op een van de boten die betrokken waren bij de dienstverlening aan de Cole be vond zich een zelfmoordcom mando van ten minste twee ter roristen, aldus het Amerikaanse ministerie van defensie. De be wuste boot, beladen met explo sieven, voer langszij het Ameri kaanse marineschip, waarna een krachtige explosie volgde. Deze sloeg een gat van 6 bij 12 meter in de romp van de USS Cole. Het 154 meter lange mari neschip maakte water en kwam scheef te liggen. deed een greep in de emmer met modder. Formeel is Tiberi geschorst omdat hij niet voor de nieuwe lijsttrekker wil wijken. Op de achtergrond speelt de vrees dat de RPR met Tiberi als lijsttrek ker Parijs dreigt te verliezen. Tegen de burgemeester lopen justitiële onderzoeken. Een er van betreft verkiezingsfraude. In enkele arrondissementen waar de RPR het moeilijk had, blijken kiezers te hebben ge stemd die daar niet woonden. Een tweede affaire betreft het verstrekken van gemeentelijke opdrachten aan bouwbedrij ven. Daarbij zou op grote schaal smeergeld zijn ontvan gen. cacak cees van zweeden -correspondent In het kantoortje van Velimir Ilic staat een antieke stoel, die hij met graagte aan zijn bezoe kers toont. De stoel is gestolen, maar dat is juist waarom de burgemeester er zo trots op is. Hij is gestolen uit het parle mentsgebouw in Belgrado, dat vorige week door tegenstanders van president Milosevic werd bestormd. Ilic is burgemeester van Cacak, een stadje 150 kilometer ten zuiden van Belgrado. Het stadje telt 82.000 zielen, van wie er 12.000 werkloos zijn. Ooit stond Cacak bekend om zijn stofzui- gerfabriek, maar dezer dagen is het meest florerende bedrijf de lokale televisiezender. Deze zender kreeg de afgelopen dagen bezoek van vertegen woordigers van internationale televisiestations als Sky, TN en RAI, die allemaal hetzelfde wil den: een televisiefilm kopen. TV Cacak beschikt namelijk over opnames van 'de lange mars' op Belgrado. De lange mars was een idee van burgemeester Ilic, die zelf in zijn trainingspak voorop ging. Op donderdag 5 oktober ver trokken Ilic en enkele duizen den volgelingen bij dageraad uit Cacak om rond lunchtijd bij het parlementsgebouw in Bel grado aan te komen. Het kon vooi van auto's, bussen en vrachtwagens was onderweg door twee politieblokkades ge broken en bij ieder dorp iets langer geworden. Wat de operatie bijzonder maakte, was de aanwezigheid van een honderdtal 'profs' in de voorhoede. Tot die profs be hoorde een twee meter lange, geheel kale heer met een nek die buiten zijn oren uitstak - de bodyguard van de burgemees ter. Er waren karateka's met zwarte banden, commando's met legerervaring, bodybuilders met spierballen, politiemannen met groot gezag. „We hadden ruim honderd geweren", zegt de burgervader. „Want we wa ren bereid tot het bittere einde door te vechten." Wie de doodsverachting van de burgemeester wil begrijpen, hoeft niet verder te kijken dan een fotootje aan de muur van zijn kantoor. Het portret toont het bebaarde hoofd van gene raal Mihailovic, de leider van de Servische cetniks die na de Tweede Wereldoorlog op Tito's bevel werd geëxecuteerd. Ilic' grootvader was een koningsge zinde cetnik die in 1943 door de partizanen werd opgehangen. Zijn vader moest het tot in de jaren zestig zonder burgerrech ten stellen. Ook bij Vedimir Ilic kroop het bloed waar het niet gaan kon. Als tegenstander van Milosevic stond hij alleen al dit jaar acht tien keer voor de rechter. Tij dens de NAVO-bombardemen- ten, vorig jaar, moest hij twee maanden lang elke nacht in een ander bed slapen om uit han den van de politie te blijven. En zelfs nu de gehate president weg is, wijkt de kale heer met de speknek geen moment van Ilic' zijde. „Jullie in het Westen hebben er geen idee van wat voor soort mens Milosevic is", zegt hij. „Mijn telefoon werd afgeluis terd, mijn gangen gevolgd. In Belgrado bleef ik nooit langer dan twee minuten op één plek in het openbaar. Ik heb de laat ste jaren geen enkele keer bij mijn dochter in Belgrado kun nen logeren. Het was geestelijke marteling." Dus toen werd opgeroepen om in de hoofdstad te betogen te gen de beul besloot Ilic zijn stoottroepen te formeren. „Wij waren het eerste konvooi dat in Belgrado arriveerde", zegt hij. „En wij behoorden tot de eer sten die het parlementsgebouw binnendrongen." Zijn rol bij de val van Milosevic zou hem een leuke politieke baan in Belgra do kunnen opleveren. Maar Ilic weet niet zo zeker of hij Cacak wil verlaten. En waarom zou hij ook, nu hij in zijn eigen stad huis een parlementaire zetel heeft staan? rome-belgrado afp-ap Montenegro kan, als het dat wil, uit de Joe goslavische federatie met Servië stappen. Dat heeft de nieuwe Joegoslavische presi dent, Kostunica, gisteren gezegd op de Ita liaanse televisie. „Uiteraard zullen de democratische ver anderingen in Servië een democratische dialoog met Montenegro mogelijk maken", aldus Kostunica. „Maar hoe die ook uit pakt, de wil van het Montenegrijnse volk zal in elk geval worden gerespecteerd." De Joegoslavische Socialistische Partij heeft gisteren wijzigingen in de partijtop doorgevoerd. De houwdegen Gorica Gaje- vic is als secretaris-generaal vervangen door de gematigde Zoran Andjelkovic. De Servische president Milan Milutinovic is tot vice-voorzitter benoemd. Ex-president ramallah ad bloemendaal correspondent 's Ochtends nog een vredig po litiebureau, tegen de middag het toneel van een barbaarse lynchpartij, en nu een puin hoop. De Israëlische gevechts helikopters hebben geen half werk verricht. De hele boven verdieping is verdwenen, inclu sief het raam waaruit een uit zinnige menigte eerder op de dag het verminkte lichaam van een vermoorde Israëlische sol daat op straat gooide. Rond het gebouw slenteren jonge Palestijnse agenten, Ka- lasjnikov over de schouder, sommigen in burger. De stem ming is een mengeling van ge latenheid, nervositeit en, voor al, machteloze woede. „Mijn vrouw is zwanger. Als het een zoon is, noem ik hem Hitier", zegt Ibrahim Machmud, een 32-jarige steenhouwer. „Zeven jaar hebben we geprobeerd vre de met de joden te sluiten en dit is het resultaat." Aan de drie soldaten die hier een afschuwelijke dood stierven nadat ze elders in Ramallah een verkeerde afslag hadden geno men, maken de omstanders weinig woorden vuil. „Waarom waren die soldaten hier?", zegt Iyad Abed (30). „Kwamen ze om wat te eten of om vrienden te spreken? Nee, het waren Isra ëlische agenten in burger die Fatah-soldaten kwamen ver moorden. De Israëliërs liegen als ze zeggen dat ze hier per vergissing terecht waren geko men. Er is geen enkele hoop meer op vrede. Ik wil dat Pales tijnen overal ter wereld Israël de oorlog verklaren en zo veel mogelijk joden vermoorden. En ik hoop dat alle islamitische landen hetzelfde doen. We gooien alle joden de zee in." Een veiligheidsman in burger die zijn naam niet wil noemen, kan alleen maar beamen dat het vredesproces is begraven. „Dit is het absolute einde. Challas! Challas! (Afgelopen, red.). Nu is het tijd voor oor log," zegt hij. Hij wijst op de puinhoop en schudt zijn vuist. De straat voor het politiebureau ligt bezaaid met glas. Twee uit gebrande blauwe politiebusjes staan in een zijstraat. Voor de ingang van de kleine parkeer plaats zijn de resten te zien van enkele personenauto's. Een groep politiemensen probeert vergeefs het verwrongen hek open te schuiven. Anderen ha len huisraad uit het gebouw. De politie was enkele uren te voren gewaarschuwd, waardoor het aantal slachtoffers beperkt is gebleven. Dr. Sachal Saifi van het Arabische Medisch Cen trum, schuin aan de overkant, zegt dat zijn kliniek zeventien gewonden heeft behandeld. Een paar van hen zijn doorge stuurd naar het ziekenhuis. De rit naar het centrum van Ramallah voerde door totaal verlaten straten met geblin deerde ramen. De bevolking neemt het zekere voor het on zekere. Alleen in de buurt van de hoofdstraat staan groepen jongeren bijeen. „Het is oorlog, ons land moet verdedigd wor den", zegt Jisham Johabri. Hoe dat moet gebeuren? „We heb ben een leger", antwoordt hij fier. „Daar moeten ze het maar uitmaken." Plotseling klinkt het geluid van geschut van achter de huizen. Ter plekke blijkt een van de ge vechtshelikopters die nog steeds boven de stad cirkelen in het asfalt te hebben geschoten, vlak naast een geparkeerde jeep van de Palestijnse politie. Het helikoptergeronk zwelt aan en twee Apaches kiezen pal boven ons positie. Het duurt niet lang of de eerste raket zoeft in de richting van het Palestijnse ra diostation, een paar honderd meter verder. Een zware dreun echoot over Ramallah en uit een van de gebouw verrijst een bruine rookkolom. Nog twee raketten treffen doel. In de ver te zwellen de sirenes van am bulances aan. Voorzorg, naar het lijkt, want ook in dit geval moet de Palestijnse politie zijn gewaarschuwd. Op weg terug naar Jeruzalem vraagt een Israëlische radiover slaggever verontwaardigd aan een naaste medewerker van premier Barak: „Wat is dit voor wraakneming? Zij lynchen onze soldaten en wij waarschuwen hen van tevoren als we aanval len!" Wat de Palestijnen opvat ten als een oorlogsverklaring, is voor de Israëliërs weinig meer dan een 'symbolische actie', de officiële omschrijving van de beschietingen. Enig militair doel is er niet mee gediend, en dat het afschrikkend werkt voor de Palestijnen gelooft niemand die het Midden-Oosten ook maar enigszins kent. Het enige dat de Israëlische regering met deze aanvallen voor ogen stond was het kalmeren van de ge moederen in eigen huis. Maar daar lijkt meer voor nodig. tel aviv ad bloemendaal Israël zet zich schrap voor een golf bomaanslagen en beschie tingen door radicale islamieten. Na alles wat er de afgelopen weken is gebeurd, zijn regering en legerleiding er vast van over tuigd dat massale terreur niet kan uitblijven. In een poging maximale na tionale eenheid te kweken, heeft de Palestijnse president Arafat alle 'politieke gevange nen' vrijgelaten. Onder hen zijn volgens Israël militante mos lims als Mohammed Deif, lei der van de gewapende arm van de Harnas. Het gevaar is reëel, maar te gelijkertijd gelooft de regering dat ze nu minder machteloos staat dan bij vorige gelegenhe den, zoals de reeks aanslagen aan de vooravond van de ver kiezingen van 1996. Nu het vre desproces zo goed als dood is verklaard en de luchtmacht gis teren een voorproefje heeft ge geven van het nieuwe beleid, is er weinig fantasie voor nodig om te bedenken wat zal gebeu ren als in het centrum van Tel Aviv een bus ontploft. „Uit de luchtmachtacties blijkt dat we precies weten wat er op welke plaatsen in de Pa lestijnse gebieden gebeurt", zei premier Barak gisteren. Wat hij niet zei. maar wel bedoelde, was dat Israël ook precies weet waar de Harnas haar kantoren en wapenopslagplaatsen heeft. En als die organisatie inder daad bloedige tereuracties uit voert, is het de vraag of de rege ring nog in de stemming zal zijn de Palestijnse politie op nieuw tijdig te waarschuwen voor een luchtmachtaanval. De cyclus van geweld die daarvan het gevolg kan zijn - vooral nu overal in de islamiti sche wereld de emoties hoog oplopen - kan heel snel ook de westerse wereld treffen, en niet alleen door een verdere verho ging van de olieprijs. De Harnas, de islamitische verzetsbeweging in de bezette gebieden, maakt geen geheim van haar plannen. „Israël zal duur betalen voor de bloedba den", zei gisteren sjeik Ismail Haniyeh, een van de belangrijk ste Hamas-functionarissen in de Gazastrook. Volgens de Israëlische veilig heidsdienst zijn onder de Ha- mas-militanten die de afgelo pen weken zijn vrijgelaten mensen die in het verleden hebben bewezen dat ze kunnen omgaan met explosieven en dat ze in staat zijn aanslagen te or ganiseren. Nu het Palestijnse bestuur met de vrijlatingen dui delijk heeft gemaakt dat ze de Harnas niet langer zal tegen houden, kan het Israëlische le ger weinig doen. In het recente verleden bestond er een tame lijk hechte samenwerking tus sen de Israëlische en Palestijnse veiligheidsdiensen, maar dat is nu afgelopen. „De geest is uit de fles", zei gisteren een hoge Israëlische veiligheidsman. Milosevic blijft kennelijk partijleider. De gezaghebbende politieke analist Bra- tislav Grubacic plaatste vraagtekens bij de theorie dat Milosevic bezig is via wijzigin gen in de partijtop zijn positie te consolide ren. Grubavic suggereerde dat Milutinovic mogelijk bezig is een greep naar de macht te doen. „De definitieve confrontatie met Milosevic komt op het partijcongres van 25 november", voorspelde hij. moskou frank hendrickxde dat de daders waarschijnlijk de bom op afstand tot ontste king hebben gebracht. Er zijn drie verdachten gearresteerd. De aanslag kwam een dag na dat het Russisch-gezinde Tsje tsjeense bestuur, onder leiding van de voormalige geestelijke Akhmed Kadirov, had aange kondigd haar hoofdkantoor van de stad Goedermes naar Groz ny te zullen verplaatsen. Er zijn ook vermoedens dat de aanslag een vergelding is voor de arres tatie van enkele Tsjetsjeense re bellen. correspondent Bij een bomaanslag in de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny zijn gisteren zeker tien doden geval len. Nog eens zestien mensen raakten zwaar gewond. Het is de bloedigste aanslag sinds een reeks kamikazeacties begin juli tientallen Russische soldaten fataal werd. De bom was verstopt in een jeep die bij een politiebureau stond geparkeerd. Het Russi sche persbureau Interfax meld-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7